Bwaze handelwijze Jonge bandieten geknipt Vrecsoüjk Nsemvjaarsdrama NIEUWSBERICHTEN. STELLA Een zonderlinge dief. tiet Staatsblad te Bosclivoci'de. "te Merxeni 2 _,i i verschillij. Hij zette zich aan tafel, sneed zich een paar boterhammen cn begon te eten, juist zooals er niets gebeurd w is. Deze bijzonderheid is afschuwelijk, wan neer men bedenkt dat naast hem de vrouw lag die hem het leven schonk, zijne moeder, op de gruwelijkste wijze vermoord. Vrouw Van Dael® had nog de sleutels harer kas bij haar, alsook eenig geld. In «enen rok dio aan den kapstok hing, vond men de 1400 franken die over vier weken voor enkele uren gestolen waren geweest. Dal de twee oudste zonen onschuldig wa ren, was weldra bewezen. Hun alibi werd juist bevonden. De jongste zoon Louis loochende alle plich- tigheid. Op zijne kleederen vond-men geen enkele bloedplek. Hij had slechts een klein Bchrabje in den hals. Hij deed allerhande uitroepingen, als «Kon mijne moeder spre ken», enz. Inlusschen kregen de heeren commissaris en den bevelhebber der brigade meer en meer de overtuiging dat hij plichlig was. Op den wijk deden gansch den nacht alle praatjes hunne ronde. Niemand dierf echter eene beschuldiging uitbrengen. Getuigen vond men nieten de moordenaar had geen enkel.spoor nagelalen. Het Parket Récds Maandag morgend, om 7 nre, be vond zich ag.enl Van Driesschemel een ver slag van don heer kommissaris ten huize van den heer prokureur des Konings, te Dender- monde. Om 9 ure voormiddag was het parket, be staande uit de heeren Sehramme, prokureur Pardoen, onderzoeksrechter, en Van Vlem- rner, griffier, ter plaats. De gerechtsdienaars waren ook vergezeld van de heeren Scruel, wetsdokter en Tecqmionne pholograaf van het parket. Na do lijkschouwing gedaan te hebben en de plaats der.misdaad gephotografeerd was. begon do ondervraging. De onschuld der twee oudste zonen was gauw bewezen. De jongslo zoon bleef hardnekkig loo chenen. Dolieer Pardoen, onderzoeksrechter, gaf echter den moed niet op. Bijgestaan van do heeren commissaris en bevelhebber der brigade, werden liem aller hande vragen gesteld. Hij bekent Na twee uren en half ondervraging, ver loor do verdachte zij rib kalmte. Hij begon luid te weenon en bekende zijne afschuwe lijke misdaad. Hoe de misdaad gepleegd werd Volgens do verklaring van den dader, ont stond or tusschen hom on zijne moeder twist. Hij vroeg haar drinkgeld wat hem gewoi- gord werd. llievop gaf hn haar cencn slag met cenen hamer on snééd Laai* Vervolgens den hals af. De hamer is niet teruggevonden. Hel mes lag op dc tafel in do keuken. Vooral eer de woning le verlaten, had de zoon-moordenaar het wapen afgowasschen, zoodat er geene sporen van bloed meer aankleefden. Wat hij echter vertelt, is volkomen valsch. Do geburen hebhon geen woord twist ge hoord, en algemeen denkt men. en dit blijkt ook uit de verklaringen der andere broeders, dat hij zijne moeder vermoord heeft met voorbedachten rade, ;;.et hol cenig doel in bezit le komen van gold en lo erven. Al de personen die het onderzoek gedaan on gevolgd hebben, zijn hier innig van over tuigd. De dader zocht ook te trouwen. Hij had kennis met een meisjo van Grembergen. Om te trouw on was er geld noodig en moeder wilde hier niet van hooren. Daarom moest zij verdwijnen. OF wie is mijne moeder Historisch Tafereel 27® Vervolg. De baronnes was eene kleine, welgemaakte