OORLOG T Reeks brieven van M. Vincent Diericx Groote protestvergadering 'T EON EN 'T ANDER Voor de gemeentebedienden. Zeventiende jaargang n' 295. Donderdag 21 December 1911 DAG BestuurderJ. Van Nuffei-De Gendt. tegen de laffe en lage beschul diging op onze zendelingen. Twee soldaten ter dood veroordeeld Bene familie uitgemoord Eene vergadering der Rechterzijde. Vreeselijk ongeluk te Chatelet. Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER' ABONNEMENTEN- Zes waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ifo TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. S, X-coI-Iv-,tr.-.-.jvt. Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. fl tot 4 11. reg.) fr. 0.60 3e blaaz. (de regel) fr. 0 50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Roklaraen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelI. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Er is eene prachtige beslissing ge nomen die alle katholieken met ons zullen goedkeuren. Op 31 December heeft er te Antwerpen eene groote pro- testmeeting plaats, tegen de lage en eerlooze beschuldigingen, zoo moed willig en wetens en willens uitge kraamd in het- Parlement en in de antiklerikate pers, door goddelooze redenaars en schrijvers tegen de katho lieke geloofszendelingen. Vier voorname sprekers zullen op die vergadering het woord nemen en in geestdriftige, bezielende bewonde ring het groote beschavingswerk on zer missionnarissen doen kennen en bewonderen. M. Paul Segers is de eerste redenaar. Wij berinneren ons nog zoo goed den avond toen in do groote feestzaal van den Dierentuin, te Antwerpen, M. Segers te zamen met den liberalen gekozene, beer Franck, het woord voerde voor meer dan drie duizend personen, allen uit den han dels-den nijverheids-en den onderwijs wereld. Waar blijven nu de schoone woorden van M. Franck mogen zij op gelijken rang gesteld worden met zijn gemaakten lach, telkens als hij in het openbaar spreekt Wij aarzelen niet bevestigend te antwoorden. Het mobiel van M. Franck wordt ingege ven door kleingeestige politieke be schouwing. Zulke geestesgesteltenis strekt ontwikkelde porsonen niet ter eere. Gelukkig dat de katholieke zen dingen de lolbetuigingen van die hee- ren missen kunnen. M. Hanquet.de eigen broeder van een der aangevallen zendelingen, zal ook het woord nemen. Hetzij voldoende onze lezers te ber inneren dat pater Hanquet, toen hij ten 2° male naar Congo vertrok, en vaarwel zegde aan alles wat hem duur baar is, zijne ouders, zijn vader en zijne moeder moest verlaten, als deze beiden ziek lagen. En toch ging bij bern de plicht vóór alles, bij verliet zijn zieken vader en zijne zieke moeder, om zijn leven ten beste te geven voor onbekende, voor onbesehaafde, voor wilde zwarten... En voor alle beloo ning krijgt de moedige geloofsverkon diger eene vuige belastering... Oh Ilij, zoo min als de andere zendelin gen, zij vragen geen lof, zij azen niet op eer of roem maar dat men bun bewonderenswaardig werk zoo durft bekladden, dal gaat buiten alle palen en perken. En zoo zullen wij te Ant werpen bet roerend schouwspel te zien krijgen, dat een broeder zijn broeder zal verdedigen tegen die onnoembare lasteringen. Pater Vermeersch, de fijne, de ge leerde, de bevoegde, de machtige spreker, zal voor de mannen van zijn orde te woord staan. Zij die bet geluk hadden den bekwamen hoogleeraar van Leuven te hooren, zullen bet met ons eens zijn. dat de afbrekers van eene kale reis zuller. terug komen. Het vuurwerk zal afgeschoten wor den door den alom hooggeprezen ka tholieken volksvertegenwoordiger Dr Frans Van Cauwelaertmet de wel sprekendheid die zelden zijne weerga beeft gevonden met eene begaafd- beid, die zoowel in Holland als Duitsh- land boog staat aangeschreven met de geestdrift, die blaken zal uit zijn overtuigd en ridderlijk gemoed, zal hij als een looverbeeld voor ieders oogen doen oprijzen van de grootsche opntkring, de onnavolgbare zelfver