Eene akelige ontdekking te Anderleclit ONS KAMERPRAATJE HULDE AAN ONZE GELOOFSZENDELINGEN 'T EEN EN T ANDER De moord in het zeemanshuis m f» AG AD Bestuurder J. Van Nuffet-De Qendt. -••£%- ia"""' f- - ■'- Amrmt Nog het vergaan van deFlandre». «V Zeventiende jaargang n' 293. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 19 December 1911 ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728j Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze hatelijke goddcloozen ontzien niets meer in hunne algemeene be zwaddering. Voor de helden voor wie: allen het hoofd vol eerbied zouden moe ten buigen, w ordt er nog meer hate- i lijkheid aan den dag gelegd door de - valschhéid der middelen die hiertoe- worden aangewend. Zonder de katholieke geloofszendé- lingen werd de Congo onvermijdelijk overgeleverd aan het Mahométisme, en was het veroordeeld om een onge lukkig volk te zijn, te worden er, te blijven. Zonder do katholieke zendin- gen, waar zouden de scholen, de wee- zenhuizen, de. werkhuizen,de.oudman nenhuizen,- de lazaretten, de zieken huizen, de gasthuizen zijn Waar 1 Hat men het ons zegge. É:i dairheefl liet rood orgaan van Brussel nóg den' droeven moed, de règeering aan te vallen die jaarlijks de katholieke zendingen ondersteunt, rechtstreeks of onrechtstreeks tot dé som van 974,000 fr. Om dit cijfer vast te stellen maakt het ï'oode blad gebruik van officieëte documenten, en het beweert vermetel weg, dat die 974,000 fr. niet naar de Congoleesche zendingen gaan, maar dienen om de Belgische kloosters te verrijken. Wat hatelijkheid I Wat oneerlijkheid Hatelijkheid Omdat het wetens en willens de onhebbelijkste leugens verspreidt, wat de bestemming der gelden betreft. Oneerlijkheid, om- dot het oneerlijk handelen is, nevens de opgegeven inkomsten, de uitgaven te verzwijgen. M. Graaf Hj'ppoliet d'Ursel heeft daarop een meesterlijk schrijven aan het roode blad gestuurd waar hij nevens de inkomsten do uit gaven stelt, of juister, slechts een ge deelte der uitgaven. De paters moeten naar Congo ver trekken. Hier beginnen de reiskosten. De meeste zendingen arbeiden in Hoog-Congo. De reiskost voorLaag- Congo 1200 fr. voor Hoog-Congo 2000 fr. nemen wij nu de gemiddelde som welke komt op 1600 fr. Vele mis- sionnarissen moeten jaarlijks om ge zondheidsredenen terug naar België reizen, en na genezing diè reis nog maals ondernemen. Wij laten al deze reiskosten onverlet en nemen slechts ééne reis voor de 520 zendelingen die thans in Congo arbeiden. De reison- kosten, ééne enkele reis voor 520 per sonen, aan 1600 Ir. komt op 832,000 fr. Ieder missionnaris moet toch zijne toerusting bijhebben, reisnoodwendig- heden, kieederen. Op zijn minst geno men bedraagt die uitrusting 1000 fr. per persoon, daaruit eene andere uit gave van 520,000 fr. De missionna- rissen moeten leven in Congo, eten, drinken, zich kleeden en slapen, dit komt in Congo op 3000 fr. per jaar' daaruit eene jaarlijksche uitgave van een millioen zes honderd zestig duizend fr. 1,660,000 fr. In hunne bijzondere en bijgevoegde posten zijn er als minimum 50,000 leerlingen, leergasten, weezen, zieken en ouderlingen. Neemt nu maar aan, dat iedere leerling, of leergast, of v.ees, of zieke of ouderling, alle maanden maar 5 fr. kost, wat blijk baar, veel, veel te weinig is, dan vloeit hieruit voort eene jaarlijksche uitgave van drie millioen franken... (3,000,000 fr.) Onze zendelingen doen hun werk gansch kosteloos, uit liefde voor God. Plaatst in vervanging van die 520 zen delingen, 520. wereldlijke onderwij zers, zieken oppassers, oppaslers, ge- neesheeren, en rekent daarvoor 5000 fr. per jaar, voor welke som men or geene zou krijgen, dan komt men tot eene nieuwe jaarlijksche uitgave van 2,ooo,ooo fr. Er bestaan 60 verschillende hoofd posten der zendingen en 700 bijposten; de hoofdposten hebben, de minste 25,000 fr.andere 2oo,ooo en 25o,ooo fr. gekostde 700 bijposten komen minstens op 12oo fr. per post. Telt nu de reisonkosten, de toerus- lingskosten, de verblijfkosten, de on derhoudskosten van kinderen, weezen ouderlingen-en zieken; de oprichtings- kosten_van hoofd- en bijposten, telt die millioenen en millioenen bijeen en zet er dan. die 974,ooa fr. rechtstreek- sclie en onrecht.streeksche toelagen nëverp Wat is dan uw besluit Waar blijven de socialistische en liberale grootsprekers Waar zijn hunne mannen'die zich jaarlijks zulke opofferingen 'getroosten, en dat voor zaken waarvan de piissionnarissen on dank in plaats van dank zullen ver werven. Ah'! Wij kennen groote, schatrijke liberalen en ook socialisten, die goed ingelijfd zijn bij Congoleesche maat schappijen, die handel doen in caout chouc, ivoor en boomschors, die jaar lijks uit den Congo duizenden en nog duizenden franken als zuivere winst opstrijken, wij kennen niet-katholie- ken die door hunnen handel in Congo een formidabel fortuin hebben gewon nen, en wij benijden of verwijten hun dat nietmaar we moeten er toch bij voegen dat wij geen enkelen liboraal noch socialist kennen, die jaarlijks eenige duizenden opoffert enkel en alleen voor het welzijn van de Congo leesche inboorlingen en wij zullen nog lang moeten wachten eer we in de Kamers een van die grootsprekers van de liberale of socialistische linkerzij, hun geld, hun gezondheid, hun leven zullen zien gaan doorbrengen en opof feren, uit liefde voor die arme zwarten. En nochtans het zijn zulke personen, die onze missionnarissen zouden wil len besmodderen, als zij het konden gedaan krijgen. Ah Zij schrijven op onze bewonde renswaardige, alles-opofferende ge- loofs- en liefdezendelingen, maar zij weten niets te vertellen over de doen wijze van mevrouw Curie, M. AUard, of den onmensch Flachon Ziedaar wel de goddelooze hatelijk heid in de volheid harer walgelijkheid en naaktheid van tiet socialisme, ook zouden heirokken zijn in do zwijnerijen van Flachon Zou het dan voor goed een staal worden van de wereldlijke moraal Wie zal het ons zeg gen De zusterkens der armen verd ed i g d DeParijzer gemeenteraad en dö Algemeene raad der Seine hebben eenparig een wensch gestemd om de zuster- kens der armen gerust te laten en hun werk ongestoord te laten voortdoen. De Algemeene Raad bevat de 80 leden van den Parijzerge- meenteraad, de 22 leden gekozen door de 78 gemeenten van het Seinedepartement.Zij ver tegenwoordigen eeno bevolking van 4 mil lioen zielen.. Het zit al scheef. De - Lutte des Classes» blad van socialist de Brouckere schrijft over 't gone er zou voorvallen met een antiklerikaal ministerie Alleen kunnen de liberalen niet regeeren, en om aan 't bewind te blijven moeten zij de hulp hebben, vim de socialisten. Daartoe zijn 2 of 3 manieren. Een blokmiuisterie, dan kunnen de socialisten maar alles stem men zelfs de'begrooling van oorlog met de rest Ofwel de medewerking van socialisten aan 't bestuur en dan zullen wij, socialisten bun deel'verantwoordelijkheid zien nomen, hun medeplichtigheid in al de gouvernemen- teele eerloosheden 1 Kn als het staking is, zullen zij evenals de burgers ministers, de soldaten lood doen zenden naar de arbeiders die brood vragen. En wat zal er gebeuren I Juist zooais liet in Frankrijk is gebeurd. De 1 werklieden zullen hun betrouwen verliezen in het socialisme. Een deel zal terugkeeren tot de reactie, een ander deel zal gaan tot de anarchie of slechter nog. Het zal de verdee ling zijn in de rangen der arbeidersklasse, en wat nog slechter is, de ontgoocheling gebracht in .den geest der' massa. Men moet in Frankrijk geleefd hebben om te begrijpen het onmetelijk kwaad dat de Miilerand's, de Viviani's, de fameuze Briand vooral, aan de werkende klas hebben gedaan. Ieder wordt verdacht, en allen verscheuren elkander. Men wil ons in zekere middens sedert eenigen tijd doen doorgaan als gemuilbande honden. Wij verkiezen vrije wolven te blijven, die eene weldoende vrees inboezemen aan de blauwe en gele burgerij. Volgens socialist de Brouckere ware het voor de socialisten best dat er ir. Juni geene antiklerikale regeering kwauie. Dat hij rust weze, we zuilen zorgen dat zulks niet gebeure! Krapuleuze onbeschofte rikken. Zoo noemt do «f Peuple de raadsleden van St. Pieters-Jette die zegt hij door hunne wilde kreten de zittingen van den gemeenteraad van St. Pieters-Jette in roering brengen en de openbare mandata rissen bcleedigen in de uitoefening van hunne bediening Dat is nu juist hetgéne jaar-in, jaar-uit wordt gedaan door een groot getal socialis tische gekozenen in de Kamer. We weten nu hoe de Peuple zulke mannen be titelt... Tusscfoen vrienden.