De strijd is geopend! OORLOG T Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN EN 'T ANDER De dynamietaanslag te Luik DAGBLAD De geheimzinnige zaak van Broechem. BELOONDE HELDENMOED. Yreeselijk liefdedrama te Seraing Italië en Turkyë Zeventiende Jaargang nr 294. 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I O. Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Qendt. Weensdag 20 December 1911 ABONNEMENTEN: Tes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» ij* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. f|» AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 kt. Kg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) ff. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zondag namiddag hadden wij het geluk de groote meeting bij te wonen in de feestzaal der Harmonie in de stad Antwerpen. Hoeren volksverte- genwoordigers Standaert van Brugge en Mélot van Namen voerden er hol woord, na ingeleid en voorgesteld te zijn geworden door heer volksverte genwoordiger Paul Segers. Het was eene alleszins verkwikkende vergade ring eene allerbeste opkomst, puike sprekers en geestdriftige toehoorders. M. Standaert sprak voornamelijk op hel punt dat thans aan de dagorde staat in de politieke beweging Het kartel. Wat is het kartel Bij de libe raler. is het de belofte al te wagen en alles te doen en al toe te geven om de katholieke regeering omverre te halen; hij de socialisten is het ook de zucht óm de regeering weg te vagen, zonder iets toe te geven van hunne revolution- naire gedachten. Het cimer.t dat beide partijen sa mensmelt, is de godsdiensthaat. In 1910 werd M, Buyl in de Kamer gelast eene groote politieke redevoe ring uil te spreken, en hij deed liet alsvolgt Heel onze kartelstrijd, heel ons programma kan samengevat wor den in deze 3 woorden A has la calotte A has la calotte En de gan- sche linkerzij, van den gematigds'en doctrinair tot den vooruilstrevendsten revolutionnair, herhaalden in koor A has la calotte A bas la calotte Weg dus met de priesters De Journal de Bruges schreef over eenigen tijd «Wanneer wij zien wat er in Frankrijk gebeurt, hoe het daar gaat, dan komt ons het water in den mond!Als zulks gezegd wordt in een liberaal blad, verschijnende in eene streek, waarvan de bevolking zoo zeer doordrongen is van den gods dienstzin, wat moet het dan zijn in de andere liberale bladen Tegenover dien toestand blijlt er ons maar een enkele uitweg meer,namelijk volledige, ongeschondene eendracht die ons het genoegen zal schenken de goddelooze partijen ceneverpletterer.de neerlaag toe te dienen. Na hem sprak M. Mélotin't Fransck. Met eene bevalligheid van uitspraak, eene fijnheid zoowel van vorm als van inhoud, schetste hij het programma der katholieken. Ons programma, zegt hij, is het programma aangekondigd in de Troonrede van Oktober 1910. Het is de regeling van den huisarbeid, de bescherming van de jeugd, de vol lediging der pensioenwet, de inrich ting van eene rechtvaardige schoolwret, die zoowel vrijheid verleent aan den armsten huisvader alsaan den rijksten. Al de katholieken zonder de minste uitzondering zijn lieteens op de kwestie der princiepen, zij kunnen enkel ver schillen in zake van modaliteiten, in de toepassingsmiddelen. M. de Broqueville heeft best gevon den de schoolkwestie uit te stellen tot na de kiezing; hij wil het laten als punt van ons kiesprogramma, en het volk zelve uitspraak laten doen. We zullen dan weten of de Belgen de vrijheid van den huisvader ja of niet boven de dwingelandij van den Slaat zullen stellenIk weet door persoon lijke vaststelling, dat M. Schollaert met het neerleggen van zijn voorstel, niets anders beoogde dan eene verzoe ning tusschen de partijen op onderwijs gebied. De tegenstrevers hebben de bespreking van het wetsontwerp be let zij wisten niet eens wat het school- wetsontwerp beoogde. M. Schollaert wilde do tegenpartij laten