OORLOG BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. Italië en Turkyë Dramatische terugreis Na vijftien jaren TUSSCHEN Italië bekent zijne nederlaag. Een generaal afgekeurd en afgezet. Generaal PecorrGiraldi, die de afdeeling aanvoerde welke te Ain-Zara was samenge trokken, komt een blaam op te loopen van do Italiaansche regeering en ziet zicli worden afgesteld als aanvoerder, omdat hij eene te zwakke kolom, die van te weinig schiet- en mondvoorraad was voorzien, naar Birtobras had gezonden. De troepen, na lang en heftig weerstand te hebben geboden aan den vijand, die in veel groolere sterkte was, hebben zich moeten terugtrekken omdat zij geen schiet voorraad meer bezaten. Toen de Italianen van de slag van Aïn-Zara spraken,loochenden zij hunne nederlaag. Thans is het geheel wat anders. Turksche zegepraal te Tobrouck De Turken geven volgend relaas over dezeii veldslag Den 22 December vielen onze troepen langs 2 kanten tegelijk de Italiaansche stel lingen aan te Tobrouck ondanks de beschie ting van 14 Italiaansche oorlogsschepen, hebben zij de versterkingen bemeesterd, bezet dopr de Italiaansche troepen. De compagnie van de genie en deze ver honden aan de mitraljeuzen zijn uitgeroeid geworden met al hunne officieren. Do vijand is in volle wanorde afgetrokken. De victorie van dc Turksche troepen is schitterend. Vele ihond- en schietvoorraad der Italianen is buitgemaakt. De vijand heeft op het terrein een zeer groot getal dooden gelaten, waar- tusschen drie officieren. De Clieikh Miri die, met zijne vijf kinderen en gansch zijnen volksstam, zich bij ons had gevoegd, heeft de dood gevonden in het ge vecht. Wij nemen aan dat de Turken de over winning op hun schoonste beschrijven maar in ieder geval het is eene gebeurtenis die van den eenen kant den moed der Turken zal aan vuren, en van den anderen kant de geest drift van de Italianen veel zal koelen. Nog mondvoorraad genoeg De Italiaansche bladen hadden gezegd dat de Araben nu zij in de woestijn van Tripoli- tanië waren gedreven, weldra tekort zouden hebben aan mondvoorraad. De briefwisselaar van de Temps van Parijs, die de verrich tingen volgt van het Araabsch-Turksche leger,meldt dat er mondvoorraad genoeg is. De Araben, de kinderen van de Woestijn, leven, beslaan op zeer weinig, zij worden daarbij goed ondersteund door de andere Araben. Dagelijks komen er nog Araben bij om op te trekken tegen de Italianen, het is verwonderlijk met welke dapperheid zij 8.1 r ij de u en welk eene doodsverachting zij aan den dag leggen. In Turkyë zelf. De ministerieële crisis. De crisis is gedeeltelijk opgelost. IJ et. nieuw kabinet zal overgaan tol de Kamer ontbinding. Tijdens de Kamerontbinding zal er over do vredesonderhandelingen gespro ken worden. Zoo toch, wordt er algemeen over gedacht. Het Engelsche pantserschip London le- rugkeerende van Gibraltar, is met zijne vlag halflop, te Dover aangekomen, na eene zeer beroerde reis. In de golf van Gaskonje, werd de London door een vreeselijk tempeest overvallen. bi ooit had de bemanning zulk weder ont moet. liet reusachtig schip werd als eene nootsehelp heen en weder geslingerd en ge durig draaiden de schroeven boven liet wa ter, daar het schip zoo dikwijls door de woe dende golven werd opgelicht. OF wie is mijne moeder Historisch Tafereel 20' Vervolg. De markgravin is, onmiddelijk na de vlucht uit het vaderlijk huis. in eene zware ziekte