OORLOG Echtelijk drama te Luik NIEUWSBERICHTEN. !S TË X-.X-. Italië en Turkyë Vertrek naar Kongo dat niet op het papier beslaat, maar door klinkenden munt in 's lands kas is vertegen woordigd. Dat zijn twee feiten die onomslootbaar, onwederlegbaar zijn al de redenaars van links hebben op dat gebied geen enkel af- doonde bewijs aangevoerd tegen de knappe redevoeringen van onzen flinken en volksge- zinden Minister vrn Financiën Levie, als mede van Woeste en van Iloyois. Neen onze Katholieke Regeering verkoopt geen krot Integendeel Door haar wijs en voor zichtig beleid, verkeeren 's lands Financiën in een bloeienden toestand en behoeven wij niet te vreezen dat toekomende iaar of de vol gende jaren onze belastingbiljetten een hoo- ger bedrag zullen vermelden. Zou men wel zoo iets kunnen zeggen van een liberaal Ministerie? Hieromtrent kunnen wij terecht met den dichter herhalen In 't verleden ligt het heden, In 't heden wat worden zal. Vraagt het maar aan den boer, aan den burger, aan den werkman die vóór 18S4 leefden en belastingen moesten betalen Zij weten ervan te spreken en zullen u zeggen hoe de vroegere liberale Regeering voort durend aan 't putten was uit de beurs van den belastingschuldige en deze uitperste als een citroen. Overigens, indien al wat de katholieken nu doen slecht moest zijn, dan is het wel de plicht van liberaal en socialist, nu reeds te zeggen hoe zij zouden te werk gaan, welke middelen zij zouden aanwenden om hel land te besturen en in al zijne behoeften le voor zien zondernieuwe of verhoogde belastingen. De gedragslijn van de Katholieke Regee ring op financieel gebied keurt gij af. Goed Doet ons dan de middelen kennen, die gij doelmatig acht en aanwijst om den toestand te wijzigen, zegt ons hoe gij zoudt handelen en wat gij zoudt doen, moest gij hot bewind in banden hebben Zóó sprak Woeste tot de linkerzijdeen hij had schoon aan te dringen om een antwoord te bekomen de linkerzijde bleef Zoo stom als een visch Welnu, de boer, de burger, de werkman die zijn stoffelijk belang behoorlijk inziet, zal mot ons zeggen We koopen geen kat in den zak Liever één vogel in do hand dan zes in de lucht Waren liberalen en socialisten niet eerst en vooral partijmannen, hadden zij de be langen van ons volk innig lief, dan zouden zij de hand reiken tolde katholieken en hun zoggen Ziel Er kunnen verbeteringen gebracht worden in ons huidig belastingstel sel Laten wij te zarnen nagaan welke die verbeteringen zijn, zo te zamen ook tot stand brengen. Doch zoo'n taal voeren do man nen van links niet ze zijn volkomen vér- blind door de partijdrift de calotte moet weg andere zaken betrachten zij niet. Dat blijkt nogmaals nit de bespreking die do vorige week plaats had en Vrijdag een einde narn door hel stemmen van de begroo ting al de stemmen van rechts waren er voor, die van links waren er alle tegcu Bij deze stemming vond Onze Piet, dioin den grond van zijn hart de Katholieke Rogeering moet goedkeuren, toch hot mid del om weeral tusschen twee waters tc zwemmen hij onthield zich Armzalige uit vlucht, waardoor hij nogmaals aantoonde noch visch noch vleesch te zijn. Voor hem gelden dezo verzen, dio mijn buurman op de tribune onlangs schreef «'k Zou willen weten of 't beneden beter gaat Dan hier waar men bijna geen woord verstaat. .