Moordenaar aangehouden. NIEUWSBERICHTEN. iX&icngaaE Nieuws STELLA Stoutmoedige bandieterij Samson Kina g6eft «f en Spiegelfabriek A. L. MEYVAERT 2 jan Egypte en Gyrenaïque aan den Bey van Tunis. Deze beiden laatsten zouden dan de 2 streken afstaan aan Italië. Zoo zijn ten minste in hun groote deelen fle punten waarop de tusschenpersonen de onderhandelingen zouden willen aanvangen. Het blijft echter te bezien wat antwoord Constantinopel zal geven. Nog maar enkele «ren geleden heeft de Turkscho regeering drie groote Italiaanschê maatschappijen op •Turksch grondgebied doen ontbinden. Dit alles is niet in staat, om al te groot geloof Ve hechten aan al die geruchten. Dat er velen »aar vrede vurig vorlangen, daar twijfelen wij niet aan maar dat Turkyë zoo gemak kelijk ja, zal zeggen, dat is heel wat anders. De begrooting van Congo De begrooling der ontvangsten en ge wone uitgaven van Belgisch Congo, voor het dienstjaar 1012, wordt geraamd op d5.3G7.639 fr. De begrooting der buitengewone uitgaven Is vaslgesteld op 18.618.660 fr. Daaronder zijn onder ander 250.000 fr. voor het Mu seum van Belgisch-Congo, 1.890.300 frank voor t slichten van middelpunten voor land bouw en veeteelt. 100.000 fr. voor de zen ding van volkenkunde, 171.000 fr. voor de studiezendingen, bel rellende de visscherij- n ij verheid, 3.750.000 fr. voor het inwij- kingsfonds en verscheidene uitgaven voor .nederzetting in Katanga, 250.000 fr. voor het Congoleesch Paviljoen der tentoonstel ling van Gent, enz. De telegraaf- en telefoonlijn van Katanga is voor liet publiek geopend geworden, openbare kantoren zijn daartoe te Eliza- bclhslad, Baya en Sakania opengesteld. Een telegram van 15 woorden tussclien die drie eieden kost 2 fr. of 2,50 naar gelang van de stad een telefoongesprek van 5 minuten !kost denzelfden prijs. Deze drie telegraafkantoren zijn ook aan- geslolon hij den internationalen telegraaf dienst. Congoboot vertrokken Zaterdag middag, ten 12 ure, is de Congo boot Leopoldville uit Antwerpen naar onze kolonie vertrokken met 126 passagiers. Vooral warén omringd MM. Peim, gewe ien konsul van België to Durban, en Noé, met zijne vrouw en een kind van twee maan den oud. Hij vertrekt als postmeester te Boma. De Leopoldville heeft ook 3600 ton lading in. Het 5® linieregiment gaf het ge- kruikelijko concert. Op het schip kondigde men een overlijden aan dat van M. Van Maldcren, werkop- zichter, afkomstig van Lebbcke, die den 9 November te Ponthierstad (distrikt Stan- leyslad), overleden is. Zaterdag avond vond een politieageht in' de wachtzaal der Noordstatio een persoon zitten slapen. Daar de agent den man reeds do vorige avonden daar gezien had, sprak hij hem aan. Do antwoorden van den man waren zeer verwanden aarzelenden de agent bracht hom naar het policielmrcel. Daar verklaarde do man, dat hij Paul- Franeois Guiliani was, geboren te Conté (Frankrijk) en laatst gewoond hebbende te Parijs. Hij voegde erbij, dat hij uit Parijs gevlucht was, na zijne vrouw met drie revol verschoten gedood lo hebben. Hij was naar Brussel gevlucht, doch het weinige geld dat hij had kunnen medenemen was spoedig op en nu wist do man niet meer hoe te eten of te slapen te krijgen, Do moordenaar zegde nog, dat hij geluk kig was, nu aangehouden te zijn, omdat hij nu toch voor den winter een onderkomen had. Guiliani werd opgesloten en het parket van Parijs per telegram verwittigd. OF wie is mijne moeder Historisch Tafereel 30c Vervolg. De man, welke geene wet erkent en alle aedelijkheid onder de voeten trapt en bespot wolke geen gezag eerbiedigt en door het ru.