Ooit al achter den rug OORLOG T Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN EN T ANDER De dynamietaanslag te Luik. De slachtoffers dei' petrool Zeventiende jaargang n' 288. Woensdag 13 December 1911 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Vreeselijk drama der zinneloosheid gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo DOOBELIJKE ONGELUKKEN Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posfbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. sïf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST 728} Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, O» Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3C blaöz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,09 Reclit. herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,09 De ondervraging over Congo van M. Vandervelde is, evenals die over de militaire kwestie, afgeloopen. De roode leider had heel behendig eenige uitzonderlijke gevallen geno men, en daaruit, zoo niet zelf gegene raliseerd. ten minste, de gewone men- seheu laten generaliseeren. Het is klaar dat een enkel geval de regel niet maakt. B. v. er is een Aalstenaar, een Brusselaar, die gestolen heeft, wat Houdt ge zeggen van den persoon, die zou komen verklarenEen Aalstenaar, een Brusselaar heeft gestolen, dus alle Aalstenaars en Brusselaars zijn dieven! Ge zoudt liet uitproesten van 't lachen, en zeggen Die kwibus is rijp voor Gheel of Lierneux Even dwaas doen die politiekers die uiteen enkelgevalin Congo, een algemeone gevolgtrekking v illen maken. Doch, dat is nog alles niet. De aangehaalde gevallen van M. Vandervelde zijn niet eens bewaarheid; orn. die. beschuldigingen te doen, heeft hij zich tevreden gesteld met eenige uittreksels van volledige dossieren. Ge ziet van hier wat zulks beteeker.t. Op dezelfde manier voortgaande, zoudt. .gij evengoed kunnen beweren, dat wij in dit artikel gezegd hebben alle Brusselaars zijn dieven. Moest ge dit doen, de valschheid uwer doening zou van zelf aan 't licht komen. Zoo echter deed ook M.Vandervelde; hij stelde zich tevreden meteenige uit treksels van lange verslagen in plaats van die zaken in haar geheel te be schouwen en te bespreken... De roode volksvertegenwoordiger heelt het er dees reis kunnen om doen. Alvorens! hij gesproken had, heelt minister Ren- kin al die beschuldigingen één voor één weerlegd hij heeft tie ongepast heid, de onrechtveerdigheid en de on waardigheid van den veldtocht tegen hem aangericht, naar belmoren doen uitkomen, en dit wel op zulke wijze, dat M. Delvaux, liberale volksverte genwoordiger van Antwerpen, tot tweemaal toe heeft verklaard Zeer welZeer welDe goedkeuring van dien ouden gekozene is wat meer weerd dan het gekef en geblaf van de blauwe en roode honden, die zoo razend en huilend te werk gaan, 0111 't heen te veroveren, dat anderen van rechtswege is toegekomen. M. Woeste is als naar gewoonte met zijne dappere strijdlustigheid erhy gekomen en heeft M. Renkin kloek verdedigd. Noch heer Vandervelde, noch hoer Hymans konden hein hou den liggen. Hij gaf ze allen van de veeg en 't was raak Gij beweert, zegt M. Woeste, niet te handelen uit politieleen geest, doch enkel met het oog op het belang der inboorlingen ik wil het gelooven maar dan komen uwe woorden niet overeen met uwe daden, want in al uwe redevoeringen verraadt gij al te klaarblijkond uwe inzichten. Het is niet het belang der inboorlingen dat gij bier vraagt het is de val van het ministerie. Niet een der onzen of bij ziet. klaar in uw spel. Na M. Woeste kwam M. Thibaut aan hel woord en deed met klare be wijzen uitschijnen liet onschatbare goed door de katholieke zendelingen, zoowel onderstoffelijk als verstandelijk en zedelijk oogpunt, tot werkelijkheid gebracht. Hij haalde plaatsen aan waai de kloosterlingen honderden hectaren grond hadden bewerkt, bezaaid -en vruchtbaar gemaakt hij deed uitschij nen hoe dank aan de zendelingen, den veestapel in Congo was gestegen, hoe gansche dorpen door