OORLOG BUITENLAND. De tiynamietaansiay te Luik, NIEUWSBERICHTEN. Italië en Turkyë jog een Belgische stoomer vergaan De Kempenaar "e S!"3t8 te midden der bloemen. Genefhtgen of schijn bare genezingen zijn talrijk, dank de goede zorgen der zusters. Van de vijftig cersie zieke meisjes, die na genezing het lazaret verlieten, zijn er reeds tien getrouwd. Daar de lazarethuizen op eene hoogte gelegen zijn. genieten de lijdenden niet alleen van het zicht van hun eigen hof en van hunne iandouwen, maar ze liebhen zelf de aantrek kelijkheid der beweging en levendigheid der twee missiehuizen. Het panorama ontrolt zich totaan de bergen gelegen vóórTbysstad. Kongotrotter. XUSSCHEN Eene Italiaansche verkenning. Den 13 hebben de Italianen eene verken ning gaan doen op 15 kilometers afstand ten teuid-Weslen van Ain Zura. Te Gharian ont moetten zij enkel eene afdeeling Araben die geweerschoten met hen wisselden, maar die weldra uiteen werden gedreven en op de vlucht gingen. Anders werd er niels waar genomen. Tusschen Zangur en Bireddin is hel zoo goed als verlaten. Nieuwe Italiaansche bijval. Den 13 nog hebben dé Italiaansche krij gers Tadjous bezet. De Turken boden niet den minsten tegenstand. Hoe zit het in Tripoli? Uitstekend. De inwoners van Tripoli zijn aan het niéuw leven al gewoon en alle da gen is liet kermis. Het chik volk van de stad gaat dagelijks luisteren naar de concer ten die gegeven worden door de Italiaansche soldaten. Daar Tripoli opgepropt zit van hel volk, te veel menschen in zijne muren her bergt, is bet gemakkelijk om verslaan dat de kooplieden gouden zaken maken. De verdrukking. t)eze duurt nog altijd voort. De slachting waaraan de Italianen hebben blootgestaan, hangt, nog steeds aan hunne ribben. Zij gaan voort met de schuldigen op te sporen. Over eon paar dagen werd er een Araab opgehan gen. Aanslagen in Macedonië. In de stad Kotchana beeft men eene bom midden in do stad gevonden. Talrijke aan houdingen wei-den gedaan om dc plicliligen des lo beter te kunnen ontdekken. Aanhouding te Constantinopel. M. Bapadimitroff, geboortig van Drama, Bulgaarsch onderwijzer, is aangehouden, daar hij verdacht wordt een der leiders van de oproerige bewegipg te zijn. Des uitdrijving. geen enkel uiUlr.ijviqgsbevel is te Salonika ^erscheneiv Dq.^rlssch^, r.ogeering ma|Jv{. cukel do ijjsb^p van,do grappen die- van Ttaliaahscnén oorsprong zij\V. De crisis der Jong-Ttirksche partij. De partij der Jong-Turken Eenheid en Vooruitgang zit aardig in nesten. Een gan- sche reeks kamerleden hebben hun ontslag gegeven in het komileit... Een ontwerp is nu in do Kamers neergelegd aan don Sultan de macht toekennend het Parlement in tijd van oorlog op te schorsen. De partij, De libe- ralo Overeenkomst die onlangs is gesticht, heeft besloten dit ontwerp te bevechten. We vinden dat die partij er veel zal bij te w innen hebben. Ruiling van krijgsgevangenen. Italië heeft aan Turkyo liet voorstel ge daan do krijgsgevangen soldaten uit te wis selen. De Turken hebben 150 Italianen en de Italianen 30 Turken gevangen gemaakt. of wie is mijne moeder DBiistoriscli Tafereel 14°. Vervolg. Toen zij het kasteel naderden en Eugeen op het -balkon ontwaarden, sprak de landraad ten. slotte dit voorspellend vonnis uitliet is mogelijk dat ik mij bedrieg, miaar mag men zoo Avat op de gelaatkunde afgaan, dan meen ik op al hare trekken te lezen, dat dit meisje, niet tegenstaande hare nederige geboorte en jeugdige