OORLOG M. Marquet en M, Massei. NIEUWSBERICHTEN. Stoutmoedige inbrekers, Italië en Turkyë TELL A Cs VVereldtsntoonstelling van Gent. Kiesxvieuws v DE VOLKSSTEM 7 EN 8 JANUARI 1012 Van af den beginne ontstond er wrijving tusschen M. Max en gezel Farnémont. Deze kwam vertellen dat hij den eed van getrouw heid aan den koning inaar deed, omdat hij wel moest, maar het was niet gemeond.Daar bij zegde hij. zoo gij verlangt dat wij spre ken van demagogie zullen wij zulks doen. Gezellen Max Hullet en Maes zijn schepenen gekozen. Misschien gelooft men dat het col lege er niets aan bevalligheid zal bij verlie zen. Dwaling De socialistische partij heeft van het ver trek van Grimard geprofiteerd om af te bro ken met de burgerlijke gevaren en aanrakin gen. M.Maes moet zijn schoonen schep en frak verkoopen, waarwei zeggen aan zijn sclie- penhoed en zwaard en M. Max Ilallet heeft om in hel schepencollege le kunnen komen vaarwel gezegd aan de schepenpracht. Daar enboven hebben die 2 eroote jongens verbod gekregen voorlaan nog deel to nemen aan raoüt, banketten ontvangsten en andere oliicieelc plechtigheden. Het zijnde eenigsle hervormingen niet die de socialisten dit jaar willen invoeren. De Brusselse!ie lastenbela- lers mogen hot als vorzekerd houden gezel Furnémont heeft het beloofd. Is het geen schoone nieuwjaar voor het kartel? De gemeenteraad van Laken is ook verga derd geweest. Van 't college maken deel 2 liberalen, waaronder den burgemeester, 2 socialisten en 1 niet-uittredend katholiek. Burgemeesser Bockstael, van de konink lijke verblijfplaats heeft geen woord van protest laten hooren, toen zijn nieuwe socia listische collega Ghokier, na zijn eed van ge trouwheid aan den koning- uitriep Leve de sociale republiek Bij het uitgaan werd do burgemeester begroet door het roode vaandel en de roodo fanfuar. In de Urselinnenstraat is men sinds enkele dagen het hotel van Graaf van Hoorn aan 't afbreken, waar nu het college St-Michiel in gehuisvest is. Deze oude patriciërswoning bezit nog vele overblijfsels van haren vroe- goren luister. Hot Eerehoi bezat gisteren nog eene galerij gevormd uit 7 hogen, allen versierd met de wapenschilden van de be roemde familie. De monumental^ poort is nog een der wei nig volledigen die er bestaan van den por tieken bouwtrant in de 17e eeuw. Over 3 jaar heeft een der bijzonderste leden van do advokatenorde het portaal van het oud-Hotel van Verin aangekocht, en heeft het lalon inmetsen bij den ingang van zijn kasteel te Sterrebeek. Dé stad Brussel zou wijs handelen de bijzonderste herinneringen te gebruiken voor de oprichting van den ingang van liet toekomstig gemeentelijk mu seum. Kardinaal Mercier heeft Vrijdag de plech tigheid in St-Gudula voorgezeten waarbij 4912 werd toegewijd aan 'I. H. Hart. Groot- sclié en indrukwekkende beföögiiVg door hol groot-gel al mannen da t er tegenwoordig was on de verscheidene toespraken die er zoowel in 't Vlaamsch als in 'l Fransch gehouder werden. God bescilérme België Kobe. toe bij de policie van St-Giilis Deze van een inwoner uit de Merodestraat, eene an dere van een der Gulden Vlieslaan en een derde van een persoon van Vleurgat. Zie hier de persoonsbeschrijving van de twee schelmen de eene is 20 tot 25 jaar oud, van middelmatige gestalte, met kastanje kleurige haren en beginnende knevel, deze. is in het donker gekleed de andere schijnt, wat jonger, is klein, zonder baarden in het blauw gekleed. Gewoonlijk noemen zij zich Louis Van der Gucht en Frans Zoender. De policie zoekt de beide stoutmoedige kerels op, docli tot hiertoe Hoven zij onvind baar. Sinds eenige dagen komen hij de policie van Brussel en voorsleden talrijke klachten toe over twee jonge personen die zich in de huizen aanbieden, cr eene zolderkamer huren en zeggen dat zij er 15 dagen denken te blij ven. Zij geven 3 tot 4 frank opafkor'mg. 