hen waren tot stand gekomen en bevrijd van de zoo gevaarlijke vliegen tsé-tsé, die de besmettelijke ziekten voortplanten. Op die heerlijke uitstalling riep een socialistische volksvertegenwoordiger: dat is theorie Zoo I het is theorie, uw vaderland, uwe ouders, uwe fami lie, uwe toekomst verlaten, aan alles hier vaarwel zeggen, om gindsch in onbekende streken uw leven te gaan slijten tussehen wilde, onbeschaafde volkeren, zonder hoop nog ooit in uw land weer te komen, tenzij om gezond heidsredenen het is wat anders als een reisje door Congo ondernemen, hoe verdienstelijk het ook is het is vooral wat anders als naar Boma een proces gaan pleiten om er duizenden te winnen, zooals Meester Vander velde Ah Het is theorie, die arme zwar ten met duizenden in scholen te verga deren, te onderwijzen, te beschaven het is theorie, de ongelukkige vrouwen bij te staan en door liet-loven te helpen; de ellendige slaapzieken te verzorgen en aan een gerust einde te brengen de vuilste ziekten van dat verachterd, Congoleeseh volk, liefderijk te verzor gen, juist alsof het eigen broers en zus ters waren. Ah dat noemen de godde- loozen, theorie Wat is dan praktijk Ilier zelf goeden sier maken, u onder alle op zichten vet mesten, door het leven vlie gen als een paradijsvogel, en lasteren, liegen, donderen en bliksemen tegen menschen, vrouwen en mannen, die alles hebben opgeofferd, die alles veil hebben, voor het welzijn der krisiene beschavingvan hel Congoleesche volk? Is dat misschien de praktijk Het volk zal oordeelen I Heft verschil ft&asschen een sftem en ee^ stemmeken. Wij lozen in het blad dat door zij no valsch heid in vroegere jareu aan de katholieke zaak zoaveel nadeel heeft gedaan,doch dit nu niet meer kan,omdat de oogen der menschen beginnen klaar te zien in dat ellendig spel wij lezen daarin het volgende Die zijn werkenden broeder min acht dan zijn eigen die voor zijn eigen 3 a 4 stemmen wil in de kiezingen en zijn medebroeder met 1 stem- meken laat, is geen demokraat, maar eon bewaarder... Salvo justo, zoo is 't... Zoo is 't.zegt deze tegenstrever; het zou er nog moeten aan ontbreken, dat hij zelf ging zeggen dat liet zoo niet is, dat liet leugens zijn die hij vertelt, hetgene inderwaarheid is. Maar \Vij stollen eene vraag Waarom spreekt hij van 1 stemmeken en niet van eene stom is de eene stem soms kleiner dan de andere of is het om do menschen weerom zooals altijd, op le maken Ons demokraaft zijn. Natuur lijk, iemand die beweert alleen, heel alleen demokraat te zijn, die aanziet al de andere als anti-demokraat. Nochtans wij hebben de pretentie, ons hrave volk, niet enkel zooveol, maar veel meer te beminnen dan hij doch niet enkel met woorden en gezeever; en als hevige de mokraat zeggen wij Een kiezer die gehuwd is en vader van kinders en reeds een man van jaren,heeft meerrecht van stemmen dan iemand die jong is en geen familievader.Wij zeggen niet Wij moeten meer of evenveel stemmen bobben, juist integendeel wij zeg gen Wij moeten minder en wij willen min der stemmen hebben als de gehuwde werk man... Wie is cr nu 'l meest demokraat Tot liet gezond verstand. Sprekende over do Congozaken, schrijft een tegenstrever Hoort, men moet overal aiansijn van zijnen lijd». Overal, dit wil ook zeggen in Congo. We zouden willen weten, hoe men zou moeten te werk gaan om in Congo man to zijn van zijnen tijd. Zou de albelcnibbelaar niet eens met het voor beeld en mot zijnen persoon willen betalen Het is van eigen veel gemakkelijker, groo- ten menheer en fijnen demokraat spelen, hier in België, dan tussehen wilde menschen uw leven te gaan opofferen. Is dit zoo niet, achtbare lezer 7ÖÖO honderdjarigen in Eu ropa.Moed, jongens, er is kans 100 jaar oud te worden, nu zijn er wel 7000 in Europa. We gaan zien waar het daarvoor best is. Bij do Bulgaren, Rumeniërs en Ser viërs, zijn er meer dan vijf duizend honderd jarigen. Bnlgarië heeft er 3883, Rumenië 1074, Servië 573, Spanje 410, Frankrijk 213, Italië 107, Oostenrijk-Hongarië 