BUITENLAND. WERKSTAKING IS'T ONZE SCHULD ONZE V0LKSRE1S NAAR ROME s in de Barinage Eerlijk duurt het langst. Katholieke volkskring St-Jozef FRANKRIJK DU ITSCH LAN D SPANJE RUSLAND. T EN 8 JANUARI 1913 Onze tegenstrevers van alle kleur, houden niet op te verklaren, dat de godsdienst met de politiek niets te maken heeft, en zij be schuldigen ons van onverdraagzaamheid, als wij het verdedigen onzer godsdienstbelangen op het voorplan brengen. Men kan evengoed den man beschuldigen van onverdraagzaamheid, die zich tegen roo- vers en dieven verzet, en die als 't nood doet een revolverschot lost op dezen die 's nachts eijn huis willen binnendringen. Laat den dief binnenkomen en nemen wat hij verlangt, en gij zult geene moeilijkheden hebben, als hij zoo braaf is u het leven te laten. In de politiek is het even zoo gelegen. Laat de tegenstrevers kerk, en priesters, en klooster lingen, en missionnarissen aanvallen laat de eerlijke en deftige lieden uitgescholden worden en hatelijk gemaakt laat de jeugd blootgesteld aan alle zedebedervende invloe den laat de kinderen in onzijdige of on- chrislene scholen opvoeden laat vrijlevers toe het huwelijk te schenden grijpzuchtige bazen hun werkvolk uitbuiten, en gij zult vrede hebben. Laat leugen en laster en al wat wij lief hebben bezwadderen, en gij zult vrede hebben. Laai het ongeloof bij ons volk in tra»! en, en gij zult vrede hebben. En dan Ja dan dan zou het eene echte helle zijn. Eenige sluwerikken zouden dien toestand voor hen zeiven ten nutte brengen en de massa onder hun juk doen zwichten, zoo iets als wij nu reeds in den socialisten wereld dagelijks zien. Goddank Ons volk ziet klaar langs om meer gaan de oogen open, en meer en meer wordende wolven, die in den schapenstal dringen, ontmaskerd. Hunnen schijn van on zijdigheid en rechtschapenheid bedriegt nie mand meer. Daar waar men wil beletten dat een katholiek of christen karakter het leven van ons volk lcenmerke, weet men dat men mét mannen te doen heeft die tegen de ka tholieke of christene leer zijn, en hunne sluwe streken verraden maar te goed wat zij in hun binnenste dragen. Honden huilen als zij muziek hooren,die mannen huilen nog harder als er bij hen sprake is van iels dat het kÈUholiek leven kan vooruithelpen. En indien klaarziende lieden het gevaar aanduiden, en niet alleen socialisten, libe ralen, godsdiensthaters aan de schandpaal brengen, maar ook deze soort van lieden,die alle goed willen beletten, aanklagen, omdat zij soms nog gevaarlijker zijn,is het dan onze schuld, dat voor het behouden van onzen grootsten schat, den godsdienst, de katho lieken strijden, en bereid zijn alle opofferin gen te doen om ons volk kloek, rein, ge zond, christen, katholiek te bewaren. Vermoord en in het water geworpen Hot lijk dat Donderdag morgend uit de Seine, achter het plein van Bagatelle opge haald werd, is herkond als dat van M. Henrl Lemoine, deurwaardersklerk, wonende te Parijs. Lemoine was in dienst van M. Gilet, deur waarder te Puteaux. Op 2 Januari was hij door zijn moester gelast geworden verschei dene rekeningen te gaan ontvangen, ten bedrage van ongeveer 445 fr. Hij keerde niet meer terug en toen men zijn lijk ophaalde, was het geld verdwenen. Het geheim werd echter opgelost. Lemoine was vroeger zelf deurwaarder geweest, doch daar hij zich aan den drank overgaf was hij weldra gedwongen, zelf deurwaardersklerk te worden. Hij had ook de gewoonte', wan neer hij dronken was, het geld te laten zien dat hij op zak had. Ongetwijfeld moet hij Dinsdag weer gedronken hebben en in gezel schap geraakt zijn van bandieten, die hem langs den Seinekanl lokten, hem daar ver moordden, uitplunderden