1 DE ZAAK VERMEERSCH OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER ONZE VOLKSPiEIS NAAR ROME De dynamietaanslag te Luik. JLJP Gr s S X_i X3 Q©©d (gesproken Woeste Schrikkelijk drama te Meirelbeke Italië en Turkyë Zeventiende Jaargang n' 232. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 17 en Maandag 18 December 191 f ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterlooa 728 TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf f el-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) (r. 0.60 3e blaóz. (de regel) fr. 0.50 4* blaaz. (de regel) fr7 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, kerstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Geeft den keizer, wat den keizer en aan God wat aan God toekomt, zegt bet Evangelie. Dit wil zeggen Geeft ieder het zijne. Dit rechtvaar- digheidsvoorschj'ift wordt nog- al eens vergeten en ook in de politiek. Wij voor ons deel hebben altijd dit voorschrift in eere trachten te houden wij zeggen tegen een werker dat hij werkt tegen een luiaard, dat hij vadsig is. Zoo handelend kan niemand ons iets ten laste leggen. Reeds verse'leidene malen hebben wij den werklust, den iever.de kracht dadigheid van M. Woeste als voor beeld gesteld aan de strijders, en wij gelooven dat er wel niemand gevon den wordt om die hoedanigheden van den katholieken Staatsminister niet te erkennen... Ondanks zijne 7-1 jaren,on danks zijn 42jarig parlementair leven, ondanks zijne drukke bezigheden, is M. Woeste een toonbeeld van vlijt en van strijdlustigheid. Deze laatste zittijd in de Kamers heeft het andermaal be wezen. In de militaire bespreking is zijne rede, henevens die van M. de Broqueville de meest indrukwekkende geweest in de Koloniale Kwestie heeft hij M. Vandervelde zoo schoon in 't nauw gebracht, als het wel ooit het geval is geweest doch zijne besto po litieke redevoering in dezen zittijd is volgens ons deze van Donderdag, die hij heeft uitgesproken naar aanleiding van de beknibbeling op de begröotin^ van 's lands financiën. M. Mechelynck" Ivl. Hainbursin, M. May, M. Franck M. Masson hadden onzen onbetwist- baren geldelijken voorspoed gehekeld. Dit feit kan ons niet verwonderen. Neemt de verslagen der Kamers van deze 25 laatste jaren, en ge zult er zien dat jaar op jaar de tegenpartijen 'tgeldelijk beheer der katholieken heb ben afgebroken; dat zij immer cn altijd de ijselijkste toekomst voor Belgiëheh- ben voorspeld; de katholieken lachten terdege met die ongeluksprofecijën en de ondervinding heeft bewezen, heelt bevestigd, dat zij overschot van gelijk hadden. Het land blijft dan ook volko men onverschillig aan do vreesaanja gende bespiegelingen van sommige leden der oppositie ,- het land weet ge noeg dat het volkomen betrouwen mag 'hebben in het katholiek bestuur, en het is er beter van overtuigd dan men wel denkt, dat het de socialistische partij niet is die ons land in een bete ren, in een voorspoedigeren toestand zal plaatsen. Nochtans, moest ooit het kartel zegevieren, dan zijn het niet de liberalen, deze tellen maar voor eene ■zero in 't cijfer, maar dan zijn het de socialisten die heer en meester zullen spelen. Dit gezegd, komen wij terug op de redevoering van M. Woeste. Heeren Franck en Masson, zegt hij terecht, hebben alles gekritikeerd, maar niets voorgesteld. Nochtans eene partij die do pretentie heeft te streven naar het bestuur van het land, die moet kunnen zeggen, wat zij zal doen. Nochtans niets daarvan, tenzij van verre eene bedoeling op eene hervor ming in zake van belastingen. M. Denis is wel voor de belasting op het inkomen, het is waar maar dal hij zich eerst t'akkoord stelle met zijne liberale vrienden, en dan zullen wij de kwestie bespreken. Gij spreekt van besparingen, maar zegt ons dan dewelke "Volgens M. Franck zijn we in tekortMoest