Blij vooruitzicht 'T EEN EN 'T ANDER Vreeselijk drama te Kales. Nieuwjaarsgiften voordenPaus De aanslag op een inkasseerder te Parijs. Twee ouderlingen mei DAGB Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. V Latfe aanranding te Overrysche. bijlslagen vermoord. Geheimzinnige misdaad te Parijs. Achttiende jaargang nr 4 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 5 Januari I9IK. ABONNEMENTEN: Zés manden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» ff» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff» BUREELENi TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg wan Waterloo, 728» I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zoo men ten strijde trekt moet men be zield zijn met betrouwen en geestdrift. Thans hebben wij meer als ooit aan het hoofd van het katholiek ministerie een man. die geheel 't katholieke kamp betrouwen an geestdrift weet in te boe lemen zoo verre is het reeds gekomen dat katholieken, die gemeenlijk alles in 't zwart inzien, nu zelfs bekennen dat het inderdaad bijna onmogelijk is met Juni aanstaande de neerlaag te lijden. Wij mogen dus zeggen en schryven Wij gaan de overwinning te gemoet I Een onzer confraters van de Libre Parole van Parijs heeft M. de Bro- queville ondervraagd Hij maakt den grootsten lof over onzen kabinetsover ste. (Wie toch zou er redelijkewijze kwaad kunnen spreken van een zoo'n verdienstelijk man als M. de Broque- ville Op de vraag wat hij van de ko mende kiezingen dacht, zei onze - pre mier Ik heb een blij vooruitzicht, een beste vooruitzicht Ja; maar, de oppositie zegt zeker Ie zijn van hare overwinning?Het is reeds het vierde cener eeuw dat deze heeren vóór de kiezing een zegepraal aankondigen. Maar, mijnheer de voorzitter, hoe verrechtvaardigt gij uw blij vooruit zicht Wij hebben geen andere elementen tot beöordeeling, als de cijfers van de wetgevendekiezingenvan 1910 en 190S en van de laatste gemeentekiezingeD. Deze cijtors tonnen ons wat wij mogen hopen, wat wij moeten aanvallen en verdedigen. Ik heb schoon die cijfers te keeren en te draaien, zij antwoorden altijd hetzelfde Voor een zetel in ge vaar, hebben wij ernstige kansen om er drie hij te winnen. Zal het getal kamerleden niet ver meerderd worden Ja, niet 18. De tegenpartij en de meerderheid zullen de nieuwe zetels per helft verdoelen. Is er een klein verschil, me dunkt, het moet ten onzen voordeele zijn. Zullen de kiezingen algemeen zijn Ongetwijfeld. Wij zullen aan den Koning de ontbinding vragen van dit deel der Kamer dat niet aan hernieu wing is onderworpen. Zoo wij anders handelden, zou een deel der nieuwe kamerleden gekozen zijn met de Even redige Vertegenwoordiging en het an dere deel met het meerderheidstelsel. Het is niet' tegen den geest en den tekst der wet, maar het zondigt een weinig tegen de logiek. Waarom bevestigen de linkschc par tijen dan zoo krachtdadig dat zij het bestuur gaan hernieuwen Omdat zij zulks met hartstocht ver langen. Denk toch, dat wij sinds lan ger dan zeven en twintig jaar aan het bewind zijn dat wij het rekord heb ben gemaakt van parlementaire lang levendheid in al de Staten van modern Europa met grondwettelijk regiem En waarom hebben wij zoolang het bestuur behouden Men zegt, Mijnheer de voorzitter, dat gij vooral geprofiteerd hebt van de verdeeldheden uwer tegenstrevers en van een tijdperk van voorspoed bijna zonder gelijke Ja, dat weet ik, zegt M. de Bro- queville. En ik, ik antwoord dat de redenen van onze opvolgende zegepra len diep en duurzaam zijn dat zij hunne wortels hebben in toestanden die een kiesrukwind niet kan vernie len noch vernietigen... En vooreerst, onze partij is zeer nationaal. Zij heeft talrijke aanhangers in al de volks- de midden- en de hco- gere klassen, in de steden en op den buiten, in de Vlaamsche streek en in de