vrouw; levendig in haren omgang, en uiter mate vriendelijk in haar verkeer. IJaar huis behoordo tot de beste van de residencie. De baron Plathen, die vroeger aan een voornaam gezantschap was gehecht, bezat al de hoe danigheden van den grooton wcreldnian. Vrij willig vau de staatkunde afgezien hebbende, om zich aan liet gezellige leven toe te wijden, was zijn hofhet middenpunt geworden van inlandsche en vreemde grooten. Do lieden waren kinderloos gebleven. Al hoewel schatrijk zijnde, hadden zij hunno zalen niet opgepropt met zeldzaamliedon, kunst werken, schilderijen of soortgelijke liefheb berijen. Men zag er niets schier dan bloemen. Bloemen Waren overalop tafels, op liang- rekken, op hoektafeltjes... Men ging cn stond altijd tussehei) bloemen. De baronnes kende geene andere liefhebberij, weshalve men baai- deze zonderlinge bloemendollieid gcerno ver gaf. Van hare jeugd af, was zij gewend aan de grootste zindelijkheid; deze hoedanigheid kon zich maar moeilijk paren met de bloementeelt, daar de bloemen drie elementen behoeven, aarde, water cn lucht, om tc gedijen. Volgens de zienswijze der baronnes, was de aarde enkelijk vuiligheid... het water veroor zaakte vlekken... dó -lucht bracht stof in de vertrekken. Do bloemen verslensten van tijd tot tyd, en de verwelkte bladeren veroorzaak- Het volk wil den dader lyncheéren Om 12 12 ure werd de ontaarde zoon per rijtuig naar Dendermonde overgebracht. Hij mag zijn leven dank wijten aan de krachtige tusschenkomst van de heeren com missaris en bevelhebber der brigade, die met hunne manschappen het volk dat zeer opge wonden was en den dader wilde ly.icheeren, van het rijtuig konden verwijderd houden. Kort nadien vertrok het parket. Het lijk werd naar het hospitaal overge bracht, gevolgd door honderde en nog hon- derde menschen. De tevredenheid der Zeelsche bevolking is groot, omdat de dader dezer afschuwelijke misdaad in de handen van het gerecht is ge vallen. Men is in de eerste plaats de heeren commissaris en bevelhebber der brigade dankbaar, aan wiens aoherp doorzicht de aanhouding van den ontaarden zoon voorze ker te danken is. Dijnsdag wordt het parket opnieuw ver wacht voor eene tweede lijkschouwing. Eene akelige bijzonderheid Het mes waarmede het slachtolfer ver moord werd. had zij Zaterdag zelf met den moordenaar geslepen op den slijpsteen. De lijkplechtigheden Het parket heeft toelating gegeven, het slachtoffer te begraven. De lijkplechtigheden zullen dus Woensdag plaats hebben. Het parket heeft toegelaten dat het huis der misdaad heropend worde en dat de zaken hun gewonen gang gaan. XA/V Zondag morgend werd to Parijs een dief geknipt, toen hij aan een© uitstalling een paar schoenen robberde en er mede wilde op den loop gaan. Naar het politiehureel overgebracht, wei gerde de dief to antwoorden op de vragen. Kqii adres gaf hij niet op. en toon men eenige namen noemde, scheen hij enkel aan den naam Fox eenige aandacht te verleenen. De dief, een schoone schapershond, werd in vrijheid gelaten daar men dacht, dat hij zou naar huis trekken en men zoo de belang hebbende africhter zou kunnen ontdekkeD. Da^r was echter niets van. 