BUITENLAND. Hnvige gasontploffing NIEUWSBERICHTEN. C Briefwisseling OP DE GRENZEN -v te Berdiem 't Wit Stoopke van Jacques Neets Vtfegmachien^n voor de Turken. De Corrièro d'Italia deelt mee dat de Turken langs Tutiezië vliegmachienen in 'Jripolitanië hebben kunnen krijgen. Het blad verwijt Frankrijk, de onzijdig heid te hebben laten schenden. 5 Turkache oorlogschepen te Suez. De Italiaansche kruiser Le Piémont terugkeerende van de Roode Zee, ontdekte 5 Turksche oorlogschepen te Suez. De zeeoverheden van Suez kregen bevel die 5 schapen in de 21 uren volle zee te doen nemen, zoo niet zou Italië de onzijdigheid van Egypte weten te doen eerbiedigen.j De Dardanellen. Frankrijk en Engeland zouden aan Turkyë alle vrijheid van handeling laten. Daar de tweo landen een verbond hebben^met Rus land is dit wel aan le nemen. Aanslagen in Macedonië en in Constanti- nopel. De aanvallen en moordaanslagen gaan voort zoowel in Constantinopel als in Mace donië. k'fen beschuldigt do Italianen van vermomd in Turkyë en Macedonië rond te zwerven en ofwel de aanslagen te plegen, ofwel anderen aan le zetten en te betalen om die aanslagen to doen. Eeckeren, den 13 December 1911. De duurte dor levensmiddelen, thans be sproken in de twee laatste jaren, neemt met ongelooflijke schreden toe en niet alleenlijk in het klein en vormaard België, maar in 'Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk en veler hande naburige, zelfs overzeesche gewesten. In talrijke vergaderingen wordt door de slimste politiekers en economisten het ver duren der levensmiddelen krachtdadig be sproken, om er eene loffelijke verbetering aan lo brengen. Volgens bun Staat- of Landbouwhuis- houdkundig midden, leggen zij zich er met bijzondere beschouwing op toe, en er valt niet te betwisten dat menigeen onder hen de mogelijke verbeteringen zullen ten baat nemen, om de volksklassen uil den huidi- gen toestand te verlossen. Onopsombare oorzaken, van allen aard, werden in dagbladen en tijdschriften aange haald, doeh allen klasseeren zich volgens standvastige of toevallige orden. Groolondeeis is dit alles toe le wijten aan de verhoogingen dor dagloonen, do toepas sing der sociale wetten tot verbetering dei- volksklas, met verzekeringen, zondagrust eu andere welgepaste reden. Doch ook zijn dat beweegredenen om de landbouwers en ïieringdoenders hunne algemeene kosten te doei) stijgen en terzelvortijde eischen Staat, Stad 'en Provincie Vermeerdering Van lasten, em zamónlijk de hedendaagsché noodwen digheden van openbaar nut met het lot van burger en werkman te veredelen. Dit alles, met de tegenwoordige vrije wet ten in ons'vrije België, was onvermijdelijk'. Wijl het evenwicht lusschen werk en geld werd gestoord ten voordeele van het eerste, moest de leveraar zijn winst in gelijkheid houden hij loutere verhooging van koop prijs. liet was een onontsnapbaar keerpunt waaraan de ideaalste wetten niets verbete ren kunnen. Hierbij mogen wij ordenswijze voegen als toevallige oorzaken Do natte Zomers van 1909-1910, met de tegenoverge stelde ongekende en vernielende droogte van 1911 en tol slot der rekening, de muil- plaag en hare gevolgen onder ons Bel gisch vee. önnoodig weer te herhalen, de angst onzer menigvuldige hoofdmannen om elk »aar zijn vermogen verbeteringen te brengen aan {fie noodlottige stijgingen. Zoo zien wij ons katholiek bestuur al zijne krachten in spannen, om door eene onderzoekscommissie of wie is mijne moeder Historiscli Tafereel 13e Vervolg. Hij had wel gelijk, toen by eene poos te voren