roepen en tieren tot dat zij het van lieverlede zoude beu zijn geworden. Ik ben de diepe overtuiging toegedaan, dat hij er veel gemakkelijker zou gekomen zijn, hadde hij de tegenstrevers met eene ontbinding bedreigd zoo zij in hunne obstructie voortgingen. Het lijdt geen twijfel het antwoord dat het Bel gische kiezerskorps zou gegeven heb ben op de vraag: Wilt gij nog langer de verdrukking der arme huisvaders laten voortduren keurt gij de doen wijze, de saboteering goed, en van socialisten en van liberalen M. Schollaert heelt zulks niet ge daan, en nu komt de schoolkwestie op het voorplan met de aanstaande kie zing. We zullen zien of het Belgische volk zijne goedkeuring niet zal geven aan een ontwerp dat enkel en alleen voor doel heeft, een ernstigen en doel matiger, waarborg te geven aan alle huisvaders, onder het stelsel der ver plichting van onderwijs, hun de vrije keuze der school te verleenen. Ik heb volle, volledig betrouwen in den goeden uitslag der kiezing en de tegenstrevers zullen op 2™ Juni eerstkomende nog eens te meer ont goocheld staan te zien. De beide rede naars werden langdurig geovation- neerd, en 't was onder den besten in druk dat aide aanwezigen de verga dering verlieten onder den prach- tigen aanhef van den heer Paul Segers: De strijd is geopend Allen te wa pen om te zegevieren op 2° Juni 1 Aan de {eneverdrinkers. Het verbond der katholieke matigheidsbon den van België tolt 80,000 leden. Zouden de jeneverdrinkers niet goed doen eens na te denken dat die 80,000 menschen stellig ver klaren dat door het alcoolisme, door den jenever, zoovele levens gebroken worden, zoovele kinderen ongelukkig gemaakt, zoo vele huisgezinnen vernietigd... Uit liefde voor u zelve, voor uwe vrouw en voor uwe kinderen verzaakt toch aan dien noodlottige» alkool. Ge kunt misschien zwansen maar past op,dat g'u niet te laat beklaagt We teekenen aan. De Peuple van 16 December schrijft in zijn hoofdarti kel Op het huidig oogenblik, zijn er schijnt bet maar 20 huishoudscholen in heel Frankrijk en in de hoogere gestichten voor meisjes is het huishoudkundig onder wijs enkel gevolgd door 600 jonge leerlin gen. Daar nog, zijn het de patronagen, is het het vrije onderwijs die zich meester heb ben gemaakt van liet huishoudkundig onder wijs.... De Peuple spreekt wel van «heeft zich meester gemaakt, maar hij bedoelt dat de katholieken zich enkel bezighouden met het huishoudkundig onderwijs. Schooner lof- betuiging kunneft de Fransche katholieken niet krijgen. We teekenen nog aan. In hetzelfde artikel lezen wij In België, is liet ook, omdat het kloosteronderwijs meer en meer de huishoudkundige vorming der vrouw monopoliseert (zich er alleen mede bezighoudt) dat wij ons moeten inspannen om zonder confessioneele overhand, een onder wijs uit te breiden, zoo noodig aan de wer kersfamilie als de technische volmaking noo dig is aan den arbeider. Dus de katholieken hebben zich bijna lieel alleen bezig gehouden met een werk, dat aan de werkersklasse zoo noodig is als beroeps- volmaking van den werkman. Dat zeggen wij niet alleen, maar ook het socialistisch blad. Hoe de liberalen de kloos terlingen beleedigen. Spreken de van de capucienenpaters van Aalst, die blootsvoets gaan schrijft de liberale Volks gazet van Aalst-S1 Job den Zondag 3 Decem ber 1911 De Pators van Sl Job zijn zoo arm als Job ('t jaar voor bij zijn zweren met een potscherf moest reinigen kelders vol wijn, prachtige gebouwen, uitgestrekten tuin, met radialeurs verwarmde zalen... en schooien en bedelen. En 't zijn die nietsdoeners, die hier over het werkzaam Aalst de wet zouden geven... Waar veel kloosters zijn lieerscht veel ar moede en onwetendheid. Voor de liberalen van Aalst die zoo met de geestelijken spotten, stemmen de Daensisten. Wat zegt ge daarvan, menschen van den buiten De parti du pauv' peup'. Het rood blad van Brussel legt zelf in den mond van haren