Kent pij hun werk? OOR LOG 'T EEN EN T ANDER Dieven en brandstichters. De diefstallen in de staties BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. De Koloniale Raad IJSELIJKE DOOD Inbrekers aangehouden te Brussel. Italië en Turkyë HET CECIL1AFEEST Koninklijke Harmonie van Aalst Heildronk van M. Gheeraerdts Achttiende jaargang n7 13 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dëjnsdag 16 Januari 1912. ABONNEMENTEN: jfies maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fit TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728» Steenweg wan Waterloo» 728. I 9» Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieinvs (per regel) fr. 2,09 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Hymans, wiens redevoering van Donderdag, te Brussel uitgesproken, w ij hier op dezelfde plaats ontleed heb ben, heeft in enkele woorden ge- schelst, het groote werk, de buitenge wone bedrijvigheid, door de liberalen, geholpen door de socialisten, tijdens het openen van den Kamerzittijd aan den dag gelegd. Het is noodig hij de beschouwing van dat echt vaderland- sche, bij dat volksgezinde, bij dat overheerlijke werk, door die heeren afgelegd, stil te blijven. Volgens hij zelfheeft verklaard be slaat die arbeid maar twee deelenl.. Het bijzonderste deel is de ondervra ging, of veel beter en veel juister gezegd, de bezwaddering van heer Yar.dervelde op onze heldhaftige mis- sionriarissen Welnu, wij durven Heer Hymans, hier stout verklaren Groo- tere ezelarij, onder politiek opzicht, en van hun standpunt uitgegaan, kon de oppositie niet plegen. Door hunne aan vallen op personen, die door alle men- schen,zoowel door ongeloovigen alsge- loovigen, als het schoonste sieraad van het menschdom, worden aanschouwd, door hunne lastering' op die personen, is het gemoed van alle eerlijke lieden in opstand gekomen. En hadde M. Hymans heter de gebeurtenissen nage gaan, die zich in de katholieke pers, en die zich in die onvergeetlijke pro testmeeting te Antwerpen hebben voor gedaan; was M. Hymans, wat meer philosoof, kende hij wat meer practi- sche zielkunde, kon hij lezen in de harten van de kristene menschen hij zou mogelijk meer als verstomd staan, over de on uitdrukbare verontwaardi ging die zich heeft meester gemaakt van alle deftige, en vooral van alle kristene lieden. Ah Heer Hymans, zijn sommige kristene menschen in vo rige kiezingen zoo verblind geweest Ie stemmen voor uwe goddelooze politiek en voor uwe antiklerikale lijst, weest er van overtuigd dat er ditmaal geen ééne, geen enkele, zijne stem zal schen ken aan uwe handlangers. Vooral van wege het Vlaamsche land mag uwe politiek zich aan eene ware ramp, aan eone catastroof verwachten, Men randt in België niet ongestraft, niet ongevonnisd, de beste onzer Bel gische zonen aanmen werpt met geen modder,slijk en andere vuiln:s,naar die w ezens die in de eogen onzer gansche bevolking, als de uitdrukking van hel puurste hoogmenschelijk ideaal ver tegenwoordigen. Reeds heeft Antwerpen het eerste signaal gegeven, Zondag heeft Luik gesproken. Brussel cnGent zullen vol gen. en daarna zullen eerst voor goed, uwe schandalige aanvallen, het ver wacht uitwerksel verkrijgen. Uw 2e deel van uw kostbaar parlementair werk is geweest zegt ge De onder vraging van heeren Masson en Franck over den geldelijken toestand van liet land. Zeg, M. Hymans, zoudt gij den toestand van het liberaal bestuur te Brussel, van het liberaal bestuur te Antw erpen, van het liberaal besuur le buik, van het liberaal bestuur te Gent, tegen den landelijker, toestand durven vergelijken durft ge Zoudt gij het geldelijk bestuur van de 27 jaren ka tholiek beleid, durven zeilen tegen het liberaal beheer vau 1879 tot 1884 Durft ge Kunt gij antwoorden op hetgepe minister Levie, M. Hoyois, en staatsminister Woeste u hebben ge vraagd Durft go of kunt ge Zijt ge vergeten, of veinst ge het niet te