gevallen, dat weet ik. Ook is 't mij bekend dat op dringend verzoek der zieke, de ^ïarkgraaf eene volledige opheldering met de wettelijke huwelyksakte aan Julia's ouders heeft gezon den. Tevens worden de ouders verwittigd, dat hunne dochter gevaarlijk ziek was; hij drong eerbiedig aan op eene verzoening, en bad hen levens zorg te dragen voor hun - kleindoch tertje, die aan de zorgen van vróuw Weber was toevertrouwd. Dit herhaalde de mark graaf onder het benedengaan en voegde er bij, dat hij toenmaals, van wegen zijnen zwager, jn plaats van een verzoenend antwoord, eene akte van overlijden des kinds had ontvangen, met de kortbondige bemerking mijne ouders lijn niet genegen, om aan hunne dochter ver giffenis te schenken. Alles laat zich nu begrijpen, riep de generaal uit de zwanger heeft hen bedro gen Met wat bedoeling Dat is min klaar. Kene dopdakte is lichtelijk gefabrikeerd. Di Napoleon's tijd waren de doodakten aan do dagorde. Met ware verrukking zal de markgravin hare schoone dochter omhelzen bemeikte de baronnes van JMatheu. Ja, onldat zij schoon is vergezelde de jonge diplomaat! Gij schrijft aan de markgravin weinig moederlijk gevoel toe! zegde de barou Op een gegeven .oogenblik, sloeg eene reusachtige golf over bet schip, alles weg vagende dat zich opdek bovond, De malro- zen, van dienstop hot dek, klampten en zich moedig aan de verschansingen vast, doch eene tweede golf volgde onmiddelijk de eer ste. en twee matrozen, Karei Agass en Willy Morris werden overhoord geslagen, en met de golven medegesleept. Het was volstrekt onmogelijk, iets te be proeven, om de ongelukkigen te redden. De bevelhebber van het pantsereship M. Spen cer Forbes, werd ook door de golven om vergeworpen, doch bleef met zijn gordelriem aan een haak der commandobrug hangen, en bleef zóó gered. Een tiental matrozen en twee officieren werden bij de hevige slingeringen van het schip erg gekwetst en moesten bij de aan komst te Londen. onmidJolijk naar het gast huis overgebracht worden. Het tempeest duurde ongeveer zes uren. VW FRANKRIJK Ëlzas-Lorreinen in den Franschen Atlas. De Echo van Parijs schrijft Vroeger waren Elzas en Lorreinen in de atlassen dei- lagere school afgebeeld door zwarte strepen en behoorde nog lol Frankrijk. Die zwarte strepen toonden den rouw van het Fransclie volk. Nu is Elzas-Lorreinen heel eenvoudig bij Duilschland gezet, en niets herinnert er nog aan dat die provinciën over 40 jaar van Frankrijk zijn afgezet. CHINA Wat kunt g'er van gelooven Vier maal reeds beeft men ons bericht dat de keizer en de keizerin met liet Hof ge vlucht waren. Gisteren nog schreef men dat zij Moukden voorbij waren gereden. En van daag Wel nu seint de telegraaf, dat bet Hof, de Keizer en de keizerin nog altijd te. Peking zijn. Nog meer Yuan-Chi-Km zou moediger zijn als ooit en over veel geld be schikken. Hij hoopt zijn gezag te handhaven in T Noorden van Yuang-Msé en denkt dat de revolutie in het Zuiden weldra de ver brokkeling zal kennen. De gevolgen in den Chineeschen handel. Van 1 September tot 1 December is do handel in China met 140 millioen fr. ver minderd tegenover hetzelfde tijdstip in 1910. De invoer is verminderd met 37 percent en de uitvoer met. 34 percent in vergelijking met lret vorrige jaar. GRIEKENLAND. Versterking van de nationale verdediging. Woensdag jporgend.r na eene gansehe nachtzitting, heeft Je Grieksche Kamer be sloten het landeleger le brengen op 130.000 man zij heeft eone credietvermeerdering gestemd tot versterking der vloot vair 46 millioen frank. Nadien heeft de kabinets- oversto, midden der toejuichingen van de Kamerleden, liet dekreet gelezen waarbij de Kamers ontbonden worden verklaard. RUSLAND. De hongersnood dwingt de vaders hunne kinderen te verkoopen In sommige deelen van Rusland is de nood zoo dringend en zoo nijpend, dat in de pro vincie Orenburg, dc boeren hunne kinderen verkoopen aan de Kirghiz, de Nomadische stammen. M. Molodlsov, afgevaardigde van de Douina heeft van een boer een brief ontvan gen, welken hij heeft laten verschijnen in de Retch Do brief komt van Lotkinskoë, uit het distrikl Ichim, in Tobolsk (Siberië) gelegen, en luidt als volgt Mijne Heeron afgevaardigden.weest mede- Plathen op eenen terechtwijzende» toon. Ilaar tooneelriekend optreden en hare pronkzucht doen mij dit gevoel in tw ijfel trekken ant woordde de staatkundige. Dus koestert gij liet gevoelen, dat onder het modisclie klatergoud geen warm moeder hart kon kloppen vroeg de baron. Dit gevoelen koesterde ik niet in den algemeenen regel, heer baron. Ja, de mark gravin heeft ons door harén iever bewezen' dat "onder hare kanten eu juweelen een hart schuilt, waarin' een hijgend verlangen ont waken kan. Wat is do drijfveer Gij hebt de eerste uitroeping gehoord Het was de be geerte om haar kind uit den staat der ont beeringen te trekken, en haar tot liet leven van pvervloed engenuchten te brengen. Thans vraag ik 't aan al dc damen hier, die moeders geweest zijn hebt gij in eenen blik, in eenen toon die brandende verwachting bemerkt, welko lftt ware moedergevoel openbaart Gij onderscheidt fijn, sprak de baron de anderen zwegen. Waarin ligt bet onderscheid vroeg de generaal. De baronnes uitte met eenen glimlach wij allen dragen de schuld der wezenlijkheid want de smarten der jeugd geven aan het voorwerp van romantische betrekkingen een ideaal hulsel. Diensvolgcns is het geen won der, dat wij een tli^lt. aal optreden waarge- genomen hcbl en. Daarmede werd er eene speld aan gestoken. VII. EEN BOOS GEWETEN IS EEN SLECHTE LEIDSMAN. Het was een sehoóue, 'frissclle dag. Een onweersregen had de lucht vmkoeld en het woud met balsemgeuren vervuld. De damp kring bevatte die verkwikkende eigenschap- DE VOLKSSTEM lijdend, aanhoort, mijne rechtzinnige verkla ringen over den hongosnood die dit jaar lieersclit onder de bevolking van het distrikt Ichim. In den beginne aten wij brood uitgedeeld door het magazijn der regeering wanneer dil brood op was, zijn wij gaan arbeiden aan do werken van hot beheer, maar wat wij daar wonnen, aten wij tor plaats op, en onze familiën te huis, lijden honger. Daarbij sinds lang nebben die werken opgehouden. Wat de winterbezaaiïngen betreft, de vel den zijn niet bezaaid geworden, hoewel er gezegd was dat de regeering ons zaaisel zou hebben bezorgd. -De bevolking is teneergeslagen, allen gaan met het hoofd voorqvergebogen ge zoudt ze moeten zien, hecren gekozenen, en gij zoudt u zelve overtuigen wal de huidige hoi - gersnood beteekent. vdon eten maar eenmaal per dag, en indien gij vraagt wat zij eteu, welk brood, en dan welke aardappelen Beste lezers en lieve lezeressen, en zeggen dat er goddeloozen en pseudo-demokraten zijn, die hunne lezers durven wijsmaken dat België dat thans zullcën heerlijken voorspoed kent, dat België, door hen Wordt afgèseliil- derl als hel verachterlijkste volk van de wereld Hoe is het toch mogelijk Iloe- is mogelijk Ziet naa'r den toestand op eeu ander en vergelijkt hem dan met den onze. AMERIKA Tegen de veelwijverij en de veelmannerij In Amerika, in de Vereenigde Staten, be staal de veelwijverij en veelmannerij op tamelijk groote schaaL Te New-York is er nu een komileit van Damen tot stand geko men, dat voor doel iieoft van een der partijen voor de aanstaande kiezing, dej invoering to verkrijgen in haar programma, van de af schaffing van het rnprmonisme, in andere woorden van de verscheidene huwelijken die tegenwoordig worden aangegaan door tal rijke lieden van beider kunne, tusschen de twintig en de dertig j^ar... Miss Mason hoeft een onderzoek gedaan in den Staal Utah. Zij zegt dat de vereeniging oen algemeen Euro- peesch kwartier heeft iu Liverpool, waar men Europeesche vrouwen zoekt t'overhalen tot hare gedachten. Moest men van staande» voet die huwelijken?verbieden, dan zou de inrichting binnen 50 jaar nog bestaan. Zoo talrijk is het gelal der j'eeds ingeschrevenen in de vereeniging. VW o s j Vijftien jaren geleden, had in de mijnen van Moobius (Hoog Sitezie) eene vreeselijke ramp plaats. ,p Ten gevolge eener grauwvuur ontploffing werden meer dan drie honderd mijnwerkers nooit meer teruggezien. De reddingswerken waren Wel onmidde lijk aangevangen, dóch er hadden gedurig instortingen plaats eu men moest telkens herbeginnen en bet leven der redders was gedurig in gevaar. Na vier weken wasmen er slechts in ge lukt een twintigtal lijken op te halen. Toen ontstond brand in de mijn, en alle reddings werken moesten gestaakt worden. Een deel dor mijn werd onder water gezet om den brand le blussclicn en men besloot de uitbating der mijn le Slaken. Eenige weken geleÖe», kreeg het beheer der mijn de toelating öm de uitbating te her beginnen. Een nieuwe put Werd gegraven en zoo kwam men aan de oude gaanderijen. Daar deze gesloten bleven, 'dn do lucht de slacht offers niet kon bereiken, denkt men de lijken der 280 slachtoffers nog te zullen kunnen idenliliëeren en terzémlm-lijd zien of het waar is, dat de ongelukkige» levend hegraven werden. pen, welke het hart der jeugd vervullon met bekoorlijke wenschen, en dat des ouderdoms met een vreedzaam welbehagen. De bladeren prijkten met een verlevendigd groen, en de vogels huppelden vergenoegd van takje tot takje en gaven aan lumne vreugde lucht iu jubelende gezangen. ,j Stella keerde huiswaarts door het woud, en kwam van vrouw Lindstedt's woning. Hare pleegmoeder had nauwelijks bemerkt, dat zij was afwezig geweest.'De arme oüde liet eene! zoo groote onverschilligheid, blijken,.dat bet' jonge meisje begon aan eene scheiding te don ken. Niets kan de smart, der scheiding beter verzachten, dan de overtuiging, dat men voor liet welzijn zijner dierbaren is onnoodig ge worden. In de gelukkige zorgeloosheid harer jeug dige inborst, vervolgde Stella haren weg. Hare fantazie schiep zich beelden, die haar bloed rapper deden strooipon en hare wangen hooger kleurden. 1 Wat was dan gebeurd, om haar zoo blijmoe dig, zoo zalig te stemmen Deze vraag deed zich bij haar niet op; en hadde zij zich bij haar opgedaan, zjj zou het'autwoord niet gevonden hebben. Met een bezaligend gevoel, begroette zij de stralen der zou zy begroette de vogels, de herten, de boomen, liet gras en de bloemen, alsof zij ze sedert jaren niet meer liadde ge zien; alsof allen voor haar veranderd waren sedert haren laatste» tocht door het woud. Zij giug evenwel niet ongezien en niet onbe waakt; want twee oogen waren van verre op hare schreden gericht. Eugeen, <le ernsfigpen wijze gezantschaps- raad, door een benauwend voorgevoel ge kweld, bad het jongoyneisje gevolgd, zonder nochtans zich aan haar te toonen. Hij was Brussel. Oneerlijke huurders. Een koppel huurde Zalerdag eene kamer in een huis der O.-L.-Vrouw-Gratiestraat. Dinsdag tijdens de afwezigheid der voornaamste huur ders kwamen twee kerels al de meubelen in dit vertrek weghalen en het koppel poetste de plaat. De vrouw werd 's avonds aangehouden in een drankhuis, Hoogstraat haar minnaar viel een uur later in de handen der polieie. Beiden werden opgesloten. Hun buit werd gevonden in een huis der Fontenasstraat. te St-Gillis. Erg tramongeluh. Mevr. weduwe Franssen, 49 jaar, Keysergang, in de wijk den Duivelshoek, werd Dinsdag namiddag, aan de Beurs omgeworpen door eene tram rijdend naar de Noordstatie. Zij werd eenige meters ver meegesleept en in eene naburige apotheek gedragen. De vrouw werd erg gewond aan het hoofd en haar rechterbeen gebroken. Na voorloooige verzorging, werd het slachtoffer naar het Sinl-Jansgasthuis over gebracht. Automóbiélongeval. Mevr. Vanhe vel, 67 jaar, wonende Eklipsstraat, werd Dinsdag'op de Anspaehlaanl nabij de Annees- sensplaats, door eene auto taxi omgeworpen. Zij werd met twee gebroken ribben opgeno- jpen. en naar het St-Pielersgasthuis overge bracht. De gelegenheid mciaht den dief. Mej. Margareta L..., wonende Van Volxem- laan, te Vorst, begaf zich gisteren avond in een koffiehuis. Lakenstraat, naar de binnen plaats. Aan de klink van het gemak hing zij haar handzakje inhoudend voor 1000 frank juweelen. Toen zij wegging, vergat zij het mee te nemen. Weldra bemerkte zij hare vergetel heid, doch als zij terugging, was het hand zakje reeds verdwenen. Policieagent bestolen. Toen de poli- cicagent Jans, van de tweede afdeeling, wo nende op eene gemeubelde kamer der Bo- gaerdenslraat, Dinsdag avnnd thuis kwam, bestatigde hij dat dieven de kamer geplun derd hadden. De spaarpenningen en de juweelen van den agent waren verdwenen. Dieven geknipt. Een rechterlijke agent hield Woensdag morgend in de Hoog straat een kwaaddoener aan, die over een tiental dagen een diefstal gepleegd had ten nadeele van M. Noé, pasteibakker, Garibal- dislraat, te St.-Gillis. De aangehoudene werd naar het policiebureel der Regenciestraat geleid. w3ar hij herkend werd als zijndo een genaamde D...., onlangs ontsnapt uit de bedelaarskolonie van Merxplas en door de polieie opgezocht. De hulpcommissaris begaf zich naar de woning van Dcn yo,nd er een anderen ontsnapte uit Merxplas, zekeren HBeiden bekenden den diefslal bij M. Noé. Zij werden ter beschikking van 't ge red rf opgesloten. Diefstal. Dinsdag zijn, tijdens de afwezigheid der bewoners, dieven in de woning der echlgenooten Vanderveken, Vandenbrandenstraat, gedrongen en hebben vier obligaties der stad Brussel, eene som van 90 frank, pelsen en verscheidene andere voorwerpen buit gemaakt. De liefhebbers van een fijn kopje ge bruiken de Bit terpeeën der Trappisten Vineart. 1500 O Schaarbeek. Niet herkend. De'pc- licie kon nog de identiteit niet vaststellen van den onbekende, op 28 December, op de Werkhuizénkaai, uit de Willebroecksche vaarl gelrokken. Dinsdag namiddag werd zijn volledig sig nalement naar al de kommissariaten in den omtrek gestuurd.In de zakken van den doode vond men een geldbeugel, inhoudende twee stukken van twee centiemen en twee sleulel- kens van een hangslot, met een stuk nestel van eene bottien aan elkander gebonden. beschaamd over eene waakzame deelneming, die hem tot eenen stap aanspoorde,. waarvoor hij slechts eenen achttien jarigen jongen be kwaam achtte. En hij had sedert lang den jeugdigen leeftijd achter zich, waarin de man onbezonnen voortgesleept wordt door zijne stormende gevoelens. Zijne wereldkennis liet hem do gevaren zien der hartesketenen, die, ddör berouw gesmeed, zwaar 'en verwondend op do ziel kunnen drukken. Hij had alle zwak halen zorgvuldig verméden zyne rede had 'óver zijné driften gezegepraald, en thans ge loofde hij nogenkellijk aan deelneming in Stella's welzijn of ongeluk. De opperhoutvester ontmoette het meisje op haren terugweg naar het kasteel. Als een bliksemstraal uit eenen wolkeloozen hemel trof hem deze aanblik, Mij bleef staan. Met een duister voorgevoel wierp hij zichzelven de vragen op Waarheen gaat zij Waarom, hoe is zij hier?Het was hem bekend, dat zij do reis reeds aangetreden had, om in de hoofd stad te gaan wonen. Hare verwijdering nam een gewicht van zijn hart weg want zij kon voor hem eene lastige getuige zijn, en zy stond zoo verre buiten zyn hereik, dat hij nergens met haar lconde samentreffen. O, wat haat had hy dit meisje toegezworen Hoe vurig wenschte hij haar einde Zware en duistere gedachten legden zich als zerkstoenen op de lachende natuur rond hem, het werd donker voor zijnen geest.... Zijn overleg verliet hem; zijne vingers trokken krampachtig te zamen en spanden werktuige lijk den haan zijns vuurroers. Stella, wordt gij niet gewaarschuwd door een huiverend voorgevoel Wekt u geen afgrijzen uit de gelukkige droomerij, waar mede gij den smallen voetweg volgt, terwijl gij met eenen lichten blos aan den oogenblik 5 JANUARI 1012 i mi St-Joost-ten-Noode. Drie dieveggen in de val. Een rechterlijk agent van Laeken bovond zich Dinsdag avond in een winkel der Zangersstraat en bemerkte er drie vrou wen. waarvan er eene iels onder haren man tel scheen weg te bergen. De agent volgde de vrouwen op en weldra zag- hij hen in den gang eener woning der Vooruitgangstraat gaan. waar zij een stuk zijde te voorschijn haalden. De agent gehol pen door een zijner collegas, hield de drie vrouwen aan en leidde ze naar het policie bureel. Het zijn de gezusters Antoinette enElise S., wonende te Anderlecht, en Theresia S., wonende in het kwartier der Cureghem- straat. Eene huiszoeking werd in hunne wo ning gedaan en leidde tot de ontdekking van een ganschen voorraad gestolen stoffen. Sint-Jans-Molenbeek. Erge ongeluk ken. Het paard der echtgenooten Moere- mans, van Dilbeek, ging Woonsdag morgend op den Ninoofschen Steenweg op hol. Het viel 500 meiers verder. M. Moeremans en zijne vrouw werden ten gronde geworpen. Do eerste brak zich der. linkerarm en werd zwaar gewond aan het hoofd de tweede werd aangetroffen met gebroken rechterbeen en gebroken ribben. Beiden moesten in het gasthuis verzorgd worden. Op de Leopold Il-laan, had Woensdag morgend eene botsing plaats tusschen een auto-taxi en een huurrijtuig. Beide voertui gen werden zeer beschadigd. De auto-gelei der E. Luit de Oostendestraat, werd erg gekneusd en brak zich het rechterbeen de