het kartel dus aan t bewind komen, ge zoudt nieuwe las ten opdringen. Ja, zeggen heeren Franck en Mon- ville, omdat ze noodie: zijn. Wij zeggen dat ze niet noodzakelijk zijn. M. Fianck is tegen de leeningen is dit zoo, dan vraag ik waar hij 't geld zal halen. Hij spreekt van arbeidspensioenen, maar nogmaals hij is tegen de leeningen waar zal hij het geld halen hoe zal hij de groote werken uitvoeren. Het eenige middel voor u is nieuwe lasten. M. Franck zegt dat zij ons tekort wel zullen moeten betalen, maar toch zonder nieuwe lasten. Als dat zoo is dan zal hij moeten ontleenen, en dan doet hij juist hetzelfde wat wij nu doen Waarom verwijt hij ons dan zulks M. Masson heeft geantwoord dat onze boni niet kan geloochend worden, dat hij bestaat, maar dat wij voor het loon der werklieden aan den staart der natiën staan. Dit is niet zoo. Maar genomen dat het zoo is,, dat hij ons zegge, wat er te doen staat om de loonen der werklieden te verhoogen en wij zullen hem de hand reiken. Wij, wij verlan gen, wij wenschen en betrachten het lot der arbeiders te verbeteren. Stelt ons dan iets in dien zin voor, als gij meent iets te kunnen doen Gij zult ook onze schuld delven. Maar zoo gij do belastingen niet vermeerdert, zoo gij geene leeningen wilt doen, dan zult gij daartoe de loonen der staats bedienden en der staatsarbeiders, de uilgaven voor de nationale verdediging moeten verminderen en vaarwel moe ten zeggen aan do uitvoering van groote openbare werken. Doch dit zult of dit kunt ge niet doen, en daarom mogen wij zeggen dat eene kartelregeering, eene regee ring zou zijn van nieuwe lasten. Doch België heeft van uw stelsel geproefd het heelt schrik van u en daarom zal het u van het bestuur verwijderd houden. M. Woeste heeft hier do heeren Franck en Masson die eerst zooveel praat hadden, tot gewone lammekens gemaakt, zij gevoelden maar als het te laat was, dat ze hunne tong hadden voorbij geklapt. Iets dat goed moet onthou den woeden, Op Dinsdag 12 De- cember 1911,heeft socialist en spuwerHubin de volgende verklaring in de Kamers j daan over de katholieke aangenomene scholen Wij sullen eene schooltoet maften, waardoor het bestaan dezer scholen onmo gelijk wordt Het is dus eene radikale bedreiging tegen het katholiek onderwijs. Dat niemand het vergete l Moe schoon.— Toen pater Cambier de laatste keer in België is geweest, is hij de gast geweest van meneer Vandervelde. Het schijnt nu dat Vandervelde van de vertrouwelijke en rondborstige inlichtingen van Pater Cambier, die door eenieder wordt bewonderd, gebruik heeft gemaakt om Pa ter Cambier in een zoo'n hatelijk mogelijk daglicht te stellen. Voor een ontwikkeld man, als de roode leider, is zulke handel wijze effenaf schoon Katholieken, mijden wij ons altijd van do valscho vrienden. Eene andere getuigenis. M. Robert Golschmidt is uit Katanga terug gekeerd. Ondervraagd door de Matin van Antwerpen, heeft hij verklaard, dat hij een zeer goeden indruk heeft meegebracht over Katanga. Alle verhoudingen in acht genomen, is Elisabethstad reeds eene prachtige stad. heel wat anders schoon dan de oudere sleden van den eigenlijken Congo. De Engelschen, die voorzeker niet gemak- lijk tot bewondering overslaan, verklaren dat de ontwikkeling van Elisabethstad be wonderenswaardig is en dat geene enkele stad in de Kaap en van Rhodesië zulk een wonderbare ontwikkeling heeft getoond... Volgens M. Golschmidt kan Katanga niet tegenslagen Zulke getuigenis van een bevoegden ooggetuige is waard te worden vernield. Ohé M. Waroqué De tegen partij heeft hard geroepen omdat de regee- ring den uitslag der bevolking nog niet ken baar had gemaakt, hetgeen maar moet ge- gebeuren op 31 December. De oppositie hield er den gek mee en zegde dat zulks in België veel meer tijd vroeg dan overal elders... Welnu er komt iels fijn