a Oe politieke toestand in ons Arrondissement 'T EEN EN 'T ANDER Doodelijk spoorwegongeluk Nieuwjaarsgiften voorden Paus DAGBLAD Liefdedrama te Brussel Bloedig drama in eene danszaal Ontvreemdingen in de krijgs- beenhouwsrij te Deerne Een Tragieke menschenjacfit HET ONTSLAG M. Karei Van Vreckem, als senator Wereldtentoonstelling van Gent Achttiende jaargang n' 14 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 17 Januari 1913. ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. r.i BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van WaterIoe( 728. ©s Kerkstraat, O? Telefoon 114 Bestuurder J. 1 'an Nu ff el-De Qendt. AANKONDIGINGEN S KI. oank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3° bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Beldam en (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Veel is er sinds een paar maanden gesproken over den poiitieken toestand in ons Arrondissement, en laat er ons bijvoegen, veel verkeerds, veel opzette lijks verkeerds is er over den toestand v -vleld geworden, niet door de katho lieke bladen, maar door de antikleri kale organen, die door arglistige sluw heid meenden onverdeeldheid te kunnen zaaien onder de katholieke gelederen. Het is dus noodig eens bepaald en dui delijk de juiste werkelijkheid van het politiek leven in- ons arrondissement weer te geven... En vooraf deze vraag: Is de toestand goed of slecht Wij antwoorden onbewimpeld en met ge rust gemoed De toestand is goed. De bedrijvigheid die het inrichten van een algemeenen poll, in het katholiek le ven heelt doen ontslaan, wordt in alle gemeenten en plaatsen van het arron dissement, metgroote voldoening waar genomen. De geesten zijn wakker ge schud, de oogen zijn met oplettende waakzaamheid gericht op al het doen en begaan van de vijandelijke machten, en geen aanval zal van overgestelde richting gepleegd worden, zonder dat er eene hardnekkige verdediging zal volgenZeker, wij hebben er geen belang bij het te ontduiken en te ont veinzen, er zijn eenige wrijvingen ge weest maar het blijft de vraag .Zijn ze voor- of nadeelig geweest Vrank en vrij onze meening uitge sproken, zeggen wij het is voordeetig geweest voor de partij. Waarom Eenvoudig omdat alleman zich ge plaatst beeft op het terrein der prin ciepen, en op het oog van onze partij belangen... En juist zooals M. Hy- mans verleden Donderdag te Brussel verklaarde, zoo beweren en bevestigen wij ook In de partij moeten de persoonlijk beden, de kleingeestige beknibbelin lingen terzijde worden gelaten. Dat wordt hier in ons arrondissement op voorbeeldige wijze begrepen. Er zijn besprekingen geweest van principiëe- ten aard de personen die er aan deel namen, hebben onbewimpeld hun ge dacht geopperd welnu wij aarzelen niet te schrijven Het is een niet-te meten voordeel van den vooruitgang eener partij, wanneer hare aanhangers eens in volle openhartigheid lucht heb ben kunnen geven aan hunne gevoe lens. En 't zijn juist die personen, die zoo openhartig spreken, die in tijd van kiezing, als de hevigste verdedigers van ons kristen vaandel zullen optre den. Praetischo moeilijkheden komen ongelukkiglijk altijd, overal en in alle partijen voor, en deze kunnen enkel en alleen opgelost worden door weder- zi.jds.che toegeving en minnelijke schik king. Soms zijn er personen, die even veel diensten aan de partij hebben bewezen, die evenveel verkleefd en verknocht zijn aan het katholiek vaan del, en die men onmogelijk op gelijke male eene wedervergelding kan schen ken. In dit geval kan enkel de partij eene beslissing nemen, en aan die beslissing is ieder partijman gehouden zich to 011 derwerpen zooniet beslaat er goene partijtucht, en op de tuchteloosheid volgt noodlottigerwijze de verbrokke ling. Doch hel katholieke kiezers korps vraagt maar ééne zaak, name lijk, de overwinning, den triomf bewerken van onze partij. Thans heeft gansch het land het oog gericht op het arrondissement Aalst Luik, Namen, Antwerpen, Brussel, Brugge,Luxemburg en Limburg staan in gespannen verwachting te staren wijzien in onzeverbeeldingdekatholie ken van gansch België het hoofd op rechten, het wezen naar ons gekeerd en de vraag, de angstige vraag voelen we rijzen op hunne lippen Welnu, katholieke strijdbroeders van het arrondissement Aalst, wat gaat gij deen ?»