koetsier, J. Nwonende 'i elefoonstraat, werd diep gewond aan het hoofd en zijn rechteram gebroken. Leuven. Doodeijk ongeval.Dinsdag rond 3 uur nanoen, wilde in de sigarenfa briek Van der Eist, de 10 jarige leerjongen P. Mertens. met een kameraad spelend, in het ophaaltoestei springen, juist toen dit in beweging werd gesteld. De ongelukkige, tusschen het ijzerwerk gevat, had het hoofd in twee gesneden en werd op den slag gedood. St-Martens-Lennick. Bloedige ticist De genaamde» B... en D..., van Sl-Martens- Lennick, sedert lang in veete levende, ont moetten elkander in hel dorp en vochten. D\.. loste een revolverschot op B..., die ge troffen werd aan den rechterschouder. De dader vluchtte. Dokter Appelmans verpleeg de den gewonde. Melsele. Brand. Woensdag in den vroegen morgend, werd de gemeente in op schudding gebracht door een geweldigen brand. In de stallen van J. Verlaet, op den Melsele-Dijk was bet vuur ontstaan. Aan blusschen viel niet te denken en alles werd de prooi der vlammen. De oorzaak is onbe kend. De schade is door verzekering gedekt. Lokeren. Zeldzaam vervoer. Woens dag moest alhier een kelel vervoërd worden voor rekening van M. Gonsalez Cöck. De ketel woog niét min dan '33.000 kgr., ge trokken door 12 sterke paarden. Over de Durmebrug mocht hij niet gevoerd worden, daar déze brug slechts 18.000 kgr. dragen kan. Hij werd op de wijk Heirbrug afgelost. Aan den ingang van liet fabriek zonk den wagen in de aarde en men kon niet meer vooruit. Grembergen. Band ie ter ij. De ge naamde Van Hoeck, bakker, Denstraat, kwam Dinsdag avond met zijne bakkerskar van het Groot Zand, gereden. Hij droeg nog al wat geld op zich. Voorbij het dorp geko men, werd zijn paard opeens tegengehouden door een kerel wiens aangezicht bedekt was. De bakker legde de zweep op zijn paard, waardoor bet zeer snel wegreed. Daardoor lton Van Hoeck ontsnappen. Gavere. Brand. In' den nacht is er brand onlstaan in de stallingen van M. Mor- nie, staande tegen de Schelde. Twee koei- denkt, waarop gij menscheu gaat vinden, die u zoo dierbaar zijn geworden. Zij wandelde, onder Gods bescherming, moedig voort. Nauwelijks had Malchow den haan zijns vuurroers gespannen, of eene blanke hand legde zich op zij no vervaarlijke vingers, die, gewend aan geweld en moord, met eenen druk diÉ bloeiende leven in zijnen loopstonden (e stuiten,. De woeste en meedoogenlooze. ma» werd door eenen jjselijkèn schrik bevangen.. Hij staroogde pp het glimlachende gezicht des gezantschapsraads, welke met zijne fijne hand de gespierde vingers drukte, alsof zij tusschen ee.no ijzeren schroef genepen waren. Eugeen op zijne beurt, doorboorde hem riiet zijne oogen en sprak op eenen gedwongen schertsenden toon De haan in rust, wakkere jager Hot wild ware toch te schoon en te edel voor zulk oud en verroest vuurroer Wat peinst gij vroeg de boef op bar- schen toon, zidi beheerschende. Ha ik ken zulke schertserijen, lachte Eugeen. Men wordt altoos békoord dooi den lust, om het vrouwvolk te verschrikken, als zy in onzen weg loopen. De opperhoutvester lachte. Den uitleg des gezantschapsraad bij den kop vattende, vroeg hij, op het meisje doelende Wie is het, die daar gaat? Zoudt gij Stella, uwe gebuursdochter, niet kennen Stella?riep Malchow met eene ge veinsde verbaasdheid. Hoe komt die hier Zij was immers sedert eenige dagen al ver trokken? Wordt voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2