Do vrienden der waarheid zullen weer zwijgen 'T EEN EN T ANDER Nieuwjaarsgiften voorden Paus Doodelijk spoorwegongeluk Nog een overlevende van deVan Dyck De guiljotien heeft gewerkt Twee dramas nabij Luik X3 AD te Heist op den Berg De apachen te Brussel. Congonieuws «Itiende Jaargang nr 10 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 12 Januari 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuft'et-De Qendt. sj AANKONDIGINGEN! KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.fiO 3* btadz. ^de regel) fr. 0.50 4» biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekt amen (per regel) fr. I 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2 00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Wij hebben reeds doen uitschijnen dat (ie niet-katliulieke gazet Le Temps van Parijs een alarmkreet heeft geslaakt over het groot getal on geletterden in het Fransch leger het bedraagt 14,000 man. In het eveneens antiklerikaal blad Le Journal heeft M. Lucien Descaves, over een paar dagen den droeven toestand in het leger, onder oogpunt van onderwijs uitgestald. Ondanks de verplichting X'eedszoo lang is ingevoerd, zijn er in het Fransehe leger, volgens de ver klaring van M. Lucien Descaves tot 25 ten honderd ongeletterden. Maar ver talen wij het hoofdzakelijke van het artikel van den heer Descaves o Deze statistieken zijn altijd onbe twistbaar Ook zet eenieder er haast hij om ze te betwisten. Het is het vriendelijk schouwspel dat ons verle den jaar nog werd aangeboden. Her innert gij liet u Het ministerie van Binnenlandsche Zaken kende aan het contingent van 1909 ongeveer 9,500 ongeletterden toe. Verschooning Meer dan veer tien duizend verbeterden de militaire overheid Wie bad er gelijk Men deed haar- ken pluk Het kostte de ieveraars van de nationale school veel moeite het te kort van deze te erkennen. Sedert zoo lang hielden zij ons in dwaling Ik geloof wel een der eersten te zijïi geweest de lezers van de Jour nal te verwittigen zich niet te laten foppen door de ingeroepen cijfers. Ik won erbij dooreenigebelanghebbende sectarissen als een steunpilaar der re actie te worden uitgegeven, wat me een plezanten stond liet slijten, want ik stel tegenover dwaasheden, van waar ze ook komen, een kern van on veranderlijke blijmoedigheid. Gemoet li haasten met sommige zaken te lachen..., uit vrees verplicht te wor den er om te weenen. Overtuigd van leugentaal, eindigden mijne tegenstrevers met te verklaren dat liet niet goed is alle waarheid be kend te maken. Ik, ik ben niet van dit gedacht. De waarheid, wat men ook doe om ze on der den doofpot te houden, komt altijd aan 't licht.... Alzoo, het is heter ze oogenblikkelijk te openbaren, hoe be droevend z.ij ook weze. Op het pui., dat ons bezighoudt, was het wel de moeite rond den pot te draaien Gij weet dat het Parlement, den 29 Juli 1. 1., eene wet heeft ingesteld eene proef van lager onderwijs op te leggen aan de recruten bij hunne aankomst in 't leger. Eene commissie is daartoe voor de eerste maal overgegaan, de uitslagen waren bedroevend. Geen twijfel meer mogelijk het was de militaire overheid die gelijk had. Vijf en twintig ten honderd van jn: SOLDATEN ZIJN ONGELETTERD In België is het volgens de militaire bureelen, die hierin streng zijn, elften honderd. Elf ten honclord, hierin ons land en dat zonder den schooldwang, zon der de wettelijke verplichting In Frankrijk vijf en twintig ten kon derd, ondanks het verplicht onderwijs er sedert meer dan dertig jaren is in gevoerd. Wij hebben het al met tientallen keeren staande gehouden en wij her halen het nog Verplicht onderwijs is geen doel, is doodeenvoudig eene stommiteit als doel maar de verplich ting lean ten hoogste aanzien worden als een middel om tot het doel, meer en beter en vollediger onderwijs, te komen en dan blijft nog altijd t'onder zoeken, welk middel