Afgevaardigden en Poll BUITENLAND. ONZE VOLKSREIS NAAR ROME FRANKRIJK BRAZILIË VEREENIGDE STATEN TÜRKYË. OOSTENRIJK EEN NIEUW VLAAMSCH TOONEELSTÜK De Katholieken en het Onderwijs Herdersem 11 EN 15 JANUARI 1912 Het is een troostwekkend verschijn sel, dat onze landelijke bevolking, iets van hare aloude onverschilligheid heeft afgeschud en dat het regelen der kieszaken met aangroeiende belang stelling wordt gevolgd en besproken. Onze partij heeft niets te vreezen, hare instellingen, inrichtingen, en kiesbe- werkingen voor de klare zon te bren gen... Men spreekt dikwijls van konkel foes, maar dat is een woord, dat aan onze partij veel min dan aan gelijk welke andere, is toe te passen. Immers de standregelen onzer Arron- dissementskiesvereeniging zijn opper best en geven aan elk zijn recht.Hunne toepassing hangt enkel af van den goe den wil der overheden in de gemeen ten en daar zou wellicht nog iets aan te verbeteren zijn. Nu heeft men aan die overheden zekere vrijheid gelaten om de afgevaardigden aan te duiden of te laten aanduiden. Het ware wen- schelijk, ja zelfs noodzakelijk, dat er maar ééne en zelfde manier mochte bestaan en dat op alle gemeenten van ons Arrondissement.Men spreekt veel, en met recht over zekere slaapziekte (op politiek gebied) waarvan de groo- te massa der kiezers zouden zijn aangetast, slaapziekte die niets dar. schadelijk kan zijn voor onze heiligste belangen. En inderdaad op het groot ste getal der buitengemeenten bestaat er weinig politiek leven, 't is te zeg gen te. weinig geestdrift om als eeue hoofdzaak te aanzien, alles wat den vooruitgang en de bevestiging onzer gedachten zou kunnen kracht bijzetten. Een goed middel om tot die ontwa king mee te helpen, ware het regelma tig aanduiden der afgevaardigden door al de kiezers, die op meetingen en voordrachten zouden genoodigd wor den, om hen met de politieke omstan digheden en noodwendigheden bekend te maken, hen de belangrijkheid doen uitschijnen hunner medewerking niet alleen op den dag der kiezing zelf, maar voor den poll, en voor de kies- bewei king. Eenieder heeft er belang in, dat het land goed bestuurd worde, dat al onze vrijheden gewaarborgd worden, dat alle'middelen van vooruitgang worden aangewend, dat de weistand van ons, duurbaar Vaderland niet in gevaar worde gebracht, door de uitzinnig heden der socialisten, de ongodsdien stige strekking der liberalen en door de veranderlijkheid en grillen eener partij die door haar laatste verraad de oogen der blindsten heeft opengedaan. Daarom moet iedere katholieke kiezer op de hoogte gehouden worden van h 'tgeen er werkelijk gebeurt, daarom moet hij het recht hebben zijnen zeg te hebben, en een goede keus te doen van de personen, die in zijnen naam te Aalst zullen gaan de kandidaten aan duiden. De afgevaardigde moet werkelijk door de kiezers worden aangewezen, en dat wel na eene bespreking der be langen der partij. Dit zou een weinig meer leven, politiek leven bijbrengen; het deel verantwoordelijkheid dat de kiezer zou voelen, zou hem aanzetten de politieke gebeurtenissen van wat dichter bij te volgen hij zou langza merhand hij voorkeur de politieke ar tikels lezen, liever dan moorden, dief- lens, krakeelen of sporten van allen aard. De sociale beweging, die enkel eene uitdrukking is van het politiek leven, zou in hem een medewerker, zelfs een bewonderaar vinden, en de sluimerende krachten zouden ontwek ten en wonderen verwekken. Wezen wij niet hang van onze goede katholieke kiezers, zij zijn onze macht en onzen steun, geven wij hen hetgeen hen toekomt in 't bestuur onzer partij, en hunne dankbaarheid zal in werk zaamheid veranderen tot groot heil van God en Vaderland. Een lezer van den buiten. DE VOLKSSTEM Eene ouderlinge levend verbrand Nabij Marseille is de 8('j trige weduwe Traiichat in den haard gevallen en levend verbrand. Men vond nog slechts haar ver koold lijk. Lord Asquith te Toulon Lord Asquith, die zich naar Napels be geeft, om er zijne vorsten af te wachten hij minne terugreis van Indië, is gisteren avond te Toulon scheep gegaan aan boord van den 8toomer Otway. Eene ontvangst had ter dier gelegenheid plaats aan boord van den stoo mer. Pollcleagenten gekwetst Twee policieagenten wilden in do Noord statie te Parrjs, zekeren Martin, een dok werker van Levallois aanhouden, die er ver scheidene voorwerpen verbrijzeld had. Mar tin bood echter hevigen tegenstand en een der agenten, door een voetstamp in den buik getroffen, moest naar het gasthuis overge bracht worden. Martin kon evenwel over meesterd worden. Hij kwetste ook nog een agent in het gelaat. De brutale dokwerker werd opgesloten. Dubbele moordpoging Te Parijs ontstond verleden nacht in de Lombardenslraat een gevecht tusschen de genaamden Louis Lefevre en Jules Chauvin. Deze laatste bekwam verscheidene messteken en moest in hopeloozen toestand naar het gasthuis gevoerd worden. Een ooggetuige, Edward Payard, die den dader wilde ontwa penen, werd ook aangevallen en kreeg ver scheidene messteken. Nog een slachtoffer Een handelaar van Villemomble, M. Ali- mandi, die bij de spoorwegramp van Bondy erg gekwetst werd, is thans ook aan de ge volgen overleden. Er zijn nu reeds tien doo- den. De toestand van verscheidene gekwetsten is nog zeer bedenkelijk. De ramp van Angouiême Gisteren hadden delijkplecbtigheden plaats van de ongelijkkige werklieden, die in de ramp van de hronsgielerij het leven lieten. Meer dan 10.000 personen woonden de lijk- plechtigheden hij. Verscheidene redevoerin gen werden uitgesproken, door de afgevaar digden der minis teriën enz. Erge onlusten Uit Baliia wordt gemeld dat aldaar erge onlusten uitgeborsten zijn. De handel ligt stil. Het fort St-Marcel heeft liet paleis ge bombardeerd. Brand ontstond in het paleis, alsook twee aanpalende woningen werden vernield. Een oorlogschip is naar Bahia ge zonden. De reusachtige brand te New-York. De kelders der groote verzekeringsmaat schappij l'Equitable zijn ongeschonden. Ook de hrandkofiers hebben niet geleden. Men denkt dat dezelfde vaststellingen zullen kun* nen gedaan worden in de andere versterkte kelders. Er wordt geschat, dat de pompiers ongeveer 1 miljoen hectoliters water over den vuurpoel gegoten hebben, en dat zulks aan de stad New-York rond de 500.000 fr. gekost heeft. Een schip door slangen overrompeld. Een Duilsche stoomer, uit Calcutta te New-York aangekomen, heeft eene eigen aardige reis gehad. Te Calcutta had men eene kist. eene verzameling slangen inhou dende, opgenomen.Vier dagen later bemerk te men, dat de kist ledig was en de slangen zich van het schip hadden meester gemaakt. Een matroos werd door eene slang gebeten en bezweek kort nadien. De bemanning sloot zich op en het schip was schier hulpeloos. Toen het schip te New-York aankwam, ver haasten do matrozen zich, in allerijl te vluchten. Thans is men bezig helschip van de slangen te ontlasten. De koude. Gisteren toekende men te Gook (Minneso ta) eene temperatuur vau 49 graden Fahren heit onder zero aan. Een