Alleen goed voor ons OOR LOG 1 EEN EN 'T ANDER Be kandidatuur van M. Woeste Belangrijke aftroggelarijen Een zonderling speelreisje. In een kalkoven verbrand. Achttiende jaargang nr 9 Donderdag II Januari 1912. BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. DAGBLAD Op straat onthoofd. Doodelijke ongelukken Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENi Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» BUREELENs TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van Waterloo) 728. Kerkstraat, ©i Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot i kl. reg.) fr. 0.60 3e blad?, (de regel) Ir. 0,50 4* blaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hunnen niet genoeg de aan dacht der burgers, der werklieden en der kiezers in hot algemeen, trekken op de bespottelijke komedie die dooi de goddelooze politiekers en op de eerste plaats door de demokratische volksfoppers wordt afgespeeld. Een der hatelijkste punten van net programma der socialistische partij vraagt de verwereldlijking der gast huizen, in andero woorden, do gast huisnonnen moeten van het ziekbed van den afgesloofden werkman of diens vrouw of diens kinderen wegblijven. Er moet in die menschen hun hart een zonderlinge haat huizen om tot. zulke daad, om tot zulk voornemen te durven overgaan. Vraagt ge aan die heeren volksmen ners Wat hebt ge onze zusterkens ten laste te leggen? Wat hebben die we zens u misdaan Komen zij te kort aan hunne plichten Vervullen zij de hun opgelegde taak niet naar verhoo- ren Zij blijven u het antwoord schul dig, maar hun programma blijft staan on zal, zoo zij er gelegenheid toe heb ben,uitgevoerd worden. Zoo zien wij dat de zusterkens ver dreven zijn uit de hospitalen van Brus sel, van Schaarbeek, van Vorst, van Anderlecht, van Seraing, van al de plaatsen, waar de socialisten heer en meester zijn zoo zijn ze gedeeltelijk al vervangen in de gasthuizen van Antwerpen, Gent en meer andere plaatsen en alles laat voorzien, dat die verwereldlijking algemeen zal doorge voerd worden in die plaatsen waar de goddeloozen het meesterschap bezitten, en dit tot schande en schade van de werkende klassen. De antiklerikale geneesheeren van Parijs en andere Fransche steden brengen onvoorwaardelijk hulde aan de wondervolle toewijding van de zus terkens der gasthuizen ende Fran sche regeering, de Fransche bestuur ders jagen ze de gasthuizen uit De antiklerikale Belgische politie kers zijn gedwongen lof te zwaaien voor de onvergelijkbare opoflferings- zucht van de gasthuisnon, en als belooning... moet zij de hospitalen uit Doch, er komt een oogenblik dat de goddeloozen de zusterkens smeeken om terug te komen. Het was te Brus sel, tijdens de uitbarsting van den typhus. De wereldlijke ziekedienstors weigerden de typhuslijders te verzor gen, anderen vluchtten weg. Het bestuur doet een oproep aan de gasthuisnonnen om de zieken op te passenDeze edele zielen, over eenigen tijd, door die zeilde goddeloozen, on barmhartig on onbeschaamd buitenge- stampt, zij komen op de eerste vraag naar het gasthuis, zoenen de hand der genen door wie ze pas te voren zijn getroffen geworden, en verzorgen op levensgevaar, dag en nacht de typhus lijders. En o, wrcede bespotting van het menschelijk gevoelen, nauwelijks was de typhus verdwenen, en hadden de zusterkens de plaats ingenomen van de weggevluchte wereldlijke zieke- diensters, of de strijd tegen deze hooge zielen herbegon en tot loon van zoo veel opoffering, vlogen ze eenigen tijd nadien weer terug aan de deur Te Doel staat een Lazarethuis van den Staat, waar de verdachte passa giers in ci quarantaine worden ge houden, de wereldlijke diensters wor den er goed betaald, Over enkele jaren werd er een persoon binnenge bracht die verdacht werd van de pest ziekte. Niemand der wereldlijke per sonen wilden den