OORLOG 'T EEN IVF ANDER Do moord te Condlinipe. Moord te Jemepe-aan-Maas Moordpoging te Edingen. ID a. C3r IB X-, D Zijn wd nog niet te weinig werkzaam EÖHTELUK DRAFïlA TE ANTWERPEN Stoutmoedigs inbraak te Brussel. Eene gifmengster Erge kotslng te Brussel. Vreeselijk drama in Engeland. Italië en Turkyë Vier knapen onder eene instorting begraven. Achttiende jaargang n 8 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensilay (0 Januari 19(2. ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posChureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff* BUREELEN TE BRUSSEL I TE HALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerisstraa Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuft'el-De Qendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3° bladz. tde regel) £r. 0,50 4e bladz, (de regel) fr. 0,30 Finaac. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,09 Gemengd nieuws (pér regel) fr. f,00 Reclit. lxerstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,99 Hoewel er voorzeker hulde dient ge tracht aan de groote bedrijvigheid die in alle deelen van het katholieke land met het oog op do aanstaande algemee- ne verkiezingen, aan den dag- wordt gelegd; hoewel wij met blijheid de wer king van onze strijdlustige vrienden, in het Brugsche. in het Antwerpsche, in het Limburgsehe en niet minder in liet Henegouwsche begroeten, moeten wij ons toch nog afvragen Kan er niet beter, vooral kan erniet meer worden gedaan Ziet eens wat voor treffelijke gelegenheid ons gegeven is geworden om nu eene algerneene bewe ging op touw te zetten naar aanleiding van de schandalige aanvallen, belaste ringen en verdachtmakingen op het grootsehe werk onzer niissionnarissen. Zeer zeker, de betooging te Antwerpen op ,30 December is weergaloos gelukt; duizenden kiezers, duizenden katho lieken hebben daar verontwaardigend geprotesteerd tegen die ongehoorde lastertaal, en in een wijdsch en alle- zjjdscb gejubel hun lof en eerbied be tuigd aan de zendelingen; maar Ant werpen is heel België, is heel het land niet We weten wel.dal Me' Augouard.de de Bisschop van Fransch-Congo, gedu rende 2 volle uren heeft gesproken voor eene talrijke vergadering te Na men, voorgezeten door Ms' Ileylen wij weten, dat op 14 Januari, onze Luiksche vrienden insgelijks eene groote protestmeeting houden tegen die schroomelijke kwaadsprekerij maar nogmaals, Antwerpen, Namen, Luik, dat is heel het land niet Waar blijven Brussel, Gent, Brugge, Me ubelen, Aalst en alle andere van de 86 Belgische steden, waar blijven onze 2600 gemeenten Want waarachtig, de zaak waarover het hier gaat, is de moeite toch wel waard, om in ganscb heiland een kruistocht in te richten, om ons volk volledig op hoogte te stellen van do gemeene streken, die thans in onze Belgische Statenkamer, door de goddeloozen worden uitgesto ken Waarom overal die meetingen niet belegd, die aanvallen voorgehou den en de waarheid in helder daglicht gesteld Waarom niet Waarom op al die meetingen geen dagorde neer gelegd en naar het Parlement gezon den, om verzet aan te teekenen tegen de lastertaal, uitgebraakt van af de boogie onzer nationale tribuun, en hulde brengend aan het onvergelijk bare verloocheniijrgs- en beschavings werk van de grootste, de edelste, de manhafligsle onzer Belgische kinde ren Waarom, in een gevoel van innige dankbaarheid, op elke dier vergade ringen, geene kleine omhaling gedaan, uitsluitend bestemd voor het zende- liugenwerk, om alzoo, buiten onze platonische liefdebewijzen, een krach tiger) steun to geven aan onze kristene holden om hunne zending met meer kracht te kunnen voortzetten Ja, er bestond en er bestaat nog middel, om eene beste strooming ten voordeels onzer kristene idealen en onzer kristene beginselen tot stand te brengen. De strijd is sinds de laatste jaren vooral beperkt tusschen bet Geloof en het Ongeloof, tusschen de