Zij zijn gewroken 'T EEN EN 'T ANDER De aanslag op den inkasseerder te Parijs. De ontsnapping van kapitein Lux DAGBLAD Laffe aanslag fe Heyst-op-den-Berg De kandidatuur van M. Woeste. Eene erge instorting te Brussel Achttiende jaargang n' 3 2 CENTIEMEN HET NUMMERDonderdag 4 Januari 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. dgt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728, Bestuurder TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 J. Van Nuf lei-De üendt. AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bi adz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regol) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is met een gevoel van trots dat wij onze lezers kond maken de weer- galooze grootheid en waardigheid van de protestmeeting die Zondag in Ant werpen heeft plaats gehad tegen de lage aanvallen op onze missionnaris- sen. Vanaf half drie komt de menigte langs alle zijden toegestroomd naar den Burgerskring. Om drie uren is niet enkel het gelijkvloers, maar ook het eerste, het tweede en het derde verdiep van de overgroote zaal, tot barstens toe opgevuld. Buiten moeten honder den personen blijven wachten, het is onmogelijk binnen te geraken. Wij hebben binst ons leven al honderden en honderden meelingen bijgewoond, talrijke congressen gevolgd mat hunne plechtige slotvergaderingen, doch nooit hebben wij iets in dien aard te zien gekregen dat hij deze betooging kon vergeleken worden. Bij het opko men der overheden, bij het verschijnen dor missionnarissen, dondert er een onzaggelijk gejubel los uit naar men schat de meer dan vijf duizend borsten. Het is een aangrijpelijk oogenblik, een subliem schouwspel, daar op het, verhoog, M8r Augouard, bisschop van Fransch Congo, M8'" Roelens, bis schop van Belgisch Congo, en talrijke missionnarissen in hun witte pij, te zien toejuichen, zoo onweerstaanbaar- geestdriftig, zoo machtig-overweldi- gend door al wat Antwerpen bezit aan katholieke voornaamheid. I)e volksvertegenwoordiger, lieer PaulSegers.in eene medeslepende ope ningsrede brengt de beschuldigden en de beschuldigers neven elkander en vraagt aan het publiek hun vonnis te strijken, maar neen, het vonnis moet niet gestreken worden, want de aan vallers hebben zich zelve veroordeeld Heeft heer Vandervelde niet ver klaard Ik ken persoonlijk verschei dene paters-missionnarissen, en ik ver klaar het hier openlijk, ik ben stellig overtuigd, dat zij handelen in den geest van volledige belangloosheid. En om die belangloosheid te loonen, heeft hij het noodig gevonden, twee uren lang, de laagste verdachtmakingen op hen te werpen. Doch niet enkel hebben de aanval lers den godsdienst aangerand, zij heb hen hun land verraden. En op mijne beurt roept M. Segersuit, stel ik eene vraagHoe zoudt gij aanvallers, an ders GESPROKEN HEBBEN, ALS GIJ VER KOCHT WAART GEWORDEN AAN DE VIJAN DEN VAN UW LAND Pater Vermeersoh heeft op prach tige wijze het vonnis geveld van heer Vandervelde Hij is kamerlid, journa list, advokaat, tourist in zijne uren hij bezoekt alle sckoone streken en landen van de wereld, wij vragen aan den socialist die een prachthotel te Brussel bewoont en in een rijkgn auto mobiel dagelijks rondreist, waar toch vindt gij den tijd oru nog ernstig na te denken Mgr Angouard spreekt van persoon lijke ondervinding. Ik schreef aan M. Vandervelde, onze missiën goed te bezoeken, van alles te onder zoeken, van niet een of twee uren, maar 5 A 6 dagen in eene zending te verblijven. Hij heeft een onzer scholen bezocht, waarin 120 kinderen zaten, hij is er 1 kwaart uurs gebleven. Geheel zijn onderzoek is in onze school dit geweest De kinderen zeg den Bonjours, monsieur hij ant woordde hun Bonjours mes enfants Dat is gansch zijne samenspraak en gansch zijn onderzoek geweest. Dan heeft hij eene klas van den Staat be zocht waar 12 kinderen ter school gin gen. hij is er ook eenige minuten ver