MEDEBURGERS Toen de laatste gemeentekiezmgen naderden, vielen de socialisten hevig nit op de nijveraars onzer stad, en zooals het naar gewoonte betaamt, vielen ze meest uit op de katholieken. We kregen natuurlijk het grootste paart. We zonden klinkende antwoorden naar RECHT EN VRIJHEID. Onze antwoorden werden geweigerd of verminkt. We daagden RECHT EN VRIJHEID voor de Rechtbank. Dit blad werd veroordeeld beurtelings door de Rechtbank van Dendermonde en door het Deroepshot van Gent tot inlassching, tot boet en tot schadevergoeding. In zijn nummer van Zondag 17 December 1911 kondigt RECHT EN VRIJHEID onze antwoorden af. We öeelen ze ÜEd. hieronLr mede. Gelieve ze aandachtig te lezen DE LASTERAARS GESCHOMMELD! Aalst, den 12 Juni 1911J M. P. DE NEEF, uitgever van "Recht en Vrijheid», Sint- Vincentiusstraat, 9, T/S. In iSjn nummers van 14 Mei, 21 Mei, 2S Mei en 11 Juni 1911, hield «Recht en Vrijheid» zicli voor de zooveelste maal onledig met de zaken der fabriek Roos, Geerinckx cn De Naever, die toch zoo loodzwaar op de maag van sommig® socialen wegen. We hebben op die valsche redeneeringen, dien flauwen praat en dien schimp niet vroeger geantwoord, omdat we die schrij. vers eenigzins wilden laten uitpraten. We bestatigen nu dat ze omtrent moeten uitgepraat zijn, aangezien ze steeds het zelfde deuntje herhalen. Daarom nemen we nu onze beurt en eisohen de inlassching van ons volgende antwoord, in uw eerstkomend nummer, volgens de wet op de drukpers. We zullen stap voor stap de verschillige artikels volgenten einde niets onbe antwoord te laten Rechten Vrijheid beweert zich te hebben onthouden eenr woordje te reppen in de beweging die is ontstaan in ons fa briek op den Tragel, om wat meer loon. Recht en Vrijheid zou zich onthouden hebben, omdat ons werkvolk bij de dom pers vereenigd is, en opdat men dit blad niet zou kunnen be schuldigen stokken in de wielen te steken, zooals de dompers de socialen maar al te dikwijls beschuldigen. Zoo schrijft Recht en Vrijheid Inderdaad zal men moeten bekennen dat die gazet nu toch eens wijs heeft gehandeld door zich te onthouden, want alge meen is het gekend dat hare tusschenkomst maar gediend heeft om stokken in de wielen der werkersbelangen te steken, 't En zal overigens niemand verwonderen de werkersbelangen dwarsboomen is immers een der bijzonderste punten van het programma der socialen. «Recht en Vrijheid heeft het dikwijls bekend en geschreven, dat in rustige tijden de werklieden er niet eens aan denken den rooden haring te laten braden. Als de wielen goed loopen, dan laten de werklieden de socialen ook loopen «met hel hair van buiten», en dan vergeten ze maar al te gemakkelijk den weg naar de roode bazars, waar men geld klopt uit alles. In de roode bazars moet men alles betalen tot de meetingen toe. De belhamels maken er een stieltje van, hunne kwakzalverij aan den man te brengen tegen klinkende paarden- oogen, en demenschen die er gaan naar luisteren, moeten ze in staan tegen 20 of dertig centiemen per snul. Terzelver tijd wordt er dan ook fel gezopen op de gezondheid van het toekoms tige aardsch paradijs, terwijl de gelukkige brouwer en de bier agent zich warm de handen wrijven. Ziedaar waarom er stokken moeten gestoken worden in de wielen der arbeiders. Men heeft hel sedert lang verklaard de maatschappelijke wonden der werklieden moeten bloeden en blijven bloeden, anders luisteren de werklieden naar de belha mels niet langer». Nu zoo het schijnt uit «Rechl en Vrijheid» zijn onze werklie den bij de dompers vereenigd. Bijgevolg viel er bij onze werk lieden door de socialen niets in te oogsten ze konden er geen geld uitkloppen geen geld dan ook niets