zieke oppassen men deed een oproep tot de liefdadige per sonen en wie, wie lezers, bood er zich aan om dien pestlijder te verzor gen Ge moet het allengs niet vragen, zoo zeer is ieder overtuigd van de groote liefde van eene klas van perso nen het waren twee zusterkens van liefde En zulke personen zijn on waardig in het land te blijven, die moeten hier weg Iloe toch, o volk, o ja, gij zelf, ongeloovigen, kunt ge tot zooveel harteloosheid overgaan Bij het plegen van zulke wreedheid, hij het hooren van zulke wreedaardige woorden, blijft ons verstand stil staan. En nog ongelooflijker worden de zaken als men bedenkt, dat socialist Terwagne, zijne eigene vrouw ver zorgd moest worden door zusterkens dat het socialistisch kamerlid heer Leonard van Charleroi, verzorgd moest worden door zusterkens dat de socia listische senator M. Eibers van Brus sel, verzorgd moest worden door zus terkens dat SI. Bastien, socialistische senator van Bergen, zich ten tweede male heeft laten opereeren, en bijge staan werd doorzusterkens Hoe is het mogelijk, dat gij werk lieden u zoo kunt laten misleiden, door de goddelooze opperhoofden. O, blijft toch voor uw eigen geluk, en voor de eer van het Vaderland, blijft do katho lieke partij getrouw, en zorgt er voor dat zij, en zij alleen in België moge zegepralen 9 nieuwe senators. Door de nieuwe volksoptelling is gelukken dat er 9 nieuwe senators moeten bijkomen de 9 zetels zullen volgenderwijzo verdeeld worden Brussel 2Antwerpen 1, Mechelen 1, Roose- laere-Thielt, 1 Luik 1, Namen 1, Gent- Dendermonde 1, Bergen 1. Een blokfrein van Brussel naar Oostende. lil de maand Juni van dit jaar gaat die nieuwe hloktrein in voege komen. Hij zal een uur en half noodig hebben om van Brussel te Oostendo aan te komen en omgekeerd. De Panther te Antwerpen. De Panther door do Duitse hars naar Agadir gezonden en die daardoor een liistorischen naam heeft verkregen zal kortelings te Ant werpen toekomen. Andere bladen die er op belust zijn onrust onder het volk te versprei den, liaddon geschreven dat de Panther op weg was naar den Belgischen Congo, Van Dover naar Oostende. In December 1910 deden er 6707 perso nen deze reis, 't zij 489 meer als in December 1910. In 1909 deden er 159,610 personen de reis, in 1910, met de expositie te Brussel, 222,375, en in 1911, 1S1.0S5. Eene schoon ste aanwinst tegen 1909. De toestand te Dinant. M. Baron Albert d'Huart, kamerlid, geeft wel het schoonste voorbeeld van partij tucht. Hij is do bijzonderste bewerker van de eendracht in do partij te Dinant liet is hij, die al de katholieken heeft overhaald zich onvoor waardelijk te onderwerpen aan de scheids rechterlijke uitspraak van Heeren de Fave- reau, voorzitter van den Senaat M.Cooreman, voorzitter van do Kamer, en van M. Schol- laert, als oud-kabinelsoverste, in vervanging van M. de Broqueville, die verwant is met M. d'Huart en dus moeilijk kon optreden. Wij stellen graag het voorbeeld aan M. d'Huart Ier navolging van alle katholieke vrienden. Zij zijn niet tegen den Gods dienst. Als sommige menschen nog bewijzen noodig hebben van den goddeloozen strijd van hot socialisme, zoo geven wij er hier een Op 7 Januari 1912 schreef de socialistische Journal de Charleroi onder handteekening van een regelmatigen mede werker Voor ons, wij roepen Oorlog aan de priesters Oorlog aan de gods diensten Dat belet ons niet hoewel met plezier de hand reikend aan de liberalen die met ons dezen goeden strijd willen leveren van zoo goed socialist te zijn als gelijk wie. Wij zullen zelfs zeggen dat wij moeilijk verstaan dat een bewust socialist geen vrij denker wezowij willen zeggen, strijdend vrijdenker, en niet degene voor wie de vrij denkervolgens een beroemde uitdrukking maar een uitvoerartikel is... En met zulke mannen spannen sommige kristenen zoo noemen zij zich toch