T Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN EN 'T ANDER Ds aanslag op den inkasseerder te Parijs. Dramatische zelfmoord te Luik Zeventiende jaargang n' 299, Dijnsdag £6 en Woensdag 27 December 19! I O tj? «I? X3 Gr 13 X-. H5 Stoutmoedige bandieterij De kandidatuur van M. Woeste 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 iramcen. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ife TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN r TE BRUSSEL I TEffiflLST 728, Steenweg wan Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. I 'an .Nuffcl-De Qendt. AANKONDIGINGEN) KI. aank. (1 tot 4 kl. re».) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. d,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 j 19 D N Nn tri*crju Ik trek me dat niet aan, dat is nog al in veel gevallen liet antwoord dat men ontvangt, als men de ïnen- sclien spreekt, niet over sport, niet over spel, niet over theater, maar wel over zaken die hun rechtstreeks aanbe langen. Een dier belangrijke kwestiën is deze van het pensioen. Trekken vele menschen hun de zaak niet aan als g'er hun eens terdege, zaakrijk wilt van spreken, zooveel te gemakkelijker zetten ze d'ooren open als d'eene of andere volksvleier hun komt vo >r den aap houden en hun zegt niet 1 fr. per dag maar 2 fr. pensioen per dag moet gij hebben en dat moet de Staat en de Staat alleen u geven. Door Staat ver staan wij hier de openbare Besturen. Het zal voorzeker niet van onpas komen het verslag te raadplegen dat de heer Romain Moyersoen Volksver tegenwoordiger, daarover heelt inge diend tijdens het 3de Congres van het rnutualistenverbond, dit jaar te Ver- viers gehouden. Dit verslag is kortbondig, duidelijk en goed verstaanbaar; een bewijs datde schrijver ervan de kwestie meester is. Bespreken wij thans nader de zaak. De Belgische pensioenwetten van 1900 en 1903 steunen op het persoon lijk boekje en op de ondersteunde vrij beid de wet van 5 Juni 1911 voerde een 'bijzonder stelsel van verplichting in voor de mijnwerkers. De regeering heeft aangekondigd dat het de pen sioenwet voor al de werklieden ging veranderen; het is de schuld der tegen kanting van de goddelooze en hunne belachelijke doenwijze in de Kamers, dat die kwestie niet dichter bij hare op lossing staat. Doch dat er in deze wet verandering komt, is zeker. Minister Hubert heeft immers tijdens de bespre king der pensioenwet van de mijnwer kers verklaard Verliezen wij niet uit het d g dat, wat wij nu-aan de mijn werkers geven, wij ten plicht hebben morgen toe te kennen aan al de arbei ders, welk ook het werk weze waarop zij hunne bedrijvigheid toepassen. Deze w oorden vonden overal grooten bijval en vooral op de banken der Rechterzij. De wetten van 1900 en 1903 hebben hoewel schitterende, toch onvoldoende uitslagen gegeven. Zij zijn schitterend door het groot getal personen die zich vrijwillig hebben aangesloten. Op 21 December 1910 beliep dit getal tot 1150,000. De uitslagen zijn onvol doende. Ten le) Omdat nog te weinig werk lieden zich hebben aangesloten het is maar het vierde van het geheel getal werklieden. Ten 2°) Omdat er te velen zijn die onregelmatig storten bijna de helft der aangeslotenen. De uilslagen hangen hier hoofdzake lijk af van eene aanhoudende en vaste propaganda. Zoo zijn er gemeenten waar om zoo te zeggen, alle inwoners bij de pensioenkas zijn aangesloten, arm en rijk, burger en werkman, man en vrouw, kindon ouderling daarte gen staan dan, ongelukkiglijk genoeg, gemeenten waar cïit uitstekend werk zoo goed als onbekend en derhalve on- beoefend is gebleven, Nu,het betaamt,dat ieder mensch die een volle leven eerlijk heeft gewijd aan den arbeid, in zijn ouden dag ge rust moet kunnen leven, met zijn pijp- ken in zijnen zetel. Doch dit pensioen mag geene aalmoes zijn, dat moet een werk zijn van vooruitzicht en daarom is het grondbegin der wet goed, waar door ieder aangeslotene zijne jaarlijk- scbe persoonlijke bijdrage moet stor ten. Doch juist om die wet hare volle vruchten te doen afwerpen, is het 1100- dig, de verplichte aansluiting, zooals het met de mijnwerkers het geval is, algemeen te maken. Doch dit alge meen-maken en dit verplichten is ge makkelijk gezegd, veel lastiger is het die uit te voeren en in de uitvoering in de oplossing ligt de knoop. Hoe igaatgij de zaak haar beslag geven. Ben dubbel punt moet worden gade geslagen 1) Wordt de aansluiting verplich tend, de keuze der mutualiteit moet voor allen vrij blijven. 