te frei: a en zoo komt het dat de socialen geen stokken in de wielen wilden steken en zich onthielden een woordje te reppen, 't Is typiek en permentig. Er is dus op ons fabriek van den Tragel, voor de daglooners opslag gevraagd, door de christene vakvereenigingen en ook opslag bekomen. Hoe groot is dien bekomen opslag Recht fen VrijheidschrijftEen centiem per uur Wij antwoorden aan die gazet Ge liegt en ge liegt wetens en willens, want de christene vakvereenigingen hebben den be komen opslag bekend gemaakt, ®n uwe schrijvers hebben die bekendmaking gelezen. Ze weten dus heel wel dat ze de waar heid grootelijks te kort blijven. De christene vakvereenigingen schreven als volgt«Zooals men ziet eene schoon® verbetering! Verleden week één centiem per uur, niet een premie van minstens dertig centiemen voor de Duivelskamer en nu nog twee uren minder werk, met behoud van hetzelfde loon als verleden week werd toegestaan. Zé schrijven vor der Vriend De Greve bewees er zonneklaar dat de we- vers (dit moet zijn de daglooners) meer hadden bekomen dan ze zelf verwachtten... n Ziedaar dus hoe groot dien opslag inderdaad is we zullen er dadelijk bijvoegen, ten einde de zaken nog nauwer te bepalen, dat den opslag, aan de daglooners toegestaan, beloopt tot de ronde som van omtrent vijftien duizend franken 's ja ars. vijf tien duizend franken Dal is wat anders dan één* centiem per uur niet waar Dat de socialen niet te vreden zijn als de dompers iets be komen dat laat zich goed begrijpen. De oprechte reden ervan ligt in de kwestie van de winkelpolitiek. De winkelpolitiekers moeten dan ook do uitslagen, door de dompers bekomen in een slecht daglicht stellen en ze belachelijk maken. De winkelpoli tiekers gebaren niet te kunnen begrijpen dat de dompers zich konden te vreden stellen, toen M. Geerinckx hun zegde Wij kunnen voor het oogeniïlik niet meer geven. De winkel- politiekers verzwijgen zeer zorgvuldig dat M. Geerinckx ook zogde We zullen binnen maanden alles ingericht hebben derwijze dat de werkmenschen in kwestie zullen kunnen merkelijk meer verdienen. Ziedaar de eerlijkheid van Recht en Vrijheid En om te bewijzen dat we maar altijd kunnen meer geven zonder omzien, schrijft Recht en Vrijheid verder, dat we in negen jaren tijd, met een kapitaal van 3 millioen, de bagatel van vier mil- Hoen honderd zes en tachtig duizenddrie honderd acht en veertig franken hebben gewonnen. We bedanken Recht en Vrijheid om het heftig reklaam, dat die gazet maatët voor onze maatschappij. Dat zal zeker en vast onze aktiën merkelijk in de beurs doen klimmen, en bij aldien dat Recht en Viyjheid gelezen wordt door de rijke pro letariërs, die rijke koeponknippers, die in de zoogezegde werk liedenpartij den scepter zwaaien, dan zullen die rijke koepon knippers ongetwijfeld eene felle jacht maken ®A. onze aktiën en ze gretig binnenpalmen. Indien we kunnen aannemen dat de winkelpolitiekers de menschen bedriegen 'tis hunnen stiel! willen we toch ons zoo schromelijk niet laten overschatten, en we zullen daarom de zaken in hunne wczentlijkheid herstellen. Van het totaal winsten door Recht en Vrijheid geschat op 4,186,348 fr. valt er af te trekken eene som van 516,125 fr. voor betaalde patentrechten en bezoldiging der beheerders en commissarissen. Zoo dalep de winsten van vier millioen oj de som van 3,670,223 franken. Nu stelt zich de vraag Is h® een nijveraar toegelaten zijn gestort kapitaal te amortisseeren of te dood en Onbetwistbaar JA. De socialisten doen het ook zooals we kunnen bestatigeh in de enkele bilans, die ze durven openbaar maken want in de meeste roode coöperatieven blij ven de winsten zorgvuldig verdoken. Mogen die