en daarna zijn lijk in de Seine wierpen. Eene vrouw met geweerschoten gedood. Nabij Brève heeft men in een boschje het lijk gevonden van de echtgenoole Chalouze, 27 jaar oud, die door twee geweerschoten het hoofd bijna geheel afgeschoten word. Do schoten moeten rakelings op het slacht offer gelost zijn. Men heeft geen spoor der moordenaars. Dramatische zelfmoord. Eene 25-jarige linnennaaister, Alberline Nickelavr, wonende Oberkampfstraat, te Pa rijs, heeft zich gisteren in hare kamer, na een twist met haren minnaar gezelfmoord, door zich bij middel van een mes, het hart te doorboren. Moedig gemeenteraadslid Donderdag avond viel de 1 4jarige Georges Huriot, te Parijs in het St-Martenskanaal. M. Becret, lid van den municipalen raad, sprong den knaap achterna en kon hem op 't droge brengen. Zonderlinge ontploffing. In eene piscyn, op de Montrougeplaats, te Parijs, zag do genaamde Albert Hervaux, Donderdag avond eene doos staan. Hij ont stak een stekje, om te zien wat do doo3 be vatte, toen eensklaps eene geweldige ont ploffing plaats had. Hervaux werd vreeselijk gekwetst en de piscyn vernield. Uit het onderzoek fs gebleken, dat eene bom in de piscyn neergelegd was. Vreeselijk spoorwegongeluk Twee spoorwegwerklieden, Jozef Schnei der, 28 j aar oud en Henri André, 34 jaar oud, zijn nabij de statie van la Villette door een trein verrast en overreden geworden. Schneider werd op den slag gedood. André bekwam zulke erge verwondingen dat hij eene uur later ook bezweek. Tijdens eene schermpartij gekwetst. In de schermzaal van het 106® linieregi ment, te Chalons werd een schermer, de wapenmeester Jousse, door den degen van zijn tegenstrever getroffen er erg gekwetst. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Een spioen aangehouden. Te Goblentz is een zaakwaarnemer aange houden, die vroeger in het Franscho vreem denlegioen dienst deed, en thans verdacht wordt voor rekening van Frankrijk te spioeneeren. Nog een inkasseerder aangevallen. De inkasseerdqr Klein, in dienst in de Bank van Darmstadt, te Berlijn, kwam gis teren in gezelschap van een anderen inkas- seerden, Jules Friché, in dienst in dezelfde bank, per automobiel naar de bank gereden. Klein droeg eene som van 50,500 mark. Eensklaps liet Friché een goudstuk vallen en toen Klein zich bukte om het op te rapen, wilde Friché hem bij middel van een ijzer- draad wurgen. Klein kon echter den aanval ler overmeesteren en riep om hulp. Do chauffeur stopte en de bandiet werd naar het policiebureel gevoerd. Socialistische meetingen. Donderdag avond werden te Berlijn niet min dan zes en twintig socialistische mee tingen gegeven. Veertien vrouwen voerden er het woord. Overal werd er verzet aange- teekend tegen de duurte der levensmiddelen en den wensch uitgedrukt, dat de socialisten eerlang aan het bewind zouden komen, ton einde dien toestand te kunnen doen verbe teren. Een statie in brand 'Donderdag nacht heeft een geweldige brand de statie vanGerbera grootendeels ver nield. Het vuur kon slechts na vier uren werkens gebluscht worden. Verscheidene personen werden tijdens de reddingswerken gekwetst. De schade is zeer aanzienlijk. Door worsten vergiftigd. Te Morremilinos, nabij Malaga, Lijn dertig personen erg ongesteld geworden, door het eten van wrorsten. De vrouw van den luite nant Margarite is overleden. Do luitenant en zijne drie kinderen verkeeren in liopeloozen toostand. Ter dood veroordeeld. De kwartiermeester Kasinord, van de kanoneerboot Kubanez, die tijdens de reis van Beyrouth naar Pyrenus de bemanning tot oproer aanzette, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Aanhoudingen. Te St-Petersburg zijn