SEIDER EN PATROON Os dynamiefaanslsg te Luik 'T EEN EN T ANKER Esn inkasseerdsr aangevallen te Parijs Voor een ander gedccd Brusselsche Briefwisseling Erg spoorwegongeluk te Parijs Achttiende jaargang nr 8 IO Gr X3 X-i 3D BestuurderJ. Van Nuff'el-De Qendt. Bit nummer bevat 8 bladzijden en vYüi'dt verkocht aan 2 centiemen- Al DE 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 7 en Maandag 8 Januari 1913. ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tjjt BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST QKerkstraat, Telefoon 114 728, Steenweg van Vtfatcrloot 728. AAN KON DIGI NCEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blctdz. (de regel) fr. 0.50 4e bi adz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Eeciit. herstell(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Tn de laatste dagen van December bad in de Kamers eene bespreking plaats naar aanleiding van de uitslui ting van socialistische werklieden door het bestuur van de maatschappij Coc- kerill te Seraing en door het beheer van de maatschappij Dumont de Chas- sart te Ligny. Het eerste bestuur heeft algemeen den naam van liberaal, het tweede den naam van katholiek te zijn. De socialisten hebben over de uit sluiting der werklieden ondervraagd en den minister van Arbeid willen dwingen van de patroons af te keuren. Het is klaarblijkend dat de minister niet rechtstreeks tusschen te komen heeft in de private -ondernemingen en vooral dat hij niet kan verantwoorde lijk gesteld worden voor maatregelen genomen door bijzondere maatschap pijen. Doch, liet is noodig even stil te blij ven hij deze voorvallen, die én voor ■werklieden én voor patroons van het grootste belang zijn. Tn het arrondissement Aalst hebben wij over die kamerbespreking een ar tikel gelezen in een liberaal weekblad. Daarin wordt het voorgesteld alsof de liberalen in de Kamers liet recht der werklieden best hebben verdedigd. Hoe is het mogelijk, zoo met de waar heid te durven omspringen De hou ding dor liberalen inde Kamers was effenaf bespottelijk. Doorbladert de kamerverslagen en ge zult zien dat, toen M. Woeste aan 't woord was, en 't gedacht wilde kennen van de libera len. heel de liberale linkerzijde, op 2 nulliteiten uitgezonderd, gaan loopen was. Gedwongen door de omstandig heid, keerden zij echter terug en toen spraken de liberalen gelijk men op voorhand reeds kan voorzien, hoe ze spreken zullen Zij verklaarden dat de katholieke patroon in 't ongelijk was ma-ar dat Cockerill ongelijk had, dat dierven ze niet beweren Heer Masson voegde er zelfs bij, dat de feiten ten laste van Cockerill nog niet vastston den. De socialisten in plaats van als vurige honden, op die verklaring, ge heel en gansch in tegenstrijd met de waarheid, los te harsten, hieven eer der onverschillig. Nochtans niets was beter gekend dan hei uitsluiten van 26 socialistische werklieden uit de fabriek van Cockerill te Seraing. Daar vonden wij nog eens het treffendste bewijs én van de liberale rechtzinnigheid, én van de liberale werkmansliefde én van de roode komedianterij. Wij hebben over die voorvallen een goed artikel gelezen in Hooprer Le ven - een weekblad voor ontwikkelde katholieken. Zeer te pas wordt er in herinnerd dat wij hier staan voor een dubbel recht het recht, van den pa- trooa om in volle onafhankelijkheid d orde te bewaren in zijne fabriek, welk recht hij zegt onaantastbaar te zijn. Tweedens, het vereen igingsrecht van de arbeiders, dat even heilig is als liet eerstgenoemde recht, en dat door den patroon niet kan belemmerd wor den, ook niet in zijne fabriek. Het komt er dus op aan die twee beginselen die twee, in schijn tegen strijdige belangen en rechten, te ver zoenen, overeen te brengen. De fiberalen, zoo zij trouw blijven aan het liberalisme, moeten zich stellen als de verdedigers van het eerste recht. Doch Sinds lang is de tijd van het onafhan kelijke, van't vrije liberalisme gedaan, het is gedwongen naar d'oogen