partijgenoot, Vincent Volc- kaert Het is in onze rangen dat de meeste millionnairs zijn, en om te bewijzen noemt hij op: Vandervelde, Debrouckere, Libioulle, La Fontaine, Coppieters, Hendrickx de la Rocca, Grimard, Furnémont, Max Hallet, Terwagne. Dat zijn de verdedigers van de parti du pauv' peup' de mannen die de partij vormen van de zoogezegde eemge werkerspartij Algemeene soldatendienst voor de vrouwen. Wel mannen, wat zegt g'er van De vaderlandsche verga dering van de vrouwen der Rhenaansche provincie hebben een wensch gestemd opdat de Rijksdag eene wet zoude maken waardoor de verplichte militairen dienst voor de vrou wen van heel Duilschland zou worden inge voerd, niet eukel in oorlogs- maar ook in vredestijd. Aan 't hoofd van die beweging staan hoog geplaatste krijgsoverheden. De vrouwen zouden zich bezighouden met de keuken- den reinigheids-.en den gezondheidsdienst. Veroordeeling. Het blad Voor uit is over een Stal dagen veroordeeld ge worden in den persoon van M. VanSweden. opsteller, die ©r een lasterend artikel had geschreven tegen kamerlid Maenhout. M. Van Sweden wordt veroordeeld lot 1280 fr. om inlasschingen te doen en bovendien tot de helft in do proceskosten, die zeer hoog beloopen daar het proces 4 jaar aan gang is. De volksdrukkerij van Vooruit die het ge drukt heeft, krijgt 1000 fr. te betalen voor inlasschingen en mag'de andere helft der on kosten betalen H-et is goed doorgenepen, doch zonder dat, luisteren die gepatonteerde kwaadsprekers toch niet Men herinnert zich nog de zonderlinge verdwijning van den jachtwachter De Haes, in dienst van wijlen heer De Strycker, van Lier. De jachtwachter was in gezelschap van zijnen rnaat, ook een wachter, J. Dries,bezig boomen te merken, die moesten verkocht worden. De Haes ging alleen voort met dit werk, terwijl Dries naar den heer notaris van Broechem ging om den verkoop te re gelen. Pas had Dries eenige stappen in hetboscli gedaan, of een schot weerldonk. Hij gaf er geen acht op, daar De IJaes hem had gezegd nog eene snep te schieten. Wanneer Dries, om 5 ure, terugkeerde, was De Haes ver dwenen en werd niet meer teruggezien. Heer onderzoeksrechter Goedertier stelde alle mogelijke middelen in bet werk om dit raadsel op telossen, maar vruct.teloos. Het Parket, bestaande uit de lieeren Jacobs, pro cureur des konings, Goederlier onderzoeks rechter, en Pauwels, griffier, is thans op nieuw te Broechem afgestapt, en heeft nu den zoon van den jachtwachter Dries onder vraagd, die beweerde dat hij teliuis was wanneer, rond 4 ure, het schot gehoord werd. Eene vrouw, nochtans, beweert dat die zoon, 21 jaar oud, vergezeld van zijnen broeder, 17 jaar oud, haar huis rond 5 ure is voorbij gekomen. Gezien die tegenstrijdigheid werd die jongeling aangehouden. Het onderzoek. Het onderzoek nopens den geheimzinnige» dynamietaanslag wordt naarstig voortgezet, Zoowel in de stad ais in do voorgeborchte», zijn policiemannen gedurig op ronde. Men zoekt thans verscheidene kerels op, die in eene herberg eene zeef1 verdachte samen spraak hadden over de vervaardiging van bommen. De bom. De bevelhebber Genonceaux cn de schei kundige Jorisenme, die samen het onderzoek over de bom doen, hebben bijna hunne taak geëindigd. Zij hebben reeds bevonden, dat er zwart poeder gebezigd werd, voor de samen- stolling van de bom. De rust hersteld. Het publiek is thans wederom gerust en de cinemavertooningen worden wederom bijgewoond door eene talrijke menigte. Bijzonderlijk in den Wintergarten ver drong zich Zaterdag en Zondag eene groote massa toeschouwers. Een valsch alarm. In den Theatre Royal, werd Zondag avond eene doos gevonden. Onmiddelijk werd gedacht dat het wederom eene hom was. De policie werd verwittigd en kwam met de noodige voorzorgen de verdachte doos halen. Toen men ze echter naderhand open de vond men er alleen eene roos in. De policieagenten, die de doos zoo zorg vuldig behandeld