2) Buiten de bijdragen van den aan geslotene, moet ook de patroon en de Staat lusschenkomen. M. May, de Belgische Jood, heeft een stelsel ingediend dat 360 fr. per jaar geeft aan iederen Belgischen ar beider, gansch ten laste van den Staat; noch de aangeslotene noch de patroon moeten er in iets tusscheukomen. I)e voorsteller spreekt er niet eens in, hoeveel de uitvoering van zulken maatregel zou kosten. Oppervlakkig maar genomen, zou het komen op eene jaarlijksche uitgave van... 10S mil- lioen Eene bagatel, zoeals ge ziet. En dan is het nog enkel veronderstel ling. Engeland had bij hot stemmen zijner wet de uitgave voor het geheel geschat op 100 millioen nu is zij in voege, en nu overschrijdt de uitgave jaarlijks al de 300 millioen In de andere landen is het al niet beter gelegen. De oplossing van het vraagstuk in België, kan dan ook best gevonden worden in de verbetering, de volmaking 011 de wijziging van het bestaande stelsel... Al de werklieden zouden zich bij die mutualiteit kunnen aansluiten welke zij verkiezen, maar de aansluiting zou verplichtend zijn. De minimumbijdrage van patroon en arbeider zou door do wet worden vast gesteld en verschillen van nijverheid tot nijverheid de bijdrage van den Staat en do andere Openbare Besturen zouden grooter en tastbaarder kunnen worden, al naar gelang 's lands geld middelen het zouden toelaten. Zoo doende en handelende, zou België eene prachtige inrichting te meer bezitten. Eer het nog eenigen tijd verder is, en de katholieke regeering over eene grootere meerderheid zal beschikken in de Kamers, zal aan dit gewichtig vraagstuk eene bepaalde en gelukkige oplossing worden gegeven, tot voor deel en geluk van de Belgische bevol king Eeei ©©mpBSreiesnt aan de B©ge» off5caeffBen. Woensdag heeft Mgr. Keesen eene krasse redevoering uitgespro ken in den Senaat, op de loge, en do offi cieren die er deel van maken. De minister van Oorlog heeft er dit op geantwoord Mgr. Keesen heeft mij eene' categorieke vraag gesteld. Mijn antwoord zal oven zoo categoriek zijn. Ik wil geen onderzoek doen, maar ik verklaar dat ieder officier die dee.lma.akt van eene geheime maatschappij of aan sulkdanige vereeniging toaarin men zich met politiek bezig houdt, eene grove fout begaat. De officieren hebben zich slechts met eene enkele zaak bezig te houden hun beroepsplicht ICrac^fige Bogiek en •safuMs*- Isjke @Gvofgte®ekking, Uit de woorden van M. Hellobaut, zegt Mgr. Kee sen trek ik dezo logische gevolgtrekking Ieder officier, aangesloten hij de vrijmet selarij schendt de militaire reglementen welnu, een officier die gewoonlijk do mili taire reglementen schendt, is een slechte soldaat dus ieder officier aangesloten bij de vrijmetselarij is een slechte soldaat... Zie. dat heet men klaar en duidelijk spre ken Die het schoentje past, die trekke het aan 28S menschen waanzinnig of zot geworden. Al die personen zijn niet op een enkelen dag in de hersen go- raakt het is de statistiek voor heel't jaar voor ons land. Bij die 285 zieken zijn 41 toe te schrijven aan alcoolisme. Van 26 tot 46 jaar zijn de gevallen het talrijkstbij kinderen van 5 lot 15 jaar komt men het ook nog al tegen. Bo ven de 50 jaar zijn de gevallen zeer raar en eens 85 jaar, is men zoo goed als volkomen verzekerd niet meer zot te zullen worden. Gelukkige menschen, die van 85 jaar Wie had dat nu gepeinsd Voor onze betrekkingen niet Congo. liet ministerie van Koloniën laat