beweerde, dat wij de kleur der uitwen dige voorwerpen volgens de gesteltenis vau ons gehiéëd"omvangen. Voor hem gaven do bloemen geenen geur, voor hem zong geen vogel.... In zijne ooren klonken louter gru welijke beschuldigingen, en hij overwoog bij Bieb zei ven, of de plechtige stilto, des wouds Voor den misdadiger zich niet bevolkt met afschuwelijke, afgrijselijke spooken. In het midden dezer verschillende gedach ten ter plaatse gekomen zijnde, waar het vadeurliout gerangschikt lag, trad eensklaps uil eenen zijweg eene vrouwelijke gestalte te voorschijn. In het midden dor opene vlakte, waar het hout gekapt was, stonden vier eiken- boomen nog rechttusschen dezelve had men eene slröohut vervaardigd, waaraan de vier oude boschgoden als steunsels dienden. Bij het-naderen werden de wandelaars op 'taangenaamste verrast, toen zij in de vrouwe lijke gestalte een meisje erkenden zoo verruk kelijk schoon, dat zy béide als op de plaats vastgenageld bleven staan. Het meisje, zonder schier op hen acht te geven, ging met eene be vallige haastigheid naar de hut, opende met do rechterhand de deur, terwijl zy in de linker eenige voorwerpen droeg in een sneeuwwit linnen doekje. Zii wierp hare blikken in de vensterloze hut. Toen. zi.j aai.;:ezicht omkeerde, als om naar iemand ie zoeken, zag zij liet echtelijke paar in de nabijheid on op baar üoeu blikkende. de middelen op te speuren de huidige levens duurte le doen dalen. Eon deel der ieverigste politiekers en des kundigen zullen de blikken werpen op het vergemakkelijken van den veeinvoer liet zoolang op te lossen vraagstuk der Belgische veehouders en veekweekers, zoowel als beenhouwers. Op dit grondgebied zal dezelfde commissie' het grootste nul aan België verschaffen zou-, der de algemeene orde in onzen veestapel, door plaag of ziekten te belemmeren. Verwachten wij ons in den loop der toeko mende week aan eene eerste vraagstelling in het Parlement door een der ieverigste en wakkerste volksvertegenwoordigers van Pol der en Kempen, die do moeilijke taak op zich wil nemen om ter beste male do verkrij ging van veeinvoer aan ons katholiek bestuur voor te leggen. Wij verhopen de bespreking ook te mo gen meedeelen, en door de beste inlichtingen de commissieleden en hunnen hoofdman te mogen helpen. (Vervolg na de bespreking). L. R. FRANKRIJK De sterrendoover. M. Viviani, is een man van kennis, een uitmuntend advokaat, een uitstekende jour nalist, maar soms al le verstrooid. M. Vivia ni, gewezen minister, was aangeduid om ver slag le geven over do begrooling van het Openbaar Onderwijs. Hij vroeg, om er kort mee gedaan te maken do noodigo dokumen- len in de ministeries zonder zo te lezen liet hij ze in zijn verslag drukken. Daar stonden nu de verslagen in opgemaakt door de man nen, die zelf in dit verslag moesten gecon troleerd worden. Of er gelachen wordt op de kap van den sterrendoover M. Viviani De saboteering. Nog altijd gaan de aanslagen voort. Op 12 December zijn er op zeven verschillende plaatsen draden doorgesneden. De Poederkwestie De zaak van de slechte poeders is nog altijd niet afgeloopen. In de laatste zitting- der onderzoekskommissie heeft het er hoven- arms opgezeten tusschen Dólcassé en Jaurès. Deze laatste was zeer opgowonden en op tafel slagende riep hij togen M. Dolcassé De dooden, gevallen door de grove nalatig heid, beschuldigen u daar gij verantwoorde lijk waart, en dan durft gij u nog uilgeven als hebbende u van niets te beschuldigen. De socialisten keurden do woorden goed, de andere echter