kapitaaldoodin- gen aanzien worden als winsten neen, aangezien zo dienen om de sleet en de minderwaarde der gebouwen en mekanieken te vergoeden. Dat is zoo waar, dat er geene hoegenaamd® belastingen verschuldigd zijn op de amortissementen of kapi- taaldoodingen. De Staat aanziet die doodingen niet als winst. Dat is zonneklaar. We moeten dus ook onze amortissementen aftrekken van de zoogezegde winsten. Op de negen jaren boloopen onze amortis sementen tot de som van 1,317,512 fr. Die som afgetrokken van de 3,670,223 fr- brengt onze oprechte en zuivere winsten op negen jaar tot het cijfer van twee millioen drie honderd twee en vijftig duizend zeven honderd en elf franken, of gemiddeld op één jaar twee honderd een en zestig duizend, vier honderd en twaalf franken of acht franken en twee en zeventig centiemen per honc'ard. Ziedaar de waarheid. En die waarheid kenden uwe schrijvers zoo goed als wij. Ze hebben di® waarheid moedwillig verdraaid Wie zal ernstig betwisten dat 8 per cent een rechtvaardige winst is voor eene nijverheidsonderneming Wie zal zulk een winst durven woekerachtig en schromelijk heeten Het is onbe twistbaar dat men zeer gemakkelijk geld kan uitzetten aan vier en half en aan vijf per cent in hypotheken, renten en obliga- tiën, die niet hel minste gevaar van verlies oploopen. Een nij verheidsonderneming is altijd gevaarlijk. Mag ze dan ook geen grooteren intrest opbrengen De socialen houden zich met 8 per cent niet tevreden in hunne coöperaties; dat zullen wij bewijzen. Nu dat de rijke sociale koeponknippers de waarheid weten over onze maatschappij, zullen ze op onze aktiën niet afkomen, ze zullen liever hun kapitaal behouden in de roode bazars, waar ze woekeren op de levensmiddelen der werklieden. Recht en Vrijheid beweert eok dat onze winsten gedaan werden met 785 werkmenschen. Dat is nogmaals een leugen. We zeggen een leugen, omdat de schrijvers van die gazet zeer wel weten dat zulks niet waar is. Die schrijvers houden er aan moedwillig onze winsten te verdubbelen en langs den anderen kant onze werklieden schier op den helft te brengen. Zoo gera ken die schrijvers gemakkelijk tot de valsche besluiten die ze moedwillig zoeken en leugenachtig staven. De waarheid is nogmaals dat we niet 785 werklieden hebben, maar wel ruim twaalf honderd. Als men nu uitrekent hoeveel we winnen per dag en per werkman, dan is het niet 2fr. 50 maar twee en zeventig centiemen Zijn het de werklieden die onze winsten voortbrengen Neen. Het groot werk wordt door de machienen en mekanieken gedaan, en de opbrengst van dat werk wordt in twee deelen verdeeldéén deel het grootste deel komt ten goede aan de werklieden, onder vorm van dagloon, omdat de werklieden de machienen en mekanieken oppassen en een ander deel het kleinste komt ten goede aan den nij veraar, die de nijver heid bestuurt (iets wat gemeenlijk zeer lastig is) die met zijn geld de gebouwen en machienen aankocht en zoo zijn geld bloot stelde en de kans liep alles te verliezen. Om de werklieden te vleien, schrijven de socialen alles aan de werklieden toe. De bestuurders der fabrieken, de gebouwen, de machienen en mekanieken tellen voor Zéro en ze worden buitengecijferd. De waarheid is dat beiden de werkers en de werkgevers hunne waarde en hunne verdiensten hebben en dat beiden moeten beloond worden, volgens waarde en ver diensten. Het kan dus niet dommer of dwazer dan de winsten eener nij verb iid uitrekenen, per dag en per werkman. Maar betris van den kant der socialen geen domheid of geen dwaasheid zulke berekening te maken, het is bedrog. Met die bedriege- lijke rekeningen op te maken willen ze eenvoudig de menschen verbitteren en ze naar hunnen kant lokken, ten bate van hun winkelpolitiek. Die dwaasheid en de domheid dier berekeningen aan toonen door voorbeelden is gemakkelijk. 