T Reeks brieven van M. Vineent Biericx Een Belgische Apostaat 'T EEN EN T ANDER S3b bedriegerijen in Se Antwerpsche douanen Een wisselagent aangehouden De vergiftiging van Charleroi. 8! E 'S C3r IL-i JL3 Vreeselijk drama te Luik Zeventiende jaargang n' 29 f 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag IG December 1911 ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. *|f ff TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN j BUREELEN TE AALST QKerlvStraat, Telefoon lil BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo» 728. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e btaöz. ^de regel) fr. 0,50 4e bïaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2;0O Recht, herstelt. (per regel) fr. 2.09 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Mag het katholieke België zich met recht verheugen over de onberispelijk heid, de voorbeeldigheid van hare priesters in het algemeen, het belet niet dat er in zijne rangen een alval- ]jge is gekomen, die onder den dek mantel van democratie zijne val- ische gedachten in de volksmenigte tracht doen in te dringen. Telkens er een priester afvalt, de kap over de haag werpt en zijn rug keert aan Pausdom en Kerk, wordt hij door de goddelooze bladen en partijen als een held uitgeroepen hij lu.jgt van die bladen den naam van braven priester maar juist dit woord brave priester in den mond of uit de pen van zulke bladen, is de grootste ver oordeeling die zulke afvalligen kun nen oploopen. Immers wanneer lof -bladen en per sonen der vrijmetselarij, die den onder- gang, de dood, dc vernieling gezworen hebben van den katholieken godsdienst ën van de katholieke kerk, wanneer zulke personen en bladen u luidop en geestdriftig goedkeuren het is het allerbeste bewijs dat gij hun doel in de handwerkt, dat gij meedoet aan de vernietiging, aan de uitroeiing van het kristen Geloof. Zulks is het geval met den afgeval- Ion priester Fonteyne. Over jaren reeds geraakte hij in on min met zijnen bisschop hij werd herhaaldelijk tot de orde geroepen, maar niets kon haten. Fonteyne had iets in snijr. hoofd en hij wilde en hij zou het uitwerken. Ilij gal zich dan uit als slachtoffer, als martelaar. Ah Ilij had alles opgeofferd, alles gege ven voor het volk en hij zou alles blij ven offeren voor het volk. Sommige menschenkenners zeggen dat vele per sonen in dit geval door het woord volk hun eigen zelve verstaan. En inderdaad, Fonteyne zoekt naar een zetel. Gelooft niet dat hij zijn plaats aan een ander persoon zal afstaan als hij ziet dat er voor hem kans bestaat om erdoor te komen.We hebben zulks gezien in Brugge Fonteyne is er gemeenteraadslid gekozen vroeger woonde hij te Brussel, te Antwerpen en elders. Hij kwam te Brussel ook op met de kamerkiezing, maar be haalde eene formidabele buis hij liet z jne volgelingen te Brussel in den stéék omdat er daar voor hem toch geene kans bestond om boven te komen en hij vertrok naar Brugge, waar de zaak hem beter beviel. Doch algemeen is het geweten in Brugge en in gansch het land het is niet, dank aan zijne talenten, of dank aan zijne populariteit, maai het is dank aan de mildheden van een schatrijkengoddeloozen millionnair dat de afvallige er in geslaagd is er boven op te komen. Nu komt er uit Brugge nader nieuws. M. Marquet zou kost wat kost, M. Delanicr, liberalen senator uit denzadel willen lichten. Tot hiertoe is hem dit niet gelukt, maar Marquet weet dat de liberate en socialistische en zoogezegde demokratische kiezers met. geld zoo gemakkelijk te vangen zijn. Daarbij wordt hij in zijn werk geholpen, schrijft Le Peuple door den gevallen priester Fonteyne. Ziehier wal dit rood blad over het geval zegt Te Brugge zet de heer Marquet zijne kuiperijen voort, om een zetel van senator te veroveren. Hij heeft als slippendrager abbé Fonteyne wilt ge