Bulgaarsche aanslag. Eene bende Bulgaren heeft te Zilkowa verscheidene bommen geworpen, in eene vergadering van Turken, die eene genegen- lieidsbelooging jegens Bulgarië op touw wildon zetten. Twee en twintig personen werden gedood en dertien erg gekwetst. Zes Bulgaren werden aangehouden. Een bakker-giftmenger Een bakker van Podgruze heeft eene gan- sche familie, bestaande uit tien personen, vergiftigd. Heel de familie is aan de gevol gen bezweken. De ellendeling pleegde zijne misdaad, om dat hij de oudste dochter niet ten huwelijk gekregen had. Een en dertigste vervolg Het Venetiaansclie Paleis(Palazo Vene- zia) op het Venetiaanscli plein staande, is geheel in florentijnschen stijl, en zeer zwaar gebouwd. In 1455 werd met den ophouw begonnen en de steenen van het Colyseum werden er voor gebruikt. In 1560 werd liet paleis door paus Pius IV aan de Venetiaansclie ropubliek geschonken. Thans verblijft de Oostenrijk- sche gezant bij den H. Stoel in het paleis. Men kamt zoo aan den Noordkant ran het Capitool. Hier worden reeds ginds 1885, dus bijna 27 jaar horstellingen aan gedaan. Men richt er het gedenhleeken van Victor- Emmanuel op, en verscheidene groepen huizen zijn afgebroken,om te maken,dat men een schoon zicht heeft van den kant van deD Corso. Eene straat, de via di Marforio, leidt naar het Forum. Daar mogen echter geene rijtui gen door. Heel in het begin van do via di Marforis treft men links het graf van C. Poblicius Bibulus aan, die leefde in de eerste eeuw voor J. C. Dit graf werd aan den man toegestaan door de senaat en het Roomsche volk voor bewezen diensten (honoris virtu- lisquo caussa.) Van de Venetieplaals loopen ook nog straten, ten Oosten naar het Forum van Trajan en ten Westen naar de Sint- Marcuskcrk, staande op de plaats van die naam. Het portaal dezer kerk werd in 1466 gemaakt door Giacomo da Pietrasanta. Dt- mozaïeken welke den vloer versieren, dag- teekenen uit de Vin6 eeuw. De via di San Marco eindigt aan de via d'Aracoeli, welke links naar do Piazza d'Ara- coeli en naar het Kapitool en rechts naar de Piazza del Gésu loopt' Ten Oosten van de Piazza Venezia, ver rijst het Palazo Colonna, tusschen de Piazza S.-Apostoli en de via Pilotta. Ton Zuiden komt dit paleis uit in de Nationale straat. Het paleis Colonna werd opgebouwd in 1417 door Martin V, maar later en bijzonderlijk in de XVII6 en XVIII® eeuwen veel ver groot. De galerij Colonna bevindt zich op het eerste verdiep. Om ze te bezoeken gaat men de poort uitgevende in de Via Pilotta n. 17, binnen. De galerij is alleen op Dins- Don en Zaterdag open van 10 tot 3 ure. Men treft er vooreerst eene heele verza meling familieportretten aan, gepenseeld door P. Novelli en Van Dyck. Verders be staat de galerij uit schilderijen van Bonifazio I, Palma de oude, Mario dé Fiori, Carlo Ma- ratta, Gaspard Poussiu, Garrache.le Spagna, le Titien, Giovanni Bellini, Mahuse, Jules Romain, Giovanni Santi, enz... De tweede zaal is bijzonderlijk prachtig versierd. De zoldering, dagteekenende van do XVII6 eeuw, stelt den slag van Lepante vóór. Aan den Noordkant van het Pallaza Colon na heeft men de ICerk der SS. Apostoli. Deze kerk werd in het begin der XVIII6 eeuw herbouwd en in 1871 geheel liersleld. Het portaal, uitgevende op de Piazza SS. Apostoli, dagteekentin de jaren 1500. Onder het portaal, links, het gedenktee- ken van den graveerder Giovanni Volpato, door Canova (1807) rechts, een antieke arend, in eene lauwerkroon, afkomstig uit het Forum van