jaren, reeds in aanraking is geweest met uitwendige toestanden, die haren geest gegrypt hebben voor eon scherp en beproe vend.nadenkon. In haren aard ligt levendig heid met eenen zweem van tendensspot doch een zeker gevoel van eigenwaarde drukt het zegel der fierheid op dit karakter, en harnast haar togen alle levensvoorvallen. Francisca schudde het hoofd over deze karakterschets. Zy scheen haar gewaagd te ayn, en op onvoldoende waarnemingen te te rusten. Zij antwoordde bijna beschroomd Indien ik u gedeeltelijk moet gelijk geven, dan kan ik toch geenszins toestemmen, dat de karaktertrekken van dit meisje het gevolg ayn van persoonlijke waarnemingen. Voor aleer wij vrouwen onze natuur kunnen buigen tot eene vaste karakterlyn, moet de bitterheid des levens ons gedwongen hebben den grond slag onzer aangeborene natuur ganschclijk uit fe rotten. Ik ben veel meer van gevoelen, dat de aard van dit schoon kind aangeboren is ik aanzie hare hoedanigheden als eene stout moedige en zorgelooze levensmanier van eene Fransche. De lijkplechtigheden van Vervynck De naam van den vermoedelijke» dader is niet Verveeck, maar wel Vervynck. Donderdag- morgend werd zijn lijk naar de woning zijner ouders overgebracht. 's Namiddags hadden de lijkplechtigheden plaats. Slechts eenige geburen en vrienden waren aanwezig. Een roerend tooneeJ Men weet, dat de echtgenoolen Scheurer zich beiden in het Engelseh gasthuis bevon den, zonder van elkander te weten. Daar beiden gedurig achter elkander vroegen en hunne verwondering uitdrukten, het zoo ver langd bezoek niet te ontvangen, moest mén hen wel de waarheid zeggen. Vooreerst moest men echter het oordeel van de geneesheeren inwinnen, en met hunne toestemming en in hunne tegenwoordigheid, werd vrouw Scheurer gisteren morgend in een draagstoel tot hij liet lijdensbed van haren echtgenoot gebracht. Een roerend tooneel had plaats en al de omstaanders weenden. Beide echtgenooten hieven geruimen tijd in elkanders armen, zonder een enkel woord te kunnen spreken. Men voelde maar al te wel,dat dit wederzien, misschien wel het laatste zou zijn op deze wereld Toen M. Scheurer eindelijk de spraak terugkreeg, vroeg hij aan zijne vrouw-, of zij zijhe zuster, die sinds geruimen tijd'bij hen inwoonde niet zou verlaten hebben. Vruchteloos trachtte M. Scheurer zijne stem vaster te maken. De ontroering was al te groot.... Eene belangrijke fijding Een Brusselsch blad deelt eene belangrijke tijding mede, namelijk, dat hel parket en dc policie van Luik op de hoogte zouden gew eest zijn dat een aanslag beraamd werd. Hoe onwaarschijnlijk zulks ook schijnt, voegt onze kon frater er nochtans bij, dat de overste der Luiksche policie, aan zijne ïnan- uen zeer bijzondere aanbevelingen gedaan had, eenige dagen vóór den aanslag. Het onderzoek Hot parket onderzoekt thans, wie in do veronderstelling dat Vervynck de misdaad zou gepleegd hebben wie hem de bom zou kunnen gegeven hebben, en of hij wist, dat het eene bom was. FRANKRIJK Wie er baas is in Frankrijk De chauffeurs zijn in staking gegaan. Het is de Confederation du Travail die heer on meesler'speelt.. Zoo verre is hetgekonien dat dit vejliönd, de jèrgunning verlnepd a'^ii de auto's die mogen rijdèrt maar. daai - vcjor moeton dia auto's aan de Gohfede ratie 5 fr. laks per dag betalen. Ziedaar dus wel een Staat in den Staat. DU ITSCH LAN D Ondervraging in hef Saksisch Parlement Dinsdag hebben een groep nationaal libe ralen gevraagd hoe