Liefde en don Haat van het Kruis, tusschen het Valikaan en de Loge... Wij welen waar onze vijanden naartoe willen Geen vrijheid of geen rechten meer voor al wie, al was het maar van verre, katholiek is, of als katholiek verdacht wordt. De jaarwedden onzer priesters dienen afgeschaft, de kloos- terordens moeten ontbonden, dezuslers moeten uit het onderwijs, uit de wee- zengeslicliten, uit de Oud-Mannekens- en Oud-Vrouwkenshuizen, uit de hos pitalen, uit de woningen van de arme werklieden Paters en zusters moeten, hoewel in België geboren, en ten min ste zoo goed en zoo waar en zoo echt Belg en vaderlander als wij, moeten over de grenzen waar naartoe Dat weten wij niet en de goddeloozen even min, maar ze moeten het land uit, zoo als in Frankrijk en in Portugal. Het werk onzer geloofszendelingen in Congo, waarvoor reeds honderden de wreede of de langzame marteldood hebben ondergaan, dit werk moet worden tegengekant, en zoo mogelijk vernietigd. De kristene ouders zullen gedwon gen worden hunne kinderen te sturen naar goddelooze scholen, en men zal beginnen met de armste kinderen en met de armste katholieke huisvaders. Onderwijzers uit de katholieke nor maalscholen zullen niet dienstig zijn voor het onderwijs en als onbekwamen of onwaardigen aanzien worden geen enkele openbare post of bediening, boe nederig of hoe weinig bezoldigd ook, zal worden toegekend aan de Belgen, die eene kristene opvoeding en een kristen onderwijs zullen ontvangen en genoten hebben. Wij zeggen Belgen, dat is verkeerd, wij zullen niet meer als Belgen aangerekend worden, tenzij als bet er op aankomt de lasten te betalen Dat is da ware beteekenis van den godsdienststrijd, die ditmaal met eene uitzonderlijke hevigheid en hardnek- kiglieidrzal gevoerd worden. De slag tusschen' beiden zal iets ongewoons, iets zonder voorgaande zijn. Het is onze plicht, geene gelegenheid te laten verloren gaan, om dit ons volk en ons kiezerskorps wijs te maken Laïeke zedenleer. E. G. de opzichter van liet officieel Doofslommenge- sticht is voor 10 jaar dwangarbeid veroor deeld, oir een 20lal kinderen bezoedeld te hebben. De Peuplo wil de zwartste zaken nog witwasschen, van den oogenblik er de loge mee gemoeid is, en hij schrijft dat het dank is aan 't bestuur dat die monsterdaden zijn uitgekomen... De «XX° Siècle» antwoordt raak 2 jaar vóór het optreden van het parket, was er reeds eene formeel© aanklacht toegekomen, cn het bestuur heeft het monster nog 2 jaar in het gesticht gehouden. Als de waarheid on vermijdelijk moest uitkomen.is den schuldige nog den tijd gegeven om weg te vluchten... Het werk der kloosters. Het Verbond der Kristene Syndikaten heeft een omzendbrief rond gezonden, waarin de toestanden van den arbeid in de kloosters op eene waarachtig-oponharlige wijze wordt besproken. Gezel Bertrand beeft nu in bet Brusselsch blad dien omzendbrief als hoofd artikel medegedeeld. Hot moet zijn dat de katholieken altijd zoo dompersachtig uiet schrijven; anders zou men van dit schrijven geen hoofdartikel in het officieel orgaan maken. Ten tweede, wij vreezen dat liet onder zoek nopens het kloosterwerk door de socia listen aangekondigd, weer heel en al van de katholieken zelf zal moeten komen.... Dit ware echter spijtig we zouden geerne hoo- ren wat de goddeloozen do kloosters, met cijfers en bewijzen hij, weten ten laste te leggen. Om ter langst, mijnheer. In het blad der volksvleierij lezen wij letter lijk het volgende In den overvloed. In eene groote gemeente aan den Dender, (lo kinderen) o. w. een kind doof, stom, lam en blind de oudste dochter haren man komt te sterven, zij en haar kinderkes komen bij vader terug. Ja, ja, M. Woeste en de Volksstem hebben gelijk de bevolking- van België leeft in welvaart en loopt op de Klavers van den overvloed. Meer schrijft de volksvleier nietWelnu, is 't niet kolossaal, omdat er eeu groot on geluk voorvalt in