Schrikkelijke misdaad Een veelbeteekenend overzicht 'T EEN EN 'T ANDER Bloedigs botsing te Brussel ID Gr ZO X_, A. D Bestuurder Vreeselijk familiedrama te Vorst. Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid De gruwelijke moord te Gentbrugge. te Zele-bij-Lokeren Achttiende jaargang n' 2 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijnsdag 2 en Woensdag 3 Januari 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fh lij» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN TE BRUSSEL 728) Steenweg van Waterloo, 723, TE AALST Kerkstraat, Telefoon lil J. Van Nuft'el-De Genót. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3C biadz. ids regel) fr. 0 50 4e blad?, (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2 00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 1911 is verdwenen met zijn na sleep van zoovele droeve voorvallen en angstvolle gebeurtenissen. Geheel den aardbol is in gisting ge weest. al de natiën hebben in druk verkeerd en weinige jaren zijn zoo kommervol voorbijgegaan als dit van 1911. Herinneren wij de groote cri sissen in de werkers- en nijverheids- wereld. de tallooze werkstakingen en lock-outs de ramspoedige gebeurte nissen in verscheidene deelen der we reld, de tegenrevolutie in Portugal, waar duizende priesters en monarchis ten in'l gevang zitten uit te sterven, Spanje, waar weken lang, geheel het Rijk in slaat van beleg heeft verkeerd, Oostenrijk, Duitsehland, Zwitserland en België, waar wij de beweging te gen de levensduurte hebben gekend. Frankrijk, Spanje, Portugal, linge- land, Ierland en Italië waar de spoor-. wegwerkUeden en bedienden liet werk staakten en geheel hel nationale leven, de slagader van de natie, in volkomen ontreddering brachten de duizenden aanslagen op de spoor- de telegraaf- en telefoonlijnen 'in Frankrijk gepleegd, de talrijke gruwelijke misdaden in alle doelen van het aardrijk volvoerd, do immer stijgeride vlucht van do zeden- looze en lage aanslagen niet enkel tegen zwakke vrouwen en teedero maagden, maar ook tegen de schulde- looze, vlekkeloozo kinderen, aansla gen, niet gepleegd door onwetende, brutale wezens, maar verpersoonlijkt door mannen die staan op de hoogste sporten van do maatschappelijke sa menleving. Werpt uwen blik over de wereld, zet u alle die zaken voor bet hoofd, in uwen geest, en het is als een stank van atgeheole maatschappelijke ontbinding die u treffen zal... Voor waar wij staan op eene vervaarlijke, vreesinboezemendo helling, die dreigt ons gezond volks- en familieleven, onze Westersche en kris tone beschaving den afgrond in te sleuren De politieke wereld is niet minder roerig en gistend geweest. Bel gië, ons overgelukkig vaderland, heeft ook eene minislerieële crisis gekend Frankrijk heeft er twee gehad, Oos tenrijk, Spanje, Portugal, Zweden, Rusland. .Japan, Canada hebben allen veranderingen beleefd in hunne lands- kabinetten, De Zuid-Amerilcaansche republieken, Peru, Paraguay, Mexiko, Venezuela, Domingo, alsook Portugal, China,Perzië.Creta, Albanië, Macedo nië, Montenegro, al de Balkanstaten, hebben de droevige gevolgen onder vonden en ondervinden ze nog, vaneen burgeroorlog, van eene geweldige re volutie. Meer dan eèn lialf jaar is Europa beangstigd geweest voor de uitbar sting van den geweldigsten oorlog die de geschiedenis zou hebben aan te kondigen. Het sturen door Duitscb land van den Panther naar Agadir bracht ons op 2 duim van den oorlog een oorlog, waarbij van den eenen kant Engeland, Frankrijk en Rusland en van den anderen kant Duitscbland, Oostenrijk en Italië zouden betrokken zijn en waar zeer waarschijnlijk de kleinere natiën Zwitserland, Holland, Groot Hertogdom Luxemburg en Bel gië zouden in medegetrokken zijn en dat tevens de gepaste gelegenheid zou hebben gegeven om geheel den Balkan in vuur en vlam te zetten Gelukkig zijnde dreigende onweers wolken, de vreeselijkwoedende volks orkanen afgezakt of verminderd van kracht. Laat ons hopen