Waalsche streek. Zij is handelend en werkzaam op al de punten van het grondgebied en in de meest tegenover- eenstaande middens. Ten tweede, de katholieken hébben zich niet beperkt bij eene politieke in richting zij hebben de werken ver menigvuldigd in allo domeinen met een onvergelijkbaren iever en eene onvergelijkbare vruchtbaarheid. Hot derde aan te halen feit, het is de uitnemende, de uitstekende gouver- nementeele, bestuurlijke zijde van ons programma. Wij hebben met zorg alle maatregelen vermeden die zouden kunnen uitgelegd zijn geworden als vijandelijke maatregel, hetzij ten op zichte der tegenstrevers, hetzij ten opzichte van de eene of andere klasse der maatschappij. Geen enkele partij heeft zich meer echt liberaal, echt vrijgevig getoond als de onze. Oh Ik weet wel dat men ons doet doorgaan als dweepers, ultra- montanen, inkwisiteurs. Maar beziet ons, beziet onze werken aanschouwt aandachtig en ge zult zien, dat door hare samenstelling, onze partij geen enkel van de hoofdbelangen van het lar.d verwaarloost, dat de verscheiden heid der werken zijn maatschappeiij- ken invloed steunt en versterkt en gij zult de intieme en voortdurende rede nen verstaan, die de uitstraling en de leefbaarheid barer politiek verklaren. Zeker, een neerlaag blijft mogelijk, doch deze kan enkel voorbijgaande zijn. In hare meest vergulde droomen, aanzien de kartallistcn enkel een meer derheid van 1 of 2 stemmen in de Ka mers en in den Senaat is het in alle geval onmogelijk ons de meerderheid t'ontnemen. Maar dit zelfs, zal de tegenpartij niet hekomen. Het land zal de wonderbare ontwikkeling niet ver geten door de katholieke partij gege ven aar, den handel, de nijverheid, den landbouw, de openbare werken, eene ontwikkeling die van ons klein land bijna de gelijke heeft gemaakt van de groote mogendheden. Het zal niet ver geten dat onze sociale wetgeving waar aan alle volkeren hulde brengen, heel en al het werk is var. de katholieke partij, en wij eene aanhoudende be, kommering hebben gehad ten voor deele van de nederigen, de kleinen, de arbeiders, de landbouwers, de bedien den... Tot daar, M. de Broqueville. De kiezers zullen met Juni het overige doen Werkstaking in den Borri nage. Eenige n ij veraars in den Borri- nage zijn zinnens de loonen alle 14 dagen te betalen in plaats van allo 8 dagen.Geruchten deden den ronde alsof liet werkstaking ging worden. Het socialistische syndikaat heeft een referendum ingericht en op de 11500 stem mers, waren er 9050 voor, 570 tegen de werkstaking en 70 trokken er zich niets van aan. Het rood syndikaat heeft besloten in werkstaking te gaan. Een goed begin voor een nieuw jaar. Ontslag. De 4 overblijvende katho lieke gemeenteraadsleden van Luik hebben, zooals zo vroeger voorspeld hadden, hun ontslag ingediend. Dood. Terwijl over enkele dagen wij het ontslaan mochten vermelden van een katholiek dagblad te Bergen, zoo moeten wij thans het verdwijnen mededeelen van de li berale Gazel van Bergen een der oudste liberale dagbladen van Henegouwen. Het blad bestond reeds 72 jaar. Hoe onze missionnarissen naar Congo vertrokken.—Eerst gingen de Witte Paters dan volgden de Jezuïeten, de Trappisten, do Redemptoris ten, de Benedictijnen, de Gapucienen, de verschillende vrouwelijke kloosterorden van Gent, Berlaer, Goor en meer anderen. 