loochening sinds eeuwen, door duizen den katholieke zendelingen vertoond en die nu, zoowel als in de toekomst, onafgebroken wordt en zal blijven voortgezet. Die betooging zal in gansch België een grooten weerklank vinden. Alle Antwerpsche katholieken, alle eerlijke lieden uit België's handelsstad zullen het als plicht aanzien die groote verga- doring bij te wonen en de katholieken van gansch België zullen er aan hou den er met hart en ziel, met geest en gemoed, aanwezig te zijn. Over 't vaderland moet als een wind van diepe verontwaardiging' waaien, die de gruwelijke lastertaal meevoert verre van hier, en nog enkel blijft als eene pijnlijke, droeve herinnering in den geest van alle weldenkende bur gers. Het geloovige volk van België zal de bevuilders, de bespalkers, de be- morsers van de. personen, die door hunne werking het hoogste ideaal van zelfsopoffering en naastenliefde ver persoonlijken, eene geruchtmakende en kenmerkende afstraffing geven er moet en er zal getoond worden dat de walgelijke werking, uitgaande en bevolen door de donkere logekrochten, ieder deftig mensch ten hevigste tegen de borst stuit. De kinderdieven. Vroeger werden daar de foorkramers ten rechte of ten onrechte voor aanzien nu zijn liet onze mis sionnarissen die als dusdanig w orden gelas terd, en volgens de Peuple van Dinsdag zou M. Vandervelde in het Volkshuis to Roux Zondag gezegd hebben dat de Bel gischekatholieken kinderdieven zijn. Luistert, wij vertalen zonder er een iota, een enkel woord aan te veranderen Zij hebben ons milten sprekenzijdie in den Congode hinderen da* negers oppakken om ze aan de Jezuïeten over te leverenvan de vrijheid van den huisvader Wij zijn dus kinderdieven geworden vol gens de Peuple Wel, wat dunkt er uvan, beste lezers en lezeressen En zeggen dat sommige zoo gezegde kristenen, met die partij meehuilen Het is onverstaanbaar, onbegrijpelijk en walgelijk VoEgcms de Peuple winnen wij ongetwijfeld mei Juni. In het zelfde nummer, en het zelfde artikel van dit roodo orgaan, lezen wij nog het vol gende Ja, zij zullen zes stemmenvier stem men, tioee stemmen meerderheid behouden. Het komt er weinig op aan. En zij zullen ze te danken hebben aan de onrechtvaardig heid der omschrijvingen en aan het meer voudig stemrecht. Indien het zoo is, zullen zij een revolu- tionnairen toestand in 't leven hebben geroe pen, want eene partij mag het bewind niet behouden dank zij aan de kunstmatigheid of aan de ongerechtigheid Dat schrijft het rood blad. Wij stellen maar eene vraag Hoe komt het dat van af 1830 al de partijen zijn aan 't bewind geble ven, die met de kiezingen de meerderheid behaalden Ah Het zal een revolutionnaire toestand zijn Dat de gezellen niet meenen ons te ver schrikken met de bedreiging eenor revolutie; want al de katholieken, al de deftige en tref felijke lieden zullen zich op tijd en stond welen te verdedigen Geen kartel en toch kartel. Op 6 November besloten de socialisten met de kamerkiezing afzonderlijk op te ko men. Zondag zijn de socialisten op hunne be slissing teruggekomen en met 42 stemmen legen 30 hebben zij besloten toch te kartel- leeren, op voorwaarde dat de 2 eerste plaat sen op den algemeenen lijst voorde socialis ten zijn; de liberalen mogen aan 't achterend komen. Zonder kartel krijgen de goddeloozen toch een huis en met kartel krijgen zij nog eene grootere buis, want duizende socialisten van Soignies en omstreken zullen weigeren te stemmen vooreenen lijst waaropdie «infamies bourgeois staan, zooals de rooden gewoon lijk zeggen. Hoe is 't mogelijk. Een vijan delijk blad gaf Zondag een hoofdartikel van eene halve kolom. Weet ge over wat er sprake was Van niet min dan twintig ver schillende zaken. We vragen aan alle redeneerende men- schen Is het niet tastelijk, voelbaar, dat dit alles maar gebeurt omdemenschen voor den aap te houden, ze flauvvskens op te stoven Waarom niet serieus spreken over eene be paalde kwestie er het voor en tegen van te beschouwen, om de menschen een klaren kijk te geven in sommige heel ingewikkolde kwesliën Waarom waarom anders wer ken Enkel om die simpele en brave zielen in den doolhof te leiden en z'er in te houden... 'tIs wel zonderlinge volksver heffing Zeker eene kwakkel Een Brusselsch blad meldt dal M. de Broqueville te Brussel zal opkomen met de kiezing. Wij weten er niets van doch ons dunkt, dat het doodeenvoudig eene kwakkel is. M. de Bro queville is allemans vriend in de Kempen, en daarbij al jaren hun gekozene is, zal hij nu hij minister is ook de gekozene wil len blijven van zijne trouwe en verkleefde kiezers. Maandag verschenen voor den krijgsraad van het 4e legerkorps, zetelende te Mans, de soldaten Nolot en Tissot, heiden van het 117° linieregiment te La Flèche, die don Zondag 8 October laatst, de 65 jarige we duwe Luceaü, landbouwster, op hare hoeve Montaudères, in de gemeente Vernon, dicht bij La Flèche, vermoordden, om te stelen. Nolot is zwak van geest, doch Tissot is daarentegen een gevaarlijke bandiet, die al vorens in het leger te treden, reeds ver scheidene malen was veroordeeld, in de verbeteringsschool had gezeten en een zeer slecht gedrag had. Beiden bekehden op de hoeve gedrongen te zijn om te stelen, doch niet om te moor den Het was nadat vrouw Luoeau de ellende lingen had te eten gegeven, en zij verzekerd waren dat de landbouwster alleen te huis was, dat zij haar vermoord hebben. Beiden werden door den krijgsraad ter dood veroordeeld. -♦ Men weet dat de lieer Maenhaut een wets voorstel neergolegd heeft, voor het stichten oener pensioenkas, vöor gemeentebedienden, hunne weduwen en weezen. De middenafdeeling, samengesteld uit hee- ren Verhaegen, Mabille, Nerincx, Visart en Mechelynck, heeft dat wetsvoorstel onder zocht, en met eenparigheid trad zij het be ginsel van het voorstel bij, der inrichting van eene algemeene pensioenkas voor al do ge meentebedienden, met tusschenkomst der openbare besturen, (Staat, provincie en ge meenten), en der bolanghebbenden. Heer Verhaegen werd verslaggever benoemd. Daar de heer minister van Binnenlandsche Zaken reeds door de Spaarkas een ontwerp heeft doen opmaken, dat door de provinciën goedgekeurd werd, heeft de Middenafdeeling mededeeling van dat ontwerp gevraagd en heeft beslist, bij de wederopening van den zittijd in Januari aanstaande te stemmen over het beginsel der inrichting van eene algemeene pensioenkas voorgemeentebedion- den voorstel van heer Maenhaut door het Gouvernement gewijzigd. Over ©enige dagen heeft de heer de Bro queville, minister-voorzitter, eene afvaardi ging ontvangen van den Landelijken Bond der Gemeentebedienden, welke door den heer Maenhaut aan den Minister voorgesteld word. De heer Minister heeft zich gunstig ver klaard aan de tusschenkomst van den Staat in deze zaak. Men mag dus eene spoedige oplossing dezer kwestie voorzien. Uit Albany wordt eene vreeselijke moor- derij gemeld. Twee jaar geleden stierf de landbouwer Morner. De weduwe zette met haren 28jari- gen zoon, en hare beide dochters 20 en 17 jaar, het bedrijf voort en het gezin leefde in betrekkelijken welstand. Maandag kwam het den geburen waar van de naasten op ongeveer een kilometer afstand woonden zeer verdacht voor, dat zij in een tweetal dagen, niemand van de hoeve gezien hadden. Men ging naar de hoeve bewoond door de familie Morner, doch daar was geene le vende ziel te zien, terwijl de dieren in hunne stallen vreeselijk huis hielden. De deur der hoeve stond open, doch men vond er niets. Toen men naar den koer ging zien, trof een vreesdijk schouwspel de oogen der aanwezigen. Op den mesthoop vond men de lijken van weduwe Morner en van hare drie kinderen. Allen waren bij middel van bijlslagen het hoofd verbrijzeld of deels af gehouwen. Een Italiaan, die als hoeveknecht bij de Morners in dienst was, is verdwenen. Zware vermoedens wegen op een melk handelaar, die vroeger mei de weduwe Mor ner