bleven. Dit belette heer Vandervelde niet in zijn boek te schrijven De we reldlijke school slaat heel wat hooger als de kloosterschool. Daaraan ziet ge, sprak de bisschop, wat geloof ge kunt hechten aan de verklaringen van dien man. Doch, be sloot do hoogeerwaarde missionnaris; ik ben wel zinnens mij desnoods te laten opeten door Congoleesche negers, maar ik zal mij niet laren opeten door Belgische negers Na hem, kwam D' Frans Van Cau- welaert aan het woord, die in eene korte aangrijpende tQtjgpraak, de mu ren dreunen deed van gewettigde ver ontwaardiging. De 'i Islam bedreigt onzen Congo zooals hij reeds is bin nengedrongen in de Fransche, Duit- sche en Engelsclie bezittingen nog enkel de Belgische Congo, door de hulp van onze zendelingen, kan die leering, die gansch onze Westersche ichaving bedreigt, tegenhouden... Waar zijn uwe werken, waar is uwe zelfverloochening, waaruit blijkt, hui ten uwe woorden, uwe liefde voor de zwarten, o goddeloozon Niets hebt gij gedaan, dan jaarlijks de millioenen opgestreken, die gij geperst bobt uit het zweet van de arme zwarten. Moest ons volk zijne missionnarissen niet verdedigen, en geen eereboete doen voor die onnoemelijke lasteringen, we zouden mogen overtuigd zijn, dat in tijden van bedreiging van onze Belgi sche grenzen, wij ook geen volk zou den vinden om ons vaderland te verde digen. Wij moeten eereboet doen aan die ouders, die het beste, het schoonste, het grootste dat zij bezaten, h bbon ten offer gebracht uit liefde voor Chris tus. Vaart vrij uit, helden, uil ons moederland, verkondigt ons Geloof onder de ongelukkige zwarten van Midden-Afrika weest niet bevreesd voor uw vaderland want wij, uwe vrienden, uwe gekenden, uwe broe ders, uwe vereerders, uwe bewonde raars, wij blijven hier, wij waken en wij zullen ons Geloof en onze kinderen hier welen te verdedigen Beste lezers en geëerde lezeressen ge kunt u geen gedacht vormen van den indruk die deze sublieme woorden voortbrachten. Daar in die duizenden en duizenden mannenoogen blonken duizenden tranen, traneu van veront waardiging, en toch ook, tranon van grootsche fierheid, tranen van diepe vreugde,tranen van innige ontroering! En hoe onzeggelijk verheven, die eenvoudige woorden van den nederi- gen bisschop van Fransch-Congo, toen hij samen met Mgr Pmelens den zege gaf Mijnheeren, sprak hij, laat ons dit kort gebed storten, ter inzichte van de bekeering van M. Vandervelde Dat zijn woorden die waarlijk Chris tus' discipelen kenmerken: Vader, ver geef hel hun, want ze welen niet wat ze doen Nog frisch en gezond.—Een liberaal uit den Antwerpschen groothandel verklaarde over eenige dagen nog aan een katholieken journalist Welnu gij katholie ken hebt oprecht chance In do maand Juni dacht men dat ge dood waart, nochtans, ge ziet er beter uit als ooitDo lieden die zich hadden voorbereid op uwe begrafenis,mogen hun rouw gaan afzeggen. Weet ge wat voor al uwe tegenstrevers treft Hot zijn uw onuitputbaro middelen in mannen, ik 1 zeggen in mannen van weerde. Na den val van het kabinet Schollaert, na het torug- trekkei) van mannen als Helleputte en De Lantsheere, zegden veel mijner vrienden Dezen keer is het voor goed gedaan. Ziedaar do laatste reserven van de in bezwijming lig gende rechterzijde. Wij gaan een niels-betee- k en end ministerie hebben, dat de begrafenis plechtigheden van de katholieke partij zal voorzitten. Welnu wat zien wij thans Baron de Broqueville heeft geen zes maand noodig gehad om op het Parlement een onbetwist baar gezag te verwerven. Dit is de formeelo meening van onze oud ste liberale parlementsleden. De Gazette en de Chronique mogen alle dagen het tegenovergestelde drukken het is mogelijk goede krijgsmethode. Maar do linksche kamerleden, in de intimiteit, spreken heel en gansch anders. Het is overigens zeer onge lukkig voor ons. Dus, na 28 jaren ontbreekt het u nog niet aan mannen, ziedaar het feit