1) Een meisje past een onzer spinmolens op van 450 spillen, en wint volgens Recht en Vrijheid 2,50 fr. daags. Volgens die gazet winnen wij op dit meisje ook 2,50 fr. per dag. Het werk van onzen spinmolen dat telt voor zéro; die spinmolen moet gratis werften, ter eere van den koning van Pruisen, of ter eere van de winkelpolitiekers. Alle redelijke menschen zullen zeggen dat nochtans die spin molen die veel geld kost en liet eigenlijke werk doet toch ook iels mag opbrengen en iets verdienen. Zal het over dreven zijn al3 die spinmolen van 450 spillen veertien meters lang zijnde zooveel wint als het meisje, het zij 2,50 fr. daags? Op dien voet, zou een spinnerij van 30,000 spillen (zooals er vele zijn) met omtrent 70 spinmolens, die eene oppervlakte van 18 aren of 1800 vierkante meters beslagen, op een jaar met zulk een groot materieel omtrent vijftig duizend franken winnen. Is dat woeker? Is dat schandaal? Neen, dit is veel te weinig. Men zal misschien zeggen 450 spillen oppassen, is paarden- werk voor een meisje van 16 a 20 jaar. Daarop zullen we ant woorden dat de gentsche spinsters gemakkelijk van 600 tot 700spillen verzorgen. Dat is vrij wat krasser, niet waar? 2) Om nu die 30000 spillen met katoen te voorzien, zijn er omtrent 60 kaardemachienen noodig die, volgens de garennum- mers, omtrent 4000 kilos katoen per dag moeten bewerken. Er zijn 6 mannen noodig om ze op te passen. Volgens Recht ea Vrijheid verdienen die mannen 2,50 fr. per dag, en onze ma chienen winnen ook zooveel. In die omstandigheden zou men 4000 kilos katoen moeten kaarden voor de som van 15 fr. per dag. Dat is kolossaal niet waar Zoo iets als drie tienden van 'n centiem per kilo Wat een woeker 3) Een reizigerstrein van den ijzeren weg, heeft als gewoon personneel een machinist aan 4,50 fr. daags, een stoker aan 3,00 fr. daags en 2 treinwachters aan 4 fr. zoodat het verzor gen van dien trein het gezamentlijk dagloon van 15,50 fr. kost. Als de staat nu aan den trein zooveel wint als de werk lieden van dien trein, dan brengt die trein aan den Staat een® dagelijksehe winst op van 15,50 fr. voor een ganschen dag t® bollen. Kan het gekker 4) We zullen de reeks voorbeelden sluiten met eene nieka- nieke bakkerij iets wat de roode winkelpolitiekers best ken nen. Een mekanieke bakkerij met één enkelen oven, heeft als regelmatige opbrengst voor 10 uren werken, 1500 brooden van 11/2 kilos. Dit werk wordt gedaan door drie bakkersgasten aan vier fr. daags ieder te samen 12 fr. verder met zes broodvoerders aan 3,75 fr. ieder te samen 22,50 fr. en zes jetonverlcoopers aan 2,50 fr. per zondag, of 2,50 fr. voor ieder weekdag, alles te samen zeven en dertig franken per dag voor het bakken van 1500 brooden van een kilo en half. Als die bakkerij nu ook zooveel wint als de werklieden, dan ver dient ze per dag 37,00 fr. of iets meer dan twee centiemen per brood. Zijn de roode cooperateurs tevreden met één cent winst per brood van I 1/2 kilo Moeten alle roode coöperaties niet schromelijk meer winnen Daarbij is het gebleken dat z® van afslag op het brood niet willen hooren. Men ziet dus zonneklaar op welke zotte berekeningen men uitloopt als men de winsten eener nijverheid uitcijfert in ver- gelijkenis van de dagloonen of van het getal werklieden. We hebben dus bewezen met cijfers, dat de winsten onzer maatschappij. Roos, Geerinckx en De Naeyer, geenzins over dreven zijn, en verre zijn van woekerig en schromelijk. Met kwade trouw en leugens alléén kan men het anders 1

De Volksstem | 1911 | | pagina 5