Nog önz3 voorspoed OORLOG Ouderdomspensioenen Reeks brieven van M. Vincent Diericx de statie var. Jette. 'T EEN EN 'T ANDER Heldenmoed eener dienstmeid De dynamietaanslag te Luik. ID O-IB X-. Jhs. 13 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt, ia De geheimzinnige zaak van Vorst. Eene familie vergiftigd Italië en Turkyë Zeventiende Jaargang nr 220. 2 CENTIEMÉN HET NUMMER Vrijdag 15 December 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 5^ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, 4§» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van WaterSoe, 728. I 0, Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) £r. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relciamen (per regel) fr. 100 Gemengdnieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Picard, gewezen socialistische senator en heel bevoegde rechtskun dige, heeft al herhaalde malen ge schreven over den welstand die tlians in België heerscht. In October 1910 sprak hij-van den wonderbaren voor spoed -- van ons land in eene rede voering, uitgesproken over een drietal weken te Brussel vóór een uitgekozen publiek, verklaarde hij, dat België het aardsch paradijs van de wereld is. Nu Zondag heeft hij in een kartel- Wad van Brussel het nogmaals noodig geoordeeld er op terug te komen. Het stuit socialist Picard, zichtbaar tegen het hoofd, dat er Belgen zijn die zoo ciniek, zoo boosaardig weg, den •weistand van het Belgische Vaderland willen loochenen. Waar een socialist van het gehalte van Picard het gepast en noodzakelijk vindt den heerlijken voorspoed van ons land zoo prachtig to beschrijven, daar is het voor ons plicht, het ge dacht van een tegenstrever aan onze lezers te laten kennen. Ziehier wat hij schrijft Onze bevolking gaat de zeven mil- lioen en half bereiken. Hare vermeer dering is eenigszins mekaniekerwijze geregeld op een honderd duizendtal per jaar. - Deze overheerlijke gaslachts- maeht bewijst dc levenwekkende mid delen, de sehoone nationale gezond heid, het economische betrouwen, hel algemeene welzijn. Wat onze handel en onze nijverheid betreft, zoo men zich beperkt bij het- gene de statistiek ons toelaat na te gaan ofte controleeren, komen wij op DEN VIJFDEN RANG VAN DE NATIËN DER "wereld. Alleen Engeland, Duitscli- land, de. Vereenigde Staten, Frankrijk gaan ons vooraf. (Dus Oostenrijk, Pius- land, Italië, Spanje, Turkyë, Zweden en Noorwegen, Mexiko, Japan, China enz. enz., komen allen achter ons.) En dan nog, indien in plaats van het ab solute der cijfers te beschouwen, men ze opmaakt in verhouding per inwoner o per vierkanten kilometer grondge bied, dan overtreffen wij al de anderen, met een voorschot van minstens een derde op den meest begunstigde. «Doorloopt het land :Gansch België is heropgebouwd met een uitzicht van voorspoed en van zekerheid dat de oogen verrukt. Overal eene ware door- eenkruising van banen, een onverge lijkbare lcrioeling van arbeid. - De wezenstrekken der kinderen en der vol wassenen nemen stilaan de rustige en broederlijke harmonie aan der volke ren die niet meer worden gekweld door de bangheden, de gruwelen en de hatelijkheden der kampstrijden. De wetgeving is verstandig, af gemeten, vooruitstrevend, zonder de noodlottige en onvruchtbare nevensla gen van de volkeren die, te veel lijdend van de huidige ellenden, plotseling en op geweldige wijze alles willen veran deren. Kortom, met zijn dubbel ras en zijne gerustigheid van een reeds zoo rang voortdurend tijdperk, kan België in 7 begrensde, aanzien worden als het slaat van wat de toekomst zijn zal, wanneer, in een algemeenen vrede, de Vereenigde-Staten van Europa tot stand zullen zijn gebracht. Dat sclirijft de geleerdste der Belgi sche socialisten, een advokaat die be wijzen heeft gegeven van weibeslagen te zijn in de politieke kwestiën. Over weegt goed, de laatste regelen die wij met opzet onderlijnd hebben. België kan nu reeds aanzien worden, als het afbeeldsel, van wat Europa eens wor den zal, als de algemeene vrede zal bestaan en als alle Europeesche landen maar éóne groote natie zullen uitma ken. Het is het ideaal dat velen zich voorstellen te kunnen bereiken in eene min- of meer verwijderde toekomst. Welnu, datzelfde groot en schoon ideaal, dat bestaat nu reeds in België volgens Picard, want eens den alge meenen vrede uitgeroepen, en alle Euro peesche landen tot een groep veree- nigd, dan zal Europa kunnen worden wat nu België is Belgen, men kan die groote, die onloochenbare waarheid, die klare feiten niet logenstraffen, als men niet van kop tot teen dooi' kwade trouw wordt ingegeven. Ja, wij hebben recht, trotsch en fier te zijn op ons Vaderland, cn wij be klagen die ongelukkigen, die, gedre ven door een geest van goddeloosheid en van wraak, weigeren hunne lezers het geluk te schenken, dat iedere ware Vaderlander gevoelt bij het vernemen van den heerlijken toestand waarin België zich thans bevindt. Lezers van de Volksstem op u berust een plicht, een plicht van bur ger, een plicht van vaderlander doet den prachtigen welstand van België overal kennen, en door hem doen te kennen, zult gij hem van zelf doen waardeeren Bevolkingsaangpoei. In ISIS telde Anderleclit 5.734 en in 1910, 64.137 inwoners El terbeek 2.954 tegen 33.227 Elsene 11,748 tegen 72,-991 Koekelberg 2,142 tegen 12,750 Laeken 3,742 tegen 35,021 Molenbeek 11.679 tegen 72.7S3 Sint-Gillis 4,136 tegen 63,1-10; St-Joosl-teu- Eoodo 14,768 tegen 31,865 Schaerbcek 5915 tegen 82,480 en Brussel 118.339 tegen 7,078. Vraagt aan onze verkcopers den Almanak der Volksstem voor 1312. Zeer nuttig en aangenaam om lezen. Prijs 0,lö fr. Het onderzoek op de villa van M. Vcr- nteersch. Buiten de proefnemingen welke gisteren op de villa van M. Vermeersck plaats had den, onder toezicht der Belgische en Fran- sche magistraten, werd ook nog eene groote partij brieven, rekeningen, enz..., alsook andere voorwerpen, welke onder zegel be waard werden, door het Belgisch parket aan geslagen, om naar Brussel overgebracht te worden. Eene broek, waarop bloedvlekken te be speuren waren, on twee overjassen werden ook aangeslagen. Talrijke photographiën werden genomen, van de plaats, waar volgens Margaretha De B...., de misdaad zou moeten gepleegd zijn. Woensdag namiddag tbad in cle statie van St-Pietors-Jetle, een doodelijk ongeluk plaats. Een genaamde Pieter Goossens, van Appelterre, was aldaar gelast met de be waking der materialen, moetende dienen voor liet bouwen van het nieuw hospitaal van St-Pieters-Jette. Eene spoorlijn was aangelegd, van do statie naar de plaats waar het gebouw moet opgericht worden. Gisteren namiddag was een der treintjes geladen en Goossens was op. een der wagon- tj.es geklommen om de materialen watin orde te leggen. Eensklaps vertrok de trein. Goos sens wilde ten gronde springen, doch hij gleed uit en kwam onder liet treintje terecht. Verscheidene: waggons liepen liem over het lijf. Do ongelukkige werd vreeselijk vermor zeld opgenomen. Hij werd onmiddelijk in eene afhankelijkheid der statie gedragen en een genesheer werd ter plaats geroepen. Men kon echter slechts don dood vaststelen. Deze moet o ogenblikkelijk geweest zijn. Het lijk werd naar liet doodenhuis over gebracht. Het slachtoffer was 50 jaar oud, ehuwd en vader van verscheidene kinderen. Het parket is verwittigd. De plicht der vrouwen. —De vrouwen hebben vele en zeer strenge plich ten. Zij staan in voor de opleiding en de vorming hunner kinderen, voor het bestuur en bet beheer van het huishouden, voor hel voorkomen van de slechte lezingen in hunne woning en voor het invoeren van de goede