niet. M. Delcassé ant woordde M. Jaurès is zoo fel opgewonden, dat hij niet meer weet wat hij zegt. M. Del- cassó verwierf do toejuichingen van allen, uitgezonderd van do socialisten. ENGELAND Werkstaking voorkomen! De algemeene werkstaking der spoorwe gen, aangekondigd voor Kerstmis, is ver meden. Er is eene overeenkomst gesloten. Do plaatselijke vorzocningskomitciten blij ven bestaan, maar het middenknmiteit, dat zoo traag werkte wordt afgeseluut en ver vangen door een algemoenen voorzitter. Deze heeft beslissend i stem in do plaatse lijke komiteitcn. De hoofdmannen der syndi- katen, zoo zij geen agenten zijn van den ijzerenweg, mogen deelmaken van de ver- zoeningskomiteiten. PORTUGAL De koningsgezinder) in beweging. De koningsgezinden komen terug in roe ring. Zij zijn te Bande op do grens bijeen. Zij hebben eene vergadering gehouden. Koning Manuel was het eens met het pro gram der koningsgezinden. Zij zullen het volk laten kiezen tusschen republiek en koningdom, en eens hot koningdom aange nomen, zal het volk kiezen tusschen koning Manuël en Dom Miguel. Zonder de minste verlegenheid te toonen, groette zij minzaam en vroog tevens, of zij hunnen weg verloren hadden in het woud. Deze vriendelijke toespraak baande den weg naar kennis. Francisca, als bekoord door het lieftallige wezen naderde... Hare blikken doorzochten de hut eenige samengenagelde planken, waarop een stroozak en een kussen lagen, vormden een bed. Eene ruwe tafel en een stoel daarnaast, maakten gansch de meu- beleenng uit. Op den achtergrond bemerkte men eenen ijzeren pot de Ji^utasschen, die er in aanwezig waren, bewezen dat er vuur in gebrand had. Het meisje ging tot den pot en woog eene koffiekanne mu de hand, om te beproeven of zij geledigd was. Zij poogde de overschietende houtkolen te dóen branden, maar kon daarin niet gelukken. Dit alles was zoo spoedig toegegaan, dat er niet veel tijd overig bleef, om te vragen van den eenen kant, om te antwoorden van den anderen. Toen zij lachend uit het donkere kot naar buiten kwam, vroeg de landraad haar wat wildot gij daar verrichten, mijn kind Het jonge meisje wierp met de stoutheid der wilde jeugd haar hoofd achterover en ant woordde soep wilde ik, daarvoor vader Francisca's blik zwierf over de eenvoudige, doch zeer sierhjke kleeding van het meisje en liet hem dan op de armoedige hut vallen, als wist zij niet hoe zij deze siei lijkheid der klee ding met de naaktheid der hut moest overeen brengen. Intusschentijd hernam Schollin vragend Soep voor uwen vader Woont uw vader dan hier Een schelmachtige glimlach vloog over het koele en stoute gez eht van het beeldschoon meisje. Zij begreep zeer wel don twijfelach- PERZIË Onderhandelingen. M. Shuster zou afgesteld worden om Rus land voldoening te geven. Eene overeen komst zou alzoo tusschen Rusland en Perzië kunnen gesloten worden. Verwikkelingen tusschen Turkyeen Rusland De Russen hebben-Khoï bezet. Dit aanzien do Turken als eene onaannemelijke zaak voor hen. CHINA Versterking der revolutionnairen Te Woutchang zijn 10,000 revolutionnai ren bijgekomen. Al de provinciën die in op stand zijn, sturen versterking. Ondanks den gesloten wapenstilstand gaan de beide partijen voort zich te versterken. Leeningen mislukt. Peking had met verscheidene vreemde Banken onderhandelingen om leeningen te doen. De Banken hebben geantwoord dat de toestand nog veel le onzeker was om dio leeningen aan IcgaaiV, Eene leening van 250 millioen om de münthoweging, is ook in steek gebleven. SPANJE De oneenigheid