liet stond of wat do regeering meende te doen tegen den wereld- brief Molu proprio De minister heeft simpel geantwoord dat aan den tóestand in heel Duitschland niets veranderd is, daar, met eene stilzwijgende overeenkomst, sinds lang met het Valikaan overeengekomen is, dai aide Duilsche priesters aan !t gemeene recht onderworpen zijn. ENGELAND De lords stemmen tegen de Declaratie van Londen Do internationale overeenkomst van Lon den was in het Lagerhuis met 47 stemmen meerderheid aangenomen. De lordskamer heeft ze verworpen met 145 stemmen legen De landraad zag haar getroffen aan, en be merkte dat is juist, wat gy daar zegt. Noch tans is't niet aannemelijk, dat Lindstedt dit schoone bloempje zou hebben medegebracht uit een land, tegen hetwelk hy zoo heldhaftig hielp strijden. Er moet evenw el een zeker ge heim achter schuilen, dit maak ik op uit de korte familieschets die het meisje ons gaf. Doch 'tzou mij hoogstwonderlyk voorkomen, 4ndien een zoo warme vaderlandsvriend maar e'nkelijk eeno afstammelinge van eenen Franschman bij zich'tluldèn zoo, dit ware een 'sprekend bewijs van zijne menschenliefdè, Eugeen kwam hen reeds in het voorhuis te gemoet. Zijne ontevredenheid over Malchow's gedrag was vergeten hij vroeg naar het doel hunner wandeling. Deze vraag bewees, dat hij hen gezien had. De zuster sprak schertsend gij hebt zekerlijk hier niets verzuimd doch door uwe traagheid hebt gij do gelegenheid verbeurd van een zeer schoon boschmeisje te leeren kennen. Eugeen glimlachte met die gemaakte onver schilligheid, welke jonge wereldkenners zoo gaarne aannemen, wanneer van schoone vrouwen gesproken wordt. Hij bemerkte op oenen slependen toon Bedoelt gij Lindstedt's schoone Stella, dan moet ik u bekend maken, dat ik haar reeds zag, op den dag uwer aankomst. Bij het hooren van den naam Stella, trad Francisca als door den bliksem getroffen, eenige stappen terug en bezag een broeder met opengespalkte oogen. Hare handen gre pen in het ruim, als wilde zij zich aan de lucht vastklampen... een doof geluid ontsprong aan hare lippen Weldra herwon zij het bewust zijn haars toestands. Zij hield zich standvastig to been, tot dat zij in staat was langzaam liet vertrok te verlaten. Wanneer zy zich alleen ii i i tLB 53. 'Volgens de lords zou met een oorlog zee, met die internationale overeenkomstbe- paüngen Engeland in 8 dagen tijds kunnen uitgehongerd w orden, AMERIKA De kiezing van President Taft erg in gevaar. De afgescheurde republikeinen hebben reeds hun kandidaat aangeduid. Roosevelt heeft van de kandiluur afgezien doch is er een troep die hem wil opdringen. Het zou wel de grootste inwendige wensch zijn vau Papa Roosevelt..,. Zoo de republi keinen 2 kandidaten stellen, is het zoo goed als zeker dal een demokraat President der Republiek zal zijn. De demokraten zotten 5 kandidaten vooruit tusschep die 5 zal er dus moeien gekozen worden in de partij, om den eenigen kandidaat aan te stellen. Als er nu tusschen de demokraten ook maar geene verdeeldheid komt. PERZIË Tusschenkomst van Turkyö. Turkyë heeft aan de mogendheden ge vraagd wat ze zinnens "waren met Perzië. De regeeringen antwoordden dal zij Perzië's on afhankelijkheid zouden hebben staande ge houden. Turkyë heeft zijne troepen in Klein-Azië gemobiliseerd. Rusland beeft Khoï bezet, hetgene vole ontroering verwekt in de Turk- sclie kringen. CHINA De lijn Peking Hankow bezet door de hnperialisten De regeeringstroepèn hebben do