samen. Schoone daad. Over een paar dagen vroeg ons eon brave kristen werkman of eene kleine nieuwjaarsgift voor den Paus mocht gegeven worden. Zeker, bravo man, klonk öns begeesterend antwoord..De katholieke arbeider gaf daar op een nickelstuk van 25 centiemen Welk schoon voorbeeld voor alle katho lieke menschen. En wat zien we ze geerne zulke overtuigde katholieke werklieden Chineescüie bankbriefjes in België gedrukt. De Chiuoesche republikeinen verliezen geenen tijd. Pas is de republiek uitgeroepen en een president gekozen, of zij beginnen geld te slaan, geen nikkel of zilvergeld, maar papierengeld, bankbriefjes. Die briefjes zijn reeds gekwo- teerd op de beurzen van Parijs en Cicago. Er zijn er van twee soorten van 100 dol lars en van 100 piasters van Hong-Kong. Het eerste is'in d© Engèlsch© taal opgesteld en bet tweede in de Fransche taal, doch dit laatste is to Luik, België, gedrukt en draagt liet handteekon van den president Sun-Yat- Sen. Beiden het opschrift: De revolutionaire regeering van China belooft to betalen aan drager 100 dollars (of 100 piasters), een jaar na bare stichting op aanvraag gedaan aan de schatkist van do regeering te Canton of aan hare regenten in den vreemde. Een hengst van 237.500 fr. Een hengst van 150.000 fr. is elk jaar te zien op do groote wedstrijden van fokpaarden, doch een van 237^500 fr. ontmoet men waar lijk niet alle dagen. Die prijs werd betaald voor Baron of Buch- lyvie geboren in 1900 en dus 12 jaar oud. In 1902 werd bet paard gekocht door twee fokkers, Dunlop en Kilpatrick voor 17,500 frank. Daar zij niet t'akkoord vielen beval de rechter dat bet paard zou to koop gesteld worden aan den meestbiedende. Men begon met een inzet van 75,000 fr. Kalpatrick boogde tot 225,000 fr. doch Dunlop haalde den hengst weg aan 237,500 frank. Het dier is zooveel niet waard, doch de hoogmoed van Dunlop is voldaan. Ongekende schurken hebben in den nacht van Maandag tot Dinsdag, te Angoulême een genaamden Barreau, 47 jaar oud, bij middel van een scheermes of een ander scherp geslepen wapen, letterlijk onthoofd. Diefstal moet de drijfveer der misdaad ge weest zijn, want op het slachtoffer werd geen geld gevonden en zijn uurwerk was ook verdwenen. De keten was met geweld afge rukt geworden. Het lijk werd in een breeden bloedplas gevonden, door een lantaarnaansteker. Deze wekte onmiddelijk de geburon, doch geen hunner had iets gehoord. De bandieten moeten hun slachtoffer on verwachts ten gronde geslagen en hem dan de keel overgesneden hebben. Barreau werd om 1 ure 3/4 nog gezien in gezelschap van verscheidene verdachte ke rels en om 2 ure vond men reeds zijn lijk. D© policie was spoedig op het spoor der kerels en reeds Dinsdag morgend werden drie aanhoudingen gedaan. te Antwerpen. Dinsdag avond rond half zeven brachten twee vreeselijko ongelukken do havenwijk in opschudding. Op een schip. Rond hoogergemelde uur, waren werk lieden bezig mot het laden van zwaro kassen machinerie, in het ruim van de stoomboot Osceola liggende op nummer 76 van het Kanaaldok. Plots brak de gaai van ecnen laadboom, waaraan eene kas machinerie van ongeveer 30Q0 kilo gehecht was. Niet tijdig genoeg konden verscheidene werklieden wegsprin gen, en het gevolg was, dat een hunner, do ploegbaas Martin De Graaf, oud 56 jaar, wonende Oude Steenweg, 100, tusschen do wand van de stoomboot en do kas geval en doodgeplettord werd, terwijl de dokwerker J. Persoons, wonende Montovideostraat, 20, eveneens onder de kas gevat werd, doch er onder uit kon gehaald worden, met knouzin- gen aan het linkerbeen. De ongelukkige ontving de eerste genees kundig© zorgen in het Verbandhuis-Noord, van Dr Jacquet, waarna bij naar het Ver- bandhuis der Kipdorpvest werd overgebracht, alwaar hij Ier verpleging gebleven is. Dr Jacquet stelde oveneens de dood vast van