tusschen de republikêinen duurt voort. De republikeinen zijn verleden Vrijdag in de Kamers bijeen geweest. Do socialisten en de revolutionnairsgezinden waren aanwezig, maar de handlangers van M. Lerroux bleven weg. De vergadering was belegd om met M. Lerroux overeen te komen, helgeno leenemaal mislukt is. De socialisten en repu blikeinen zullen bijgevolg voorlgaan met elkander le bestrijden. De Marokkaansche kwestie. Goed vooruit zicht. Met recht werd er gevreesd vo-or de groote moeilijkheden die de onderhandelingen over Marokko tusschen Frankrijk en Spanje zouden opleveren. De Spaanscho regèering heeft laten weten dat zij bereid is om eene volledige overeen komst met Frankrijk aan te gaan. DeSpaan- scbe bevolking hoopt ook dat alles op zijn beste en ton spoedigste tusschen beide landen zou geregeld worden. Twee gekwetsten.,- Overgroote schade. Woensdag- namiddag, rond 4 ure, had eene geweldige ontploffing plaats in de ver- werij van M. Plog, Gallensstraat. Overgroole vlamden sloegen op en men dacht dat hel do veywerij was, waar zich een groote voorraad naphle en andere ont- .plofbaro produkten Jievonden, welke in do lucht gevlpgen was. Nadat het eerste oogenblik van ontroering en schrik voprbij. was. zag men, dat bet niet zoo erg was. Het was eene gasontploffing, welke had plaats gehad op de tweede ver dieping van bet woonhuis van M. Plog. Al de vensterruiten, de deuren en allés wat zich in huis beyond, werd verbrijzeld. Verscheidene personen, die zich juist op straat in de nabijheidgvan het huis bevonden, werden door glasscherven gewond. Een begin van brand ontstond, doch kon spoedig gebluseht worden. De pompiers moes ten zelfs niet werken, Twee werklieden van het huis werden erg gekwetst. Do epne. Jozef Kersemans, vuurmaker, had ovenwel nog- de tegenwoor digheid van geest, den gasmeter t© gaan sluiten. Zoodoende werd eene ware ramp vermeden. De andere werkman, August Geurts, was zoo erg verbrand datihij onmiddelijk naar het gasthuis moest overgebracht worden. De andere werklieden waren zoodra zij de ontploffing hoorden, in allerijl weggevlucht. De schade is zeer aanzienlijk tigen indruk, welken zij op de heerschappen had te wege gebracht, en antwoordde Neen, dit is vaders Zomerpaleis maar! Wy wonen buiten het woud, naar den kant van Swechten, niet verre van hier... Wanneer vader evenwel ergens op een vergelegen punt der landstreek, vele, bezigheden heeft, dan laat hij daar eene hut opslaan voor zijn ver blijf. In zulk geval moeten wy hem den maal tijd en den koffie dragen. Hij liet ons over eene poos door onzen kleinen Otto zeggen, dat hij den nacht zoude hiét blijvén, Wijl met het aanbreken van den dag de lading begint. -Dus zijtgij de dochter des boekhouders vroeg de landraad op eenen vreugdver- radenden toon. Francisca zweeg en staroogde met ont roering op het schoone, heldere en rooskleu rige gezicht, op de stralende donkerbruine oogen, op de purperrópde lippen, die eenigzins spotachtig, doch oneindig bekoorlijk zich openden, om twee rijen sneeuwwitte, welge vormde tanden te laten zien. Zij verkeerde als iq,(eenen droom, Waar en wanneer had deze pralende blik haar reeds tegengesclienen Waar had haar diezelfde glimlach in verrukking gebracht?.. Waar was deze blik in haar leven getreden, om haren onderging te bemérlcen Waar had dit hoongelach haar hartebloed reeds verstijfd Nu eens stelde zich de eerste, dan wederom de laatste vraag. Als een geheimzinnig noodlot glinsterde deze verschijning voor hare oogen. Hare herinneringen* vonden niets