welen, wat M. Picard, wat een Antwerpsche liberaal uit den boogen handelswereld, wat de vreemde groote dagbladen over België, en over zijn beheer, en over minister Levie hebben geschreven en herschreven Mannen, die in al hunne besturen, door alle verstandige menschen, ge kend en geboekt staan als de grootste geldverspillers en lastenjagers, van den oogonblik dat dit geld niet uit hun eigen zak moet komen, die mannen hebben het recht niet, het zuinig, het voortreffelijk, en onovertroffen gelde lijk beheer van onze katholieke minis ters over den hekel te halen. Om de liefde Gods, kijkt met uwe partij, kijkt met uwe partijhoofden in den spiegel, en zegt ons dan, onbewim peld, onpartijdig wie er in staat en ge zult zeggen Het is de partij, het zijn de mannen, die de schatkist van het land tot op don bodem hebben ge ledigd, die de lasten op eene buiten gewone wijze hebben verhoogd het is de partijdie in al de groote steden waar ze meester is, de bevolking'ver plettert onder hare kolossale belas tingen En huiten die ondervragingen van heetrenVandervelde, Masson en Franck wat hebt ge nog gedaan Niets, zegt ge Niets Dat is al uw werk En op dat werk durft ge boffen Op dat werk durft ge roemen Zoo Maar neen, M. Hymans, er is nog iets geweestde ondervraging over de wegzending van 26 socialisti sche werklieden uit hetliberaal fabriek van Cockerill. Die is er ook geweest. Waarom verzwijgt ge dat punt De Aalstersche liberalen nochtans beweren, dat gij, dat uwe partij, in de Kamers naar aanleidiug hiervan, zich heeft aangesteld als de grootste wel doenster, als de grootste verdedigster vanden w erkman.En waarom verzwijgt ge dat punt?.. Omdat ge weet dat zulks niet waar is, en daarom geven wij dit ter overweging aan onze libe ralen... En huiten dit? Wat nog Niets. De regeling van den huisarbeid de herziening van de pensioenwet van 1900 de uitbreiding van het vakon derwijs de vollediging van de wet op de werkmanswoningen het inrichten van kindertribunalen en meer andere punten, die bevat en aangekondigd waren in de troonrede door den ko ning zelf uitgesproken niets van dat alles is verwezenlijkt, omdat gij Mijn heer Hymans en uwe partij, geholpen door de socialisten, zulk voortreffelijk werk hebt afgelegd... Wacht maar, ons volk zal 't u leeren met Juni Neen, neen Geen uitweg mogelijk I Het rood blad der hoofd stad tracht uit de netten te geraken waarin de heeren Leonard. Eibers en Bastien het gestoken hebben, die zich tijdens hunne ziek ten door Zusterkens laten verzorgonDie heeren komen daar voor do geneesheeren, zegt het blad; en als zij bij die geneesheeren komen, vragen ze niet naar de meid; hekom meren zij zich niet om le weten welke meid zij in dienst hebben... Aangenomen dat de socialisten, dio groote liefdebeoefenaars zooveel zonderlinge liefde aan don dag leggen voor meiden, die toch ook deel mal; en van de werkersklasse of behooren de meiden tot de aristocratie Dit nog aangenomen, is het geen bewijs dat dio geneesheeren bekwame mannen zijn Zeer zeker, anders zouden de socialistische groote heeren zich niet bij de specialisten laten ver zorgen. En zijn het bekwame en geleerde specialisten, is zulks niet zooveel te grooter cere voor de Zusterkens, van door zulke ge leerde menschen, in dienst te wordon ge nomen De sooialisten zitten in 't net, en hoe meer ze spartelen om eruit te geraken, hoe meer zij erin verward geraken Dat komt van dio huichelarij Nog een van die feilen! De afgevallen priester Murri in Italië ging het katholiek leger zuiveren ging de mis bruiken uitroeien... Hij werd journalist, en kapto or dagelijks op los... Weet ge hoe verre hij het al gebracht heeft Hij, gewezen priester, kondigt zijn burgerlijk huwelijk aan met Mejufter Fund, dochter van M. John Fund, ex-president van den Senaat in Noorwegen... In plaats van ergens eenvoudigo onder pastoor of dorpspastoor te zijn, is hij nu met eene