revoluti- onnairen uit Chansi verdreven. Deze zijn afgezakt naar Niang-Tse-Ouan. De regee- ringstroepen bezetten ïru heel delijn Poking- llankow die bedreigd is door de oproerlingen. Geld! De imperialisten ontvangen geld hen in staat stellende schietvoorraad op te doen en de soldaten te betalen. De leening die Yuan Chi Kai tracht aan te gaan is nog niet gelukt. Onderhandelingen Tan-Ghao-Yi vertrekt morgen naar Shan- gaï. Hij bezit volmachten zal onderhandelen met Ou-Tin-Chao, die zijn persoonlijke vij and is. De Japanneezen vragen den vrede Graaf Okuma, hoofd der Japaansche pa cifisten, heeft een oproep gedaan aan de pacifisten van Amerika'en Engeland, om een einde aan den toestand in China te brengen en don vrede te herstellen. In Mandchurlë Moukden is in staat van beleg verklaard. 350 Russen zijn op weg naar Peking en te Liao Yang zijn nieuwe onlusten uitgebroken. De bemanning gered Donderdag avond braolit) de tijding jvan het vergaan van een -Jiclgipche stpomböoJ. eene aïgenieene opschudding aan- heUtaybft: kw^iqv teweeg,,. "Nasde ,ongelukkige reis -van den Belgi schen stoomboot Van Dyck waarbij zoo-' vele zeelieden den dood gevonden hebben, bracht de nieuwe jobstijding veel angst en onrust teweeg. G- Het is de Belgische stoomboot Flandre die thans don dieper^ ingegaan is. nabij Brest, op de reis van Newcastie naar Bayon- ne. De stoomboot hoort toe aan de reederij Ad. Deppe, en had op 6 dozer Newcastle verlaten met eene ladjhg kolen. De bemanning van de stoomboot is kun nen gered worden en te Ouessant aan land gezet. Men weet enkel dat het schip eenige uren achter het eiland Wight heeft moeten schuilen, om een tempeest, te laten overgaan. Men denkt dat de «Flandre» door een tw eede tempeest moet overvallen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. zag. wanneer zij hare kamerdeur gesloten had... dan eerst mocht zij aan hare maclite- looze wanhoop lucht geven... zij plofte neder op den vloer, wrong de handen samen ten hemel, smeekte om genade en barmhartigheid! Aan haren broeder waa de gemoedstoestand der lijdster ontsnapt. Hij kon 't zelfs niet ver moeden, dat hij met 'dén naam Stella eene lichtende vonk in de duisternis van haar ver leden leven had geworppii. Geen monsch op aanie kon immers de mar telingen gissen, welke <U>ze rampzalige vrouw onder haren boezem -Vóélde woelen Geen sterveling kon vermoeten, wat huiverende mogelijkheid deze naam Stella,' voor haren geest tooverde... huivfcrend voor haar ge schokt gemoed, want geheel haar verworven levensgeluk stond op hef-Spe]Huiverend voor haar geweton wautdefciag die haar bedreig de, moest tevens het' édelste mannenhart treffen Had zij daarom' jaren lang moedig afgezien van allen omgang met de menschen? Had zij zichzelve daarom-van de lijst der leven den geschrabt, ten einde haar diepomhuld verleden leven aan den dag te moeten bren gen, nu de deugdzame echtgenoot het recht had van haar rekening tö vragen Deze ge heimhouding zou haar aangewreven worden als een bedrog, waarmede zy het geluk haars huwelijks verworven had. 0, deze redens van zelfsverwijt vernietigden geheel hare wils kracht Had zij dan dé rampzalige dwaling der teedere jaren nog niet genoeg beschreid Was de vergramde God nog niet bevredigd, na zestien jaren boete Zou de beproeving daar herbeginnen, waar zy die als geëindigd had beschouwd Zou zij leugentaal, huichelarij en bedrog in huis brenged, om ze als schild wachten te stellen buiten den