«'k Geloot het niet: maar het is ook nietnoodig: Elkeen weethoehijstemt—'tDebat is overbodig. Pandoer m. of wie is mijne moeder Historisch Tafereel 16° vervolg Deze laatste bezat een eigen huis te Swech- ten 011 verkoos van zijn recht geen gebruik te maken, uit genegenheid voor den boekhouder, die er zijne zieke zuster, vrouw Weber in plaatste. Do opperhoutvester had reeds ge poogd over deze helft anders te beschikken maar was mislukt in zijn voornemen. Immers Lindstedt liet zich niet gemakkelijk van zijD «echt berooven. IIij sloeg geen acht op Mal- chow's bedreigingen; kweet zijnen plicht en had hem, sedert bijna veertien jaren, het hoofd gebodon... Wij zullen weldra zien, waarop 't was uitgeloopen. Toen Stella buiten het woud kwam en zicht baar werd, onthaalde haar een luidruchtig jubelgeroep. De drie zoontjes vaD Lindstedt stonden voor de hofdeur op schildwacht en schreeuwden alle drie te gelijk moeder, moeder, daar komt zu ter Stella De kleine Otto, met zijn verband om het hoofd, liep haar te gemoet en berichtte moeder Weber is gansch norsch... zij heeft luidkeels gejammerd en getierd... zij is in •hare kamer en wil niemand binnenlaten. Stella haastte zich, moeder Minette, Lind- stedt's gade, kwam haar op den dorpel te ge- moet. Het gezicht der pleegmoeder drukte de hoogste ongerustheid uit. Weshalve Stella haar vroeg moeder Minette, wat is er gaande geweest Hebben de dorpsbengels op gespeeld.... of heeft een vreemde bedelaar mijne arme mama VVeber schrik aangejaagd Vrouw Lindstedt schudde baar hoofd, en TUSSCHEN Kalmte Thans heerscht er kalmte te Tripoli, te Tudjura en le Ain-Zara. Eene afdeeling Ila- liaansche krijgers hebben eene verkenning gedaan te Ain-Zara. Zij ontmoetten nergens Araben noch Turken, maar vonden vele car-l touchen, mond- en schietvoorraad. Gevecht te Khoms De Italianen deden eene verkenning in de omstreken van Khoms. Zij vonden hevigen tegenstand van Araabsche soldaten. Het ge vecht bleef langen tijd onbeslist, doch op den duur moesten de Araben het opgeven. Versterking voor de Turken De Temps van Parijs heeft de tijding ontvangen dat de Turken groote versterking hebben gekregen. Duizenden soldaten zijn onder liet geleide van Ali Bey, broeder van den grooten mufti, uit La Mècque in Tripo- litanië toegekomen. Zij brengen veel schiet voorraad, verscheidene kanons, mondvoor raad en groote sommen geld mee. Dit alles hebben zij onderweg verzameld. Wie heeft er nu gelijk De Turken zeggen dat de Turksch-Araab- sclie troepen een grooten zegepraal hebben behaald te Benghazi. Daarop antwoordt een Italiaanse!) olficiëel bericht Het nieuws van deze zoogezegde Turksche overwinning, waarvan de datum niet gegeven wordt, is volkomen valscli. Sedert den 10 December, dag waarop do Turken en Araben onze stel lingen met razernij aanvielen, maar meester lijk werden afgeslagen, sinds dien dag is er geen gevecht meer geweest. Turkijë protesteert, Italië verweert zich. Turkije heeft bij de mogendheden gepro testeerd tegen de handelingen der Italianen die in de Roode Zee, de kusten hebben gaan bombardeeren, wal tegen de regels van den oorlog is. Italië heeft geantwoord dat zijne beschie ting in de Roode Zee gerechtvaardigd was door liet feit dat de Turken zich samentrok ken op doze kusten. De Turksche regeering heeft tegen die be wering verzet aangeteekend en die bevesti ging van Italië radikaal gelogenstraft. Eene moskee in Moka beschoten. Verleden Vrijdag hebben de Italianen de moskee van Moka beschoten