'a avonds komen zij toe en in den inorgeud maken zij van de afwezigheid der huurlin gen gebruik, om langs het dak, de zolder kamers der aanpalende huizen te bereiken, waar zij al plunderen wat mogelijk is mede te nemen. Zij sluiten de gectolon voorwerpen in een teiszak en den volgenden dag zijn zij ver dwenen. Donderdag kwamen drie klachten TUSSCHEN Eenige sprekende cijfers. De ïtaliaansche bladen doen hun best om de ongemakken van den oorlog zoo gering mogelijk to schatten. Zij geven eerst de ver liezen. Sedert het uitbreken van den oorlog- tot 31 December inbegrepen, bedroeg het getal manschappen buiten gevecht gesteld het getal van vijf duizend. De 2 dorden daar van waren zieken die terug naar Italic zijn gezonden en die in groot en doelé hersteld zijn. Het wezenlijk verlies is 181)0. - Wij kunnen niet nalaten er hij te voegen dat er rekening valt Lc houden van die hon derden ongelukkige» die, jawel genezen zijn, maar daar slenteren, met 1 arm, 1 been, zwak en uitgeput zoovelen die door de openstaande graven worden verwacht De geldelijke toestand. De bijzonderste ontvangsten zijn in het 1° halfjaar 1911-1912, met 30.025.000 fr. ver meerderd legen het zelfde tijdperk van 1910-1911. De Tribuun stelt vast dat de economische bloei van Italië voortduurt, dn dat zelfs de oorlog niet hij machte is om hem tegen le houden. 120.000 Italianen in Afrika. De regeering heeft besloten nieuwe ver sterking uit Vilerbe naar Tripolitanië te sturen. Eens ter bestemming zal Italië 120 duizend man in Afrika onder de wapens hebben. Aanval afgeslagen. Donderdag avond viel een Araabsch-Turk- sche troep do Italiaanseho versterkingen aan te Benghazi. De Italiaanseho ruiterij heeft den aanval met gemak afgeslagen. De aan vallers lieten verscheidene dooden achter. De ïtaliaansche krijgsgevangenen. Dooi' tusschenkomst van generaal Pistor van Tünisië, hebben do ïtaliaansche krijgs gevangenen van de Turken de toelating ge- kregen.langsTunisië in verbinding to kohien met hunne oqders. Dit voorspelt,' zou men zeggen, goede ge- voeléns.die zouden kunnen leiden tot vredes onderhandelingen Huiszoeking bij een Duitschen briefwisselaar Van Tripoli wordt aan de «Nurgen Post" le Berlijn een snelberieht gezonden, waarin gemeld wordt dat de Ïtaliaansche overheden huiszoeking hebben gedaan in liet apparte ment van een Duitschen briefwisselaar. Al zijn papieren zouden verbeurd zijn geworden. Aan de regeering van Italië en aan het sekretariaat van Buitenlandse!»