\\e geweld wil heerschen; welke zich om de ach ting en de liefde zijner ondergeschikten niet fcekreunt, als zij hern maar vreezen, zulke man moet zijnen val nabij zijn, want God is recht vaardig. Flij mag 'geeno wanschepsels in do samenleving op den duur duulden. Zij snellen hunnen eigenen ondergang te gemoet. Dat het u beter ga, dan gij 't verdiend hebt, dusdanig is mijn laatste wenscti, mijn laatste woord Von Swechten richtte zich mot rappe schre den naar de zijdeur en verdween. Eerst toen dc dour toeviel, begreep Malchow in wat toe stand van verlatenheid hij zich bevond, en wierp zijne wildo blikken rond de kamer, ffraagzaam verliet bij hot kasteeltraagzaam Stapte hij over hot voorplein traagzaam en «net gebogen hoofde wankelde lnj langs den weg voorwaarts. Zoo verro het oog kon dragen, zag von Swechten uit zijne kamer hom na. Hij had nog modelijden met den ellendeling, die niettegen staande al zijne ondeugden, toch sedert veer- iien jaren zijn vriend was geweest. Wat lot zal mij beschoren zijn?vroeg hij zich «elven op elk uur van den daghet beeld irzes rampzaligen man kwelde zijnen geest. Kon hij hom redden met eene getuigenis, doch niet tegen de weiten Gods en den eerbied? Neeiihij was dus een verloren man. Deze FRANKRIJK M. Caillaux doet eene redevoering Zondag heeft M. Gaillaut in de vergade ring der Blauwen van Normandië eene redevoering uitgesproken. Algemeen werden er eenige bijzondere en belangwekkende ver klaringen verwacht. M. Caillaux heeft niets kenschetsend gezegd hij vergenoegde zich een overzicht te geven van het afgedane parlementaire werk. M. Piou spreekt te Bordeaux M. Piou heeft te Bordeaux gesproken. Zijne katholieke vrienden hadden ter zijner eere een souper ingericht. M. Piou vroeg ophelderingen van de duistere Marok- kaanschc onderhandelingen tusschen Duitsch- Iand en Frankrijk. De kiezingen De Senaatkiezingen hébben vniet veel ver andering bijgebracht. Eenige onlslaggevendo senators zijn vervangen geworden door nieuwe mannen uit hunne partij. CHINA Manifest der republikeinen Sun YatSen, de voorloopige voorzitter van de Chineesche republiek, heeft een manifest uitgevaardigd waarin de hervormingen wor den opgesomd die de Republiek zinnens is in te voeren. Zooals hij den aanvang der vijan delijkheden gezegd werd, zullen de republi keinen eer doen aan al de ontleeningen, aan al de geldelijke verbintenissen die het Chineesche Rijk voor het beginnen der moeilijkheden had aangegaan. De contracten aangegaan na het uitbreken der revolutie zullen als niet bestaande aanzien worden. Do Mandchurianen zullen op gelijken roet behandeld worden met de Gbineezen. De goederen der vreemde personen en der vreemde natiën zullen geeërbiedigd en be schermd worden. Het geldbeheer zal heringericht wórden. De godsdienstige verdraagzaamheid zal worden beuefend. De buitenlandsche betrekkingen zullen we trachten aanzienlijk to verbeteren. Do Chineosehe republiek hoopt te kunnen mcowerken aan dc laak der wereldbeschaving. Schoone woorden waarvoor to vroezen valt dat het enkel bij schoone woorden zal blijven. De bezetting van den Ijzerenweg van Peking naar de Zee. De troepon der mogendheden bobben den ijzeren weg van Peking tot aan de Zee bezet. De vreemde legaliëir zijn met dezen maatregel in hunnen schik. PORTUGAL Een Ultimatum van het Vatikaan Uit Rome wordt geseind, dat de Paus aan de Portugeesche regeering een ultimatum gezonden heeft waarin de intrekking ge vraagd wordt van het besluit van verban ning. uitgebracht tegen bisschoppen die zich niet aan dé nieuwe kloosterwet wilden on derwerpen. In geval Portugal dit ultimatum zonder gevolg laat, zal hel Vatikaan zijn vertegen woordiger te Lissabon terugroepen. AMERIKA Spoorwegstaking in Argentina. Heden nacht werd de algemeene staking onder de machinisten er. stokers van de Ar- genlijnsche spoorwegen uitgeroepen. De an dere spoorwegarbeiders volgen natuurlijk. Een postdiefsla! in Kalifornie. Uit een sneltrein in de buurt van Reding, werd een gansch pakket aangeteekende post stukken gestolen. De roovers hebben den trein doen stilstaan en eon beambte gedood, bij wicn zij 500,000 frank vonden. De Volkstelling in Kanada De jongste tienjaarlijkscho volkstelling in Kanada geeft eene bevolking 'op van 7 mil- gedachte bevatte beweegredens tot gerust stelling; maar het menschcnhart is een weef sel van medelijden, van liefde en van ontfer ming; de rede en de godsdienst doen het hart zwijgen, want zij gebieden rechtvaardig te zijn. Gelijkhij traagzaam de woning des edelmans had verlaten, zoo sloop hij ook binnen zijn buis. Hij zag zich op het einde eener loopbaan dio hij gevolgd had in het ijdele vertrouwen op zijne inwendige kracht; zoo oemdo hij zijne woeste gramschap De lange straffeloos heid deed hem, hoe langer zoo meer, zijn ge weten en de openbare denkwijze trotseeren Geene andere wet erkende hij dan zijnen eigenen wil, en deze wil gehoorzaamde onkclijk aan de ontstuimige opwellingen van zijn ziedend bloed. Zoo bekroop hij de be diening van opperhoutvester en pleegde in dit ambt eene reeks geweldenarijen en misdaden, waarover hij schrikkelijk zou verantwoorden. Dat hij zijn gezag stond te verliezeD, moest het morrend en traagzaam gehoorzamen zijner ondergeschikten hem bewezen hebben, van den oogeublik af, dat een rechtvaardige plicht- vervullende en strenge landraad op ccnon zwakken schroomvallige» grijsaard volgde. Ilij weet het niet toe aan zijne behaudelingen, maar aan den deugdzame» Schollin, dat zijn gezag in duigen viel. Men moest werkelijk een onverbeterbare booswicht zijn gelijk Malchow, om niet te be grijpen, dat in een verlicht land het barbaar- sclie grondbeginsel Menschen nedervellen als boómen, zoodra zij in den weg staan, een noodlottig einde zoude nemen. Dit mag oven- wel gezegd wordcu hij begon zich to vormen onder het Fransche stelsel van Napoleon den Grooten. De verstgelegene provinciën lijden het DE VOLKSSTEM lioen 192,000 inwoners, wat 1.820,000 meer is dan vóór tien jaar, of ongeveer 33 °/0. Er zijn 430,000 mannen meer dan vrou wen vóór tien jaar was dit getal maar 130,000. Dit verschil is toe te schrijven aan de buitengewone loestrooming van arbeiders en kolonisten, die zich als landbouwers in het Westen gaan vestigen. TE B.