toen d^ze tem pel opgepropt was -met eene biddende me nigte. Er vielen 9 do oden en vele gekwet sten... In Turkyë. Grondswetsherziening Het heeft er bovenarms op gezeten in Tur kyë. De groot-vizier deed den wit der rogee ring konnen. l)e oppositie heeft de tegenpartij hevig aangevallen. De regeering wil de Ka mers ontbinden om akoo een Staatsaanslag le kunnen plegen. DaarWilde oppositie niet van hoQren Bij hoogdringendheid is bet voorstel naar eéne kommissie verzonden. De Dardanellen Italië heeft den blocus niet doorgevoerd uit vrees voor Rusland, dat van de gelegen heid zou hebben gebruikt gemaakt om de kwestie der Dardanellen le heropenen. Zondag morgend had le Luik een echtelijk drama plaats. De echtgenooten Gerard-Wilhame, 29 en 30 jaar oud, kwamen sinds eenigen tijd niot goed meer overeen, daar zij zich wederkeerig van ontrouw beschuldigen. Zondag morgend kregen zij opnieuw twist, terwijl do vrouw aan baar huiswerk bezig was en de man nog to bed lag. antwoordde zachtjes er is niets dergelijks voorgevallen. Het kwam plotselijk op gelijk een bliksemstraal, die door het wolkeloos uit spansel schiet... Gij waart nauwelijks in het woud gegaan, om voor vader het avondmaal te dragen... gij weet mama Weber zat liier op de hof bank... eensklaps richtte zij zich op en ging naar het woud, langs den Swechtener weg. Dit baarde mij een groot genoegen, want baar gelaat liet eene helderheid zien, die in de stralen der avondzon op eencn gouden krans geleek... mijn goede God dacht ik, weinige dagen zuilen haar nog vergund zijn, dat haar overgang tot het eeuwige leven,zacht zij Plotselijk stootzij een vervaarlijk geschreeuw uit... Alsof zij door een verslindend dier achtervolgd wierd, komt zij huiswaarts ge- loopen... rukt de hofdeur open, onder het aanhoudende getier en geroep DeFranschen, de Franschen, zij komen Allen in huis... rap, rap, binnen en de deuren gesloten en gegrendeld!... Verder weet ik niets meer. Daarbuiten was alles stil... geen vreemdeling te liooren of te zien Zij lost zware zuchten, gelijk iemand die in de uiterste benauwdheid verkeert. Gaarne zou ik haar bijstaan, maar zij wil mij niet binnenlaten. Zachtjes maar fluisterde Stella zij nadert de deur. Het meisje riep haar toe. Aanstonds werd de grendel teruggeschoven, de sleutel draaide iu het slot. Het bleelce langwerpige gezicht der ongelukkige weduwe liet zich zien tus schen eene smalle opening... hare oogon blikten schroomvallig rond door do buiten kamer. Dan fluisterde zij op eenen vrees- achtigen toon de Frai>«ehen zijn wederom «laar... hebben zij uwe moeder medegebracht, Stella? Eensklaps greep de vrouw een ketel ko kend water, welke op de stoof stond en goot den inhoud over hel hoofd van haren man. Deze werd vreeselijk verbrand en builde van pijn. Geburen kwamen toegesneld on brachten hem naar het Engelsch gasthuis, waar een geneesheer hem verzorgde. Zijn toestand is hopeloos. De twee oogon zullen zeker verloren zijn. De vrouw werd*aangehouden, doch na ondervraging terug in vrijheid gesteld, daar zij voor hare vier kleine kinderen te zorgen had. FRANKRIJK Tegen de stadsbakkerijen en stadsbeenhouwerijen. Zooals onze lezers weten, heeft de radi kaal socialistische regeering de gemeenten gemachtigd stedelijke bakkerijen en stede lijke beenhouwerijen in te richten. De ge meenteraad van Parijs is daartegen in ver zot gekomen mei 40 stemmen tegen 