Het is zooals onder andere met M. Levie wij namen hem hier, ik beken het u, voor eene plaatselijke beroemdheid, voor een goeden advokaat der provincie, maar ik heb zijn redevoering gehoord en herlezen die hij heeft uitgesproken over een veertiental dagen in do kamers. Er is niets aan te zeggen Het is «iemand» Ge moei den hoed zwaaien voor ministers van dit gehalte. Een kabinet als het huidig kabi net, met een dusdanig hoofd, bijgestaan door dusdanige medewerkers, liet is waarachtig een kostbare troef voor de katholieke partij Ja, gij zijl oen© wonderbare partij. Wanneer men denkt dat gij neergoveld ligt, richt gij u terug op. Gij verrijst voor het wezen van die lieden, die gereed stonden om de laatste schup aarde op-uwe lijkkist te werpen. Hoe meer hoofden men u afslaagt hoe meer nieuwe er bijkomen.... Ja, wij 6taan er springlevend voor en ken nen geen moedeloosheid noch neerslachtig heid. Met hoeveel tabak mag men over de Fransche grens liet beheer van den Franschen toldienst her innert er nogmaals aan, dat de reizigers in Frankrijk komend, zonder tolrechten lo be talen, 10 sigaren, 20 cigaretten of 40gram tabak mogen meenemen, op voorwaarde van deze hoeveelheden aangifte te doen aan de grens. Vrouwen en kinderen wrorden van dit voordeel uitgesloten. Bedrieglijke invoer van grootere hoeveel heid \vordt door strenge boete of gevangzit ting gestraft Droef Droef Wij lezen in een blad, dat in zijnen tijd meer kwaad heeft daan aan den katholieken godsdienst, als vijf goddelooze bladen Eens hoorde ik op den trein twee onder pastoors met vreugd tot elkander zeggen Ik mag werken met de goederen van twee grondeigenaars. Zulke priesters zijn moor denaars van den godsdienst... Primo do schrijver van die regelen,roept en schreeuwt ovor dak en toren dat de gods dienst niet in de politiek mag worden ge lrokken, en hij doet verduiveld nooit anders Segondo de schrijver, zoo hij eerlijk is, moet de namen dier 2 priesters geven want zoo kunnen wij Jan en Alleman van de af grijselijkste schelmstukken betichten. Ten derde priesters voor zulke onnoozelheid met het woord moordenaars bestempelen, getuigt van een hatelijk en walgelijk ka rakter. Hoe deftig. Een liberaal week blad schrijft Verleden week had er in de kerk der paters van St-Job, de kerk der schooiers en niets-doeners een groot cóncert plaats. Hoe vindt ge zulke mannen En dat komt zeggen Wij eerbiedigen den godsdienst.Wij verstaan waarachtig niet, hoe een mensoh zooveel valschheid, zooveel schijnheiligheid kan verbergen. En wij ook Onze Premier is ondervraagd geworden over het vooruitzicht der kiezing. M. de Broqueville antwoordde Ik zie de kiezingen mot het grootste vertrou wen te gemoet ik hen overtuigd dat het land voorzeker onze meerderheid zal behou den. De andere ministers zijn volkomen van hetzelfde gedacht. En sinds wij de reuzenbe tooging te Antwerpen hebben gezien, blijft er bij ons niet de kleinste, niet do minste twijfel moer over. Het katholiek België zal me Juni aanstaande schitterend triomfeoren" Te onnoozel jongens. Som mige goddelooze blaadjes trachten oneenig heid te stoken onder de katholieken met eenige onzer hoofdmannen onderling te ver gelijken, on te beproeven ze tegen elkaar op te zetten Zouden onze tegenstrevers toch zoo onnoozel zijn te gaan gelooven, dat de katholieken zich door zulke flauweteiten gaan ongerust maken? Allcz toe, jongen, als g anders niet weet, gaat dan gerust slapen welijks dertig meters ver gegaan zijnde, lonk een schot op een 10 tal meter afstand. Van Galster had de volle lading in de twee beenen bekomen. De vrouw dio haar man op wee meters volgde, was niot het minste ge- wetst. De jachtwachter was ten gronde gestort en gaf eon toeken van leven meer. Zijno vrouw riep om hulp en dadelijk snelden ge- buren toe, die terstond een geneesheer gin gen roepen. Na lang werken kon hij den ge kwetste tot het bewustzijn terugbrengen. Het