tempel haars geluks Brussel. In de vaart. Een genaamde F. Allard, wonende Antwerpsche steenweg, van Vilvoorde weerkeerend, werd door den mist misleid en viel in de Willebroecksche vaart. Een schipper redde hem met een bootje. De drenkeling ligt thans te bed, aan hevige koorts ten prooi. Onrustwekkende verdwijningMen is sedert drie dagen zonder nieuws van Mej. Clementina D.., oud 21 jaar, wonend in de Greepstraat. Deze was steeds van een onbe rispelijk gedraghare familie vreest dat zij het slachtoffer werd van een ongeval. De opzoekingen, in de gasthuizen van Brussel en voorsteden gedaan, gaven tot hiertoe geenen uitslag. Op zoek naar kerkdieven. M. Schaetzen, onderzoeksrechter te Tongeren, heeft aan het Brusselsch gerecht de per soonsbeschrijving medegedeeld van 2 kerels, die zich vooral bezig houden met in de ker ken te stelen. Men zal zich herinneren, dat den nacht van 5 op 6 December een diefstal gepleegd werd in de kerk van Cortessem. Een der daders werd aangehouden te Luik, waar hij de gestolen voorwerpen ging ver- koopen. Hij verklaarde als medeplichtigen te hebben, twee kerels van Franschen oor sprong, wier voornaam hij enkel kende. Hij gaf do persoonsbeschrijving op der twee kwaaddoeners, waarvan er een 40 jaar oud schijnt en de andere slechts 18 jaar. De twee schelmen hebben geqne vas,te verblijfplaats. Zij reizen van het eene dorp naar het andere en slapen in de hoeven, nooit in logisthuizen. Zij dragen over den schouder een zwart kistje, waarin hun inbrekorsgerief steekt, alsook eene hoeveelheid papier en omslagen, die zij onder weg verkoopon. Onder hunne vest dragen zij oen ijzeren slaaf, met scherpo punt en om zich niet bezeeren hebben ze dit wapen in een stuk zeildoek gewikkeld. Zij houden zich bij voorkeur op in den omtrek van Gembloers, Thienen, Leuven en wagen zich zelfs in de nabijheid der hoofdstad. De rechterlijke agenten hebben omniddelijk hunne opsporingen begonnen. Erge val. Het öjarig zoontje der echtgenoolen B..f, wonende Entrepotlaan, hoog zich gisteren namiddag over de trap leuning. Do arme kleine verloor het even wicht en plofte op den keukenvloer, Do arme knaap bekwam verscheidene breuken. Zijn toestand is bedenkelijk. Policieagent bestolen. Drie gekende kerels veroorzaakten wanorders in eene her berg der Vlaaiulerenstraat. Een policieagent wilde ben buiten drijven en greep een hun ner vast. doch de anderen h?alden hom spoe dig uit de handen, waarna allen wegvlucht ten-. Kort nadien stelde de agent vast, dat do schuilen hem zijn uurwerk met keten ont roofd hadden. De vrouw verandert dikwijls, maar nooit'vóór Iraéën koffie, want zij géfiWiikt altijd de uitmuntende Bitlerpeeën der -Trap pisten Vincart'.- 45QÓ I. uiit, m ros i <kfci T< Leuven. Diefstallen. - De policie heeft .Jegenjjjvoprdjg ,de Jjpndeft, vol m«,t do plicfitigen'der talrijke diefstallen, die inde Stad gepleegd worden, op to sporen.. .Nu zoekt men een kerel op, dio Donderdag mor gend uit de tooglade van M. Van Loo, been houwer, Diestsehestraat, eene som van 80 fr. geroofd heeft. De kerel was onopgemerkt binnen geslopen en had de lade met een breekijzer opengebroken, en zoo den inhoud gestolen. Enkele stonden daarna .werd de diefstal be9laligd en de policie verwittigd. Men vond geen spoor van den plichtige. Anderlecht. Brand. Donderdag avond is brand ontstaan in de slaapkamer der echtgenoote Lefèvre, Gerechtslraat. Do vlammen werden slechts bemerkt toen zij door do ruiten sloegen, daar