dat 1912, een jaar weze van vrede, van vrijheid, van vooruitgang, en van geluk voor de aardsche volkeren laat ons bidden opdatde Heer eene reddende hand toesteke om de ontredderde samenle ving in orde te brengen vooral laat ons wenscheu, datBelgië, datschoone, dat uitverkoren, dut algemeen bene den en benijdenswaardige land.dathet moge voortgaan in zijn glorievollen weg van volksgroothëid, volkssehoon- heid en volkswelvaart laat ons hopen dat de kiezingen van 1912, verstandig en wijselijk zullen worden uitgeoefend, en dat wij allen, wijvaderlanders, wij vrijheidsmannen, wij mannen der Cliristikerke, dit jaar de glorievolle overwinning moge begroeten van de nationale,van de vrijheidslievende, van de katholieke volkspartij. Aan'God onzen dank voor 't afge- loopen jaar, en onze smeeksbede voor het ingeslagene jaar en aan alle onze lezers en lezeressen veel geluk en voor spoed, uit de volle 'oprechtheid van ons kristen en volksminnend gemoed. Ruzie in 'ft Biberaal huis houden. Kamerlid Arthur Buvsso hoeft zijn ontslag gegeven ala voorzitter van den liberalen Vlaamschen volksbond. M. Buysse vreest van buitengekegeld te worden on zijne plaats te moeten afstaan aan M. Camille Óo Bruyne. Be liboraleii doen hot onmogelijke om do zaak geheim te hou den, doch hot lukt ntol Hunne en onze getalsterkte. 1)6 socialisten hielden met Kerstmis hun congres, en sieur Vandervelde wist te ver- lellen dat de socialisten met 76 000 gesyn- dikoerden zijn on de katholieken met71.000. Over oenige maanden sprak de Peuple nog van 68.000; on toen waren wij met 71.000: sedert dien zijn erbij do katholieken ten minste zooveel bijgekomen als bij de socialisten. Doch dat is do zaak niet. Heer Vandervelde zegt do katholieken geven die cijfers op, maar ze eskamotoeren met de cijfers. Een kristen werkman heeft daar flink op geantwoord De kristene syndikaton zijn allen wettelijk erkend, en daataloor moeten allo hunne leden mot naam. voornaam, be roep on woonplaats kenbaar worden ge maakt al de leden zijn officieel vastgesteld en dit getal staat onder officieel toezicht. Bij de socialisten is er niomendalle gekend, en bij hunne syndikaten r.ekonen ze zelfs som mige hunner socialistische jonge wachten. lieer Vandervelde kan er mee weg met dit antwoord, al komt het dan ook maar van een onzer dappere on strijdlustige katholieke werklieden Hopla Terugtrekken las teraarsl Overeenige weken schreven goddelooze bladen een kinderaanslag too aan een broeder van Helmet tegen Schaarbeek. 'tKind beschuldigde een broeder der parochi ale scholen. De broeder hield zijne onschuld staande. Nu is do hoofdzaak aan 't licht ge komen hot kind hoeft eene ziekte opgedaan die niet kon voortkomen van don broeder, maar een hoeveknecht van Helmet, die aan deze ziekte lijdt en hetzelfde huis bewoont van het kind, is op last van het parket aan gehouden. Ziedaar nogal een klerikaal schan daal dat. in do patatten valt en daarentegen een antiklerikaal zedenschandaal wordt, zoo als er jaarlijks duizenden voorvallen Wij ontvangen een geftuig- schrift wan allereerste klas. De Antwerpsoho briefwisselaar van de liberale Ghroniquo schrijft aan dit blad Gij kunt u geen gedacht geven van het schrikbewind hol woord is niet overdreven dat zich heeft meester gemaakt van de katholieke gekozenen bij het gedacht dat M. Woeste zou kunnen bezwijken te Aalst. Want M. Woeste heeft gansch zijn macht heroverd, en ik voeg er bij al zij prestige Het is niet één zetel, maar tien zetels die hom zouden worden aangeboden indien deze ge beurlijkheid zich voordeed. Doch M. Woeste heeft een zeer levendig gevoelen van zijne persoonlijke waardigheid en eene klerikale notabilitoit bevestigde mij, dat hij geen anderen zetel zou aannemen zoo degene dien hij sinds 30 jaren bekleedt, hem kwam te ontsnappen. Wal de strijd aangaat, hij zal in werkda- digheid al overtreffen, wat men zicli kan inbeelden. De klerikale vereenigingen zijn sedert maanden op oorlogsvoet. Een