Kinderstreken OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Esns beroerde aanhondlrg. Vreeselijke spoorwegramp NieuwjaarsgsftenvoordenPaus Een bandiet doodgeschoten Cl O S3 CE DYNAMIETAANSLAG Een belangrijke krach Oe aanslag op den inkasseerder le Parijs Italië en Turkyë Achttiende jaargang n' 7 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 9 Januari 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 7£3j Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, ©i Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 Se bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Nu is de wereld gered. De socialis ten hebben het groot middel uitgevon den. Schepen Grimard heeft zijn ont slag gegeven, en het is een nieuwe miliioenrijke proletariër die zijn opvolger is geworden. Een kliekje opperhoofden heeft de volgende maat regelen genomen (1° De sociali stische schepenen mogen geen uniform meer dragen Gezel Maes, van Brus sel, en zijne collegas, Cools te Ant werpen, en Anseele en Lampens te Gent, kunnen hun uniform maar ver- koopen. 2°) De socialistische openbare bestuurders mogen geen deel meer nemen aan officieële banketten, sou pers ofraofits, alvorens aan en van het kliekje de noodige toelating te hebben gevraagd er, bekomen. 3°) De sociali stische schepenen mogen in het konink lijk theater, geen plaats meer nemen in de officieële en voorbehoudene tri bunen. Die maatregelen gelden niet enkel voor de socialistische openbare macht- bekleeders, maar ook voor hunne vrouwen en kinderen. Als nu heel de wereld niet overtuigd is van den ernst, en de belangloosheid van de socialistische kopstukken, dan verstaan w 'er niets meer van Doch we vinden dat de maatregelen nog on volledig zijn, en we zouden ze willen volledigen mot de volgende bijvoegin gen 1°) Het zal de socialistische geko zenen verboden zijn voor hun plezier, of uit luxe, gebruik te maken van een automobiel, of van een prachtrijtuig... Ware dit vroeger heslist, M. Ter- wagno zou onlangs te Antwerpen geen twee damen hebben omverre gereden. 2°) Het is de socialistische man datarissen verboden, plezierreizen te doen, wel onderzoekings- en studie reizen, maargeene tochtjes en uitstap jes van verzet, zooals M. Vandervelde in den Zomer, naar het warme Zwit serland trekt, naar de Midi van Frank rijk, naar Zwitserland, of naar do schoon'e meren van .Italië, in den Herfst, naar Spanje of naar Noorwe gen, in do Lente, naar Algerië ofMa- rokko, en tegen den Winter naar het heete Gongoland. 3°) ITet is de socialistische kopstuk ken verboden néér to zitten in de prachthotcls, in do grooto restaurants het is hun echter toegelaten naar te gaan in de cafeetjes, in de kleine kroegjes, waar zij zich moeten te vre- den stellen met een glas bier van 10 of 12 centiemen, een deschken limonade van 15 centiemen, een sifon van 5 centen of een dikkop van 4 cent. Een glos seef is insgelijks veroorloofd.... Haddediemaatregel over twee jaar ge nomen geweest, dan hadde men in het voorlaatste internationaal socialisti sche congres, dat te Stockholm ge houden werd, niet gezien, dat al de socialisten logeerden in hotels van allereerste klas, en dat degenen die bij plaatsgebrek in hotels van 2™ rans waren gehuisvest, hunne matten op rolden en zich lieten voeren insgelijks naai''hólels van groolen luxe, De gemeenteraad van Stockholm hadde tevens niet moeten ondervinden dat de socialistische congressisten wei gerden gebruik te maken van de trams, die kosteloos door de stad ter hunner beschikking waren gesteld. Dot was te gemeen voor die mannen, zij verkozen rond te rotsen en to reizen in automo biels. Dat was ind lood meer demo- kratisch 1 Do socialistische partij is een weg ingeslagen, waarvan het moeilijk te zeggen valt, waar deze zal uitkomen. De socialistische partij begint vol op eene dogmatische partij te worden. Och