hadden, werden dan nog om hun iever bespot door de menigte... In den ontvangstsalon van den Belgischen stoomer Finland had eergisteren te Ant werpen eene roerende plechtigheid plaats. MM. Stasser, bestuurder van den Red Star Line, Diederick, algemeene konsul der Vereenigde Staten, Cuvelier, havenkommis- saris, ontvingen er kapitein Barman, de eerste luitenant Paradys, de kwartiermees ter en zeven matrozen van den stoomer Va derlandten einde hen in naam van het Amerikaanscn gouvernement de belooningen te overhandigen.welke hen toegekend waren wegens een heldhaftige redding door hen verleden winter gedaan. Ziehier in welke omstandigheden die red ding geschiedde Na gedurende verscheidene dagen door een geweldig tempeest te zijn bestookt ge worden, was het zeilschip Eugeen Borda geheel onttuigd en onbestuurbaar. De be manning, uitgeput door den strijd, welken zij tegen de woedende elementen gestreden had, zag daarbij nog den mondvoorraad schier ontbreken. Zij hadden dus een zekere dood in het verschiet, toen de stoomer T a- dcrland de noodsignalen bemerkte. Alhoewel de zee nog zeer hol stond, de wind zeer geweldig was en de regen bij slroo- men nederviel, aarzelde men niet aan boord van den Belgischen stoomer. Kapitein Barman vaarde zoo dicht het hem mogelijk was bij de Eng een Borda en vroeg mannen van goeden wil om eene sloep te bemannen, welke hij den zeilboot zou ter hulp zenden. Heel de bemanning van do Vaderland bood zich aan, doch de kapitein kon al zijn volk niet missen en koos dus acht mannen uit II. Kluge, R. Edwarsen, E. Pedersen, P. Dingemans, L. Behiels, C. Van der Eist, P. Van den Bosch, G. Van Hove. Deze moedige kerels moesten vier uren lang strijden tegen de golven en den wind, vooraleer/zij er konden in gelukken bij de Engten Borda te komen. Eindelijk konden zij den kapitein, zijnevrouw on drie matrozen aan boord van de Vaderland overbrengen. De geredden deelden hun wedervaren aan de maritime overheid van de Vereenigde Staten mede, die dan op hare beurt het gouvernement verwittigde. In naam van dit gouvernement, werd aan kapitein Barman een gouden chronometer, met keten aangeboden aan luitenant Para-1 dys een verrekijker en aan de matrozen eene gouden herinneringsmedalie. M. Cuvelier wenselite de helden en de Red Star Line geluk. M. Diederick bedankte ben in naam van zijn gouvernement. M. Stasser zegde fier te zijn, zulke helden onder zijne mannen te tellen. Kapitein Barman nam ook het woord en zegde dal men dikwijls de Belgische matro zen beknibbelt, doch, wanneer het er op aan komt, mannen te hebben, die zich willen opofferen om het leven van hunnen evenaaste lo redden, rekent dan op hen. Dan vooral, zullen zij zich niet laten zoeken... Schooner lof kon men aan de moedigo Belgische matrozen niet geven. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo VI. 5 September 1911. Naar Thysstad. Van Inhissi tot Thysstad en Matadi le vert de ijzeren baan in het panorama niets anders op dan wat ik u reeds over de Kon- rgoleesche ijzeren baan en over het panorama van den Neder-Kongo mededeelde. Het is te betreuren dat behalve te MadimbaThys stadTamba, Santikaaen ITKenge, de statiën geen opschrift dragen zoo weet men gewoonlijk niet waar men is of waar men gaat aankomen de personen, die onderweg moeten afstappen, zijn verplicht hunne toe vlucht te nernen tot bereidwillige reizigers met de verschillige statiën reeds bekend. Thysstadop eeno hoogte gelegen, is waarschijnlijk de lcoudsto stad van Kongo. Ze dient 's avonds gezien te worden hare elektrieke verlichting brengt u in volle be schaving. Een allerschoonste hotel der A. B. maatschappij staat juist rechtover de statie. De honderde electrieke lampen, die van uit vensters en deuren hunne verblin dende lichtstralen schieten, doen de Kongo- leesche duisternissen vergeten. Bij onze aan komst waren al de kamers der A. B. C. voorbehouden en reeds