zaken deed, doch erin den laatsten tijd geene melk meer mocht halen, daar hij niet regelmatig betaalde. Dinsdag namiddag, vooraleer de openbare zitting der Kamer begon, hield de Rechter zijde der Kamer eene geheime zitting. M. de Brocqueville, kabinetsoverste ver klaarde, dat hij het ontwerp waarhij aan dc volksvertegenwoordigers eene vrijkaart zou toegekend worden, op heel het Belgisch spoorwegnet, zou bestrijden. De kabinetsoverste bekende ook, dat er betreurenswaardige misbruiken gepleegd worden, daar het algemeen gekend is, dat er volksvertegenwoordigers woonplaatsen op geven welke zij in het geheel niet bewonen. Zoo doen zij soms voor 24 uren hunne vrij kaart veranderen om eenige franken te be sparen. Men moet er echter niet aan denken be- teugelingemaatregelen te nemen, daar de vragen om vervolgingen in te spannen tegen de socialistische volksvertegenwoordigers, tot hiertoe steeds van de hand gewezen zijn. Ten andere de vraag om de vrijkaart alge meen te maken, zou ongrondwettelijk zijn, vermits de grondwet zegt dat de kamerleden recht hebben op kosteloos vervoer tusschen Brussel en hunne woonplaats en niet meer. Voor den Senaat is de kwestie dezelfde niet, daar er geen enkele tekst het recht der Senators bepaalt. De kwestie der tarieven voor het kolen- vervoer werd ook aangeroerd. M. de minis ter van Spoorwegeu heeft beloofd Donder dag aanstaande uitleg te geven in de Kamer. Eenige leden vroegen ook, dat het gou vernement zoo spoedig mogelijk het wets ontwerp zou neerleggen, betrekkelijk de pensioenen, toegekend aan de personen ge- horen in 1840, 47 en 48. Daar het oogenblik der openbare zitting der Kamer aangebroken was, kon deze be spreking niet voortgezet worden. Twee mijnwerkers onder eene instorting begraven. Een vreeselijk ongeluk bracht gisteren avond Chatelet in opschudding. De lSjarige mijnwerker Jozef Renard, was er aan het werk bezig, in de mijnen van Ormont, toen eensklaps eene instorting plaats had en de jongelingbegraven werd. 1-Iij kon nog om hulp roepen, en zijne kre ten werden gehoord door den porion Edmond Riboux, 45 jaar oud, die in eene naburige galerij aan den arbeid was. Riboux maakte een omweg en gelukte er aldus in de plaats te naderen waar Renard begraven lag. Op hetzelfde oogenblik had eene tweede instorting plaats en nu werd ook Riboux begraven. Het alarm was gegeven on spoedig snelden de werkgezellen van Renard en Riboux ter hulp. Hot duurde echter zeer lang, voora leer men er kon in gelukken de slachtoffers te bereiken. Men moest niet min dan 12 wa- gontjes aarde, kolen en steenen wegvoeren, onder welke do ongelulckigen bedolven lagen. Beide slachtoffers haddden ongelukkiglijk reeds opgehouden te leven en alle zorgen waren vruchteloos. Als naar gewoonte, is het werk in de mij nen stilgelegd geworden. De lijken der slachtoffers zijn naar hunne woning overgebracht. Riboux was gehuwd en vader van verscheidene kinderen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo (Vervolg.) Hier komen we wederom in aanraking met den vooruitgangdien het menschdom deed in de laatste lijden. We vinden met genoegen on nationale fierheid dat die Belgische vlot tende stad zich onder geen opzicht voor de Engolsche zeeschepen moet achteruittrekken. Matadi deze naam beteekent, in do inlandsche taal steenen, veel steenen nooit heeft stad of dorp meer beduidenden naam gedragen, want gansch de stad is op de hel ling van eenen rotsberg gebouwd. Matadi kan een schoone stad worden de ligging barer straten en gebouwen, die in vorm van trapbanken voorkomen, bevoordeeligt de schilderachtigheid der streek. Voor het oogenblik, zijn de schoone gebouwen nog klein in getal, terwijl veel houten barakken en bouwvallige stallingen aan Matadivan aan de statie gezien, een armzalig voorkomen geven. Matadi is vol toekomst door bare ligging, 't is niet alleen de intrede, de zeehaven, van den Belgischen Kongo maar ook de ingangs poort van den Franschen Kongo