w< '.en hoe verre de iever gaat van «lozen zonderlingen zedenprediker. •Zondag moest de kiezing van de komi- teitsleden van een liberalen kring plaats hebben er was een Marqueti- scke lijst. De abbó had niet geaarzeld naar aanleiding hiervan een verstom mend artikel af te kondigen, waarin men kan lezen dat Marquet de edel moedigheid zelve is, dat hij zijne for tuin aan de armen wil geven (Waar om doet hij het dan niet?) en dat al dezen die willen werken voor het arme volk, moeten zeggen Vooruit voor het werkende volk werk en brood voor liet volk en, hijgevolg, leve Mar quet, die zijne fortuin wil gebruiken nn werk en brood te verzekeren aan ons arme volk En het aardigste is dat die veront- zedelijkende drogredenen eenigen bij val hebben, want het is er op geweest in de vergadering van Zondag, en de benoeming van de komileitsleden is voor 14 dagen uitgesteld geworden. Het gouden kalf staat nog altijd recht. Tot daar het rood blad van Gent. Wat het schrijft over Marquet en over Fonteyne, kan met evenveel reden ge zegd worden van degroote kopstukken der socialisten heeren Furnemont, Terwagne, Defuisseaux, Vandervelde, Grimard en meer anderen, hebben hunne mandaten toch ook maar ie danken aan den invloed van hun geld. Zij zijn dus allen slecht gekomen om te donderen op sommige katholieken die ook do niet te versmaden chance» genieten een rond kapitaal te bezitten. Hot is onbegrijpelijk dat sommige werkmcnschen niet klaar zien in het ;pel van die demokraten. De kopstuk ken donderen wel aanhoudend op de kapitalisten, maar als het er op aan komt, zijn ze de eersten Om plat voor over te vallen aan de voeten van het gouden kalf. gezonde kristene leer dan de meest vooruit strevende goddeloozo bladen.... Heeft de Volksstem misschien niet le lijden van de echte woedende en razendo vervolging van sommige demokraten Hoort gij ons daarover klagen? Wel integendeel wij wor den gaarne afgebroken door de tegenstre vers. Dit bewijst dat wij er in gelukken hunne valscho leer to ontmaskeren, en dus- volgei.s hebben zij er het grootste belang bij ons blad uit de handen te houden van hunne verdwaalde en waarlijk beklagenswaardige volgelingen. Van twee processen. De katholieken willen do demokratische gazet ten ten onder brengen, vooral door de pro cessen. Dat is nu nog beter in mijn schoenen De katholieken zouden, uit plezier, uit liefde, uil eerhied voor die gazeltekens, zich maar moeten laten beschimpen, belasteren, bezwadderen en besmodderenHoe kan men zoo naïef, zoo onnoozol zijn wij zijn mis hij is zoo onnoozel of zoo naïef niet hij schijnt het maar te zijn immers bij vindt er een middel in om nogmaals het slachtoffer, den martelaar, den verdrukte te spelen!! Wij echter, wij doen er geene doekskens aan, en wij verklaren Wij doen niet meê aan die hatelijke persoonlijkheden maar worden onze katholieke vrienden door die haatdra gende demokraten in hun eer, naam en faam, aangerand^ dan is het niet enkel recht voor hen, maar 't is hun plicht, die eerroo- vers voor het gerecht rekenschap fe vragen. Het zijn enkel menschen zonder eergevoel en zonder schaamte, die er anders kunnen over denken betaalt GO frank, terwijl men in vaten 20 fr. de 100 liters betaalt de likeuren betaalt men 3,50 fr. deliesch. Als men weet hoe belangrijk de handel as door John De Wit gedreven, dan moet men zich een gedacht maken, dat de bedrie gerijen nogal een schoon sommekou be- loopen. Donderdag werd John De Wit door den heer onderzoeksrechter Taquet ondervraagd. Hij loochende de feitenten zijnen laste ge legd. De onderzoeksrechter confronteerde hein met De S..., die zijne beschuldigingen staande hield. De heer Taquet heeft hem dan in liet geheim in het gevang opgesloteu. Men verwacht zich nog aan andore aan- udingen. Brussel (Noord) Aalst (Noord) Niet enkel woerden maar OOk weaken. OilWat