ONS KAMERPRAATJE T Reeks brieven van M. Vincent Diericx Voor dsn Landbouwersstand 'T EEN EN T ANDER Een dynamietaanslag te Lnik. DAG Tsn vcordeeie van de Boeren. Amerikaansche zeden. De zaak Vermeersch. Zeventiende jaargang n' 287. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijn&dag 12 December 1911 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§f 5§f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENs TE BRUSSEL I TE AALST 7281 Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel'De Qendt. AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3° bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 Terwijl de liberalen tijdens hun be stuur van 1878 tot 1881 de landbouw belangen zou zeer verwaarloosden dat in 1883 de landbouw op bet punt stond geheel ten onder te gaan, terwijl socialisten en liberalen hedendaags voortdurend eischen stellen die onaan nemelijk zijn zonder den boerenstand in zijne zlgemeene belangen groote- lijks te schaden, werken de katholie ken sinds jaren om den landbouwers stand op te helpen, en voorspoedig te maken. In de ondernomen taak zijn de katholieken ten volle gelukt. De land bouw groeit en bloeit, de landbouwers zijn welstellend en gelukkig, het ver schil tusschen het heden en het vijf-en- twintigjarig verleden is buitengewoon. Dat weet eenieder, en ook onze boe ren Maar bij de landbouwers is er nog dit groot verschil. Terwijl er in den werkenden stand een hoop menschen zijn, die, in plaats van erkentelijk te zijn aan de katho lieke regeering voor al wat deze voor hen beeft tot stand gebracht, beloonen zij de katholieke volksmannen met baat en smaad terwijl in den landbou wersstand, we mogen zeggen, al de boeren hun dank betoonen aan de katholieke regeering. We weten wel dat de sock'istische en bedekt-socia- listischc werklieden dit in groote mate maar doen, omdat zij door droeve volksmenners misleid zijn geworden doch bet feit bestaat en we kunnen niet anders dan het feit vaststellen. Toen in 1S83 de boeren in een ne- teligen toestand verkeerden, was een der eerste vragen die de katholieke partij in 1884 zich stelde bij haar aan komen aan 't bewind Iloe gaan wij den landbouwersstand redden hoe gaan wij den nalionalen tak onzer be drijvigheid opbeuren De vraagstuk ken werden opgeworpen, allerhande punten werden besproken, oogenblik- kelijke maatregelen werden genomen. De eerste weg tot verbetering is in vele gevallen bet onderwijs, de regee- ring beïeverde zich om in heel het land het landbouwonderwijs te verspreiden. Op al de gemeenten werd bet land bouwonderwijs verplichtend in de la gere scholen, jaarlijksche prijskampen werden uitgeschreven waaraan de re- geeiing geldelijke belooningen toe kende landbouwlessen werden er op al de dorpen ingericht, landbouwscho len kwamen tot stand te Vilvoorde, te Gembloers, te Gent. Doch het onder wijs werpt geene onmiddelijke vruch ten af dat is het werk der toekomst. De landbouw echter moest onmiddelijk worden gered. De regeering stenule toen vele en aanzienlijke landbouw- credieten zij moedigdon de verzeke ringen aan tegen de sterftens van het vee, van de peerden, van de zwijnen zij gaf toelagen tot het aanknopen van goede diersoorten om alzoo den natio- nalen veestapel te verbeteren. Al die werken zijn niet zonder uit slag gebleven. De landbouw, de bij zonderste bedrijvigheidslak van België heeft meer in bloei en voorspoed toe genomen als nooit te voren en met vecht mogen wij een hedendaagschen wel-opgeleiden landbouwer aanschou wen als zijnde in veel beteren toestand en levensvoorwaarden dan onze steed- sche werklieden. Om een onweerlegbaar bewijs te geven van den vooruitgang van den landbouw, zij het voldoende de vol gende uitslagen mee te deelen. De jaarlijksche opbrengt van de tarwe per hectaar was in 1870 tot 1880 1529 kgr. van 1886 tot 1895: 1847 kgr. in 1909 2519 kgr. van de rogge, van 1870 tot 80 1422 kgr; van 1886 tot 95: 