„.Wat wij gaan doen, katho lieke vrienden van 't Vlaamsche en t Waalsche land, wat wij gaan doen Wij gaan de katholieke partij hier in onze streken naar een schitterenden egepraal voeren wij gaan een strijd zonder genade, een strijd zonder weer ga, een strijd zonder rusten, leveren tegen de goddelooze en antiklerikale machten. Wij hopen dat er in ganschhet land, dezelfde strijdlustigheid,dezelfde geest drift, dezelfde werking heerscho als bij ons, want dan zijn we zeker op 2 Juni eene triomfelijke overwinning te kun nen vieren I Eene vraag. Ons verslag is op velo plaalsen valscli en partijdig,schrijft hij. Waarom bij die enkele woorden niet liever eenige voorbeelden aangebonden. We zouden wel eens willen weten, waar wij partijdige, en waar wij valsche voorstel lingen der zitting hebben gegeven. Er is een antiklerikaal blad, dat haast letterlijk, onze woorden over de discussie tusschen katho lieken en daensislen heeft overgenomen. Wat zegt ge daarvan Het zijn nochtans uwe feitelijke bondgenooten. S8ag voor slag. Op het katho liek Congres van April 1911 te Aalst werd er gezegd Geen aanval mag onwcerlogd blijven. Dat is zoo. Volgens het blad dei- vleierij, hebben wij geschreven dat de be-* volking op de klavers loopt van den over vloed... Welnu, wij herhalen het voor den tiensten keer dat zijn leugens klaarhlij- kendo en gewilde leugens. Zulks hebben wij nooit geschreven... Ja, dat or welvaart en welstand is; vec-1 welvaart en veel welstand, ons land, dat hebben wij bewezen zoo klaar als twee maal twee vier is; wij hebben u gevraagd ons te willen weerleggen op onze •gezegden; welnu er is nog niets,nog niet het allerminste op weerlegd. Is het niet kolossaal, de menschen zoo te bedriegen en in de waanwijsheid te laten Wierook voor M. Woeste. Ja, wierook zwaaien wij aan M. Woeste, en mei ons al de katholieke dagbladen met ons al do voorname, liberalo en socialistische bladen. En wij zouden zulks niet mogen doen! Zouden wij mogelijk eene vleierij als eene grooto deugd moeten bekronen. We hebben ze nog alle vijf, zulle jongen. Zwijgen is OBiverbeterlSjk.— Gezien do buitengewone neerlaag door de Duitsche liberalen opgeloopon, zijn de libe ralen al stom gevallen over deze zoo ge wichtige kiezingen. Voor het Brusselsch rood blad. is het klerikaal Gentrum geklopt, hoewel het. klaarblijkelijk in aanwinst is. De socialisten zouden de liberalen hun ongehoorden achteruitgang onder d'oogen moeten leggen do liberalen zouden hun op slorping door de socialisten moeten open baar maken. Gezien bet kartel dat ten onzent beslaat, vinden zij best over de Duitsche aangelegenheden te zwijgen. Wij krijgen ons pak. —In het blad der laagste volksvleierij lezen wij over ons volledig en uitgebreid verslag der laatste stede lijke gemeenteraadszitting hierin verschenen: Het verslag der Volksslem is -partijdig en op veel plaatsen valscli dat verslag is opgemaakt met bet vast gedacht Wij moe ten de demokraten verkleinen en belachelijk maken. Moet die handelwijze der Volks stem ons verwonderen Wat doet zij aan houdend met de klein burgers, de landbou wers en <le werklieden? Uilkraaien in hoofd artikels dat in ons land eene algemeene welvaart is, dat de bevolking op do klavers loopt van den overvloed. Kan men iets valscher en iels af schuwelijker uitvinden Als do «Volksstem»» waarheid schrijft, dan moet er niet gewerkt worden voor verbete ring. Het is ook niet te verwonderen dal de «Volksstem»» gedurig wierook zwaait naar M. Woeste, die een geprofeste Mancheste- riaan is. Ons