De liberale conterfcaas heeft gesproken 'T EEN EN 'T ANDER Een drama in de sneeuw Nieuwjaarsgiften veerden Paiis Brussefsclie Briefwisseling DA.GS-B3L.A.O Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- Een lijk ontdekt in hei Zoninpbosch. instorting begraven De vergiftigingszaak te St. Niklaas Vreselijk drama der jaloersheid Achttiende jaargang n' 12 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 14 en ftfaandag 15 Januari 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «f* ik TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 728» Steenweg van Waterloo» 728. I 9, Kerkstraat, 9» Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf [el-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. jde regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Donderdag avond hebben de libera len een feestmaal gehouden in het libe raal Huis. Daar tusschen vork, en pint en roomer, heeft M. Paul Hymans, de onder- of conterbans van de anti klerikale partij het woord gevoerd. Volgens een liberaal blad der hoofd stad was het eene prachtige, eene wonderbare redevoering. Wij hebben die toespraak gelezen en rechtuit ge zegd, w'hebben er niets bijzonders in gevonden het. is eene toespraak gelijk men er met honderden kan hooren op de politieke meetings. Om er onze lezers van t' overtuigen gaan wij die toespraak wat nader bek:ikenIn Brussel gaan de liberalen 3 der nieuwe zetels en de socialisten één der nieuwe zetels veroveren. Dit staat sinds weken te lezen in de dagbladen, In de kiezing der kandidaten mag er geen kwestie zijn van personen of van onderduimsche werking. De kie zingen zullen eene kolossale draag kracht hebben. Het clericalisme is achteruitgeweken. De aftocht van M. Schollaert was een bekentenis van on macht. Het ministerrie de Broqueville is maar het ministerie der ontbinding geweest. Het heeft geene politiek Het heeft de Kempiscke zwaarte of loefheid vervangen door den g! imlacb het belooft, het smukt op, het strooit bloemen!... De kiezing van Jnni zal niet dragen op de politiek van M. de. Broqueville maar op deze van M. Schollaert, en, indien wij moeten be zwijken, het zou de terugkeer zijn tot de noodlottige schoolpolitiek die wij hebben veroordeeld. Tegen die poli tiek trekken wij ten strijde. Het is tegen haar dat wij n.jeten verwinnen De kiezing van Juni moet het teeken 7,'in van het einde van het klerikaal stelsel, dat al 27 jaar duurt, en dat uitloopt op tirannie, op het monopool EN' OP DE VERBEURDVERKLARING. De confessionneele politiek is ver drukkend en dweepzuchtig geworden. Het land heeft er genoeg van. Het heeft lucht noodig, ja, lucht om dezen ON VERDRAAGLIJKEN STANK VAN HET SAKRISTIJ TE VERJAGEN, DlE BELGIË BELACHELIJK MAAKT EN HET DOET LOOR- GAAN ALS EENE PROVINCIE VAN DE PAU SELIJKE Staten De linkerzij, vereenigd niet de uiterste linkerzij,hebben,met gemeen akkoord, goed werk verricht sedert hot begin van den parlementairen zittijd. Dit goed werk bestaat hierin, 1°) de on dervraging' van Vandervel/le tegen de missionnarissen die misbruik maken van hun geestelijk gezag 2°) de deer niswekkende financieële politiek, ge brandmerkt door heeren Masson en Franck. Wij hebben een gouvernementeel programma Het A. S. het verplicht Onderwijs en de Ouderdomspensioe nenWij moeten niet altijd naar Frankrijk zien, maar vooral naar En geland. Wij moeten van België een modern, rechtvaardig en verdraag zaam België maken. Daarom; doen