weten dat de stoomers die in 1912, postcolis naar Congo zullen meovoe ren, uil, Antwerpen zullen vertrekken den 6 on 27 Januari, 17 Februari, 9 en 30 Maart, 20 April, 11 Mei, 1 en 22 Juni, 13 Juli, 3 en 24 Augustus, 14 September, 5 en 26 Oelo hei', 16 November, 7 en 28 December. De colis moeten den vooravond van 't ver trek vóór 5 ure 's avonds in de Middenstatie te Antwerpen afgegeven worden. E©di ftfiiimunfeBid gedacht van een waardig profest. In de Bien Public schrijft een katholiek, dat onze verontwaardiging tegen die afschuwe lijke lastertaal óp onze geloofszendelingen, zich niet enkel bij woorden mag bepalen, en hij stelt voor eon protestatie-penning in te richten. Zie, dat is een uitstekend ge dacht. Als gevolg van die ongehoorde aanvallen, zouden alzoo de Belgische katholieken aan onze missionnarissen. een geschenk doen van eene som die vele duizenden zou bedragen. Oh wat een edel, wat een waardig, wat een prachtig en veslzeggendprotest zou zulks niet zijn Zou soms het Antwerpsch inrichtingsko- miteit dit niet tot góeden, uitslag kunnen brengen M. Taft en Rla Roosevelt. Ten einde den oorlog zooveel mogelijk te voorkomen, is President Taft een hevige voorstaander van do internationale scheids- verdragen. M. Roosevelt is er hardnekkig tegen. Komt het bij deze gelegenheid niet van pas te herinneren, dat Roosevelt tijdens den Rus- sisch-Japaanschen oorlog nog den naam heeft verkregen van Roosevelt de Vrede brenger Ons dunkt; dat Roosovelt zijn schoonen eeretitel erg aan 'l verbeuren is. Of zou soms de vrede maar'goed zijn, als Roo sevelt met de pluimen kan gaan loopen Wie zal 't ons zeggen beroemde kathoBieke Jour- ssaSsstee*. Bij de onsterfelijke katho lieke journalisten Louis Veuillot, Pater La- cordaire, Chateaubriand, Balmes, graaf Verspeyen, August Snieders en meer anderen, mag voorzeker de groote staatsman graaf de Mun niet vergeten worden. Zijn schoonste werken zijn: Ma vocation socialo en Les dernières heures du dra- poau blanc Men mag van hem nog ver wachten Mes souvenirs de la guerre et do la Commune en ook Mes premiers souve nirs militaires d'Algério TE ST. JOOST TEN N0OOE In de Warmoesstraat, te St. Joost-ten- Noode, woont Madame W° Maes, met hare lSjarige' dochter. Zij houdt er een kruide niersmagazijn en heeft den naam eenig geld te bezitten. Zaterdag namiddag, rond 4 ure ging zij in de kelderkeuken en hare aandacht werd ge trokken door een ergen sigarettengeur. Zij zag rond en ontdekte een kerel, ver borgen achter verschillige kleedingslukken die aan een kapstok hingen. De kerel sprong nu op Madame Maes en wilde haar met een keukenmes, dat hij van de tafel nam, treffen. Madame Maes verdedigde zich spoedig. Na een hardnekkigen strijd, gelukte zij erin llaren aanvaller te ontwapenen. Deze gieep zijn slachtoffer alsdan bij de keel, wierp haar ten gronde en poogde ze te verwurgen. Nog eens geraakte Madame Maes uit de banden van den woestaard en riep om hulp. Hare kreten werden gehoord door den policio- agent Dcvogelaer, die op het eerste verdiep van hetzelfde huis woont. De agent kwam beneden en loste twee revolverschoten om den schurk schrik aan te jagen. Met behulp van een andere toegesnelde agent, kon hij den kerel bedwingen en hem naar het commissariaat der Beriotstraat lei den. Door den policieofficier ondervraagd, ver klaarde de schelm te heeten Jan Becker, oud 35 jaar, geboren te Antwerpen, en wo nende Fronsnylaan, le Sint-Gillis. Hij was in het bezit van een revolver gela den met drie kogels. In zijne zakken vond men een aantal voor werpen welke bij bij Madame Maes gestolen had. Becker bekende dat bij langs den bijzon deren ingang Vrijdag in huis gedrongen was, rond 3 ure namiddag. Hij had er den nacht doorgebracht op de kens, welke hij op eene kamer gevonden had. Tijdens de worsteling die de vrouw Maes, met den bandiet onderstond, werd zij aan het aangezicht en den hals gewond. Een geneesheer heeft haar de noodige zorgen toegediend. De