cr niemand te huis was. De pompiers' moesten drie kwart uurs werken vooraleer zij het vuur konden uitdooven. De schade is nogal aanzienlijk. Na al deze martelende vragen, werd zij ge ruster en bijgevolg beter in staat gesteld te overwegen, hoe de naam Stella hier opgedoken kon zijn. Waarom denzelven niet aan het toeval wyten Haar oog verhief zich tot God, die wist, dat zij jaren lang haar ongelukkig kind had gezocht. Moest fcij hetzelve dan maar vinden, wanneer het een schrikbeeld voor haar was geworden Neen, neen... Gods goed heid is immers oneindig ëeri rouwmoedig én verbrijzeld hart wordt niet versmaad. Fran cisca had al de vreugden der jeugd opgeofferd, om eene byna onvrijwillige vlok uit te wis- schen. Maar Stella's oogen O, het waren de bran dende, de gloeiende oogen haars verleiders. Zij wierp zich op hare knieën zy gevoelde, dat zij dit meisje begon te haten. Stella maris, succurre cadenti, met. deze aanbeveling voor de moeder des hemels, had zij haar kind aan vreemde handen overgelaten. Op dezen oogen- blik murmelde zy dezelfde verzuchting tot de troosteres der zondaren. Francisca stond op en trad werktuigelijk tot het venster. De zon was ondergegaan. De zilverachtige maanschijn zwierf over het don ker woud; de starren begonnen aan den hemel te glinsteren. Een diepe vrede lag over de aarde. De breede stroom rolde zijne golven plechtig naar den grooten zoutpoel; een zacht avondwindje speelde fluisterend in de nabij- hangende wimpels. Alles liep samen, om Francisca's gemoed te bedaren, doch vruchteloos! Met den geest blikte zij verre op haar leven terug. Dan zag zy zich uit den schoot der familie gerukt, om de eeii7aamsfo dagen bij eene oude grootmoei te gaaii slijten. De huiverendetooneelen kwamen voor hare oogen, wanneer zij nauwelijks zes- tiou jaren oud, in gezelschap dezer moei, die Schaarbeek. Magazijn geplunderd. Woensdag nacht zijn kwaaddoeners hij mid del van braak in den winkel gedrongen van M. Cloquet, volofabrikant, 147, Wijuheu- velslraal. De dieven hebben eene groole hoe veelheid velohauden, hebbende eene belang rijke waarde, meegenomen. De policie werd verwittigd, doch tol nu toe is zij er nog niet in gelukt het spoor der daders te ontdekken. Vraagt den fijnen elixir - De Kenner liet is de goedkoopste. Laeken. Lijk opgehaald. Donderdag morgend zagen voorbijgangers, die langs den steenweg van Vilvoorde kwamen, ter hoogte van den Yachting-Club, het lijk eener vrouw in de Willebroeksche vaart drijven. Het lijk werd opgehaald en door de zorgen der poli cie naar het doodenhuis overgebracht. Het kan maar eenige uren in 't water gelegen hebben. Tot nu toe is men er nog niet in ge lukt de persoonlijkheid der drenkelinge vast te stellen. Zij schijnt ongeveer 35 jaar oud. Erg werkongeval. Bij do afbraak van een huis in de Medorislraat, word de werkman Decorte, wonende Leopoldstraat, Donderdagniorgend dooreen balk gelroft'en. Hij werd diep gewond aan het hoofd en zijn rechterschouder gebroken. Antwerpen. De moord in hel Zeemans- liuis. Tot hiertoe heeft men nog niet. liet minste spoor gevonden van de moordenaars van den poorlier uil hot Zeemanshuis. Al wat men lot hiertoe weet, is dat er Donderdag morgend eene konfronlatie heeft plaats gehad tusschen verscheidene zeelieden. De konfrontatie bracht geen uitslag op. Duiiscker aangehouden. Op de Van Dyckkaai werd gisteren zekeren S..., van Duilschen oorsprong, die door het Duitsch gerecht opgezocht werd