Wal te vee! is verpeten 'T EEN EN 'T ANDER Nieuwjaarsgiften voorden Paus Aanslag op een inkasseerder D^.GSI_.A.r> Ni een echtelijk drama te Brussel EEN HELD OVERLEDEN nramatische dynamietontploffing in Duitschland Zonderlinge wanhopige Vreeselijk drama der zinneloosheid Gruwelijke moorderij te Berlijn. M. Flachon in 'i Ministerie... bijna Achttiende jaargang n S S 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 19 Januari 19 f ft. ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen vau het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. *3} TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. éfr BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728j Steenweg van Waterloo) 728. f Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AAN KON DIGI NO EN KI. aank. (1 tot 1 LI. reg.) Ir, 0.60 3C bladz. ide regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Finunc. aankon. iper regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Door liaar samentreffen met de al- gemeene kiezingen in Dnitscklaiid, de welke de aandacht hadden gaande ge maakt in de gansche beschaafde we reld, is de veroordeeling van Flachon bijna onopgemerkt voorbijgegaan, wat in gewone omstandigheden eene bui tengewone opschudding zou hébben verwekt. Denkt toch, lezers, wie Flachon was, wie hij altijd geweest is een der voorvechters van liet republikeinsche leger, een der grootste kampioenen van het antiklericalisme, een der be- rocmdscho dagbladschrijvers van het Fransche antiklericale bloc. Ilij was bestuurder van La Lanterne, hij lieel'l als voorgangers gehad of als me dewerkers, drie en dertig personen, die een aanzienlijken rol hebben ge speeld in de Fransche politiek, hetzij als ministers, hetzij a ,s volksvertegen woordiger, hetzij als senator. Ilij heeft zeer intieme vrienden gehad in al de ministeriën, in de vroegere ministers, in de huidige ministers, in de toeko mende ministers, en zulk een persoon, zoo hoog geplaatst, over zulke n mach tigen invloed beschikkend in hel open haar leven van een groot volk, zulk *»en man wordt veroordeeld voor verschei- scheidene der scliandigste en ontee- rendste misdriiven die kunnen gepleegd worden hij behoort voortaan tol hel geslacht der «Soleilland's» wat genoeg betoekent voor degenen die weten, waarom Soleillaud ter dood is veroor deeld. En de misdrijven van Flachon zijn gekend, slaan vast hij zelf heef! ze hekend, en de rechtbank, ondanks zijn machtigen invloed, ondanks zulke hooge tusschenkomst van allerwege, de rechtbank heeft hem plichlig be vonden en veroordeeld tot een jaar ge vang en 800 frank boet. Zijn numero is dus gehend. Flachon echter, iszoocla- nig doordiongen van de natuurlijkheid zijner gepleegde daden, voortspruitend uit zijne zonderlinge opvatting van de wereldlijke zedenleer, dat hij zich be schouwt als het slachtoffer eenor poli tieke wraak, als de onschuldige die vervolgd wurdt door een al te machti gen vijand, Immers, hij verklaart rondweg, dat wat hij heeft gedaan, door zoovelen an dere hooggeplaatste politiekers wordt gedaan, maar dat hij recht door zee ging, terwijl anderen zich achter de schermen verduiken. Thans is een zijner beste, zijner in tiemste vrienden, lieer Aristide Briand, opnieuw in het Fransch kabinet getre den, niet ditmaal a's kabinetsoversle, maar alsonaerkabinetsovcrste, en meer bepaaldelijk als minister van Rechts wezen. Waarom heeft M. Briand juist dit ministerie verkozen Wij zouden het niet kunnen zeggen, maar kwatongen verzekeren dat hij het gedaan heeft uit genegenheid voor zijnen vriend Fla chon, wien hij niet zal vergeten en voor wie hij allergunstig zal optreden. Ah We zouden wel eens willdh zien, in welk gevang Flachon zal op gesloten worden welk eten, welk drinken hem zal worden voorgezet het zou ons niet verwon deren, dat in plaats van een gevang, wij een klein salon, in plaats van het gewoon eten en drinken der gevangenis, Flachon aan een uitzonderingsregiem zal wor den onderworpen, en het voedsel en de drank niet in het minst zullen laten te wenscben. Misschien hooien wij daar meer over wij zullen niet nalaten het u mede te deelen. Ondertusschen blijft het een raad selachtig vraagstuk hoe het mogelijk is, dat kerels als Flachon, al zijn het dan ook beroemde republikeinsche schrijvers, al zijn hut dan ook be stuurders van dagbladen, wij verstaan niet hoé een volk zoo laag kan geval len zijn, zoo'n onverschilligheid aan den dag te leggen, wanneer het staat tegenover zulke afgrijselijke, afschu welijke misdaden, en hoe het kan toe laten, dat priesters, dat pastoors, dat bisschoppen, dat kardinaals vervolgd worden om aan de geloovigen het ge vaar aan te wijzen, dat er bestaat in het lezen van goddelooze en zedenlooze hoeken dat zij boete moeten betalen en gevangenisstraf moeten doen, als zij, als ware herders der zielen, verbod uitspreken tegen de slechte handboe ken der scholen. Nochtans de vrijheid van het woord wordt erkend door de Fransche grond wet ook de vrijheid van geweten, eveneens de vrijheid van vereeniging en zij die zich vereenigen als het priesters, of katholieken zijn