worden er soms schoone wenschen, prachtige woorden uitgesproken, maar hoe dikwijls blijft het hij die woorden... Welnu wij stellen twee voorbeelden ter navolging van de katholie- en. Over eenigo weken schreven wij dat men in Antwerpen besloten had voor goed le beginnen werken. En de Antwerpsche vrienden hebben woord gehouden. Verleden Donderdag reeds is de katholieke jonkheid ges-rgepeerd, en kamerlid M. Paul Sogers heefi lot eene talrijke schaar strijdeis met zijn gewonen gloed gesproken. Maan dag en S dagen is het groote openbare mee ting in den Nederduitschen Bond, waar M. Helieputte het woord zal voeren. Heel kort daarop zullen andere openbare meelingen gegeven worden. Zie, zoo hebben wij het geerne. Geene holle woorden, maar werken, daden hebben wij van noode Heb* gij ze nagezien Wat, zult g'ons vragen Wel dé ki zerslijsten Gij hebt nog enkele dagen tijd om ze na te zien. Vergeet niet er voor te zorgen. WesB(al ieis dat niet waar is. -Het blad van de scheurmakers schrijft In het arrondissement Aalst zijn 5200 kic zers die op 2 Juni naar Frankrijk zijn. Welnu, wij antwoorden dat is niet waar. Ja, er zijn 5200 werklieden naar Frankrijk, maar dnartusschen zijn er van 15, 16, 17, 18, 19. 20, 21, 22, 23 en 24 jaar, en een groot, groot getal. Zijn dat ook kiezers Altijd en altijd maar overdrijven, om alles zoo zwart en zoo hatelijk mogelijk af te schilderen. Het een proper werkje, voor die niet vies zijn gevallen. Eene weeklacht- Ach men schen de demokraten worden bedreigd met broodroof maar 't werk is meest gericht tegen de gazetten der demokraton. Lezers, werk, annoncen afnemen doen bezwijken onder, onder de processen. De Vr"je Klok» heeit er twee, uit Erpe en Aspelare. Ziedaar wat het blad der demokraten schrijft!... Ze spreken weeral van broodroof, maar noemen geene namen noch datums noch feilen Zoo kan men alles bekladden on beschuldigenDe bekentenis aal het vooral leest dus maar uitsluitend togen hunne gazetten is, die bekentenis is kostelijk. Hot zou er nog moeten aan mankecren dat wij ais katholieken, de gazelten niet zouden bestrijden, die meer afbreuk doen aan de Een vreeselijk drama had gisteren mor- gend in do Souvorain-Pontstraat, te Luik, plaats. Verscheidene maanden reeds had de genaamde Frans Prudhomme, te Seraing wonende, de echtelijke woon verlaten. Hij was wisselagent, maar nu werkte hij niet meer. Vanaf verleden Zaterdag leefde hij op zijn Behelsch met zekere Anna Kanen, in een bote) der lioogei-genoemde straat. Zijne wettelijke vrouw, vernomen heb bende waar hij verbleof, begaf zich Dondor- dagmorgend, rond 101/2 ure, naar het hotel met haren lGjarigen zoon. Beiden klommen zij tot het tweede verdiep en klopten aan. Niemand gaf daar binnen antwoord. Alsdan klopte vrouw Prudhomme wat harder en maakte zich bekend. Doch, niets kon baten binnen bleef alles stil. De vrouw liet alsdan haren zoon voor de deur wacht houden, en begaf zich naar de policie. Terwijl zij weg was, weerklonken op eens twee schoten, en hoorde de jongen twee lichamen ten gronde vallen. Op het hulpge roep van den knaap, snelden bedienden too de deur werd ingedrukt, en men vond twee lijken, badend in eeneu bloedplas, ten gronde liggen. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts den dood vaststellen. Eene ophefmakende aanhouding Eenige dagen geleden meldden wij, dat de zaak der bedriegerijen in do Antwerpsche douanen, eene belangrijke uitbreiding zou genomen hebben. Thans is een Antwerpsche groothandelaar aangehouden. De gewezen douanier De S..., loochende bij ondervraging, eerst de feilen ten zijnen laste gelegd, maar deed ten slotte volledige bekentenissen. Hij wees den bijzondersten medeplichtige aan, een gekend koopman der stad, John De Wit, 30 jaar, wonende Fal- conplein. Deze koopman, die grooten handel drijft bedroog op de