De Duitsclie kiezinp 'T EEN EN T ANDER Koning Albert. ID G- ZO TLm -A. 33 Drama der jaloerschheid VREESEL1JK ONGELUK Da diefstallen in de statiën In de kleinste gemeente van België Een prinsje opgelicht Eeae schoone daad van Achttiende jaargang iT 5 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. J 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Donderdag 18 Januari 19IR. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN KI. «ank. (1 tot I 11. reg.) fr. 0.60 3e bladz. fde regel) fr. 0.50 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiaanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het loont de moeite eenige minuten stil te blijven hij de gewichtige kiezin gen die in Duilschland hebben plaats gegrepen en bij de balloteeringen die nog in 189 distrikten moeten plaats vinden. Die kiezingen zijn lang op voorhand besproken geworden. De socialisten gaven er eene internationale beteekenis aan, de liberalen dachten eene verplettering toe te dienen aan de katholieken, de behoudsgezinden trachten alle anti-socialistische strek kingen samen te trekken tegen het s icialisme. De liberalen wilden er niet van weten. In hun overmoed gingen deze laat- sten zooverre van hun getal zetels op den eersten dag veroverd, te schatten op honderd. De socialisten hebben er van geprofiteerd de duurte van de le vensmiddelen, overal in Europa waar te nemen, aan te klagen als een gevolg van de Duitseh-hehoudsgezinde poli tiek, zij hebben hun banbliksems uil gesproken tegen het militarisme en de oorlogsbodreigingen. Die veldtocht, van de socialisten was gericht én tegen de nationaal-liberalen, én tegen de conservatieven, én tegen het Gentrum, én tegen de radikalen, én tegen alle afzonderlijke kandidaten. Zij gingen ten strijd tegen de burgersklasse. Ge zoudt zeggen, dat in zulk geval, de andere partijen het socialisme met evenveel hardnekkigheid zouden heb ben bekampt. Dit is geenszins zoo nationaal-liberalen en radikalen, lieten het socialisme zoo goed als onverlet, en richtten al hunne pijlen tegen de kandidaten van hot Gentrum. Nooit heeft de nationaal-liberale partij zoo veel geld uitgegeven, nooit voerde zij zulken hevigen en hardnekkigen strijd nis dit jaar, en wat is er het gevolg van Dat hare propaganda tot niets anders gediend heeft als om haar zelve te bestrijden'. In do plaats van de honderd zetels die zij bij de eerste stemming verhoopten, hebben de natio naal-liberalen hoop en al vier zetels veroverd. Het is nauwelijks te gelooven, zoo verschrikkelijk is die nederlaag. Het Centrum, zooals wij vroeger reeds schreven, heeft 8S zetels bij de eerste stemming behaald, over vier jaar, had het Centrum bij de eerste stemming enkel 78 zetels, zoodat het er nu tien meer heeft. De conservatieven zijn ook ton ach- tere gebleven, de socialisten zijn met den gTooten buit opgetrokken. Noch tans de zegepraal der socialisten moet ni l overdreven worden. leeds in 1903 behaalden de socia- lislen in de Duitsche kiezing 56 zetels b:; de eerste stemming', zoodat zij er nu s "dils enkele meer hebben bekomen. Het is in 1907, door de samenwerking van alle anti-socialistische partijen dat het socialisme zulken gevoeligen knak had ond' r man. x echter wilden de liberalen en radikalen er niet van weten en het is dank aan hen en ten nadeele van hen, dat het socialisme zulken slag heeft kunnen doen. Nu komen er nog zeer talrijke bal loteeringen. De uitslag van die hallo- teeringen kan nog veel aan de eerste stemming veranderen, doch het hangt af van do houding van liberalen en ra dikalen. Wat gaan deze laatsten doen; de hand reiken aan de katholieken en aan de conservatieve protestanten, of liulp schenken aan de socialisten? Eenige liberale bladen, die liever Turksch zijn als paapsch, zeggen Tegen de klerikalen, tot het laatste toe Liever voor de socialisten An dere, meer voorzichtige bladen, zijn het daarentegen eens om met geza- montlijke krachten den rooden vijand af te weren. Wat er zal