'Nauwelijks was de hond buiten, en in vrijheid, of hij zette zich schoon voor de poort van het policiekommissariaat en wei gerde volstrekt zich le verwijderen. De dief is dan naar liet slachthuis over gebracht. Een werkman stoot een arbeider van den trap in de Middenstatie. De ongelukkige valt morsdood Dézen morgen, juist toen wij den middentrap der Middonslatio to Antwerpen, beklommen, lag daar in het midden van den linkscbeu zijtrap, dio uitgeeft op de wachtzaal derdo klas, een man in eenen plas bloed, dat nog immer voortliep uil eene breede wonde aan het schedelhooi'd. Wat was er voorgevallen Zooals allo menschen welen, die 's mor gens den trein nemen le Antwerpen,is er daar 's morgens hij het aankomen der werkmans- treinen een allerdrukste beweging. Sommigen dier werklieden zijn soms echl- hrulaal, loopen dwaasweg tegen uw lijf en loopen al omverredat hun in den weg komt. Dezen morgen was er nu een werkman die op den zijtrap dor Middenstatie ging, de man verkeerde nog in dronken toestand een ander arbeider die ook van den trap kwam. moet met geweld legen den ongelukkige» gestampt hebben.en hem uit den weg gewor pen de gesloot ene viel van boven van den trap, naar beneden, en kwam met hot voor ten wanorders, die haar schoonheidszin niet kon dulden. Wat viel dus leduen, om al deze onaangenaamheden te vermijden en liareD smaak toch te voldoen Zij kocht de prachtigste kunstbloemen... in ruikers, kransen en vazen; zette deze handen- voortbrengsels stijf en reukeloos onder statige glasklokken en klikte'ficr op hare uitvinding, <Jie aarde, water en lucht uit liare zindelijke vertrokken hield. Men zag deze zwakheid des te lieyor over het ;hoofd, daar men bij dep baron lekkere middag- en avondmalen op- disehte; Niettegenstaande den schoonen Zomerdag, kwamen de gewone gasten talrijk ter ver gadering. Op zulke dagen vond de baronnes zich bijzonderlijk in haren schik, als het ge- schap do zalen oppropte. Dan placht zij met welbehagen te zeggen de damen kimn n nergens toch zooveel gemak en zindelijkheid vinden als in mijne zalen, waar bloemeu van alle soorten en geene vuliglïeid noch stof te vinden zijn. Dat is iets anders dan in de tuinen, waar men de hand aan geen blad kan steken, zonderde handschoenen te bederven Het schoon zicht was voor baar alles, de geur, niets De zalen hadden zich reeds opgeproptde gasten slurpten ijs uit boheemsehe glazen. Do gesprekken, ofschoon hoogstkoel onderhou den, liepen nog altijd binnen den kring der gezellige'kouterij De baronnes zag er zeer tevreden uit, zij die haar van nabij kenden, voorzagen reeds dat er wel iets buitengewoons kon op liet tapijt komen. Plotselijk kwam als eene schaduw© op haar helder voorhoofd, een© onweerswolk dreigde zich samen te pakken, onder «Ion tijd, dat een bediende mij meldde, dat het jonge meisje, welke ik als gezelschapsjuffer wilde i DE VOLKSSTEM hoofd juist terecht op "den kant van den arduin. Eene breede wonde was zichtbaar aan het hoofd dat vol biJed waai .1 zooveel bloed liep dat do pian weldra in oen ganschen plas bloed lag. Wij waren den ongelukkigo genaderd, doch hadden den tijd niet om bij te springen daar wij moesten ver trekkenDe man was huilen bewustzijn; volgens de omslaanders verklaarden, was de man dood. Hij moet dan op. den slag gedood zijn geworden, daar' wij juist beneden aan den trap waren, toen het voorviel.... De dader, die deze dwaze, streek beging, was reeds huiten de statie een bediende is hem achterna geloopen, doch wij woten nog niol of hij is kunnen aangeduid en aangehouden worden. Wanneer toch zullon sommige menschen hunne domme brutaliteit