wij een wonderlijken veldtocht, doen wij hem zooals er nog nooit eenen te zien is geweest, dat het onze oprukking weze naar de ster Dat zijn al de voornaamste deelen, op eene zeer nauwkeurige wijze weer gegeven. Welnu, wij vragen u, is dat nu zoo straf gesproken Wat bijzon ders is daar aan Wij vinden die re devoering heel alledaagsch maai' een woord is er dat ons getroffen heeft. Hot is de wenk, welke gegeven wordt om naar Engeland te zien... Frank rijk wordt door M. Hymans op zij ge schoven, omdat het Belgische volk walgt van de Fransche politiek. Noch tans alle dagen verklaren de vijande lijke bladen dat zij in aanbidding staan voor den Franschen vuilen boelbij hen heet dat natuurlijk geen boel, dat is hun.ideaal De weerlegging der aanvallen van M. Hymans is zoo goed als overbodig. Hij spreekt van de tirannie, het mono- pool en de verbeurdverklaring van onze partij. Waarapktig M. Hymans zou ons veel genoegen doen, zoo hij het niet liet bij die 3 woorden, maar dat hij zich eens nader bepale, dat hij eens voorbeelden aanhale van die ti rannie, van dat monopool, van die verbeurdverklaring. Zoo hij dit doet, dan zullen wij het verder bespreken. Hij gewaagt van dien onverdraaglijken sakristijstank en van België, dat eene provincie zou zijn van de Pauselijke Staten. Zou M. Hymans soms vergeten zijn, dat het juist mannen zijn die zich van zijne princiepen verklaren, die den Paus van zijne Staten op zulkesckreeu- wend- onrechtvaardige wijze ontroofd hebben? Het woord «sakristijstank* is kenmerkend en doet den liberalen lei der nog beter kennen in zijn sckoonen rol van kerkhater. Wat nu zijn gouvernementeel pro gramma aangaat, het is heel zeker eer. mager beestje. Eerst algemeen stem recht. Maar beste heer Hymans, daar voor behoeft gij do 2/3 der stemmen. Wanneer gaat gij cLe ooit in de Ka mers vei overen Tweedens, welk al gemeen stemrecht bedoelt gij Dit op ï'o jaren ot dit op 21 jaren En als ge zooverre zijt, geeft gij het stemrecht aan de vrouwen of aan de mannen alleen Is dit laatste uwe meening, zwijgt dan van algemeen stemrecht want dan ishet bijlange niet algemeen. Ge vraagt ook verplicht onderwijs', maar dit princiep wordt gehuldigd in het nieuw schoolwetsontwerp, en de ver plichting steunt op de middelen door u zelve in 1910ter Kamer aangehaald! En dan het ouderdomspensioen. Maar dat behoort tot ons programma Reeds zijn ze toegekend aan de mijn werkers, en haddetgij gewild, ze wa ren mogelijk reeds uitgestrekt tot al de Belgische werklieden. En ziet, dat is al Waar blijven uwe overige punten Ge weet niets meer!... Met zulk programma zullen de Belgen gauw vetgemest zijn. üaï eendracM tusschen de überaBen Verleden week hebben wij gesproken over het geschil Marquet-Mas- set. M. Marquet had lot staving zijner ge- zegdens, de getuigenis van 2 kamerleden ingeroepen Heeren Hambursin en Lorand. Deze beide heeren komen nu in een open baar sch rij von in de «Express» volkomen ongelijk te geven aan M. Marquet. Wat zal er nu nog allemaal uitkomen. Hoer Marquet zal zeker antwoorden. Bs*a^o, zij zal er komen!