bepaalds, nochtans werd lia»rr hart aangeroepen iloor eene beklemmende huivering op hare wan gen kwam als do 'gloed een er brandende koorts, wanneer het meisje hare oogen van onder de lange wimpers verhief en ze navor- schend op do uleeke^sclioone dame liet vallen, Vraagt aan onze verkoopers den Almanak der Volksstem «oor 1912. Zeer nuttig en aangenaam om lezen. Prijs 0,10 fr, Brussel, Slachtoffer van den alkooi. Een agent werd Woensdag morgend, rond 3 ure, op de Entrepotlaan aangespro ken door een persoon die hem vastgreep, roepende Ik heb u vast en houd u... Ilij riep achtervolgd te worden door eene bende worstelaars en kunstenmakers die hem met messteken hadden doorboord en hem zijne fortuin ontnomen. Beiden gingen langs de vaart van Charleroi, toen do man plots eene krisis van woede kreeg en met den agent begon te vechten, en hem in de vaart wou werpen. Toen men den man naar het policie- bureel had gebracht, stelde men vast, dat hij zekere X... was, afkomstig van Aalst, thans in de Chartreuzenslraat wonende, die woe dend zinneloos was geworden door 't mis bruik van sterke dranken. Hij werd opge sloten. De ellende. Dinsdag-avond kwam een armoedig gekleed persoon in een winkel der Iluidevettersslraat, nam er een brood en vluchtte w eg. Spoedig werd hij ingehaald en naar het policiebureel der Priemstraat gebracht waar hij verklaarde A. R..., dag- looner uit de Sistervatstraat te wezen, Ilij verklaarde zich zonder werk te bevinden en liet brood te hebben gestolen, omdat hij sinds twee dagen niet meer geëten had. Lekkere dieven. In de statie van Brussel (Entrepot) wordt veel wijn gestolen verzonden uit Frankrijk. Dinsdagmorgend, bij de opening van een wagon geladen met vaten wijn en komend van Quiévrain, be- sladigde men dat een vat, afkomstig van Per- pignan en een ander van Parijs, schier gansch werden leeggelapt. De waarde van den gestolen wijn is 110 fr. voor Perpignan en 110 fr. voor Parijs. Het onderzoek bleef zonder uitslag. Bedrieger geknipt. Sedert drie maanden zocht de policie zekeren Noë Klein op, 28 jaar oud, tegen wien door do Duit- sche regeering een aanhoudingsmandaat was afgeleverd om valscho kontroolzegels van de Duilsclie regeering gezet le hebben op loten der stad Hamburg. Hot bedrog werd ont dekt, doch de pliehtige kon bijtijds naar Bel gië vluchten. De policieofficier M. Anger- hausen en de agenten Doizé en Vandërycken, die met de opzoeking van den Duilschèr ge last waren, hebben dezen laatste nu ontdekt in liet Sint-Pietersgasthuis, waar hij binnen- gcraakt was onder een valschen naam. Hij werd overgebracht naar do ziekenzaal van hét gevang van Vorst. "Woensdag namiddag hebben de policiehedienden in de Zuidstatie, een reiszak aangeslagen dio 'toehoorde aan Klein en waarin men de valsche zegels vond. De Duitsche regeering werd dadelijk ver wittigd. Vrouw levend verbrand. - Ten ge- volgo der ontploffing van een petroolkonfoor, vatten Woensdag «le kleederen vuur van vrouw Roffraen, Begijnenslraat. Ondanks de spoedige hulp van haren man, werd zij ge vaarlijk verbrand over gansch liet lichaam. Zij moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht worden. Laffe diefstal. Terwijl zij op haar werk was, drongen dieven in de kamer var: vrouw Demunck, Lange Wagenstraat en stalen alles wat de arme vrouw bezat: een weinig geld, kleederen, lijnwaad en eenige juweelen. Weenend kwam do ongelukkige bij de policie eene klacht indienen. Bitterpeeën der Trappisten Vincart geven extra koffie. 