vlie gen uit het land zij die eerbied eischen voor de vrijheid van geweten als hel priesters of katholieken zijn worden geroepen vuor de Recht bank zij die vrijelijk, zonder de orde van den Staat te storen,gebruik maken van de vrijheid van het woord, zij wor den verwezen tot eene geldstraf en ge stoken in do gevangenis. Ex-kabinelsboofd Caillaux, op zijne beurt, wordt beschuldigd van finan cieel konkelfoes,, hij kan voor het ge recht gedaagd worden, doch. men laat alles wit cn onverlet, immers M. Cail laux is de vriend der Joden, de vriend der financiers, de vriend der loge, de vriend dor republiek Dit volstaat om hem met rust en vrede te laten... Zoo verstaat men de gelijkheidspohtiek 111 het anticlericale kamp Be zijt en niet, beste con fraters. Peuple Chronique Gazette on op hunne benrt, al de overige antiklerikale bladen schrijven groote ar'i- kols over M. Woeste. Zij kunnen bet nml verteerd krijgen, dat. wat de antiklerikale bladen ook mogen doen om het spel bij ons te verbrodden, dat bel al nutteloos werk is, al boter tegen den galg gesmeerd». Do katho lieken weten bun plicht hebben ook kijkers in den kop om niet to bemerken, dat bel eenigste dat wij thans in liet belang van land en volk te doen hebben, mets anders is als al de antiklerikale tegenstrevers eene gevoe lige nederlaag toe te dienen. Cagen van s'ouw in de fco- ninkÜBjjke famëhe. De maand Januari beeft altijd onze koninklijke familie diep getroffen. Benevens eene dochter van den graaf van Vlaanderen, den 18 Januari 1871 gestorvon, zullen de volgende overlij- dens dozer dagen in liet paleis woi don her dacht 22 Januari 1869, dood van prins Leopold, eenige zoon van Leopold II, ten paleize van Laken in den ouderdom van 16 jaar 23 Januari, dood van prins Baude- wijn, oudsten broeder des Konings 30 Ja nuari 23° verjaring van den dood van aarts hertog Rudolf, echtgenoot van prinses Stefanie, to Moyerling. Op 23 Januari zal er in de kerk van Cou- denberg een jaardienst ter zielerust van prins Baudewijn plaats hebben, waarna de Koning en de Koningin, vergezeld van de Gravin van Vlaanderen, zullen bloemen gaan neer leggen op liet graf in de onderaardscke kerk tc Laken. Be BaaïftscSae partijen met hun stemmesigetal.— De behouds- gezinden van alle kleur 1.755.955 stemmen do katholieken van het Centrum 2.012.990 liberalen 1.671.297 de socialisten 4 niilioen 238.919. In 't geheel waren er 14.236.722 kiezers ingeschreven in bet strenge Duitscliland zijn er enkel 12.188.387 komen stemmen. Go ziet, meer dan 2 inillioen kiezers geven zich do moeite niet van gaan te stemmen. Wij vragen ons af: Wat zou het berooven van stemrecht bijdragen om het verplicht onderwijs beter te bekrachtigen Nicnien- dalle. Welnu, laat als straf, de sfemrechtbe- rooving vallen, en de katholieken stellen juist dezelfde verplichting voor nis de libe rale heer Ilymans... En dan durTmen zeg gen Eono karikatuur van verplicht onder wijs... Slechte trouw is een ondeugende leids man. De Siaafspoonwegen. In 1911 hebben de Belgische staatsspoorwegen 6 1/2 millioen meer ontvangen dan in 1910. jaar der Tentoonstelling, toen de ontvagst 35 millioen meer bedroeg dan in 1909. Het reizigersverkeer heeft 5 millioen 84.000 fr. minder opgebracht dan in 1910, doch het vervoer der koopwaren bracht daarentegen 11.623.000 fr. meer op. Be Belgische bevolking in 1838 en 1910. Over 80 jaar telde Bel gië 3.785.814 inwoners in 1910 reeds 7.423.784. Die was en is verdeeld als volgt lussclien do 9 provinciën Antwerpen in 1831 349.942 in 1910 968.678; Brabant 561.828 en nu 1.469.677; West-Vlaanderen f "8.226,nu 874.135; Oost- Vlaanderen 742.973, nu 1.120.335 Hene gouwen 613.179, nu 1.232.867 Luik 375.030, nu 8J8.341 Limburg 160,090, nu 275.691 Luxemburg 160.763, nu 931.215; Namen 213,784, nu 362.846. Verbetering van het naar* denras. Do keuring der hengsten, ingericht krachtens hét provinciaal regie- inent tot verbetering van het paardenras on die Woensdag in de slacht huizen van Brus sel plaatshad, had een groot getal paarden fokkers uit onze' verschillige landbouwstre ken gelokt. Zeven en twintig Innigslen van 3 jaar en twintig van 4 jaar werden aan do keuring onderworpen. Vier hengsten van 3 jaar en elf van 4 jaar worden aangenomen voor den springdienst._ Eenige cïjférs. Frankrijk telde in 1910, 39.6U1.509 zielen, Dnilschland 64.9', ..993. Frankrijk heeft 80 steden met minstens 30,000 zielen, maar 5 met boven de 200,000 zielen. Duitschland heeft 22 ste den met meer dan 200.000 zielen. Frankrijk heeft 349242 inwoners bijgewonnen 't is veel minder dan Duitscliland. Engeland en Oostenrijk, ja minder dan België en Holland Be gesproken talen in Bel- gië. D© cijfers der bevolking, gerang'- schikt naar de gesproken Inlen, worden nu bekend gemaakt. Er zijn, in ronde cijfers, 3.100,300 Be]<ren die uitsluitend Vlaamsch spreken 2,800,QDO die uitsluitend Fransch spreken en 900,000 die de twee landstalen machtig zijn. Een oi getal Belgen spreken drie en vier taleu. Sinds langen tijd heerschte er oneenigheid in het gezin der echtgonooten X..., welke kamers betrokken in de Gultuurstraat. