3 OORLOG AGèL Het gouden kalf overwint! 'T EEN EN 'T ANDER IJselijk drama der waanzin Werkstaking in (Ie koolmijnen Dpamiataaislag tepn een jachtwachter AD Gruwelijke kindermoord te Berlijn Een noodzakelijk Werk. DE DYNASVIIET.AANSLAG TE LUIK Italië en Turkyë Achttiende jaargang nr 5 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 6 Januari 19IH. DE VOL O ABONNEMENTEN" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ife TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE ftflLST 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. I 'an Nuffet-De Gendt. TE BRUSSEL 728f Steenweg van Waterloo, 728, AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3« bladz. fde regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over enkele maanden hebben wij aangehaald de schandalige kiesuit- en omkooperij, gepleegd door de Mar- quettisten en op de eerste plaats bijge staan, o droeve spotternij der uithang borden, door de kr-istene(!) demokraten en Fonleynisten van Brugge. Dankzij eene ongehoorde geldverspilling en hierverbrassing,in al de straten en wij ken der stad gepleegd, won de ploeg Marquettisten gedeeltelijk den slag. Wij hebben toen destijds de libera len over den hekel gehaald die mee huilden met zulke personen, die hunne partij ten dienste stelden van zulke droefvermaarde personaliteiten, doch enkele dagen later, toen wij het be richt ontvingen dat een liberaal gezel schap, die uitkooping en de personen cüo die uitkooping daarstelden, beiden evenzeer afkeurde en veroordeelde, Tiebben wij zooals het een eerlijk man en een rechtzinnig blad betaamt, recht laten wedervaren aan wie recht toe kwam en hulde gebracht aan 't kracht- da digfDp treden van die liberale veree- niging. Wij dachten dusvolgens, dat de zaak haar beslag voor goed zou heb ben gehad, en er in de toekomst nog weinig spraak zou zijn van geweest,ten minste voor wat Brugge betrof. Wij hebben ons echter vergist, Do strijd van het gouden kalf duurt voort. Ge zien de hevige werking waaraan de aanhangers van het gouden kalf zich overleverden, zonden de liberale hoof den van Brugge een brief aan de libe rale senators, om hunne meening te kennen. De liberale linkerzij van den Senaat kwam bijeen, en eenparig be sloten deze dat geen enkele partij, de kandidatuur Marquet kon aanvaarden zonder volledig afstand te doen van alle zedelijk gezag on waardigheid. Het vonnis was' officieel geveld door de liberale partij, en nochtans het laat ste woord is nog niet gezegd, want de Brugsehe liberalen hebben zich deze laatste dagen in groot getal overgele verd, hebben zich aan de voeten ge smeten van het gouden kalf. Om de lezers beter te laten oordee- len, geven wij hun liet verslag van de l Journal de Bruges het officieel blad van de liberale associatie van Brugge, over eene vergadering die Zondag plaats had in den liberalen werkmanskring De leden van hel Van Gheluwe's Genootschap, de maat schappij der liberale werklieden, zijn Zondag laatst geroepen geweest om 12 koiniteilsleden te kiezen. Twee volledige kandidatenlijsten stonden tegen een. De eene droeg de namen van ver scheidene kiesagenten van Marquet. De andere bevatte enkel namen van gekende en onverzoenbare tegenstre vers van zijne kandidatuur zoo belee digend als ongevraagd, volgens het woord van de Flandre libérale De eerste lijst is met eene enorme meerderheid gekozen geworden. Zijn lij no vers te en zijn meest begunstigde kandidaat, M. E. Renders, heeft be komen 477 stemmen. De meest begunstigde kandidaat van den anderen lijst, M. de advokaat Jules.Boedt, den 15 October laatst, gemeenteraadslid gekozen, heeft beko men 173 stemmen, hetzij een verschil van 274 stemmen. Om 7 uren 's avonds was de uitslag- maar gekend. M. Frans Relsin die de zitting voorzat, maakte den uitslag be kend, midden de uiterste opgewonden heid, het awoertgeschreeuw en de kreten van Leve MarquetLeve de demokraten Daarna gaf hij lezing van dezen brief van M. Leon Termote, gewezen libe raai kamerlid Brugge, 31 December 1911. Gezien den uitslag van de kiezing van vandaag, in den schoot van het Van Gheluwe's Genootschap nieu we strekkingen openbaart, die ik als eerlijk man niet kan goedkeuren,[over handig ik u mijn ontslag als eerevoor zitter van deze maatschappij. Ik verzoek u dringend oogenblikke- lijk aan de algemeene vergadering- lezing te geven van dezen brief. Ge teekend: Leon Termote. Voorzitter Retsin voegt erbij dat al de niet herkiesbare leden van het Komiteit zich solidair verklaren met M. Termote. Dit bracht een oogenblik verstom ming in de menigte. Heetekoppen huilden met volle horst: Leve Marquet Leve de demokraten M. Termote staat op, wensclil veel bijval aan de overwinnaars en voegt er bij Feest nu de victorie van uwen meester en gaat zijn wijn drinken Wij, wij zullen een simpel glas bier aan drinken. Wij zullen het uit onzen zak betalen de ton waar liet .zal uit getrokken zijn, zal zuiver wezen de glazen waaruit wij het zullen drinken, zullen het ook zijn Na deze woorden verklaren M. Retsin, de ouderdomsdeken van de eere leden, volksvertegenwoordiger Thoorisda tzij zich terugtrekken uit de maatschappij en dat zij er eene andere zullen stichten. Dezelfde troep heetekoppen onder breekt en schreeuwtLeve Marquet Leve de demokraten M. Th oor is keert zich tot hen én roept uit Ik spot en met u en met uwe on derbrekingen Zoolang ik hier zal zijn, zal ik de vrijheid0 van het woord weten te doen eerbiedigen, ondanks u en zal ze gebruiken tegen u Wij zul len het blauw vaandel doen eerbiedi gen en zullen het verdedigen tegen alle bezwaddering. Indien Marquet er ooit eens in gelukte eene kandidatuur te bekomen, het zal dit vlag niet zijn, die hem zal beschudden. Dat zegt en schrijft zwart op wit het fficieél liberaal blad van Brugge. We moeten het bekennen Socia listische en liberale bladen bekampen de kandidatuur Marquet. Weet ge nu, wie in liet liberale kamp, het gouden kalf, verdedigt en doet zegepralen Weet gfe wie Wel het zijn de kris ten demokraten van Brugge wij omgeworpen zijn het is niet zullen zijn, neen, neen, hot blad zegt reeds dat wij er liggen weet go waaruni wij er liggen Heel eenvoudig omdat heer Vandervelde, de laslenaar onzer geloofszendelingen, dit gezegd heeft.. Als dio profeet het voorspelt, dan zal hel wel waar zijn, of hoort ge niet goed Hoe naïef Men stelde aan heer Vandervelde deze vraag I)e katholieke bla den nochtans zeggen dat ze zeker zijn van de overwinning. Wat denkt ge daarvan En daarop komt dit fameus antwoord Men zegt dit altijd als men een moeilijken strijd aanvangt, en in 't algemeen toont men zich zooveel te zekerder, als men minder zeker is. Bravo Dat zijn nagels met koppen Het rood blad dat zulks schrijft wit op zwart, in zijn hoofdartikel van Donderdag 4 Januari, moet dus kolossaal onzeker zijn van de kar teloverwinning, gezien hij nu reeds noodig oordeelt de overwinning aan te kondigen met zulke overgroote titels Lieve socialistische vrede- Predikers. De gebroeders Mac- Namara zijn tot 15 en 20 jaren dwangarbeid veroordeeld als de daders van talrijke dyna- mietaanslagen in Amerika. Thans zijn 3 andere gekende mijnwer kers, waaronder Olof Wietmoro, aangehou den, onder beschuldiging van nog nieuwe feilen... De. socialistische syndikaten hebben over het millioen uitgegeven om de gebroeders Mac-Namara te doen vrij pleiten. Doch na al de roode ophitsingen, eindigde eindelijk hel treurspel met.... de bekentenis van de aangehoudenen zelf. De roode bladen geven over die opschud- dingvvekkendo gebeurtenis 10 a 12 regelen, en spreken enkel q%qv sekretarissen en voor zitters van syndikaten. De punten dienen op do i's gezel het zijn geene simpele sekre tarissen, hot zijn de algömeene voorzitters en sekretarissen van de syndikale verbonden in Amerika het is niet. onkel syndikale ver bonden dat men schrijven moet, maar liet mooi zijn van de socialist)ache syndikale verbonden. Ja. het zijn de opperaanvoerders van hel Amerikaanse^ socialism, de mannen met hun stelsel van algemeene broederlijk heid, van algeheelen vrede, dio nu Veroor deeld zijn, om honderden menschen bij mid del van dynamietaar.slagen van het leven beroofd te hebben... Wie zou er nu nog geen goesting krijgen voorde... socialistische samenleving Huizen in steen, huizen in hê&on en huizen in... katoen. Sedert honderden jaren zijn er huizen ge bouwd geworden in steen hier en daar bouwt men huizen in béton armé, nu zijn er metsers, die het katoen van slechte hoedanig heid tot eene pap verwerken, er platen van maken en daarmee huizen bouwen. Die platen worden zoo droog en zoo hard of nog harder als steen. De huizen zijn veel spoediger ge bouwd en kosten veel goedkooper. De vrijmetselarij doet aan gSoBitiek. De Chronique schrijft op 2 en 3 Januari Een liberaal blad heeft den rol der vrijmetselarij als volgt bepaald Welke is de misdaad der vrijmetselarij Hel is eene menschlievende broederlijke instel ling die zich sinds lang veroorloofd heeft zich met politiek en met sociale kwestiën bezig to houden. Het is haar reeht Wij betwisten haar dat recht niet, maar de officieren die zich met geen politiek mogen bemoeien, betwisten wij het recht in zulke politieke vereeniging te zijn. Ze mogen niet eens deel maken van het St-Vincontiusge- nootschap. Z5j winnen voor de vijftig ste maal Met een opschrift, de grootte hebbend van tien centimeters, dus een vollen decimeter,zoo wel in hoogte als in breedte, kondigt het socialisilscli orgaan van Gent aan, dat de klerikale» in 1912 omge worpen zijn. Nu dat kegelspel kennen wij sinds lang gelukkiglijk kunnen de godde- loozen slecht kegelen, en laten zij de klerikale kegels goed staan.... Wee.t gij nu waarom Eene moeder tracht zich met haar kind te zelfmoorden. Te Saint-Ybard (Frankrijk) gebeurde ver leden nacht een vrecselijk drama. De 25jarige echlgenoote Latour, poogde er zicli to vergiftigen met haar 4jarig zoon tje. Do moeder gaf eerst het vergif aan haar kind te drinken, en toen de arme kloine stuiptrekkend ten gronde rolde, dronk de moeder het overige van het vergif uit. Geburen, opmerkzaam gemaakt door het gekerm, drongen in hol huis van vrouw La- tour en vonden er moeder en kind in heden- kelijken toestand. Dank aan de spoedige hulp van een geneesheer, konden beiden evenwel nog gered worden. De toestand van het knaapje is nochtans zeer bedenkelijk. Vrouw Latour is in het gevang opgeslo ten, onder belichting van kindermoord. Zij beweerde aldus gehandeld te hebben, ton ge volge der valsche beschuldigingen welke tegen haar uitgebracht werden, doch men denkt dat het voorbeeld van Mev. Gously, die haar kind vermoordde en zich dan ver hing, haar beïnvloed heeft. In een familiehuis der Louisenstrasse, te Berlijn, werd gisteren morgend eena akelige ontdekking gedaan. Sinds eènigen tijd werd de aandacht, der houdster van het pensioen, gewekt door een hevige slank, welke uit de kamer, betrokken door mej. Erna K..., scheen te komen. Gisteren morgend, brak zij de deur open daar het meisje sinds Kerstdag niet meer te zien was geweest. Bij een aandachtig onder zoek in de kamer, stelde zij weldra vast, dal de stank uit oeno lijnwaadkas kwam. De kas werd geopend,en in eene lade vond men het lijkje van een kindje, schijnende ongeveer acht dagen geleefd te hebben. De armpjes en do beentjes van hel arme wichtje waren afgesneden geworden, ten einde liet kindje gemakkelijk in eene doos te krijgen. Een aanhoudingsmandaat is tegen Erna K..., afgeleverd en deze wordt zorgvuldig opge zocht. Het geldt den bouw van eene vrije lagere school voor jongens, te Iioudeng-Goegnies (Henegouwen). Deze volkrijke parochie zij telt 8500 zielen,volop in het Centrum gelegen, is sinds lang overgeleverd aan den machtigen invloed van de vrijdenkerij en de ongods dienstigheid. Zij beantwoordt maar al te zeer,helaas aan de ontmoedigende beschrij ving, die men heeft kunnen lezen in het werk van den Heer P. Verhaegen over den toestand van het onderwijs in Henegouwen en vooral in het Centrum. Er is slechts een middel om hem op te heffen en eene christelijke jongelingschap voor te bereiden het oprichten van eene vrije school voor jongens, 't Is in liet belang van dit werk dat wij een dringend beroep doen op de vrijgevigheid der katholieken. Van den anderen kant verheft zich de Vlaamsche bevolking dezer parochie tot bij de 2000 zielen, ongeveer 400 familiën. Sedert eenigen tijd is een priester in 't bijzonder aan hun dienst verhonden, maar tot hiertoe zijn de jongens van deze families, waarvan vele nog christelijk zijn, gedwon gen de neutrale school te bezoeken en ernstig aan het govaar blootgesteld, hun geloof te verliezen. Zouden de vrijgevige Vlamingen heler de belangen kunnen dienen van hunne broeders, dienaar het Walenland zijn uitgeweken, dan door ons in staat te stellen, dank hunne gif ten, eene vrij© school te openen, waar zij hunne jongens heen kunnen zenden Z. D. H. Monseigneur de Bisschop van Doornijk, in een brief van 27 October 1911, hoeft zich gewaardigd deze onderneming te zegenen, alsook de liefderijke personen, die wol willen medewerken aan de verwezen lijking van dit doel, door hun giften op te zenden aan den Eerw. Heer O. Haezé, pas toor van EIoudeng-Goeo/tties (niet verwarren met Houdeng-Aimeries). De kerel is ter beschikking van liet ge recht opgesloten, daar men denkt dat hij zelf in den aanslag van Luik betrokken is. Daar er tegen den Amerikaan niets inge bracht was, werd deze in vrijheid gelaten. De kerel keerde naar zijne kamer terug, nam er de voorwerpen die hem toebehoor den, en vortrok, zeggende dat do anarchist, dien In'j moest bewaken, aangehouden was en hij dus te Brussel niets meer te doen had. Donderdag heeft de werkstaking zich uit gebreid, voornamelijk te Boussu en te Dour. Te Boussu waren er 250 en te Dour 100 sla- kers meer dan Woensdag. In de andere mijnplaalsen is de toestand onveranderd gebleven. Men denkt algemeen dat er weldra eene overeenkomst zal getrof fen worden. Eene groep werklieden is aan de patroons gaan vragen, de betalingen alle over ander Zdterdag ie willen doen, in plaats van den 7 en 22 van iedere maand, zooals de patroons voorstellen. De patroons moeten daar nu over heslissen en indien zij aanvaarden, zal het werk on- middelijk hernomen worden. Donderdag namiddag is een stoet mijn werkers van Boussu naar Dour getrokken, orn or de mijnwerkers die aan het werk ge bleven zijn to overhalen. Er hadden geene wanordelijkheden plaats. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag, werd een afschuwelijke» aanslag gepleegd tegen den persoon van jachtwachter Algoet, te Haule-Croix bij Edingen. Algoet, die vrijgezel is, bewoond met zijne moeder en zuster een huisken bij het kasteel van Haute-Croix gelegen. Daar hij gewetensvol zijnen dienst vervult, heeft hij zich velo vijanden gemaakt. Woens dag werden de bewoners door een schrikke- lijken slag uit hunnen slaap gerukt. Het huisje werd geschokt tot in zijne grondves ten de deur, uit hare hengsels gerukt, vloog verscheidene meters verder. Al de ruiten werden verbrijzeld en de kroonlijst van hot dak viel ten gronde. Ellendelingen haddon eene bom op des wachters dorpel gelegd. Algoet liep, het eerste oogenblik van ontsteltenis voorhij, de gendarmerie ver wittigen. De bevelhebber opende oogenblik- kelijk een onderzoek. Het helsch tuig blijkt van grooten omvang te zijn geweest, want twee platte staven van !o centimeters werden 