1500 P Ukkel-St-Job. Nog eene villa geplun derd. Woensdag morgend werd vastge steld dat de villa van M. Spinaeyer, agent in douane, Hamoirlaan, geplunderd was. Schouwgarnituren, bronzen kunstvoorwer- die voor haar stond, terwijl zij van den vader eu van de drie broeders sprak terwijl zij ge waagde van moeder Minette en van hare moeder, die zy zegde eene zekere vrouw Weber te zijn. Gij zijfc gevolgen tlijk maar de pleegdoch ter van den braven boekhouder vroeg Schollin. .«r- Dan kwam een hoogmoedige glimlach om haren purperroodemhond spelen en zij antwoordde met eenige fiérheid Wel stellig... slechts eene pleegdochter van Lindstedt, zoowel als van vrouw Weber. Mijne moeder heeft mij tér verpleging aan deze laatste toevertrouwd... Dat is geen ge heim, dus zult gij den samenhang nog ver nemen. Deze o'nrechtstreeksche afwijzing deed den landraad ophouden te vragen. Hij verklaarde, dat zij hoofdzakelijk naar het woud waren ge komen, om den pleegvader op te zoeken. Zij wees hun een zijpad aan, dat lien waarschijn lijk tot bij den boekhouder zoude leiden, waarna zij met dezelfde vriendelijkheid af scheid nam. De landraad volgde het pad, dat door het kaphout liep naar den kant van het kasteel, maar het was zoo smal, dat slechts een persoon ruim to vond om gaan. Francisca volgde hem traagzaam. Hare verbeelding ver keerde nog altijd met de verschijning van het meisje die met al de bekoorlijkheden harer jeugdige jaren prijkte. Onwillekeurig talmde zy by liet verlaten der plaats, waar schier ver- getene beelden met helsch geweld voor haren geest waren teruggeschemerd. Wat kwam dan zoo plotselijk den glans haars vreedzanien ge laks verduisteren Zij wist het niet. Haar blik zocht nogmaals de jeugdige gestalte, die zoo groote verwarring in liaar hart had te wege gebracht. Het meisje stond nog op dezelfde plaats. De glans der avondzon viel op de gan- pe», luchfers, penAiuls, linnen, enz. werde» gestolen. De villa is thans onbewoond. De poortier heeft niets gehoord. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Elsene. Laffe kerel. Verleden nacht werd de 19jarige jongeling Eug. Kéukeleer, in de Golfartstraat, te Elsene, door een woes- taard aangerand, die liern verscheiden© sla gen met een kneukelijzer toebracht en hem gansch bebloed achterliet, waarna hij de vlucht nam. De politie zoekt den woestaard op. St. Jans-Molenbeek. Doodelijk onge luk. De löjarige Constant Piltevil, wo nende Manohesterstraat, werd gisteren, in eene fabriek der Liverpoolstraaf, door een riem medegosleept en verscheidene meters ver weggeslingerd. De ongelukkige werd erg gekwetst en moest naar het gasthuis overgebracht worden. Zelfmoord. Een schrijnwerker, wo nende Van der Dussenstraat, heeft zich gis teren op den zolder zijner woning aan een balk verhangen. Men vond nog slechts een lijk. Laken. Erge val. De metsersgast J.-B. Leener, wonende de Liedekerkestraat, viel Dinsdag op de Emiel Bockstaellaan. in een inbouw zijnde huis, van eene hoogte van zes nieters. Zijn rechterbeen werd op twee plaatsen gebroken en de man werd erg ge kwetst aan liet hoofd. Hij moest in beden kelijken toestand naar liet 'gasthuis overge bracht worden. Erge zaak. Mej. Marie V..., 18 jaar oud, wonende Masuistraat, werd Dinsdag avond in de Claessensslraat aangerand door drie kerels, die haar naar eene afgelegen plaats sleurden, erbarmelijk sloegen en af schuwelijk mishandelden. Het slachtoffer heeft de persoonsbeschrij ving harer aanranders kunnen opgeven. Een der vermoedelijke daders werd kort daarna aangehouden en het meisje herkende in hem