eene familie (we nemen het feit aan hoewel er noch naam, noch da tum, noch plaats bij staat), een ongeluk, waar wij overgevoelig aan zijn daarom is België liet.... achterlijkste land der wereld Kan het lomper en stommer Goed aan 't wes'k. Naar we vernemen denkt mof. er in Gent ook aan e6ii huldebetoog ter eere van de misslonnarisson in te richten. Na Antwerpen en Luik is het dus de beurt aan Gent om de handen aan 't werk te slaan... Zoc begint het er reeds op te trekken Waar ziften (ie sectarissen Mgr. Augouard,bisschop van Fransch-Congo was door de Aardrijkskundige maatschappij van Antwerpen gevraagd om eene voor dracht to geven over Congo. Op liet laatste oogenblik is die voordracht afgezegd cn op een lateren nog te bepalen datum vastgesteld. Die latere datum zal niet meer komen, zegt men te Antwerpen do voordracht zal geen plaats grijpen omdat de kartellisten zoo bui tengewoon misnoegd zijn over den kolossalen bijval van da protestvergadering der katho lieken in den Burgerskring. Go moogt er van zeggen wat ge wilt; maar zij dio dezo meeting hebben bijgewoond, zullen bevestigen dat de goddeloozen rede nen met de macht hebben om thans groen te lachen Schepen in caomtchouc. Er bestaan booten in ijzer, m hout, in glas misschien ook al nu heeft een kenner, een ingenieur, een boot gemaakt in caoutchouc, die beter tégen de 'botsen zou kunnen als de houten en ijzeren schepen. Moclit liet maar zoo zijn I Opbrengst der belastingen. De ontvangsten van 1909 hebben deze van 1908 overtroffen met 2.480.647 fr., voortkomende van de grondbelasting voor 326,356.00 fr. van persoonlijke belasting voor 493.231,29 fr. van patentrecht voor 1.176.063,86 fr., en voor wijnvergoeding voor 515.004,75 fr. Die meerdere opbrengst bewijst recht streeks den klimmenden voorspoed van liet Land. Het onderzoek. In liet kabinet van den heer onderzoeks rechter Do Buck, werden drie getuigen van Ledeberg, Marie Maes, kleermaakster, de herbergier Lammens en het meisje Germaine, dio bij het slachtoffer Charlotte Hosten, ge woond heeft ondeflioord. Ook werd de verdachte Karei Bekaert, neef van de ongelukkige Charlotte, lang durig ondervraagd. Een overjas aan de verdachte toebehooren- de werd er aan de getuigen getoond. Een stuk van het touw waarmede de vrouw ver wurgd werd is ook onderzocht en vergeleken met andere koorden, die het.gerecht ontdekte. Het onderzoek, ter plaats der misdaad ge daan, heeft geenen uitslag opgeleverd. Nog verschilKge personen zullen gedagvaard worden. Maandag voormiddag werd de Weiland- straat in opschudding gebracht door eene moordpoging. Zekeren Jan B.., 52 jaar oud, wonende te St Leonards, was zijne vrouw, van wien hij gescheiden leeft, in haar huis. Weilandstraat, komen opzoeken, met liet inzicht haar te Uooden. B... had zich in het huis verscholen en ge wapend met eenen lierenaar, stond hij zijne vrouw af te wachten. Bij hare komst, vloog hij op haar toe, en poogde haar den hals af te snijden, maar do vrouw kon zich loswringen en bekwam slechts eene onbeduidende wonde in den hals. B...., werd door de policie in hechtenis genomen, en na ondervraging ter beschik king'van den Procureur des Konings ge stold. Do kerel was nog maar onlangs uit de gevangenis losgelaten, waar hij eene straf van 6 jaar geboet had voor erge mishande lingen op een zijner kinderen. Zondag nacht is een veekoopman van Jemeppe, de genaamde Iienri Maes, gehuwd en vader van 3 kindoren, door zijn gewezen knecht, Victor Iluyghen vermoord gewor den. Het was in Decemher 1910, dat Iluyghen bij Maes kwam wonen. Dikwijls ontstond twist tusschen Maes en Huyghen, daar de eerste zijn knecht be tichtte, betrekkingen te hebben met zijne vrouw. In de maand November, van verleden jaar, na een nieuwen twist, ontstond een gevecht, tusschen de twee mannen. Maes werd duchtig afgeranseld en dien tengevolge moest Huyghen zijn dienst ver laten. Hij ging