KERSTDAG Een schoon voorbeeld Nieuwjaarsgiften voordenPaus T EEN EN 'T ANDER De aanslag op een Fern AMD Neuray. Albert De Moor. Be Rooaisohe Brevier. inkasseerder te Pariis seclaij werken (,er Maatschappij Eene monsterachtige misdaad EENZAME KERSTMIS DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffet-De Qendt. Roos, Geerinckx De Naeyer Zeventiend» jaargang nr 298. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 24 en Maandag 23 December f 9f I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle, postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. if» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 723, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot A kl. reg.) fr. 0,60 3® bi adz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Finajic. aankon, (per regel) fr. 2,00 Eeklamen (per regel) fr. T.09 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,0® Hecht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hemel en aarde trillen van bewon dering en heilige ontroering, bij het zien van den God-Mensch, die in eenen stal is willen geboren worden, 0111 ons door Zijn voorbeeld en leering den weg des hemels aan te toonen. Diep is de vernedering des Zalig makers, doch,zooals de engelen het in den heiligen nacht zongen, gro is de eer des Allerhoogsten Het, is iinmersifi-dii, verheven mys terie- dat de volmaaktheden van God uitschijnen, met eenen buitengewonen luister Zijne wijsheid, Zijne goed heid, Zijne bermhertigheid, Zijne Al macht en rechtveerdigheid schitteren uit door de wonderbare menschwor- ding van Jezus. Wie anders kon voldoen voor het zondig mensehdom, tenzij een "God- Mensch De beleediging God toege- brachtwas van oneindige boosheid. Gee- nemenschelijke verdiensten konden de vereischle herstelling schenken. Daar om was het noodig dat de Zoon Gods wiens verdiensten oneindig zijn, het werk des verlossing op zich nam. Zijne menschelijko natuur zal lijden en boe ten en alzoo het menscholijk geslacht door de eindeloosheid Zijner verdien sten met den Schepper verzoenen. •Door dit verheven mysterie is Gods rechtveerdigheid voldaan, is de vrede op aarde gekomen en zijn de schatten des Hemels over ons uitgestort. Eere, liefde, lof en dank dus aan den Allerhoogsten en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil. Om dien vrede te genieten, dien Je us op aarde is komen brengen is het genoegzaam eenen goeden wil te hebben. De engelen zingen nietvrede aan de orischuldigen, vrede, aan de boetveerdigen en edelmoedigen, neen, zij zingen vrede aan alle menschen die hunnen goeden wil zullen toonen. Welaan, christen volk, toont uwen goeden wil; komt als de herders neder- knielen voor de arme krib, die ons als eenen prachtigen troon van glorie schijnt, van waar wij de kostelijkste lessen ontvangen. Heerschzuchtigengij die bedwelmd door uwe begeerlijkheid naar eer en aanzien, uwe heiligste plichten en be loften met de voeten treedt, aanziet bier de nederigheid van uwen Zaligmaker, die u zoo minzaam toefluistert Leert van mij dat ik ooimoedig van hert ben Hebzuchtige»,die voortgezweept, door den dorst naar geld en goed, uwe christene plichten vergeet en alleenlijk leeft voor het aardsche, aanziet de ar moede en de verlatenheid van uwen Jezus, die niet in rijke zalen doch in eenen armen stal ter wereld kwam en zoo arm was dat hij zelfs geenen steen bezat om er Zijn gebenedijd hoofd te laten op rusten Loert op heden dat gij op de wereld niet zijt om vergankelijke goederen opeen te stapelen, doch dat gij gescha pen zijt, om God getrouwelijk te die nen en uw eeuw ig geluk te verzekeren. Beproefde zielen, wiens hart nog bloedt door de geleden smarten, ziet met welke gelatenheid en onderwer ping aan Gods wil het goddelijk Kind Zijnen lijdensweg begint. Put aan het kribbeken de noodige krachten om uwe kruisen te dragen, om met moed het doornen pad des levens te bewan delen. Behoeftigen en noodlijdenden, gij die de eersten geroepen werd om