een harer aanvallers. De twee andere kerels, die te Koekelberg wonen, werden Woensdag morgend geknipt. Zij zijn alle drie ter beschikking van het ge recht opgesloten. St-Gt11 is. Dief aangehouden. Een kerel stal Woensdag morgend eene stootkar van M. Leclerck. koopman in steenkolen, Munchens'raat, en reed er mee weg. De dief werd achtervolgd en aangehouden, ondanks zijn lievigen weerstand. Hel was zekere X.., een gevaarlijke kwaaddoener, oud 35 jaar, wonend in de Priestersstraat, le Brussel. Hij werd achter de grendels gezet. Merchtem. Stoutmoedige diefstal. Drie werklieden van Morktem, die voor re kening van M. Itlalbeok, Kerkveldstraat,, te Laken, gewerkt hadden, worden door dezen uitgenoodigd, in eene herberg der Waüthier- straat, een glas bier te komen drinken. Een der aardewerkers, een lSjarige jongeling, rukte den geldbeugel van M. Ittalbeëk pit dezes handen, en ham er mede ae vlucht. Dó dief werd spoedig aangéhöiiden, en hij bekende dat de twee anderen liem gëdwon- gen hadden, onder doodsbedreigingen, de diefle te plegen. is het eenige echte Vieux Système. Antwerpen. Van een ladder gevallen. Dinsdag namiddag is de schilder Slebbe, wonende te Merxem, in het werkhuis der Red Star Line, onder afdak 29, van eene ladder gevallen. De werkman, die eene erge wonde aan liet hoofd had, werd naar het verbandhuis gebracht, waar hij de noodige zorgen ontving. Erg gevecht. Dinsdag avond liad in de Hoveniersstraat een gevecht plaats tus schen eenige jongelingen. De genaamde Leopold Hutsebaut, 12 jaar, wonende Oosten- rijkschestra'at, werd zoo erg toegetakkeld, dat hij in 't gasthuis moest verzorgd worden. Mechelen. Oude diefstal. Een jaar geleden werden ten nadeele van M. Empain, te Battel twee ringen, de een van 1600 fr. en de andere van 500 fr. gestolen. De dader sche gestalte, en verlichtte het bloeiende ge zicht, dat ïiiet eene soort van treurigheid óp hare borst gebogen ging. Ook zy scheen te wenschen, te hopen of te ontberen. In hare houding was geen spoor meer zichtbaar van kinderlijke zorgeloosheid. Francisca bleef als geboeid aan dit meisje, een verward, benau wend vermoeden bekroop baai\,,,met do,zqp scheen bare vrede te verdwijnen. De landraad bad zijne goede luim wederge- vondenhij verheerlijkte den avond met zyxre schoonheden, terwyl zijne gade, door inwen dige folteringen aangerand, bijna aan God en Gods goedheid stond te twijfelen. Wij vinden den boekhouder niet, zegde Schollin, toen zij buiten het woud op den weg kwamen, Waar hy den arm der gade wederom nam. Gij zult een andermaal zijne kennis moeten maken. Doch ik denk, dat wij schade loos gesteld zijn door het ontmoeten zijner schoone pleegdochter. Is het niet een bekoor lijk kind vroeg hij haar ernstig. Een glimlach vloog als eene schaduwe voor haar aangezicht. Zij fluisterde schier zonder te weten, wat zy zegde Schollin, er ligt eene hatelijke uitdrukking in 's meisjes oogen. De landraad lioordo deze oordeelvelling'met verwondering aan en wierp zich als eenen warmen verdediger op van de gelaakte oogen. Bij hem kwam ook geenszins het vermoeden op, dat hy later dit vonnis zoude moeten voor zijnen geest roepen, om tot ©ene gewichtige beslissing te komen. Voor den oogenblik ont stond enkelijk eene geestrijke woordenwisse ling over do schoonheid der vormen en schoon heid der uitdrukking. Francisca herwon hare kalmte en moest oi> het einde 'o»* temmen,dat de leest in trekken van hot meisje de vol maaktheid des schepsels zeer nabij kwamen. Wordt voortgezet

De Volksstem | 1911 | | pagina 2