rijke juffer getrouwd... En 't was hij die de Kerk in orde ging zetten. Wat rnen- schelijke pretentie zich toch allemaal in het hoofd kan steken. M. Murri gaat in Noor wegen eene reeks voordrachten geven. In Italië had men er genoeg van... Wat wolk, wat volk naai- Lourdes In; 1911 zijn er te Lourdes 421 pelgrimstreinen toegekomen, hetzij 184 treinen meer als in 1906. Van dio 424 trei nen kwamen er 117 uit den vreemde, na melijk 3S uit België, 23 uit Spanje, 14 uit Italië, 14 uit Duitschland, 7 uit Oostenrijk, 3 uit Holland, 2 uit den Elzas, 2 uit Lorrei- nen. 2 uit Groot Bretagne, 1 uit het Groot Hertogdom Luxemberg. Door de cholera zijn er 30 treinen uit Italië. Croatië, Spanje, en Frankrijk niet kunnen komen. Kwamen voor de grot knielen in 1911 2 kardinalen, 1 patriark, 17 aartsbisschoppen, 70 bisschop pen, 2 gemijterde abten, 54 andere prela ten. In 1910 werden er in het heiligdom 626.000 kommuniën uitgereikt in 1911, was het 770.000. In het water werden ge dompeld 79183 zieke vrouwen en 49981 zieke mannen. 100 proces-verbalen van genezingen werden opgemaakt. 534geneesheeren namen deel aan de werkzaamheden in het Bureel van bestatigingen. Tusschen die 534 waren er 158 vreemdelingen, en 40 professors of klieniekoversten. In plaats van te vermin deren neemt de luister van Lourdes op bui tengewone wijze toe Heil, de heilige Moe dermaagd Vooruitgang van de Duit- sche socialisten. Over 5 jaren, zegt de Vorwarts, telde onze organisatie enkel 384.327 leden, nu 836.562. Onze pers telde over 5 jaar 837.890 abonnementen, nu 1.300.000. (Katholieken neemt dit als voor beeld.) In 1910 waren wij met 2.128.021 ge- syndikeerden, nu 2.378.034. Nu echter begint het socialisme ook het modernisme tekêïfnen, en het socialisme van Engels, Lassallo en Marx is al le verre te zoeken. Het socialisme embourgeoiseert zich Zaterdag avond, rond 6 1/2 ure steeg uit de vensters van het huis vanM. Herrewaerts, advokaat, wonende Koninklijke St-Maria- straat, te Schaarbeek, een dikke rookwolk op. De pompiers snelden spoedig ter plaats en na een kwart uur werkens was alle ge vaar geweken. De bevelhebber dor pompiers ging in huis zien of alles gedaan was. en stelde vast, dat in de kamer, waar het vuur ontstaan was, al do kassen opengebrokon en alle voorwerpen van waarde verdwenen waren. Het was dus zoo goed als zeker, dat die ven in huis gebroken waren, en het vuur aan het huis gestoken hadden, na alles geplun derd te hebben. Al de andere kamers van het huis waren onaangeraakt, zoodat men denkt, dat de dief goed op de hoogte van de gewoonten en gebruiken van M. Herrewaerts moest zijn. Het bedrag van het gestolene is nog onbe kend. Hot parket is denzelfden avond nog ter plaats geweest. Men beeft nog geen spoor der dieven- brandstichters kunnen ontdekken. Gisteren vergaderde deze raad opnieuw aan de drukpers werd hieromtrent de vol gende mededeelïng gestuurd De raad, na een ontwerp van dekreet goedgekeurd te hebben over het afleveren door liet komiteit van Katanga, van toela tingsbewijzen tot opzoeken van delfstoften, heeft de wettelijke bepalingen gewijzigd die het aanwerven van werklieden-kleurlingen regelen, meer bepaaldelijk als zij meer dan 10 kilometers van hunne verblijfplaats wor den vervoerd. Het ontwerp, willende de aangeklaagde misbruiken te keer gaan en de uilvoering van de vonnissen tot betaling van schade vergoeding aan kleurlingen willende verze- koron, stelt voor de aanwerving van werk volk te doen gepaard gaan met het neerleg gen van den waarborg door den ronselaar. Eenerzijds zullen in het dekreet beteuge- lingsmiddelon worden geschreven en straffen uitgesproken tegen dezen die werkvolk op bedricgelijke wijze aanwerven, zich tegen regelmatige aanwerving van werkkrachten verzotten of aan anderen werkkrachten trachten te ontnemen, dio door regelmatige kontrakten zijn aangeworven. Dit zal eene gewenschte aanvulling zijn van