het Kindje te komen aanbidden, aanziet de vrijwillige armoede door den Zoon Gods verkozen boven de wellusten des rijkdoms. Draagt met gelatenheid uw lot en weet dat oneindige rijkdommen voor u bestemd zijn in het toekomend loven, indien gij met moed en onder werping aan Gods wil, u beijvert om 's Hoeren wet te onderhouden. Wellustelingen, die teugelloos de wereldsche vermaken najaagt, die uwe ziel bezoedelt met het modder dei- zonde, slaat uwe blikken op den rei- nen groep, die ter uwer aanbidding wordt voorgesteld. Aanziet het Lam zonder vlek, dat wilde geboren worden uit eene zuivere Maagd aanschouwt de Moeder Gods, die sleclfts dien glo rierijken titel wilde aanveerdeti'Ojr voorwaarde dat zij ttwe oogenop den Heiligen Jozef, die door de H. Schriftuur den rechtschapen genoemd.wordt en leert dat Jezus het ware leven is. Gij zoekt het leven en gij drinkt aan den beker des doods... Hier is het ware Leven dat voor pns uit den hemel is gedaald. Mochle Kerstdag voor ons allen een dag zijn van hemelsche zegening en genade. Aan alle hare beminde lezers en lezeressen biedt De Volksstem, eenen zaligen hoogdag en w'enscht, dat zij als Kerstdaggeschenk van het goddelijk Kind zouden ontvangen, den vrede dien Hel op aarde is komen brengen, den drij dubbelen vrede, te weten den vrede met God, met onzen evennaaste en met ons zeiven. Om dezen vrede te genieten, zullen wij altijd menschen zijn van goeden wil, altijd en in alles ons geweten voor oogen hebbende, dat ons oplegt als christenen het goede te plegen en alle kwaad te vermijden. Mochte dien goo- den wil in alle omstandigheden immer blijken. Te rekenen van Ist'" Januari, zal ons Zondagnummer acht blezijden bevatten. Lezers, werkt allen mede tot het ver spreiden der VOLKSSTEM. Dit zou er nog aan ontbre ken Men heeft aan het roode ver- plichtgemaakt orgaan der Waalsche sociali: ten, de vraagd gesteld of het waar is, dat M. Marquet de geldschieter is van eene socialistische coöperatief in 't Walenland. Wij zullen het antwoord van het rood blad, op tijd en stond meodeelen, wel te verstaan, als er antwoord komt. In alle geval, dit zou er nu nog aan ontbreken eene roode coöpe ratief rechtgehouden dank het geld van M, Marquet fójoe heerljk Gezel Vandervelde sprak op 't laatste feest der Belgische jour nalisten De journalisten zouden nooit iets anders mogen schrijven dan lietgene zij waar gelooven Wat ons aangaat, wij hadden dien raad van Vandervelde niet noodig, doch hij legge maar zijn hand op het hoofd en zie dan in den spiegel wie er onder staat. In de Peuple heeft hij de zwaarste verdachtma king geworpen op het orde der EE. PP. Jezuïeten. DeZ. E. P. Thibant heefter reeds op allerbeste wijze op geantwoord. Welnu, in plaats van nu ten minste, de verdediging der zendelingen in zijn orgaan bekend te ma ken, is er nog het eerste woord van to zoe ken. Zoo verstaan de gezellen hoe men de waarheid moet schrijven Bravo, mannen van Dinant De katholieke demokratische groep van Dinant heeft laten weten aan do katholieke pers dat zij geheel en al l'akkoord zijn om de eendracht t'horstellen in do katholieke partij van Dinant.Zij willen het doen op eone wijze die liet voordeeligst zal zijn voor do katholieke zaak Zie, dat zal do uitslag zijn van de booze werking der loge.Overal volledige, volstroh to, algehecle oendracht on strijdlustigheid hij de katholieken, met als onvermijdelijk gevolg Een schitterende katholieke triomf! Wildstroopersdrama te Contich Woensdag nacht was de commandant der brigade van Contich met twee manschappen en twee jachtwachters van den heer Struyf op ronde, wanneer zij lusschen Waerloos en Contich in het veld wildstroopers bemerkten die met een lichtbak joegen. Do gendarmen liepen naar hen toe. maar de stroopers, die gedrijen waren, doofden het licht uit schoton op hen. Do gendarmen en wachters losten ook hunne geweren, maar de stroopers konden dank aan de duisternis, ontsnappen. Ter plaats vond men eenen holleblok, eenen