© Zaken is eene proteslalio gezonden. Hodeidah beschoten. De Italianen hebben gisteren op 10 mijlen van Hodeidah, een stad van Yemen, een Turksch garnizoen beschoten. In Turkyë zelf. De ontbinding. Daar Laid Pacha ziek is, heeft men de kamerontbinding nog eenige dagen uitge steld.... Artikel 35 van de grondwet zou in dezer voege herzien worden, dat aan den Sultan het recli zou worden teruggehouden het Parlement te ontbinden. Zitting van Vrijdag. De oppositie tracht dedructie te verwek ken. Vrijdag hij het lezen van het proces verbaal, begonnen do onderbrekingen. Na derhand sprak een lid der tegenpartij gedu rende anderhalf uur om niets to zeggen. In den Balkan. Het dreigt cr leelijk in deze landen die sinds zoovele jaren zijn overgeleverd aan burgeroorlog en schrikbewind. Het Bul- gaarsch komileit der revolulionnairen te Sofia, heeft agenten naar Macedonië gezon den om de monschon aan te zetten over te gaan tot de revolutie. liet revolutionnair Balkanverbond der Roode Broeders hebben aan de Turksche regeering de waarborg gevraagd van de in- dividueeïo, poliliekb vrijheid voor al de ele menten der bevolking, en oene voorbeeldige straf voor de daders van de inoordaanslage Wordt cr geene voldoening op onze vragen gegeven, dan heffen wij het bloedig zwaard op der revolutie. De regel der revolulionnai ren beeld een doodshoofd af, doorstoken met een zwaf.rd. In Scutari. De Turksche regeering heeft in het Vi layet Scutari hel effectief gebracht op 1,100 soldaten. Het Duitscb Rood Kruis De Keizerin van Duilschland heeft de bestuurdcrs-Gepeesheeren van de expeditie van het RoodrKmis-van Duitschland die naar Tripolitanië gaan vertrekken, ontvangen... Duitschland had gelijkelijk aanbod gedaan aan Italië en Turkyë., Italië, gezien do voortreffelijkheid van zijne gezondheidsinrichting op het oorlogsveld, heeft geweigerd Turkyë heeft aangeno men. Het gerucht van den nakenden vrede blijft voortduren. Ween en blijft schudde bollen. Meer en meer komen de vredesgeruchten, en al bevatten ze weinig of geen waarheid,zij doen in allo gevallen goed, daar zij de open bare meening overmeesteren, en het gedacht van vrede veel veld, doen winnen. De groot vizier van Turkyë heeft er op gezinspeeld en do ïtaliaansche bladen beginnen er van verre ook al eens op lc wijzen... Te Wee- non blijft men wantrouwigdo politieke ringen schuddebollen als men hun over de kwestie iels vraagt. Nochtans algemeen wordt er gesnakt naar den vrede, vooral te Weenen en le Berlijn. Zouden het de voorwaarden zijn Eens een gerucht in omloop, verbreidt het zich bliksemsnol cu-de inhoud ervan wordt vergroot. Ons vólkjiegt Van een /vinger maakt men een haml-^van oene hand, een heelen arm. Zou het bier zoo ook hel; geval zijn. Duitsche bladen «preken al van de voor- waardon tot net sluiten van' den Vrede. Tur kyë zou Tripolitanië afslaan aan Italië, maar Turkyë zou liet protectoraat behouden in Cyrénaïque. M. Marquet zet heel het liberale kamp 't onderste boven. Nu is hij volop in ge schil en pennetwist met M. Masset, den radikalen schrijver en bestuurder van de Express M. Marquet verwijt M. Masset, dat deze hem de kolommen van zijn blad wilde afstaan, mits beleggen van goud. Daarop geeft M. Masset een botsend ant woord Nooit, zegt bij, nooit, in geen enkele omstandigheid, onder geen enkel voorwend- sul heeft de Express beroep gedaan op den lcwidam die deze lasteringen onder teekent. (Doorkwidam bedoelt hij Marquet). Nooit heeft de Express noch een der zijnen er aan gedacht, voor de zaken waar mede hij belast was «n belast blijft, er aan gedacht van hem iels le vragen, of van hem iets te aanvaarden, ook niet voor zijne per soonlijke zaken. «•Nooit wenschte iemand der onzen is het mogelijk dat lieden van eene aanhouden de en beproefde eerbaarheid, zich te verdedi gen hebben legen zulke smerige verdacht makingen in wathetóok zij, de mandataris te worden van den houder van het vrij-tapijt en hem bij te staan in den handel van het roode en van het zwarte en in zijne verschei dene tralikten. Nooit heeft er een der Onzen gevraagd rang te nemen in het personeel van de diensten die zijne gunsten afsmeeken. Verder geeft M. Masset nog geduchlige slagen, doch het bierbovonstaando is al vol doende om te oordeelen over de bitsigheid van den pennetwist van sieur Marquet met de hoofden der liberale partij OF wie is mijne moeder Historisch Tafereel 31e Vervolg. De edelman stond op van zijnen zetel, ging tot l»ij liet venstor, waar hij een teeko» naar buiten gaf; wendde zich vervolgens met kalm te, maar tevens met veel waardigheid tot don Jboef, en sprak Matig uwe woorden en breidel uwe tong wat meer Gij weet dat ik uwe wegen niet be wandel en mijn gemak te lief heb, om te voet het woud te doorloopen. Domme uitvluchtsels... heb ik u niet duizendmaal gezegd, dat ik in twintig minuten tijds tot. hier komen kan Doch laat hen maar snuffelen... ik zal den landraad wel be letten het spoor te achtervolgen. Na dozen uitval wierp hij zich op het rust bed neder, dat het kraakte. Swechten zag met Terlegenheid de wending des gosproks to ge- moet. Malchow hernam op eenen spotachtigen ioon:hotis u ook zekerlijk onbekend, dat mejulïer Stella niet vertrokken is »»aar Berlijn Ik bid om vei'schooning; dat heb ik ver nomen, tot mijne grootste verbazing, ant woordde de edelman met oprechtheid. Weet gij waarom zij hare reis niet heeft voortgezet Swechten talmde, doch Malchow richtte tyne vlammende oogen op hem, om een ant woord te hebben. Dan voegde de edelman er dubbelzinnig bij ik weet het niet met juistheid Ik heb haar zelve nog niet gezien wat ik dienaangaande vernam, is onwaar schijnlijk. Men zegt, dat de gezantschapsraad daarvan de schuld en de oorzaak zou zijn. De gezantschapsraad herbaalde Malchow gespannen En waar houdt zij thans haar verblijf, de deerne? Op het kasteel van den landraad. Daar is men door haar betooverd, zegt mij vrouw Lindstedt, en mijne zuster zoo haar wel te ver geefs kunnen wachten. Met een zichtbaar mistrouwen blikte Mal chow op zijnen vriend, vragende:is het waar, wat gij daar zegt Vrouw Lindstedt heeft het mij dezen morgend gezegd. Wanneer gij vernaamt, dat Stella hier werd gehouden, hebt gij u dan geene reden daarvan kunnen voorstellen Swechten schudde zijn hoofd en haalde de schouder op. Wat redenen denkt gij dat er bestaan, om den ouden Geurdeler te belasten mijnen sluip weg naar hier op te zoeken Swechten sneed een ongeloovig gezicht, nochtans was hij onbekwaam, om aan zijne stem de noodige kalmte to geven, dus zweeg hij. Waarom zijt gij sedert drie dagen, my niet komen bezoeken1ondervroeg de op perhoutvester, plotsel ijk tot eene andere stolfe overgaande. Beletsels...bezoeken...murmelde de edelman met ontevredenheid. Zoo! hoonlach te Malchow Wat beletsels Sedert veertien jaren, dat ik hier wood, hebt gij nooit beletsels ontmoet. Gij kunt gelijk hebben, en gaarne sou ik mijne tegenwoordige bezigheden verruilen tegen mijne vervelende rust van voorheen. Zelfs is 'tmij somtijds, alsof een geheel legioen boozegeesten in mijn eenzaam, stil verblijf drongen, om rnyu gerust leveu te storeu. Ge landbouw op de Gentsche tentoonstelling. Er zal te Gent, in 1913, geen eigenlijk pa leis van den Landbouw opgetrokken worden doch de landbouwtentoonstelling zal er in richt