de Fran- sc-he kolonisten komen hier per stoomboot toe nemen de ijzeren baan tot Kinsliassa en varen den Kongostroom over, lot Braza- stad. Wat Matadi kenmerkt, is degroote warmte, in sommige straten, door de weerkaatsing der zonnestralen op de steenrotsen veroor zaakt. Er zijn plaatsen waar men zich in eenen bakkersoven zou denken ook, moet men de voorzorg nemen zijn hoofd met den watten kolonialen helm te bevrijden meer dan een aankomende Belg heeft hier zij no onvoorzichtigheid met eene schielijke dood betaald. Wat treft men bier zoo al aan boor ik u vragen. Belangrijke pakhuizen, waar koffers en kassen gestapeld worden voor het binnen land een houten kerk. groot en wel verlicht met smaak versierd. De zwarten zingon er met klem, bidden er mot godsvrucht en heb ben eene eerbiedige houding. Ik hoorde in die stampvolle kerk in de Kongoleesche taal prediken de zwarten hingen aan de lippen van den predikant, die met een kloeke en aangename stem zijne toehoorders wist te bewegen. In de bovenstad, zijn er schoon officieel© gebouwen, post, polieiehuis, winkels van allo slag en van verschilligbelang, 't gebouw der bank Congo-Beige, de bureelen van het hoog-bestuur van den ijzeren weg, nette huizen on hooger op, fraaie villas met wel beplante lusthoven, dit alles ontmoet men langs de breede baan, die recht de stad vluch tende op het hospitaal der zwarten uitkomt. Waar is het hospitaal der witten Ga maar altijd recht uit, mijnheer, ginder achter den berg... En als ge, gedurend drïj kwaart uren, in eene brandende zon, het schoon panorama bewonderd hebt, komt ge eindelijk tot Ki- handa, een uitgelezene gezonde streek, waar de zusters van Liefde uit Gent hunne zorgen geven aan de zieke Belgen gelukkig dal d« zieken voor het oogenblik klein in getal zijn. Ik sluit met de woorden van Dr Snieders in De gasthuisnon Wie gij ook zijt, hoëd af, voor de gasthuisnon Kongotrotter. Ooodelijk automobielongeluk te Sint-Gillis. Gisteren avond, rond 9 ure, had te Sint- Gillis ©en vreeselijk automobielongeluk plaats. Een 14jarig knaapje Jan Simonet, Aque- ducstraat, had juist de nijverheidsschool der Steenen Kruisstraat verlaten en liep midden op den straatweg, toen liij aan dan hoek der Overwinning- en Turkyëstraten, door een automobiel werd gevat en ten gronde ge slingerd. De chauffeur stopte onmiddelijk, nam het slachtoffer op en legde het in zijn rijtuig, waarna hij in allerijl naar het gasthuis reed. Daar werden de beste zorgen aan hot knaap je toegediend, doch alles bleef vruchteloos. Het arme knaapje was de borst verplet terd en de ruggraat gebroken en bezweek weldra. Uit het onderzoek is gebleken, dat het ongeluk aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer zou te wijten zijn. De kleine Simonet speelde op den. straat weg. Een zijner gezellen riep hem toe dat een automobiel aankwam, waarop de kleine bleef staan om te zien van waar de auto kwam opdagen. Ware de knaap nu blijven slaan, hij zou geen letsel bekomen hebben, doch hij wilde nog vóór den automobiel naar het voetpad loopen. Hij had slecht den afstand berekend en werd gedood. TUSSCHEN De oasis Zanzur aan de Italianen. Den 18u dezer hebben de Italianen eene verkenning gaan doen in den oasis van Zan zur. De inwoners van Zanzur waren zeer verschrikt bij het verschijnen der Italianen. De Bedouins vuurden eenige geweren af, maar de afstand was te groot om doel te treffen. De Italianen drongen dan spoedig in Zanzur binnen, namen vier Arabische over sten gevangen en voerden ze mede naar Tri poli. Te Bireldin. De Italianen deden eergisteren morgend eene verkenning naar Bireldin. Hier en daar ontmoetten zij eenige Turken die bij de komst der Italianen spoedig op de vlucht sloegen. Op vijf kilometers van Bireldin zagen da Italianen een Turksch kamp de Italianen openden daarop het vuur, en 400 Turken verlieten aanstonds het kamp en trokken da woestijn in.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1