toestand van Gaby is eenigszins ver beterd. en naar nu gemold wordt, zou alle hoop op redding nog niet verloren zijn. Uit het onderzoek is thans gebleken, dat de automobiel, waarin de bandieten gevlucht zijn en welken zij te Dieppe hebben achter- gelalen, gestolen werd Le Bologne-aan-Seine, ten nadeele van M. Normand. Do schurken hadden er alleen hel nummer van ver anderd. Het bestuur der bestolen Bank heeft be sloten eene som van 12.500 fr. als belooning te geven aan hem die de dieven en de ge stolen waarden kan doen ontdekken. Eene belangrijke verklaring. Zaterdag avond heeft een koffiehuisbe- diende, in dienst in eeu Brusselsch hotel, eene belangrijke verklaring afgelegd. De koffiehuisbediende zegde namelijk, dat Zaterdag namiddag twee Franschen in bet hotel kwamen, en bijna onmiddelijk begon nen aan het verdoelen van eene groote partij bankbriefjes en goudstukken. De koffiehuisbediende, dio juist in een Purijsch blad het verhaal^ der bandieterij las, naderde de twee Franschen en bezag hun recht in de oogen. De twee mannen schenen niet gerust meer te zijn, verborgen het geld in hunne valies en veflieten ijlings het hotel. Zij sprongen op een tram, die in de richting der Noord- statio reed. Eene goede halve uur later gingen de twee onbekenden andermaal voorbij het hotel, zich thans naar de Zuidstatie be gevende. Beide kerels schenen rond de 25 jaar oud, en hun signalement komt goed overeen, met dat van twee der stoutmoedige bandieten die den aanslag op den inkasseerder pleegden. Wij lezen in onzen achtbaren konfrater Le Bien Public, van Gent, nummer van 25 December, volgend artikel De bladen aller partijen houden zich voortdurend bezig met den veldtocht, in het arrondissement Aalst door eenigen geleid, tegen do kandidatuur van M. Woeste. Men moet niet al te veel belang hechten aan de valsche geruchten, welke daarover de ronde doen. Onze tegenstrevers hebben er al te veel belang bij, om ze te vergroolen en dus te doen gelooven, dat oude twisten terugkeeren en onze krachten verdeeld zijn. Verhaasten wij ons, het zeggen de drukpers der linkerzijde zelfs, alhoewel zij M. Woeste bestrijdt en zijn aftreden ver langt, bekent nochtans welke overgroote rol do achtbare Staatsminister in de Belgische politiek gespeeld heeft. Het zal eene groote eer zijn, voor het arrondissement Aalst, gedurende 3S jaar getrouw gebleven te zijn aan den grooten Staatsman, alhoewel hij niet altijd t'akkoord was met een groot deel zijner kiezers. Do Aaleterscho katholieken hebben verslaan, dat M. Woeste geen lokale volksvertegen woordiger is, maar eene ster van do katho lieke partij, een nationale room, evenals M. Beernaert, te Tliielt en vroeger M. Ma- lou. te St Nikolaas en Jacobs, to Antwerpen. Daags na het stemmen der krijgswet, hebben de vele katholieken, welke vijandig waren aan den verplichten krijgsdienst, hunne persoonlijke gedachten opgeofferd en zich rond het vaandel geschaard. Die katholieken hebben een bewijs ge geven van eeu politieleen geest, waardig van de zaak welke zij dienen. Zij werden om hunne zelfverloochening beloond, door het aangroeien dor strijdkrachten welk do een dracht van allen aan hnnne partij bracht. De incidenten welke door do houding- van M. Woesto, in de schoolkwestie uitge lokt werden, zijn voorzekers niet erger, liet is nu het oogenblik niet om daarop terug te komen. Het is nu bijzonderlijk het oogenblik niet, om bij middel van die oneenighoid van gedachten, een veldtocht in te richten tegen een der moedigste leiders onzer partij. Indien bet waar is, dat M. Woeste vijandig was aan eeno algeheelo herziening van do wet van 1895, moet men ten minste toch bekennen dat do vrijheid, de eer en de vooruitgang van het christen onderwijs,nooit een beslister en standhoudender verdediger gehad hebben Eene dramatische poging tot zelfmoord heeft te Luik plaats gehad. Zooals eiken morgend, kwam de 20 jarige Maria B.., van Vottem, in gezelschap van haren minnaar