te kijken van liet socialisme. Volgens de socialisten moet den ar beider alles toegelaten zijn in de fa briek. Zoo staan feitelijk liberalisme en socialisme tegenover elkander het is het catholicisme, dat nogmaals de ware oplossing geeft aan het vraagstuk. De patroon mag de fabriek niet aan schouwen als zijn huis, waar hij aan de werklieden alles verhinderen kan en mag. Tijdens hunne rusttijden moe ten de arbeiders kunnen spreken over het syndikeeren, gezien liet vereeni- gingsrecht wettelijk erkend is, maar zij mogen dit enkel doen als het ge beurt, ZONDER STOORNrS TE VERWEK KEN. Zij mogen de orde iri de labriek niet storen. Zoo arbeiders en patroons nu wilden overeenkomen, dan konden zij te zamen in het reglement of in een collectief arbeidsverdrngbepalen welke propaganda geoorloofd is. Een arbeider die door zij no propa ganda de orde stoort in de fabriek, en de patroon die ingrijpt, enkel en alleen en uilsluitclijk omdat de werkman ver- eenigd is, en zonder andere redenen, moeten heiden veroordeeld worden. Het is dus verkeerd a priori of de werklieden, of de patroons, goed of af te keuren er dient pnderzocht te worden. Wat nu de gevallen van Ligny en Seraing betreft, het schijnt daadzake lijk bewezen, dat er in die heide fa brieken misbruik is gepleegd door de socialistische arbeiders te Ligny ging het zoo verre, dat dezen die zich niet hij de socialisten wilden aansluiten, op allerlei wijzen vervolgd en geplaagd werden, en wel zoodanig, dat het aan deze personen bijna onmogelijk werd er nog te blijven voortwerken. Ver geet niet dal zulks~~gebeulde*op ttötï katholiek fabriek, en tegen katholieke werklieden. Men moet alle redens plaats geven en bekennen dat die hate lijke doenwijze der socialisten in geenen deelekan worden goedgekeurd. Wat Seraing aangaat, niemand zal durven goedkeuren dat eenige werklieden een ingenieur der fabriek afwachten, hem aframmelen en verscheidene revolver schoten op hem afvuren, zoodat deze slechts dank aan een hijzonder toeval, niet gedood werd. De vrijheid is eene schoone zaak, doch de vrijheid van den eene mag niet zoo verre gaan, dat zij de vrijheid van den andere beneemt of te kort doet. ten komen, dat liet getal Franschmannen mutualisten onder de spoorwegwerk lieden bij onze kristone syndikaten aange sloten, meer als het dubbel zou bedragen,van al onze-gosyndikeerden, over heel het land, in al de beroepen, en in al de vakken! 4030 stemmen gestolen te Soignies. Dat schrijft het rood or gaan der hoofdstad in 't groot. De katholie ken van Soignies hebben meer dan 4000 losprocessen ingediend, enkel en alleen in het arrondissement Soignies... Wel, beste roode contrater. wat bewijst dat Niets an ders dan het kiesbedrog dat door uwe partij- bondgenooten wordt gepleegd, met stem men toe te kennen aan personen die er geen recht toe hebben. Als gij in uw recht waart, zoudt ge de uitspraak van het gerecht niet moet duchten doch. liet is juist omdat gij overtuigd zijt van de schromelijke verval- scking in het toekennen van stemmen, dal gij nu zoo Lelijk huilt en jankt. Wat liet rood blad niet mag vergeten, het zijn die duizenden en nog duizenden van aan bevolen brieven, dio door de kartelparlij aan de katholieken worden gezonden, hun ken nis geveild van de afname van 1 of meer stemmen... De katholieken echter die zich die stemmen onwettig zien afgenomen, die zouden mogen roepen,-doch dal doen zeniet eens. Ziedaar, het verschil tusschen u en ons Wij kunnen ecliter onze vrienden niet genoeg aanzetten, niet los lo laten voor aleer men hun het getal stemmen, waarop zij recht hebben, heeft toegekend. Wa* moeten wij dan doen M. de Broquovillé heeft 29' 10 nieuwe wagons besteld, en allen bij Belgische hui zen. De Peuple vindt zulks weeral niet goed. Dat is kiesreklaam. Hij zegt niet dat die wa gons er niet noodig zijn dat niet Zou het ■ood blad misschien beter vinden, dat men die 2900 wagons nift liet maken, dio er nochtans volstrekt noodig