OORLOG We blijvenrekenschap vragen 'T EEN EN T ANDER Sohrikkelijke moorderij Echtelijk drama te Doornijk. T Reeks brieven van M. Vincent Diericx De dynamietaanslag te Luik Zeventiende jaargsng nr 2SS. DAGBLAD BestuurderJ. Van Nu ff el-De Qendt. Dooden en gekwetsten Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 22 December 1911 ABONNEMENTEN*' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jj» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 0Kerkstraat, &2 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN 3 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze lezers zullen het ons niet ten kwade duiden, dat tegenover al de af schuwelijkheid van den aanval op onze missionnarissen, tegenover den onge- hoorden veldtocht door die noodlot tige vrijmetselarij beraamd tegen de schoonste uiting van het mer.schelijk geslacht, zich zelve slachtofferend voor de verachterHjksten der menschen, tegenover dien veldtocht mag het ons niet voldoende zijn een of tweemaal op de laagheid dier onderneming te wij zen, maar door herhaaldelijke beschou wingen moeien wij het in het verstand kunnen prenten van den minst ont wikkelden der Belgen dat hetgene nu tegenover onze zendelingen is geplo- gen, ons allen tot in het diepste onzer zielen heeft ontroerd en ons van ver ontwaardiging heeft doen opspringen. De E. P. Em. Thibaut heeft een boeksken geschreven in antwoord op die aanvallen we zouden wcnscher: dat dit boeksken kwame in de handen van alle Belgen, zonder onderscheid van denkwijze, van opinie, van stand, van ouderdom of van geslacht, allen moeien dit lezon, en daarom hopen wij dat de verdediging onzer geloofsver kondigers in Congo, niet enkel in het Fransch maar eveneens in 'tVlaamsch zal voorgedragen worden, omdat onze Vlaamsche menschen, omdat onze Vlaamsche werklieden, omdat onze Vlaamsche buitenlieden, omdat onze Vlaamsche boeren, zouden weten wat onze katholieke zendelingen gindseh in die verre, ongelukkige streken gaan verrichten tot heil en welzijn en be schaving van een volk, dat bestaat uit millioenen en nog millioenen men- schenwezens. Het zijn vooral onze Vlaamsche streken die diep godsdienstig zijn, het zijn vooral de Vlamingen die door de eeuwen heen, het trouwst zijn geble ven aan Gods kerk het zijn vooral de Vlaamsche kristenen die mild hunnen penning storten voor de verspreiding van hel geloof hetzijn vooral onze Vlaamsche familiën, die het beste deel hunner zonen, schenken als pand der kristene beschaving, het zijn uit onze streken, uit Oost- en West-Vlaanderen, uit Brabant, Antwerpen en Limburg, dat het grootste deel der geloofszende lingen zijn gekomen, en zoo is het niet te veel gevraagd, dat men geheel ons Vlaamsche volk, ook degenen die Fransch onkundig zijn, in de gelegen heid stelle om te hooren, te lezen en te verstaan watheerlijke werk nu reeds in Congo door onze roemrijke geloofs- land- stam- en taalgenooten is tot stand gebracht. Wij gaan nog niet spreken over den inhoud van het boeksken door E. P. Thibaut uitgegeven wij bepalen ons bij de beschouwing van de geïllu streerde bladzijde die bij het werkje ré gevoegd. Wij hebben het hier voor ons liggen, wij hebben het lang beke ken; wij hebben ons in den geest weg gevoerd naar Congoland, wij hebben dan droef- hoofdschuddend de vraag gesteld hoe, waar toch,heer Vander- velde, hebt gij de vermetelheid, de harteloosheid gevonden omten aan zien van zulk weergaloos liefdewerk, waar hebt gij den droeven moed ge vonden, om dit heerlijk gewrocht van de grootste helden der menscbheid, zoo ongenadig door de modder te sleu ren Wij zien hier voor ons vijf fotogra- fiën, die betrek bobben op de wonin gen of beter op de huisvesting der zwar ten, op de eene een Congoleesch dorp der inboorlingen, op de andere, eene hut van een inboorling, op de derde, eenige woningen van zwarten in dienst van de blanken, op de vierde, ook