0 HOE FEL! Reeks brieven van M. Vincent Diericx OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Een groot zedenschandaal Vreeselijk drama te Bucharest O «j DAGBLA3D De moorderij van La Sauvenière Een plicieapnt-apche. EEN LIEFDEDRAMA TE LUIK Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nr 301. *2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 December l&n ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posllmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (h» TWEEDE UITGAAF, uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, .Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De QendL AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 •Recht. hersteH. (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De goddeloozen, waaronder de- so cialisten op de eerste plaats uitmunten in zeer'vele omstandigheden, hebben het noödig bevonden onze mission na-1 rissen in Congo te bezwadderen en te" beschuldigen. Reeds is er aan een dier godsdiensthatende bladen van wege de É.E. P.P. Jezuïeten in Congo, een recht van antwoord toegekomen het moedig blad heeft geweigerd dit ant woord op te nemen. Doch de Jezuïeten zijn van een klein beetje niet benauwd, en 't goddeloos blad zal voor de recht bank worden geroepen om zich daar te hooren veroordeclen, hoe ongraag het dit ook zal doen, dit antwoord in zijn blad volledig bekend te maken. Van den anderen kant is liet boekje c Fermes Chapelles of Kapelhoe ven ook in 't Vlaamsch verschenen en op vele duizenden exemplaren ver spreid onder onze weldenkende en doorbrave bevolking. De gebroeders Hanquet hebben M. den substituut De Clerekj "rekening- gevraagd over zijne beschuldigingen tegen hun broeder. M. de /substituut heeft aan zijne on dervragers laten weten dat zijn verslag vertrouwelijk was, en dat hij daarover enkel rekening heeft te geven aan zijne hiërarchieke oversten. Meer weel hij niet te zeggen. Ons dunkt, dat ]\IDe Clerck beter zou gedaan hebben dit te herinneren aan beer Vandervclde, die- in volle Kamers, niet enkel zich be diende van die vertrouwelijke stuk ken, maar zich vergenoegde mét eenige uittreksels, cenigo afzonderlijke doe len van die vertrouwelijke docu menten. Doch het zal er niet bij blijven. Reeds heeft E. P. De Groole, aan M. De Clerck, een antwoord ge zonden, een open brief,die in verschil lende bladen is verschenen, en waarin de Eerw. Pater duidelijk aantoont de ongerijmdheden, de onnauwkeurighe den en erger nog, de onwaarheden, die in liet verslag van dien jongen substi tuut krioelen. Pater De Groote kon digt aan, dat de heer substituut zich insgelijks aan krasse antwoorden m verwachten zoodra dc andere aange rande zendelingen in het bezit zullen zijn van de beschuldigingen. Het is zonderling dat de bladen die zich uitgeven als de monopoolbezitters der waarheid, dat de goddelooze bla den, waarvan meer dan eens kortzich tige of onverschillige katholieken dur ven getuigen, dat zij die bladen moeten leren om op hoogte te zijn, het is echt zonderling, dal die bladen die zooveel inkt lieten vloeien als het er aankwam modder en slijk te werpen op onze be wonderenswaardige paters, nu geen woord weten te vermelden, noch over het boekje van den Z. E. P. Thibaut, noch van liet. antwoord van Pater Dc Groole, noch over de brieven van de gebroeders Hanquet. De lezers van die goddelooze bla den moeten in de belachelijke meening blijven verkeeren, dat de paters Congo te werk gaan, als een soort menscben, die nog'wilder en woester zijn al's de onbeschaafde wilden zelf, ja, wilder als de mensekenetende Con goleesche volksstammen Zij moeten in den waan blijven verkeeren, dat de paters in Congo kinderroovers zijn Ge zult ons zeggen Ja, maar dat gelooven de mensehen toch niet dal is zwans daar is niemand in België, bij