210 BelgiscEie martelaars. België schonk aan Congo acht honderd missionnarissen. Daarvan zijn er ginder 210 aan den arbeid bezweken. Zij liggen er be graven op een eenvoudig kerkhof, bedekt door eene dunne laag aarde en beschaduwd door een schamel houten kruisje. Hoed af goddeloozen, voor zulke grootsche figuren Het werk onzer kloosters. Thans zijn er in onzen Congo, 202 pries ters-zendelingen, 120 broeders en 131 zus- terkens. Zij bekeerden 50,700 wilden stichtten meer dan 9000 kristene familiën hebben nu 95,000 catechumenen richtten 300 scholen op, een groot seminarie, een klein seminarie en 83 werkhuizen. De scholen, worden bijgewoond door 11370 jongens en 4,300 meisjes en dit ondanks liet doodend, het moordend klimaat en de schrikkelijke tropische ziekten. Liberale en socialistische millionnairs, waar zijn uwe werken ten voordeele van de arme negers Noemt ze ons... Ja maar, moet ge antwoorden wij hebben er geen. Ah gij hebt er geene Waarom werpt •e dan zoo'n snooden laster op onze bewon- ereriswaardige zendelingen Waarom Is bet wraak, nijd, wrok, jaloerschheid, gods diensthaat Kiest uit en antwoordt ons Dertig jaar verplicht onder wijs. Ondanks dit zijn er volgens bot antikatholiek blad Le Temps van Parijs nog 11000 tot 14000. ongeletterde soldaten inliet Fransche leger, hoewel er jaarlijks aan 't onderwijs 120 millioen frank wordt besteed. De Peuple die deze cijfers niet looche nen kan, schrijft Waar neemt men die ongeletterden Bij de onterfden, bij de mis vormden, bij de rondloopers, bij de vagebon den, hij de schelmen. Als de Peuple goed kon lezen, zou hij zien dat er geen spraak is van misvormden of misdeelden, maar van soldaten die dienst doen in het actieve leger. Wanneer Fransche bladen den toestand van hun land beklagen en bejammeren, dan vin don onze goddelooze bladen het noodig hem op te hemelen en te verbloemen, maar wan neer alle landen, alle volkeren, den roem, de grootheid, do ongeëvenaarde en weerga- looze volkswelvaart van België huldigen en bezingen, dan moeten onze goddoloozen, die woorden vorzwijgen, en in de plaats daarvan den walgelijkslen smaad op ons eigen vaderland worpen. Is dat nu geene averecht sche vaderlandsliefde Het werk der revolutie van 1789. Vóór de Fransche revolutie was de hoogste rente in Frankrijk 2 millioen en half. Nu zijn er 50 die zulko rente bezitten en 120 Franschen hebben een jaarlijksch inko men van één tot twee millioen en half Ge ziet, revolutie maken, en honderden nobelen op het schavot doen sterven, is niet voldoen de om liet kapitalisme te doen verdwijnen. Om dit ledoen verdwijnen, zou men de natuur van den menscli zelve moeten dooden, maar de natuur dooden is denmensch zelve dooden. Dus het kapitalisme uit do werold bannen, is heel eenvoudig, kwakzalverij goed om snullen voor den aap te houden. Vanderkelen. die zeer sterk gebouwd is, kon liet uithouden tegen zijne vier tegen strevers. Deze laatsten, woedend, verlieten opeens de herberg. Gewapend met knuppels, gingen zij post vatten langs den weg, dien Vanderkelen diunde te volgen om huiswaarts te keeren. Om 1 1/2 ure hem bemerkende, wierpen zij zich op hem en sloegen hem zoodanig, dat hij te midden dor baan neerzeeg. Een der lafaards wilde het slachtoffer met een mes afmaken, maar dat werd belet door een zijner medeplichtigen. Vanderkelen werd Woensdag morgend door dorpelingen gevonden. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Zijne aanranders werdeu aangehouden. Driedubbele zelfmoord. Woensdag morgend werd te Kales ©ene vreeselijke ontdekkiuggedaan. In de woning van een groot handelaar, M. Girod, vond men de lijken der handelaarster en van haar twintigjarige zoon. M. Girod zelf, lag ziel togend te gronde. Hij kon nog verklaren wat er gobeurd was. Sinds eenigen tijd gingen de zaken niet goed meer. De echtgenooten Girod en hun zoon, haddon samen besloten zich te zelf moorden. Mevrouw Girod joeg zich een kogel door het hart en bleef op den slag dood. Haar zoon nam dan het wapen op en doodde zich op dezelfde wijze. De vader had zieh een snelwerkend ver gif gereed gemaakt en nam het in, doch de dood kwam nog niet snel genoeg en toen poogde hij zich te laten verstikken, door al de gasbekken open te draaien. Toen men het huis binnen drong, had hij nog niet opgehouden te leven, doch zijn toe stand is