OORLOG van Schoone getuigenissen 'T EEN EN 'T ANDER n M. Vincent Diericx De dramas der dronkenschap DA. AD Schrikkelijk tramongeluk in Portugal Dievenbende ontdekt te Brussel Dris aanhoudingen Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 289. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag f4 December 1911 ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fcj» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728, St een weg van Waterloo, 728. j Kerkstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN» KI. nank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. ide regel) tr. O.üO 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1.00 Gemengd:nieu\vs(perregel)fr. 2,00 Recht, herstel!(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Vandervekle heeft ditmaal in het Congo-debat zijne schoonste plui men gelaten de houding die hij in de Kamers verleden week heelt aangeno men is hem volkomen onwaardig. Doch wat wilt g'er aan doen M. Vanderveldo is ook broeder Van- dervelde en als logoman is hij de slaaf, do onderwol peling van de Vrijmetse larij... Hij heeft, gedwongen, door de al le duidelijke feilen, eene groote hulde gebracht aan de Jezuïeten-mis- sionnarissen, maar die hulde heelt hij als versmacht onder de uitstalling van enkele uitzonderlijke feiten, die hij dan nog plaatste in' een uitzonderlijk en on duidelijk licht. De missionnarissen zijn echter schoon gewroken immers iedereen, alle bladen hebben den lof moeten spreken van de geloofszende lingen. AVe zullen beginnen met de woorden van M. Vanderveldo zelve: Ik heb verscheidene paters Jezuïe ten gekend in den Congo ik heb na melijk een van dezen gekend waarvan ik den naam kom uit te spreken, en ik zeg het u zeer luid, en ik breng hun gaarne dit huldebcwijsZij handelen ik ben er van overtuigd, in een geest VAN VOLKOMEN BELANGLOOSHEID, MET DE OVERTUIGING OP HUN BEST TE HAN DELEN VOOR DE BELANGEN VAN DE IN BOORLINGEN EN VAN HUNNEN 'GODS DIENST. En M. Masson riep uit in de Ka mers 'i Gij hebt het aangegeven alsof wij stelselmatige bekampers waren Van de missiën. AVelmr, ik daag u uit een woord, eene daad op te noemen, die dusdanige beschuldiging recht- vaardigt. M. Leelercq, de jonge magistraat, op wie al de beschuldigingen van M. Vandervelde steunen, eindigt zijn ver slag van 1910, met deze woorden Ge moet daarom nu de werking van de eerwaarde paters Jezuïeten niet miskennen. Het goede dat ze doen IS C.ROOT, DE BESCHAVING HEEFT EEN GROOTEN STAP VOORWAARTS GEDAAN. En de magistraat die boven M. Le- clercq staat, veel meer ondervinding en levenswijsheid bezit, schrijft over het verslag van dien jongen magistraat: Ili ben sterk verwonderd geweest over dit vreemdsoortig verslag, en het dunkt me dat het past dien substituut nogmaals aan de onpartijdige beoor deeling en aan de strikte waarneming van zijne bedieningen te herinneren. Dit verslag is overdreven zoo wel in zijnen vorm als in zijnen inhoud. Daarenboven is de uiteenzetting van M. Leclercq in grooten deele onnauw keurig, bijzonderlijk omdat hij het zieli niet veroorlooft zich rekenschap te geven van de oorzaken en de gevol gen van de feiten die onder zijne op merkzaamheid zijn gevallen. M. Lemaire, bevelhebber, die 18 jaren lang in Congo lieelt verhieven en een vrijdenker is heeft meermalen verklaard, onder meer in de Universi teit van Luik Ik, die vrijdenker ben, ik bewonder ze met geestdrift en ik bemin ze: de dokters en de mission narissen zijn wat het beste is als be- schavingsaggnten in Afrika. Den dag, dat w ij in België eene koloniale school zullen hezitteu die ernstig is ingericht, de eerste leeraars die gij er moet aan stellen om de kunst van do beschaving in Afrika te onderwijzen, het zijn de missionnarissen en vooral de bewon derenswaardige "Wille Paters van den Congo. La Belgique Maritime et Coloniale, dat met klerikaal is en niet ten dienste staat van hel ministerie, sch "ft over dit punt «Wanneer ik den Congo heb bezocht-, ik beken verleid te zijn ge worden door de uitleggingen die mij toen Pater Liagre gaf het is 12 jaar geleden over de inrichting der zen dingen. Het gedacht van vooral op de kinderen te werken wordt verrecht- vaai'digd van af men zich rekenschap geeft van de algeheele onmogelijkheid die er was om in den Congo, eene zedelijke werking op een volwassene uit le oefenen. Daarenboven, in de zendingen van Kwango, duren.de voogdij van den beschaafde, zijne raad gevingen en zijne leiding voort na het min oi meer korte tijdperk van on derricht en opvoeding. Dc dorpen van de gekristianiseer- den kunnen betrekkelijke brandpun ten worden van beschaving. De zwar ten blijven eraan verkleefd door zede lijke en ook door stoffelijke banden. Hot dorp verlatend, zouden zij alle recht van eigendom verliezen op goe deren die zij in gemeenschap bezitten met de godsdienstige gemeenschap, waarvan zij deélmaken. Onrechtvaar digheid en verbeurdverklaring, zal men zeggen. En men vergeet dat de inboorlingen, uitgezonderd kleine roe rende goederen, volgens hunne ge woonten geene goederen in eigendom en ter. persoonlijken titel bezitten en dat men niet opgehouden heeft tegen hun onverdeeld en gemeen recht van eigendom, ons Europeesch eigendoms recht te stellen. Zulke kwestiën zouden bijgevolg in een handslag niet kunnen opgelost worden. De feiten moeten ook hierin volle licht gesteld worden en dan kan men niet betwisten dat in Kwango de Paters Jezuïeten talrijke en kenmer kende diensten hebben bewezen. En het is daarom dat Sn deze dik wijls zoo delikate kwestie der zendin gen, wij ons zoo voorzichtig als ver draagzaam moeten toonen Dat zijn nu enkel getuigenissen van tegenstrevers, van menschen die ons Geloof niet deelen doeli het zijn men schen die ter plaatse zijn geweest, die de zaken van dichtbij hebben be schouwd. Zij zijn heel wat anders ge rechtigd over de Congokwestie te spreken dan wel mannen als Vander velde, Hymans en Masson, die liever in Belgie 's Winters in hunne prach tige paleizen en 's Zomers aan de zee of in de berglucht verblijven. Schoone jaarwedden. Het is een droevig land, zeggen dè Vlamingen, waar niemand voorrecht geniet. Zoo gaat het ook in do stielen. Een gewone koersrij- der mag zich voor 50 fr., soms veel minder aftobben een gekende kampioen wint geld met hoopen. M. Doroohevitch,opsteller der «Rousskoië Slowo», had eene jaarwedde van 100,000 fr. hij is nu overgegaan tot de Birjowya Wiedomosti waar hij alle jaren 125,000 fr. zalmogen opstrijken. Avertchenko is in de plaats gekomen van Dorochevitch en be gint met 75.000 fr. per jaar. Reeds klaai*.In Hoei-Waremme is de kartellijst al klaar, en dit hoewel libe ralen en socialisten (.'akkoord moesten ko men. Wat twee verschillende partijen kun nen teweegbrengen, moeten wij katholieken >ch veel, veel beter nog kunnen uitvoeren. Hoe eerder do lijsten klaar, hoe eerder wij vol- op kunnen aan 't werk gaan. Nochtans echte strijders wachten niet totdat de lijsten zijn samengestold bij de echte strijders is do lijst enkel bijzaak de beginselen, bet Vlag, bet Kruis, dat is de hoofdzaak 2 8 2 móüicen tr.e ;r- De ge wone begrooting voor de siad Brussel voor 1912 bedraagt 36 millioen en 700.000 fr. of 2 1/2 millioen meer dan de vooruitzichten. ScSiooBsoep vooralle kinde ren. Al de kinderen, zoowel die der stadsscholen als die der vrije scholen gaan mogen deelnemen aan de schoolsoep te Brussel. De uitgave was vroeger voor dc stad Brus sel voor de schoolsoep dor gemeentescholen 27,000 fr. nu zal het 125.000 fr. worden. D 2 refters voor de vrije scholen zullen op 120.000fr. komen. De uitgaven van do soep zal op 0,20fr.per hoofd komen,of 53,500 fr. Burgemeester Max zou liever eene toelage geven aan de vrije scholen. De komedianten. In het socia listische blad van-Gent lezen wij op Woens dag 13 December 1911 Militaristische