zijn, of zou men dio wagons in den vreemde moeten laten maken ir - Gp. 7.iet, bij de oppositie kan men nooit iets goed verrichten. Keert en draait de zaken, zooals ge wilt, het is altijd even slecht. Daaraan begrijpt ge, wat belang men hechten kan aan al hunne be knibbelingen en hekolarijen Onmiddelijk werd de aandacht van den patroon gelrokken, op de groolo gelijkenis tusschen den vreemdeling or. liet portret. Toen de onbekende zich nu naar den koer begaf, was de patroon zeker, dat bèt de ge zochte bandiet moest zijn. Hij ging aan de deur van het koffiehuis zien, of er geen agent te vinden was, doch er was geen policiernan te zien. De onbekende kwam van den koer terug en toen de patroon hem zoo vlak in de oogen hekeek, verliet de kerel in allerijl de her berg en keerde naar de statie terug. Men denkt dat hij naar Charleroi ver trokken is. -VVV >7,64 100 100 100 1000 F^ïisselsjfc huwelijti.- De prins der Gullen zou verloofd zijn met de groot hertogin Olga, oudste dochter van den czaar van Rusland. In do Engelsche koninklijke familie trouwt men jong. Koningin Victoria w as maar 21 j. Eduard VII 22 jaar, Joris V 28 jaar, en do huidige prins der Gallen wordt maar 18 jaar met Juni aanstaande. ie lïewe VB*Bg5?eida Om eene aardige vrijheid te genieten moet men onder een goddeloos bestuur staan. In de werk manswij ken .van Parijs, van Belleville, van Bercy, van Grenelle, van Vaugirard, van Ménilmontant, enz. gaan do meelingen nog altijd voort als protest togen do uitdrijving der zusterkens. M. Darcaugne, leeraar van muziek en meier van Creil, verklaarde aan de werklie den die hem een protestlijst brachten Het is goed, men zal de namen zien, en dezen die goleekond hebben, zullen niets meer van de gemeente krijgen» Do persoon houdt woord. Als een arme mensch op de meierij komt, ziet men naar den lijst. Heeft men geteekend, de zaak is klaar, men krijgt geen centiem, noch het kleinste stuksken brood. Eeno arme vrouw, moeder van7kinderen, die zooveel verschuldigd was aan de goede zusterkens, bad ook geteekend het arme schaap zag zich do kolen voor do armen afgenomen worden.... Hoe groothartig, hoe edelmoedig, die goddeloozen, niet waar? Welke kristen zal ooit aan zulke mannon zijne stem geven? Siimineken slim. —Volgens een rooden schrijver zouden er in do krislene syndikaten van België, niet 71000 maar hoop en al 11850 leden zijn. Het. schoonst van al het cijfer van 14249 gesyndikeerde Fransch mannen, en de 7712 mutualisten van de spoorwegwerklieden neemt hij aan, zoodat Het onderzoek te Brussel De kerel die zich uitgaf voor een agent der Londensciie policic, is thans ook aangehou den. Het is o m genaamde Abraham Gargener. wiens verleden ook veel to wonschen laat. Hij is nu evenals zijn medeplichtige Bal- lin, beticht van aftruggelarij. ITet gerecht zal tevens opzoeken, welke rol beiden kunnen gespoeld hebben in de zaak van Luik. Ballin is ten andere een gevaarlijke kerel, tegen wie door verscheidene parketten aan houdingsmandaten afgeleverd werden. In de valiezen, in de kamer van Abraham Gargener aangeslagen, vond men bevevens eene zeer bezwarende brief wisseling,ook no^ een volledig inbrekersgerief en de noodige toestellen voor het vervaardigen van valsche munt. Hij werd ten andere reeds in Duilsch land veroordeeld, wegens het uitgeven van vaRcho munt. Het is zoo goed als zeker, dat indien Bal lin niet medeplichtig is aan den aanslag ii den Wintergarten gepleegd, hij toch de da ders moet konnon. Gargener heoft betten andere zelf bekend. Hel OT5ïhf*zoek Het Parijzer parket hoeft thans de zeker lieid, dat een dor verdachte anarchisten zekeren Berger, wel medeplichtig geweest is aan den aanslag op den inkasseerder Gaby gepleegd. Ilel is inderdaad bewezen, dat een hoed to Dieppe in den automobiel der bandieten gevonden, door Berger in een magazijn van Montmartre gekocht werd. Carouy te Bergen Carouy, een der verdachten en waarschijn lijk de bijzonderste pliclilige in de