mag nog zoo dom, nog zoo bot nog zoo stom zijn, die zulks zal aanne men Zij die zoo spreken, kennen de gesteltenis niet van de eenvoudige zie len de goddelooze werklieden laten zich door hunne bladen, alles opslo- ven, al zij hel dan ook liet meest onge looflijke- Ah Moesten wij nu op sommige antiklerikale meetingen en vergaderin gen zijn, dan zoudt gij u van het uit werksel van die wraakroepende aan vallen best kunnen overtuigen ge zoudt er niet enkel de beschuldigingen in de Kamers uitgebracht, hooren her halen, maar ge zoudt die beschuldi gingen verhonderdvoudigd zien, ge zoudt ze honderdmaal erger en grooter hooren voortvertellen, tot schrik en angst en verontwaardiging van die onnoozele dutsen. En juist omdat -wij dit antiklerikaal boerenbedrog, die ongehoorde men- schenfopperij en die allerdwaaste volksstrooperij kennen, juist daarom is liet dat wij zoo vol verontwaardiging zijn opgekomen tegen die walgelijke, vleselijke, onhebbelijke belasteringen op onze geloofszendelingen. Oh Het is niet voor u, lezers en lezeressen van De Volksstem niet voor de ontwikkelde liberalen en socialisten, dat. wij deze artikels schrij ven wij en zij, zijn ten volle overtuigd van het onschatbare werk door onze geloofsverkondigerstotstand gebracht; maar het is uit medelijden voor die arme verdwaalde zielenvoor die me delijdenswaardige liberale en socialis tische simpele menschen, dat wij schrijven, opdat hij gelegenheid, bij die menschen dc klaarblijkendste waar heden tot hun volle recht zouden mo gen komen. De missionnarissen, de edelste zie len van de humaniteit, de ware beoefe naars van een leven van het opperste ideaal, werden om hun zelfsverlooche- ning en om hunne zelfslaehtoflering, door de goddelooze borden aangeval len nemen wij dus de gelegenheid te baat om liet heldenwerk onzer koene kristenen, in zijn volle glorielicht te doen uitstralen. blad dagblad goworden. Wij hopen ook dat dezo nieuwe confrater veel voorspoed moge kennen en ginds ï;i zijne streke veel goeds verrichten voor onzo katholieke Zaak, Het is immers uit liefde voor ons kristen Vaandel dat wij allen, zonder uilzondering, strijden en kampen. Z5j zouden moeten zwijgen! Wij lezen iu-een liberaal blad Het is nu eonmaal bewezen dat onze kieswetten door do klerikalen werden aaneengeknoeid tegen alle gezonde redo en recht in EeVstens moet men eene krasse domkop- perij begaan om zulke ezelarij Ie durven schrijven. Weel de liberale schrijver, dat die kieswetten gemaakt én gestemd zijn. zoowel door liberalen als door katholieken, ja of neen Zoo ja, dan beschuldigt hij zijne eigene parlijgenooten en de liberale leiders, echte domooren te zijnzoo neen. dan had hij moeten weten (lat zwijgen best pastin zaken waarvan men de eerste letter niet weet.Maar a propos de klerikalen moeten toch echte knoeiers geweest zijn. met de Evenredige Vertegenwoordiging in te voeren, dewelke de liberalen, die eene groote zero waren geworden, toeliet in leven te blijven Zegt dat eens aan uwe-lezers. Suizend nieuwe burgemees ters.Op 2 Janutri zal in het Staatsblad de bonoeming van iduizend burgemeesters verschijnen. Duizend op een geheel van 2600 gemeenten, bet is bijna een rekord Het werk in de kloosters, - Ah Nu hebben zij het gevonden De god deloozen gaan een onderzoek instellen over Do kloosters en congregaties tegen de Brusselscbe bandelaars Welrru, wij zeggen rondweg: Dat doet ons plezier. Nu zullen wij eens kunnen'nagaan hoe bet werk in de kloosters wordt verricht wio er eigenlijk bet beste 'mee is, wie cr de profijlopslrijkers zijn van bet kloosterwerk. Maar, wij vragen aan die antiklerikale heeren Als 't u belieft, vergeet niet duide lijk te zijn. Noemt ons de plaatsen,de datums en do personen, met bepaalde feilen. Daar ij fel honden van duidelijkheid