alleggen, en wat meer beschaafdo. wat meer menschelijke manieren gebruiken. De man scheen zoo tusschen de 40 en de 50 jaar oud te zijn. V\ -v Burgemeesters. Het Staatsblad van 31.December, deelt de volgende benoemingen van burgemeesters mede. Oost-Vlaanderen. Arrondissement Aalst. Aalst. L. GheeraerdtS - S,w Maria-Auden- hove. A. Van der Linden Sl Goorickx-Au- dehhove, ït. Van don Meerschaut Aygem, P. DTiondt Baovegern,, V. Braeckman Bambrngge, G. Van BeverBorsbeke, J. De Vuyst Burst, L. Dooreman Dender- haulem, O. Schouppe Denderleeuw, B. De Boom Elene, L. Van den Hccke de Leme- bgke Erwetegem, L. Van der Veecken Sl Lievens-Essche, F. Van den Bossche God- veerdegem. P. Van Steenberghe Goell'er- dingen, M. Boussacrt Geeraardshergon, A. Flamant; Gysegem, P. De Clippele Ilael- lert, E. DeSaedeleer Ilorzele. J. Mallhys Ilillégem, E: Talloen Idcgem, E. Van dor Taelen Kerkxken, O. Heereman Leeu- wergem, K. De Porre Letierhaulcm, L. Hanssens Lielleringen, P. Barbé Meer- beke, L. Gosyns Meire, R. Cronnnelinck Moerboke, V. Schaillée Moorsel, T. Coo- renian Nederboulaere. L. Buy serie Ney- gem, P. Do BustNieuwenhove, M. Thi- baut Nieuwerkerken, L. CallebautOke- gem, J. Van den Borghe Otlergem, G. Schockaert Overboclaere, P. Van Gleem- pullo Ressogem, G. Van der Maercn Sl- Anlolinckx, E. Nullmck Santbergen. G. Limbourg Sarlardinge, F. De Clippele .Sohendclbeke, F. IJaollerman Smeerhebbe- Vloersegem, G. Van Darome Smellode, K. Van d.er Cammen Stcenhuyse-Wynhuyse, R. Marginot Velsicque-Huddp.rshove, V. Buysse Vleckom, A. De iq.pele Vlier- zele, D, VerstraetonWaèrbeké, P. Ronsyn Woubrechlegem, H. 'Michicïs Zonnegerh, A. Rubbens. Arrondissement Dendermonde Gilleken, J. Tihbaut L©-beke, A. Dubois; Massemen, E. Van der Schueron Opdorp, G. De Pauw Schellebello, E. D'Hollander; Dendermonde, O. Van Dömme Uylhorgen, graaf AVisart de Bocafmé Wet teren, F. Lcircus Zele, A. Rubbcbs.. De volksoptelling. In het Staatsblad ziji^ ook de gijfers der volksoptelling verschenen. Daaruit blijkt dal België thans eene bevolking heeft van 7,423,789 ziolen. Uet getal vrouwen over treft dat der mannen met nog al eenige dui zenden. Volgens de provinciën, komt Oost-Vlaan deren op den derden rang. De optelling gaf namelijk Provincie Brabant; 1,469,677 in woners Henegouwen,11.232.867 Oosl- Vlaanderen, 1,120,335; Antwerpen. 96S,677; Luik, 888,341 West-VIaanderen. 871,135 Namen. 362.876 Limburg275,691 Luxem burg, 231,215. naar mijne band zetten, niet met mijne kame- nièr is aangekomen. Misschien is hot aan eene soort van hoogmoed toe te schrijven, dat zij niet dienen wil Wat,». riep een grijze generaal uit. Hoogmoed en gezelschapsjuffer? Iloe rijmt men dat te samen -■ Een kamervoorzitter bemerkte met bij tende scherts v Excellencie, dat rijmt niet; dus blijft de gezelschapsjuffer waar zij 'is te grijsaard, die gaarne hoorde kwaad spreken, ondervroeg zorgvuldig Is men rijk Is men verstandig Heeft men eenen naam De baronnes was wederom bedaard. Zij duldde niet, dat men eenen zweem van vlek op een meisje, die hare zalen moest helpen op luisteren; weshalve zij rustig bemerkte dt naam zou haar niet ontbreken, indien har© ouders gevonden wierden. Als zeer klein kind is zij door bare moeder, eene groote dame, aan geringe lieden toevertrouwd. Gewichtige redenen moeten deze móeder belet hebben haar kind af te halen. Dat is immers eene heerlijke stof voor