voor te vallen. De gemeente Mörlanwelz, waarvan do libe rale volksvertegenwoordiger M. Marocqué, burgemeestor is, heeft al zijne papieren teruggekregen. Ze zijn heel en al slecht op gemaakt. Gansch de optelling in Mörlanwelz is t'herbeginnen... Ziet liem daar nu staan onzen liberalen feniks Ze kunnen allengs nog niet lezen wat er op de brieven staat Partijdigheid. De bestendige Deputatie van Brabant heeft de bijgevoegde kiezing van Etterbeek niet goedgekeurd. De gouverneur is in beroep gegaan en 't is zeker dat de regeering de kiezing wel zal goedkeu ren. Het is effenaf kolossaal. In al de ge meenten die eene onverwachte buis gaven aan de liberalen, worden de kiezingen ongel dig verklaard. Het zou er lief uilzien, moes ten wij eene liberale-socialistische regeering hebben in de Kempen. M. Leurs heeft er genoeg van nog op te komen in de Kem pen. Nu gaat M. Homans, raadslid le Meer hout het beproeven, een persoon die van niemand gekend is. Hetis heel zeker dat M. Homans een neerlaag gaat geven aan minister de Broqueville I Of hoort ge niet goed Pensioenkas voor de ge meentebedienden. De midden- afdeeling heeft eenparig besloten de pensioen kas uit. te'breiden tot al de gemeentebedien- don. Binnen eenigen tijd zullen dus al deze bedienden in de gelukkige zekerheid ver- keeren, later pensioen te kunnen genieten Het parket van Brussel, samengesteld uit de heeren Gesché, ad volta at generaal, Hol voet, prokureur des Konings en Delandts- heere, onderzoeksrechter, ie gisteren te Brus sel teruggekeerd, na een verblijf van ver scheidene dagen te Parijs. Wij brachten reeds onze lezers op hoogte van de ooraaak van hun verblijf te Parijs. De bewijsstukken, welke zij van de villa Vermeersck hebben medegebracht zijn zeor talrijk. De bijzonderste reden hunner reis was echter het onderzoeken der verklaringen van Margaretha Do B.... Zooals men weet, is zij de bijzonderste aanklaagster van M. J.... Eenige maanden geleden, toen zij hare belangrijke en bezwarende bekentenissen aflegde tegen M. J..., had zij verklaard, dat M. Vermeersch zekeren avond moest tehuis komen en dat M. J..., hem tegemoet was gegaan naar de statie. Zij had hun avondmaal gereed gemaakt, doch geen van beiden verscheen. Het was een duistere nacht en geen leven de ziel was in de hovingen te zien. Zij wachtte en bleef wachten. Rond 11 u. kwam M. J..., alleen terug. Hij scheen zeer afgemat en uitgeput. Toen Margaretha De B..., vroeg waar M. Vermeersch was, ant- woorde M. J..., dat hij tehuis was. Daar hij zoo terneergeslagen was, drong Margaretha De B..., nogmaals aan en alsdan zou M. J.., hekend hebben, dat hij M. Vermeersch ver moord had in eene serre aan het einde van den hof gelegen. De magistraten hebben onderzocht, of hel wel mogelijk was, dat de zaak zou gebeurd zijn zooals de jonge vrouw het wil doen gelooven. Een agent werd in de serre geplaatst en gelast te roepen zoo luid hij kon. Do magis traten die in de villa bleven, hoorden niets. Uit dit alles zou dus schijnen te blijken, dat Margaretha De B... wel de waarheid gezegd heeft. Bij het graven en vullen van den put, kon den de magistraten zich rekenschap geven, dat de aarde gemakkelijk kon verhandeld worden, hetgeen de verklaring van Ver- cruysse, die gezegd had niets verdachts ge zien le hebben, bevestigt. Het parket van Brussel heeft ook vast gesteld, dat één man alleen zeer gemakke lijk liet lijk van M. Vermeersch kon doen verdwijnen, in de voorwaarden welke Mar garetha De B... heeft aangeduid. Het onderzoek dezer belangrijke zaak, mag dus als gesloten aanzien worden. Het is nochtans zoo goed als zeker, dat do zaak niet vóór de maaad April aanstaande, voor het assisenhof zal opgeroepen wordon. DE HOUDING VAN M. J..., Ondanks zijne langdurige opsluiting, heeft M. J...., ten volle zijne houding bewaard. Hij