en ver staanbaarheid, vragen wij vooreerst aan den goddeloozen schrijver die spreekt én van kloosters én congregaties, wat verschil er bestaat lusschen een klooster en lusschen eene congregatie. Als g'over iels wil disc-u- tecren, moet ge vooraf toch toonen dat gij de zaken kent. Zoo or antwoord komt, deelen wij liet onzo lezers zonder fout mede. Go ziet, wij hebben geen schrik van rt licht, zooals de logiemannen Osas antwoord. Men vraagt ons waar de smeerpoetsen t'huis hooren We zullen afdoende zijn, beste liberaal. Gelieve de statistieken mede te doelen over de veroordcelingen van dc verschillende klassen van personen.Dan zullen uwo lezers zich van zelf kunnen overtuigen, waar zij te vinden zijn. We weten niet wie ge zijt, of welk uw bedrijf ismaar wat we kunnen zeggen, zon der vrees van tegengesproken te worden.bet is dat cr tusschen uwe bedrijfsmannen, veel, veel meer veroordeelden en schurftigen loo pen als tusschen de rangen onzer geestelijk heid... Om enkel een voorbeeld aan te balen Op 10,000 advokaten zijn er 48 veroordeel den op 10,000 geestelijken (en daarbij re kent men dan nog kosters en kerkbedienden) zijn er enkel 4. Is ons antwoord afdoende of wat vraagt ge nog meer? Ah Onze zaak is te groot en to schoon en te verbeven, opdat we niet op alle punten, ondanks de zwakheden dioden menscb toch altijd bijblijven; de vergelijking met partijen, die Flnchons en ander kerels tot steunpilaren tollen, zouden durven door staan... Probeer maar te vergelijken we verwachten u Een nieuwe konfrater. Te Bergen kwam sinds 2 jaar- bet katholiek weekblad Le progrès uit.Nu is dit week- (Spa) Julien zal niet onthoofd worden. Men zal zich berinneren, dat Julien, een der moordenaars van La Sauvenière,ter dood veroordeeld was geworden. Hij bad zich in verbreking voorzien, doch deze werd door den Raad verworpen. Alsdan teekende hij eene genadevraag. Ten gevolge der voetstappen, aangewend door (lcn-venlediger^van Julien, bij den voor zitter der Fransche Republiek, is gisteren avond to Amiens, alwaar de moordenaar opgesloten zit, een telegram toegekomen, meldende dat President Fallières de dood straf veranderd heeft in eeuwigdurenden dwangarbeid. M. Jourdain. advokaat van Julien, heeft zich onmiddelijk naar het gevang begeven, om aan Julien het goede nieuws te gaun me- dedeelen. Toen de moordenaar zulks vernam.scheen bij eerst niet al te zeer verblijd, doch nader hand was bij zeer tevreden, bedankte harte lijk zijn advokaat en zegde hem t Droomen is toch bedrog. Heden mor- gend ben ik ontwaakt, vóór bet krieken van den dag, met de vaste gedachte, dat bet oogenblik aangebroken was, om met den beul kennis te maken Heden, in tegenwoordigheid van talrijke reizigers en van het manschap had de plech tigheid plaats der begraving of, beter gezegd, der in zeewerping van het stoffelijk over blijfsel. Om 6 ure, sloeg de klok langzaam en stil, 't was het eerste vermaan. Hel manschap, dat de laatste hulde aan M. Dubois moest toebrengen, stond in groot getal op bet dek. Een officier nam de laatste schik kingen de kapitein en de andere bevelheb bers kwamen in grooten tenue. Een drijklcu- rig vaandel bedekte reeds den planken vloer en daar kwamen, langzaam en plechtig, de matrozen met een lijnwaden pak, dat den vorm bad van een lijk 't pak was zwaar daar er aan de voeten groote ijzeren klompen lagen om bet lijk tot in den grond der zee te doen dalen, 't Lijk word op eene plank gelegd met de voeten naar zee. Pater Van de Meu- lenmeester las de gebeden der overledenen. Stilzwijgend en ingetogen stonden de aan- schouwers ontdekt. De gebeden gelezen, trilde do electrieke bel 't schip stopte oeno doodstille heerschte rondom ons, niemand roerde, toen, op het teelten van den eersten officier, de matrozen den planken vloer opheflen en het lijnwaden pak met snelheid de zee ingleed. Reeds bad bet. schip zijnen vluggen gang hernomen en nog bleven onze oogen gericht naar de plaats waar bet lichaam van onzen medegezel verdween in 't oneindig water, meer of min geliik zijne ziel de eeuwigheid was ingegaan. De talrijke christenen die aan boord waren vergaderden, om 9 ure, in de trapzaal, om de mis te hooren door pater Zcgliers opgedragen, ter zaliger gedachtenis van M. Dubois, wiens bloedverwanten hem te La pallice hoopen terug te zien.... Kongotrotter. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo x. 17 September 1911. Zeeleven, hi- en liflafleven. De eentonigheid van bet zien op eenen waterplas zonder einde, bet ongenadig slim geren van het schip, dat noodigt u uit tot slapen. Menigmaal nam ik do pen met het dool u de indrukken mijner nieuwe zeereis mede te deelen, maar zwaar van kop, doch ledig van gedachten, eindigde ik met te zeg- zeg Ik zal morgen schrijven derdaags schreef ik niet.... Nochthans heden gobeurdo er iets zoo plechtig en droef, do begrafenis van ecnen onzer reisgezellen, die mijn gemoed er van geschokt is. Gisteren aVond, werden de reizigers bij plakbrief uitgenoodigd, om beden morgend, om 6 ure, de begrafenis van M. Dubois to willen bijwonen. M. Dubois, een Franschman. was met de E/isabelhville naar den Belgischen Kongo vertrokken te Dakar stond bet de passagiers vrij af te slappen niettegenstaande alle vermaningen, was deze oud-Kongolander met een klein strooien hoedje gedekt, wanneer bet noodig was de zonnestralen onschadelijk te maken door den willen lijnwaden Kongohelm, licht gelijk een papierenhoed. Tengevolge dezer onvoorzichtigheid, kreeg M. Dubois eonon zonnesteek, 'tgeen hem niet belette zijne reis voort te zetten, maar bet fijn wegnam van zijn vroeger helder verstand. Naar Leopoldstad geroepen,om er een handelshuis op te richten in vennootschap met zijne broe ders, werd hij zieker, tot zoover dat een zijner broeders hem moest komen vervangen en hij zelf nu op do terugreis was. Tot Matadi bad ik M. Dubois als kamergehuur en niets Voor het assisenhof van Parijs is d9 zaak afgehandeld, ten lasto van den policieagent- ajKichc Alexander Warzée en zijne mede plichtigen Warzée was opziener van de opsporings brigade. en gekend onder den bijnaam van Nick Carter Hij beeft te verantwoorden ;n medeplichtigheid in twee diefstallen, en dan nog op verklikking van een zijner mede- betichten. Mot Warzée, die 24 jaar oud is, erschenen vier anderebelichten Viclor Jacquin, 24 jaar; Georges Heinrich, 34 jaar llenri Taldir, 28 jaar en Marius Tran^on, 24 jaar. Den nacht van 20 April laatstleden drong Jacquin, bij middel van braak, in den winkel van de juweliers Porta en Bogato, Galerie Vivienne te Parijs, brak er de brandkoffer open en stool voor 14.800 fr. juweelen. De slag was aangewezen door Trangon, een loodgietersgast, die eenige dagen vroeger in den juweelwinkel gewerkt had. Taldir bad beitels en een mes geleend. Iedér kreeg tot belooning eene zilveren beurs. Maar volgens Jaqcuin is Warzée de echte inrichter van den diefstal bij zou op den uitkijk gestaan hebben. Eenige dagen later vluchtte Warzée met zijno vriendin naar België, doch keerde spoedig naar Parijs terug, om zich gevangen te geven. Het assisenhof sprak de volgende straffen uit Warzée krijgt 10 jaar opsluiting en 5 jaar ontzegging van verblijfTramjon, jaar dwangarbeid en 20 jaar ontzegging van verblijf Jacquin, 10 jaar opsluiting en 10 jaar ontzegging van verblijf Heinrich, 5 jaar gevang en 10 jaar ontzegging van ver blijf. Taldir werd vrijgesproken. Zooals men weel bad Warzée vroeger alles geloochend. Ook nog op do rechtbank bad hij blijven loochenen, doch Jacquin hield ten stelligste zijne beschuldigingen slaan. B... hadden zich bij middel