worden onder vorm van een modeldorp met gemeentehuis, school, kerk, straten, pachthoeven, hoevekens, melkerijen, am bachtshuizen, enz. In die huizen, waarvan eenige tot model woning op den huiten zullen dienen kan men de bijzonderste shows van landbouw werk huizen, produkten, vruchten, ooft, meststof fen, enz. inrichten. Do maatschappij der buurtspoorwegen zal in het doi'p een buurttram aanleggen. In dit dorp zullen de praktische voordrach ten over landbouw gehouden en landelijke feesten en uilspanningen ingericht worden. Arrondissement Sint Nikolaas Tegen Zondag 4° Februari zullen de plaat selijke afgevaardigden der Katholieke Kies- vereenigingon van liet arrondissement Sint Nikolaas bijeengeroepen worden, om vast te stellen, hoeveel kandidaten er voor de aan staande Kamerkiezingén moeten voorgedra gen worden. Op-Zondag 3 Maart zullen do afgovaarlig- den opnieuw veranderen, om de kandidaten bepaald aan teduideii. Het zal dus nog een paar maanden duren, vooraleer de katholieke lijst zal gekend zijn in het arrondissement Sint Nikolaas. Spreuken... geëf'mij opheldering nopens uwe beletsels Brieven van allerlei aard, bemerkte Swechten misnoegd, want hij sprak waarheid. Hij had aan zijne zuster de oorzaak van Stella's uitblijven gemeld. Ha, brieven... en aan wien waren zij geadresseerd Gij ondervraagt mij, alsof ik voor den besten onöerzoekingBrechtor zate, ant woordde Swechten Welnu naar de hoofdstad. Aan wien daar vroeg Maichow even driestig voort. Aan mijne zuster, bromde de edelman ongeduldig. Immers hij begon te beseffen, hoe hij zich vernederd had sedert jaren, voor den schobejak, want men kon geenen schooljon gen geringer behandelen. Wat bijzonders hebt gij aan uwe zuster te schrijven Hier verloor von Swechten geheel zijn ge duld. Hij stampte met zijnen voet op den vloer en antwoordde in gramschap wat ik te schrijven had, durft gij vragen Tijdingen, die weldra een openbaar söhandaal zullen worden Malchow zweeg en mat den edelman van den hoofde tot de voeten. Het gevaar van schandvlekt te worden, kwam dreigend voor zijnen geest spelen Hij zag hoe het schavot hem wachtte, liet vaandel van den wraak engel wapperde voor zijne herinneringen. Zijn hoofd draaide, als dat van iemand, die op den boord staat en in eenen afgrond kijkt. Ila... zoo staat het dan geschapen riep hij uit met den koelbloedige» spot der wan hoop Gy zijt fijner geworden, hier te lande! Gy aakt op den moordenaar des boekhouders Lindstedt,die door den boom verslagen scheen Gij zoekt vermoedens tot bewijzen te ver heffen?... Komt maar onderzoeken! Gy zult Brussel. Overriden. M. J. Segers. wonend© Victor Hugostraat, word Donder- dag namiddag op de Groole Markt omgewor pen door een kami waarvan een der wielen hem trof aan liet hoofd. Hij werd door voor bijgangers in het midden-kommissariaal ge dragen en aldaar verzorgd. Do gekwetste werd naar het St-Pietersgaslhuis vervoerd, waar hij gebleven is. IJet slachtoffer was 54 jaar oud, gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Erge botsing. -Donderdag avond kwam een wagen met twee kloeke paarden bespannen, uit de Steenstraat op de Anspach- laan gereden een rijtuig willende vermij den, draaide de wagen te kort on bevond zich op de trami'iggels wanneer juist een train van do Beurs kwam aangereden. De twee paarden werden door het tivimrijluig ten gronde geworpen en nogal zwaar gewond. Het is dank aan