1706 kgr.; in 1909: 2284 kgr. van den haver, van 1870 tot 80 1614 kgr. van 1886 tot 95 1789 kgr. en in 1909 2507 kgr. voor de voederbeet, van 1870 tot 80 32284 kgr. van 1886 tot 95 40821 kgr. in 1909 54761 kgr. van de aardappelen, van 1870 tot 80 12235 kgr. van 1886 tot 95 11174 kgr. en in 1909 17545 kgr. Wat de vermeerdering van den na- tionalen veestapel betreft In 1895 bezaten wij 2161991andbouwpaarden; in 1909 255229 in 1880 bezaten wij 1,382,815 hoornbeesten in 1909: 1.865,833in 1880 bezaten wij 646,375 zwijnenin 1909: 1,116,500. Die cijfors bewijzen beter dan de schoonste redevoeringen, de grootheid en de doelmatigheid van de werken door de katholieke regeering opge richt om den landbouw ter hulp te snellen. Wij hebben bijlange al de werken niet opgesomd, enkel ons bepaald bij deze (Le ons 't eerst in 't geheugen kwamen. Zoo zegden wij niets over de huishoudscholen voor de dochters van de landbouwers, over bet inrichten van proefvelden, het keuren der gra nen en zaden het ontleden der voe dingstoffen, enz. Op landbouwgebied mag België met trots het hoofd oprichten. Heeft liet in het verleden reeds zeer veel ge daan, de katholieke regeering weet het beter dan wie ook, dat er in de toekomst nog meer en nog beter te doen is. Het landbouwonderwijs zal nog verbeterd, nog uitgebreid en nog 'meer ontwikkeld worden de toela gen aan de landbouwwerken, in plaats van te verminderen of dezelfde te blijven, zullen meer en meer bescher ming en ondersteuning genieten. Heeft de handel in België het recht fier neer te blikken op bare prachtige lauwe ren mag de nijverheid in België tro nen aan de spits der natiën ook de vooi uitgang van onzen nationalen landbouw kan bij de allerbesten ver geleken worden. Dal is hel werk van de nationale katholieke partij Groot genoeg om hetzelve te weten. De Brusselsche socialisten hebben besloten in de groote steden geen kart» 1 to sluiten, en een wensch uitgedrukt dat in de kleine arrondissementen de socia listen zoo mogelijk zouden samengaan. De Gazette van Charleroi neemt het euvel op,zegt aan de Brusselsche socialisten dat zij mogen doen wat zo willen; maar dat zij zich niet hebben te bemoeien met andore arron dissementen, dat zij al groot genoeg zijn om zelf te weten wat ze moeten doen... De socialisten beginnen het baasschap van de socialisten uit de groote steden al beu te worden Het is al gauw Het gedacht van Bebel,— Om dat hel vrouwenstemrecht de meerderheid zou vergrooten der réactie, dat is toch geene reden om 't vrouwenstemrecht niet in te voeren, zegt Bebel, de groote Duitsclie socialist... Die socialist schijnt toch wat rechtzinniger dan onze Belgische socialisten. Deze zouden al de punten van hun program verloochenen, als ze maar op voorhand wisten er mede aan het schoteltje te kunnen geraken. Een monster' iiel. Tegen de Regentstreet in Londen gaat er een hotel komen, dat het grootslevan Europa zal zijn. Het hotel zal duizend kamers hebben, zon de overgrooto ontvangstsalons te tellen, de eetzalen en andere salons. De prijzen in het hotel zullen gematigd zijn. Het blijft te bezien wat men hierdoor gematigheid verstaat. In den uitkomen begint men te bouwen. De Cecil, het grootste hotel van Londen, heeft maar 800 kamers. Laat uwe kinderen maar romans lezen De invloed van den roman is groot op de kinderen en aan komende meisjes en zelfs op iedereen. Gustaat Flaubert heeft «Madame Bovary» geschroven, een roman die vertaald werd in 't En gelach doorEleonora Marx, de jongste dochter van den socialist Marx. In 18-18 ver gaf zich Madame Bovary door het innemen van Arsenic; in 1898 zelfmoordde zich Eleo- nora Marx te Londen juist op dezelfde manier. Hare zuster Laura, heeft zich over een paar weken met haar man Paul Laf argue ook vergeven. In 1883, is de oudste dochter van Marx. Madame Charles Longuet eene natuurlijke dood gestorven; het is de eenige van de drij... Ze vragen nogmaals ontbin