geldverspillingen. Millioenen en millioenen zal de arbeidende klasse rog uitzweeten voor hun eigen vernieling .Tot dat zij aan de kapitalisten zal zeggen 1recht zelf. Socialist Troclet stond over een paar we ken met M. Mouvill'i tegen M. Hollebaut, en M. Vanderveldo ook bestreed den minister van Oorlog, alsof hij het land niet in bohoor- lijken staat van verdediging bad gesteld. Leest hierboven de woorden van "t Vlaamsch socialistisch blad, en zegt ons Hebben zulke politiekers, het recht te spreken over do ontoereikendheid van 't leger, die er de af schaffing, de vernietiging van willen? ScSaoon getaaigschrift. De socialisten van Aalst schrijven ot> 12 Decem ber 1911 over hunne liberale boezemvrien den n De liberalen geven het beiaijs dat zij enkel de vrijheid liefhebben als deze kan aangeicend worden om uit te buiten., n Wij hebben het al jaren lang gezegd en herzegd Geen grootere vijanden van den werkman als de liberalen. Dit belet niet,, dat de socialisten in tijd van kiezing hunne vol gelingen aanzetten om voor die uitbuiters te stemmen. Hoe dat uitgelegd Wog niet genoeg. Van af 1885 tot 1911 zijn de uitgaven voor het leger ver driedubbeld tegen do jaren 1830 tot 1885. En toch zijn onze militaristen minder tevre den dan vroeger. Dat het land moet treffelijk verdedigd kunnen worden, 't akkoord, maar als er zooveel gedaan wordt, erken dan toch ten minste dat er iets gedaan wordt. Op bevel van het parket werd een put ge graven, gelijk aan deze waarin het stoffelijk overschot van M. Vermeersch gevonden werd. Nadien werd deze put dan weder gevuld, en de tijd zorgvuldig opgoteekend, ten einde vast te stellen hoe lang or moest gewerkt worden om het lijk van M. Vermeersch te doen verdwijnen. De werkman, met dat werk gelast, had 55 minuten noodig om den put te graven Natuurlijk was de put spoediger gevuld. Er Wl /d ook een plan- opgemaakt van den bof-en van al do plaatsen van bot huis, ten einde er zich tijdens bet proces van te be dienen. In het huis werd een brandkoffer, een les senaar en de kleederen van bet slachtoffer aangeslagen, om als overtuigingslukken te dienen en naar Brussel gezonden te worden. Vraagt aan onze verkoopers den Almanak der Volksstem voor 1912. Zeer nuttig en aangenaam om lezen. Prijs 0,10 fr. 7e DrsiVv IltboAd Talrijke dooden en gekwetsten Maandag avond heeft te Porto een vree- selijk tramongeluk plaats gehad. Twee tramrijtuigen zijnóiuffen Douro gevallen en 16 reizigers werden gedood en 30 gekwetst. Meest al de slachtoffers zijn verdronken. De verontwaardigde menigte laakt hevig den slechten dienst en de bureelen,en de ma gazijnen der trammaatschappij moeten door de troepen bewaakt worden, daar men on lusten vreest. Het ongeluk wordt aan de volgende oor zaken toegeschreven SFnds lang reeds werd er op gewezen dat de baan in slechten toestand was. Maandag nu, bad het heel den dag gestortregend en eene groote hoeveelheid zand, had zich opeengehoopt beneden de sterk dalende straat. De tramriggels waren geheel onder de zandlaag verdwenen en daar de lijn, daar, op den oever van den Douro eene scherpe bocht maakt, had ten gevolge der hevige snelheid, waarmede de tram reed, noodza kelijker wijze eene ontriggeling plaats. Een trambediende, dio het ongeluk zag aankomen, sprong van den tram en ontkwam het ongedeerd. Hij werd kort nadion aange houden. Meest al de slachtoffers zijn passagiers, die eenige minuten te voren met den Engel- schon stoomer Antony te Porto waren aan gekomen. Het onderzoek te Parijs Men weet dat de heeren Hollevoet, pro- kureur des konings en M. Delantsheere, onderzoeksrechter, te Brussel, zich naar Pa rijs begeven hadden, om er in de villa van M. Vermeersch, het onderzoek der geheime zaak voort le zetten. Deze magistraten waren vergezeld van M. Gesché, advokaat-genoraal, die zich persoon lijk gedacht wilde vormen van de ligging der plaatsen op de beruchte villa, 't Is im mers M. Gesché die voor het assisenhof de rol van openbaarministerie zal vervullen. Reeds eenigen tijd geleden, had het Brus- selsch parket eene ondorzoekskommissie naar Frankrijk gestuurd, doch daarvoor moet men den diplumatischen weg gebruiken en dat duurde en bleef duren. 