30 meters verder gevonden. Gelukkiglijk werd niemand ge hinderd. Het parket is gisteren te Haut-Croix afge stapt. Tot hiertoe bezit men niet het minste spoor der daders. De slachtoffers der petrool. Eene huishoudster van Rijsel, Mev. Luti- nier, geboren Oktavie Dupuich,56 jaar oud, wonende Mahieustraat, wilde gisteren avond hare petroollamp aansteken in de keuken. Daar hel reeds donker was, tastte zij op de schouw, waar de lamp stond. Zij wierp deze echter omver en de lamp viel op de brandende stoof, en ontplofte. De vlammen deelden zich mede aan de kleedoren van de ongelukkige vrouw, alsook aan de meubelen. Op het hulpgeroep van vrouw Lutinier snelden verscheidene geburen ter hulp, die niet zonder mooite in gelukten do bran dende kleeren af te rukken. Een geneesheer werd spoedig bijgehaald en deze vond den toestand van liet slacht offer zoo erg, dat hij haar naar het gasthuis deed overbrengen. Het begin van brand, dat in het huis ont staan was kon spoedig uitgedoofd worden. EENE AANHOUDING TE BRUSSEL. Sinds eenige dagen was eene klacht neer gelegd tegen een kerel, die erin gelukt was, bij middel van een valschen brief, eene som van 50 fr. af te truggelen, ten nadeele eener renleniorsler der Lebeaustraat. De policie vernam weldra, dat de kerel bij een zoogezegde Amerikaan verbleef, in de Beenhouwersslraal. Deze Amerikaan woonde daar reeds sinds 20 December, en had zich laten inschrijven, onder den naam van Abra ham W.... Deze W...., verklaarde deel te maken van de Londensche policie en gelast te zijn, te Brussel do anarchisten te komen bewaken. Gisteren morgend drongen verscheidene policieagenten in de kamer van Abraham W...., en vonden er de beide personen. Zij werden naar het policiebureel overgebracht en eene huiszoeking in de kamer van den Amerikaan gedaan. Deze was zeer vrucht baar. Benevens zeer bezwarende tuigen, vond men er ook nog eene belangrijke briefwisse ling over het vervaardigen van hommen enz. De aflruggelaar bekende weldra, dat hij wist wie de dader was van den aanslag te Luik. Ilij weigerde echter hem bekend te maken. TUSSCHEN De vliegenier Bartheil in dienst derTurken De Zeit schrijft in zijn voorlaatste nummer dat de Oostenrijksche vliegenier Bartheil in dienst is gegaan bij de Turken. Hij zal op een eenvlakker vliegen en denkt den 10" Januari de eerste vlucht te doen.... Als er morgen nu maar geen tegenbericht komt zooals hel geval zich voordeed met onze Belgische vliegeniers. Is het zoo, dan zou men moeten gaan denken dat Turkye g niet zinnens is den strijd op te geven. Geheel de kust bezet Generaal Frugor.i heeft, vergezeld van al de stafoversten, eeue verkenning gedaan tot Zouara. De Ilaliaanscho troepen zullen heel de kust tot aan Tunisië bezetten zoo zullen zij een nauwkeuriger bewaking kunnen uit oefenen en beletten dat er langs daar mond en schietvoorraad toekome voor de Turken. Een bestuurbare ballon Italië gaat nu ook gebruik maken van een bestuurbaren ballon. De regeering heeft de Duitsche maatschappij Perceval een zijner hangars afgekocht. Do hangar is reeds ver zonden. Om te troosten De Italiaansche regeering heeft een gan- sclie reeks cinematoestellen naarTripolitanië en Cyrénaïquo gezonden, met honderden films. Do regeering heeft do familiën der solda ten laten weten, dat zij zich kunnen laten cinemalografeercn, met hun huis, hun hof, hun stallingen, met gansch hun familie. Dio films worden opgezonden en zoo krijgen do soldaten dan in het verre oorlogsland, zich ten Ij zien van hun dierbaar vaderland do stralen, de huizen hunner geboorteplaats, ja, de woning hunner ouders, met de figuren van al hunne familieleden, vrienden en ken nissen. Wat moet zulks deugd aan 't harte doen van dio bravo jongens, en hoe zullen ze snak ken, om weldra "terug naar huis te mogen varen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1