Trajan. Binnen de kerk, aan het einde links, heeft men het graf van Paus Clement XIV6 door Canova gebeeldhouwd. Verder heeft men dan nog, de grafzerk, door Sixtus IV opge richt aan zijn neef, Pietro Riario. De zoldering is versierd met eene gewone schilderij, de val der Engelen, welke noch tans een machtigen indruk maakt. In de onderkerk treft men het graf van Raphael della Rovere, Vader van Jules II, Onze vriend, M. Albert Claevs, van Lok ren, die zich op het Vlaamsch Letterkundig gebied reeds zoo wat in allo omstandighe den schrijven, voordrachtgeven, enz., wist te onderscheiden, li«-pft thans een nieuw Vlaamsch gewrocht afgemaakt, 't Is een tooneelsluk, een sociaal drama, geheel naar het leven weergegeven. Men weet dat de haarsnijderij te Lokeren en te Zele veel werklieden telt. Welnu 't is uit liet droeve leven der haarsnijders, dat de koene Albert Claeys ons ©ene aangrij pende schels afschildert. Verleden week gaf hij in het Vlaamsch Huis, te Gent, eene lezing van zijn libretto en velo letterkundigen van naam, tooneel- kundigen, dagbladschrijvers, enz., hadden do uitnoodiging volgaarne aangenomen cn kwamen luisteren. Boer Nobels, de lield van het stuk, is achteruitgeboerd en door allerhande te genslagen gedwongen, moet hij zijne kinde ren tehuis laten vellensnijden, om voort te kunnen. De oudste zoon is reeds ziek, de tweede heeft meer goesting om soldaat en dan gen darm le worden en do dochter, Clara, doet alleen het vellensnijden voort, 't Steekt Boer Nobels tegen, doch liet kan niet an ders, 't is do eenige redplank... Ten andere, do doktor, die den oudsten zoon verzorgt, verwittigt Boer Nobels, dat zijne dochter zich laten verleiden heeft... Nieuwe ramp, tegenslag te meer... In het 2® bedrijf zijn wij in eene andere haarsnijderswoning, 6 j. later.Wij vinden er Clara weder, met haren man en haar zoontje. Ook Boer Nobels woont hier, daa zijn hof afgebrand is. Wij zien het jammer lijk leven van den armen knaap, die door zijn steeds dronken stief vader onmenschelijk mishandeld wordt en dezen moet helpen in de snijderij van schoolgaan is er op zij zesjarigen ouderdom reeds geen spraak meer, De gendarm komt zijn vader bezoeken en ter dier gelegenheid zegt de kleine Frans een fabelken op, over een dronkaard die vrouw en kind mishandelt... De woorden van den kleine snijden door het hart van Boer Nobels en zijne dochter. Beiden barsten in snikken los. De zoon Nobels, do gendarm, begrijpt. Ilij vraagt aan zijn vader bij hem zijn in trek te nemen, daar hij hier door den dron kaard als lastdier behandeld wordt, doch de edele man wil nietHij wil de kleine Frans beschermen en zal blijven..,. Als het gordijn voor het derde bedrijf op gaat, bevinden wij ons ten huize van een haas. Boer Nobels is dezelfde niet meer, hij wordt door eene hartziekte gekweld. Even wel werkt hij nog mede in de maat van liet mogelijke en met kleinen Frans, gaat hij hel werk inleveren. Samen met zijne dochter treden zij den winkel,tevens herberg,binnen Er wordt over de familie Nobels gesproken en de bazin, vraagt of de arme Frans reed: goed medewerkt. Het moederhart van Clara bloedt, hij het fcooren dier woorden en zij snauwt haar toe, dat liet beter ware,' dal haar man wat meer naar huis, en min ii hare herberg bracht,en de kleine naar school kon gaan. De bazin beklaagt Fransken en beklaagt Clara, en dan moet Nobels nogmaals liooren. hoe zijne dochter in liet ongeluk gedompeld werd. Dat is te veel voor Boer Nobels. Hij zakt ineen en is een lijk. M„ Claeys werd door al de aanwezigen warm geluk gewenscht over zijn werk. Allen waren het eens, om te verklaren, dal er in het werk uitstekende, indrukwek kende, roerende toestanden voorkomen, die het tooneelwerk een machtigen bijval waar- horgen. L. II. Hoe menigmaal reeds lieeft men de katho lieken het verwijt naar het hoofd geslingerd dat zij de vijanden zijn van het onderwijs Niets nochtans is valscher, en onze tegen strevers dio deze woorden gedurig in den mond hebben, liegen en weten dat zij lie gen. Wie heeft er in onze streken de bescha ving en liet onderwijs gebracht? Zijn liet niet die moedige geloofszendelingen, den H Livinus, den II. Amandus, den II. Martinus en meerandere, die ten prijze van hun leven onze barbaarsche voorouders kwamen onder wijzen Nevens de kapel,die zij met eigen© handen optimmerden, bouwden zij altijd eene school waaruit de eerste stralen der geestontwikk ling voortsproten. Zóó doen nog onze moe dige missionnarissen, die, ovenals wij, gelas terd worden en die ook in verafgelegene streken hun leven ten pand stellen voor de verheffing en onderwijzing van 't volk. Is het niet in de kloosters dat de kiem der wetenschap, ons door Rome en Athencn overgelaten, bewaard en ontloken is. Nooit zouden de handschriften en de kennissen van den ouden tijd tot ons gekomen zijn, hadden de monikken, met een engelachtig geduld, deze geschriften niet ontcijferd en vertolkt. Waren het de monikken Orthon en Ardoin niet die het huidig alphabet hebben uitgevon den Alle de bijzonderste uitvindingen der mid deleeuwen zijn toe t© schrijven aan.,, dom pers. Albert le Grand vond het kompas uitde monik Roger Bacon liet buskruit Guy d'Arrezo de zeven noten van het muziek. Het warnn de monikken Lona en Baccarra die de wetten der electriciteit uitvonden en aanleerden. En reeds van over eeuwen on derwijzen in 85 verscliillige talen, bijna in alle landen der wereld, de geleerde orde der paters jezuïeten. Wie haeft er in ons land het onderwijs uit gebreid? Sedert 25 jaren is er in deze vertak king, zoowel als in andere vakken, eenen vooruitgang gedaan, die vroeger sinds eeu wen niet bereikt werd. De beronp- en vakscholen zijn overal als het ware bij tooverslag uit den grond opge rezen en het degelijk onderwijs dat men er geniet, doet reeds overal zijnen weldoende» invloed gevoelen. Alle deze gestichten zijn te danken aan de edelmoedigheid van de katholieken, die ge durig bewijzen geven dat zij niet tegen hel enderwijs zijn, daar zij onophoudend hen do grootste geldelijk opofferingen willen ge troosten. Waar zijn uwe schplen, heeren tegenstre vers? War zijn uwe onderwijsgestichten door nwo penningen gebouwd en onderhouden t En juist gij die nooit eeneu cent hebt gt» stort om het onderwijs uit te breiden of t© ondersteunen, doet ons het verwijt dat wij de vijanden van liet onderwijs zijn. Huichelen, liet volk vleien, misleiden en opmaken tegen alles wat goed en deftig is, dat is de eerlijke rol die gij speelt. Wij, wij beminnen het volk maar vleien het niet. Wij schenken aan liet volk daden en niet ij dele woorden Wij weten dat het beste middel om het volk te veredelen en groot te maken liet onderwijs is en wars voor allen laster en verwijt zullen wij op den ingeslagen weg voortgaan en alle middelen in liet werk stel len om den geest van het volk met grondig© en gezonde kennissen to verrijken. Wekelijks zullen wij in ons Zondagnura- mer eenen leergang van Yolhslnderricht geven. Voor het grootste getal der werklieden eindigt