volgende wijze den Staat Hij bad cigaretten, tabak, wijnen op fles schen en in vaten, alsook likeuren in massa in het Stapelhuis in doorvoer verzameld Wanneer men wist dat Do S..in dienst was werden de goederen uit het Stapelhuis weg gevoerd om in transit of doorvoer verscheept te worden. Maar in plaats dat de goederen aan boord van het een of ander schip werden gedaan werden zij naar eon magazijn gevoerd. De S... die het toezicht over die zooge zegde inscheping had, was het eens me John De Wit om de noodige ladingspapieren te teekenen. De douanier teekende dan doorvoerpapie- ren. terwijl John De Wit de valsche kennis gevingen voor de verscheping invulde. De prijzen welke op de koopwaren aan inko mende rechten te betalen zijn, zijn niet ge ring. Men oordeele slechts. Op de cigaretten, 600 frank de 100 kilos op den tabak 200 frank de wijn in Üesschen M. Moyersoen, volksvertegenwoordiger, te Aalst, komt de volgende brieven te ont vangen Naar Brussel en naar Gent Waarde Kollega Als gevolg op uwe aanbeveling heb ik het genoegen u te laten weten, dat ik kom te beslissen treinen 3091/3092. tusschen Brus sel (Noord) en Aalst (Noord) en omgekeerd tot Gent (Zuid) te laten doorrijden en de uurtabel dezer treinen alsvolgt te regelen trein 3091 trein 3092 V 8.25 A 18.51 A 8.58 V 18.19 V 9. A 18.14 Gent (Zuid) A 9.31 V 17.42 Evenwel, gedurende liet tijdvak van Juni af tot 30 September zullen do treinen 3091/3092 Aalst niet voorbijrijden. Aanveerd, enz. DB BkOQUEVILLE. Brussel, den 13 December 1911. Mijnheer Moyersoen, Yolksvertegenw. Quenast-Geeraardsbergen Waarde Kollega Ik heb het genoegen U te laten weten, dat ik kom te beslissen trein 1745, die om 17 ure uit Quenast vertrekt naar Geeraards- bergen, gedurende het tijdvak van 10 Okto ber af tot 28 Februari (in plaats van 2 No vember tot 31 Januari) in te richten. Aanvaard, enz. DE BrOQUEVILLE. Brussel, den 13 December 1911. Mijnheer Moyersoen, volksvertegenw. Zottegem-Denderleeuw Waarde Kollega Als gevolg op uwe aanbeveling, heb ik liet genoegen U te melden dat ik kom te beslissen trein 3004, die uit Denderleeuw naar Brussel (Noord) om 5 ure 46 vertrekt, 's Zondags van Sottegern af van 5 ure 4 le doen rijden en aan alle statiën tusschen Sot tegern en Denderleeuw te doen stilhouden. Aanvaard, enz. de Broqueville. Brussel, den 13 December 1911. Mijnheer Moyersoen, volksvertegenw. TE DGQRN2JK. Het parket van Doornijk is gisteren op hef onverwachts afgestapt in de bureelen van een Doornijkscben wisselagent. Na een onderzoek, dat verscheidene uren duurde, werd een aanhoudingsmandaat afge leverd tegen den wissel agent en deze werd in hel gevang opgesloten. Donderdag morgend werd de wisselagent in faling verklaard, alsook een vennootschap dat hij beheerde. Naar het schijnt zou het passief ruim frs. 400,000 bedragen. Men hoopt echter in het aktief nog voor ongeveer 200,000 fr. te kun nen vinden. Verscheidene personen, die aan den wis- selagenl fondsen hadden toevertrouwd kwa men gisteren naar het bureel van den wissel agent, om hun geld terug te eischen. Zij stonden voor eene gesloten deur en hadden geen anderen troost, dan hun nood le gaan klagen bij den onderzoeksrechter. Al de boeken van den wisselagent zijn aangeslagen en op het bureel van den onder- zoeksrechter neergelegd. De wisselagent had een hulphuïs te Brus sel. Daar ook zal een onderzoek gedaan worden. Zooals het wij gisteren deden voorzien, heeft do vergiftigingszaak van Charleroi twee slachtoffers geëischt. Vrouw Volckaert is overleden rond 10 ure 's avonds, en des andorondaags, rond den middag is haar man ook bezweken. M. Georges Fauconnier, de broeder der vrouw, dien men reeds buiten gevaar meen de, is plotselings zoozeer verslecht, dat men nu ook voor zijn leven vreest. Uit het onderzoek is gebleken, dat de familie Voh'kaert reeds sinds een