dan naar Frankrijk werken. Zondag avond, rond 11 ure, kwam hij onverwachts te Jemeppe aan en trad de her- jberg van Maes binnen. Zonder een woord te spreken, haalde Huyghen een revolver te voorschijn en loste twee schoten op Maes. Deze viel als doodge- bliksemd neder. Een kogel had hem het hart doorboord en de dood was oogenblikkelijk geweest. Do moordenaar is op de vlucht gegaan en werd nog niet teruggevonden. Maandag avond, rond 7 3/4 ure, verliet M. D..., wonende Archimédestraat, met zijne vrouw zijne woning, om eene bood schap te gaan doen. De deur werd op dubbel slot gedaan. Toen de echtgenooten D... een uur later tehuis kwamen, stelde M. D... vast, dat de deur openstond. In huis lag alles overhoop en alle meu belen waren opengebroken. Vier obligatiën, hebbende eene nominale waarde van 400 fr., talrijke antieke en zeer kostbare juweelen, en een ijzeren lcofferkon inhoudende eene som van 600 fr. werden door de schurken medegenomen. Eene klacht is bij de policie neergelegd geworden. De diefte is ongetwijfeld door goed ge oefende beroepsdieven gepleegd geworden,' die over de beste werktuigen beschikten. Ook is het zeker, dat zij uitstekend de ge woonten en gebruiken van het huis en zijne inwoners kenden. Zes personen gedood Een vreeselijk drama der jaloerschheid is te Philadelphia voorgevallen. De eigenares van een hotel, jaloerscli over eene jonge vrouw, die in het hotel verbleef, besloot baar van kant te helpen, door haar eene goede dosis vergif in hare spijzen te mengen. Do bediende die bet maal moest opdienen, vergiste zich echter in het nemen der spijzen en de schotel waarin de vergiftigde spijzen waron, word aan de tafel opgediend Tien personen aten er van, waaronder ook de gif men ster. Kort nadat zij geëlen had werd de gif mengster sreed gewaar, dat haar misdadig plan verijdeld was, on zij verloren was. Zij weigerde echter iets hekend te maken cn stierf weldra in de schrikkelijks!© pijnen. Vijf andere personen, die van het maal genoten hadden bezweken ook. De toestand der vier andere is onrustwekkend. Maandag namiddag is het parket te Edin gen afgestapt, om een onderzoek te doen nopens eene moordpoging, Zondag nacht gepleegd op den 24jarigen Emiel Van Hoof, van Marcq. In den valavond bad Van Hoof in eene herberg twist gehad met de genaamden Carlïer, Lippens en Hendrickx, allen gasten van 18 tot 20 jaar oud. Door tusschenlcomst van den patroon had er geen gevecht plaats en de drie vrienden verlieten samen de herberg. Zij kwamen overeen, om hun slachtoffer op straat af te wachten en gingen zich verbergen in eene afgelegene straat, langs waar het slachtoffer moest huiswaarts gaan. Toen hij voorbijkwam, werd Van Hoof eensklaps door de drie kerels aangevallen, ten gronde geworpen en vreeselijk mishan deld. Een der aanranders bracht hem zelfs verscheidene messteken toe. De ongelukkige werd vreeselijk gekwetst en moest in bedenkelijkeu toestand naar het gasthuis overgebracht worden. De drie aanranders zijn aangehouden. Twee gekwetsten. Maandag namiddag had aan den hoek der Noordlaan en der St-Michielstraat een org ongeluk plaats. De knecht van M. P.., beenhouwer Van Arteveldestraat, kwam 'per rijwiel uit de St-Michielstraat en wilde de Noordlaan over steken. Op hetzelfde oogenblik kwam een taxi in volle vaart afgereden. Een soldaat van het 9e llnieregiment, ging uit den weg voor den auto, doch wierp den wielrijder omveren heiden rolden ten gronde, De chauffeur remde terstond, doch 't was te laat. Beide mannen verdwenen onder den auto. Onmiddelijk werden beiden uit hunnen neteligen toestand gehaald. Do soldaat was aan den hals gekwetst, doch hij weigerde zich te laten verzorgen en keerde onmiddelijk naar de kazerne terug. De beenhouwersgast was slechter gesteld. Hij was erg gekwetst aan de polsen en kaagt over lievige inwen dige pijnen. Hij is naar het gasthuis over- .gebracht. Een onderzoek is geopend. Zondag nacht had te Newport (Monmouts- hire) een vreeselijk drama plaats.