lectuur in liun huis. Iedere vrouw heeft als plicht de katholieke pers bij haar binnen te brengen,en op de eerste plaats de katholieke dagbladen. Do vrouwen zullen hier in bet arrondissement vooral zorgen, het katholiek dagblad De Volksstem in al de huizen le verspreiden. Wij rekenen op de hulp der vrouwen voor de uitbreiding van de katho lieke dagbladen. Eene veelzeggende statis tiek* Volgens M. Durkheim, vrijden kor, heeft men in de Protestantsche landen 190 zelfmoorden op een millioen inwoners, in de katholieke landen maar 58, en bij do Grieksche katholieken maar 40. SUl. Van de Vyvere houdt u geoieed. Na iïeeren Heileb au t Renkin is het de beurt aan minister Van de Vyvere, om bekampt te worden. M. Meche- lynck maakt zijne wapens gereed hij is ze aan 't scherpen. Hoe onnoozelEn zeggen dat de liberale en socialistische gewone men- schen zich aan zulke komedie laten beetne men. De kopstukken lachen er zelf mee. Wacht, zeggen ze, terwijl ze tusschen den champagne zitten, we zullen ze vast hekben nu gaan we dien minister embêteeren, mor gen een andere... Wij die deze manoeuvers al te goed kennen, wij schokschouderen zeggen Toe geeft die groote kinderen een klompje suiker. Aanmrfidigestde werking. De kristeno vereeniging onzer spoorweg werklieden telt in het arrondissement Brus sel 1200 leden, verdeeld in 23 groepen. Sedert de stichting kwamen er regelmatig alle maanden 30 tot 50 leden bij. Verleden jaar telde men reeds 2000 ver eenigde spoorwegwerklieden...Dit voorbeeld der kristen® spoorwegwerklieden moot doo alle kristen© werklieden gevolgd worden te spreken aangeleerd die zwarte wezens blinken van fierheid, wanneer ze mogen, in t Fransch, op eene vraag antwoorden.Waar om ze geen Vlaamsch leeren dat is eene vraag die ik niet te beantwoorden heb ze is reeds door bevoegde mannen opgeworpen geweest en moet na grondig onderzoek opge lost worden. In de twee laagste klassen voor volwas senen wordt het lezen en schrijven der inïandsche taal aangeleerd in boeken, han- delondo over al hetgeen een christen neger moet welen of doen om om een ordentelijke en nuttige neger te zijn. Die groote men- schen, moest allon huisvaders, waarvan sommigen van uren ver komen, om een weinig geleerdheid te verkrijgen,zullen nooit vrijwillig de avondschool missen. De leerlingen der dagschool zijn voor hel oogenblik in vacantia. Hunne schrijfboeken met vertalingen en oefeningen in reken- en meetkunde, toonen den vooruitgang gedaan gedurende 't verloopen jaar. We zien dat or leerlingen zijn die reeds met een vaste hand kunnen schrijven sommigen hebben een schoon geschrift en zullen goede bureelbe- dienden worden. Een dag zal misschien ko men dat een blinkende koperen plaat zal prijken aan de hut vau eenen neger (ver schooning, dau zal het een huis zijn) met opschrift, den eerelilel Schoonschrijver (calligraphe; van Zijne Majesteit Albert I Nu reeds worden er negers in de drukkerij der Missie van Kisaniu gebezigd. Er is daar eene voetpers, alsook eene groote rond draaiende pers. Een tijdschrift verschijnt in de inïandsche taal. Alle drukwerken worden er vervaardigd voor het schrijf- en't lees- gerief der scholen, alsook voorde noodwen digheden der Missiehuizen. Kongotrotter. Eenige dagen geleden hebben wij reeds gesproken, over de ontdekking gedaan door M. Stokis, geneesheer te Luik. Deze had gevonden, dat de vingerindruk ken, vastgesteld op eene waterkom, in het toiletkabinet van M. Anneessens, overeen kwamen met cWe van Van Eeckhout, ter wijl geen der andere personen, die op de villa geweest waren, er eenige gelijkheid mede had. Gisteren werd Van Eeckhout over deze vaststelling ondervraagd, Van Eeckhout ontroerde niet. Hij ver klaarde, dat zulks voor hem natuurlijk zeer lastig was. doch, dat het slechts een toeval was en hij