wegens schriftvervalsching, aangehouden. Hij zal uitgeleverd worden. Matroos geknipt. Een matroos van den stoomer Philadelphia die ten na- deele van een gezel 200 fr. gestolen had, is aangehouden geworden. Het geld werd in de eetzaal van het schip teruggevonden. Doodelijhe val. Een HollandSéh werkman, Leopold Blockx,isaan de petrool- tanks zoo ongelukkig gevallen, dat hij met gebroken schedel naar het gasthuis moest overgebracht worden. Zijn toestand is hope loos. Nog eent aanhouding. Een ge naamde W..., van Merxem, die hij middel van valsche sleutels in een huis der IJzeren Gewichlslraat gedrongen was en er eene som van 250 fr. gestolen had, is aangehou den en opgesloten. Vrouw- en manskieerstoffen, Van der» Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 41, Aalst. Erpe. 1alsch gerucht. Het gerucht werd Donderdag namiddag te Erpe. ver spreid, dat het parket) van Dendermonde in dezé g>:miëenf€?\yaS afgestapt om een onder- zoolrte doen, nopens cëne vrouw welke haar kihd y.ou hëbbeW vei'g'éven. Uit goede bron vernemen wij, dal van dit 'alles niets waaPis. BAnque Cenfrale Ganfoise, Naaml. Maat.Tlurii'ig'Brandkoflërs 10 frs. 's jaars. Zie annonce. Lede. Kolendieven. Sedert langen tijd kloegen de koleniiandelaars dat zij altijd kolen te kort haddon op hunne wagons, dat er te veel werd gestolen. Donderdag namiddag ging de veldwachter Dellaerl zich op loer leggen. Rond 12 1/4 uren kwamen een achttal jonge gasten van 12 lot 15 jaren, allen met zakken welke zij gingen vullen. Toen zij vertrokken liepen zij'den wolf in de muil. Na ondervraging werden zij losge laten doch proces-verhaal werd opgemaakt. De jonge dieven verdienen allen eene goede les. Eigen Haard Hypothecaire Crediet- maatschappij voor werklieden en kleine landbouwers. Zie 4*,e blad. geheel baren rijkdom in papieren op haar lijf droeg, door Fransche troepen werd overval len. Gelijk een woeste droom verscheen dit tafereel voor hare oogen. De moei was meer bezorgd voor hare schatten, dan voor de eer harer teedere schoone nicht, zij liet deze in den steek, toen men haar aanhield, om haar uit te levereu tegen betaling eener som golds; zij was zelfs zoo gewetenloos geweest, dat zy aan dé ouders géene kennis gaf van dit feit. Met de diepste droefheid overdacht zij, lioo dc schoone, trouwlooze kerel over haro jeugd zegevierde door een heiligschendend huwe lijk. Zij zag zich jong, van alle kanten ver raden, zonder ondervinding, zonder steun... O, deze blikken waren vol hoon en spotternij Het momsel viel. Wat al de vreemde gedroch. ten wisten, dat werd haar onthuld, toen 't te laat was De man harer liefde was een af schuwelijke verrader... de echtgenoot eener even zoo lichtzinnige Fransche, die met de eer on het geluk van een kind als met poppengoed speelde. Was 't te verwonderen, dat hare ztnnen wankelden Zy herinnerde het zieh, dat zy zich van honger wilde laten sterven? Zij sprak geen woord, nam geenen dronk water, geeno kruimel brood o, zy voelde folteringen van honger en dorst nu nog! Doch met de innigste dankbaarheid groette zij een beeld, eenen man, welke heilig en rechtvaardig voor God en de wereld gebleven wasZij zag pater Ulrich in hare kamer treden, en hoorde hem met mildheid zeggen Stella maris, suc curre cadenti. De toon dezer woorden ge nas hare ziel en beurde haar hart op; zij zocht troost in den godsdienst, dezen balsem der lydende zielen. Wordt, voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2