in de laatste dagen meer dan 100 revolutionnairen aangehouden. Allen zijn opgesloten in afzonderlijke cellen. Dertigste vervolg Op de plaats van het Roomscli collegie, ten Zuiden, heeft men den ingang der gaan derij Doria; ten Westen, komt men aan de kerk van St-Maria de la Minerva, ten Oosten komt men weer op het Corso, langs de St-Maria in Via Lata. Op het Corso, aan de overzijde van de Soiarraplaats, treft men rechts het paleis Simonetti aan. Daar juist tegenover heeft men de kerk van San Marcello op de plaats van dien naam en die naar het paleis Golonna leidt. Op het Corso, aan de rechterhand, treft men het paleis Doria aan, een der prachtig ste van Rome. Het dagteekent uit de XVII® eeuw en heeft een prachtige koer geheel met zuilen bezet. De schilderijen verzameling Doria Pam- phili is een der prachtigste en belangrijkste der hoofdstad. De ingang dezer schilderijen galerij is ten noorden van liet Paleis, recht over den voorgevel van liet Roomsch Colle gie. Wanneer men de galerij Doria-Pam- i DE VOLKSSTEM sa—- pliili bezoekt, gaat men den trap op, belt en treedt binnen aan de rechterhand. In de eerste zaal treft men enkel Veni- tiaansche schilderijen van middelmatig be lang aan. In de tweede zaal, De Inneming van Castro in 1649 ^pn der schoonste wa penfeiten van Paus Innocentius X, door Bourguignon en Maralta, verder nog eene schilderij van Salvator Rosa. Men keert dan terug naar de eerste zaal, om zoo in do groote galerijen aan te landen. Recht voor zich in de eerste galerijDe Heilige Joannes Baptista, door le Guerchin een landschap met zinnebeeldige godheden, door Claude Lorrain een ander landschap met een tem pel van Apollon, door denzelfdon kunstenaar; een derde landschap van Claude Lorrain, een molen verbeeldende, met de vlucht naar Egypteaan het einde van de eerste galerij, treft men een klein kabinet aan, waarin een portret hangt van Innocentius X, gepenseeld door Velasquez. Deze schilderij is van een buitengewonen kleurenrijkdom en zeer kloek en breed gepenseeld. Nu komt men rechts in de tweede galerij, welke eenige oude beeldwerken bevat en naar vijf kleinere galerijen leidt, waaraan een kabinet paalt. In het eerste der kleine galerijen bemerkt men schilderijen van Mazzolino, «demoor- derij der Onnoozele Kinderen en Jezus, de wisselaars verjagende In de tweede kleine galerij, eene goede kopij van de schilderij van Raphael, de maagd van Passeggio do II. Familio, door le Garofalo Joanna van Aragon nog eene kopij van de schilderij van Ra phael eene H. Familie, door Fra Paolino da Pistoia; verder nog schilderijen van Ron- dinelli, la Garofalo, Solario, enz. In de derde kléine galerij, eene schilderij van Quinten Massys, Twistende Wisse laars De vier elementen door Brue ghel een man en .eene vrouw naar de Duitsche school. Inde vierde, Voldfeest», door David Teniers en Een Franciskaan door Ru bens... De kleine galerijen weer doorgaande, ko men wij in de derde groote galerij. Daar treffen wij schilderijen aan van Bordone, Lorenz Lotto, Sassoferrato, Jan Liovens, (De offerande van Abraham), Rembrandt, (Een Herder), Nicolas Poussin, enz. Aan het oinde van do derde galerij beeft men links liet salon Aldebrandini. Daar worden veelal do meesterwerken heenge bracht om er kopiën te laten van nemen.Men, treft er ook vele antieke beeldwerken aan. Het salon verlatende, komen wij in de vierde galerij. Daar hebben wij nog schilde rijen van Sassoferrato, Louis Carrache, Le Gorrège (niet afgewerkt), Le Titien, en Ranhaël (de Venetiaansche geleerden Nava- gero en Beazzano). Op het Corso, Wïchtover het paleis Doria, verheft zich het paleis Odescalcbi, opgericht in 18S7 en S8, in Florentijnsclien stijl. Daar naast het paleis Salviati, dagteolcende uit de XVII® eeuw, waar van 1725 tot 1803 de Franscho Akademie van Sclioone Kunsten zetelde. Hot Corso eindigt ten Zuiden, aan de Ve- netieplaats, waar ook links de Via Nazio- nale, rechts, de via del Plebiscito eindigen. Op den rechten hoela» dor Venetiëplaats slaat het paleis Bonaparte. Deze plaats is het vertrekpunt van meest alleRoomscho tramrijtuigen. Ziehior de officiëele opgave der werksta kers in de koolmijnen der Borinage To Cuesmes (2800 werklieden) te Céply (400) to Quaregnon (4000) te Jemappes (1180) to Paturages (720) te La Bouvo- rie (450) te Wasmes (3400) te Hornu (3500) te Frameries (22S0) te Noirchain (305) allon in staking le Boussu (1900), 1600 in staking te Dour (2052) 605 in sla king te Elouges (930), 780 in staking. Op een totaal werklieden van 20,267 zijn er dus 24,480 in staking. De koolmijnbeheoren hebben aangekon digd, dat zij loonsverhooging toestonden aan zekere klassen van werklieden. De handelaars zenden verzoekschriften, de beweging der werklieden steunende en do wekelijksche betaling vragende. De gendarmen patrouilloeren, maar alles is kalm. De mijnwerkers zeggen nooit de quin- zaine betaling te zullen aanvaarden de bazen zeggen integendeel nooit to zullen toe geven, boewei de onderhandelingen voort gezet worden, en beden, Donderdag beeft eene nieuwe bijeenkomt te Hornu plaats gehad. Eigenlijk schijnt liet hinderend voor het werkvolk,tol de staking bunnen toevlucht te hebben moeten nemen, en zjj hebben ook langdurigberaadslaagd alvorens tot de staking over te gaan. Zooals wij gisteren meldden zijn de betalingsdagen door do patroons vast gesteld op den 7 en 21 van iedere maand. Hot ongemak dat hieruit voor het werk volk ontslaat, is, dat zijne gewoonten van onveranderlijk eiken Zaterdag zijn weekloon te trekken, er door zullen lijden. Men verwacht dat de werklieden binnen kort zullen voorstellen, de quinzaine te betalen om den 14 daagschen Zaterdag, het geen door de patroons zou toegestaan worden en wat de oplossing van het betreurenswaar dig geschil zou zijn, door elkeen gretig te ge- moet gezien. Te Flénu blijft de staking algemeen. Eene afvaardiging heeft zich tot het mijnbestuur gewend om te vragen dat de betaling ten minste eiken tweeden Zaterdag zou geschie den. Het antwoord van het bestuur zal afhan gen van het hornemen van bet werk. heden Vrijdag, of het voortzetten van de staking. Te Cuesmes bestaat er bitter weinig geest drift onder de stakers; men hoopt dat er wel dra eene oplossing komen zal. Donderdag avond werd in het Maison du Peuple te Hornu, eene groote vergadering gehouden door de afgevaardigden der syndi- lcaten van de Boiinage. Hel voorstel door verscheidene patroons gedaan, en bestaande in het betalon eiken tweeden Zaterdag, in plaats van den 76D en 22cn der maand, werd langdurig besproken. Ten slotte kwam men overeen dat Vrijdag afgevaardigden zouden gezonden worden naar den heer Gouverneur van Henegouw, om zijne lusschenkomst te vragen, en al de pa troons te overhalen tot die minnelijke schik king. Intussclien zal men onderzoeken of de svn- dikaten en al de stakers dien tijd van betalen aanvaarden. De vergadering welke bijgewoond werd door 100 afgevaardigden, eindigde om 7 uur. Er wordt ook opslag gevraagd voor zekere kategoriön van werkvolk. Zaterdag avond zullen zij te Hornu wederom vereenigenom den uitslag bij den lieer Gou verneur van hun onderzoek over het aan vaarden der voorwaarden door de stekers, bekend te maken, en hunne houding te be spreken. Thans wordt bet aantal werkstakers op 30.000 koolmijners geschat. Overal worden betoogingen