ding. Sommige liberale bladen vragen nu weer de ontbinding seffens na Nieuwjaar. Zijn die menschen lmnne zinnen kwijt? We weten waarachtig niet, waarom zulks zou moeten gebeuren. Met Nieuwjaar is de juiste bevolking gekend dan zal de regee ring een wetsontwerp neerleggen om het ge tal volksvertegenwoordigers in evenredig heid te vergrooten de Kamers zullen bijeen blijven tot het einde van den zittijd zooals altijd, en dan zullen de kiezingen komen, die onze katholieke vrienden met eene schoone meerderheid naar de Kamers zullen terug zenden. Waar zit de balk De socia listen hebben er een handje van weg hunne lezers op te maken tegen Mgr. Mercier, om dat hij in automobiel rijdt. Maar dat Ter- wagne, per automobiel rijdt^ en zelfs als hij 2 menschen overrijdt, den eene doodt en den andere doodelijk wondt, dan komen de socia listen uit de lucht gevallen en... zwijgen dat ze zweeten Oh Eerlijke socialistische politiek Eene moordpoging op de rechtbank. Te Washington had dezer dagen voor de rechtbank een drama plaats. Een neger, Thomas Walker, had een moord gepleegd en werd daarvoor ter dood veroordeeld. Het geding was bijna afgeloo- pen en de rechter 2üu juist de terdoodver- oordeeling uitspreken, toen een broeder van den vermoorde opstond en van vlak bij, een revolverschot op den neger loste. De kogel trof Walker in het gelaat, ging door de rechterwang en kwam onder de linker wang uit. Walker viel ten gronde, maar de dokters, die hem onmiddellijk onder zochten, stelden vast dat de wonde niet doodelijk was. De neger werd dus verbonden, weer op zijn beenen gezet en toen werd do voorlezing van het doodvonnis ten einde ge bracht. Dit vonnis bepaalde, dat do terecht stelling nog dienzelfden namiddag zou plaats vinden. En zoo geschiedde het ook. De man dio in de gerechtzaal op den neger schoot, werd niet vervolgd. De moord was kort geleden gepleegd, en de neger was na een dag zoekens door eene menigte gevangen. Men wilde hem juist opknoopen, toen hij kans zag om weg te komen. Later was hij opnieuw gevangen, ditmaal werd hij behoorlijk veroordeeld weer wist hij op het laatste oogenblik de vlucht te nemen. De derde maal gegrepen, ontkwam hij zijn lot niet. Maar het feit, dat het in de Vereehigde Staten mogelijk is om in de gerechtzaal op een beklaagde te schieten, en dan vrij uit te gaan, als die beklaagde maar een neger is, is bedenkelijk. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Hl. 3 Seplenber 1911. Nog een woord over Leopoldstad en Kinshassa. Een dierentemmer Gisteren, over den tijd niet beschikkende om Leopoldstad in hare bijzonderheden te bezichtigen, keerden we per ijzeren weg terug naar Kinshassa. Onderweg bemerken we eens le meer dat er veel stielemans voor do bouwkunst ontbreken ze zouden hier de zwarte werkers te onderrichten hebben. Vol maakte schrijnwerkers, metsers en smeders moeten niet vreezen in Leopoldstad werke loos te zijn. Langs den ijzeren weg van Leo tot aan Kinshassa staan er menigvuldige huizen ook klimt het getal inwoners met snelheid in de stad zijn er, buiten do talrijke zwarten, rond de twee honderd witten. Men heeft in ons hotel dei' A.B. G. maat schappij eenen slier, twee schapen en een varken geslacht, 't Is de eerste maal sinds ons verblijf te Elisahethstaddus sedert 29«n buiten kiekens, duiven en gei ten, we versch geslegen vleesch aantreffen. Zoo naderen we langzamerhand de beschaaf de streken en zoo zullen we stilaan het Europeesch leven wederom gewoon worden. Wij, reizigers zullen voortaan dit leven hoog schatten, terwijl een Belg, die nooit zijn land verliet, zich niet kan inbeelden over hoeveel voordeelen hij dagelijks beschikt. Ik schreef u onlangs over een jongen olifant, die ik in eene Fransche houtzagerij ontmoette. Go zult u herinnereu dat ik u meldde dat deze olifant naar Hamburg ging vertrekken. Do firma Hageabuk van Bergen- dorf, bij Hamburg, heet hem aangekocht voor drij duizend frank. Het geluk wil nu dat een bediende van den wereldheroemden dierenkoopman in Kinshassa is afgestapt, zoo dat we in het hotel A. B. G. met oenen dierentemmer aan tafel zitten. O veronl- weerdig u niet Als men zeven maanden met wildemans omgegaan heeft, is het een groot genoegen do soep te eten met een fatsoen lijken, welgemanierden en behendigen jager, den heer Hans Schrotnburgt. Die Duitschor is een man van middelmatige gestalte, met meteen bevallig aangezicht, groot voorhoofd en twee flikkerende oogen. Hij telt reeds veertien jaar jagersleven in Belgischen, Franschen en Duitschen Kongo. Enkel uit jachlliefhebberij is hij naar Afrika gekomen heden, zoekt hij, voor rekening van den dierentuin Ilangenbuk, wilde levendige dieren aan te koopen.Kongo is hem bekend geene baan of hij heeft ze bewandeld, geen bosch of heer Hans heeft er de geheimen van doorpeilt, geen water in Afrika dat hij niet bevaarde, geen volk dat hij niet bezocht. Hij was overal welkom, daar hij, door zijne dapperheid eu behendig heid, de beste inlandsche jagers wist de be wondering af te dwingen. Hij verloste de inwoners van tijgers, lui paarden, leeuwen en olifanten, die reeds lang, ongestraft, schade berokkenden. Geene soort van dieren bestaat er in Afrika waarvan hij geen specimen naar Hamburg stuurde. Hoe vurig flikkeren zijne grijze oogen, toen hij de gevaarlijkste feiten van zijne jacht afschildert, hoe stuur is zijn woord, hoe jaagt zijn hart, hoe stuur is zijn oo. als hij zich de tegenwoordigheid voorstelt van die boschmonslers en van die reusachtige zwemmers, waarvan hij zich met de grootste koelbloedigheid liet naderen, om, op het beslissend oogenblik, hem den doodkogel toe te zenden Welke sluwheid, welk geduld, welke rapheid zijn er niet noodig om levendige dieren in de val te lokken en ze, zonder hin dernis, tot hunne bestemming te brengen. Hoezoudt gij heeren,vroeg de Duitscher,een serpent levendig vangen Eenieder keek en zweeg, want alhoewel er in ons gezelschap veel oude Ivongolanders waren, hadden ze allen te werk gegaan met het venijnig dier dood te schieten of af te slaan. Wat mij betreft, zegde heer Hans, als ik eene slang ontdek van middelijare grootte, neem ik mijn zijden halsdoek, ik nader het dier dat zich oprecht, ik breng mijn doek boven zijnen kop het serpent bijt in het doek en blijft met zijne gekromde voortanden in het ge- weefsel vaslhangen. (Wordt voorgezet). Eene bom ontploft in een cinéma. Een lafte aanslag gebeurde Zaterdag avond in den Winter Garden, Harmoniestraat, te Luik. Daar worden 's avonds cinemavoorstellin gen gegeven- Zaterdag avond dus, was de zaal in duisternis gedompeld, daar er juist een film vertoond werd, toen eensklaps eene geweldige ontploffing weerklonk. Eene vreeselijke paniek ontstond, welke nog verergerd werd, door het hulpgeroep der personen, die bij de ontploffing gekwetst werden en door dezen die in het algemeen gedrang onder de voeteo geraakt waren. Gelukkiglijk werd onmiddelijk de elek- trieke verlichting wederom aangebracht en dan kon men de slachtoffers ter hulp komen. Men dacht eerst dat hier eene gasontplof fing plaats gehad had, doch het onderzoek, door de policie gedaan, bewees weldra, dat hier eenen laffen aanslag gepleegd was en dat een dynamietbom was neergelegd ge worden. De hom moet onder eene tafel gelegd zijn in de herbergzaal. want de tafol werd geheel verbrijzeld en in den grond werd een diepe put geslagen. Ongetwijfeld moet de bom met nagels of andere stukken ijzer geladen geweest zijn. Al de meubelen welke in de herbergzaal ston den werden erg beschadigd. De personen die zich in de herberg be vonden, werden allen min of meer erg ge kwetst. Het glazen dak viel in en door de stukken glas werden ook vele personen ge kwetst. Het parket is denzelfden avond nog ter plaats geweest en heeft onderzoek gedaan. Men weet echter niet in welke richting hot onderzoek zou moeten geleid