het dekreet van 17 Oogst 1910. Dit ontwerp van dekreet werd met alge- meone stemmen goedgekeurd. De werkplaalsbewaker, Martin Guyct, 62 jaar oud, van Bellevilie, is op ijselijke wijze aan zijn einde gekomen. De man be waakte bouwwerken in de rue de la Mozaïa, te Parijs. Men had voor hem een houten loodsje opgetimmerd. Daar Guyot van koude kloeg had men in zijn loods een kleinen brasero, een open vuur met coke, geplaatst. De man geraakte in slaap terwijl hij op een stoel voor het vuur zat hij viol met het hoofd vooruit in den gloeienden brasero. Van de voeten tot het hoofd door vlammen omringd, liep hel slachtoffer huilend de straat in. Geburen kwamen met dekens toe gesneld, en gelukten erin, geholpen door policiaagenten, de vlammen uit te dooven. De ongelukkige werd naar 't Tenongasthuis gedragen. Hij stierf cr eenige oogenblikken later, na de schrikkelijkste pijnen doorstaan te hebben. De schrikkelijke brand te New - Vork. Nopens de schrikkelijke ramp dio zoovele slachtoffers maakte, komen thans meer be richten. Men raamt d© veroorzaakte schade op 60 millioen. De brandwachten bereikten de hoogste verdiepingen langs de lifts, maar, zoo snel breidde de vlam zich uit, dat drie hunner op het dak stonden, niet meer zien konden van den rook en zij om hulp riepen. Men kon hun een kabel werpen, dien zij vast grepen en aan de kornis vastmaakten, terwijl do derde bij den haak bleef staan. Terwijl die twee naar beneden slierden, kwam uit een venster van het derde verdiep, een vtammenstraal, die de reddingskoord doorbrandde. De twee ongelukkigon vielen op de steenen dood. De derde viel onder de puiuen van liet instortende dak. Zesvoudige aanhouding bij Mechelen. Sinds meer dan een jaair werden diefstallen van koopwaren in de statie van Muysen bij Mechelen gepleegd. Dagelijks bijna, stelde men de verdwijning vast van balen weefsels, likeuren en kistjes. Men kon de band niet leggen op de daders dier talrijke diefstallen. Toch was men over tuigd dat de diefstallen werden gepleegd tij dens het overbrengen van de pakjes van den eenen op den anderen trein.. Een streng on derzoek werd geopend. Zaterdag avond wer den zes personen, betrapt op lieeterdaad, on aangehouden. Zij hebben bekend de tal rijke diefstallen sinds meer dan een jaar ge pleegd te hebben, Zij verklaarden de koop waren bij verholers te Mechelen aan don man le hebben gebracht. In dezer woning heeft men eene groote hoeveelheid gestolen koopwaren ontdekt. Zondag morgend stelde de policieagent Verhaegen, van de 36 afdeeling, vast. dat de deur van een magazijn dér Van Artevelde- straat openstond. De policieagent wilde binnengaan, doch op het zelfde oogenblik sprong een kerel buiten en nam de vlucht. De agent loste twee revolverschoten in de lucht, om de hulp van andere agenten in te roepen. Twee policieagenten kwamen toegesneld en de dief liep recht in hunne handen. Ondanks den hevigen tegenstand werd de inbreker naar het polibureel overgebracht. Het was een genaamde Ferdinand A..., een gevaarlijk oud veroordeelde wonende Hoogstraat. In zijn bezit vond men een vol ledig inbrekersgereedschap en eene elok- trieke lamp. De schurk is opgesloten. In denzelfden nacht, zag een policieagent in de Vlaanderenstraat een licht branden in den kelder van een bierhandelaar. De agent verborg zich en eenige oogen blikken later, kwamen vier kerels geladen als lastdieren, buiten. Op het zicht van den agent, wierpen de kerels hunnen last ten gronde en namen de vlucht. Na eene lange jacht, waaraan ten slotte eene heele kompagnie agenten deelnam, konden twee der kerels aangehouden worden. Het waren de genaamdeu Pieter V..., 26 jaar oud en Jan V.., 28 jaar. Hunne medeplichtigen zijn gekend. In den kelder hadden de kerels eene lieele reeks flesschen kriekenlambiek geledigd. Zij waren ook nog zinnens er een voorraad mede le nemen. Zondag avond rond 5 1/2 ure, kwam de zoon