ambtenaar van. den IJzerenweg, die zich met geene politiek bezig houdt, heeft van den achtbaren voorzitter van de be houdsgezinde vereeniging een brief ontvan gen in de meest toegenegene termen geschre ven, hem aanzettend lid te worden van deze vereeniging. Wat het geld betreft, de katholieke partij zal er zooveel hebben als zij maar wil. Ge kunt u geeu gedacht vormen van het drukke kieswerk dat op dezen oogenblik is ingericht... Allo Des te beter als de liberalen zooveel werk zien afleveren, 't is een bewijs dat er do moed bij ons mannen nog niet uit is, en dat zij, wel integendeel, rnet de grootste krachtdadigheid slag zullen leveren. Daarom vrienden uit alle onze Vlaamse he gouw en, allen, volstrekt aan een en hetzelfde zeel go- trokken en eene schitterende zege behaald op onze vereen igde goddeloozen Vier personen door messteken getroffen. Sedert verscheidene dagen werd M. De- gorge, handelaar, wonende Plat lesteen, to Brussel, achtervolgd door een kerel van Fransche afkomst.Gisteren morgend toen M. Degorge met drie zijner vrienden, rond 2 ure naar huis kwamen langs de Anspach- ■taan, werdon zij, ter hoogte van de Gre- trystrcat, plotseling aangevallen door een twaalftal apachen, waaronder zich zijn ach tervolger bevond benevens een 25jarigen ne ger. M. Degargeen zijne makkers riepen ter hulpen de aanvallers gingen op de vlucht. Do vier mannen zetleden daarna hunnen weg voort langs do Noordlaan, toen zij, aan den hoek van de Mechelsche straat, eene tw eede maal in botsing kw amen met de bende apachen. Deze vielen, ditmaal met messen gewapend, op M. Degorge en zijne 3 kame raden.Vooral de neger ging baldadig te work en deelde links en reehts messteken uit. De vier vrienden bekwamen talrije won-, den, en een hunner. M. Remy Depreter, bad een diepen messteek aan den rechterschou der. De aankomst van drie burgers deed de woestaards vluchten. Eenige stonden daarna kwam de polieieagent Evrard toevallig ter plaats hij vond de vier gekwetsten ba demi in hun bloed. Zij werden aanstonds naar het Sint .Tansgasllvuis vervoerd, waar vastgesteld werd dat de wonden van drie hunner niet al te erg waren alleen Remy Depreter is in behandeling gebloven. De policieofficier Leroy heeft aanstonds don statieoverste van Brussel-Zuid verwittigd om de plichtigon aan te houden in geval zij mot den trein van t> uro 's morgens naar Pa rijs vertrokken. Do daders van dozen ongehoorden nachte- 1 ijken aanval worden ijverig opgezocht. Door zijnen neef gedood. Do Pletinckxblok, gelegen achter het Park van Vorst (Brussel) is Zaterdagavond hot tooneel geweest van een schrikkelijk drama. Zekere Maria Demoorter, 34 jaar oud en wettelijk van haren man gescheiden, her trouwde voor een 9-tal maanden met zekeren Jozef Dasy, groentenverkooper, wonende n. 313 van den Pletinckxblok. Het nieuw huishouden was niet lang gelukkig de map had, naar het schijnt, eene vriendin. Dikwijls ontstond er dan ook twist tus- schen de twee 'echtelingen, bijzooverre dat, voor drie weken, vrouw Maria Demoorter haren man verliet om op eene gemeubelde kamer to gaan wonen in do Biljartstraat, te Molenbeek. Zij kwam niettemin herhaalde malen terug in den Pletinckxblok,waar tiaar man woonde. Telkens zij maikaar ontmoet ten, hadden er heftige tooneelen tusschen hen plaats. Dikwijls zelfs was do neef van Jozef Dasy, die daar ook woont, lusschenge- komen ton voordeel© der vrouw. Enkele dagen geleden had Marie Demoor- ter laten hooren, dat zij zich w reken zou in dien baar man diegene niet verliet, waar voor hij haar had laten staan. Zaterdag avond had in de oude gemeente school der Bcrlijnstraat te Elsene, een vreeselijk ongeluk plaats. Daar woonde sinds eenigen tijd M. Ver- meersch, bevelhebber der pompiers, met zijno familie. Do oudste zoon van M. Ver- meersch 14 jaar oud, was op een afdak, ter hoogte der eerste verdieping geklommen en wilde van daar bij middel eener- ladder bet venster der tweede verdieping bereiken. Toen bij het venster wilde binnenkruipen, verloor de knaap hot evenwicht en viel op den koer. Do poortier van hot gebouw, vond hem daar eenigen tijd later liggen. De onvoorzichtige kleine word onmidde- in huis gebracht en een geneesheer ter plaats geroepen. Al deze zorgen waren echter nut teloos. De knaap was op den slag gedood geworden. De ongelukkige was van eene hoogte van acht lot negen meters gevallen en had zich den schedel gebroken. De dood moot om zoo te zeggen oogenblikkclijk geweest zijn. Het onderzoek. Zooals het te voorzien was, is De N.., de persoon die te Antwerpen aangehouden terug i:: vrijheid gesteld. Na langdurig door den onderzoeksrechter, M. De Buck ondervraagd te zijn geworden, word De N... in vrijheid gelaten. Daar de man niet meer naar Antwerpen kon vertrek ken, is hij den nacht in hot nachtverblijf gaan doorbrengen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, zooals hij het van eerst af beweerd heeft sinds meer dan eene maand do stad Antwer pen niet meer verlaten had. Ook waren er in de verklaringen der getuigon ten laste van DoN..., verscheidene tegenstrijdigheden. Het is evenwol zeker, dat De N.., voor niets in de moord kan betrokken zijn. Er wordt nu gemeld, dat zware ver moedens wegen op een persoon, die veel ten huize van Mej. Hosten kwam. Zijne aanhou ding zou nog slechts eene kwestie van uren zijn. Zaterdag avond, rond 11 1/2 ure, wan delde zij op straat heen en weer nabij de woonst van haren echtgenoot. Wanneer zij dezen zag afkomen in gezelschap van zijne vriendin, wierp zij zich plotseling op hare mededingster en een verw oed haarkenpluk greep plaats. Dasy wilde lussclienkoraer. en zijne vrouw aanvallen, maar op hetzelfde oogenblik kwam Gh. Dasy. de neef. die, zooals men weet, in hetzelfde huis woont, builengeloopen en ziende dat Jozef Dasy met zijne vrouw handgemeen was geworden, haalde hij een revolver te voorschijn en vuurde tweemaal op Jozef Dasy. Een der kogels trof hem boven het linkeroog hij stortte ineen, om niet meer op te staan do ongelukkige gaf enkele stonden nadien doti geest, vóór men den tijd gevonden had een geneesheer hij te halen. Aanstonds na het drama begaven de moor denaar en de echtgenoot© van het slachtoffer zich samen naar het policiekommissariaat van het Park, te Vorst. Na den jongeling ondervraagd te hebben, heeft de polieiekom- misaris, M. Depotier. hem ter beschikking van het parket gesteld. Het parket is denzelfden nacht, rond 11/2 ure, nog een onderzoek ter plaatse komen instellen. Het lijk van Jozef Dasy is naar het doo- denhuis overgebracht. Eene moeder door haar zoon vermoord, met het doel van haar te erven. De dader aangehouden. Eene afschuwelijke misdaad heeft op nieuwjaarsavond de gemeente Zale-bij Loko- ren in opschudding gebracht. Tusschen Zeloten Deudermondo ligt de wijk Hüivelde die zeer bevolkt is. Het is deze wijk die bet tooneel geweest is eener afgrijselijke moedermoord. Daar woont do familie Van Daele, bestaan de uit moeder en vier kinderen, drie groote zonen en eene dochter de zonen Raymond 30 jaar, Frans, 26 jaar en Louis, 19 jaar zijn nog te huis. De dochter is getrouwd met eenen schipper en ligt althans gemeerd boven Parijs. Sinds Februari 11. was vrouw Van Daele, oud 63 jaren, geboren Delphina Van Necke, weduwe geworden. Haar man, Benediclus, heeft sleehls enkele uren ziek geweest. Sinds dien, deed zij boerderij voort met hare kin deren. Moeder Van Daele was een zeer spaar zaam menschT Zij had zelf den naam gierig te zijn. Reeds meermalen had zulks, vooral met haren zoon, Louis, aanieiding gegeven tot moeilijkheden. De Van Daelo's zijn begoede menschen. De boerderij waar zij wonen, is hun eigendom. Zij hebben een paard, drie koeien, eenige verkens en een vijftigtal schapen. Hun hof slaat midden in de huizen. Aan den ingang, juist naast het hekken, heeft men het wijk kapelletje van onze L. V. ter Nood. Dan lieeft men de schuur en de stallen en dieper op den