't Is zelfs grootelijks daaraan te wijten, dat deze ophefmakende zaak nu nog niet be slist is. Toen de onderzoekskommissie te Parijs was, had het parket van Parijs het dossier naar hot parket van Brussel gezon den. De Fransche magistraten konden dus de vragen hunner Belgische ambtgenooten niet moer beantwoorden. Thans zijn in de villa van M. Vermeersch eenige proefnemingen gedaan, 0111 de ver klaringen van Odiel Vercruysse, de gewezen knecht en Margaretha De B..., to kontro- lecren Men weet dat deze twee personen, erge beschuldigingen hebben uitgebracht tegen M. J..., gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo IV. Kisantu den 4 September 4911. Naar Kisantu bij de Paters Jesuiten De trein van Iiinshassa tot Matadi go lijkt, dooi' de engheid zijner riggels, door machien en lage wagons, meer op eenen tram dan op eene staatsspoorbaan. In eerste klas, kost de reis 195 fr. in tweede klas, slechts 25 frank. De reizigers der eerste klas be schikken over een draaienden zetel en lus- schen de zetels zijn er kleine tafels, die toelaten te eten, voor zooveel die bezigheid, in een schokkenden wagon mogelijk is. De vensters zijn te laag als ge recht staat komen de oogen hovcti 't glas, heigeen het zicht belemmert. Op zulke lange reizen moet men met gemak ku men zien, al afwisselend te zitten of recht to staan Meer netheid in de treinen zou weinig kosten en zou de ijzeren baan van den Neder-Kóngo in waarde doen klimmen. De rijtuigen van tweede klas zijn van boven overdekt maar de zijden kan ten zijn open zoo dat men aan winden en regen blootgesteld is. De trein doorloopt eene bergstreek en moet op vele plaatsen krinkelen en draaien om de klimmende of dalende gronden te vermijden. Ilooge bergen en afgronden wis selen zich gestadig af soms rijdt de trein tusschen twee hooge talus, waar men eenen berg heeft moeten doorsnijden daarna ligt aan uwe voeten een prachtig panorama dat plotselings door eenen berg wordt wegge nomen verders rijdt ge uren lang op den rug der bergen, om in een groene vallei te dalen, waar het machien om den onmisbaren voorraad water gaat. De ketels worden reeds met briketten in plaats van met hout ver warmd. In den trein ontmoet men, in tweede klas, talrijke zwarten en eenige mission narissen, die zich voor hunnen dienst ver plaatsen. I11 eerste klas, zijn de reizigers witten, meestal Kongolanders die blijmoedig terugkeeren en over hunne lotsgevallen pralen. Om 9 ure van Kinshassa vertrokken, kwam de trein, rond 2 ure te Inkissi aan het is de statie der missiehuizen van Kisantu. Ik stel me voor do verdienstelijke zusters te gaan bezoeken en ik weet dat in de nabij heid der meisjesschool er ook eene is voor jongens en dat heiden in een bloeienaen toe stand verkeeren. Pater Dumont, die ik op den trein ontmoette, heeft het mij gezegd. Eene breede laan, op den linker kant ge legen, brengt ons, met eene zachte helling, op eene hoogte, waar do twee missiehuizen nevens elkander weiden opgericht. De Eerw. Pater Overste Branckaerl ontving mij met opene armen en. dank de ondervinding en de dienstwilligheid der paters, bekwam ik veel nuttige inlichtingen aangande de zeden en gebruiken der Kongoleesche bevolking, als ook over de mogelijkheid, in Belgischen Kongo, de landbouw in eer en tot winstge vend te brengen. (Wort voortgezet). Eene helleveeg tracht h2ren ouden vader met stokslagen af te maken. Toon een policieagent gisteren morgend de logementhuizen der Degenstraat, le Brus sel, bezocht, vernam hij in het r.