wo ningen van zwarten in dienst van de blanken, en op de vijfde, midden op de bladzijde, eeue hoevekapel van pa ter Allard, bestaande uit de woningen van 64 zwarte kinderen... Hoe spijtig, dat wij die afbeeldsels niet voor uwe oogen kunnen leggen. Dan zoudt ge ook die hutten der onbeschaafde zwar ten zien, hutten gemaakt van stroo, van 2,50 meters tot 5 meters lang 1,50 m. tot 2,50 m. breed en 2 meters hoog, en als eenige opening de deur en bewoond gemiddeld door 6 of 7 personen De oude Belgen woonden, toen ze nog onbeschaafd waren, ook in strooien hutten, hier is het hetzelfde. Sommigen zijn best te vergelijken aan onze buitenstaande korenmijten, met dit verschil, dat de korenmijt van bin nen hol zou zijn en eene deur als ope ning zou hebben. Dat is de woning voor 6 a 7 zwarten. De Congoleezen in dienst van blanken zijn beter gehuis vest de woningen gelijken veel aan stallingen of aan de woningen onzer foorkramers. Daarentegen moet ge nu de hoevekapellen zien met hunne wo ningen. Het is oen zeer bevallig dorpken, de huizeker.s komen sierlijk uit en zijn zeer smaakvol opgebouwd het ver schil is grooter als dit van de maan tegen de zon. van de nacht tegen den dag. Wanneer men het vraagstuk der woningen alleen beschouwt, dan reeds staat men verstomd over het grootsche werk dat onze missionnarissen hebben lot stand gebrachtniets in acht ge nomen dan deze verbetering, dan moet ieder rechtzinnig mensch bekennen dat de stoffelijke vooruitgang door de zendelingen verwezenlijkt, onzagge- lijk is. En van al dien vooruitgang, van al die verbeteringen, van al die inspanningen, werd in het parlement door den afbreker geen enkel woord gezegdHet is hetzelfde geval als met onze Belgische werkmanswoningen. Al de groote staatkundigen der vreemde landen beschouwen en be spreken onze wet op de arbeiderswo ningen met den grootsten lofheer Vandervelde dierf in de Kamers be twijfelen, of er sedert 1889, wel iets verbetering was gekomen in de huis vesting onzer werkende klassen Bij het hooren van zulken onzin, vraagt men zich afIs die man niet rijp geworden voor Gheel De serieuse liberalen. Ver leden week vroeg heel de linkerzij, de socia listen erin begrepen,de hoogdringendheid voor de ondervraging over de volksoptelling. Die hoogdringendheid werd door al de god- deloozen gestemd en moest Dinsdag plaats hebben. Zij heeft Dinsdag plaats gehad, en weet ge lioevele liberalen en socialisten er in 't ge heel aanwezig waren hij die hoogdringende zaak Juist ZEVEN Is het niet schandalig, zulke poesjenelle- streken te verkoopen in de Kamers, en zoo lichtzinnig, den kostbaren lijd der Kamers te stelen Het is l'hopen dat de kiezers eene duchtige les zullen geven aan die goddelooze trawanten Onze ijzerenwegen. In de wereld waren or op 31 December 1910 1 millioen 6748 kilometers spoorweg. Daarvan bezat Europa 329.691 kilom. Amerika 513.824 km. Azië 99.436 km. Afrika 33.481 km. Australië 30.316 km. Om die aan te leggen (de prijs tot verbe tering of herstel is er niet in begrepen).heeft men betaald Duitschland 21 milliard; Frank rijk 18 milliard; België 2,5 milliard Enge land 32 milliard Rusland 17 milliard; Italië 5 milliard Zwitserland 1.6 milliard; Spanje 1,2 fhilliard, of 116 milliard voor Europa. Voor de Vereenigde Staten kwam het voor eerste inrichting op 99 milliard Canada 7 milliard Argentijnen 3.8 milliard; Engelsch Indië 7 milliard; Japan 1.1 milliard; Austra lië en Nieuw-Zeeland 4,5 milliard. Het aanleggen voor de lijnen buiten Europa komt op 119 milliard. Het totaal kapitaal dat in de spoorwegen is gestoken, bedraagt 235 milliard zij gemiddeld 238.000 fr. per kilometer. De minste aanlegprijs betaalt Australië, met 88.676 fr. Engeland betaalt bet maxi mum met 867..000 fr. per km. Frankrijk betaalt 446.000 fr.; Duitschland 360.000 fr.; de Vereenigde Staten 240.000 fr. Zoo verstaan zij de recht