gebeuren, het is moeilijk om zeggen. Maar, dit is nochtans het geval Op verschillende plaatsen kun nen geballoteerde liberalen niet geko zen worden, zonder de hulp van bet Gentrumgeven de liberalen in andere distrikten geen wederziidschen dienst, dan zullen ook die liberalen sneuvelen. Daarbij, het is te betwijfelen, of de liberale massa in deze omstandigheden nog wel zal luisteren in geval de stem ming voor den kandidaat van het Cen trum moest worden aanbeAolen. De liberalen hebben zoo lang reeds hun laster gericht tegen het Centrum, dat het ons raadselachtig voorkomt, hoe zulke partij hare leden nog zou kun nen overhalen, op enkele dagen tijd, voor die vroeger zoo zeer gelasterde mannen van liet Centrum te stemmen. Wij denken daarom ook, dat de socia listen in de balloteeringen, waaraan zij in 123 gevallen deelnemen, nog talrijke schoone kansen kunnen ge nieten Ondertussehen lachen de Franschen en de Engelschen in hunne vuisthoe sterker de aangroei van het socialisti sche leger, hoe gevaarlijker voor den inwendigen toestand van Duitschland, hoe beter voor de Franschen en de Engelschen. Zoo men een weinig gezond verstand wilde gebruiken in Duitschland, dan ware het voldoende een blik te werpen op hunne vijanden van 't buitenland, om te zien of de kiezingen ten voor- of ten nadeele van het Duitsche vaderland zijn afgeloopen. Nu Duitschland op zulk moeilijk tijdperk is gekomen, is het van het grootst" lm'ang de eenheid van het Duitsche volk, de samenwer king van alle standen en alle klassen, te bewerkstelligen .De uitslagen der kie zingen hebben juist het tegenoverge stelde bewezen, en daarom zeggen wij, niet uit katholiek standpunt, want het Centrum heeft reden fier te zijn, maar uit Duitsch nationaal, uit vaderlandsch oogpunt, zijn de kiezingen voor het Du. sJie vaderland sleclit geweest..., De eer daarvan komt toe aan de libe rale partij. Be Europeesche dagbladen. Het wederlandsche bibliografische ge sticht geeft daarover de volgende statistie ken Frankrijk heeft 8940 periodieken Duitschland 8050 Engeland -1209 Ital*ë 3u68. België bezit 2U20 dagblad n, bladen en revues het groote Rusland heeft er en kel 1661... Bosnië-Herzégovine bezit enkel 19 dagbladen Siam en Groenland hebben er maar één enkel. Het oudste dagblad, dien naam waardig, is bel. Belgisch dagblad <iDe nieuwe Tijdin gen», dal in 1605 te Antwerpen uitkwam. In 1840 kwam in Frankrijk, het eerst van al, d« Gazette uit. Schrikkelijke uitgaven. Duilschland heeft in 1911 uitgegeven voor het leger, de vloot, de kazerne, de bewape ning 1600 millioen mark; een mark geldt 1.25 fr Voor Pruisen alleen kwam liet op 900 millioen mark en voor do schooluit gaven betaalde Pruisen enkel 328 millioen. Per hoofd gerekend, betaalt het Duitsche keizerrijk 43 keeren meer voor een soldaat als voor een schooljongen. Enkele cijfers en getuige, nissen. Dl' Ieard, in Frankrijk, niet katholiek, schrijft in zijn werk De vast- slollingen van sterfgevallen in de zieken zalen De eerste oppasser de beste kan in vele ver wereldlijkte hospitalen de dood vaststellen en liet lichaam wordt op de vloersteenen ge legd waar men het meteen grooten bijlslag opent. Noch dienstoverste, noch interne, verifieeren do werkelijkheid van de sterfte. M. Icard noemt hospitalen waar men de begraving- van eon arme al begint als hij nog in doodstrijd ligt. Zoo zag hij een kind.wiens hart nog klop to 2 uren na zijne doodsver- klaring een zieke stond op onder het mes van don heelmeester, die hem in 't onderlijf aan 't opereeren was. 10 ten honderd wor den zoo afgemaakt door heelmeesters en 20 ten honderd, worden volgens M. Icard levend begraven, en openen nog de oogen tusschen de 4 planken van hunne doodskist. De vrouwen maken uitzon dering. Fonsken ging wandelen met zijne moeder, die hem onderwege eene les gaf over dierkunde. Ge weel, Fonsken, zei moeder, dat er drie rijken bestaan, een delf stoffen-, een planten- en een dierenrijk. De menschen evenals de vogelen, visschen, rnsekten, behooren tot het dierenrijk. Om dit rijk goed teleeren kennen, ging de moeder met Fonsken naar den dierentuin. Eerst voorbij de vogelen. Zeg, Fonsken, weet ge hoeveel geslachten er hij alle soorten van het dierenrijk zijn. Ja, 2 moeder, hot vrou welijke en het mannelijke. Goed, jongen. Aan wat kent gij het vrouwelijke? Dat weet ik niet, moeder.... Luister dan. De manne kens zijn altijd schooner gepluimd dan de vrouwkens zie, die mannelijke papegaai, wat blinkende pluimen bij de vrouwelijke papegaai is dat niet. Dat is zoo hij alle soor tenFonsken gaat wat voort, en houdt plots moeder staanGe zegt moeder, da'. dit zoo is bij alle soorten. Hoe komt het dan dat gij altijd schoon aangekleed zij t, en vader nietMoeder stond vast en antwoordde. Daar zullen we later over klappen. Ge moet welen, Fonsken, aan alle regels zijn uit zonderingen. BVB. Caillaux in de kaas. M. Caillaux slaat aan 't hoofd van talrijke inter nationale maatschappijen. Ilij wint daardoor jaarlijks 6 a 700,000 fr. Zoo wordt toch gezegd en geschreven. M. Caillaux is altijd geweegt.en is nog een radicaal-socialist. Onder Mac-Mahon is zijn vader nog katho liek minister geweest en was ook genegen voor den geldhandel. Zijn zoon heeft hem echter hierin buitengewoon overtroffen. Over woord- of taalkunde. In sommige Duiiscliè kringen is het mode, de verduitsche fransche woorden.uit de sa menspraak te bannen. o. a. correspondiren, permittiren, probiren. Eenige Vlaamsche mannen houden zich ook met taalzuivering Zoo gebruikt nr.en tamelijk veel de tr-iégraphïe saus fil als men het wil verta lon, komt men tot den draadloozen spreok- draad of den draad zonder draad. Zulks is onzin. Anderzijds hoort men soms lange woorden bezigen. Zoo vond een per soon propagardac'ub to veel afgetrok ken, te weinig verstaanbaar en- op zoek naar eene vertaling, kwam liij tot het tion- lettergrepig woord Gedachtenversprei- dingsvereeniging Als men zoo iels schrijft, zet men best een zwijgteeken, om wat te rusten. te Eisene Eene handelaars'er der Rentenierstraat, te Etterbeek, M- v. S..., had sinds eenigon tijd vernomeu dat haar man eene minares had,wonende in de Malibranstraat te Eisene. Mev. S..., besloot zich te wreken en gisteren morgend sloot zij haar magazijn, wapende zich met. er-n geladen revolver en ging haren man opzoeken. Ror.d 1 uur na middag ontmoette zij haren man in de Raad- straat. Hij was vergezeld van het meisje dat men haar als zijne minnares had aange duid. Mev. S..., trok den revolver en begon te schieten. Het meisje werd den arm door boord, terwijl de man d9 vlucht nam. Het slachtoffer kon een huis binnen vluch ten en een policieagent bracht haar naar het policiekommissariaat, waar een geneesheer liaar verzorgde. Haar toestand is voldoende. Men ging alsdan opzoek naar vrouw S Deze had na den aanslag onrniddelijk een rijtuig genomen en zicli naar hare woning doen voeren. Zij was er bezig aan haar huis werk, toen policieagenten haar kwamen aan houden. Vrouw S..., is Ier beschikking van het parket opgesloten. te Meclielen Twee soldaten verstikt. Een doode Dinsdag morgend, rond 7 ure, was heer van Doorsolaer, wonende op de Bruul, ver wonderd dat do twee ordoinancon die bij hem in een aehlerhouw wonen, nog niet naar hunne officiers waren gegaan. Hij ging zien en opende de deur. Een ver stikkende rook sloeg hem tegen. Hij wierp deuren en vensters open en liep de slaap stede van de twee soldalen binnen. Hij vond beiden bewusteloos, geen teelten van loven meer gevend. Heer Van Doorselaer riep onrniddelijk hulp en het duurde niet lang of drie genees- heeren waren ter plaats en spanden alles in 't werk, om de levensgeesten bij de anno jongens weer op lo Wwken. Bij Leon De Cocker, soldaat der artillerie, oppasser van den aide-de-camp van heer generaal Malvais bleek alles tevergeefs. Hij was dood. Dc Cocker was geboortig van Gont. Do tweede, Albert Guillemïn, kon nog tot het leven teruggeroepen worden en is naar het krijgsgasthuis gevoerd. Het lijk werd naar het doodenhuis ge bracht. De soldaten hadden Maandag avond,voor aleer slapen te gaan, de sloof vol kolen ge daan en alles dichtgesloten. Zo zijn door kooldamp gestikt. De aanhoudingen te Muyzen Deze ongehoorde zaak gepleegd door be dienden van de spoorhalle, verwekt zeer groolo opspraak te Meclielen. Verleden Zondag namiddag heeft men eene gansche karen een rijtuig vol geladen met gestolen goederen uitgehaald hij de vol gende bedienden D. H..., Mecholen M..