een verhaal; jubelde zijne Excellencie gelief het ding nauwkeurig te verhalen Er valt bedroefd weinig te verhalen generaal; het einde, de ontknooping (zoo gij wilt) is noch droefgeestig, noch luimig. Wij houden ons tevreden met het slot, zal volgen Algemeene stilte riep de grijze ach terklapper uit, begint als 't u belieft, ge nadige vrouw Het was in den j;y# van Prui sen's ellende... Al de aanwezigen lachten. De baronnes weigerde voort te gaan op den toon door den generaal gegeven; zij verklaarde de zaak voor Volgens de verdeelingen per arrondisse ment, in onze provincie geven de cijfers -nt. 311,114 Aalst, 207.109 St. Niko- )aa8, 174,728 Dendermonde, 139,651 Audenaarde, 116,494 Eekloo, 71,239. De steden en belangrijkste gemeenten on zer provincie tellen Aalst, 35,125 inwoners; Geeraardsbergen, 12,619 Sottcgem, 4,861 Audenaarde, 6,956 Ronse, 22,308 Eekloo, 13,356 Maldeghem. 10,437 Selzaete, 7 363. Gent, 166,445 Gontbrugge, 13.724 Le- deberg, 13.999 Sl Amandsberg. 16.260 Bereren, 11.020; Lokeren, 22,675 Sint- Niklaas, 34,774: Tonische. 13,303; Harnme. 14.178 Dendermonde, ^0,157 Wetteren, 16,311 Zele, 14,302 Het getal Senators en Volksvertegenwoor digers. Volgens de cijfers door het Staatsblad op gegeven, moeten er 18 volksvertegenwoor digers en 9 senators bijkomen. Naar het schijnt zal de regeering inFe- 'bruarieen wetsvoorstel neerleggen, om do IKamerzetels als volgL le verd olen Anl- werpën 2 Mechelen 1 Turnhout 1 Brus sel 4 Leuven 1 Veurne-Diksmuide-Oos lende 1 Roeselare, 1 Gent-Eekloo 1 Dendermonde 1 Charleroi 2 Bergen 1 Luik 1 Tongeren-Maeseyck 1. Hel getal volksvertegenwoordigers zal dus 184 zijn. M. Delistrie, adjunktpolitiokommissaris te Boschvoorde, werd 's avonds rond 10 uur verwittigd, dat twee kerels binnengedrongen 'waren in de thans onbewoonde villa van M. Sorenlo, Varenstraat, te Boschvoorde. Aanstonds begaf hij zich ter plaatse, in ge zelschap van een agent met een politiehond. Onderweg kwam nog eene nachlpatroelje zich hij hen voegen. Voor het zomerverblijf van M. Sorenlo gekomen, bemerkten zij een kerel dio langs een dakvenster op het dak kroop en zich wan daar langs de regengoot liet naar beneden glijden. Daarna kroop hij snel en behendig als een aap. over don scheidsmuur van het nevengelegen eigendom en zag men hem het hazenpad kiezen door het veld. M. Delistrie on zijn politiehond liepen hem na en gelukten erin den kerel le snappen. Ondertusschen hadden de andere politie mannen den anderen bandiet ook op het dak zien komen zij verplichten hem, door hem mët hunne revolvers le bedreigen, zich over le geven hij kwam daarna naar beneden zich gevangen geven. Do twee bandieten werden daarna naar het poliliekommissariaat geleid zij hadden den tijd niek gehad iels lesteloirin de villa' Zij waren beiden gewapend met oen met 6 kogels geladen revolver. liet zijn twee jonge franscho apachen dio hierle Brussel een zeer zonderling en schandalig leven leidden. Beiden zijn ter beschikking van het gerecht opgesloten. In deze volkrijke gemeente is met Nieuw jaar een droevig drama afgespeeld. Overal was men volop in feest de maatschappijen hielden talrijke nieuwjaarsbals de open bare lokalen waren vol met eene blijde volksmenigte, toen rond zes ure van zaal tot zaal,, van mond lol mond werd voortvertehl dat een man gestoken was geworden en dood ter plaats was opgeraapt. Zooals het gemeenlijk