hopeloos. Het drama heeft te Kales groote ontroe ring verwekt. Een persoon met stokslagen bijna gedood Woensdag morgend begaf het parket van Brussel zich naar Overryssche, ten einde eene laffe moordpoging te onderzoeken, den dag te voren bedreven. Omstreeks middernacht, bevond de naamde Vanderkelen zich in gezelschap van vier andere inwoners der gemeente, in eene herberg. Men sprak over politiek. Opeens ontstond hevige ruzie tusschen de vijf verbruikers, die op een gegeven oogen- blik slaags werden. Een liefdedrama te Schaarbeek. De Vooruitgangstraat, te Schaarbeek, was Dinsdag nacht het tooneel van een schrikkelijk drama. Eenigo maanden gele den, had de 18jarige Jules De Wever, be diende in een cinematograaf te Elsene, en wonende te Anderlecht, kennis gemaakt, met ©ene jonge kleermaakster, do 17jarige Gelina Portugal, wonende Vooruitgangslraat. De twee geliefden verstonden elkander eerst zeer goed, doch eenige dagen geleden, besloot het meisje met hem af te breken. Dinsdag avond zouden zij samen naar den cinema gaan, doch Celina kwam niet. Woe dend zocht De Wever haar op en ontmoette haar laat in den avond nabij hare woning. Hij vroeg uitleg, waarop het meisje ant woordde, dat alles tusschen hen moest af zijn. De Wever haalde alsdan een revolver te voorschijn en loste twee schoten op het meisje. Deze in het voorhoofd en in de wang getroffen, zakte bewusteloos ten gronde. De moordenaar, denkende haar gedood te hebben, joeg dan een kogel door het lioofd en kwetste zich zeer erg. Op het gerucht der losbrandingen snelden verscheidene personen ter plaats. Het meisje dat niet erg getroffen werd, werd naar de ouderlijke woning over gebracht, en De Wever naar liet policiebu- reel der Marktplaats. Hij werd dan naar het gasthuis gevoerd, waar hij door een policieagent bewaakt wordt.. Zoodra zijn toestand zulks toelaat, zal hij in het gevang van Vorst opgesloten worden. Tweede lijst Overdracht van den eersten lijst 9.254,42 De Gazette de Liège en de Nouvelles du Jour 109 De Pays Walton 109 EE. HH. Vikarissen-Genejaal van fiet Aartsbisdom Mechelen, 259 MM. secretarissen en archivisten, id., 150 M. de Meester de Ravestein, 100 Mevr. Jooris, Brussel. 200 De Broeders Alexianen, Leuven, 109 Katholieke Kring St Michel, Brussel 222.22 M. Martial Crombez, 109 M. en Mev. Jozef Carlier, 59 M. en Mev. J. Schneider, Luik, 109 Kanunnik Rutten, Luik, 49 Onbekend, Herstal, 25 Onbekend, Peruwelz, 59 M. Liebrechts, Turnhout, 109 Bestuurder en professors van 't Seminarie Doornijk, 100 M. Gustave Gahide, aalmoezenier, Bergen, 25 Baron Drion, Gosselies, 109 M. Fr. Verstrepen, pastoor-deken, Diest, 109 M. en Mev. Godschalck-Vercruysse, War neten, 109 M. Nollée de Noduwez, kamerheer van Zijne Heiligheid, 100 M. en Mev Van Vaerenberg-Mathé, Den- derhautem, 25 M. Leunen, advokaat, Sint Truiden, 10 Voor het welzijn van 't Paradys en familie, 5 M. Pa- rent, pastoor van Lover val, 10 J. V., 2 X.,5 M. J. llougardy, Luik 20 M. en Mev. Désiré Tillieux, 5 D. V. C., Nest, 5 Dime, 10 Een inwoner van S. Andries, 2 G. S. Z., 2. samen 76 Totaal: 11,567.64. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. Het onderzoek. Aanhoudingen, Buiten de echtgenooten Dettweiler, te Bobigny aangehouden; zijn nog verscheidene andere aanhoudingen gedaan geworden. Vooreerst heeft men deze van den anar- chistValenlin Chariot en van Jeanne Botelli, de minnares van Garouy. Nog een ander persoon werd ook aangehouden, namelijk zekeren Edward G-., 25 jaar oud, doch hot parket hield deze aanhouding geheim. Thans heeft men echter vernomen, dat Edward Gaangehouden werd, toen hij aan de echtgenooten Dettweiler eene schuil plaats kwam vragen. Hij ook is een gekende anarchist. Men had hem echter schoon te ondervra gen, hij beweerde niets te weten van den aanslag op den inkasseerder Gaby. Men