° 26, dat daar naast, op eene zolderkamer, een 80ja- rige ouderling onophoudend lag te kermen. De ouderling, Karei M..., woonde daar met zijne dochter, eene onverbeterlijke dron- kelut, welke gescheiden van baren man leefde. De policieagent ging zien en vond er den man in erbarmelijken toestand,badend in een bloedplas liggen. De man verhaalde dat zijne dochter dronken tehuis gekomen was, en hem bij middel van een stole gruwelijk mishandeld had. De arme ouderling werd inderhaast naar het gaslhuis overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De helleveeg werd in eene herberg der huurt aangehouden. Zij kon zich met moeite staande houden en werd opgesloten. Het parket is verwittigd. -VV1- Gisteren avond, rond 11 ure, had de agent Van den Broeclc, der 5e wijk, plaats geno men op de tram komende van Auderghem. Hij bemerkte er twee jonge kerels drager van groote pakken. Dit kwam hem vreemd voorop dit uur. Te Brussel aangekomen vroeg hij aan do jongelingen wat do pakken bevatten. Kleedingslukken werd hem geantwoord. Ziende dat de twee kerels niet op hun gemak waren, ontbood de agent hei den, geholpen door een kollega, naar liet naastgelegen policiekantoor. Daar werden de pakken geopend. Men vond in het eene een prachlig bronswerk van Bastin en veel linnengoed in het andere, een bronzen en marmeren schouwgarniluur en een rijk tafeltapijt. Gesnapt zijnde legden de jonge kerels volledige bekentenissen af. Zij waren in eene villa te Auderghem ge drongen en hadden meegenomen wat niet te zwaar of le heet was. Het zijn twee 19jarige kerels van St-Gillis, Pieter A.en Laurent W..., De policie ging natuurlijk oene huis zoeking doen in beider woning. Bij Pieter A.., werd niets gevonden, doch in de woning van Laurent W.., werd er een kerel slapend inbed gevonden. Deze, zekere Karei N..., werd ook aangehouden. Men vond er ook nog eene groote hoeveelheid gestolen voorwerpen. Men denkt hier eene vertakking van eene internationale dievenbende voor handen te hebben. TUSSCHEN Versterking voor de Turken. De volksstam Yeni Gazetta heeft zich te been gezet en is met eene sterke kolom vrij willigers naar de kust afgezakt. Onderwege komen er nog veel Turken en Araben bij. De Dardanellen. Rusland zou graag door de Dardanellen komen met zijne schepen. De Turksche re- geering zou de zaak hebben onderzocht en geoordeeld dat er geen kwestie kan van zijn. Gevecht te Benghazi. Van Italiaansche zijde komt volgend be richt, natuurlijk eene Italiaansche overwin ning meldend In den nacht van 10 tot 11 December, hebben de Turken Benghazi aan gevallen op geweldige wijze Na een kort maar hevig gevecht werden de Turken met de bajonnet verdreven. De Tuiden hadden 36 dooden en vele gekwetsen, de Ilalianen 3 dooden en 12 gekwetsten. 36 tegen 3 en dat in een gevecht met de bajonnet is waarlijk moeilijk om geiooven. in Macedonië. Tijdens de gebeurtenissen van Ischtip zijn 20 Bulgaren gedood en 150 zwaar ge wond. Bulgaarscho scholen, bazars en ma gazijnen zijn verwoest geworden. Op de Bulgaarsche-Turksche grens. Daar zit het niet pluis. Een Turksch blok huis is in brand gestoken. Bulgaarsche boe ren hebben 3 Turksche soldaten doodgescho ten. In de slreek Tamraschan, op de grens gelegen, hebben de Turken op eene Bul gaarsche afdeeling geschoten. Een Bulgaar werd gewond. Daar kannen aardige zaken uit voortvloeien. De Jong Turken bieden voordeelen aan Engeland Onwaarschijnlijke geruchten zijn in om loop gebracht. Turkyë zou aan Engeland de haai van Sude afstaanhet zou in Macedonië een ministerie tot stand brengen dat zeer gunstig zou gestemd zijn tegenover Enge land. Maar Engeland zou de zelfstandigheid dit wil zeggen, het onder-bescherming-staan van Turkyë moeten uitroepen, en er voor zorgen dal Rusland de hand houdo van de Dardanellen... Nu in troebele tijden wordt er van alles verteld en ook nu De Turksche wreedheden voor de rechtbank van Den Haag De Italiaansche regeering heeft haar ver slag reeds opgemaakt en hel zal naar den

De Volksstem | 1911 | | pagina 1