antwoord. Bovenstaande is het volledig artikel tegen ons, uit het blad der volks vleierij. Er is geen enkel woord, geen enkel letter uit weggelaten...De volks vleier zotte nog vooraan dat zijn verslag juist is, dat een verslag een fotografie moet zijn... Welnu wij zullen den volksvleier op hce- terdaad van leugens betrappen Do beer burgemeester krijgt voor zijne gansche aan spraak 15 regels M. Moj'ersoen voor zijne breeds uitleggingen 17 regelen M. baron •Louis de Belhuno voor zijne zaakrijke toe spraak 4 regels enM. Daens drie hon derd regels, hij drij volle kolommen, op vier die het verslag beslaat. En zulke personen durven schrijven Ben verslag moei een foiographjx zijn Een meisje verdronken Een XOjariflBmeisje kw am Zondag avond, rond 6 1/2 urelangs de Stapelhuislaan, toen ter hoogte van de kazerne van bet linie, zij naar do vaart liep en in bet water sprong. Een soldaat on eene schipperin, die getuigen waren van hare daad snelden toe. Het meisje wier rokken op bet water ble ven drij ven,zonk nietonmiddelijk. De soldaat deed zijne kapot uit en reikte hem het meis je, terwijl hij hem met eone hand vasthield. Doch de ongelukkige weigerde, daar zij vol strekt wilde sterven. Eenige oogenblikken later zonk liet meisje en eersteen uur nadien werd haar lijk opge haald. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. In haar bezit vond men een brief, gericht aan den policielcommissaris. waarin zij ver klaarde, dat zij wilde sterven, omdat haar verloofde haar over acht dagen had verlaten. Men kent de persoonlijkheid van het slacht offer niet. Zij was gekleeed met een grijs kostuum, eone zwarte bloes, zwarto kousen en schoe nen molière. Aan den vinger droeg zij eenen kleinen gouden ring. Haro persoonsbeschrij ving werd in alle richtingen rondgestuurd. De minisierieële crisis in Spanje is maar eene politieke zwanzerij Canalejas heeft met gansch zijn kabinet zijn ontslag ingetrokken. Het spel was op voorhand berlikt. De ministers hadden besloten genade te vragen voor 6 ter dood veroordeelden van Cullera, niet voor den zevende. De koning gaf zijn inzicht te kennen aan alle zeven ge nade te verleenen. Canalejas zegde, dat zulks lieel goed was, maar dat het als eene afkeuring voor het ministerie zou aanzien worden. Hij zou dan ontslag geven do ko ning zou hem vragen het terug in te trekken, Canalejas zou zulks aannemen en de farce was afgeloopen. Het is in dezer voege dat het gegaan is. Of dit veel gezag zal bijbren gen aan het ministerieel bestuur, dat is alleszins te betwijfelen. Zulke zaken moeten met oprechten ernst verricht worden. te HEYST-GP-DEN-BERG Toen Zondag morgend de goederentrein van half zes aan de bareel Dc Nachtegaal kwam, zag de machinist van op eenige meiers afstand een lijk op den spoorweg liggen. Bij nader onderzoek bleek hij een man van rond de dertig jaar, als werkman gekleed. Het lichaam was schromelijk gesteld bijna in 'f midden doorgesneden. Toen geburen hij- kwamen, werd het lijk spoedig herkend. t Was Hendrik Rits, landbouwer, wonen de niet ver van do plaats waar 't ongeluk gebeurde, met zijne vrouw en zes kleine kinderen. Het kleinste kind is nauwelijks acht dagen oud. In don voormiddag werd het lijk naar liet doodenhuis van Heyst over gebracht. I)at is het tweede slachtoffer op vijf dagen op zulke droeve wijze, bijna op dezelfde plaats aan zijn einde gekomen. ZEVEN GEKWETSTEN. Zondag avond had een hal plaats in de de zaal van Jan Tte Herserange. Rond 9 ure 's avonds, kwamen verscheidene dron ken Italianen in de zaal. Een hunner, An gelo Dapiani, gehuwd en vader van familie, zag dat zijne minnares, Suzanna C...., aan het dansen was met een Italiaan Lamiandi genaamd. Dapiani ontstak in eene razende woede, trok zijn mes en sprong naar het koppel. Suzanna C...., kroeg vier steker., in den hals, horst en huik. Dan wierp hij zich op Lamiandi en stale en kerfde als een zin- nelooze. Lamiandi kreeg niet min dan twin tig