aanraking op Gaby gepleegd, verbleef dezer dagen in den omtrek van Bergen. De Parijzer veiligheidspolicie was ten an dere overtuigd, dal hij zich daar moest be vinden, en had reeds eenige policieagenlen daarheen gezonden. Ziehier hoe Carouy herkend werd Woensdag morgend, rond 7 1/2 uro, trad hij een koffiehuis, gelegen nabij de statie, binnen. De patroon van het koffiehuis bevond zich op dat oogenblik alleen en las een waarin juist het poltret Het lijk van M. Matliieu Gilson, die te Czenstochowa (Rusland) vermoord werd, op den koer der fabriek waarvan hij bestuurder as, is te Roubaix aangekomen. Het zal te Wasquehal ter aarde besteld worden. Men heeft thans juiste inlichtingen kun nen bekomen over den moordaanslag. Op het oogenblik van den aanslag verliet M. Gilson, in gezelschap van drie onderbe- tuurders de werkhuizen. De werklieden kwamen ook juist buiten. Een der onderbestuurders, do genaamde Egersky, van Poolschen oorsprong, geleek wonderwel aan M. Gilson, hoewel hij ouder was dan dezen. M. Egersky had reeds af te rekenen ge had met liet revoluliormair komiteit van Czenstochowa. Hij had reeds verscheidene dreigbrieven ontvangen. Toon zij zich nu op den koer bevonden en M. Gilson, zijne vrienden eene cigaret aan bood, weerklonk plotseling een revolver schot. M. Gilson kreeg den kogel in den hals. Het moordend lood doorboordde do hersenen en de ongelukkige M. Gilson bleef op den slag dood. Terwijl men zich rond het lijk verdron. nam de moordenaar een 20 jarige Pool, de lucht, gedurig revolverschoten lossende,om do menigte schrik aan te jagen. Hij was ochlor herkend geworden, en alhoewel hij reeds de voorzorg genomen had, knevel en baard te laten afscheren werd hij aangehouden en opgesloten. liet revolutionnair komiteit heeft eeai brief ge zonden aan de oversten van M. Gilson, om hun spijt uit te drukken over do vergissing. Zij zoggen namelijk dat de kogel die M. Gil son doodde, eigenlijk voor M. Egersky be stemd was. Deze werd door de policie verzocht, middclijk Czenstochowa te verlaten. Parijzer dagblad, wij tot dit verstommend besluit zouden moe-1 van Carouy medegedeold werd. Overdracht der vorige lijsten Mevr. Weduwe Dunu-lie, leperen, Gravin Alexander Liénart. Aalst, Graaf en Gravin Camiel Liénart, id., M. eti Mev. Henri Descléc, M. L. H. Lavis, pastoor van Beausaint, Baron en Baronnes G. J. de Crombrugghe de Looringhe, Brugge, 100 Baron Paul de Crombrugghe de Looringhe Ichteghem, 75 Baron en Baronnes Alex. Gilles de Pélichy, Iseghem. 100 De Zusters Redemptoristicnen, Brugge, 160 M. en Mev. René Fraevs, id., 100 M. en Mev. Ch. Beyae-rt, Mej. Beyaert, id. 75 Bu en de Pellaert, Sainte-Croix 100 M. 11. Mols de Grandpré, 100 Naamloos, Soignies, 100 Mad. Legrand. Brussel. 100 MM. L. en A Legrand, rujveraars, id., ICO M. Chan say, Brussel, 100 M. Raedls, rustend vrederechter, id., 25 Eenige onbekenden, 25 M. D., Wervik, 5; M. Edmond Ballot. Mem- bre, 2; M en Mev. Alex. G., 20; Ter eere van het H. Hart, Doornijk, l; Om een wensch te bekomen 1 fr. Totaal 14.121,64 Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. Derde lijst 11, (Arrondissement Aalst) De poll die door het middencomiteit der Katholieke Vereenigirrg, op algemeen ver langen beslist is geweest, zal naar alle waar schijnlijkheid eerst kunnen plaats hebben, den laalslen Zondag van Januari, om rede dat de vergadering van het middencomiteit, die moest plaats hebben op Maandag 8 Januari, verdaagd is op 15 Januari. In alle gemeenten is er met den grootslen ernst en bezorgdheid overgegaan, tot het be noemen der afgevaardigden, en alles doet vooruitzien, dat ee::s dat de poll zal gehouden zijn tot algemeen© voldoening, onze vrienden allo gemeenten eene aanhoudende en krachtdadige propaganda zullen beginnen. Zulk nieuws is oprecht verheugend. Volgend schrijven is ons toegekomenv Zaterdag, 6 Januari 1912. Brussel heeft nieuwjaarsavond vroolijk geviord. Den ganschen nacht trokken zin- L-riidc benden door de