113, Groot Bretanje 92, Rusland 89, Duitschland 76, Noorwegen 23, Zweden 10, België 5, Denemarken 2. Van Zwitserland, Holland, Portugal en meer andere landen wordt er geen enkel opgegeven. Zouden er daar soms geene zijn ISieuwjaarskaartjes. Jaar lijks worden, hoeft hot herinnerd, millioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het post wezen verbazend veel werk geeft. Wie venscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze ia de post kantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw om- honden het eene bestaande uit de kaartjes voordo stad of het postkan ton, het andere uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek vau het adres le plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond Nieuwjaar, de verzending van prospec tussen, prijslijsten, omzendbrieven, enz. te staken. Goed voorbeeld. Hoboken is eene gemeente van 17000 zielen, waar het kartel met de laatste kiezing met 70 stem men gezegepraald heeft. De Heeren Burge meester en Schepenen zijn er buiten gezet. Ge zoudt denken Die menschen zullen ont moedigd zijn. Ge hebt het mis, beste lezers Reeds van nu af zijn onze Hobooksche vrien den dapper aan 'twork en zij hebben beslo ten, kost wat kost, hunne schade in te halen met de kamerkieziqgen. In heel het arrondissement Aalst zijn de kiezingen prachtig afgeloopen. Zou het mo gen gezegd worden dat de overwinnaars minder moed hebben dan de overwonnelin- gen Waarom dan overal niet gewerkt Te Serneus, in het kanton der Ijsbergen, (Zwitserland) komt een vreeselijk drama te gebeuren. Een gewezen onderwijzer, zekere Plutsch, was op pensioen gesteld, daar hij sinds eeni- gen tijd teekens van zinsverbijstering gaf, werd in het bosch van Landkwart verhan gen gevonden. Men verwonderde zich niet al te veel over de zelfmoord van den zinnelooze, doch toen men het akelig nieuws aan de familie wilde kenbaar maken en men op het herhaald kloppen geen antwoord kreeg, werd de poli- cie achterdochtig. Men drong binnen en in de eetzaal vond men het lijk van vader Plutsch met door schoten horst. Op de tafel lag een briefje, waarin de zinnelooze bericht te, dat hij zijn vader had gedood en dat ook zijne moeder en zijne twee zusters vermoord waren. Onmiddelijk trok men op zoek, en inder daad vond men in een buitengoed, dat aan de familie Platsch toebehoorde, de lijken van do moeder en eene barer dochters. Eene andere dochter was ook levensgevaarlijk gewond. Het bloedig drama heeft in de streek eene groole opschudding verwekt. Een doode. Is het den dader? Uit het onderzoek was gebleken, dat de bom moest ontploft zijn, aan de voeten van zekeren Henri Verveeck, 24 jaar oud, mijn werker, wonende le Jemeppe-aan-Maas. Deze werd het rechterbeen vreeselijk ver morzeld en moest onmiddelijk naar het gast huis overgebracht worden. Aan den geneesheer, die hem verzorgde, kon hij nog zijn naam geven, er bijvoegende, dat niemand naar hem zou komen vragen hebben. In zijne zakken vond men geene papieren, en alles wat hem zou kunnen doen kennen hebben, was zorgvuldig vau zijne kleederen verwijderd. Verveeck verviel weldra in bewusteloozen toestand en de geneesheeren moesten alle hoop op redding opgeven. De getuigen, die zich op het oogenblik der ontploffing in de harbergzaal bevonden, ver klaren dat Verveeck zich alleen aan zijne tafel bevond, toen de hom ontplofte. Ver veeck is Maandag morgond rond 3 ure over leden. Het parket heeft zich in don morgend, na de lijkschouwing, naar het huis van Verveeck begevon, om er eene huiszoeking te doen. Naar het schijnt had Verveeck een zeer afgetrokken karakter. Hij had geene vrien den, en hij werd algemeen als een dweeper aanzien. Men vraagt zich af, of hij zich niet heeft willen zelfmoorden, en terzelfder tijd den monsterachtigen aanslag plegen. De getuigen zijn het eens,om te verklaren, dat niemand de tafel, waaronder zich de bom bevond, verlaten had. Maandag verdrong zich heel den dag eene groot© menigte vóór den Wintergarten. Het was