onschuldig is aan de misdaad welke men hem ten laste legt. Hij voegde er nog bij, dat hij niet de min ste reden had, om het alibi, dat hij van eerst af had opgegeven to wijzigen, en dat hetgeen hij verklaard had hij zijne aanhouding, de zuivere waarheid was, 'tis te zeggen,dat hij zijne hoeve nabij Nijvel, den nacht der mis daad niet verlaten had. BERICHT. De gouverneur van Oost-Vlaanderen, laat vanwege den lieer Minister van Nijverheid en Arbeid weten, dat de ouderlingen geboren in de jaren 1843, 1814 en 1845 gemachtigd zijn de minimumstorting van 18 frank, voor geschreven door art. 9 der wet van 10u Mei 1900, te verwezenlijken bij middel van eene enkele storting welke moet gedaan worden in de Lijfrentkas vóór lu Januari toekomende. Deze som zal op de jaren 1910, 1911 en 1912 verdeeld worden, en de belanghebben den zuAen in 1913 net pensioen van 65 frank kunnen genieten, voor zooveel zij de ander® vereisehle voorwaarden vervullen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo (Vervolg). Het hoofdgebouw der missie, verblijf plaats der paters, de ruime kerk, de talrijke schoolgebouwen, de bijhoorige batimenten, dienende tot hoerenhof, stallen, schuren en brouwerij, zijn allen opgericht met gebak- kene steenen en bedekt met zinken platen. In den vooravond mijner aankomst, wierp ik een algemeenen oogslag op het park, de moeshoven, den akker, de bloemplanterijen en waterleidingen. Breede lanen teekenen duidelijk de uitge strektheid van dit alles af. In een woord het is groot en schoon. Ik woonde de avondklassen voor volwas sen hij en stond verwonderd te zien hoe bejaarde mannen, na eenen dag arbeid, nog den moed li ebben zich als kleine schooljon gens op de banken neer te zetten, om daar, met hun ruwe weerige handen, eerst de griffel en dan do pen te-hanteeren. Men trachtte niet meer mij wijs te maken dat de negers niet gaarne leeren verschaft hen de gelegenheid en ge zult zien hoe gretig ze zijn naar onderwijs hoe oplettend, geduldig zelfs behendig sommige negers voorkomen In de hoogste klas, door pater Dumont ge geven, wordt de praktische wijze om Fransch TE CHARLEROI. Eene erge vergiftigingszaak heeft te Char leroi eene diepe ontroering verwekt. Woensdag morgend ging eene inwoonster der Stassarlstraat, naar den winkel van de echtgenooten Volckaert, doch vond de deur gesloten. Daar het reeds rond 9 ure was, drukte de vrouw hare verwondering uit aan de geburen en weldra besloot men eene ruit uit to slaan en langs daar binnen te dringen, om te zien wat er haperde. Zoo gezegd, zoo gedaan Men drong bin nen en in de slaapkamers op het eerste ver diep, vond men de echtgenooten Volckaert, alsook den broeder der vrouw, Georges Fau- connier, bewusteloos te bed liggen. Het was duidelijk te zien dat deze personen ongesteld waren geworden, want de beddedekens en lakens waren met uitwerpselen bevuild. Spoedig waren verscheidene geneesheeren ter plaats, die vaststelden, dat do ongeluk kigen vergiftigd waren. Dank aan de beste zorgen, kon Georges Fauconnior weldra tot het leven teruggeroepen worden, doch de echtgenooten Volckaert waren Woensdag avond nog steeds bewusteloos on hun toe stand was hopeloos. Het 4 jarig dochtertje der echtgenooten Volckaert, sliep rustig in zijn bedje on was ongedeerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat het gezin, Dinsdag avond als avondmaal, opge legd vleesch en groenten hadden verobberd. l)e overblijfselen van het avondmaal zul len scheikundig onderzocht worden, liet parket is ter plaats geweest. Sinds verscheidene jaren reeds, was mev. Jeanne Monnot, 61 jaar oud, in dienst hij de familie D..., Brunelstraat te Parijs. Gisteren avond, wilde zij eene alkoollamp aansteken, toen deze eensklaps ontplofte en hare kleederen in brand stak. De drie kinderen barer meesters