worden. Er kan hier geene wraak in 't spel zijn en van een anarchislenaanslag mag ook niets gemaakt worden, daar de zaal slechts door werklieden en kleine bedienden bezocht wordt. Het onderzoek wordt voortgezet. Ten einde het onderzoek betreffende den moord op dan rentenier Honoré Vermeersch ge, leegd te bespoedigen, zijn drie Belgische leden van het gerecht, namelijk de heeren Holvoet, procureur des Konings, Dolandts- heer, onderzoeksrechter, en Gosché advo- kaat-generaal. die den zetel van het open haar ministerie voor het Assisenhof beklee- den zal, naar Versailles vertrokken. De Belgische magistraten zouden Maandag met hunne kollega's van het parket te Ver sailles een samenkomst hebben, ter bestu deering van het verbazend omvangrijke dos sier op de gruweldaad betrekking hebbende. Dinsdag begeven de leden der heide parket ten zich naar den villa van Vósinet; om ter plaats een onderzoek in te stellen, en getui gen te ondervragen. De ondervraging geschiedt door Fransche rechterlijke ambtenaren, daar de Belgische geen recht bezitten in Frankrijk getuigen i» verhoor te nemen. Men veronderstelt dat deze geruchtmaken de zaak eerst binnen t wee of drie maand voor het Assisenhof van Brabant komen zal. Familiedrama le Anderlecht Zaterdag avond had in een koffiehuis der Karpelstraat, te Anderlecht, een drama plaats. Eeri 25jarig jongeling, zoon uit het eerste huwelijk der herbergierster, kreeg onder het kaartspel twist met zijn tegenpartij. De stiefvader die hot opvliegend karakter van den jongeling kende, kwam er tusschea, om den twist te stillen, doch de man werd door zijn stiefzoon bedreigd. Hij greep dan een stoel en wilde er den jongeling mede treffen, doch deze sprong in de keuken, greep er een scherp geslepen mes en plofte het in do borst van den stief vader. De man plofte bewusteloos ten gronde, overvloedig veel bloed verliezende, terwijl de plichtige de vlucht nam. Een geneesheer, in allerhaast geroepen, deed het slachtoffer naar het gasthuis over brengen. De dader werd 's nachts op den Bergschea steenweg aangehouden. Hij verklaarde dat hij gedronken had, en alleen gestoken had, toen hij zag, dat zijn stiefvader hem met een stoel te lijve wilde. Het parket is Zondag morgend ter plaats geweest. Na ondervraging werd de plichtige in het gevang van Vorst opgesloten. In de afgeloopen Kamerweek hebben blauwe en roode logemannen weoral de be velen van Generaal Kadoch getrouw uitge voerd zij zijn weeral stormenderhand opge rukt tegen de katholieke Regeering uaar aanleiding van de Congoleesche aangelegenheden Doch ditmaal ook hebben ze eene reeks muilperen van belang ingeoogst. Om deze muilperen rond te doelen, wilde Minister Renkin niet wachten totdat zijne tegenstre vers zelf het woord gevoerd hadden hij trad den eerste op. Dat was reeds een daad van moed en van krachtdadigheid, waaruit dadelijk bleek dat noch de Minister vare Koloniën in 't bijzonder, noch de katholieke rogeering in 't algemeen iets op hun gewe ten hebben. En minister Renkin sprak wonderwelIa eene redevoering, begonnen om 2 uren en gesloten te 4 1/4 uren, weerlegde hij afdoen de al wat Vanderveldo in zijn voorstel tot het instellen van een parlementair onderzoek naar sommige toestanden in den Congo, op de venijnigste wijze had aangevoerd, inzon derheid tegen onze dappere, moedige eu toegewijde. Missionnarissen aan wie destijds hulde werd gebracht zelfs door den fanatielcen oud-burgemeester van Brussel, Buis, die ter plaatse hunnen arbeid kon gadeslaan. Wellicht kan hot gebeuren dat er soms, in het verre zwart Congoland, een feit wordt gepleegd, welk men behoeft af te keuren, al is de dader een missionnaris. Mag men ech ter daaruit besluiten dat men gansch bet korps, waartoe do dader behoort, in den ban moot slaan Onder de menschen komen er dieven en moordenaars voor; moeten daarom al de menscheu ook als dieven jen moord©- k

De Volksstem | 1911 | | pagina 1