ingericht om de aan het werd geblevenen tot staken over te halen. George P. was een goede blikslager en lampmakersgast. Hij was getrouwd en had tsveo kinderen. Zijn gedrag was onberispelijk gebleven tot over ongeveer drij jaren, toen hij op cenen avond, van zijn werk huiswaarts keerende, in de Bergstraat, te Bqyssel, eene brieventesch vond, die vier bankbiljetten, elk van 500 franken, inhield. Zijn eerste gedacht was naar het policiebureel te gaan; onge lukkiglijk stapte lnj eerst in zijne woning en zijno vrouw raadde hem aan de bankbriefjes voor zich te houden. Bah zegdo zij, «-niemand zal er iets van weten. Dat geld is voor ons een geluk, en de rijkaard, die het n verloren heeft, zal bet nog niet gewaar worden. Wij zijn tot nu toe ongelukkig go- noeg geweest, laten wij thans er eens wel - mede varen. George was zwak en liet zich gemakkelijk overeen. Men kwam overeen dat hij 's an derendaags naar Antwerpen zou vertrekken om er de banknoten te laten wisselen, uil vrees dat do Brusselschebankhuizen verwit tigd mochten zijn. De nacht liep voor George onrustig af. 's Morgens ging hij, aangewak kerd door zijne vrouw.uaar de Noorderstatie toen hij een hoop volk voor een plakkaart zag staan. Hij kon niet lezen, maar eon voor gevoel zegde hem dat die plakkaart hem be trof. Hij bleef staan; en bijna onmiddelijlc las een jongeling met luider slem de aankondi gingvan liet verlies der vier bankbiljetten door eenen fabriekgast, die dezelve voor zijnen baas inde bank moest gaan uilwis selen. De ongelukkige George voelde zich de ooren tuiten en de bankbrieven brandden hom op de borst. Hij stond langen tijd aan do plaats als vastgenageld, hij zag al het eerlooze zijner daad in en reeds kreeg hij berouw. Ilij wist niet wat doen hij ging raad zceken in een nabijzijnde jeneverhuis, waar bij kort achter elkander 5 of 6 borrels dronk. Do jenever is een slechte raadgever, en toen George den drankwinkel verliet, liep bij in eenen adem naar de statie, nam plaats voor Antwerpen en eenige uren nadien kwam hij met een zakje geld reeds te Brus sel terug. Van dan af kreeg het huishouden van George een ander aanzien. Niemand dacht er nog aan werken. Men geloofde zich schat rijk. De vrouw kocht schoone kleederen, oenen prachtigen shall en stak de kindoren van hoofd tot voet in 't nieuw; hij zelve zat alle dagen tot twee, drij ure 's nachts in de herberg en sliep alsdan tot den noen. Er werd niet nauw gezien, en met behulp van goede vrienden vond men welhaast den bodem van den zak, en er waren nog geono tien maanden verloren of zijne vrouw zegde hem op eenen schoonon morgen dat zij haar laatste vijffrankstuk ging uitgeven en dat hij 5 er moest aan peinzen te gaan worlcen. Maar George bad tb» gewoonte van werken verlo ren en bij stelde van dag tot dag uit er te gaan zoeken. Intussclien werd alles verkooht of naar den berg van barmhartigheid ge- om eten te koopen. Dii kon zoo niet lang blijven duren; alle dagen was or twist en hadden er hevige tooneelen plaats; bet huisgezin was in eene bel herschapen. Ten gevolge van een dier krakeelen sloeg Georgo zijne vrouw met eenen stoel ten gronde on brak haar de bil. De vrouw die door baren slechten raad de schuld van alles was, werd naar het gasthuis gedragen, waar zij spoedig stierf en de man trok do gevangenis in waar hij zes maanden den verbleef. Wanneer bij de gevangenis verlaten bad, zocht bij te vorgoofs naar werk, on werd ein delijk bedelaar. Hij werd aangehouden en voor landlooperij naar het bedelaarsgeslicht gebracht, waar hij onlangs, stierf, verleerd van spijt en zonderden troost gehad to heb ben zijne kinderen te mogen omhelzen, welke door het