speelden in eene naburige kamer on de meesters \va ren afwezig. Ten einde de kinderen niet te verschrik ken,had de meid,den moed,een deken van een bed le rukken en er zich in te wikkelen. Al dus kon zij de vlammen uitdoovon, doch de ongelukkige was reeds vreeselijk ovor heel hel lijf verbrand. Zij ging evenwel naar hare kamer, trok er inderhaast een ander kleed aan, en begaf zich dan naar de kamer der kleinen, welke zij te slapen legde, onder hot zingen van haar gewoon liedje. Toen hare meesters te huis kwamen, verhaalde de moedige dienst meid wat er voorgevallen was. Een genees lieer werd onmiddelijk geroepen, en deze vond haar toestand zoo bedenkelijk, dat hij haar naar het gasthuis deed overbrengen Ondanks de beste zorgen, is de heldhaftige meid er eenige uren later in de afgrijselijk ste pijnen overleden. De toestand der gekwetsten Woensdag avond, rond 10 ure, was de toestand der gekwetsten, die zich in dc kli niek Mesché bevonden zoo voldoende moge lijk en men hoopt dat allen weldra zullen hersteld zijn. In het Engelscli gasthuis is M. Michel Scheuren in hedenkelijken toestand. Men vreesde dat hij den nacht niet zou doorge bracht hebben. Zijne vrouw werd ook ge kwetst en bevindt zich in hetzelfde gasthuis. Zij weet nog niet, dat haar man zoo erg ge troffen werd. Het onderzoek Woensdag werd het onderzoek der ge heimzinnige zaak voortgezet. Do eerste ver moedens, welke op Vervecck wogen, zijn hernomen geworden. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze niet met gekende anarchisten omging. Het schijnt evenwel uit al do getuigenissen te blijken, dat Verveeck en niemand anders, do moorddadige bom-kan medegebracht heb ben Een nauwkeurig onderzoek zal daarom trent gedaan worden. Men moet ten andere nog een ander punt opklaren, namelijk, waar Verveeck de hom zou gehaald hebbenEr zouden dus mede plichtigen moeten geweest zijn. Men denkt dat de hom niet in de zaal vari Wintergarten moest neergelegd worden, doch.dat een aanslag beraamd was tegen een ander gebouw, en dat eene vergissing in liet zetten van het uurwerk in de hom, de oor zaak was dat de bom in den Wintergarten ontplofte. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. Een sioomer gestrand op de Marokkaansche kusten De passagiers gered, Zes redders verdronken. Dc Engelsche stoomer Delhi naar Egypt® varende, is ten Zuiden der kaap Spartel ge strand. Onder de opvarenden lie vonden zich den hertog en de hertogin de Fife, schoon broeder van Koning Joris van Engeland, met unne twee dochters. De Engelsche kruiser Edinburgh en an dere schepen, zijn ter hulp gevaren van den Delhi, daar dezes toestand zeer gevaarlijk is, een hevig onweder over de streek woe dende. De Fransche kruiser Friant kwam de eer ste op de plaats des onheils en gelukte er in de vrouwen en de kinderen aan wal te bren gen. Dg Engelsche gezant bevond zich op het strand, met rijtuigen, om de familie van den hertog van Fife naar Tanger over te bren gen. De Engelsehe kruisers Queen en Dug of Edinburgh zijn ook ter plaats. I»e panIserschepen London en Implacable die zich op de reede van Tanger bevonden, zullen ook ter plaats komen. Eene sloep van den Fransch en kruiser Friant, bemand met zes matrozen, die de gestrande stoomer ter hulp vaarde, is omge slagen en de zes matrozen zijn verdronken. Een Engelsche scheepsofficier bevestigt de dood der zes Fransche matrozen en brengt hulde aan het moedig gedrag der Franschen, Men denkt dat de Delhi reddeloos zal vor- loren zijn. TUSSCHEN Afschuwelijke wreedheden. Te Amruse heeft generaal Caneva op 10 December vier menschenoogen op een muur genageld gevonden. Generaal Caneva aan ziet het er voor dat de Turken of Arahen; die oogen hebben uitgehaald hij Italiaanscha krijgers.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1