Beursdag én bijzonderlijk uit den om trek der stad, was veel volk gekomen.Allen waren er echter aan voor hunne moeite, want do Wintergarten bleef gesloten daar het par ket zeer strenge bevelen gegeven had. De bevelhebber Genonceaux, van do artil lerie, heeft de overblijfselen der hom onder zocht. Volgens hem moet de bom geladen geweest zijn, met stukken koper en ijzer en ook een raderuurwerk bevat hebben. De bom zou niet goed geregeld geweest zijn, en daardoor ontplofte zij. vooraleer de laffe dader den tijd had zich te verwijderen. Maandag avond was den toestand der ge kwetsten, waaronder eenigen nog al erg getroffen zijn, zoo voldoende mogelijk. Vier kinderen levend verbrand. Een Italiaansok werkman van Arancy (Frankrijk), zekere Solatini, ging Zondag avond met zijne vrouw naar een dansfeest. Zij hadden hunne vier kinderen, van vier tot elf jaar oud. te slapen gelegd, en in de slaap kamer eene petroollamp laten branden. Wat er nu eigenlijk gebeurd is, kan nog niet met zekerheid gezegd worden, doch rond 9 ure, hoorden do geburen hulpkroten op stijgen uit de woning van Solatini. Verschei dene personen snelden toe, doch de deur was gesloten en weerstond aan hunne pogingen om ze te openen. Dan zag men rook uit een gebroken venstor opstijgen, en men begreep dat in de slaapkamer moest brand ontstaan zijn. Eene ruit werd ingestampt en de lTjarige landwerker Dubois drong langs daar in huis. De stikkende rook dwong hem echter op zijne stappen terug te keeren. Eene tweede maal was de moedige jonge ling echter gelukkiger. Hij kon het 4jarig knaapje Pedro grijpen on er mede heneden komen. De arme kleine was echter zoo gruwelijk aan buik en borst verbrand, dat hij kort nadien bezweek. Een tweede kind kon ook gered worden. Inmiddels hadden de pompiers de vlammen kunnen uildooven en alsdan vond men de twee andere kinderen. De drie kinderen had den ook erge brandwonden bekomen. De toestand van een hunner is zeer gevaarlijk. Wat de moedige redder, Dubois, betreft, de ongelukkige was bij de redding van het tweede kind bewusteloos neergevallen, en ondanks alle zorgen had men hem Maandag avond nog niet tot liet bewustzijn kunnen terugbrengen. Zijn toestand boezemt erge onrust in. (Vervolg). Men heft dan het serpent van den grond. Geen gevaar dat hel 't doek zou laten schie ten. Terwijl het heest daar hangt als een paling aan don haak, laat men hel in eenen daartoe voorbereiden hak dalen. Dat is, zegde heer Hans, eene jacht zonder gevaar, die met het grootste gemak geschiedt wel te verstaan, als het serpent u niet onver wachts aanvalt en als ge durft en het handje daar voor hebt. Een olifant vangen gelijk de inlanders het doen, voegde de Duitscher er bij, beteekent niets voor ons vak. De negers maken, op den weg door de dieren gevolgd, een vier- kantigen put en in don dieperik planion ze scherp gemaakte hoornen, zoo dat de olifant, die in den put stuikt op de doodende pinnen valt en er zijn laatsten druppel bloed ver liest. Wij, zegde heer Hans, die de beesten ongehinderd moeten leveren, wij maken ook eenen put, maar in plaats van loodrechte zijkanten le teeken maken wij eenen pul in vorm van eene V. Het dier dat er in valt, moet eindigen met or in te spannen zijne pooten den grond niet meer rakende, blijft de olifant daar tussehen lucht en aarde han gen, tot wanneer wij met eenen groep zwar ten aankomen, om voor zijne muil eenen put te maken, waarin eene val wordt geplaatst. Dan werpt men aarde ondor de poolen van den olifant hij stamt ze zelf vast en als er grond genoeg is om zich uit zijne gaffel le kunnen heffen, verhaast hij zich op den plankenvloer der val to komen om zijne lamme boenen te laten rusten. Om olifanten te vangen enkel voor hot ivoor, vel en vleesch, bestaan er slagboomen, 'tis oene soort van schavot waar een snijdend mes aan een zwaar boomstuk vast gemaakt is. Bij middel eener trapplank, doet hot dier het boomstuk vallen en kop af Reeds hebt ge berekend welke voorzorgen en kosten or