ËKEM. De Wauthierslraat te Laken, werd Zater dag nacht in opschudding gebracht, door eene stoutmoedige bandieterij. Rond 3 ure s' morgends, werd M. De Dob- belaer, herbergier en haarkapper, Wauthier- straat, uil den slaap gewekt door het breken eener ruit. Hij kwam beneden, houdende in de rechterhand een geladen revolver, en in de linkerhand eene brandende petroollamp. Vooraleer hij wist wat er gebeurd was, sprong een kerel op hem, en wierp de lamp ten gronde. Gelukkig-lijk ontplofte dezo niel. M. De Dobbelaer loste een revolverschot, maar de inbreker ontrukte hem het wapen en vuurde er drie maal mede op hem. De man werd slechts licht getroffen aan do wang. Twee policieagenten die in de straat op ronde waren, kwamen toegesneld en hielden den kerel aan. Het was zekere Frans D...., 29 jaar oud, en een gevaarlijke oud^veroordeeldo. Hij is ter beschikking van het parket opgesloten. Dhad eene ruit uitgesneden en was langs de opening binnengedrongen, doch hij wierp de ruit omver en (laardoor verraadde hij zich zeiven. Brussel. DieverijMevr. Keyaerts, handelaarster, Munlhotelstraat, 73, te Sint Gillis, vond Zaterdag morgend, te 7 uur, haar magazijn in wanorde. Dc tooglade, 100 frank inhoudend, werd geledigd. De dieven stalen insgelijks verscheidene kilo's boter, eieren, chocolade, eene penduul, enz. Onvoorzichtigheid. M. D..., boek houder, 53 jaar, Jozef II-slraat, sprong Za terdag namiddag van eene tram, terwijl deze nog voortreed. Hij gleed uit en viel met het hoofd op de slraalsteenen. Hij werd opgeno men door een koetsier die voorbijreed. In zijn val, werd M. D... erg gewond hoven hot linkeroog en aan de beenen. Diefstal. De echtgenoote Dormaels, Zaterdag 't huis komend, Bogardenstraat, stelde vast, dat een dief de lade eener kas had opengebroken en ;er vier obligaties van Brussel, een paar gouden oorbellen en twee dito ringen uit weggenomen had. Diefstal in eene statie. Zaterdag werd in de statie van het Entrepot, een wa gon, geladen met wijn. komend van Frank rijk, opengebroken. Verscheidene manden wijn, verzonden te Jeumont, waren verdwe nen. Ondanks de ieverigste opzoekingen, hieven de daders onbekend. Gautodieven. Zondag werd M. S..., van Namen, in de statie der Leopoldswijk ontlast van zijne portefeuille inhoudend 3,000 fr. in bankbriefjes. Brand. Zaterdag, rond den middag, ontstond er brand in de school der Passer straat. Het vuur begon in do kelders en wel dra vulde een dikke roök gansch 't gebouw. In de eetzaal was een groep landers bezig soep te eten; terwijl een andere groep klei nen hunne beurt afwachtten. Dank aan de koebloedigheid der onderwijzeressen, ont stond er geen schrik tusschen de scholieren. De pompiers snelden toé en doofden na twin tig minuten workens de vlammen uit. De Alkooi is de groote vijand van het volk do Bitterpeeëii der Trappisten Vincart zijn ongetwijfeld zijn groote vriend. 1500 U meest bij Staatsveranderingen, en zijn het langste blootgesteld aan de willekeurigheid van ondergeschikte dwingelanden. Daarvan leverde deze opperhoutvester een sprekend bewijs. De landraad zou zich inschikkelijk getoond hebben, dat wist Malchmv maar deze moest buigen voor een liooger gezag. Daarover hield zijn geest zich thans bezig; doch hij zag in, dat het ook al te laat was. De laatste brug Voor den terugtocht was afgebroken... zijn laatste schip in den grond geboord... Een dof geluid gaven de doodsklokken zijns verdwenen ge- luks. Zijn leven vertoonde zich nog enkel als een lastig spook. Wanneer de duisternis des uaclits inviel, daalden duistere ontwerpen in zijne goddelooze ziel. Op zijn nachtleger met zijne stalen lidmaten uitgestrekt, verzamelde hij voor zijnen geest de beelden zijns verledenen levens; gruwzaam was over hem dit gezelschap. Het koude zweet perelde opzijn voorhoofd. Geen mensch vond hij op Gods grooten aardbodem, die hem eene vriendenhand zou bièden Van de samen leving en van God verlaten, want goddeloos was liij Wat toekomst, wat einde vm. DE VERGIFTIGDE PIJL WORDT AFGESCHOTEN. De landraad was nog in zijn bureel, alhoe wel den avond reeds zijn zwart floers over den aardbol begon te verspreiden, toen Eugeen van zijne zweverijen terugkeerde en hem kwam vinden. Op'sjongsmans voorhoofd lag eene lichte wolk van mismoedigheid. De Oorzaak daarvan sproot uit de overtuiging, welke hij van zijne wandeling medebracht, dat do een voudige beminnenswaardigheid van Stella dreigde zijne levenswijsheid in duigen te slaan. St-Jans-Molenbeek. Ongeluk.Zater dag morgend waren werklieden bezig een klein gebouw af te breken op den Gentschen steenweg, toen opeens een muur instortte, een der werklieden, Jan Delaere, wonenda Ghrysanthemenstraat., onder de puinen be delvend. Toen men tien minuten later er in gelukte den ongelukkige eronder uit te halen was hij het been gebroken en verscheidene ribben ingedrukt. Na eene eerste verzorging werd hij naar 't gasthuis overgebracht. St-Joost-ten-Noode. Brand. Zater dag namiddag, rond 4 uur, is brand uitge borsten in de St-Lazarusstraat, 48, in het magazijn van speelgoed, gehouden door Mev. Schapen. Dezo gaf het alarm. Geburen richt ten de eerste hulp in en wanneer de pompiers ter plaats verschenen, was alle gevaar reeds verdwenen. Eigen Haard Hypothecaire Crediet- maatschappij voor werklieden en kleine landbouwers. Zie 4d0 blad. Elsene. Bandietendaad. Mevrouw Cambon, rentenierster, Waverschen steen weg. werd Vrijdagavond, rond 9 1/2 u.. op den steenweg van Vleurgat, door vier kerels aangerand, die haar eene zilveren geldbeurs ontrukten inhoudend ongeveer 200 frank. Op het noodgeroep van Mevr. Cambon, snelden policieagenten toe de kerel, die het slacht offer de beurs had ontrukt, liet ze vallen in do vlucht. Dank aan de opgegeven persoons beschrijving, konden de vier kwaaddoeners aangehouden worden. St-GiIlis. Brand. Bij de wed. Ja- mar, herbergierstor in do Denemarkonstraat, brak Zaterdagavond, rond 11 uur, brand uit. De herbergierster was reeds te bed wanneer zij door het knetteren der vlammen en den dichten rook werd gewekt. Zij had juist den lijd in nachtgewaad te vluchten en werd bijna verslikt. De brandweer was spoedig ter plaats en na drie kwaart uurs werken was zij den brand meester. De schade bedraagt 2,000 frank. Cureghem. Brand. Zondagmorgen, rond 6 uur, brak brand uit in schrijnwerkers werkhuizen en magazijnen van M. K. Wee- maels, Veeartsenslraat te Cureghem. Wan neer de brandweer ter plaats kwam, stonden de 2e en 3° verdiepen van hot groot gebouw in vlam. Een half dozijn lansen werden in werking gesteld en dank hieraan kon men het eerste verdiep, waar de meubelen ston den, redden. De aangerichte schade is niette min aanzienlijk. Antwerpen. Werhstahing. Zater dag avond, rond 9 uren, hebben 14 nacht wakers van Waak en Sluit het werk gestaakt, omdat een hunner wegens dron kenschap was doorgezonden. De stakers heb ben vérvolgens al de posten bezocht en een verzoekschrift laleh teeltenen, waarin zij verhooging van loon vragen. Alsdan hebben zich nog eenige wakers hij de stakers aange sloten. Zondag morgend, om 6 ure, vereenigden zich de stakers vóór het bureel op de Schoen markt, om diegenen welke hetverzoekschrift nog niet geteeltend hadden aan te zetten zich hij hen aan te sluiten. De onder-bestuurder verwilligdo de policio der 3° wijk, omdat iiij wanorders vreesde. Een 25 wakers