} bediende, Muyzen V. C.., bediende, idem H..., idem. Bij H. X..., alhoewel beschul digd door de vier voorgaanden, heeft men niets gevonden. Al deze gestolen goederen werden hij huis zoeking uitgehaald, terwijl het parket bezig was met de beschuldigden op het policie- bureel, te onderhooren.'t Parket was samen gesteld uit de heeren Convents, procureur des Konings Kempeneer, onderzoeksrech ter Notelleirs, bijgevoegd griffier,en eenige hooge personen van den ijzeren weg van den Staat. Maandag heeft men nog ganscli den dag opzoekingen gedaan te Muysen en in de stad, en mer. heeft hij de vier bovengemelde personen goederen en vooral pelsen uitge haald van eene waarde van 300 a 400 fr. Men verwacht nog verrassingen in deze zaak. Op dit oogenblik heeft men reeds voor moer dan 20.000 frank gestolen goedoren aangeslagen. Do meeste voorwerpen worden gevonden in een pakhuis op den Gavznndries. Zoefenaaie is nog altijd de kleinste ge meente van België. Marchipont, Laforêt, enz., die ook slechts eenige inwoners hebben, komen toch nog v<ir hoven. Men moot echter niet denken, dat er te Zoefenaaie geene plaats is voor veel inwoners. Ter kontrarie, want StJoost-ten- Noode, de groote Brasselsche voorstad, is slechts 113 hectaren groot, terwijl Zoete- naaie nog eene uilgestrektheid heeft van 206 hek laren. Als wij echter zeggen kleine gemeente, wordt hierdoor gewoonlijk het getal inwo ners aanzien. Het gemeentehuis is gelegen op 8 1/2 kilometers afstand van Veurno, en 3 kilo meters van de spoorbaan Gent-Duinkerke, tusschen Oostkerke en Avecapelle. De laatste volksoptelling, gedaan op 31 December 1910. gaf 24 inwoners op, ter wijl er in 1900 nog 28 waren. De bevolking van Zoetenaai, is aange groeid en verminderd, doch het getal kiezers blijft toch hetzelfde Er zijn er vijf, en nood zakelijker wijze, zetelen zij alle vijf in den gemeenteraad. Zij kiezen zich zeiven, en daar een gemeenteraad, volgens de wet uit zeven leden moot bestaan, zoo moeten er nog twee gemeenteraadsleden onder de be volking der omliggende gemeenten genomen worden. Zoo komt het, dat een inwoner van Eggevvaarts-Gappelle en een andere van Avecappale. deol maken van don gemeente raad van Zoolenaaie. De burgemeester van Zoetenaaie heeft het niet moeilijk heel de bevolking van zijne ge meente op te geven ln zijn huis zijn er 4 inwoners hij schepeno Lycke 6 in het gemoontehuis, '>ij herbergier Verhaege, 4, bij een werkman 3 op eene kleine hoeve 2 en op de nieuwe hofstede welke men onlangs gebouwd heeft 5. Totaal 24 inwoners, 13 ..tannelijke en 11 vrouwelijke. Vroeger waren er slechts vijf huizen te Zoetenaaie,doch sinds vorloden jaar zijn or 6. In 't jaar 1911 is een persoon van Zoete naaie overleden, terwijl een kindje werd ge- horen, dus bleef het getal onveranderd. Wij gaven reeds do samenstelling van den gemeenteraad. Do pastoor woont ook te Ave-Capello, do gemeentosekretaris te Adiiii kerke, do gemeenteontvanger te Alverin- ghem, de veldwachter te Ave-Capelle. Deze heeft drie gemeenten onder zijn ge bied en heeft misschien wel de schoonste uniform van heel België. De briefdrager komt van Veurne. De begrooting van Zoetenaaie bedraagt slechts eenige honderden franken. Men heeft er geene armen te onderhouden in do ge meente zelf, doch de gemeente onderhoudt er twee van Eggewaerts-Capelle. 't Moet er dus nog zoo onaangenaam niet zijn te Zoete naaie. Het kind wordt later teruggevonden, Op 23 September 1910 werd de echtschei ding uitgesproken, tusschen prins Frederilc van Saksen-Schcemburg-Valdenburg en prin ses Alice van Bourbon, dochter van dom Carlos, pretendant naar den Spaanschen troon. Hot zoontje Leopold, thans 10 jaar oud, bleef bij zijne moeder, welke weldra voor de tweede maal in liet huwelijk trad met den Italiaansclien luitenant Lino del Prete, wonende te Viureggio. Maandag morgend was prins Leopold in den hof van het ouderlijk paleis gaan spe len, en loon men hem ëenigen lijd later ging zoeken, was de knaap niet meer te vinden. Onrniddelijk werd de policie verwittigd, die zich spoedig op zoek stelde. In alle richtin gen werden automobielen gestuurd, gelast met het doen van opzoekingen. In den na middag werd de knaap teruggevonden langs heen do haan, tusschen Viureggio en Pielra- santa. De knaap werd spoedig naar de woning zijner moeder teruggevoerd. De prinses verloor het bewustzijn, toen zij haar zoontje terugzag. Het verhaal der oplichting is nog niet ge kend, doch men denkt, dat de knaap opge licht werd op last der vaderlijke familie, danr drze reeds zoo dikwijls aangedrongen en gedreigd heeft, om het zoontje terug in huis te hebben. Daar de vader van den knaap overleden is, is de kleine prins Leopold thans de eenige erfgenaam van don naam. Een bezoek aan deri laatsten oud-strijder van 1830. Dinsdag namiddag heeft Koning Albert een blijk te meer gegeven,'van zijne spreekwoor delijke nederigheid en eenvoud. Hij heeft een bezook gebracht aan den laatsten oud strijder van 'tjaar 1830, aan Philippe Dumoulin. wonende te Feïuy-Arquennes nabij Nij Vel. Hieronder laten wij eenige bijzonderheden alsook de reden van dit bezoek volgen. Eenigen tijd geleden, had de knappe ouderling het spijt uitgedrukt, waar schijnlijk te zullen moeten sterven zonder koning Albert te kennen. Hij had hem wel eens gezien, doch toen was koning Albert nog maar een klein prinsje. Het portret van d<ni koning zou rends groot genoegen ge daan hebben aan don oud-strijder. Zulks kwam onzen koning ter hoore en zijn besluit was spoedig genomen. Dumoulin zal niet alleen mijn portret krijgen, maar ik zal hel hem zelf gaan dra gen zegde de Vorst. M. Godefroid, selcretaris van Z. M. werd dus naar de woning van M. Dumonlin ge zonden, om den ouderling te gaan verwit tigen, ten einde hem de al te groote ontroe ring van een onverwacht bezoek to sparen. Toen M. Godefroid. de herberg waar M. Dumoulin hij zijne kinderen woont, binnen trad, zich bekend maakte en tevens meldde wat Koning Albert zinnens was, weigerde de ouderling eerst aan zoovel eer en geluk te gelooven. Het kostte M. Godefroid hooi wat moeite om M. Dumoulin te overtuigen dat hij de waarheid sprak. Deze was zeer ontroerd en riep eensklaps, met tranen in de oogen Leve de Koning. Dijnsdag kreeg men te Feluy-Arquennes bericht, dat hel bezoek voor ?s namiddags zou zijn. onrniddelijk werd de gemeenteover- heid verwittigd en zooals zulks gaat, wist op weinige minuten, heel de gemeente en den omtrek de heugelijke tijding. Ook toen Koning Albert, vergezeld van M. Godefroid cn commandant de Posch. or- donnancieoflicier, per automobiel in den om trek van Feluy-Arqnehnes kwam, stond daar eene overgroote menigte welke onzen vorst eene geesldrifligo ovatie bracht. 't Was slechts met groote moeite, dat de koninklijke automobiel tot aan de woning van den oud-strijder kon geraken. Nooit viel zulke ovatie aan Koning Albwt to beurt. M. Dumoulin, gekleed met den blauwen kiel en de muts met driekleurige kokarde dor oud-strijders, wachtte zijnen Koning op den dorpel zijner woonst af. Koning Albert zichtbaar ontroerd, trad snel op hem toe, en onder hot jubelend gejuich der menigte, drukte hij hem lang de handen. Koning Albert trad de nederige herberg binnen, en daar er veel volk ook binnen kwam, ging hij met den ouderling, den bur gemeester, de E. H. pasloor, hot gevolg van den Koning en het gezin Dumoulin in de keukon. Daar stond op tafel eene flesch champog-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1