vaardigheid. Sommigen, die zich als grooter kristenen als de Paus en Bis schoppen uitgeven, schrijvon voor de onnoo- zelslc voorvallen op rekening van do ka tholieke voormannen Wrecde, harteloöze, onmenschèlijke, gruwelijke woorden of handelingen... Het is te dom en te stom om op te antwoorden... Maar in. die zelfde bladen moogt gij met een vergrootglas zoeken naar de onnoem bare, de afschuwelijke daden van een Fla- chon naar .de fijne manieren van vrouw Curie of van Allard of naar de afkeuring van de schandelijke aanvallen en lasteringen op onze geloofszendelingen... Lezers, zijn dat geene vieze, echt zonder linge kristenen Laat ons allen werken om dit overal de -menschen klaar en duidelijk voor oogen te leggen. De kristene waarheid zal zegepralen over schijnheiligheid en boerebedrog Nooit goed De regeering geeft in 1912, 45.157.750 fr. meer uit dan in 1911, zonder de belastingen met een centiem te vermeerderen. Weet ge wat de volksvleiers schrijven Koken moet kosten, doch de meeste lasten drukken op 't werkende volk... Zou men nu bij die mannen, ooit of ooit iets goed kunnen doon Ze spreken van be lasting op 't inkomen. Maar dan zou ieder familie, haar spaarpot aan iederman's neus moeten hangen... Ge ziet van hier, hoe alle hoeren, hoe alle treffelijke menschen van verontwaardiging zouden opspringen. Wat heeft een ander zijn neus te steken in de geldbeurs of in de kous van zijnen gebuur. Dat de volksvleiers, dat do demagogen, dat eens zeggen aan hunne simpele lezers. Maar dat zullen ze niet te Odessa Twee jonge terroristen, 18-19 jaar oud, kwamen met eene 20-jarige vrouw, een hotel van Odessa binnen, en verklaarden den waard dat zij geen papieren hadden. Dit is een zwaar vergrijp in de oogen der Russische policie. Ook verhaastte do patroon zich hot feit ter kennis van do policie te bren gen. Twee policieagenten kwamen het hotel binnen, waarvan een naar boven toog en door een der vreemdelingen een revolverkogel door het hart werd gejaagd. De andere agent keerde naar den post terug, en kwam met 20 man, om de dader in hechtenis to nemen. Ondertusschen was een der twee schelmen op straat gekomen, en riep een policieoffier toe dat hij zich overgaf. Deze naderde hem, maar op eon meter afstand, haalde de handiet een revolver uit den zak en schoot don adjunkt rakelings dood. Dat moest ik hebben, riep hij in triomf uit, en nam de andere zijn revolver en schiet voorraad af. Toen men hem wilde aanhouden, vuurde hij op de menigte, en liep een park in, dat door de policie belegerd werd. Ondertusschen schoot hij verraderlijk op hen die hemden weg afsloten, en gelukte or in te vluchten. Tengevolge van deze moorddadige belege ring, verloren 4 agenten het leven, en liggen er vier doodelijk getroffen in 't gasthuis. Drie werklieden door eene ontploffing gedood Nabij Nizza, was eene ploog werklieden gisteren morgend bezig eene rots te doen springen, daar eene nieuwe spoorbaan moest aangelegd worden. Er waren dertien mijnen aangelegd ge worden en rond 10 1/4 ure, alles gereed zijnde, werd liet signaal gegeven om de mij nen te doen springen. Toen de dertien ontploffingen gehoord waren, gaf de werkoverste, Guehol Starpi- glia het sein, om de werklieden toe te laten, de^opruiming te beginnen. Eensklaps weerklonk eene veertiende ont ploffing en een achttal werklieden werden ten gronde geslingerd en door do neerplof fende rotsblokken getroffen. Een blok wegende ruim 3000 lcgr. vloog weg en twee werklieden, Laurent Arlotto en Jozef Bellueci werden er onder verplet terd. Beiden werden op den slag gedood. Een andere werkman Frans Martini, kreeg een steen op het hoofd cn werd den schedel gekloven. Hij bezweek kort nadien. Van de andero werklieden werden er ook nog een drietal min of meer erg gekwetst. Mon denkt dat een deel eenor lading poe der in eene barst van de rots geraakt is en slechts ontplofte, nadat hot