- Do smid Bayliss was bij zijne schoon moeder gekomen. om zijne vrouw, van wel ke hij reeds lang gescheiden leefde, te spre ken. Vrouw Bayliss, geen kwaad vermoeden de stond aan dc deur der ouderlijke woonst. De smid naderde haar in schijn zeer be daard, en toen bij bij de vrouw gekomen was, trok hij plotselings een scheermes uit den zak en bracht zijne vrouw eene vreese lijk© snede toe aan den hals. Op het hulpgeroep der vrouw, kwam haar broeder tocgeloopen. Niet zoodra had Bayliss hem bemerkt of hij wilde hem ook te ïijve. Do man greep een stoel en kon daarmede den aanvaller op afstand houden. Bayliss vluchtte weg, doch eensklaps bracht hij zich bij middel van het scheermes eene geweldige snede in den hals toe. Hij stortte dood ten gronde. Vrouw Bayliss, was er ia gelukt met haar kind to vluchten. Onmidde lijk werd een dokter gehaald om haar te verzorgen, doch zij bezweek kort nadien. TUSSCHEN Vinnig gevecht te Khoms. Twee Italiaansche bataljons werden over vallen door een talrijke groep Araben. Ecu gevecht in regel begon, hetwelk 3 uren duurde het was namelijk begonnen oi* 2 uren en eindigde slechts om 5 uren. Do Italianen keerden toen terüg naar hunne verschansingen. Zij hadden 21 gekwotston. De eerste ijzerenweg. De oorlog zal toch voorzeker ook eenige goede gevolgen hebben... Zoo is men al bezig met het aanleggen van den ijzerenweg va* Tripolitanië naar Aïn-Zara. Het is de eerste ijzerenweg in Tripolitanië. Aan de vertrekstatio werken 150 soldaten om de sporen te leggen worden er nog 200 andere gebruikt. De Italiaansche vliegeniers doen goeden dienst. Moizo en Cavolti hebben gisteren weer eenige prachtige vluchten gedaan. Zij vlo gen over de woestijn, bleven non tijd rond zwerven over het vijandelijke kamp, konden de getalsterkte schatten en hunne legering en kwamen vervolgens zonder ongeval bij' het Italiaansche leger terug. En zeggen, dat verleden jaar nog men verleido dat de vliegkunst in het leger van geen dienst kon zijn. Wij hebben om dat gezegde altijd gelacS^n en de gebeurtenissen geven ons ten volle gelijk. In Macedonië. De Turken verwijten do Bulgaren tot re volutie aan to zetten in Macedonië.Mirtchar, een chef der Bulgaren, is vermoord gewor den, en op hem heeft men talrijke documen ten bevonden, waarin gesproken werd da Oostersche ijzeren wegen le doen springen, alsook de statie van Salonika. Verscheiden® voorname personen van Salonika waren er in aangeduid met naam en voornaam ea moesten vermoord worden. De Turk scha overheid heeft eene groote hoeveelheid bom men en geweren aangeslagen. Over den vrede. Het moet! zeggen de mogendheden. De geruchten over den vrede, ondanks al bet loochenen van Gonstantinopel blijft aan houden. De onderhandelingen tusschen da verschillende mogendheden zijn begonnen deze vreemde natiën moeten eerst tot ak koord komen eens zoo verre, zal men Tur kyë doen verstaan dat het volstrekt noodi£ is, de vijandelijkheden te staken omdat da vrode in Europa moet bewaard blijven Zoo verre staan we dus. Laat ons afwachten wat er van komen zal Een vreeselijk ongeluk had gisteren plaats in den omtrek van Gamburg, in Thuringen. Vijf knapen, 13 tot 14 jaar oud, hadden na bij de rivier de Saaie eene zoogenaamd* konijnenpijp ontdekt. Zij vergrootte* den ingang, tot de knapen er konden inkrui pen. Een der knapen geen lust meer hebbende in het spel, keerde naar huis terug en zegde aau zijne moeder, dat zijn broertje zich met de kameraden in het roovershol bevon den. Daar geen der kleinen te huis kwam, ging men op zoek. Eene instorting had plaats ge had en de vier onvoorzichtige knapen waren er onder begraven geworden. Slechts na twee uren werkons kon men de kinderen ophalen. Zij hadden ongelukkig-» lijk reeds opgehouden te leven.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1