steken. Verscheidene personen trachtten tusschen te komen, doch vijf hunner, Kollz, Muller, Gahen, Thirion en Lambert, werden ook door messteken getroffen en erg gekwetst. Ten slotte konden gendarmen den Italiaan aanhouden. Men moest hem op eeno kar hinden om hem naar het stedelijk gevang over te brengen. De toestand van Lamiandi is hopeloos. Achtste lijst Overdracht der vorige lijsten 26,401.49 De bestuurder en professors van 't groot seminarie, Mechelen, De studenten van 't groot seminarie, id., De Zusters Bernardienen van Coleü Kcr- niel co hun bestuurder, ftlej. Théresiaen Jozefina Heynen, M. de Volksvertegenwoordiger en Mev. Le Paige, Herenthals, Kanunnik Van Lede, Brugge, Kanunnik Coppieters Stochove, id., M. en Mevr. Halleux-Ryelandt, id., M. A. B J. A., id., Burggraaf en Burggravin de Gliellinck d'Elseghem, 100 Congregatie der Blijde Boodschap, Brussel 100 Een kind van Maria, 1000 Graaf en Gravin Cornet d'El/.ius du Chenoy 100 De Zusters Urselienen van Tildonck, Baronnes Constantin van den Bergh, Ant werpen, De Normaalschool van Sint Truiden, Mej. De Mol, Ninove, M. ea Mevr. Wauters de Besterfield en kinderen, Ter eere van onze martelaren van Barce lona en Lissabon, Mej. Bosteels, Ninove, Twee broeders priesters in 't bisdom van Brugge, E. H. Van Houtte, pastoor, Houthulst, 10 Eene bijzondere, id., 5 Angèle Gabrielle, 5 M. F. De Coninck, Sint Picters-Jctte, 10 Kring der ka tholieke studenten, Moeskroen. 10 Darot. Cel- les-Escanaffies, U,25 Adlieniar Herier, id., 0,25 Onbekend Panne, 10; Naamloos, Steenocker- zeel, 10 M. II. Callen pastoor, Fouron-ie-Comte, 10 Onbekend, Alveringen, 20 Naamloos L. N. 0.,2;M. Georges Pattyn, 20: M.H. W. II. V., 20; Mej. Alenus, Balen-op-Nethe, 20 E. D., Soignies, 10 M. Louis Opdebeek, Sint Jozefsge- sticht, Lier, 10 Heilige Vader, zegen ons, A. T., 10 M. O. 1 Luik, 10 Een congreganist, Thil- donck, 5Mej. De Bie, Moll, 4,50 M. Ilinne- kens, onderpastoor, Willebeke 5 Moere2 B. B.. Binche, 2 Tongeren, Ker de Kalst, 20 L. en M., S. M. P., Aalst, 5 E. M., 20 F. D., Iloe, 10; Ter eere van O. L. V. van Lourdes, 1 Cyr. De Froy, Geeraardsbergen, 5 Om eene genezing t€ bekomen, 5Ter eere van den H. Anionics, Audenaarde, 2 Leve PiusX, Linkebeek, 5 Ter eere van het H. Hart, 1Onbekend Loth, 1 ld., ldeghem-, 10. Totaal 29,348.49. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Loon Muilié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornyk. 150 185 35 100 100 100 100 100 30 100 100 50 25 25 25 100 Vies* aanhoudingen Sedert eenigen tijd werd er op hevel der krijgsoverheid geen opgelegd vleesch meer uitgedeeld, omdat men er eenen voorraad wilde van hebben. Wanneer over eenige dagen een onderofficier in het magazijn kwam, stelde hij vast dat er ruim 600 doozen verdwenen waren, Men stelde oen onderzoek in, waaruit bleek dat de dieven langs het dak in het magazijn, waren gedrongen. Men vermoedde dat soldaten de plichtïgen waren. Vier man schappen van den trein,waaronder een briga dier, werden aangehouden en ter beschik king van den krijgsauditeur opgesloten. Te Parijs heeft eene dramatische men- senenjacht plaats gehad. Een agent van het 16° arrondissement, die om 8 ure op wacht stond zag, dichtbij den boog van L'Eloile een fietser wiens licht niet brandde. Hij dwong hem tot staan en vroeg den naam, dio de andere als Moreau aangaf. Daar hij echter geene papieren, die zijne eenzelvigheid bewezen, kon voorbrengen, werd hij uitgenoodigd den agent naar 'tbu reel te vergezellen. Dat scheen hij geerne te willen doen, maar op de Kleberlaan wierp hij eensklaps den agent zijn rijwiel in de beenen en was weg. Achtervolgd door den agent, waarhij zich enkele voorbijgangers voegden, werd de vluchteling in de La Porouse- en Newton straten nagezet. Aan den hoek der Moncea- laan, haalde hij oen brouwning uit don zak en schoot op zijne vervolgers. Zekere Soydel, wijnkoopman, zakte op den steenweg neer. Een zijner