13. ENGELAND Aanslag op M. Lloyd George. De suffragetten baddert Zaterdag eene ver gadering. Na afloop dezer wierp een onbe kende persoon met eene stalen doos naar M. Lloyd George. Deze werd getroffen juist op het oog hij mag van geluk spreken dat hij zijn oog niet heeft verloren. Men denkt op het spoor te zijn van den dader. Al twee ministers voor vrouwenstemrecht. Sir Grey en Lloyd George hebben beiden in persoonlijken naam verklaard voor vrou- wenstemrecht te zijn. CHINA Op weg naar Paking. De revolutionnairen vergaderden hunne troepen om samen op te rukken tegen de hoofdstad. Do imperialisten nemen hunne noodige maatregelen van verweer. Rockefeller met de revolutionnairen. Nu hebben de revolutionnairen een groo ten slag geslagen. Zij hebben de hulp inge roepen van de niksten man der wereld en Rockefeller heeft hun dio hulp toegestaan. Hij zal met hun eene leening aangaan. OOSTEN RIJ K - HONGARI De toestand van den Keizer. Sedert een veertiental'1 dagen heeft de Keizer eene erge verkoudheid; in plaats van te verbeteren, is zijn toestand nog verslecht, zoodat men ongerust wordt. Do Keizer is 81 jaar oud. Oude hoornen liggen gauw ten gronde. i ITALIË De ex-prinses van Saksen. Prinses Louisa van Saksen gaat nu voor de vierde maal huishouden, Nog" geen enkel dér vorige gemalen is dood. De prinses is ook eene verdedigster van de wereldlijke moraal. LUXEMBURG. De Groot-Hertog gevaarlijk ziek. De Groot-Hertog van Luxemburg was ernstig ziek, nu is zijn toestand zoo zeer ver ergerd dat men alle dagert zijne dood ver- wacht. Do Groot-Hertog heeft geene zonen, en het is zijne 17jarige dochter die hem op den Troon zal opvolgen. BRAZILIË Godsdienstvervolging Sedert eenige jaren werdpn do kerken en kloosters in vrede gelaten, doch nu onder de republiek begint de vervolging weer zoo hard als onder het koningdom. Het is liet kabinet Hermès da Fonseca; een uitvloeisel d^r Loge, die de vervolging ontketend heeft. To Rio-do-Janeiro is het klooster der Francis canen van St Antonius aangeslagen. Do Bra- ziliaansche katholieken zullen zich hevig tegen die dieverij verzetten, en de zaak voor den tribunaal brengen der openbare meening. Neen mama, bejegende het meisje met ontroeringdo Fransclien zijn niet daar, zij zullen nooit meer naar Pruisen komen. Vrouw Wener bewoog haastig en afwerend haar hoofd. Zij strekte de magere, bleeke hand uit naar hare pleegdochter, trok haar spoedig in de kamer en grendelde wederom de deur. Stella volgde zonder vrees: Geduldig zag zij toe, hoe de weduwe met tafèls en stoelen den ingang verschanste wuaryy, do pleegmoeder met kinderlijke goedaardigheid hare ingeval len wangen streelde. Het meisje vroeg op eenen vloeienden toon wat hebben dan toch de menschen gedaan, liefmamaken? Vrouw Weber maakte angstige gebaarden, om aan Stalla stilte op te leggen en vroeg hebt gij dan Diets gehoord Neen mama, ik heb niets gehoord. Ik was in het woud, daar gingen de herten met hunnejongskene zoo vreedzaam. De moeder toonde aan de klein on, waar zij moesten drin ken. Vrouw Weber luisterde naar deze woorden. Eensklaps sloeg zy hare handen in elkander en riep angstig: stil... stil kind Ik was im mers in hef woud... mijn broeder was er by... ik hoorde hem luider schreeuwen dan al de anderen... hij stiet een noodgeschrei uit... ik heb mijnen broeder gehoord Zij zweeghare krachten waren uitgeput, zij liet liaar aange zicht op de handen vallen. Stella poogde haar te overtuigen, dat zij niets dergelijks konde gehoord hebben. Zij bezigde alle kleine middels om haar gerust te stellen, die reeds meermaals gelukt waren. Zij zegde Neen mama, neen, alles in het woud was stil; ach, daar heerschte zulke plechtige stilte De wind bewoog schier geen blad, de vogels Eene terechtstelling in een schouwburg. 