het besto is, of het de verplichting of de overtuiging of de aanmoediging is onder allerlei vormen of het de verplichting is met deze of geene bekrachtingsmiddelen, die het doelmatigst zal werken. Ja, het doel, ons doel, namelijk meer en beter onderwijs voor het volk, daar strijden wij voor, hardnekkig, onverpoosd, zonder rusten, met de vaste en-dicpsto overtuiging... Doch, dwang, tirannie, verdrukking nemen als een doel. daar zullen wij nooit of nooit, al ging heel de goddelooze winkel op den kop staan, voor zulk doel zijn wij niet warm te krijgen. De verplichting is geen oufaalbaar middel om meer onderwijs in het volk te krijgen Frankrijk is daar om het te bewijzen, en benevens Frankrijk, ook Engeland, ook Portugal, ook Italië, ook Spanje. In Parijs is de schoolbijwoning nagenoeg bevredi gend. maar in de provinciën, in de departementen, in de buitens is het erbarmelijk in de zomermaanden zijn er 40, tot50, tot 00, ja. tot70ten honderd, die maandenlang de school verzuimen. Eu nochtans de verplich ting beslaat, en wat doet men er aan Droef is het ondertusschen om vast stellen, en wij kunnen er niet genoeg de aandacht op trekken, hoe onze Bel gische politieke tegenstrevers onder allerlei voorwendsels, den toestand van Frankrijk, immers dit land is voor hen het na te volgen, het eenig na te volgen ideaal, te verbloemen, terwijl ze anderzijds den toestand van hun eigen vaderland, hoewel reden gevend tot hooge bevrediging onder veelerlei opzichten, op eene ongo- hoorde wijze verergeren en discredi- teeren. De Peuple schrijft echter in een zijner laatste nummers Wij aarzelen niet al te zeer, om de vaststellingen van M. Descaves aan te nemen. Wat zullen de andere tegenstrevers doen Zwijgen dat ze zweeten Met getal Joden. De volgend© statistiek wordt openbaar gemaakt over hot gelal Joden Voor de steden waar moest Jodon wonen, komt New-York met boven het millioen Warschau, met 204.000 Budapest, met 186.000 Weenen, 146,000 Londen. 114.000; Berlijn, 99,000 Amster dam en Parijs, 70,000 Jerusalem, 53,000. Voor de werelddeelen komt Europa voor aan met 9,942.000dan Amerika met 1 mil lioen 891.000 Azië, 522,000 Afrika 342 duizend on Oceanië (Australië) 17,000. Voor de landen komt Rusland aan do spits mei meer dan 5 millioen Joden;Oosten ijk, 1,224,000; Duilschland 608,000 Tur- kyë, 282,000 Rumenië 238,000 Enge land, 100,000; Nederland. 100,000; Frank rijk ongeveer 100 duizend. Gepensionneerden van den Staat.Thans zijner 15228 gepension neerden van den Slaat, die eon gezamenlijk jaarlijksch pensioen trekken van 21.942.136 franken. De socialisten bonken er op los en vindon het schandalig Zoo, zouden de socialisten soms vergeten zijn, dat het juist zij zijn, zij met hunne bondgenooten die overal de loo- nen der schepenen opslagon. Als v. b. al do steden en gemeenten waar ze baas zijn. Onlangs nog te Schaarbeek, waar de sche penen nu 5000 fr. trekken, meer als een volksvertegenwoordiger. En zulke kerels zijn verontwaardigd Komedie, speelt go heeren Voor de kiezing. België heeft nu eene bevolking van 7.423,784 inwoners. Het getal kamerleden vermeerdert met 18, er zullen er dus 184 zijn het gelal senators vermeerderd met 9, er komen er dus 119, waartusschen er 18 provinciale senators zijn... Het standbeeld van het SCllOOlschip. Het standbeeld, ter nagedachtenis van de ongelukkige, jonge helden, met liet schoolschip Comte de Sinot de Nay or in de Gascognegolf ver gaan, zal tijdens liet aanslaande voorjaar, opgericht worden te Brussel. De plaats is thans bepaald aangeduidt Hot standbeeld zal op het Jan Jaoobsptein, op den hoek der Wollenstraat en van het Gerechtshof opge richt worden. Kiezing wan Andenlechtgoeil- gekeupd. De kiezing van Anderlecht die con schoonen bijval is geweest voor onze vrienden, is goedgekeurd. Schoone katholieke over winning.Zondag was liet kiezing te Blaesveld, M. Lefévre behaalde 442 stem men do liboraal 132. Ecu verschil van meer dan 300 stemmen op een getal van min dan 600 Ja, ja de antiklerikale strooming be slaat..... om ze nog meer den berg af te rollen. Het versieren der statiën. Do Touring Club van België is wederom, evenals de voorgaande jaren, door het spoor- wogbeheer gelast met het toezicht dei' ver siering van de spoorwegstation. Dit jaar zullen zij vooral werken in de streek tusschen de Franscho grenzen en de statiën Herseeuwe. Ayelgem, Ronse, Lessen, Geeraardsbergen en Hal, en verder de provin cie Henegouw. De statiën en halten welke buiten den werkkring van dit jaar liggen, kunnen niet te min evenals vroeger sierplanten, bloem bollen en zaden krijgen. De uitgeloofde prijzen zijn een groote prijs van 200 fr. een eereprijs van 150 fr, rij zen van 100, 50 en 25 fr. en eervolle mel dingen. De keurraad zal zonder hot spoorwegbc- heer werken, en alleen bij werkelijke ver diensten de prijzen toekennen. Goed gewerkt, Na Antwerpen, Luik, na Luik, Gent en nu komt de beiirt aan Brussel dat ook eene pro testmeeting be legd op 21 Januari. In Luik beeft men den protestpenning ingericht. Allerbest Doch het mag bij doze w erking in de 1 groote ste den niet blijven Overal moeten die-schan dalige aanvallen bekend worden gemaakt. De Boerinnenkringen. De jury van den a'gemeenen wodstrijd tusschen dc Boerinnenkringen heeft besloten een bij zonderen prijs toe tekennon aan elk provin ciaal komiloit, voor het inrichten van een wedstrijd tusschen de kringen van zijne pro vincie. Dq andere prijzen zijn rechtstreeks toegekend aan de meest werkzame kringen, die de gewenschte inlichtingen gezonden hebben aan het nationaal komiteit, Kern straat, 38, Brussel. Het 24urenstelsel. In Frank rijk zal nu, voor do uurtabeis der spoorwe gen. ook het 24urenslölsel toegepast worden gelijk in België, 't is te zeggen dat men er van den eenen middernacht tot den andoren middernacht, zal tollen van 0 tot 24 uren. De toestand wan den koning. De koning is garisch hersteld van zijne verkoudheid. Dinsdag heeft hij zich achter eenvolgens met M. do Broqueville, kabinels- overste M. Berryer, minister van Binnen landsche Zaken en M. Renkin, minister der Koloniën, onderhouden. Woensdag namiddag heeft do koning, in gezelschap van de koningin, eene wandeling gedaan per automobiel. Heden Dondordag moest er onder het voor zitterschap des kouings eon ministerraad ge houden worden in hot paleis van Brussel. Zesde lijst Bedrag der vorige lijsti n 19,030.24 MM. en Mej. Desmaisières, 300 Familie Dumont-Chassarfc, 500 Mej. Hendrickx-Vandeluygaetder, Turnhout 100 M. en Mevr. van Yreekem, Meerbeke, 100 M. Vansuyt, pastoor. Merckem. 23 M. Paul Vercruysse-Bonnike, Kortrijk 100 Aan den Vertegenwoordiger van God op aarde, Doorn (jk, 1000 De Datuen van Sint Andreas, Doornijk, 100 Doktoer Detaunois, Bousecours, 25 M. Leon en Mej. Detespaut, 100 M. en Mev. Tercelin, 100 Ter nagedachtenis van Mov. Aimé Leroy, haren man en hare kinderen, 100 M. en Mev. Altoos Belpaire, 100 M. en Mev. lierman De Preter, 100 M. Victor Callebaut, St Gillis-Dendermonde, 100 De pastoor en zusters van het hospitaal, Assche, 50 Vereeniging van het Heilig Sacrament, Jemetles, 25 C. B., 2 Eene dienstmeid V. uit Brussel, 2 Pro Petri Sede, Schaarbeek, 2 E. Heckelers, Laef- felt, 10; H. Vader, zegen mijne toekomst, 5 M. A. J. Ilulleux, pastoor, Villers-le-Temple, 20; M. Burg, aalmoezenier, id., 5 M. Louis Delvaux id., 5 Sofia Aneion, id., 2 II. Antonius zegen onze onderneming, Dixmuide, 0,50; S. G. X., 1 A. O., 20 J. B., Roeselare, 20 God bescherm M. Woeste, 10; Pro acta et futura, 10M. J. Otto, pastoor, Hevillers, 10 M. E. Boucbez, oud-pastoor, 10: E. S.. Ukkel, 10; Ter nage dachtenis van mijn lieve ingenieur, Court-Saint- Enenne, 5 .T. H. B., Kinroy, 4.50 M. B., Chau- fontame, 2 Ter eere van het H. Hart, H. R 1 Tcreere van de H. Familie, G. W., 1 Voor de de be keer) ng van eenen zondaar, L. G.,l;id. L. M., 1 Om eene gunst te bekomen, C. W., 1 Om eene goede dood te sterven, I'. C. R., 2. Totaal 22,118.24. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallie, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. Gisteren voormiddag kregen de bewoners een weinig voorbij de treinhalle van Heide- Loo, een jammerlijk tooneel te aanschou wen. Op do plaats, gekend onder der naam Drij Maagdekens, kruist de steenweg den spoorwog Antwerpen-Leuven. De bar reel welke den doorgang belette wanneer de trein naderde, is daar sinds eenigen tijd afgebroken. Juist op het oogenblik nu dat de trein van 10 ure aankwam wilde een man met zijn hondengespan nog over den spoorweg. IJse lijk vooruitzicht voor stoker on machinist van den trein, die den man. helaas maar zagen op liet oogenblik zelf dat hij ging ge dood worden. Het lichaam werd letterlijk vermorzeld, het gespan met twee honden werd verpletterd. Een derde hond kon vluch ten met half verpletterden kop. Eenigo minuten nadien werd het slacht offer herkend als zijnde J. Goelen, Goole- ken genoemd, kalverkoopman van Hout- venne. Hij was een 60jarige ouderling en kwam van de kalvermarkt van Lier. Eene som van 200 fr. werd in zijne zakken gevon den. Hot lijk werd naar het doodenhuis van Hevst overgebracht. Eenigen tijd geleden zijn daar nog andere personen op dezelfde plaat» als door een wonder aan do dood ontsnapt. Pas een jaar geleden ontsnapte op dezelf' de plaats oen geestelijke uit den omtrek als bij mirakel aan de dood. Zijn rijtuig werd jgansch verbrijzeld. Vreeselijk gevecht. De policieagent Bechdonck, der eerste afdeeling werd verleden nacht bericht, dat op de Kapelleplaats eene vrouw door een mes steek getroffen was geworden. Do policie agent begaf zich önmiddolijk ter plaats on bevond or zich tegenover verscheidene kerels. Een dezer nam hij het zicht van den agent de vlucht. De policieman. vermoedende dat het do plichligo was, wilde hem achtervolgen, doelt heel de bende viel hem ten lijve en de agent erd erg mishandeld. Hij blies alarm en vier andere policieagenten snelden ter plaats. Eene vreeselijke worsteling had plaats. Na een verwoeden strijd konden nochtans zeven apachen naar het policiebureel overge bracht worden. De vrouw, die door een mes steek getroffen werd, werd daar ook ver zorgd. De aangehoudenen zijn allen gasten uit de Marollen. Eene aanhouding. In den nacht van den 30 tot 31 December, werden vier burgers op den hoek der Noord laan en Mcchelsche straat, door eene bende apachen aangerand, mishandeld en messte ken toegebracht. Een der slachtoffers. Remy De P..., ver blijft thans nog in het gasthuis. Verschei dene aanranders konden gevat worden en zij wezen zekeren Chariot als de bijzonderste pliclitige aan. Chariot, een gevaarlijke kerel, was echter uit zijne woonst, Van Arteveldestraat ver dwenen. Gisteren had hij het goed gedacht, eens te komen zien, hoe zijne oude geboren het stelden en zijne kamer wederom le be trekken. Pas was hij binnen, of zijne deur werd opengestampt en twee policiemannen dron gen binnen. Zij zagen er eerst niemand, doch bemerkten weldra dat een hond ge durig onder liet bed snuffelde. Zij gingen ook onder het bed zien on Chariot werd to voor schijn gehaald. Hij is ter beschikking van het parket op gesloten geworden. zijn advokaat, aan zijne moeder zijn portret, en aan zijne zuster eenige verzen lo willën sturen, welke hij zelf gemaakt had. Nu word Boursier in handen van M. Deibier en zijne knechten overgeleverd, die hem voor de terechtstelling gereed maakten. De moordenaar bleef zeer kalm. Toen hij buiten kwam en do guiljotien bemerkte, scheen hij ook niet ontroerd. Hij zegde al leen verwonderd te zijn, zooveel volk te zien. Hij kuste hot kruisbeeld en spoedig leggen de beulsknechten hem op de plank eu een minuut