weldadigheidsbureel w aren opge nomen en verre van de stad op den buiten zijn uitbesteed. Hadde George do eerste inspraak van zijn goed hart gevolgd en den eigenaar der ver loren weerden opgezocht, bij zou zich al dat verdriet voor bet overige zijns levens hebben gespaard mogelijk war© hem eeno beloo ning ten deelo gevallen en zeker hadde, te midden van beroovingen en armoede zelfs, het gedenken zijner volbrachte plicht, hem bemoedigd en ondersteund. Het Ceciliafeest der Fanfaren Willen is Kunnen Zondag laatstleden, vierde de fanfaren Willen is A'M«uc»,afdeeling van den Katho lieken Volkskring St-Jozef, haar Cecilia feest. Zoggen wij het maar onmiddelijk, dat alles deftig, in de beste orde afgeloopen is. 's Morgends kwamen do leden bijeen in 't lokaal om 10 1/2 ure, en in stoet trok men op naar de-kork, naar de mis van 11 ure. Onder de mis gingen al de aanwezige eere en werkende leden ten offeren. Na do mis, was het wederom stoet. Nu ging het langs de Leopoldslraat, Markt en Nieuwslraat terug naar bet lokaal. Daar werden drie prachtige muziekstuk ken ten gelioore gebracht, die door de tal rijke toehoorders, eereledon, geburen, vrien den en liefhebbers, dapper toegejuicht werden. Elkeen was tevreden over de op recht puike uitvoering. De muzikanten heb ben zich waarlijk overtroffen. Eene bijzon dere melding verdient evenwel de jonge solist, M. De Brucker. 's Namiddags, zaten de eere- en werkende leden aan oen smakelijken feostdisch ver gaderd. Dat daar de gulhartigste vriendschap heersebte hoeft nauwelijks gezegd te wor den, en of er met lepels, messen en vorken gewerkt werd. 't Was alsof men eene maat schappij Eendracht in 't Eten aan het stichten w;as. Toen bet uur der heildronken gekomen was, nam do voorzitter, M. L. De Meeter, het woord. Hij bracht hulde en dank aan don E. H. Pastoor, den heer volksvertegenwoor diger R. Moyersoen.on baronL. do Béthune, die het feest met hunne tegenwoordigheid vereerden. Daarna stuurde hij ook zijnen dank aan allen, die er toe bijdragen om de fanfarenmaatschappij te doen bloeien. Geestdriftige toejuichingen bekrachtigen de woorden van den voorzitter. Na hem sprak de E. II. Pastoor, die op zijne beurt den heer voorzitter huldigt en dankt wegens het- gene hij voor de fanfaren doet. De eerwaard» spreker looft ook de muziekafdeeling, en zegt, dat het muziek het leven is van den Volkskring. (Toejuichingen) M. R. Moyersoen komt daarna aan de spreekbeurt. Hij maakt den lof van het be stuur van don Volkskring en drukt zijne be wondering uit, voor al hetgeen het bestuur doet en inricht ten bate en ten genoege van het volk. Spreker begroet vooral de nieuwo Am bachtschool, dat grootsche werk voor da volksjeugd.en belooft machtige bescherming (Toejuichingen). Baron L. de Béthune, bedankt voor hef vriendelijk onthaal dat hem op St-Jozef te beurt viel, en brongt hulde aan M. Pol Van Ghyseghem, voorzitter van den bloeienden Volkskring met de menigvuldige afdoelingen. Eene ovatie wordt aan den heer Van Ghy* seghem gebracht. Dan begon het zanggedeelle en verschei dene muzikanten bewezen, dat zij zelfs zonder instumenten ook nog muzikanten waren, en. een goede stem bezitten. Het Ceciliafeest was oprecht goed gelukt, 's Avonds was het feest in den Volkskring. Ditmaal waren de leden, die regelmatig 's Zondags den Kring bezoeken, rond een 2® Kerstboom vergaderd. 91 prachtige prij zen werden er verdeeld en.... met voel ge noegen ontvangen en medegenomen. Daar ook hoerschto volle vreugde, welke in een uitbundige lachbui losbarstte, toen het voor stel gedaan, toekomend jaar de vrouw te laten komen met de kaart van den man, en,

De Volksstem | 1912 | | pagina 3