bedienden, Jules Gordas, viel insgelijks met eene kogel in de linkerlong. Voor de agent den ellendeling had kunnen vastklampen, was de verwoede volksmenigte op den moordenaar gevallen, en sloeg zij hem als eenen hond af. De agent had de meeste moeite om hem uit de handen zijner heulen te halen. Hij- was zoo ellendig gesteld, toen hij hij den kommissaris aankwam, dat hij er be zwijmd ten gronde zakte. Men vond nog tweebrownings, tweedieven- tangen en eene clcktrieke lantaarn op hem. 1 Hij zit ter beschikking van't parket opge sloten. Do toestand van zijne twee slacht offers, evenals de zijne, laat weinig hoop VAN Het is niet zonder ontroering dat wij de tijding mededeelen van het aftreden van M. Karei Van Vreckem, als senator voor het arrondissement Aalst. Wel is waar wierd er sinds lang van ge sproken, en had de grijze strijder in 1908 aangekondigd dat hij zijn laatste mandaat aanvaardde. Doch daar dat mandaat moest duren tot in 1916, hadden wij gemeend dat hij de hui dige Kamer- en Senaatontbinding, hij een nieuw mandaat zou willen aanvaarden. Maandag liet hij per brief zijn voornemen aan hel comiteit kennen van geen nieuw mandaat le aanvaarden. Doch metalgcmeene toestemming heeft het komitoit besloten dat er dienden voetstappen aangewend te wor den hij onzen dienstvollen senator, om hem op zijn voornemen doen terug te komen. M. Van Vreckem is immers een onzer oudste en ervarends'e leidsmannen en zijn aftreden zou een groot verlies zijn voor de partij. Reeds op jeugdigen ouderdom wierd hij provinciale raadsheer en daarna Bestendige afgevaardigde van Oost-Vlaanderen. In het jaar 1873 wierd hem door de katho lieke partij eene candidatuur voor het Senaat aangeboden en hij wierd op 11 Juni met eene schitterende meerderheid gekozen ala senator voor het arrondissement Aalst. Sinds dien dag, tot heden word hij op onaf gebroken wijze herkozen. Hij is groot-officier van het Leopoldsorde en draagt verscheiden# andere eereteekens. In het Senaat was M. Van Vreckem eon man van groot gezag. Zijn bezadigd woord, zijn gezond oordeel en de veelvuldigheid zijner kennissen liadden liem groot aanzien gegeven in de Hooge Kamer vail België, en in vele besprekingen trad hij op voordeelige wijze op. Zijn verdienstelijkste werk dat hij er verricht heeft, en dal hem den dank en de hulde van het nageslacht verzekert, is de kloekmoedige strijd dien hij volgehouden heeft in 1898 voor de Vlaamsche gelijkheids- wet. Het is grootendeels dank aan hem dat de Vlamingen op wetgevend gebied in het Senaat do gelijkheid van talen bekwamen hij deed zelf eene bijzondere reis naar Zwitserland om er hot Zwiteersch regiem to besludeeren, en het dankbaar Vlaamsche volk noemde hem naast Coremans, Juliaan de Vriendt, en Van Cauwenbergh, vader der Vlaamsche gelijldieidswet. Als voorzitter der Katholieke Vereeni» ging van het arrondissement Aalst, vertoonde hij steeds een grooten iever, eene bijzonder© toewijding aan de belangen zijner kiezers, en een wijs en taakvol beleid. Ook drukt De Volksstem den wensch uit, dat talrijke jaren nog ons arrondissement op de medewerking, de ervarenheid en het wijs geleid van don achtbaren lieer Van Vreckem zou mogen rekenen. M. R. Moyersoen, volksvertegenwoordi gers, zal Woensdag 17 Januari, sprekolijk zijn in het gcraeentesekrelariaat te Herzelo, van 8 tot 10 ure. MINISTERIEEL BEZOEK. Maandag morgend om 11 1/2 uren zijn le Gent aangekomen de heeren de Brotjueville, kahinelsov -rste en de ministers Renkin, Hubert en Van de Vyvore, om een bezoek le brengen aan het terrein dor wereldtentoon stelling. Zij werden aan de statie ontvangen door do heeren G. Cooreman en E. Braun, voorzitters van het uitvoerend comiteit, Joz. Gasier. E. Coppieters on Maurice de Smot de Naeyer, hestuurdors en den lieer Jan de Hemptinne, algemeen commissaris der ro- 1 geering. Iu auto reden de voorname bezoo-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1