- Al de katholieke bladen zij het eens om te ver klaren dat er eene nieuwe schoolwet zal komen de ministers hebben het onlangs nog verklaard. Dit nieuws doet ons waarlijk een innig genoegen, want wij kennen geene schoonere volkswet dan die nieuwe schoolher vorming. De eenjarige diensttijd. De Journal de Bruxelles is voor den eenjarigen diensttijd, gelijk hij vroeger werd voorge steld door Groeninglie Allo milicianen zouden het recht hebben te verklaren maar een jaar te willen dienen. Een derde dienst vermindering zou enkel kunnén toegestaan worden aan dezen die het voor hunne inlij ving zouden gevraagd hebben. Deze zouden dan een lichaamlijk en wetenschappelijk onderzoek moeten ondergaan. De besten zouden eene afzonderlijke mili taire opleiding ontvangen en na 4, 5 of 6 maanden appointé zijn, instaat om dienst te doen als koporaal. Zij zouden huiten hunne diensten nog voortgaan met afzon derlijke lessen om koporaal en sergeant te worden. De andere milicianen zouden ook afzonderlijke lessen krijgen om appointé en koporaal te worden. Beide reeksen zouden hunne galons van koporaal ontvangen en na den tijd van 1 j. in onbepaald verlof worden gezonden. Do kandidaat-sergeanten zouden een of twee maanden terug woruen binnen geroepen om de galons van sergeant te ver overen, en dan hun diploma te behalen van onderluitenant der reserve. Zoo zouden de kaders allerbest worden samengesteld.... Wat de galons belreft, daar zijn we gerust in maar dat onze jongens er op 1 jaar kon den afgeraken, mits betamelijk voorwaarden dat valt ons in den smaak. Hoe minder corveé, hoe liever en hoe beter Uoor het gerecht gedaagd Do uilgever van de Peuple is voor het gerecht gedaagd door de zendelingen van Kwango, die door het blad belasterd waren, doch waarvan het rood orgaan het antwoord weigerde op te nemen. Ingevolge art. 13 van het dekreet van 20 Juli 1831, komt het blad van lieer Vandervelde voor 't gerecht. Kegal voor het gerecht! Een priester van de omgeving van Brussel was door de Peuple en 2 andere liberale bladen beschuldigd, den haat en het geweld to prediken: en de ophitser te 'zijn van een schandaligen veldtocht gevoerd tegen een liberalen onderwijzer en zijne familie. De priester heeft de drio bladen voor het gerecht rekenschap gevraagd. Herinneren wij dat we gisteren nog meldden dat de Peuple en een 20tal andere goddelooze bladen door broeder Heimet voor de rechtbank zijn getrokken... Zou de Peuple ons niet willen zeggen, waar de lasteraars zitten Hij zal wellicht geen goesting hebben om te antwoorden. ftSaBa- wie zou dit gedacht hebben?De socialisten hebben ook heftig verzet aangeteekend tegen de hande lingen van Marquet om een politiek mandaat to veroveren. Maar nu keert de kaart. M. Marquet stuurt aan een der socialistische bladen een recht van antwoord waarin hij herinnert dat hij nog borg staat voor eene som van 50,00(3 fr. in de Crédit Général Liègeois ten voordeele tan de Populaire van Luikeene socialistische instelling Verleden week heeft dezelfde coöperatief hem nog een nieuw uitstel van betaling gevraagd voor de coöperatief van Angleur En M. Marquet voegt er bij Ik kan u nog zulke feiten met dozijnen aanhalen.Doch ik behoud zo voor,tot het u belieft, nog verder te pole- mikeeron. A'lez, toe socialistische bladen, toont nu eens dat ge M. Marquet durft affronteeren... Hoe toch alles aan 't licht komt Een majoor der artillerie, die gisteren mor- gend rond 9 uro te paard door do Lorrein- sclie dreef reed, zag eensklaps een man aan den tak van een boom hangen. De officier stelde vast dat de man reeds op gehouden had te leven, en ging de policie verwittigen. De policiekommissaris begaf zich onmiddelijk ter plaats en deed het lijk naar het doodenhuis der gemeente overbren gen. Volgens do verklaringen