den verongelukten ploegbaas. Het lijk werd naar bet doodenhuis der Korte Dijk- straat overgebracht. Een pijnlijk tooneel greep plaats, toen de vrouw van den zoo droevig aan zijn einde gekomene ploegbaas, liet lijk van haren man herkende. De policie heeft een onderzoek geopend. Op de spoorbaan. Bijna op hetzelfde oogenblik werd nabij de Eeckerscho Poort, ter hoogte van de za gerij De Wael, de aldaar in dienst zijnde barreolwachter Gerard Ilendrickx, oud 45 jaar, wonende to Gontich, dooreenen goede- rontreïn, rijdende van Stuyvenbergstatie naar de statie der Houtdokken, verrast en onge veer 40 meters door het stoomtuig medege- sleurd. Toen de trein stil hield, word de ongeluk- kigebarreelwachterin deerniswekkenden toe stand opgenomen. Kort nadien was hij een ïijk. Na de gewone wetsformaliteiten, werd het lijk naar het doodenhuis der Korte Dijk- straat gevoerd. Een bestuurlijk onderzoek is geopend. Wij lezen in De Voorwacht, orgaan van de Federatie der Katholieke Volksvereeni- gingen van Antwerpen Het arrondissement Aalst heeft bet reclit fier te zijn, als mandataris te bezitten, oen man van karakter en leider van groote ken nis. En dien man, zou niet meer als kandidaat aangeduid worden Veronderstellen wij een oogenblik, dat ondanks alles wat ten voordeele van M. Woeste pleit, de loonsche handelwijze er toch in gelukt, de ontwerpen van eenigo armgeestige dwazen te vorwezentlijken, dan nog zou de onvermoeibare staatsminister ztjr.o plaats in de Kamer behouden. Wij zijn overtuigd, dat al de arrondisse menten des lands bereid zouden zijn, eene plaats aan te bieden, aan den man, die zoo lang de bijzonderste leider van do katholieke partij geweest is, en hot nog is, wat er men ook van moge zeggen. f Luik en Namen hebben reeds door hunne afgevaardigden, hun gedacht daarover laten hooren. Andere arrondissementen zouden hen ongetwijfeld spoedig volgen. En indien M. Woeste, op do Antwerpscïie lijst kondo staan, zou het eene eer zijn, waarover wij ons zouden gelukwenschen. Het ware waar lijk eene schande, voor onze partij, moest M. Woest© van kant gezet worden. Maar, Beste Vrienden, wij mogen gerust zijn M. Woeste zal niet vallen VVV Vreeselijke misdaad te Saint-Servais bij Namen Sinds eenigen lijd, woonde Mevr. wed. Charles Frappart, alleen in haar buis, op den Watorlooschen steenweg, daar haar zoon,M. de advokaat Frappart naar Amerika vertrokken was. Dinsdag, rond den middag, kwam het de geburon verdacht voor, nog mevr. Frappart niet gezien te hebben. Verscheidene geburen klommen over den muur van den koer, cn zagen oen man, die bezig was oen pak te maken. Op de vragen der geburen, zegdo de man dat hij het pak bij een pastijbakker der Brusselsche straat moest gaan dragen. Een weinig later kwam de man inderdaad buiten met een groot pak en oone valies. Een gebuur, M. Mabille, die zulks zeer verdacht vond, achtervolgde hem om te zien, of hij wel hij den pastijhakker binnen ging. De kerel trad er inderdaad binnen en daar hij op de vragen der aanwezigen zoo ont wijkend antwoordde, wilde men hem aan houden, doch do kerel vluchtte schielijk de trappen op, klom op het dale en poogde langs de dakken te ontsnappen. Hij werd weldra door de policie achter volgd en nu begon een ware jacht over de daken. De kerel, ziende dat ontkomen niet mogelijk was, liet zich in den koer van M. Fallon afzakken, waar hij aangehouden werd. Het was zekeren Gustaaf Biava, marmer bewerker, 50 jaar oud, weduwenaar zonder kinderen. Men ging nu naar de woning van mevr. Frappart. doch men klopte vruchteloos. De policie deed de deur openbreken. In de keu ken lag het lijk van de ongelukkige rente niersier met verbrijzelden schedel. Biava was zeer goed door Mev. Frappart gekend, daar liij reeds meermaals bij haar werkte. Twintig jaar geleden werd in hetzelfde huis, dc toenmalige