gaat, verschilt de uitlegging van de moord van persoon tot persoon. Na verschillende klokken t'hebben een verhaal onvatbaar. Do grijze excellencie vfoeg met dreunende stemme Hoe heet men Stella, niet waar Een hoogst belangvolle naam Hier werd de nieuw sgierige sabelsleper on derbroken, door liét openrukken der dubbel deur... dit was een teeken, dat vreemd© gasten voor dc eerste reizo het huis Plathen bezoch ten. De bediende meldde tevensde markgraaf Armand do Beauveau-Desalles. en de mark- .ravjn Julie Beauvau-Dosalles, uit Parijs. De tah'ijko vergadering blikte met verras sing naar het binnentredende paar, welk dooi den baron en do baronnes verwacht werd. Men kende de binnentredend©» uit verscheidene schetsen des barons, die hen te Parijs had be zocht. Men wist te spreken van eene romaneske historie, alsmede van eene hevige vijandschap tusschen hen en de ouders der markgravin vijandschap, welke men maar had opgehouden mot het overlijden van Julia's broeder. Thans waren zij op weg naar het ouderlijke huis. Men had daar een levend voorbeeld van het buitensporige; daaraan hecht zich de wereld, daaraan hechtte het gezelschap zich vast. Men kwam uit do verschillende zalen toegost.ormd, om dn dame tc bewonderen, die de welvoege- lijkheid, de godsdienstige en kinderlijke plichten met de voeten had getrapt, om den vijand baars vaderlands, maar den man harer iiefdo te volgen. Men wilde den man zien. die zulke» indruk op het hart eeuer Duitsche had te wege gebracht. De markgraaf kon mis een model gelden van eenen wel opgebrachte» Franschman men raadde in hem den Wereldman oti den krijger. Weldra werd hij in liet middenpunt eens politieke» krings. Do markgravin was eene schoone, bloeien de vrouw, ryzig van gestalte. Het by uitstek 2 EN 3 JANUARI 1912 gehoord, kunnen wij de zaak volgenderwijze voorstellen. De godoode is een man van 62 jaar, die dagelijks met een stootwagen naar de Ant- werpsche dokken rijdt, om er hout en kolen op le koupen daarom noemt men hem i/i de gewone wandeling do lloutrat of de Katte De man woont in doMaalschap- pijstraat in de zoogeheeten Huiskens van den Armen omdat deze toebehooren aan het Weldadigheidsbureel van Antwerpen en deze de intresten en de huishuren dier huizen opneemt. De man-heeft oen zwarten haard en is zeer goed gekend onderdo Antwcrpsche dokwer kers hij hooft eene dochter die kennis had met een j<- 'irigvan Burgerhout, of moge lijk heter gezegd. jongeling van Borger- hout wild© kennis io-n of had reeds kennis gemaakt met zijne dochter. De vader wa» legen die kennismaking. Het moet uit wraak zijn, dat nu die jonge ling den armen man 1 aftel ijk heeft getroffen do ongelukkige heeft een diepen steek ge kregen achter inden hals en wel met zooveel gemeld, dat de man als reddeloos verloren aanzien werd. De pijnlijke indruk door deze droeve ge beurtenis teweeggebracht en tevens de ver ontwaardiging van het volk, is moeilijk weer te govcn. Morxem staat sinds jaren gekend als eene slechte gemeente 'meer dan eens hoort men liet noemen het moordenaarsdorp hoe wel het dien naam in de versloverte niet vei- dient. Merxem heeft eene brave en deftig© bevolking; wel wordt er door sommige la waaimakers van tijd lot tijd wat last ver kocht, maar van messengevechten of revol verschoten hoort men zelden of nooit. Doch wat ongelukkiger is hel zijn perso nen ofwel van Antwerpen, ofwel van de om