loochent alles. Wanneer men hem de be schuldigingen mededeelt, door zijne gewezen vriendjn tegen hem uitgebracht, blijft hij zeer kalm enkel zeggende, dat zij zich wil wreken, omdat hij met haar had afgebroken. Hij voegt er enkel bij, dat hij onschuldig 'Aciit en twintigste vervolg De straten rechts en links van de Kolom- menplaats leiden ons naar de Berg-Citori- plaats. Eene tweede straat links leidt naar de Piazza di Pietra. Daar treft men elf ko lommen aan, in corinthiaanschen stijl, allen 12 m. 90 hoog. Vroeger stonden deze kolom men ten Noorden van een tempel van Nep- tunius, welke door Adriaan gebouwd was. Daarnaast treffen wij de Beurs aan vroe ger diende dit gebouw als bureel der douanen (Dogana di Terra). Langs de Via di Pietra komen wij weder om aan het Corso. Onze wandeling langs het Corso voort zettende, komen wij aan het paleis Sciarra Colonnahet schoonste gebouw van heel het Corso. Dit paleis word in liet begin der XVII0 eeuw opgericht door Flaniinio Ponzio. Het portaal is nochtans meer modern. Vroeger bevond zich in dit paleis eene prachtige ver zameling schilderijen, welke thans in alle richtingen verspreid is geworden. Rechtover het paleis Sciarra-Colonna, be vindt zich de Spaarkas, ook een zeer schoon gebouw, opgericht door Cipolla (1868). Een weinig verder, de eerste straat rechts, de via del Caravita, loo^it naar de Piazza di San Ignazio; daar prijkt de SlIgnatiuskork,de kerk der E. P. Jezuïeten, van 1626 tot 1675 gebouwd volgens de plans van E. P. Grassi. De voorgevel is van l'Algarde. De schilderin gen in de kerk zijn van E. P. Pozzo, een meester in de kunst van het perspektief. Het Roomsch Gollegie (Collegio Romano), naast do Sfc Ignatiuskerk, is de oude hooge- scliool der Jezuïeten. De groote voorgevel komt ten. Zuiden der Collegieplaats, waar ook de ingang is van het lyceum Ennio Qui- rino Visconti. In de Via del Gollegio Romano, bevindt zich de boekerij Victor Emmanuel, welke meer dan 500.000 hoeken en meer dan 6,000 handschriften telt. alsook het muzeum Kircher. Eenige stappen verder, komen wij aanhetmuztsum Kirclier(MuseoKircheriano). Het muzeum Kircher bestaat uit drie deelen Hot Uitheemsch muzeum, bevatten do bijzonderlijk verzamelingen uit de Pool streken en Amerika het Voorhistorisch muzeum, en het eigenlijke muzeum. Het dient gezegd, dat er vroeger alleen het muzeum Kircher was, en dat men er later het uitheemsch en het voorhistorisch muzeum heeft bijgevoegd. Het muzeum Kircher werd gesticht door den Jezuïet. Athanase Kircher, geboren te Fulda in 1601 en overleden in 1680. Dood van een slachtoffer Vrijdag morgend, rond 7 ure 30, is M. Scheuren in het Engelsch gasthuis, aan de wonden hekomen hij den monsterachtigen anslag, overleden. De ongelukkige had sinds Donderdag avond alle bewustzijn ver loren. Sinds Dinsdag reeds, had M. Scheuren be wust van zijn toestand,den aalmoezenier van het gasthuis doen roepen en had met de grootste godsvrucht en gelatenheid do Laat ste Heilige Sakramenten ontvangen. Toen Mev. Scheuren, die zooals men weet, ook gekwetst werd, en in het gasthuis ver zorgd wordt, de dood van haren man ver nam, heeft zij gevraagd om naar hare woning overgebracht te worden. Zij vroeg ook dat men het lijk van haren betreurden echtgenoot haar hare woning zou voeren. Er zal aan den wenscli der arme vrouw voldaan worden. Het parket heeft d9 schouwing ran het lijk van M. Scheuren bevolen. Deze was 61 jaar oud. Is Vervinck plichtig Ondanks de' naarstigste opzoekingen der policie, heeft men tot hiertoe niet hel minste bepaald bewijs gevonden legen Vervinck. Eene aanhouding. Er wordt gemold, dat eene aanhouding heeft plaats gehad, welke in betrek zoustaan, met den aanslag van Luik. Er wordt ecliter niet veel belang aan gehecht, daar de per soon in kwestie, een vreemd student, slechts de