slachtoffer verloor overvloedig bloed en had schrikkelijke pijnen. Er wordt gevreesd voor zijn leven. De gendarmen van Heysl-op- den-Berg, terstond op de hoogto gesteld, waren spoedig ter plaats. Zij ontdekten weldr talrijke voetsporen van een persoon, die de vlucht genomen had. Ook vonden zij eene kardoes, op de plaats waar de moordenaar zou gestaan hebben om zijne laffe wraak uit te voeren. Het parket van Mechelen werd verwittigd, en kwam weldra ter plaats. Daar er ver moedens waren tegen twee personen A. H. en Frans B., werden beiden aangehouden. Person.en hebben verklaard dat zij beide verdachten gezien hebben omrent de plaats waar de moordenaars zouden gestaan heb ben. Het onderzoek wordt voortgezet. Een jachtwachter door een geweerschot getroffen Een laffe aanslag heeft do streek in op schudding gebracht. De jachtwachter Desideer Van Calsler wilde naar do eerste mis gaan. Hot was nog duister toen hij, vergezeld van zijne vrouw, zijne woon verliet. Nau- gen lade ontdekt, waaruit de policiemarihen eene schoone verzameling der beste dieven- gereedschappen te voorschijn haalden. Carouy is ook een strijdend anarchist, en men weet dat dezer solidairlijkheid zeer groot isook zal de aanhouding van Ca- rouy zeer moeilijk zijn, hoewel zij niet on mogelijk is. Ook te Brussel zijn verscheiden Parijzer policiemanneu aangekomen, om Carouy op te zoeken. Het Bestuur van den Katholieken Kring van Aalst stuurt ons de volgende dagorde met verzoek van opname: Aalst, den 30 December 1911. De ondergereekenden, leden van den Katholieken Kring van Aalst, Overwegende, de verdachte geruchten welke sinds eenigen tijd verspreid worden in de bladen van alle kleur, over het moge lijke intrekken der politieke kandidatuur van M. Woeste, in het arrondissement Aalst, ten gevolge van het mistrouwen zijner kiezers Teekenen verzet aan tegen deze geruchten, welke zij als beleedigend en onteerend aan- an Juichen hunnen toegenegen volksvertegen woordiger geestdriftig toe En sturen hem, met de uitdrukking hun ner onwrikbare genegenheid, de verzekering hunner eerbiedige gevoelens. Volgen de handteekens der bijzonderste notabiliteiten der stad. Gisteren morgend waren werklieden van M. D.,.., ondernemer, in do Ursulinnenstraat bezig eene oude school af te breken. Rond half negen, toen alleman volop aan t werk was, stortte het gebouw gedeeltelijk Drie werklieden konden zich niet tijdig uit de voeten maken en werden onder de puinen begraven. "Spoedig snelde men hen ter hulp, doch het duurde een heele tijd. vooraleer men er in gelukte hen te bereiken. De drie werklieden waren erg gekwetst en moesten onmiddelijlc door een geneesheer verzorgd worden. Twee hunner Pieter Van Droogenbroeck, 52 jaar oud, wonende te Liedekerk®, en Gustaaf De Gock, 41 jaar, wonende te Lebbeke, moesten na verzorgiug naar het gasthuis overgebracht worden. De derde, Pieter Philips, 30 jaar oud, ook van Lebbeke, die min erg gekwetst werd, is op zijne aanvraag naar zijne woning overge bracht. Het parket is verwittigd geworden en wordt ter plaats verwacht. Een ernstig spoor. Men schijnt thans een zeer ernstig spoor gevonden te hebben. Al de gemeenten, lig gende in den omtrek van Parijs, worden zorgvuldig doorzocht. Het schijnt zoo goed als zeker, dat de hoofddader en bijzonderste plichtige. niemand anders is, dan een gekende anarchist, zekeren Carouy, die ook soms den naam Leblanc aannam. Het is namelijk reeds gebleken, dat het Carouy is, die (de automobiel bij Detteweiler gebracht heeft, te Bobigny, en hem eenige dagen later is komen terughalen. Alle opzoekingen, om Carouy te vinden zijn echter tot nu toe vruchteloos gebleven en zooals M. Hamard, overste der veilig- heidspolicie, het gisteren nog verklaarde, is het noodig, eerst dezen in handen te hebben, vooraleer er iets te kunnen beproeven. Men moet geen ©bekentenissen van Carouy verwachten, doch men hoeft reeds zoovele