— De «Petit Bleu schrijft dat do Flandre libérale gaat ophouden te verschijnen de Flandre libérale heeft hetzelfde geschreven over do Petit Bleu over eenige dagen. Zo zeggen beiden van elkander dat het niet veel kwaad zal doen,en zij geene groote opening zullen laten. Hij jubileert. De liberale parijzer- correspondent van het Hollandsch blad Do Telegraaf schrijft na al de beestigheden van Flachon te hebben herinnerd En men zou dan nog willen dat de katholieke bladen zich niet zouden verbeugen over den val den val in den mesthoop van dezen stinkenden Flachon, een der koningen van de rationalistische republiek, lid van do kommissie om de zedenpolitie berin te rich- ien l Welnu, ik die geen klerikaal ben, ik jubileer Dat schrijft die zelfde liberaal van Parijs. Onze liberalon, o, zij de rechtzinnige», de eerlijken, de rond- borstigen, de recht veertigen zo zwijgen dat ze bersten Zou het waar zijn?—Het ge rucht is in omloop dat verscheidene prinsen TE ANTWERPEN. De lijkplechtigbeden van het slachtoffer Zaterdag morgend, om 9 ure, is het slacht offer Verté ter aarde besteld. Zijne twee broe ders volgden bet lijk, en de hoeken van de baar werden door het personeel gehouden. Verschillige leden der administratie, alsook de bestuurder van bet Zeemanshuis, waren aanwezig. Er waren kronen der familie, van de ad- ministcatie, van het personeel, alsook eene van het Duitsch Zeemanshuis, waarvan al de bedienden aanwezig waren. Onnoodig te zeggen dat er veel zeevolk aanwezig was. Eene aanhouding. Vrijdag morgend bad die persoon, een Hollander, zich in het gesticht aangeboden, om eene wonde aan het aangezicht te laten verzorgen. Hij had Dinsdag en Woensdag nacht in het nachtverblijf geslapen, en de overige dagen, volgens hij beweerde, inde Lange Looibroeckstraat. De policie deed onderzoek, en stelde vast dat inhei aangeduid huis geen logement te bekomen is. Later bekende de man zulks ge- zogd te hebben uit vrees van over de grenzen gezet te worden. De wonde had hij bekomen tijdens een gevecht te Amsterdam, in eene herberg. Do heer onderzoeksrechter heeft die verklaring doen onderzoeken. De persoon is opgesloten en zal waarschijnlijk over de grenzen gezet worden. Het onderzoek. Nog meerdere verdachte personen werden aangehouden om dezer alibi na te gaan. De kans om den moordenaar te ontdekken wordt kleiner. Dezeeman, dio zeker de daders zou hebben herkend, is nu met zijne boot ver trokken. Op hevel van den heer onderzoeksrechter Goedertier, heeft de policie al de straten afgegaan, tot in de Raapstraat, langs waar do moordenaars zouden gegaan zijn en de bewoners ondervraagd of zij «een verdachte personen gezien hadden. Alleen de verkla ring van den persoon uit den Nieuwen Gang was van eonig belang. «PPN» Tt mm Men voert thans groote werken uit op het oud koersplein van 't Klein Eiland te An- derlecht, met het oog op de vergrooting der Zuidstatie. Zaterdag morgend, waren de aardewerkers aan den arbeid om een trein wagons met aarde gevuld, komende van Hofstade-bij-Mechelen te lossen, toen een werkman in een der wagons, die bijna was geledigd, het lijk van een in twee stukken gesneden man ontdekte. Deze akelige vondst deed dadelijk het werk stil leggen en eene groote menigte snelde naar de plaats waar het lijk ontdekt werd. De officier van policie, M. Lauwen, op de hoogte gesteld, kwam dadelijk tocgeloo- pen om het eerste onderzoek in te stellen. Ook het parket van Brussel werd verwittigd en stapte ter plaats af. Het lijk scheen door de wielen van een trein to zijn vermorzeld. Doch men vraagt zich af wie op het denk beeld is gekomen dit verminkt lijk onder de aarde van den wagon te verbergen en met welk doel dit gedaan werd. De wagon werd Vrijdag te Hofstade gela den. De policie heeft telegrafische berichten over de vondst aan den statieoverste van Hofstade gestuurd en inlichtingen over het geval gevraagd. Het lijk, dat naar het doodenhuis van An- derlecht werd overgebracht, alwaar het kort nadien