liggende voorsteden, dio naar Merxem ko men, om daar hunne euveldaden te volvoe ren. Die misdaden kunnen dus of mogen toch niet ten laste gelegd worden van die gemeente. Het is dat wat de Merxemsche bevolking hoog en luid verklaart. Brussel. Goed beicaardgeld. Een heerschap der Kiekenmarkt, die een lief dametje ontmoet had, trok er een hotel mede binnen, doch uit vrees bestolen te wor den, vertrouwde hij zijn bi'ieventasch, 3000 frank inhoudend, toe aan den Kellner van het hotel. Wanneer hij later naar de brieven- lasch vroeg, was de kellner verdwenen. Het verblufte heerschap diende eene klacht in. De kellner is een Duilscher, 26 jaar oud, genaamd B... 1Automobielonffcvallen. M. L. D..., Gillonslraat, 51. werd gisteren op de Karei Rogierpiaals door eene automobiel omge worpen. Hij werd gekwetst aan'liet voór- 'Iroofd en naar het St-Jansgasthuis overge bracht. Eene dame, ongeveer 35 jaar oud, werd op den steenweg van Bergen omverge worpen. Zij word met eene diepe kwetsuur aan hel hoofd en een gebroken been naar het gasthuis gevoerd. Die/stallen. Zaterdagnacht, na do sluiting, zijn dieven gekomen in hot koffie huis van Mevrouw Niesen, GrooU Eiland- straat, 12, dio zicgbij eene vrienden, le St- Giliis, had begeven. De voordeur en de toog- lade'werden opengebroken en de ontvangst van den dag gestolen. Op do slaapkamer legden do kwaaddoeners do band op eene som golds, snikken pelswerk, enz. De polieie werd verwittigd. In een magazijn der Nieuwstraal werd een man betrapt, toen bij een pak kausen onder zijn overjas verborg. Bij oen juwelier, in dezelfde straat, kwam eene dame eenige juweelen nazien, om een geschenk te doen. Zij kocht niets, doch ver trok met geene ledige handen, want zij kon een gouden ring, versierd met edelgesteen ten wegvingeren. schoon blond haar, gekapt-a la neige. ging wonderwel op haar klassiek hoofd en omgaf haar sneeuwwit voorhoofd. Hare kleeding was prachtig en liet de modepop gissen. De damen van den fijnen stempel betwistten aan de fiere en sierlijke gestalte het aristökra- tische uitzien der geboorte. Pronkzucht is geen bewijs van adel, een afdoende toon ver raadt doorgaans den parvenu. Eindelijk vormde men wederom groepen. De oude generaal hernam den draad des ge- spreks en vroeg: genadige vrouw wij zegden, dat onze heldin den naam Stella droeg, gelief te vervolgen. Zeg ons vooreerst: hoe is zij aan dezen onduitschen naam ge komen Schoone vraag, generaal antwoordde do baronnes, terwijl zij zich op haar gemak zette hy staat immers in den almanak. Overigens, ging zij voortkan de naam wel aan de onwetendheid der pleegouders te danken zijn. Men vond de woorden: «Stella maris, succuro cadentimet bruino haaren kunstig geborduurd op stof om's kinds halsje. De generaal zag uit als een levend vraag- teeken, en zou gaarne geweten hebben, wat deze woorden beteekenden. Eene nog nieuws gieriger gravin trok hem uit den slag, daar zij naar de beteekenis vroeg. Do kamervoorzitter vertaalde letterlijk Ster der zee, ondersteun «ene vallende. Een jonge diplomaat lachte met deze zin spreuk. De baronnes vond integendeel, iets aandoenlijks in deze aanroeping der licmel- sche moeder. De vrouw moest zich wel onge lukkig voelen... wel verlaten van de geheelo wereld, voegde zij rr hij om zoo haren toevlucht tot arme inenschcn en den hemel te nemen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2