stralender hoofdstad en do voorsteden. Harmonicas, klarinetten, trombons, klaroenen, niets ontbrak aan het lawaai. Men klaagt nochtans over de levens duurte, als het er op aankomt van te fees ten, zijn de dranken voor niet, zou men zeg gen. Tusschen de betoogers van een nieuw en aard, waren gepensionneerden van de open bare en bijzondere liefdadigheid. Droef einde en droef begin van 't jaar, ondanks die val sche, slecht begrepen vreugde. Dc koningin, de gewoonte hernemend die sinds jaren was opgeschorst, heeft Zondag avond ter gelegenheid van nieuwjaar, in hel Paleis van Brussel, ontvangen. De re ceptie had plaats in het blauwe salon, om 8 uren. Baronnes de Favereau, dame van den nieuwen President van den Senaat en Mm* Gooreman, gade van den Voorzitter der Ka mer, werden de eersten ingeleid, gevolgd door de vrouw en van de in dienst zijnde mi nisters, aangevoerd door baronnes de Bro- queville. Vervolgens kwamen de vrouwen dor vreemde ministers, der raadgevers, der secretarissen, er. van de burgerlijke en mili taire geattacheerde» der legation. I)e kring werd gevormd en de Koningin heeft ziCli vriendelijk onderhouden met al deze Da men. Aan al de ontvangen personen litwft de Koningin do beste verzekering ge geven over den toestand des Konings, die een weinig de grip had, die daardoor niet heeft kunnen omvangen. Thans is hij bijna volle dig hersteld. Prins Adalbert van Pruisen, 3de zoon van den Duitschen Keizer en Prins Hendrik van Beyeren, neef dor Koningin, bobben aan dezo laatste deze week bezoek gebracht in het Paleis. Zij zijn afgestapt in het hotel van den Hertog en de Hertogin van Arenberg, waar een groote diner lei% hunner eer heeft plaats gehad. De hofbals komen vastgesteld te worden op 10den en 14,lcu Februari. Zoo het Parlement tol 16 Januari in ver lof is, is zulks het goval niet mot do kleine gemeenteparlementen van Brussel en de voorsteden, die wilden werken van de eerste dagen van 't jaar. Maandag morgen heeft Brussel de kartel nieuwjaar gekregen.Liberalen en socialisten wildon gcun dug wachten om onder de ge welven van het stadhuis den triomf van het 5S gefewetsten Vrijdag avond is op een lOOtal meters af stand van de Austerlitzstatie, een erg. spoor wegongeluk gebeurd. Ton govol0a cener vergissing, in het leggen der wisselnaald, is een trein op eene versporende lokomotief ge botst. De reizigerstrein kwam van Juvisy er moest om 6 ure 45 m.de Austerlitzstatie bin nenrijden. Juist voor de statie word hij op een spoor gezonden, waar eene lokomotief kwam aangereden. Do machinist van den trein kon niet tijdig tneer sloppen en de trein holste met vreese- lijk geweld op de lokomotief. Eene begrijpelijke paniek ontstond onder de verschrikte reizigers. Meest allen waren min of meer erg gekwetst. Nadat de eerste ontroering voorbij was, werden de reddingswerken aangevangen. Uit do verbrijzelde waggons werden verschei dene zwaar gekwetsten gehaald en naar do naburige gasthuizen overgebracht De lokomotief werd geheel buiten ge bruik gesleld. De trein was samengesteld uit een rijtuig van 2° klas en 7 van 3® klas. Vier dezer laatste rijtuigen zijn geheel verbrijzeld. Dc drie anderen zijn erg bescha digd. Brand ontstond in eon der rijtuigen doch men kon tijdig de elektrische verlich ting afsnijden, waardoor men het vuur ook spoedig meester was. De identiteit van vele gekwetsten kon niet opgemaakt worden. Men weet evenwel, dat de bijzondere policieopzichter Robert onder do ergst gekwetsten is. Latere berichten melden, dat cr53 ge kwetsten zijn. Daarvan mo eten er zeventien naar het hospitaal La Pitié gedragen worden. Vier anderen werden naar de Sal- pétrière overgebracht. Do andere gekwetsten konden na verzor ging huiswaarts keeren. De toestand der gekwetsten is zoo vol - ---- doende mogelijk eo er ziju geene ia doods- I kartel le vieren. Poch bij is niet zonder mett- gevaar. I goling afgekiopcu toor allemau.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1