noodig zijn om wilde beesten levendig te vangen en le vervoeren. Het waren niet alleen de dieren die de aandacht van heer Hans verwekten hij deed ook eene menschensludio op zijne rondreizen, waarvan hij een getrouw verslag in de Duitsche dagbladen liet verschijnen. Het is ook verschenen, in 1900, onder opschrift Wild en wilden in het hart van Afrika. Het bevat prachtige printen en 't is w aarlijk boeieud. De aantrekkelijke verhalen van heer Hans waren oorzaak dat we lang na den maaltijd aan tafel hieven pralen. Op mijne beurt wild» ik ook iels vertellen dat me persooonlijk voorgevallen was. Op zekeren dag kreeg ik 't bezoek van eenen vreemdeling die tegen zijne vrouw pleitte om do echtscheiding te bekomen. Met de vrouw, zegde hij, zit ik niet veel in, maar ge moet verstaan. Mijnheer, dat ik in ge meenschap 4000 frank gestort heb. Ik oisch dit geld terug omdat ik het eerl jc gewon nen heb als ik jongman was. Welken stiel deedt ge vroeg ik. Dierentemmer En hoe deedt ge om uwe wilde dieren te bedwingen? Ach, mijnheer, ik behandelde ze met zacht heid, want wie dieren mishandeld, zal, vroeg of laat, hun slachtoffer worden vergelen doen ze niet en wreken zicli bij de eerste ge legenheid. En uwe vrouw zoudt go ze mot zachtmoedigheid niet kunnen overhalen Da man hekeek mij met verdwaalde oogen, mijne vrouw, mijnheer,.... neen, 'lis geen wilde beest, 't is eene duivelin Kongotrotter. TE ANTWERPEN Maandag namiddag hadden te Antwerpen, twee ongelukken plaats, welke jammer ge noeg menschenlevens eisehten. Een ploeg werklieden gebezigd aan de lossing van do stoomboot Rosina aan het Kanaaldok gemeerd, had van liet schip naar dc kaai eene gangplank aangelegd, ten einde de zakken graan op de aldaar geplaat ste wagens te dragen. Bij liet voortduwen van ledige wagens, werd de genaamde Lod. Van Heisen, 35 jaar oud, ploegbaas bij de Antwerps Grain works, wonende te Schooten, tussehen de loopplank en eene kraan gevat en de horst ingedrukt. De ongelukkige ontving in het Verbandhuis Noord, de eerste geneeskundige zorgen van Dr De Deken, en werd vervolgens naar het Sint-Camillusgesticht overgebracht. In den namiddag is de man aan de belcomene kwet suren bezweken. Het tweede ongeluk gebeurde in de Rolter- damslraat. De timmerman J. Hendrickx, oud 51 jaar, geboren te Hoeveneu, en aldaar wonende, Molenstraat, 97, moest aan een dak een© mouluurplaatsen. Om dit werk te verrichten, had de werkman eene ladder in de dakgoot geplaatst om alzoo aan het boensel le ge raken. Alvorens op de ladder te gaan, liad hij nog eene plank van liet dak op de straat geworpen, en aan eenen werkgezel toegeroe pen deze op den wagen te werpen. Terwijl laatstgenoemde dit uitvoerde, kwam eens klaps de ongelukkige timmerman met de lad der voor zijne voeten terecht. De ongelukkige, op den slag gedood, werd in het huis binnengebracht, waar de genees heer De Bom de dood vaststelde. Het lijk is naar het doodenhuis gevoerd. Een 14-jarige zoon van het slachtoffer die aan het werk ook bezig was, was ooggetuige van het schrikkelijk ongeluk. TUSSCHEN Italiaansche neerlagen Van Turksche zijden wordt bericht dat de Italianen den 6U December twee neerlage* hebben geleden. Wij zeggen niet dat wij die berichten als volle waarhoid moeten aanne men, maar wij houden het ook als zeer on waarschijnlijk dat deTurken die zoo moedig, zoo'n verachting voor de dood aan den dag leggen, dat die mannen nooit een zegepraal zouden behalen. Als men voortgaat op de Italiaansche tij- dingen is het nochtans zoo. Nechad Boy, bevelhebber van de Turkseh-Araabsche troe pen in Tripolitanië heeft aan den minister van Oorlog, een telegram gezonden, gedag- teekend 6U December, waarin hij laat weten dat de Ilaliaanscho aanval tegen Souk-EI- Djouma is afgeslagen geworden. De Italianen lieten 400 dooden achter en een groot getal gekwetsten, terwijl or van den Turksch-Araabschen kant er enkel 20 dooden en oon dertigtal gekwetsten waren.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1