naar haar werkhuis. De jongeling ontmoette op de Hooge- schoolkaai een vriend on bleef eenige oogen- blikken met hem praten, terwijl hot meisje traagzaam haren weg voortzette. De jongeling versnelde den trap om het meisje te vervoegen, en was nog slechts eenige meters achter haar, toen zij plotse lings over de borstwering van de Maas klom en in het water sprong. Voorbijgangers, die haar deze wanhopige daad hadden zien plegen, wierpen haar eene reddingsboei toe, doch do ongelukkige kon ze niet bereiken. Weldra verdween zij in de diepte en werd door den stroom medege- sleept. De reden dezer wanhopige daad is geheel onbekend. De jongeling die haar vergezelde, verklaart dat zij niet getwist hebben en dat het meisje hem niets van haar akelig voorne men gezegd had. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo VIII. Matadi 12 September 1911. Van gisteren avond, hebben do reizigers op den Elisabethville hunne voorbehoudene plaats ingenomen dezen morgend, weer galmden de bergen on rotsen van Matadi van het machtig gefiuit van ons stoomtuig. Eindelijk werdt het anker gelicht en nu beweegt zich langzaam en statiglijk die vlot tende stad, om langs om sneller stroomaf waarts gedreven te worden. Een enkel spijt heklom mijn hart, mijn boy of lijfknecht, die mij van Elisabethslad lot" Matadi gevolgd en eerlijk gediend had, was in de stad blijven vernachten en daar dit maal zijn meester niet tegenwoordig was om hem, volgens gewoonte, te wekken, is hij blijven slapen en heb ik hem niet meer ge- gezien. Gelukkiglijk dat ik daags te voren met hem alles geregeld had Vaarwel Kongo Vaarwel gij allen, man nen en vrouwen, die dagelijks uw leven ten pande steld om aan do beschaving mede te werken Tot wederziens, gij die mij zoo broederlijk ontvingten mijne taak vorgemak- kelijktet. Vaarwel zwarte Kongolanders mocht het licht van den godsdienst en weten schap uwen geest weldra bestralen en uwe zeden verzoeten. Vaarwel Kongostroom. die mij zoolang hebt gedragen alhoewel gij eenzame en woeste vlakten doorstroomt, zijt gij toch meermaals met liefdelijke dalen omzoomt. Onze eerste reis was kort na eenige uren varens was ons gemoed opgebeurd door de bekoorlijkheid deslandschaps en door de ken nismaking van talrijke nieuwe vrienden. Zoo kwam ons schip lot Bomaaan de los- kaai stilliggen. Boma is aan Kongo, wat Brussel aan België is Goeur et caveau Alle hooge besturen zijn gevestigd in deze hoofdstad onzer kolonie. Het grootste deel onzer mede reizigers, bedienden van don Kongostaat, moesten hier hunne rekeningen gaan veref fenen en hunne papieren in regel stellen. Voor mijn deel, had ik hier twee plichten te vervullen den heer gouverneur te gaan groeten en een gebed le storten op het graf van oenen stadsgenoot. Heer gouverneur Ghilain verschaft mij een vereer on d verhoor en stelde groot belang in 't verhaal der wis selvalligheden mijner reis het betrouwen dat deze hooggeplaatste heer in den huidigen toestand stelt, kwam mijn goeden indruk staven op de toekomst onzer kolonie. Ik bezocht vervolgens oenige openbare gebou wen, waaronder do ijzeren kerk, het tribu naal, do scholen en ik stond ten slotte voor bet hraf van do E.H. Pater Juius Van Trim- pont, zijn naam zegt genoeg voor ons Gee- raardsbergenaars. Boma kendo dien voor beeldige!) priester, die als soldaat van het eerste uur, zijn kloek gestel en zijne bloeiende gezondheid aan do beschaving offerde zijne gedachtenis blijft geëerbiedigd bij witten en bij zwarten. Gave God, zoo sloot ik mijn gebed, dat bet schoon voorbeeld van mis- sionnaris Jules Van Trimpont door vele onzer Vlaamsche priesters nagevolgd worde. Boma Boma is voorbeeldig gelegen op eene hol ling waar achter bergen, die in eenen oogslag de uitgestrektheid der stad laten zien. Is Boma gelijk Tgsstad en Matadidan toch. 1 heeft de hoofdstad van Kongo dat te voor dat het sinds 25 jaar met de m&uua van hel gou-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1