drietal da gen niet heel wol was. Men heeft in het huis verscheidene doosjes ingelegde groenten aangeslagen. Donderdag morgend, rond 9 ure, is het parket van Charleroi, vergezeld door een wetsdokter-scheikundige ter plaats geweest. Het eerste oordeel vau den wetsdokter luidde, dat er mogelijks wel dolle kervel tusschen de opgelegde groenten geweest is. Het lijk van vrouw Volckaert is naar het gasthuis overgebracht. Nadien werd ook hel lijk van den man er heen gevoerd. Op bevel van het parket is de winkel ge sloten geworden. Het 4-jarig dochtertje der echtgenooten Volckaert is slechts toevallig aan hot lot zijner ouders ontsnapt. Maandag was de kleine niet wel, en daar zij Dinsdag niet ge heel hersteld was, had zij geene soep geëten zooals baar ouders en baar oom... De kleine heeft dus aan eene ongesteldheid het leven te danken. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo v. Kisantu, 5 September 1911. Moeshof en lazaret voor slaapzieken Dezen morgend, bezocht ik, in zijne klein ste bezonderheden, don nieuwen moeshof nauwelijks over drie maanden bezaaid en beplant en reeds overvloedig van groensols voorzien. We hebben, in de vorige brieven, gezien tfelko voordeelen de boeren van Transvaal uit de waterleidingen weten te trekken. In Kisantu beschikt men over het weldoende water, dat de dorre Afrikaansche gronden vruchtbaar maakt en aan de misssie al het Europeaansche voedsel verschaft. De water leiding, beurtelings bij middel van loop grachten en geslotene beuzen uitgevoerd, geeft ook het noodige water voor het huis houden der E. H. Paters en hunne 400 leer lingen. Pater Van der Reyst', een priester zoo geleerd als nederig, beeft mij de Jiron der waterleiding aangewezen en laten zien hoe de inlandscho vruchten, zoo wel als de Europeesche, gemakkelijk gewonnen wor den, wanneer ze door welbegrepenebeproeiïng geholpen zijn. Met spijt nochtans heb ik bemerkt dat het lazaret voor slaapzieken, dat natuurlijk op zekeren afstand en zelfs op eene hoogte gelegen is, van de waterleiding niet kan genieten, bij gemis aan eenen beller die met eigene drukking van het water, dat ziekenhuis zou kunnen gerieven. Hot stadsbestuur van Geeraadsbergen, dat met zelfwerkende pomp, van uit don Dender water zendt naar den Buisemont, zou hier ook wel, tot heil der bergbewoners, het water doen naar boven loopen in afwach ting dat het lazaret genoog begoed zij om dal ontwerp te verwezenlijken, laat ons liet ziekenhuis eens bezoeken. De slaapzieken zijn afzonderlijk of ten hoogste met twee in bijzondere gebouwen geplaatst. Het is onmogelijk zieke kinderen gansch alleen te laten, nochtans een grooter •elal dan twee bijeen wordt niet aangeno men de dienst is er des te lastiger door, maar om de besmetting te voorkomen, moet men zoo handelen. Ten tijde der oprichting van de lazaretten t waren er over de twee honderd slaapzieken, j God zij dank, het getal is gedaald op vijf en dertig Eenigen zijn niettegenstaande allo zorgen bezweken. De reden daarvan is dat vele kinderen naar de missiehuizen gezonden worden, slechts wanneer ze reeds in het tweede of zelfs in liet derde tijdvak der ziekto zijn en niet meer kunnen genezen. De zieken worden veertig maal, eens alle vier dagen met Atoxyl ingespuit en zijn dagelijks overvloedig gespijsd. De slaap ziekte is een e igenaardige bloedarmoede dus is er voedsel en nog voedsel en altijd voedsel noodig t Is het ministorie van koloniën, dat do eetwaren en geneesmiddelen aan het lazaret bezorgt. De zieken doen dagelijks gedurende eenige uren licht landbouw werk men leert hen de landbouwvruchten en groensels aan- kweeken, liet voordeel en benuttigen der waterleiding kennen. Een kleine botanieke hof is ter hunner beschikking en deze, op de beter zijde, leven en werken er de meeste uren van den dag

De Volksstem | 1911 | | pagina 1