later, valt het mes. Aan de gerechtig heid is voldaan. Er hadden geene incidenten plaats. Terugkeer der Bruxellesville. De stoomboot Bruxellesville. n op weg naar Antwerpen, is Dakar gepasseerd op 7 dezer, te 11 ure 30. De boot mag te Antwer pen verwacht worden, behalve onvoorzien geval, op 17 dezor. Hierbij reeds do namen der agenten van het ministerie van koloniën, die zich aan boord bevinden Heeren Crockaert, Calingaert, Sheeren, Mathys, Borzini, Joanneret, do l'Epine, Steyaert, Michiels, Dewulf, Degauque, Thiry, Lemairo, Van Peteghem, Honoré, Dassonville, Van Geit, Van Eersel, Van de Put, de Gassaert, Pollini, Van Roy, Le- maire, Menestret, Krogh, Volckaert, Neute- leors, Carlsten, Stein, Pletincx, Manquette, Cartiaux. Mosselmans, Delaet, Wesslin, Landeghem, Detry, Delanaoy. Pimpurniaux. Pirson, Petronio, Pardoen, II. Michiels, Van Deyck, Gronroos, Wathelet, Houssa, Ila- wol le, Bailly, Himbrecht, Carlsen, Ivarls- son. Woensdag is de Engelsclie matroos James Bisset, 20 jaar oud, die ook deel maakte van de bemanning van den Belgischen sloomor Van Dyck, le Antwerpen aangekomen. De vier geredden zijn dus nu te Antwerpen terug. Bisset verhaalt, dat toen de bemanning de Van Dyck had moeten verlaten, zij plaats nam in eene sloep. Dez.e kantelde om en al de inzittenden werden in zee geworpen. De kapitein, de eerste officier en 8 ma- rozen, waaronder Bisset, konden zich nog aan het omgekantelde vaartuig vastklam pen, doch ieder oogenblik werd een der schipbreukelingen door de woeste golven weggerukt. Toen het ouweder stilde, zag Bisset, dat hij geheel alleen aan het brooze vaartuig hing. Later kwamen nog drie schipbreuke lingen naar het wrak zwemmen. Toen do avond inviel, naderde een schip en de ongelukkigen konden gered worden. Sisset moest spoedig le Civita-Vecchia aan wal gebracht en naar hel hospitaal gevoerd worden. Thans nog, is hij niet geheel her steld... Te Brieuc (Frankrijk) is de genaamde Boursier, die eenigo maanden geleden een veertienjarig meisje ergerlijk mishandelde en verwurgde, en daarom ter dood veroor deeld werd, gisteren morgend onthoofd ge worden. Boursier had nog tot het laatste toe, op genade gerekend, Het was 6 1/1 ure, toon M. Good, onder zoeksrechter, vergezeld van den prokureur der Republiek, den advokaat van den ver oordeelde en een aalmoezenier, in zijn® cel drong. Toen men aan Boursier mededeelde, dat zijn laatste uur geslagen was, zegde hij Het is goed, ik zal moedig weten te «ter- ven. Hij kleedde zich aan, «prak zijn® biecht en ging ter H. Tafel. Daarna vroeg hij aan Te Sint Nikolaas. Do mijnwerker Jozef Germeau, 26 jaar oud, zocht sinds eenigen tijd betrekkingen aan te knoopen met Maria Corthons, 36 jaar oud, moeder van vier kinderen, die van baron man gescheiden leefde. Gisteren morgond kwam hij haar ander maal lastig vallen en een twist ontstond tusschen heiden. Eensklaps trok Germeau een revolver en loste een schot op de vrouw. Deze werd in de rechterborst getroffen on vluchtte weg. Zij viel echter weldra bewusteloos neder. Do moordenaar nam ook do vlucht en be dreigde twee geburen, die hem wilden ach tervolgen. De polici® en de gendarmerie gingen op zoek naar den moordenaar en gelukten er spoedig in hem te vallen. Hij werd opgeslo ten. Het slachtoffer werd naar het Beiersch gasthuis, te Luik overgebracht. Haai' toe stand is geruststellend. Te Montégnée. Een mijnwerker, Matlheus Truyers. 36 jaar oud, die reeds negen jaar van zijne vrouw gescheiden leeft, was op logement hij de echlgenooten Wyckmans. Daar zocht hij kennis aan te knoopen met de 17jarige doch ter. Wyckmans verzocht Truyers zijn woning le verlaten en deze voldeëd aan hot verzoek. Gisteren avond kwam hij echter terug, onder voorwendsel een paar slelsen t® komen halen. Hij bleef aan de deur wat praten met moeder en dochter Wyckman®. Eensklapa

De Volksstem | 1912 | | pagina 1