de koelbloedigheid van den wattman dal geene groote ongelukken zijn gebeurd. Dief aangehouden. De kamjü van M. F. Opdebeek, Nieuwe Graanmarkt, werd eenige dagen geleden om zoo te zeggen leeggeplunderd. X.. werd verdacht en men ontdekte het gestolen© ten zijn ent. Hij werd door twee agenten aangehouden. De kwaad doener werd reeds twaalfmaal veroordeeld. Men sloot hem op wegens diefstal en land- looperij. Verdwenen. De politie der vierde afdeeling heeft in alle richtingen do persoons beschrijving gezonden van een scholier, Henri Roussey. 8 jaar oud. geboren te Duin kerken, woonachtig Pachecostraat,die sedert twee dagen spoorloos is verdwenen. Doodelijke val. Bij het plaatsen van elektrische kabels, tusschen de stands van de Chineescbe en de Japaansche afdeelingen in de halls van hel Verjaringspark, viel een der werklieden, Fedry Hubert, oud 16 jaar, wonende te Elsene, Gewijde Boomstraat van eene hoogte van zes meters. Hij werd ge wond aan de beenen en zijn schedel gebro ken. Bovendien werd het slachtoffer inwen dig gevaarlijk gekneusd. Hij word in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. De diefstallen. Donderdag avond, werden in do Koopmansstraat, de kamers an Aug. Minelio, die pas zijn juweliershan- del had overgelaten, geplunderd door schel men die met valsche sleutels waren binnen gekomen. Zij hebben al de meubelen open gebroken en twee kofferkens medegenomen hel eene voor 1000 fr. juweelen en het an dere eene som van verscheidene honderden franks bevattend. Verleden nacht zijn dieven bij middel van een valschen sleutel in het magazijn ge komen van M. Harry Marine, Brognier- slraat, en hebben er talrijke koepons zijde, ter gezamentlijke waarde van 5,500 fr. ge stolen, Een nachtwaker kwam Vrijdag nacht langs de Zeimelaan en beslatigde dat de deur van oen pelsenwinkel huif openstond en de sleutel langs den buitenkant slak. De nacht waker belde en de winkelierster Mad. B...., kwam onmiddelijk naar beneden. Zij vonden den winkel in de grootste wan orde. Dieven waren binnengedrongen en hadden al de kostelijke pelsen buit gemaakt. De sleutel, die in het slot was blijven ste ken, hooide toe aan mad. B..., die hem over een achttal dagen verloren had. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUTHIER, krachtigst© geneesmiddel legen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is radikaal en bijna onmiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. -—43 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gaulhier, Mechelen. 150.5 Anderlecht. Diefstal.Terugkeerejido van oene boodschap, stelde M. A. Quastiaux, TransYaalstraat vast, dat men de deur zijner kamer had opengebroken en dat men twaalf zilveren koeverlen en andere voorwerpen uwe hoofden wel verbrijzelen tegen den boom- stam, dien gij niet kunt ophangen noch ont hoofden. Dat moet eene verrukkelijke jacht zijn, wanneer men moordenaars achtervolgt en boomstammen vindtBewijst eens, wat gij dunkt, wat gij droomt en gelooft! Bewijst het gij menschel)jagers Poch niet met verdedigingsmiddelen, die bij uen eersten aanval in stof vallen moeten. Bejegende tod Swechten, in vuur schieten de. De opperhoutvester geraakte in woede. Hij vérgat alle voorzichtigheid en schreeuwde Gij hemelhond, zijt gij zelf niet myn gewich tigste getuige Bleeft gij niet dien dag door bij mij, te rekenen van de woordenwisseling bij den stroom tot 's avonds om 11 ure