eerste deel der mijn reeds ontploft was. Het werk is onmid- delijk gestaakt geworden. Sinds ongeveer zes maanden, leefden de echtgenooten Lefebvre - Herbé, alhoewel slechts twee jaren getrouwd, van elkander gescheiden. Ten gevolge der brualiteilen welke zij van wege haren man, Jules Le febvre, 32 jaar oud, moest onderstaan, had de vrouw, Maria Herbé, 25 jaar oud, haren man verlaten en was bij hare ouders terug gekeerd. Ook de man keerde naar zijne ouders terug. In de maand Oktober laatstleden, beviel de echtgenoote Lefebvre van een kind, dat hij eene voedster gebracht werd. Vrouw Lefebvre ging dan naar de fabriek om er voor haar en voor haar kind te werken, Verscheidene malen bad de man reeds ge poogd het eohtelijk leven te hernemen, doch steeds liep hij bij zijne vrouw eene weigering op. Hij besloot zich te wreken. Woensdag morgend volgde hij zijne vrouw op, toen zij haar kindje ging bezoeken en bracht haar verscheidene dolksteken in den rug toe. Het slachtoffer zakte ten gronde en bleef badend in een bloedplas liggen, terwijl de moordenaar de vlucht nam. Hij werd echter spoedig aangehouden en opgesloten. De ongelukkige vrouw werd opgenomen en naar het gasthuis overgebracht. Zij was zevenmaal in den rug getroften geworden. Eene steek heeft de linkerlong doorboord cn de toestand van het slachtoffer is hopeloos. Het wapen waarmede de misdaad gepleegd werd, is niet teruggevonden. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo VII. 6 September 1911. Meisjesschool van Kisantu en proefhof Vandaag, beste lezers, zullen we kunnen oordeelen over hetgeen verwezen Hij kt. is, hij de Kongolanders, in het vak van meisjes scholen. Do school van Kisantu is toever trouwd aan dc Zusters van Liefde van den Nouveau boisuit Gent. Is het noodig u te zeggen dat er alles proper en net is alles is er op zijn begijntjes, geen strootje in den weg, geen steentje misplaatst,van de zusters, spreek ik niet, die verdienstelijke dochters werken niet voor eene belooning op aarde en ze zouden zich beklagen mij hun huis niet afgewezen te hebben, moest ik hunnen lof zingen. Ik zal u zelf niet spreken van de aandoening, die mij trof toen ik, dezen mor gend, in liet lazaret, te midden der slaapzie ken, zag met welke menschlievendheid jeug dige, rijke dochters, gezondheid, welstand en leven ten pande stellen, om een sprankel hoop in liet hart dier verstotene te doen ont vlammen. Maar spreken wij over de scholen huis houden, handwerk, onderwijs, zie daar de drijpikkel op den welke de zwarte juffers met betrouwen zich mogen steunen als zo Kisantu vorlaten om in den huwelijken staat to treden. Denkt niet dat de leerlingen van Kisantu op een dezer drij punten ten achtere zijn. Om van hunne behendigheid overtuigd le zijn, hoeft men enkel de leerlingen der hoogste klassen na te gaan. Lezen en schrijven kunnen ze allen in hunne taalsommige kunnen een weinig Fransch spreken.Redeneeren en betwisten dat is 't negervak. Ze worden grondig in dekris- telijke leer onderwezen en de geloofspunten zeggen en herzeggen doen ze gaarne; voegen we hier bij dat een Eva's kind, al is het zwart, vastbesloten is altijd het laatste woord te hebben en figuurlijk gesproken, streeft zelf de broek te dragen. De zwarten hebben niet veel vooruitzicht, zegt men gewoonlijk. Maar waar en hoe zouden die schapen het geleerd hebben Zijn ze niet het eerste ge slacht dat van beschaving lioort spreken Moeten ze niet dagelijks in bewondering staan over wat de zusters hen leeren en onderwijzen Zullen de toekomende geslach ten niet langs om meer voor ontwikkeling op alle gebied vatbaar zijn Zijn de negers nog geen uitvinders, nu reeds zijn ze goede napoetsers. Treedt in de klassen waar de negeressen do naaimachienen, het zij met de hand, het zij met den voet, bewegen beziet hun werk en zegt of er iets aan ontbreekt. Al de kleedingsslukken, die ze dragen, hebbede