't Is natuurlijk in Amerika dat zulks ge beurd is. Een neger-predikant, William Turner, be schuldigd van moord, is in den schouwburg van Jackson opgehangen geworden. De terechtslolling moest eerst op den koer van het gevang plaats hebben, doch het regende zeer geweldig, en daar er nog al veel notabiliteiten uitgenoodigd waren, om de terechtstelling bij te wonen, besloot men ineens deze in den stedelijk schouwburg te doen plaats hebben. De galg werd dus op het tooneel opgetim merd. Spoedig waren alle zetels met een uit gelezen publiek bezet. Op de eerste plaatsen bemerkte men heel de familie van het slacht offer, een rijke planter, Jesse Singley ge naamd. De. moordenaar werd op het tooneel ge bracht en toen de rechter hem vroeg, of hij nog iels te zeggen had bekende Turner zijne misdaad. Hij voegde er bij Ik zou willen. Mijnheer de rechter, dat gij aan al de man nen van mijn ras zegt, dat zij niet beter kun nen doen dan naar de blanken le luisteren en nooit alkoolhoudende dranken proeven Daarna werd de moordenaar opgehangen. Het gordijn werd dan neergelaten en de vertooning was geëindigd.... Zaterdag morgend, ten 9 ure, is de Belgi sche stoomboot Elisabethville met 132 passagiers en 4200 ton lading naar Kongo afgevaren. Tusschen de passagiers bevonden zich de Eerw. Pators Oscar Brac en Aug. Janssens en de Eerw. Broeders Indencleef en Geene, van bet apostolisch prefectuur van Kasaï, de Eerw. Breeders Yperman en Matter van het apostolisch vicariaat van Belgisch Kongo, de districtcommandant M. Van der Gruys- sen, die reeds voor de 5de maal naar Kongo inscheept. Aan de vertrekplaats was er eene aanzien lijke menigte, waartusschon vele overheden van het leger en loden van de Mutüelle Con- golaise, de commandant Nisot, bestuurder van den hydrographischen dienst van den hoogen Kongo Noé, poslontvanger in Kongo Jieer Jules Van Tichelen, hoofd der firma van dien naam heer Van Opstal, be stuurder en De Geulenaer, bureeloverste bij de firma Walford, enz. Het muziek van liet 6® linieregiment speelde bet gebruikelijk concert. Het vertrek van de stoomboot is met een half uur vertraagd geworden, doordien eenige Rijnschepen, die ondanks het verbod, nevens den stoomboot gemeerd lagen, zich niet wilden verwijderen. De Police de la. Rade heeft de Rijn schepen langs zij weggesleept en er werd proces-verbaal opgemaakt. Brussel. AanhoudingDe politie hield Zaterdag op de Anspachlaau een Parij- zenaar aan. De vreemdeling werd ter be schikking van het parket gestold wegens banbreuk, dragen van een valschen naam, en landlooperij. Meisje overreden. Het 8 jarig doch terken, Elisa Van den Berghe, wonende Ro- gierslraat, werd Zaterdag in de Vooruit gangstraat door een rijtuig omgeworpen en overreden. Men nam het meisje op met inge drukte ribben en gebroken rechterarm. Haaf toestand is bedenkelijk. Zelfmoord. Zondag morgend rond 9 uur, schoot Emiel Anc..., 25 jaar oud, gewezen-policieagent te St-Joost-ten-Noode, waren reeds ingeslapen. De zon had haren dagloop volbracht. De goede