ingenomen een groot, getal reizigers moesten zich vergenoegen met in een der nevenstaande hotels eene slaapkamer te gaan opzoeken. Dezen morgen, zesden September, wierd de statie hestorrad, twee treinen staan ge reed de eene voor Leo, de andere voor Matadi. Deze laatste is voor de vacanlie- mannen, waaronder u« e Kongolrotter. Matadi. Matadi is eene zeehaven. Van uit het ven ster mijner slaapkamer in hel hotel Com pagnie Frangaise gezien, levert die stad een-der aangenaamste panoramas op. Da Kongostroom, kalm en breed, maakt de wa terpaslij n uit daarboven, van links naar rechts, dienen hoogverhevene hergen tot achtergrond, terwijl, van aan liet hotel tot aan de rivier, de stalicgebouwen staan en uit gestrekte ijzerenbanen met gestadige manoeu vres de maatstaf geven der bedrijvigheid, welke van Matadi een zeer belangrijke bin- nenlandsche zeehaven maakt, 't Landschap dat zich langs hel spoor ontrolt, is schilder achtig en overheerlijk. Men bemerkt hezonder twee Piers (bruggen op ijzeren stijlen) die zich ver in don Kongostroom vooruilzetten, derwijze dat de grootste zeeschepen eene gemakkelijke lossing en lading in diep water vinden. De Elisabethvillc is het eenigsle zeeschip dat voor het oogenblik aan eenen der piers op anker ligt. Daar we met dit vaartuig, toe komenden Woensdag, naar Europa vertrek ken, nemen we de gelegenheid haat om al de bezonderheden van dit pas opgebouwd stoomschip te gaan bezichtigen. (Vervolg). De 26jarige mijnwerker, Emiel Balthazar, wonende te Seraing, had sinds eenigen tijd kennis met eene zangeres, Henrietle Clos- quin, 20 jaar oud, van Luik. Het meisje was zich Zondag namiddag in het koffiehuis Hanson komen aanbieden, om er 's avonds te zingen. Haar minnaar kwam haar in het koffie huis vervoegen, en samen met den patroon dronken zij eenige glazen hier. Op een gegeven oogenblik begaven zij zich samen naar eene kamer van het eerst» verdiep, welke door het meisje in huur ge nomen werd. Pas waren zij eenige oogen- blikken boven, toen een revolverschot weêr- lclonk. Kort daarop hoorde men nog twee revolverschoten lossen. De koffiehuishouder liep naar boven en vond het meisje met doorschoten hoofd aan de deur liggen. Do ongelukkige had reeda opgehouden te leven. Balthazar lag nabij het venster. Hij had twee kogels in het hoofd en was bewuste loos. De politie werd onmiddelijk verwittigd. Het lijk van het meisje werd naar het dooden- huis gevoerd. De moordenaar werd naar d» ziekenzaal van het gevang van Luik over gebracht. De oorzaak van het drama ie nog niet gekend. TUSSCHEN Kalmte. Gisteren schreven wij over de kalmte op het oorlogsterrein. Die kalmte duurt voort. Dagelijks komen er berichten toe van Ita- liaanschen oorsprong, meldend dat talrijke Arahen zich komen overgeven omdat zij nu overtuigd worden dat er geen spraak meer kan zijn voor de Turken. Tripoli te herove ren. Do Araben, huiten den oasis gedreven, kunnen het gebrekkig leven niet langer ver dragen en alleen zuchten oin in Tripoli terug te zijn. Italië hoopt dat hetzelfde verschijnsel zich zal voordoen in Cyrénaïque, in de plaatsen Derna, Khoms en Benghazi, eens dat de Ita- laansche krijgers de omgeving zullen hebben veilig gemaakt. De heide partijen slaan ook in zeer ongt- lijke verhouding tegen elkander de Turken beschikken enkel over 5 a 6000 man, dia moeilijk kunnen gevoed worden en slecht voorzien zijn van de moderne wapenuitrus ting. De Italiaansche troepen daarentegen staan er uiterst goed voor. Gevecht te Derna. Zondag hebben do Turken en Arahen een nieuwen aanslag gedaan op Derna. Het ge vecht duurde versclieideno uren. De Italiaan sche bevelhebber Trombi, geeft op 15 ge kwetsten, waarvan er 3 aan de wonden be zweken zijn. Buiten gezet. De Duilsche briefwisselaar te Tripoli, van de Volksgazet te Keulen, is op bevel dep Italiaansche overheden uit het land gezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1