van den ge neesheer, die het lijk onderzocht, kon de dood nog maar een paar uren ingetreden zijn. Op liet lijk, dat van een 45jarige werk man schijnt te zijn, werd noch geld, noch identiteitsbewijzen gevonden. Hot signale ment van den wanhopigen werd aan al de kommissarialen van den omtrek medege deeld. Uit Glasgow wordt een dramatisch incident vermeld, dat onlangs, in Schotland, tijdens een sneeuw tempeest plaats had. Een herder, Cameron genaamd, was met zijn 12jarig zoontje naar Tarbert, gelegen op 7 mijlen zijner woning gegaan, om er eenige dringende zaken af te handelen. Toen zij le Tarbert hadden gedaan keerden zij naar huis terug, doch er hing storm in do lucht, en vuiler en zoon besloten de heide door te trek ken, om den weg Le verkorten. Nauwelijks bevonden zij zich in volle vlakte, of een vreeselijk sneeuwtempeest barstte los. Tevens viel de avond spoedig in en wel dra verloren de herders hunnen weg in de heide. Do arme kleine afgeiqat en bibberend van koude viel ten gronde en bleef bewuste loos liggen. De vader ontdeed zich van zijn mantel, draaide er zijn zoontje in en zette moedig zijn weg voort, doch woldra be merkte hij dat allo hulp vruchteloos was cn de kleine reeds bezweken was. Hij legde het lijkje op een heuvel, waar hij het gemakkelijk zou kunnen weervinden, en zei te zijn weg voort. Na zeventien uren gegaan to hebben be reikte hij eindelijk zijne woning. Met eenige vrienden ging hij daarna het lijk van zijn zoontje halen. ZEVENDE LIJST Overdracht der vorige lijsten 22,118.24 Baron en baronnes de Troostenbergh, 100 M. Lode wijk Moens, Aalst, 50 M. Th J orden*, pastoor, Meerbeek, 50 De Dameu Benediktienen, Luik, 100 W., Bergen, 100 TotzielerustvanL. P., 50 M. en Mev. Edouard van Overheke, 100 Mej. Maria Rabau, Brussel, 100 Mej. Cl. van Malder, id., 100 Baron Surmont de Volsberghe, Gent, 100 M. X. P., Gent, 100 H. Vader, zegen mijne parochie, dekenij Ronse, 100 Mej. Van Naemen, Sint Nikolaas. 100 M. en Mev. Libbrecht, Gent, 100 M. en Mev. Jos. de Hemptinne, Sint Denijs- Westrem, 100 M. en Mev. Lodewijk Halleux, Gent, 100 A. en E. V. M Nukerke, 100 M. en Mev. J. Landrmu, Gent, 100 Pare en Doktor Masen, Gentbrugge, 150 De pastoor en onderpastoors van Harelheko, 50 M. en Mev. Kervyn d'Oudt Mooreghem, Mariakerke, 50 Graaf en gravin D. Goetbals, Gent, 50 L V., Gent, 25 Naamloos, Denderleeuw, 25 Naamloos. Sint Martinus, Aarlen, 50 Familie Heptia, Luik, 100 Algemeene Overste der Zusters van het Heilig Kruis, Luik, 100 Baron O. de la Rousselière. id., 100 II. Vader, zegen uw kind, C. O. N. 40 De opzichttivs diocesaneu van Luik, 25 rwrzet, vikaris-generaal, Luik, 50 Kanunnik L. V. G., Mechelen, 50 M. en Mev. Biebuyck, Ieperen, 100 Zusters Ursulienen, Saven them, 100 M. A. Delvaux de Fenffe, Luik, 100 Kanunnik Heineryck, Leuven» 50 Kanunnik Simons, Jette, 25 Lecocq, Constantinowska, 100 Leve de Paus, 100 M. en Mev. Vermeulen de Mianoye, 100 M. Van der Eist, Brussel, 100 M. V. Jhefebvre, burgemeester, Harelbeke, 100 Baronnes van Cal oen, geboren gravin de Gourcy "-erinchamps, Brugge, 200 Baron en baronnes Ernest van Caloen, id., 100 S. A. S., Brugge, 25 Mej. Breydel, Brugge, 50 Kanunnik Iserbyt, pastoor van St-Sauveur, id. 50 M. Leon Kervyn de Meerendré, Lid der Bestendige Deputatie, id., 100 M. J. Dujardin-Allard, Leuze, 30 Gift aan God, 5 Voor de genezing, G., 1Op dat onze goede inzichten... V. A., 1; Tereere van Sint Antonius, Welkenraedt, 1M. F. Luyckx, Lommei, 5 A. T. L., Rousbruggbe, 10God bescherme den Paus, onze familie en bet land, 10 D. S. A., GentTwee abonnenten, 7 J. H. en B. B., 5 M. C., Bercheni, 3 Een abonnent van Beernissem (Sint Truiden), 10 Naamloos, Gent, 20id., id., 21* De Kring God en Vader land id., 20 Naamloozen, leve Sint Eloi, 5 Cf. Lemayeur, Ledeberg, 3Een priester van Luxemburg, 10; Naamloos, Aarlen, 1,25; Klein Brucker, id.. 5 M. Rommès, pastoor, Schock- ville, 10 Heilige Vader zegen mij, 20 Martha en Maria, Luik, 20; Naamloos, id., 5 M. D., id.,2;M. en Mev. P., id., 20; Een abonnent, L. T., löJany, Molenbeek. 5 Vier katholieke families. Tongerloo, 15 Heilige Vader, zegen ons, V. R., Mechelen, 5 Heilig Hart van Jezus, zegen ons, 5 M. en Mev. Andriaan Van der Eist-, 20 Emile K., 10 Mijne genegenheid aan Zijne Heiligheid Pius X, Brugge, 10 M. en Mev. de Meurisse, Moerkerke, 10 Een priester van Brugge, 22. Totaal 26,401.49. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallió, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. Een man onder eene Twee aardewerkers waren Vrijdag mid dag op de Emiel Bockstaellaan, te Laken, bezig een put te graven, voorliet leggen een er riool. Twee mannen waren er aan het werk, op eene diepte van 3 m. 50, toen eens klaps eene instorting plaats had. Een der werklieden kon nog tijdig ont vluchten, doch de andere werd onder eene aardmassa van minstens 1 m. 50 hoogte begraven. Spoedig werden de reddingswerken aan gevangen, doch 't was slechts na een half uur krachtinspanningen, dat zes werklieden er konden in gelukken, het slachtoffer, dat reeds het bewustzijn verloren had, le be vrijden. Onmiddelijk werd een geneesheer ter plaats geroepen, dio zijne beste zorgen aan liet slachtoffer toediende. Deze was ge kwetst aan de been on en bad erge inwendige verwondingen. Het slachtoffer, zekere Jan V...., 30 jaar oud, wonende te VVondelgem, werd naar het gasthuis overgebracht. (NADERE BIJZONDERHEDEN^ Volgens inlichtingen ingewonnen op het bureel van den burgerlijken stand, is er tot hier toe, nog niet een sterfgeval. Velen stel len het beter, anderen zijn gered. Doctor Georges De Cock, is sedert de eer ste ziektegevallen dag en nacht te been, als ook andere geneesheeren. De beenhouwer, bij wien de kipkap .gekocht werd, heeft zelf twee slachtoffers in zijn buis, die er van geëten hebben. De man is van Beveren af komstig en woont bier 3 jaar op de baan van Antwerpen. Er zijn hier allo geruchten ovor in omloop. Geneesheeren zeggen da de ver giftiging te wijten is aan het gebruik van azijnzuur, een giftmengsel door dezen die hel gebruiken niet gekend, cn in sommige vleescbsoorten door menschen gebruikt. Andoren beweren dat do beenhouwer zon der weten een stuk vleesch kan gekocht hebben, van een baanman, van een beest, dat aan koolziekte leed. Hetgeen het waar schijnlijkste klinkt, is dal de kipkap in oen koperen ketel moet gekookt zijn. Volgens wij vernemen, ligt er eene vrouw nog zeer slecht te bed. In eene herberg, is man, vrouw en dochter gered, maar de broe der van den baas, die er inwoont, is nog erg ziek. Het parket wordt verwacht. Hot on derzoek zal de zaak wel ophelderen. Een vreeselijk drama der jaloerschheid heeft in de buurt van Differdange plaats go- had. Een werkman, Willem Feil, 36 jaar oud, wonende nabij Hussigny (Fransche grens) had sinds eenïgen tijd twee zijner gezellen, een Franschman, Pieter Basler en