vergeleek zijn signalement met dat der kerels, welke gezien waren in den om trek van de plaats der misdaad. Er werd wel eenige gelijkenis gevonden, doch er waren geene genoegzame bewijzen en Eduard G. werd in vrijheid gelaten. De policie had echter goed gevonden hem een der beste agenten na te zenden. Tot hiertoe is echter nog niets uitgelekt. Men weet nu ook zeker, dat den dag, dat er voor de eerste maal spraak w<ff van de mogelijke medeplichtigheid van Carouy, deze zich nabij Bobigny bevond, waar hij aan het vyerk was. Nauwelijks had hij vernomen (kt zijne veiligheid bedreigd werd, of hij verdween. De veiligheidspolicie heeft naar het schijnt Woensdag avond belangrijke verklaringen ontvangen, ten gevolge aan welke men er in gelukt is. de persoonlijkheid van drie der daders vast te stellen. 9 Een dezer zou niemand anders zijn, dan de chauffeur Bonnot, die eenigen tijd geleden een Italiaansch toerist vermoordde en uit plunderde en daarna zijn automobiel te Lieu- saint achterliet. Zijn portret werd aan verscheidene oogge tuigen van don aanslag getoond en allen Iherkenden hem ten stelligste. Men verwacht aanhoudingen. Te Sacré, in het arrondissement der Sarthe (Frankrijk), is gisteren morgend eene ake lige misdaad ontdekt geworden. Een 14jarig meisje. Rachel Aubert, dat na de nieuwjaarsverlofdagen terug naar de kostschool moest, ging vaarwel zeggen aan hare grootouders, de echtgenooten Aubert, 82 en 78 jaar oud, op een honderdtal meters afstand barer woning verblijvende. Nauwelijks had het meisje de deur geo pend, of zij week verschrikt achteruit. Aan hel einde van den gang, zag zij haar groot vader, met afgesneden hals, in een bloedplas uitgestrekt liggen. Het meisje liep onmidde- 1 ijk haar vader verwittigen, die met den bur- gemeoster binnentrad. Er was geen twijfel mogelijk, de arme ouderling was vermoord geworden. Men ging nu op zoek naar de moeder en deze werd in hare slaapkamer ook vermoord aangetrof fen. Alles was met bloed besmeurd, in de slaap kamer, de keuken en de gang. De moorde naars hadden de woning hunner slachtoffers geheel doorzocht en alle voorwerpen van waarde medegenomen. Het wapen waarmede de misdaad gepleegd werd, werd in het huis teruggevonden. Hot was een vreeselijk scherp geslepen bijl, zooals de houtakkers er bezigen. De lijken waren reeds geheel koud en dus moest de dood reeds lang ingetreden zijn. De geburen, ondervraagd, hebben ver klaard niets gehoord te hebben, alhoewel de echtgenooten Aubert een zeer sterke wacht hond hadden.De moordenaars hebben slechts weinig voordeel uit hunne gruwelijke mis daad kunnen trekken, daar er weinig geld ia huis was. Hot parket heeft een onderzoek geopend en volgt een ernstig spoor. In een ouden arm der Seine, nabij Colom- bes, heeft men gisteren morgend het lijk gevonden van eon onbekende vrouw, schij nende ongeveer 30 jaar oud, en zeer net ge kleed. Het lijk was erg verminkt en had ver scheidene vreeselijke wonden aan het hoofd. Ook was zij den schedel gebroken. Eerst dacht men, dat de ongelukkige door een bandiet was overvallen, vermoord en uitgeplunderd, doch men vond op het lijk nog al hare juweelen, ten bedrage van ver scheidene duizende franken. Men heeft evenwel geen geld op de onge lukkige gevonden. Het is zeer wel mogelijk dat de ongeluk kige door bandieten aangevallen, vermoord en bestolen word, doch het is niet aan te nemen, dat zij het slachtoffer hare kostbare juweelen zouden gelaten hebben, daar vol gens do verklaring van den geneesheer dia de lijkschouwing deed, het lijk verscheidene dagen in het water moet verbleven liebbea en de moordenaars er zich dus gemakkelijk konden van ontmaken. Men vermoedt evenwel, dat de ongeluk»», kige moet vermoord zijn op last van per*., Isonen die belang hebben, bij hare verdwij- ning...

De Volksstem | 1912 | | pagina 1