hebben de agenten naar het bureel vergezeld, en daar hunne wapens afgelegd. Rivierschuimers. Zondag hebben drie kerel van Burght,, husselen ijzer, welke zij onder afdak 3 geskolen hadden, in een roeibootje geladen en wilden er mede naar den linkeroever varen. Met de hulp van het stoombootje der tolbeambten, heeft men de dieven kunnen aanhouden het zijn Frans X..., 21 jaar, Fideel Z..., 32 jaar en Cesar Y...., 26 jaar. Gered. Zaterdag namiddag, is de genaamde Albert Beiguies, 41 jaar oud, wo nende Sint-Jansstraat, in het sas van het Bij hot binnentreden zegde hij met verwon dering: gij zijt nog bezig, Richard Inderdaad is 't wel, dat men werkt, opdat de verveling zich van ons niet meester make, en ons dwaas heden doe begaan. De landraad keek vluchtig op en bemerkte aanstonds sta ik ten uwe dienste, Eugeen. Mijn verslag aan de Justicie-minister is ge reed... De vermoedens togen den opperhout vester zijn gestegen tot eenen graad van zekerheid, die zijne aanhouding noodzakelijk maakt. Zoodra het bedoelde voetpad gevonden wordt, geef ik bevel af, liem in hechtenis te nemen. Dat is heel wel, maar hebt gij von Swech ten verhoord Ja, zijne geteugenis bekrachtigt mijn oordeel over de fijnheid dezes booswichts. Verbeeld u, dat hij op dien dag voor de eerste sedert veertien jaren, zijne woede heeft weten te beteugelen, ten einde Swechten bij zich te houden, wijl hij hem noodig achtte om een alibi te bewijzen. Wanneer zult gij dien aartsschelm doen in hechtenis nemen Morgen reeds, indien ik het verslag van Geurdeler ontvang. Dat zou mij zeer aanganaam zyn want dezen namiddag heb ik ondervonden dat geen mensch in veiligheid is, zoolang die kerel vrij gaat. Hier verhaalde Eugeen hot voorgevallene met Stella, en sloot aldus Zoolang hy niet aangehouden en achter de grendels gestoken is, zou ik u aanraden niet alleen uit te gaan. Gij zoudt hem kunnen ontmoeten. De landraad schudde zijn hoofd, zeggende hij zou niet schieten, Eugeen... Deuk aan de woorden des goeden boekhouders Wat er ook van zy sprak de diplomaat. 9 JANUARI 1912 i Bonapartedok gevallen. Hij kon gered wor den door do bemanning van den sleepboot Vooruit. Na de eerste zorgen in het Ver- bandhuis van het Zuid te hebben ontvangen, is Beignies, naar het Stuivenberggasthuis gebracht. Aanhoudingen. Zaterdag avond, werden tweo Duitschers P. Ch...., 19jaar oud, on Rudolf A...., ook 19 jaar oud, aan gehouden. Deze jonge schelmen die zonder vaste woonst waren, hadden een diefstal met braak gepleegd van twee paar laarzen uit een houten loodsje op het Wipplein. AanhoudingZaterdag avond heeft men op het Steegsken een heerschap wegens banbreuk van bewaking aangehouden. SpiegelsKadersVitraux Baguetten tVerf, 3, Aalst. Stoomfabriek in Gent Wetteren. Brand. Zondag morgend rond 1 ure, werd de genaamde Gesar Dau- we, broodbakker, aan de Collegiebaan alhier door een ongewoon gerucht uit zijnen slaap gewekt. Opstaan en zich vergewissen van de oor zaak was het werk van eenige oogenblikken, toen hij met schrik bestatigde dat de houten schuur palende aan hunne woning, in vuur en vlam stond. De pompiers werden bij hoogdringendheid ontboden en weinige stonden nadien waren dezo met hunnen wakkeren koinmandant aan 't hoofd ter plaats, doch aan blusschen viel er niet meer to denken on de gemeente lijke waterspruiters moesten zich dan ook bepalen met de naburige huizen te vrijwaren en de uitbreiding van den brand te beperken. Op