boschgeesten vierden hunnen godsdienst. Ja, ja, onderbrak zij haastig. Hare dwalende gedachten werden klaarder, zoodat zij het gekozel der pleegdochter konde volgen. En weet gij nog, vervolgde Stella met meer levendigheid - - hoe gij mij de glinsteren de sterren aan den hemel töondet, zeggende dat zyn de geluksterren der lieve kléine engelen, welke de goede God tot zich had ge roepen, toen zij neg kindertjes waren Weet gij nog, hoe gij verteldet, daar mijne kleine zuster ook daarboven is, en dat zij alle avonden uitziet naar mij Ja, ja antwoordde vrouw Weber, en viel in diep gepeins. Gy zegdet nogals uw zusterken ziet, dat gij een deugdzaam meisje zijt, dan teekent zij 'top in een schoon boek. Vrouw Weber legde hare handen op Stella's hoofd. Hare oogen blikten droomachtig en rustig, hare trekken ontspanden zich. Stella wierp eenen glimlachenden blik op haar. Zij zweeg want zij wist dat de aanval van zinsverbijstering had opgehouden. Hoe stond zij evenwél, verbaasd, wanneer de arme vrouw, na eenige minuten, zeer bezonnen en verstandig vroeg Stella... hebt gij waarlijk niets gehoord Was inderdaad alles stil Ik heb duidelijk gehoord dat twee mannen in twist, in hevigen schrikbaren twist waren Stella bleef eene poos zonder te weten, wat weg zij thans moest nemen. Immers was't voor de eerste maal dat de zieke, na zulke spanning, niet aanstonds in eene zachte sluimering viel. Zou zij de vragen der mama beantwoorden, of met kinderlijke herinnerin gen haren geest boeien Na rijp overleg, koos zij den eersten weg en sprak koelbloedig0 ja, zich een kogel door het hoofd, in zijne kamer Zonneslraat aldaar. Anc... was slechts sedert 1 jaar gehuwd en zijne vrouw had hem verlaten. Hij nam ontslag uit den dienst en liep sinds met ge dachten van zelfmoorden het hoofd. De diefstallen in de statiën. Het onderzoek over de diefstallen gepleegd in de statie van Turn en Taxis en in het stapel huis, wordt ieverig voortgezet. Het parket heeft te Molenbeek 011 te Brussel een tiental huiszoekingen gedaan in handelshuizen en veel gestolen koopwaar aangeslagen. Anderzijds heeft het parket van Dender- monde te Waasmunster eene huiszoeking ge daan met betrekking tot die zaak. Men zoekt nog talrijke verhelers op, want de hoeveelheid koopwaar ten nadeel® van den Staat ontvreemd, is aanzienlijk. Het hevel van aanhouding, afgeleverd legen X., en zijne medeplichtigen werd bekrachtigd. Allen bevinden zich thans in het gevang van St Gillis. Dieveggen geknipt. Zaterdag avond werden in een groot magazijn der Nieuw- straat, twee vrouwen betrapt, die koopwaren stolen. Het zijn twee gezusters, wonende in de wijk den Vandenbogaerdenstraat. Huiszoeking in hunne woning, leidde tot de ontdekking van eene groote hoeveelheid gestolen koopwaren. Pick-pockets. Mevr. Decorte, Voor uitgangstraat, te Schaarbeek, begaf zich Zatérdag avond naar een magazijn van ge maakte kleederen op de Anspachlaan. Onderweg werd zij ontlast van haren geld beugel. inhoudende eene som van 180 fr. Erg ongeluk. Eene bloemenver koopster van den Tervuren-sleenweg, te Etterbeek,Charlotte Verbeke, stapte Zondag- morgend uit den tram, aan de Beursplaals. Zij was geladen met eene mand bloemen bestemd voor de balie. Plots werd zij omge- worpon door eene beenhouwerskar en door het paard vertrappelO. De ongelukkige werd erg gekwetst opgenomen en moest naar het gasthuis gebracht w7orden. Aulomobiel-ongelukGisteren