zelf vervaardigd het maaksel is, ja eenvoudig, doch er ontbreekt noch prak- tischon zin noch kunst aan. Er is geene kunst gelegen, zult ge zeggen, in het aaneenflan- sen met de naaimachicn van een vooraf ge sneden kleedingsluk, maar gaat de tweede klas binnen, hier leert men teekenen, daar snijden, enz. maakt eene opmerking of vraagt de waarom van huil doen of laten en go zult vernemen, hoe goed die leerlin gen hun werk verstaan en kunnen verrecht vaardigen. Wat zijn die kinderen gelukkig, dat terwijl men zich nog de vraag stelt hoe en wat moet men de negers aanleeren reeds de leerlingen van Kisantu het lager en het vakonderwijs kunnen genieten ('t Vervolgt). Het onderzoek Uit Söraing wordt gemeld, dat daar in hunne woning nog twee slachtoffers der ontploffing verzorgd worden, en dat hun toestand zeer onrustwekkend is. Men voegt erbij, dat deze personen, MM. Dechamps en Beaujean, tot hiertoe nog niet ondervraagd werden, noch door het parket, noch door de policie. Beiden bevonden zich aaoeene tafel, ge legen op nauwelijks tw^e meters afstand van dezo, waaronder de hom ontploft is, en zou den dus misschien belangrijke verklaringen kunnen afleggen. Verloren voorwerpen Het is gemakkelijk te hegrijpen, dat er in de algemeene vlucht, welke volgde op do ontploffing in de Wintergarten, velo voor werpen, vooral kleedingstukkon, verloron zijn geraakt. Nu er. dan kwam men op het policiebureel waar zij bewaard werden, eenige voorwer pen afhalen, zoodat er thans nog slechts een dozijn hoeden, eenige wandelstokken en regenschermen, een overjas en eene pols to vinden zijn. Het is echter weinig waarschijlijk, dat de eigenaars dezer voorwerpen zich nog komen aanbieden, om hunnen eigendom opteeischen daar zij door de policie ondervraagd worden, over de incidenten vóór of na de ontploffing gebeurd, en do meeste personen liefst niet in aanraking komen met het gerecht, al waro het ook maar voor het geven eenor inlichting. Er zijn ook talrijke personen, die op het policiebureel zijn komen vragen, of men in de zaal geene geldbeugels, uurwerken, ke tens, borstspelden enz. gevonden heeft. Er werden echter geen juweelen of geldbeugels op het policiebureel afgegeven. Deze moeten dus gevonden zijn door oneerlijke personen, of wel in de verwarring gestolen zijn. TUSSCHEN Tegenslag der Italianen te Zouara. De Italianen hebben al menigmaal be proefd to Zouara aan te landen om alzoo de levensmiddelen af te snijden der Turken en Arahen. Tot hiertoe bepaalde de aanvaller zich hij het beschieten der plaats. Woensdag wilden de Italianen aan wal zetten, eene vrouw gaf het alarm on de Italianen maakten gauw dat ze terug waren. De Cheikk van Zouara zette zich aan 't hoofd van 200 Araabsche vrijwilligers, deze legden zich op loer achter do duinen, daar zij verwacht- ten dat de Italianen zouden terugkomen hot- gene ook gebeurde. De Italianen kwamen aan land en gingen rustig voort, daar zij niets erg vermoedden. Pas waren er een honderdtal aan wal, of de Cheikk gaf het teeken tot den aanval. De Italianen heel en al onthutst door den plot- selingen aanval, verdedigden zich zoo goed zij konden, do schepen deden ook meê, doch daar de Araben onzichtbaar waren, was de strijd te veel ongelijk en de Italianen moes ten terug aan boord, verscheidene lijken en gekwetsten meêvoerend. Twee Belgische vliegeniers in dienst der Turken, Het zijn Van den Born en Tyck. Als het bericht dat ons nu toekomt, moet geloofd worden, zal de Turksch-Italiaansche oorlog ook groot belang gaan krijgen voor de Belgen. De twee zeer gekendo vliegeniers. Van den Born en Tyck, die reeds in 't Oosten gevlogen hebben, hebben zich ten dienslo geslejd van het Turksch gouvernement. Het eerste luchtgevecht. Men mag thans de mogelijkheid veronder stellen dat de vliegeniers der heide kaïnpen zich hoven in de luclit ontmoeten. 1

De Volksstem | 1911 | | pagina 1