een klein lialf uur was er van de hou ten schuur niets meer te vinden dan eenige rooknnde puinen, aangezien ze opgevuld was met hooi, strooi, boerenalem enz., in een woord gemakkelijke brandgoedjes. Men verneemt dat de brand er ongetwij feld zal ingestoken zijn, aangezien ze met de achterzijde aan een landweg paalt. De schade wordt geschat op rond de 800 franks door verzekering gedekt. Gemeentebestuur. Naar wij vernemen zal er onder de twee gekozene schepenen geen schepen van den Burgerlijken stand be noemd worden, en zal de lieer burgemeester deze eervolle taak op zich nemen en vervul len. Dendermonde. Diefte. Zaterdag avond rond 5 1/2 ure, bood zich een jonge ling van omtrent 22 jaar aan, bij den goud smid Emiel Lauretle, Frans Dourlensstraat, om een uurwerk te koopen. Laurelte loonde hem eenige uurwerken, doch de jongeling zegde, dat er in de uit stalling een lag van 85 frank, dat hem goed beviel. De juwelier nam dat uurwerk, doch de kerel maakte van de gelegenheid gebruik om 2 gouden uurwerken, die reeds op den toog lagen, in zijn zak te steken en er mede op Yijn rijwiel te springen en te vluchten. D© juwelier sprong buiten en riep, doch 't was vruchteloos. De kerel verdween spoedig uit het zicht. Zijn signalement is echter goed gekend en men heeft zware vermoedens. Laken voor soetanen en kapmantels, Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 41,Aalst. MoorseI. Doodelijhe val. Zaterdag avond ging de 23jarigo Xavier Van der Gucht met zijne vrouw achter hunne woning zien, daar er veranderingen aan het gebouw gedaan waren. Eensklaps struikelde Van der Gucht en stortte met het hoofd voorover in den 20 meters diepen steenput. De vrouw had hem nog bij de beenen kun nen grijpen, doch zij moest lossen, om zelf niet medegesleept te worden. De vrouw liep om hulp en spoedig was men aan 't werk om den man op te halen. De ongelukkige had echter reeds opgehouden te leven. Het lijk werd Zondag morgend naar het doodenhuis overgebracht. ernstig ik zou zeer ongerust zijn, bij mijne afwezigheid, u blootgesteld te zien aan de willekeurigheid van zuiken woesten en wraak zuchtige» kerel. Wilt gij dan weg vroeg Schollin met verwondering. Ja, morgen of overmorgen, ten langste. Wat haast hebt gij dan toch, Eugeen Ziende dat het aangezicht des diplomaats lichtelijk rood werd en geen antwoord volgde, bail de landraad Het zou mij zeer lief zijn, dat gij nog eenigen tijd, eene week, bij voorbeeld, ble- vet. Broeder, dat is voor mij niet raadzaam. En waarom maakt gij zooveel spoed Opdat liet niet te laat worde was het kortbondige antwoord. Das misvalt u dit eenzame landleven Integendeel zijn er voorwerpen die mij te wel bevallen. Wij wereldmenschen passen niet voor het herdersleven. Men zet zijn ver stand op het spel, en men wint er niets bij, zelfs geene gemoedsrust. De landraad vestigde zijn oog met verwon dering op hem, en sprak schertsend Wat droomt gij van herdersleven, Eu geen Ik dacht dat het landraads-ambt het tegenovergestelde is van een herdersleven. Dat kan zijn. Ik blijf evenwel vreemd aan uwe prozaïsche bezigheden; hetgeen maakt, dat mijn leven hier gelijkt op dat van oenen verliefden dichter. Dagen lang loop ik door het woud, om in verrukking te staan voor de dauwdruppelen, die op de bladoren hangen. Ik sta ais een zot te staren op de zonnestralen, die zich in deze druppels spie gelen. Wordt voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2