bedreigingen zou uitgesproken hebben, ten gevolge der jaloerscliheid. Men heeft evenwel bevonden, dat hij den dag der ontploffing in den Wintergarten was. Vrijdag morgend vroeg had té Meirolboko een vreeselijk drama plaats. Ter wijk Molenhoek, woont de herbergier Gustaaf Lemmens, met zijne vrouw en twoe kinderen. Vrouw Lemmens had den naam, de min nares te zijn van zekeren Filibert Benoit, vroeger te Meirelbeke wonende, en nu te Ledeberg gehuisvest. Donderdag avond was Benoit in de her berg van Lemmens gekomen en weigerde te vertrekken. De man sprak doodsbedrei gingen uit tegen Lemmens, waarop deze, in gezelschap van een ander persoon den poli- ciekommisaris Van Assche ging roepen. De policiekommissaris ging zijnen veld wachter Van den Steene halen. Samen bega ven zij zich naar de herberg van Lemmens. De deur was echter was echter gesloten en het licht was uitgedraaid. Een genaamde M.die bij Lemmens inwoonde, kwam de deur openen, doch op hetzelfde oogenblik weerklonk een revolverschot. Het was Benoit die van uit de duistere herberg geschoten had naar de policie. Deze ging dan naar de achterdeur en wilde langt daar binnendringen, doch daar ook werden drie revolverschoten gelost. Alsdan schoot de veldwachter terug en men stampte de deur open. In de herberg hoorde men nog een revolverschot weerklin ken. Men kan zich voorstellen, hoe akelig het tooneel was, in de duisternis. Spoedig werd licht gemaakt en, de policiekommissaris, de veldwachter, en de herbergier drongen bin nen. Zij vonden Benoit in de herberg-ten gronde liggen. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd. Benoit werd bij een geneesheer gebracht, die den kogel uithaalde, waarna de kerel in het gemeentegevang opgesloten werd. Intussohen was vrouw Lemmens naar de woning barer zuster geloopen, op de wijk Kuiël.Zij keerde later met hare zuster terug. Toen zij eene tweede maal naar de wo ning barer zuster ging, sprong zij achter het kasteel van M. Verhaegen in do Schelde. Steenbakkers, die haar in het water had den zien springen, kwamen toegesneld, doch zij konden de drenkelinge, die door den stroom werd medegesleept niet redden. De vrouw zonk in de diepte en verdronk. Vrijdag namiddag is het parket ter plaats gekomen. Do dader werd er langdurig ondervraagd en daarna gevankelijk naar Gent overge bracht. In het huis van Lemmens werden vier ko gels gevonden. Het drama heeft te Meirelbeke, waar het gezin Lemmens en Benalt goed gekend zijn, veel opschudding verwekt. TUSSCHEN Honden naar den oorlog. Italië heeft een gansch legioen groote witte honden naar den oorlog gezonden. De honden zijn bijna zoo groot als kalvers, som migen hebben het uitzicht van een leeuw de bondon zien niet goed maar zijn zeer dapper in hel gevecht. Do aanvoerder der honden is kapitein Giustiniani. De Dardanelles Voor den oogenblik is de kwestie der Dar- danellen op zij geschoven er wordt niet meer over gesproken. De uitgave. De oorlog duurt nu 94 dagen en Italië heeft juist zoo zegt het90 millioen uitgegeven dus kost die oorlog aan Italië een millioen per dag. Als de Turken er toe geraken den oorlog lang te doen duren, zal Italië van eene diere reis 't huis komen. In Turkyë. Het huidige ministerie zou eenigo bepalin gen der grondwet willen doen veranderen. Het parlement wil er blijkbaar niet van hoo- ren. Er wordt reeds gesproken van eene na kende ministerieële crisis. De regeering zou willen overgaan tol het bijbenoemen van 20 senators, die haar alzoo de meerderheid zou geven, om te kunnen overgaan tot de ontbinding der Kamers. In Macedonië. Steden in staat van beleg. Door de onlusten op verschillige plaatsen van Macedonië uitgeborsten, heeft de regee ring er toe besloten de distrikten Iclitib en Koepruclue in staat van beleg te verklaren.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1