haas, een konijn, alsook een stuk van den lichtbak. Men vermoedt dat een der stroo pers gekwetst is. De Bond der Katholieke dagbladschi-ijvers van België opent heden zijue jaarlijksclie inschrijving der Nieuwjaarsgiften voor den Paus, onder Jen hooge bescherming y»n Zijne Eminencie der Kardinaal Aartsbisschop van Mochelen en Belgueiie Bisschoppen. Toen hij veertien j. ajf gooien dit werk Ttc-gon had dcJUjiHHtfF' Ra; ruziet e dagbladschrijvers CTT dubbel doel den II. Vader eene jaarlijksche ulp-aanbrengen rn h-t moeilijke tijdsomstandig heden, welke het bestuur der Kerk beleeft, en, jaarlijksch ook, de openbare protestatie der Belgische Katholieken tegen de krenking der •echten van ligt Pausdom hernieuwen. Van den eersten dag af werd onze oproep ge hoord en sedert, elk jaar, beantwoorden de ka tholieken dien oproep metéén steeds aangroeieu- den geestdrift en hernieuwen zij onvermoeibaar het offer dat van hunne verkleefdheid gevraagd -. wordt. De geldelijke uitslag der inschrijving is veranderlijk^ docli het getal inschrijvers groeit bestendig aan daardoor schijnen meer en meer de kracht en de eenparigheid uit der gevoelens van getrouwheid en verkleefdheid'aan den H. Stoel, welke ten allen tijde, zonder ooit te ver minderen, onze- katholieke bevolking bezield hebben. Het thans bijna atgeloopen jaar heeft ons. eilaas menige redens aangebracht om daarin te volharden. De offleieële verheerlijking van den roof der Kerkelijke Staten, vijftig jaar gèleden gepleegd, heeft een droevig daglicht geworpen op den wereldlijken toestand, waarin te Rome de H. Vader verkeert, die, ten einde nieuwe belee. digingen te voorkomen,zelfs verplicht geweest is voor zijne trouwe kinderen de poorten te sluiten van het paleis, waarin lijj zedelijk gevangen zit. Ter zeider tijd. wanneer wij de blikken om ons heen slaan, zien wij niets dan gewelddadige ge schillen, reeds uitgebroken of op het punt van uit te breken. Herhaalde malen heeft de opge wekte veroveringszucht bijna de regeeringen doen handgemeen worden, voor welke de kracht van het geweld de eenige wet schijnt geworden te zijn, waaraan er gehoorzaamheid verschuldigd terwijl en daarentegen uit den schoot der volkeren een steeds vuriger, steeds luide uitge drukte wensch naar den vrede opstijgt. Doch zal een rechtzinnige en duurzame vrede ooit mogelijk zijn, zonder dat de samenleving terugkeert tot de grondbeginselen Tan recht- •eerdiglieid en waarheid, door liet Christendom in de wereld verspreid en waarvan de eenige en onwrikbare behoeder de zachtmoedige Pius X is, de stedehouder van Jezus-Cliristus, gevangen in het Vatilcaan en beroofd van zijne rechten Die eenvoudige overwegingen doen de diepe kwaal uitschijnen, waaraan wij lijden zij be wijzen ook de noodzakelijheid, om meer dan ooit onze protestatie staande te houden. De Belgische katholieken zullen het begrijpen Ook is het met volle vertrouwen dat wij een nieuw beroep op hunne verkleefdheid en hunne edelmoedigheid doen. De inschrijving is van heden af open. De insclirijvingslijst zal gelijktijdig in al de katholieke dagbladen des lands aangekondigd worden. De namen der inschrijvers zullen vereenigd worden in een album, dat den H. Vader zal overhandigd worden met de opbrengst der inschrijving. Hel bureel van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers. De OndervoorzittersDe Voorzitter, Jan Van Menten. Dc PenningmeesterDe Schrijver. Frans De Ceuster. Leo Mallié. Men mag de inschrijvingen sturen aan liet bureel van liet blad af aan M. Leo Mallié, schrij ver, 7, rue de la Tete dlDr, Doornik. De Osservatore Romano kondigt een pauselijk bevelschrift af betreffende de her ziening- van den Roomschen brevier. Er zal daarvoor binnen kort oene bijzondere com missie aangesteld worden. In afwachting hoeft de H. Vader eenige geleerden gelast, eene nieuwe rangschikking der psalmen in de getij don te doen, zoodanig dat al de psal men gelijk zulks-vroeger het gebruik was, in den