Salmon, Vleurgatsleenweg te huis. Hij vond de keten inliggen en kon niet bin nen. Op hetzelfde oogenblik kwamen drie kerels langs binnen vragen, wat hij ver langde. De zoon Salmon zegde dat hij eens M. Salmon wenschte te spreken, waarop de kerels antwoordden, dat M. Salmon niet thuis was en de bezoeker eene uur later moest terugkeeren. De zoon hield het zich voor gezegd, ging zijn vader, dien in eene naburige herberg zat verwittigen en trok daarna op zoek naar een policieagent. Hij vond er twee en kwam er mede naar huis. Toen hij nabij zijne woning kwam, traden de kerels juist huilen en gingen gerust voort, doch toen zij de agenten zagen namen zij de vlucht. Twee hunner konden kort nadien aangehouden worden. Het zijn twee oud- veroordeelden. Zij weigeren hun medeplich tige bekond te maken. TUSSCHEN De zegepraal van Khoms. De Italiaansche Tribuna geeft een relaas over den slag van 6 Januari te Khoms en die door de Turken als eene overwinning werd uitgeroepen. Volgons de Tribuna verloren Turken en Araben vele manschappen en moesten na oen langdurig gevecht aftrekken. Het is na dien aftocht dat de Italianen ook teruggegaan zijn. Wat er ook van zij, het is moeilijk aan te nemen dat dat de Turken die zulke doodsverachting nan den dag leggen, nooit niet den minsten zegepraal zouden be halen. De grondwetsherziening door het Turksch Parlement verworpen. Zaterdag heeft de Kamer het ontwerp tot grondwetsherziening aangenomen met 125 stemmen tegen 105. De aanneming van dat ontwerp beteekent nochtans de verwerping van de grondwetsherziening, immers daar voor behoeft men de twee derden der stem men... Te Assab worden nog 2 Turksche booten aangeslagen. Het Italiaansche oorlogschip Volturno n heeft nog 2 Turksche schepen, die goed be wapend waren, te Assab aangeslagen. DEH Schitterend Huldebetoog aan M. Woeste 't Was, Zondag, hooggetij in de Konink lijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend Onze stedelijke Harmonie vierde haar Ceci- liafeest. 's Morgends kwamen de spelende en eere leden samen in het lokaal en onder het spe len van opwekkende deuntjes, ging men naar de elf ure mis in St Martenskerk. Na de mis had in de groote feestzaal van 't stadhuis, eene muzikale uitvoering plaats. De stukken, Les Exiles en Herbergprinses werden in volmaaktheid weergegeven en den heer Lenssens, de knappe bestuurder ver dient allen lof voor het talent dat hij in zijne muziekanten heeft weten te ontwikkelen. Ook werden beide muziekstukken, dapper toegejuicht door de talrijke aanwezigen. Om 2 ure had in het lokaal het traditioneel banket plaats. In het midden der zaal prijkte liet borst beeld van M. Woestê, Staatsminister. Toen onze gevierde Volksvertegenwoor diger, omringd door andere hooggeplaatste personen, de zaal binnentrad werd hem eeno geestdriftige ovatie gebracht. Aan de eeretafel, voorgezeten door M. Gheoraordts, burgemeester en voorzitter der feestvierende maatschappij, hadden nog plaatsgenomen, MM. Woeste, De Sadeleer en Moyersoen, volksvertegenwoordigers, senator de Kerchove d'Exaerde, De Hert en Des. De Wolf, schepenen. Abel de Clippele, oud-arrondissementskommissaris, on verder nog verscheidene heeren provincie- en go- meenteraadsleden, Een 150 tal dischgenooten waren aan tafel vergaderd. Zij lieten zich de lekkere spijzen, uitmuntend bereid door M. De Tem merman, gaarkok, goed smaken. Aan het uur der toasten, neemt M. Ghee raerdts het woord en stelt een heildronk in op Koning Albert, Koningin Elizabeth en de Koninklijke Familie (Toejuichingen. Wij Katholieke Koningsgezinden,mogen gecne enkele gelegenheid laten voorbijgaan, om onze blijken van erkonlelijkheid dank baarheid en genegenheid te beluigen aan ons gelief vorstenhuis. Nu meer dan uoit is het noodig ons rond den troon te scharen, wan neer wij zien, dat er personen binnengedron gen zijn in gemeenteraden en Kamers, en

De Volksstem | 1912 | | pagina 1