alle onderwijs hij het verjaten der lagere school. Onder dezen nochtans, vindt men zeer begaafde en verstandige lieden, die liet verre zouden gebracht hebben, hadden zij de gelegenheid gehad zich op de studie to© te leggen. Waarom zoude de weetgierigheid dier brave menschen niet voldaan worden?Waar om zouden wij ons de moeite ontzien tien, in duidelijke en verstaanbare woorden, de ken nissen mede te deelen, die hunnen geest met eene nuttige wetenschap zal verrijken Daarom zullen wij in ons Zondagnummer, te beginnen van de toekomends week, onzen leergang aanvangen. Wij zijn overtuigd dat dit welgekomen zal zijn bij de talrijke lezers van De Volhsste?n. Veel tijd en... broeken hebben wij op de schoolbanken versleten, om de wetenschap pelijke pillen dag op dag in te slikken. Wij zullen in eene klare en duidelijke taal onze beminde lezers bekend makeu met all© wetensweerdiglieden die hen nuttig en aan genaam kunnen zijn. Gansch do schepping erdient onze bijzondere aandacht en door inniger kennis van hotgeen wij rondom ons ontwaren, zullen wij natuurlijker wijze ge dreven zijn tot Dezen, die alles geschapen haefj; en wiens almachtf wijsheid en goed heid in alles uitblinkt. Cccli et terra enarant gloriam Domini. Vooraleer het geschapene te beschrijven zullen wij eerst een woord zeggen van den Schepper. Leerzuchtige lieden volgt dezen leergang, gij zult er nut en vermaak in vinden. F. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari, had voor eene proppensvolle zaal en een deftig publiek de jaarlijksche veitooning plaats, in de ru!m© /.aal van liet klooster te Herdersem. De bur gerij van de omliggende gemeenten was er vereenigd, alzoo een blijk van genegenheid gevende aan de steeds gunstig gekende too- neelmaatschappij De Vriendenkring Wij waren in onze verwachting niet t©- leurgesteld, want zij hadden ons iets bijzon ders, iets puiks voorbereid Zoo vergastten zij ons op eon uitgelezen dramaDe Vreemdeling met zedelijke strekking, wel ke ons een echt tafereeltje onzer hedendaag- sehe tijden voorstelde-, namelijk daarin toont men hoe een ongelukkige werkman door de verderfelijke leer der socialisten misleid, alle evoel van medelijden verliest, ja zelfs aaQ ijne heiligste plichten le kort blijftmaar hoe liij eindelijk overwonnen door de goed heid en de menschlievendheid van eeneu vreemdeling, nadien zijn eigen broeder, tot hetere gevoelens komt en vaarwel zegt aan die bedrieglijke dwaalleer. Ruimschoots was er gezorgd voor het ver makelijke, iels waarin deze tooneclmaat- schappij uitmunt. Zoo gaf gij op echt pret tige wijze en tot eenieders voldoening ons ten hoore liet Verloren Schaap, on do Nacht wakers van Geeuweghem twee stukken vol poetsen, grappen en geestige schetsen. Maar vooral met uw Cirk Barnum spant gij de kroon, want dit hebt gij op meesterlijke wijze wedergegeven en hier wil ik eene bijzondere melding geven aan uwr welgeoefenden troep, die door zijne luimige gebaren, zijne geestige zetten en koddige sprongen al onze lachspieren in beweging deed brengen,zoodat hel een lachen wras zon der einde, on een langdurig handgeklap het slot van dien pertigen en kluchtvollen samen zang begroette Waarlijk vrienden van Herdersem, gij hebt er een handje van om ons te verzetten en tranen te doen lachen gij kent het om ons een aangename en verzettelijke avond te verschaffen, gij haalt cr waarlijk eere van Daarom sturen wij u een blijde wederzien tot toekomende jaar. Een toeschouiver^

De Volksstem | 1912 | | pagina 3