van potaschzuur vergiftigd. Op tafel vond men verscheidene brieven, aan do ouders der wanhopigen eif aan den policickommissaris gericht. In dezen laat sten brief, verklaarden de zelfmoordenaars, dat zij den dood gewild hadden, en dal een onderzoek, le Brussel gedaan wel de drijfveer hunner wanhopige daad, zou doen kennen. TE PARIJS DUBBELE ZELFMOORD. Woensdag morgend, werd een vreeselijk liefdedrama ontdekt, in een hotel der Guil- leminstraat, te Luik. Sinds Zondag was aldaar een koppel af« stapt, verklarende le zijn Felix B...., vaiw Brussel en Lóa B...., van Laken. Zondag namiddag. Maandag en Dijnsdag, bezochten zij de stad en de omstreken. Woens dag morgend, rond 10 ure, was de patroon van bet hotel zeer verwonderd, ben niet te zien komen eten. Hij zond iemand aan de deur kloppen, doch er kwam geen antwoord. Alsdan werd de policie verwittigd, die de deur deed openbreken. Een droevig tooneel vertoonde zich voor de oogen der aanwezigen. Op het bed lagen de beide jongelingen uitgestrekt, geen toeken van leven meer gevend. 'Op do nachttafel slondon nog twee glazen l. half met wijn gevuld. Een geneesheer \\erd deed vermoeden dat hij in doodsgevaar ver-[onmiddelijk ter plaats geroepen, doch kon keerde. [enkel do dood vaststellen. Felix B.., on Lóa M. FLACHON, de hoofdpltehtige Woensdag werd de zaak, ten laste van M. Flachon, den beruebten bestuurder van het Parijzer blad La Lanterneen zijne medeplichtigen voor de Boetstraffelijke recht bank le Parijs opgeroepen. Van bij bet begin der zitting, vroeg het orgaan van bet openbaar ministerie de zaak geheel met gesloten deuren zou behandeld worden. M. Varenne, advokaat van M. Cochon Flachon of Cochon komt in deze zaak toch op't zelfde neer verzet zich tegen het sluiten der deuren. Volgens hem moet de zaak zoo ruchtbaar mogelijk afgehandeld worden, omdat zijn klienl en de andere be schuldigden, in 't openbaar en zeer erg be schuldigd zijn geworden. Hij voegde or nog bij, dat zijn klient recht heeft op eene open bare verdediging. Niettemin beslist de voorzitter toch, dat de zaak met gesloten deuren zal behandeld worden en er wordt overgegaan tot het on- derhooren der betichten. Allen beweren onschuldig te zijn. Flachon bekende wel betrekkingen gehad te hebben, met minderjarige meisjes, doch loochent, dat deze hem door ellendige tusschenperso- nen gebracht werden. Hij beweert dat deze meisjes uit vrijen wil bij hem kwamen, en door de policie gekend waren, als zich aan ontucht overleverende. De zaak werd Donderdag voortgezet. Er zijn 21 betichten. Vier dooden. Een gekwetste In eene vlaag van jaloerschheid, is de ruiterijofficier Bodnarrescoul, in den schouw burg van Bucharest, in de kamer gedrongen van de Italiaansche zangeres Ghiarina "Gia- como, 17 jaar oud, en heeft haar den inhoud eener las vitriool naar het hoofd geworpen. De zangeres kon gelukkiglijk de handen oor het gelaat slaan, zoodat zij slechts brandwonden bekwam aan handen en armen. Zijne laffe wraak gepleegd, nam de officier de vlucht, achtervolgd door policieagenten, die hem wilden aanhouden. De schurk trok alsdan een revolver uit den zak, doodde een policieagent en twee andere personen en joeg zich ton slotte een kogel door het hoofd. Ilij ook bleef op den slag dood. TUSSCHEN Kerstmis in 't Italiaansche leger. In gansch Italië waren Damenkomiteiten gevormd, gelast met het verzamelen van Kerslmisgeschenken voor do soldaten. Die geschenken zijn grootendeels in tij da in Cynénaïquo en Tripolitanië toegekomen en konden alzoo opKerstdag zelve uitgedeeld worden. De vreugde van de troepen was buitenge woon groot, bij do dierbare herinneringen van het verro, o zoo verre, moederland Do soldaten hadden vele stallekens opgericht, waaraan de officieren een bezoek

De Volksstem | 1911 | | pagina 1