Swechten $ag thans dat veinzen niet meer hielp, en sprak met bitterheid Ja, Ja, gij zijt een fijne patroon. Doch ditmaal hebt gij de rekening zonder den waard gemaakt. Foei, schaamt gij u niet? Ik was reeds bereid uw alibi te bewijzen. Von Swech ten hield nogmaals zijnen drift in toom. Welnu brulde Malchow hem toe, ter wijl zijne woesto oogen vuurvlammen schoten spreek verder Hebt gij u vermeten iets anders te doen Ja, ik heb anders gedaan snauwde Swechten hem tegenwant mijne eer zou met u ten gronde gegaan zijn. Malchow neep de vuisten krampachtig te zamen, en scheen genegen den ouden vriend als eenen slaclitstier neder te vellen. Swech- tens haastige blik naar het venster leerde den liefhebber van de ruwe, berekende kracht, dat de edelman zijne maatregelen had genomen. Immers voor het venster veinsde een bediende met lleikuleskracliteii te werken, terwijl hy Malchow niet uit liet oog verloor. van waarde had gestolen. Men heeft geen spoor der dieven. Kind levend verbrand. Terwijl vrouw V.., wonende d'Aumaleslraat, gis teren morgend eene boodschap was gaan doen, viel haar 2-jarig- zoontje, dat zij.in zijn wiegje naast de stoof geplaatsthad, legen de stoof. D© arme kleine werd erg aan gelaat en handen verbrand. Jeugdige drinkebroer. Donderdag namiddag, nam de policie op den openbaren weg, een 12-jarig jongetje op, dat smoor dronken was. Een dokter, er niet in geluk kend den knaap, wiens ouders in de Broeck- straat wonen, tot het bewustzijn terug te brengen, deed hem naar het gasthuis der gemeente vervoeren. De policie hoeft twee andere jongetjes zien vluchten, eene flesch meenemend welke sterken drank moet inge houden hebben. Men onderstelt dat de flesch in een magazijn of iu een koffiehuis gestolen werd. Zoodra von Swechten zich overtuigd had, dc.t de bediende zijne zending verstond, ging hij onbeschroomd voort: wat zou mijn eerewoord dan gebaat hebben, indien men uw gekijf gehoord, indien men u gezien heeft, als een lastdier voor de houtslede gespannen en het lijk des vermoorden voortslepende naar den boom, waar hetzelve gevonden is... Zeg, wat zou mijn eed geholpen hebben? Mijne eigene eerlyklieid moest verdacht voorkomen; om al deze redenen heb ik ook niet alles ver klaard, wat dien uoodlottigen dag tusschen ons is voorgevallen. De opperhoutvester staarde den edelman aan, als een zinnelooze. Het bewustzijn der onmacht dreigde hom werkelijk zinneloos te doen worden. Hij stamelde - Houtslede, hel lijk gesleept. Terwijl hij met open© oogen stond, zondei te zieii, dan misschien het schavot, voelde Swechten zijnen moed toenemen, en hij dacht, dat liet nu tijd was aan de zaken een einde te stellen. Zijn lang verkropte spyt bestormde hem; zijne gewone goedaardigheid zweeg, en zonder eenige ontferming ging hij voort Gij zult begrijpen, dat iu zulke omstan digheden, geene vriendschapsbanden meer tusschen u en mij kunnen bestaan. Mijne eer gebiedt mij dezelve, van dezen oogenblik af te verscheuren. Ga voort aan uwen weg... gij zult er mij niet op ontmoeten. Overigens zal ik, binnen weinige dagen naar de hoofdstad vertrekken,en daar langer dan naar gewoonte blijven, lladdet gy naar mijne waarschuwin gen geluisterd, dan zou uw lot min beklagelijk zijn... Gij moogt u troosten niet. de gedachte, dat grooter mannen dan gij de slachtoffers hunner euveldaden geworden zijn. Wordt voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2