hof hot huis. Aan de woning van wo rt uwe Van Daele paalt het huis van den heer Gesar Volkeryck, raadslid te Zele. Links der boerderij woont de herbergier Rui mond D'hooghe. Alles spreekt er welstand. Huis, stallen en hof zijn zeer wol onderhouden. Op den hof liggen drie groote schapers honden. Zonderlinge diefstal bij de weduwe Van Daele Juist vier weken geleden, had er bij wedu we Van Daele een zonderlinge diefstal plaats. Eene som van 1400 franken, geld voortko mende van verkochte beosten. verdween zon der inbraak, noch eenig spoor der daders, uit do kas w aar moeder Van Daelo liet ver borgen had. Toen de verdwijning Van het geld bestatigd werd, deed de oudste zoon op bevel zijner moeder er inleen van aan de policie. Do hoer policiokommissaris deed een onderzoek en vond het geld terug, ver- doken in huis onder bed. Men had vermoedens maar geene bewijzen en dit bleef hierbij. De zonen Van weduwe Van Daele De twee oudste zonen van weduwe Van Daele, Raimond en Frans, zijn brave jon gens, zeer werkzaam op. die hunne moedor eene groote genegenheid toedroegen. De jongste zoon Louis is min ernstig. Hij geeft zich over aan den drank en is een harts- tochtige geldspeler. In de streek is hij gekend als een speler mot anker en zon. Hij werd echter nog nooit veroordeeld. Dikwijls liad hij twist met moeder, omdat deze hem niet genoeg drinkgeld gal. Nu hadden de drie zonen van weduwe Van Daele Zondag namiddag na do beesten gevoederd te hebben, do zorgen aan moe der overgelaten. Raymond, do oudste, was rond 4 uro. in do gebuurte een spel gaan kaarten. Frans, na hem vertrokken, was naar den wijk Durmegegaan, Louis bleef.de laatste t'buis. De oudste zoon ontdekt het lijk zijner moeder. Rond 9 ure kwam Raymond Van Daele de eerste huiswaarts. De voordeur was niet op slot. Nauwelijks had hij deze deur ge opend, die in de voorplaats komt, en als keuken dient, of een afschuwelijk schouw spel vertoonde zich voor zijneoogen. Midden de plaats lag zijno moeder uitge strekt ten gronde. Achter haar lag een bree- de bloedplas. Zonder zich juist r ensehap te geven der ijselijke misdaad, liep de oudste zoon naar buiten. De eerste gebuur die hij ontmoette was GlementGoössens.bijgenaamd den Bic aan wien Raimond verklaarde dal moeder iels gekregen had.Samen gingen zij de familie Symoens verwittigen. Eenige oogenblikken later bevonden zich talrijke geburen in de woning van weduwe Van Daele. Men bestaligdo welhaast dat da arme vrouw op onmenschelijke wijze ver moord was. Doctor Rubbens werd onmiddellijk ver wittigd. In zijne hoedanigheid van burgemeester riep hij de Heeren Audenaert, commissaris, en commandant De Brauwer tqg plaats. Om 9 1/2 uro bevond zich de policie in het huis der misdaad, Het Lijk. Het lijk van weduwe Van Daele lag mid den in de keuken, op don rug. De oogen en de mond waren open. Do tan den waren zichtbaar. Opder liet rechter oor was do hals met geweld doorsneden, zoodat het hoofd slechts langs de linkerkant nog aan het lichaam hing. Er werd oogenblikkclijk vastgesteld dat de bloedplas lag achter het lijk en niet nabij de wonde, zoodat de. moordenaar zijn slacht offer, na do moord voltrokken te hebben,nog zal verlegd hebben. Een stoel was omvergeworpen en op de tafel lag een eindje sigaar. Geen bloed was op de muren gespat. De moordenaar had niets achtergelaten. Eerste onderzoek. Na alle personen vreemd aan de hoove verwijderd to hebben, begonnen do Ileeren commissaris en bevelhebber der brigade liet eerste onderzoek. Slechts de oudste zoon alleen was te huis. Later kwam Frans binnen. Onderweg had hij reeds vernomen dat zijne moeder ver moord was. Van het eerste oogenblik af, hadden de twee pollciehoofden vermoedens op dep jong- sten zoon Louis, die zooals wij hooger zeg den., zich overgaf aan den drank on aan het I spelen voor ge'd. I Rond 10 1 2 ure kwam deze te huis. De I moord op zijne moeder liet hem gansch on-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1