arme voor M. Vandervelde die toch zulk een heiligen schrik heeft van dogma's Tot hiertoe zijn 'er al ver schillende 1°) Gij zult de roode bladen en schriften lezen 2°) Gij zult afdokken voor de socia listische propaganda 3°) Gij zult uwe vijanden vervolgen; 4°) Gij zult blindelings gehoorzamen aan al wat de partijstaf u oplegt 5°) Gij zult weigeren door den ko ning ontvangen te worden 6°) Gij zult geen uniform mogen ge bruiken 7°) Gij zult aan geen officiëele ver tooningen van het koninklijk theater deelnemen 8°) Gij zult alle officiëele feestmalen diners, soupers, banketten en raoüts vaarwel zeggen 9°) Noch vrouw, noch kinderen zul len anders mogen handelen dan gij zelf. Om het tiende gebod aan te vullen, zullen wij best doen nog wat te wach ten. Weldra, zullen de socialistische kopstukken hunne volgelingen voor schrijven, hoe dikwijls, hóéveel, wat en waar zij mogen eten welke klee deren zij mogen dragen; hoe zij mogen gaan en zich bewegenInderdaad, dat begint zoo stillekens aan al te rie ken naar de eollectivistische maat schappij, In afwachting kunnen wij het 10" gebod alsvolgt samenvatten Ieder socialist moet dragen a) een roode klak met roode, groote duivo- Idep b) een rooden halsband met rood hemd c) een roode ondervest en roo de vestd) eene roode broek met blau we streep, uit dankbare herinnering voor het kartel e) roode kousen p) roode pantoeffels. N. B. Men zal ook blootvoets mogen loopen, zoo men zulks verkiest.,. Eens dat wij het zoo verre gebracht hebben, dan zijn wij allen gelukkig en dan leven wij in hetsocialistische aardsch paradijs De nieuwe zetels en de toe kenning eesass op papier. Volgens liet nieuwe bevolkingscijfer moeten er 18 nieuwe zetels bijkomen. De antikleri kalen in plaats van bet kiezerskops te laten verdeden, verdeel en ze zelf, maar ze komen slecht overeen. Volgens de eenen komen er 9 toe aan de klerikalen (dat zijn wij) en 9 aan do antiklerikalen (dat zijn de geuzen) volgens anderen, hebben de oppositiemannen er 10 en wij maar 8 nog volgens anderen, krijgen wij er enkel 6 en zij 12. Bah Waarom niet zeggen, dat zijn alle 18 voor u zijn Dat kan ons weinig schelen Onze kiezers zullen er wel anders over beschikken en daar stellen wij veel meer belang in. Tegen de zeeziekte. Een Engelschman, Gay von Gamberwell, beeft een stoel uitgevonden, die niet rust op poo- ten, maar hangt, zoodat boe onrustig ook do zeebaren wiegen, hij altijd de zelfde richting behoudt en de persoon die er opzit of inligt, van zeeziekte vrijwaart. YJ3j zijn veHoren. Verleden Vrijdag heeft kardinaal Mercier bet jaar 1912 aan het H. Hart toegewijd. Zulks ge beurt reeds sedert 5 jaar. De Peuple die over al die zaken veel wil meepraten maar er bliksemsweinig van weet, meent dat bel de 1° maal is dat zulks gebeurt en dat do katho lieken het doen omdat zij met wanhopige oogen de kiezing zien aankomen en heel plechtig strekt het blad zijn vonnis in deze 3 woorden. Zij zijn verloren Een vraagsken maar. Wat weet gij daarvan Peuple Heeft soms het volk niets meer le zeggen, of meent ge nvsschien dat gij alleen, boel hel volk zijl Als dat waar was als gij alleen baas waart, dan ja, waren wij verloren maar gelukkig-lijk staan do zaken heelemaal wat anders. Drinkwater in Viassrcderen. Bij koninklijk besluit wordt aan de In tercommunale van Brussel en omstreken toelating gegeven, om haren dienst tol in Vlaanderen uit to breiden. Er zal eene grooto waterleiding gelegd worden van Ukkel tot Gent, die drinkwater zal leveren aan Assche, Aalst, Dendermonde, Lebboke, Sint Gillis- bij-Dendermonde, Sint Niklaas, Gent, Brug ge. Oostende en Blankenberghe, alsook aan andere steden en gemeenten die de toelating zouden bekomen van den dienst te genieten. Vlaanderen heeft dus niets meer van de droogte te vreezen» Eengetuigsclhii'iflaan aspi- rani-senator EVIarquet. Het blad van Jood May schrijft Om liberale mandataris te zijn moet men ten minste prin ciepsvastheid en politieke eerbaarheid bezit ten. Twee hoedanigheden die den aspirant- senator geheel en al ontbreken. Het ware voor dc Brugsche liberalen 100 maal verkieslijker niet vertegenwoor digd te zijn in het Parlement dan hun vaan del in zulke handen toe te vertrouwen. PaaiseSig&e Zouaven. Ziehier een eigenaardig opnemen van liet getal sol daten (pauselijke zouavcn genoemd), die Paus Pius IX van 18G0 tot 1870 hijstonden in het verdedigen zijner Stalen tegen de Ila- liaansche dieverij on Vrijmetselarij. De eerste soldaten begonnen hunnen dienst op 5 Mei I860 en de laats ten krijgsgevangen genomen op 20 September 1S70 bij de inne ming van liome. Slechts 11.581 zouaven, waaronder het meeste getal Franschen, Belgen, Hollanders en Ierlanders, vochten als dappere leeuwen voor Paus en Kerk en verdedigden gedu rende tien jaar liet grondgebied, waarover Z. H. Pi us IX heerschto en regeerde met vollo recht en dat tegen 'nen vijand tienmaal zoo sterk, heler gewapend en ondersteund door al wat de hello uitspoog tot den onder gang van Christus stadhouder. Ecre aan zulke dapperen. In 't kamp van BeveHoo. - De minister van oorlog heeft aan de onder officieren en soldaten van het 2° linieregi ment, van Gent, thans to Beverloo in quaran taine, eon bijgevoegd voedsel doen geven, bestaande uit versch vleesch, koffie en sui ker hij heeft daarbij voorgeschreven, dat, op de kosten van L-ct budjet, al-de kamers door den troop betrokken, zullen verwarmd worden, eh dat er aan do gehuwde onder officieren eene vergoeding van 1.50 fr. per dag zal uitgekeerd worden. Een veertiental dagen geleden, bad men in do Beurs te Brussel ontdekt dat eono bende verhelors van gestolen titels in den omtrek der hoofdstad moest schuilen. Verscheidene hunner werden aangehou den, toen zij poogden titels le verhandelen, welke onlangs gestolen warerr, ten nadeele van eene renlenierster van Elsene. Een der bijzonderste pliclitigen zekere V..., bleef evenwel onvindbaar. Niet zoodra had bij gehoord, dat zijne medeplichtigen in de val geraakt waren, of hij nam de vlucht mot zijno minnares en men zocht vruchteloos zijn spoor. Verleden nacht zag een policieagent hem in gezelschap zijner minnares per auto langs do Anspachlaan rijden. De agent sprong in een taxi, welke daar toevallig kwam voorbijgleden, en gaf hevel den automobiel van dei> anderen to achter volgen. I)o bedrieger werd ingehaald. De polioieman deed hem in den taxi plaats nemen en bracht hem naar het policiehureel. van waar hij naar het gevang overgebracht werd. IN FRANKRIJK. Zes dooden en talrijke gekwetsten. Eene schrikkelijke ramp viel Zaterdag avond rond 8 ure voor aan de statie van Pont des Gocotiers, op de spoorbaan tusschen Parijs (Oostermaatschappij) en Gargan, op 12 kilometers van Parijs. De reizigerstrein 535, vertrokken uit Parijs om 7 u. 30 m., en welke aan alle staties vóór die van Pont des Cocotiers stil hield, is in dnzo laatste statie gehotst op trein 535bis, eveneens bomvol reizigers in allo klassen, welke vijf minuten vroeger Parijs verlaat en welko niet stilhoudt vóór de statie van Pont des Cocotiers. Do baan is op enkel spoor tusschen Norsy- le-Sec en Gargan. De botsing was verschrik kelijk. Uit de puinen werden zes dooden en talrijke gekwetsten le voorschijn gehaald. Do toestand van drie gekwetsten is hopeloos. Do gekwetsten werden naar het gasthuis Larikoisière overgebracht. Zoodra de ramp te Pont des Gocotiers was bekend geraakt, deed do Oostermaajschappij van Noisy-le-sec een liulplrein vertrekken mot verbanden voor de gewonden. Van zijnen kant zond do algemoene secre taris eeno ploeg verplegers Ier plaats der ramp, met aan hot lioofd doctor Thierry, die over enkele ziekenwagens beschikte um het vervoer der gewonden te verzekeren. Hij gelastte daarenboven den bestuurder der Openbare Liefdadigheid in liet gasthuis Laborisière de noodige maatregelen to tref fen, ten einde de gekwetsten op een© vol doende wijze lo herbergen» De oorzaak der ramp is nog niet juist ge kend, doch men vermoedt, dat de machinist van den aanrijdenden trein een signaal is doorgereden. De baanwachter beweert, dat al zijne signalen aanduiden dat er moest ge stopt worden. 14,121.64 100 Vierde lijst Bedrag der vorige lijsten Baron de Bétliune, Kortrijk, M. R. De Bien, Kortrijk, zo Mevr. G. Demoulin, Bergen, 100 Gravin C. deLiclitervelde, geboren Baron nes de Cruquembourg, 100 Graaf Goethals, Gent, 200 M. Alfred de Kerchove d'Exaerde, Gent, 100 M'.v. Matthys-Deweirt en Mej. Matthys, id., 200 M. en Mev. P. Mansion, id.. 100 M. en Mev. Le Fèvère de Tenhove, Gent- brugge, 100 M. en Mevr. Verhaeghe-Limpons, Wervik, 100 De Broeders van Liefde, Hoofdhuis, Gent, 100 M en Mev. Leon Delebecque, id., 100 Baronnes M. Pyeke de Peteghem, id., 100 Mev. A. Geelhand de Labistrate, id., 100 Graaf en Gravin Pieter d'Oultremont, id., 100 M. en Mev. Edg. de Kerchove d'Oussel* ghem, id., 100 Kanunnik Goetlials, id., 200 M. Alfred Claeys, Bouaert, id., 200 Residencie der EE. PP. Jezuïeten, id., 100 Douairière de Gliellinclc d'Elseghem, id., 100 M. en Mev. dc Ghellinck d'Elseghem, Sint- Denijs-Westrem, 100 Mej. Delebecque, Gent, 200 Mej. J. Bovyn, Eekloo, 100 M. en Mev. X..., id., 50 M. en Mev. Amatid Casier, Gent, 50 Onbekend, Kortrijk, 20; M. C. Lenimens, pastoor-deken, Visé, 10; Ter eere der Goddelijke Voorzienigheid, Wevelghem, 5; De Dender, Den derleeuw,"^ Om God te bedanken enz. Berthem, 1H. V., zegen mijne wenschen, Wetteren, 1,25; M. Germain Hoet-Anne, Roeselare, 15; Onbe kend, Humbeek, 5 Van wege de ouderlingen en weezen van liet klooster, Heule, 17,35. Totaal 17,026.24. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallic, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. TE L3ISSC, IS BALLIN DE DADER Hot gerecht heeft thans de zekerheid be komen, dat Ballin, een der kerels die te Brussel aangehouden werd, inderdaad te Luik was, den avond van den dynamietaan- slag. De policie heeft te Luik zijn signalement herkend, eft tevens bevonden, dat de kerel aldaar nog een drietal rekeningen te veref fenen had, wegens diefstallen, aldaar ge pleegd. Onder de bewijsslukken tegen Ballin, be vindt zicli een brief, gericht aan den bestuur der van eene schouwburgzaal van Brussel, waarin deze met een dynamielbom bedreigd wordt, indien hij geene som van 1000 fr. stortte. Ballin zal naar Luik overgebracht worden. Het parket heeft nog verscheidene belang rijke getuigenissen verzameld. Zoo is een geinige nu komen verklaren, dat Ballin ge zegd heeft dat de bom moest geregeld zijn om ten 1 u. 15 'smorgends te springen en niet 's avonds. De aanslag te Luik moest slechts dienen, om de bestuurders der andere cinemas te dwingen en le beïnvloeden, opdat zij gem ah keiijker zouden te bewegen zijn, om hunne eldbeurs le openen. De bestuurder van een Luiksche cinéma heeft ton andere verklaard, dat hij reeds een dreigbrief ontvangen liad, vóór de aansla; gepleegd werd. Een bloedig drama bad verleden nacht plaats op liet kasteel van Lueheux, nabij Doullens (Frankrijk). Rond 1 ure s'nachts boorde Mev. Trévet echtgenoot© van den opzichter der goederen, gerucht in den bof. Zij stond op en zag door liet venster. Zij bemerkte dat een kerel, die over den afsluitingsmuur van het kasteel gedrongen was en nu den hof doortrok om naar het kasteel zelf te komen. Vrouw Trévet verwittigde haren echtge noot en haar 16jarige zoon. Beiden grepen hunne geweren en gingen naar beneden. In do keuken vonden zij een kerel, die hen met een stok bedreigde. De zoon Trévet aarzelde niet. Hij schouderde onmiddelijlï zijn geweer en gaf vuur. De inbreker kreeg heel de lading in de borst en zakte dood ten gronde. liet was zekere Eugeen Bouchez, een oud-veroor- deelde. IN FRANKRIJK. Een'groot Bankhuis van Villefranche- de-Rouergue is gesprongen, namelijk de Bank Deipech. Het verklaarde tekort be loopt 4 milliocn 110 duizend frank, en het inkas nagenoeg 1 milliocn. Mon spreekt van ongeveer 2000 slachtoffers, meestal klein© eigenaars en kleine renteniers. Men vreest dat deze krach de faling van talrijke handelshuizen voor gevolg zal heb ben. Er verdrong zicli eene woedende me nigte voor de Bank. De verslagenheid le Villefranche is algemeen. Dc bankier heeft zich willen vergiftigen doch spoedige hulp door zijn zoon en schoon zoon, beiden geneesbeeren, hoeft hem ge red, M. Deipech verblijft thans in een zie kenhuis te Toulouse. De man is zoo teneer- geslagen dat hij onmogelijk kan ondervraagd worden. Carouy is in Belgie Het wordt meer en meer zeker, dat Carouy die aanzien wordt als do bijzonderste plich- tige, in den aanslag gepleegd op den inkas seerder Gaby, in België is. Wij hebben reeds gemeld, dat bij te Ber gen gezien geweest was, en er ijlings ver trok, toen bij gewaar werd, dat de patroon uit con koffiehuis hem zoo aandachtig bleef aanschouwen. Zaterdag morgend kwamen twee perso nen, zeer net geldoed, te Frameries in een koffiehuis rechtover do statie. Een hunner vroeg of men eens een knop aan zijn ovérjas kon vastnaaien. De man had een pakje in de hand, dat in lijnwaad gewikkeld was. Eensklaps liot hij bet pakje vallen en een revolver kwam er uit t.c voorschijn. Te onbekende verhaastte zich bet wapen verbergen. Daarna ging den man naar den koer, borstelde er zorgvuldig zijne kleederon af en wierp den borstel in het gemak. Er werd vastgesteld, dat do geldbeugel der beide mannen schier opgevuld was met goudstukken. Rond den middag zijn de mannen naar Brussel vertrokken. Zij namen inverschillige rijtuigen plaats. Men vermoedt, dat een dezer kerels Carouy moet zijn, en do koffiehuisbediendo aan wier men eene photographic van Carouy liet zien, bevestigt dat een der bezoekers uilstekond goed aan het potret geleek. TUSSCHEN Verkleefdheid der Turken. Verschillende stammen, waaronder de Muftis, de Ulemas hebben aan den grootvi zier een snelbericht gezonden, hemgansch hunne goedkeuring uitdrukkend over liet artikel 30 van do grondwet. Zij protestceren tegen bet in omloop gebracht gerucht alsof er nieuwe onlusten in hunne stammen gingen plaats grijpen. Zij drukten hunne genegen heid uit voor Turkyë en verklaren zich be reid er voor te strijden tot hun laatste drup* pel bloed. Geen Vrede, zegt men te Constantinopef. We mogen er ons aan verwachten. Het zal den eenen dag eene aankondiging zijn van nakende vrede en den volgenden dag eene ^logenstraffing ervan. Zoo is nu ook bet geval. Te Constantinopel is men niet geneigd den vrede te sluiten, vooral niet op de voor waarden die Italië zou willen vooruilzettcn. De tijding dat de grootvizier over eeniga dagen over den vrede gesproken had, wordt nu ook tegengesproken en men schrijft da verspreiding van dit gerucht toe aan Italië. De onderhandelaars Verscheidene mogendheden zouden aanhef werk zijn om don vrede ten spoedigsten tot stand lo brengen. Een groep Joodscha bankiers zou zich gelasten met den weerstand van Turkyë te breken. Een hooggeplaatste Turk en een aanzienlijke Italiaan zouden reeds onderhandeld hebben. Eene bespreking zou kunnen aanvangen op dit terrein. I6 Tur» kyë zou aan Italië geheel het grondgebiedvan Tripolilanië en Cyrénaïquo afstaan. 2" Italia zou aan Turkyë eene schadevergoeding be» talen. 3° De sultan die do Chef der ge* loovigen is zou de godsdienstigo leiding be waren. Er wordt zelfs al duidelijker en bepaaldep gesproken. Om den godsdienstzin der Malio- metanen niet al to zeer te kwetsen, zou TrU politanië worden afgestaan aan doGlieikfy

De Volksstem | 1912 | | pagina 1