ernstige bewijzen tegen hem verzameld dat hij moeilijk zou kunnen loochenen en tast bare bewijzen zijner onschuld zou moeten voorbrengen. Deze Carouy deed zich doorgaan als een rondröizendoleurder in allerloi waren. In zijne kar werd echter een zorgvuldig verbor- Hoe hij weggeraakte. Men weet dat de Fransche kapitein Lux, die in Duitechland aangehouden werd onder belichting van «pioeneërdertj. en tot ver scheidene jaren vestingstraf veroordeeld was, er in gelukte uit de vesting van Glatx te ontsnappen. Kapitein Lux heeft op Nieuwjaardag een bezoek gebracht aan den Franschen minister van oorlog, die hem zeer hartelijk ont haalde. Hij verhaalde hoe hij er in gelukte te ont snappen en dat verhaal kwam ongeveer op het volgende neer Het zijn mijne vrienden, de Fransch» officieren, die er in gelukten mij het noodig» te bezorgen. Mijne cel had slechts een venster, gele gen, op ongeveer 5 of 6 meters van don grond. Dagelijks zonden de vrienden mij een belangrijk pak gazetten, met grove koordon samen gebonden. Elke koord was 60 centi meiers lang. De bevelhebber der vesting van Glalz zag eerst de bladen na, en daar het meestal tijdschriften waren, handelende over de mekanieken, politiek enz...., werd het pak mij regelmatig geheel overhandigd, met de koord waarmede het toegebouden was. Deze koord legde ik zorgvuldig weg, terwijl ik de dagbladen over mijne tafel ver spreidde en er in las, zoolang de bewaker» in mijne nabijheid waren. Zulks heeftmeer dan zes maand geduurl, daar men mij de noodige koorden moest be zorgen, voor het maken eener ladder. Alle weken kreeg kapitein Lux ook een boekwerk, zorgvuldig ingebonden, en ook handelend over de wetenschappen. Deze boe ken werden ook eerst nagezien door den be velhebber, die ze dan aan kapitein Lux bestel de. Deze wist er echter ie )s anders in te vin den dan wetenschappen. Uit don omslag haalde hij gewoonlijk Duitsche bankbriefjes, zeer sterke zagen, enz. Daags voor de aankomst dor boeker», kreeg kapitein Lux gewoonlijk, een brief. In den brief ook stond niets, doch, de omslag was geheel beschreven, en zulks met eene bijzondere soort inkt, welke slechts zichtbaar was, wanneer de omslag in de warmte ge houden werd. Zóó werd liera bericht, wanneer hij moest trachten te ontsnappen, welken nacht een automobiel de wacht zou gehouden hebben enz... Zóo was hij overeengekomen, dal hij in den nacht van 27 tot 28 December de ont snapping zou beproeven. Het doorzagen der ijzeren barren ging nog al vlug, en spoedig was hij ook de twee muren welke hem van den buitenkoer scheid den over. Dan bevond hij zich in oon hof, voor welken een schildwacht heen en weder liep. Toen deze hem den rug toedraaide kom de kapitein den Iaatsten hinderpaal over- klimmen en hij was op straat. Op de aangeduide plaats vond hij don auto, gevoerd door een Hongaar, die hem naar do Hongaarsche grens bracht. 's Anderendaags kon hij langs Zwitser land naar Frankrijk terugkeeren. De Duitsche Pers. De Duitsche bladen verbergen hunne mifl- noegdheid niet, over het feit dat de minister van Oorlog, kapitein Lux ontvangen en go- luk gewensclit heeft. Een blad meldt zelfs dat het de eerste maal is, dat eene groot» mogendheid, officiéél de spioenon huldigt. De Duitsche bladen zijn algemeen van oordeel, dat er strenger straffen zouden moe ten toogepast worden op de spioenen en dat de ontvluchting voorbereid word, door een Fransche leeraar, die daags vóór de ont* snapping ook spoorloos vordweem De Fransche drukpers. De Fransche bladen teekenen verzet aan tegen de bewering, dat kapitein Lux zijn eerewoord gegeven had niet te zullen trach ten te ontsnappen. Zij beweren ook dat ka pitein Lux geen spioen was en hij enkel een» studiereis ondernomen had. Volgens deze pers, zou het daarom zijn, dat de minister van Oorlog hem ontving en niet omdat het een ontsnapte «pioen was.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1