een Duil- scher Marol genaamd, bij hem in den kost. Ten rechte of ten onrechte beschuldigde Feil den Duitscher betrekkingen met zijne vrouw te hebben. Ook ontstonden schier ge durig twisten in het huis. Gisteren avond kwam Feil erg bedronken te huis en weldra ontstond een nieuwe twist. De Duitscher en de Franschman verstonden zich echter goed, en op minder dan geen tijd, was Feil aan de deur gezet. Woedend trok Feil naar Differdange en kocht er een revolver. Hij liet het wapen laden en keerde dan naar huis terug. Binnentredend,, vond hij zijne vrouw met de twee mannen in de keuken. Hij loste eerst een revolverschol op Marol en kwetste hein zeer gevaarlijk in den buik. Basler wilde tusschenkomen om Feil tot kalmte aan te zei ten, doch hij kreeg een kogel in den slaap en plofle dood ten gronde. De moordenaar loste dan nog een schot op zijne vrouw en verbrijzelde haar den rech terarm. Feil werd kort nadien door de toegesnelde geburen aangehouden. Zonder de tusschen- komst der policie ware hij door de veront waardigde menigte gelyncheerd geworden. Utt Brussel komt ons deze brief toe. Zaterdag 13 Januari. De koning is hersteld. Sommige bladen hadden daar een voorwendsel ingezien om met Nieuwjaar niet le moeten ontvangen, daar do koning en mishagen bad in een per- sonnagie juist alsof de koning do grip niet kon krijgen juist als alle andere menschen. De redevoeringen in het Paleis uitgesproken moeten voorafgaandelijk aan den koning onderworpen worden het ware dus voldoen de de zinnen weg te nemen die hem niet zou den bevallen. Het is zeer laat op bevel van den geneesheer de ontvangsten zijn afgezegd, te middernacht is aan alle Hooge Waardig heidsbekleders en Hooge Beambten een staalstelegram gezonden. Deze beslissing in extremis heeft in vele huishoudens aangena me toon eel Ij es doen beleven. Men had immers al de kleine telegramdragers bijeengeroepen en deze gingen om 5 uren 's morgens aan allo deuren bellen, alzoo vooral de meesters en meesteressen wakker schuddendo dio op hunne beurt hunne meiden gingen roepen om te gaan zien wat er gaande was. Een nachtte- legram lieeft altijd iets onrustwekkend. Maar wat ontgoocheling voor aide generaals, ambtenaars, burgemeesters, akademiekers, die gedurende 8 dagen op papier gezweet hebben en koortsachtig hun woordenboek geraadpleegd hebben om oenigo volzinnen aaneen te rij gelen ter eere van HH. Maje steiten. Feitelijk kunnen die kleine «discour sen naaste jaar nog dienen, daar ze toet altijd hetzelfde blijven. Donderdag morgen heeft de koning een ministerraad voorgezeten. Men heeft zich met verschillende wetsontwerpen bezig gehouden om aan het Parlement t' onderwerpen en namelijk ook met het ontwerp dat strekt om hel getal kamerleden on senators le verhoo- gen door de vermeerdering der bevolking. 7.423,784 inwoners gedeeld door 40.000 geeft 185 zetels en een overschot van 23,784. Onder volstrekt algemeen oogpunt zouden er 19 kamerleden moeten bijkomen maar hot is aangenomen dat men nooit stilblijft dan bij een paar cijfers. Zoo men onkel 18 leden bijbrengt dan zouden er6374Sinwoners zonder vertegenwoordiger zijn. Overigens sinds een jaar is do bevolking ongetwijfeld zoo ver gestegen dat zij toelaat het getal kamerleden op 186 te brengen. Aan die be slissing heeft zich liet kabinet gehouden. Brussel krijgt 5 nieuwe kamerleden, Ant werpen en Charleroi 2 en de twintigste komt

De Volksstem | 1912 | | pagina 1