eigenares, Mev. Char- lier, vermoord en bare woning geplunderd. Biava werd toen ook verdacht en aangehou den, doch bij gebrek aan bewijzen moest hij in vrijheid gelaten worden. Het parket van Namen is ter plaats go- weest en heeft den moordenaar doen opslui ten. TE BRUSSEL. Een jaar geleden, kwam een genaamd© Isaac Tinckine, geboren te Riga in 1881, juwelier inde Van Artevoldeslraateea appar tement liuron, waar hij weldra een work- huis inrichtte, en zes werklieden bezigde. Tinckine stond spoedig bekend als een der beste juweliers en bad ras eene groote klienteel, niet alleenlijk onder de begoed© Russen, te Brussel verblijvende, maar ook nog onder de Antwerpsch© diamanthande laars. Eenige weken geleden kreeg hij ondor andere van M. S.., van Antwerpen, voor meer dan 30,000 fr. diamanten om ze in de juweelen te verwerken. M. S.., zag zijne diamanten niet meer weder en een vijftal dagen geledon, wat Tinckine spoorloos verdwenen. Maandag zond de kerel uit Koulen ei Dinsdag uit Parijs, postkaarten aan zijnt werklieden. De talrijke klienten, die aan Isaac juwee len hadden toevertrouwd, legden klacht ne der en een aanhoudingsmandaat werd tegen hem afgeleverd. Eeno huiszoeking, ten zijnent gedaan, deed enkel eenige juweolen van onbeduiden de waarde ontdekken. Alles werd in hui© verzegeld, in afwachting dat het parket ©en onderzoek kome doon. Een genaamde Jozef Estas, 27 jaar oud, van Courcelles, die een on verzoenbaren haat gezworen heeft aan het werk, en slechts van allerhande oneerlijke praktijken leeft, wist Maandag avond te Marchiennes niet waar hij den nacht zou doorbrengen. Toevallig kwam hij langs de spoorbaan en zag er eeno reeks waggons staan. Hij klom een waggon binnen, legde zich rustig neder en sliep weldra in. Kort nadien kwam een werkman dorstatio, voorzion van het noodige gerief, om den waggon to sluiten en met een loodje te ver zekeren. Dinsdag morgend, rond 4 ure werd eene lokomotief aan de reeks waggons ge haakt,en, vooruit ging het. Door het geschommel van den trein werd Estas wakker. Hij wilde zien wat er gaande was, doch de deur was en bleef gesloten. Hij begon te roepen en te kloppen, doch 't was even vruchteloos. In de statie van Luttre, waar do trein stilhield, werd hij eindelijk gehoord. Do statieoverste weigerde echter don wagon te openen, daar hij voor La Louvióre bestemd was on Estas zette dus zijne reis voort naar La Louvière. Daar was de policie verwittigd en toen de deur geopend werd, werd Estas vrijgelaten, om door de policie aangehouden te worden. Hij werd nog denzelfden morgend voor eenigen tijd naar Hoogstraten gezonden. Dinsdag morgend vond men in de kalk ovens van M. Henri Vaillant, te St-Vaast, bet vreeselijk verkoold lijk van den vuur maker, den genaamde Joachim Tillmann, geboren te Morlanwelz, in 1865, liggen. Op den rand van den oven vond men de brits van den ongelukkige, waarop deze ge woon was den nacht door te brengen. Men denkt dat de ongelukkige verstikt en in den oven gerold is. Het lijk is naar bet doodenhuis van Sint- Vaast overgebracht. TUSSCHEN Bezetting van Zouara Onze lezers zullen zich mogelijk herinne ren, dat wij verleden week hebben medege deeld dat de Italianen zinnens waren Zouara te bezetten. Zouara ligt tusscher. Tripoli en do grens van Tunisie. Deze week nog zullon er te Zouara 6000 Italianen aanlanden om de plaats te bezetten. Lord Kitchener neemt maatregelen Lord Kitchener heeft in Egypte zulke strenge maatregelen genomen, dal het de Turken onmogelijk zal zijn nog oorlogs- voorraad binnen te smokkelen langs Egypte. Een officier en ifi Turksche soldaten, als Araben verkleed, werden aangehouden en karavanen die te Damanbur de grens wiiden overschrijden, 'sijn ook aangeslagen gowor- den. Meer als 300 kemels werden zoo afge nomen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1