avond werd op de Regentlaan den heer Poels, wo nende Javastraat, door een auto omgewor pen. Het voertuig reed hem over 't lijf en M. Poels werd met gebreken ribben opge nomen. Brand. Zaterdag avond is brand ontstaan op de slaapkamer van de echtge nooten Vandenabeele. Artoisstraat. die afwe zig waren. De pompiers waren spoedig mees ter van het vuur, doch alles werd op de kamer vernield er. ook de keuken heeft veel geleden. De schade beloopt 1000 frank. Men spreekt op dezen oogenblik veel over do Bitterpeeën der Trappisten Vin- cart, die, liet schijnt toch. extra koffie geeft. 1500 A Vilvoorde. Bijna verdronken. Het 11 jarig zoontje van schipper Desaegher, van Baesrode, vaarde Zaterdag morgend met een bootje naar den overkant der Willebroeck- sche vaart, nabij Drie-Fonteinen, waar het vaartuig zijner ouders is gemeerd. Eensklaps kantelde het bootje om en het knaapje viel in het water. De dienstknecht zijns vaders, Achiel Lau- wers, sprong gansch gekleed in de vaart, duikelde verscheidene malen en kon het knaapje redden. De jeudige drenkeling had het bewustzijn verloren en het kostte groote moeite hem lot zichzelven lo brengen. Daar het kind door bloedaandrang werd getroffen, is zijn toestand, nog steeds onrustwekkend. St Jans-Molenbeek. Droevig ongeval Alois Ghesquière. boerenknecht te Dil- beek, gleed Zaterdag op den Ninoofschen steenweg uit nevens zijne kar, geladen met strooi en viel onder de wielen. Men vond hem met gebroken ribben en linkerbeen en vreeselijk gewond aan den linkerslaap. Het gespan stond een 100-tal nieters verder. De toestand van den gewonde is zeer onrust wekkend. ik ook heb gehoord, dat vader Lindstedt een paar jongens bekeef, die vogels gestropt had den; vader Lindstedt wil zulks niet dulden. Vrouw Weber ontkende met beide handen, bijvoegende geene jongens... geene jongens! Het waren forsche, vreeswekkende stemmen! Er viel een jammergeschrei tusschen... ilc erkende de stem mijns broeders!... Franschen zijn 't geweest Zij boog machteloos het lioofd, bij deze herinnering, en liet zich door Stella in den zetel op kussens leggen. Hare zenuwen werden slap, zij zat daar aan eene doode gelijk, met gesloten oogen, in eene te zamengezakte houding. Stella ging naast haar op een voetbankje zitten; hare gedach ten vlogen weldra rond de wereld, om hare moeder te zoeken. De vraag der mama Weber bad in baar eene gevoelige snaar getroffen,die eenige uren te voren smartelijk begon te trillen. Vrouw Weber scheen te sluimeren. Stella stond zachtjes op als door eene onwedcr- staanbare kracht voortgestuwd misschien door het verlangen naar het moederhart trad zij tot eene kasse, die zy opende. In eene dor binnenladen vond zij, in de duisternis, een pakje, dat zij met bevende handen er uit nam en begon los te maken. Het waren de busselen eens kinds in zijnen teedersten leeftijd. Zij ontstak licht, en ontvouwde iedèr stuk met de oplettendheid van eenen mensch,welke een gewichtig raadsel zoekt op te lossen. Doch alles bleef vruchteloos or was noch teeken, noch naam, noch wapenschild te vinden. Onder het lossen van eenen diepon zucht, greep zij eindelijk een voorwerp, dat zorgvul dig was ingewikkeld. O, zij kende dit lapje zijden stof sedert langen tijd, zij had het menigmaal met kinderlijke nieuwsgierigheid en met jeugdige zorgeloosheid beschouwd (Wordt voortgezet.)-

De Volksstem | 1911 | | pagina 2