herkend werd als zijnde dat van Louis Janssens, geboren den 20 November 1868, gehuwd en vader van familie, wo nende te Hofstade. Uit het onderzoek door het parket gedaan, is gebleken, dat Janssens in dienst was als opziet.ter aan de groote werken, welke thans uitgevoerd worden tusschen Vilvoorde en Weerde. Daar staat een groot machien, waarmedo de aarde opgeschept en in wa gons gestort wordt. Janssens was ïn den nacht van Vrijdag tot Zaterdag van dienst geweest. Ongetwijfeld is hij te dicht hjj het machien gegaan, door een der halken medegesleepten na vreeselijk verminkt to zijn geworden, met de aarde in den wagon gestort. Zondag morgend hebben de wetsdokters in het doodenhuis van Anderlecht, de lijkschou wing gedaan. Over het vergaan van den Belgischen stoomer Flandre vernemen wij nog het vol gende De stoomer had eene lengte van 91 meters en behoorde aan de Nationale Zeevaartmaat schappij. Onder het bestuur van kapitein Gtrristenson, was het schip op 7U December uit Newcastle naar Bayonne vertrokken met eeno lading van 2.885 ton kolen. Pas buiten de haven, werd de Flandre door een hevig tempeest overvallen, en kon niet dan met moeite vooruit. Toen het tempeest eenigszins tot kalmte kwam, deed de kapitein het schip onder zoeken, om te zien of alles nog in regel was. Men stelde vast, dat hot schip lek moest hebben, daar er zooveel water in het ruim was. Onmiddelijk werden de pompen aan 't werk gezet, doch alles bleef vruchteloos. Het wa ter steeg en bleef stijgen. Kapitein Ghristenson zette dan koers naar Brest, doch ter hoogte van Ouessant zag de kapitein dat alle hoop verloren was en zijn schip ten ondergang gedoemd was. Hij gaf hevel de reddingsbooten uit te zeiten en de bemanning verdeelde zich in tweeën. De kapitein nam de papieren en eenige instru menten mede en met behulp van visschers, die hunne noodsignalen gezien hadden, kon don de schipbreukelingen gered worden. Men landde veilig te Argenton aan. Na in eene herberg aan het strand, eenige drooge kieederen aangetrokken en wat ge- eten te hebben, konden de matrozen van op eene hoogte nog hun schip in de diepte zien wegzinken. Er zijn menschen die, wanneer ze ruimte van tijd hebben, weinig uitvoeren maar, wanneer het nijpt, bergon kunnen verzetten. Onzo Kamer lijkt wel eenigermate op die menschen. Van 14 November tot 12 Decem ber heeft zij niemendal verricht, tenzij ge luisterd naar het woord der mannen van links, die altijd tijd te over vinden om zich bezig te lmuden met allerlei beuzelarijen, doch nooit tijd vinden om ernstig werk te leveren. Nu is echter het tijdstip gekomen, waarop de begrooting van 's Lands Middelen dient te worden behandeld en goedgekeurd. Deze behandeling en goedkeuring moeten vóór 1 Januari voltrokken zijn, zooniet is er geen zaad meer in 't bakje, zelfs niet voor da volksvertegenwoordigers zolf. In dio be grooting zijn immers al de gewone ontvang sten van den Staat uitgetrokken belaslin- gen van allerlei aard (grondbelastingen, p^rsoncele belasting, patentrecht, enz.) en Staatsbedrijven (spoorwegen, posterijen, telegraaf, telephoon). Het spreekt vanzelf dat, bij het behande len van soortgelijke begrooting. gansch het financieel beheer van de Katholieke Regeo- ring onvermijdelijk ten berde komt. Is dat beheer goed Is het slecht Moest men de mannen van links gelooven, dan zou het tegenwoordig niet anders zijn dan Krot en Compagnie Onzo begrootingen zouden niet den echten toestand van 's Lands Financiën weergeven de katholieke Regeeringzou allerlei linksche middelen gebruiken om het te kort in 's Lands kas to vermommen. Dat liedje werd gezongen door enkele liberale eerste tenors, met name door Franck, Masson, Mechelynck en May. Wat moeten wij daarvan gelooven Nie mendal En wel om twee redenen 1° 's Rijks ontvangsten nemen elk jaar toe, niet ten gevolge van nieuwe belastin gen of van «de wettelijke verhooging dor be staande belastingen, maar wel ten gevolge van de ïraluurlijko uitbreiding van 's lands nijverlreid en handel, - welke de algemeene welvaart rechtstreeks beïnvloedt. 2° Elk jaar levert de rekening «en niet onbeduidend overschot op, een overschot

De Volksstem | 1911 | | pagina 1