loop der week gelezen worden. Die nieuwe rangschikking zal aanstaande jaar verschijnen on van af 1 Januari 1913 ver plichtend zijn. Woensdag heeft de H. Vader de commissie, welke met die taak gelast was, in hijzonder gehoor ontvangen, on deze hoeft hem een exemplaar aangeboden der nieuwe uitgaaf van liet Psalmboek van den Roomschen Brevier. Het is dus reeds gedrukt en zal spoedig overal kunnen verspreid worden. De priesters en kloosterlingen, die het ontvan gen, moeten niet tot 1913 wacliten om het te gebruiken de II. Vader geeft hun de toe- laling het onmiddelijk na de ontvangt te bezigen* Voegen wij erbij dat de bijzondere com n ïssïe, waarvan Do Paus de benoeming aan kondigt, zich ook zal bezig houden met de herziening van het Missaal. TE AALST Wij vernemen met het grootste genoegen dat bovengemelde firma onzer stad, zich voor goed inricht, op het gebied der sociale wer ken, Wi voordeele barer talrijke werklieden. Do reeds Ingerichte werken zijn als volgt I. Pensioenkas voor icerkliede*i. -13* eene pensioenkas ingericht aangesloten hij de Staatsspaarkas, en in de welke de maatschappij Roos, Geerinckx en De Naeyer aan eiken aangesloten werkman Vijftig per cent zijner storting, als bijleg schenkt. II. Pensioenkas voor de bedienden. Er s-insgelijks eene pensioenkas ingericht ten voordeele van het dertigtal bedienden der maatschappij, door de welke elk bediende een minimum pensioen van twaalf honderd franken 's jaars zal genieten. Het pensioen zal door het bestuur der maatschappij vast- esleld worden volgens de verdiensten van den belanghebbende. Dit pensioen voor de bedienden is gansch kosteloosen de be dienden doen geen de minste stortingen voor het te bekomen. 3. Rusthuizen voor de oude werklieden Er zullen op bekwamen tijd rusthuizen opgebouwd worden voor de gepensionneerde werklieden der maatschappij. De grond er voor is reeds aangekocht. Die rusthuizen zul len ingericht worden op den voel der Apostel huizen en bestaan uit afzonderlijke netto uisjes met hof. Elk gepensioneerd werk man zal zulk huis met zijne Vouw gratil nogen gaan bewonen. Het onderhoud dier rustende werklieden zal geregeld worden net hun pensioen, zoodat de oudjes van Roos Geerinckx De Naeyer hunne ouoe dagen onbekommerd zullen mogen slijten, irv. eene welverdiende rust, te samen met hun vrouw. Het is te verhopen dat nog'andere n\ive- raars onzer stad en ook van elders, dit waaiVk schoon voorbeeld zullen volgen en dal aP( oude werklieden, in eene nakemle toekc zich niet meer tot do openbare weldadigheid\ uilen moeten wenden. N. 1. M. GAtjy, de Inkasseerder N. 2. M. ROCKON. N. 3. M. SOUPISON naar wie de bandieten scho+en. Ziehier nog eenige bijzonderheden over do brutale aanslag, gepleegd op len inkasseer der der Société Générale, te Parijs-Monl- martr®. Zooals eiken morgend, ging de inkasseer der van zijne woning naar den hoofdzetel dei- Bank, Rue de Provence, om er de fondsen noodig in het hulphuis der Rue Ordener, U- halen. Hij nam zooals gewoonlijk den tram en stapte af juist aan den hoek der rue Ordener. Een andere bankbediende M. Peemans wachtte zooals gewoonlijk den inkasseerder af aan den hoek der straat en volgde hem oj een drietal slappen, ten einde eene poginj tot dief te te kunnen verhinderen. Op vijftien meiers afstand van de Bank loste een kerel plotselings drie revolver schoten op Gaby. Peemans was niet gewa pend en sprong ijlings de bank binnen, om hulp roepend. Toen hij met hulp opdaagde, lag Gaby reeds uitgeplunderd ten gronde, terwijl oen automobiel, waaruit onophoudend revolver schoten gelost werden in volle vaart we; reed. De bandieten vluchtten. Talrijke ooggetuigen poogden de bandie ten te achtervolgen, doch de schurken losten maar altijd voort revolverschoten en liet mag een echt wonder heeten, dat nieman getroffen werd, daar er wel dertig schoten gelost werden tijdens de achtervolging. De toestand van den ongelukkigen Gaby is hoogst bedenkelijk, hij zoo verre dat do bestuurder van het gasthuis waar hij ver zorgd wordt, besloten heeft, niet te trachten de kogels uit te halen, daar het toch vruchte loos zou zijn en het slachtoffer niet de minste hoop op genezing heeft. Het parket heeft Gaby niet kunnen on dervragen. Een later bericht meldt, dat de automobiel der bandieten, te Dieppe verlaten gevonden werd. Nabij Munich werd gisteren morgend, op eene weide, een zak gevonden, welke zorg vuldig toegehonden was. Toen men den zak waaraan bloed kleefde, opende, vond men er het lijk in van een elfjarig meisje, Frida Pra- cher, dat sinds Maandag verdwenen was. Uit de lijkschouwing bleek, daf het arme slachtoffer op ijselijko wijze mishandeld is geworden, vooraleer vermoord to zijn. Maandag avond had zij in gezelschap van twee vriendinnetjes do school verlaten, om huiswaarts te keeren. In eene afgelegene straat, naderde hen een zeer netgekleede jongeling en Frida zegde tothare gezellinnen dat de jongeling haar oom was. Zij is met hem medegegaan. Het zonderlinge is nu echter, dal Frida Pracher geen enkele oom heeft. De policie dus overtuigd dat deze jongeling de moorde naar der arme kleine moet zijn. Men zoekt [zijn spoor op. Wat een geloop trap op, trap af! Wat een herrie door de breede gangen der kazerne De portretten aan de wanden, de beeltenissen en fotografieën van ouile, roemrijke generaals, veld heer en, vorsten en- voormalige comman danten, der compagnie keken streng en schenen vertoornd over het ordeloos heen- en weerloopen der grenadiers. Een blijde glans glom in de oogen der solda ten, die vrijer en blijer eene betere toekomst tegemoet gingen en al do honderden plagerij en en onaangenaamheden van den in- en uit- wendigen dienst hadden vergeten. Wat beteekende dat alles ook in vergelijking met de komende dagen Verlof Vrij, weer heelemaal vrij, zijn eigen heer en meester zfiu, dit bewustzijn sloeg en gouden brug over den afgrond der werke lijkheid van het soldatenleven. En zwaar was het bruggegeld, dat elk moest betalen de schietoefeningen met succes vol brengen Niet allen hadden aan de vereischten vol daan. Maar de commandant gaf ten slotte ook aan de slechte sehutters verlof in de hooi», öat zij later des te meer hun best zouden doen. Hoe herademden zij allen Zy gevoelden, dat de oversten toch niet geheel en al den mensch hadden afgelegd. In blijde stemming schreven zij naar huis ik kom Zij verrichtten opgewekt hun dienst; roolijk, bijna uitgelaten maakten zij zich ge reed voor het vertrek naar liuis. Maar onder de soldaten was er ook menig een dio bédrukt al die bedrijvigheid gadesloeg, j.i. in wiens blik eene stille droefheid lag. eeu onderdrukt verdriet bfi al de blijdschap der anderen. Het waren zy, die geen vader en moeder meer hadden, geene familie, geen thuis- Waarheen dus in deze vrije dagen Hun wachtte in de verte geen trouw hart,voor hen richtte niemand een kerstmistafel aan, en nie mand zon hun met eenige deelneming vragen hoe gaat liet u? Toon de sergeant gevraagd had. wie vrijwillig hier wilde blijven, waren z'y uit de gelederen naar voren getredentwee oud-gedienden en een rccruut. Het was pijnlijk voor hen, door hunne ka meraden de opgewekte toebereidselen te zien maken voor bet vertrek het was verdrietig, dat de sergeant bij het verlofappel hun da meest nederige corveeën opdroeg. Denrecruut ging een steek door bet hart morgenvroeg, als de anderen gelukkig de poort uittogen dit werk to moet/- Maar gij zijt soldaat! dacht liii. Hij zweeg en staarde weemoedig voor zich heen. Het zou niet de eenige oorvee zijn, die hij deze heilige dagen zou moeten ver richten De verlangde dag der vrijheid brak aan. In de gangen waren de escouades aangetreden. De sergeant las nogmaals de regels van het verlof voor, dan werden verschillende afdee- lir.gen gevormd, die door een officier door de stad naar de statie geleid werden. Nu waren I allen wegDe kamers waren stil en verlaten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1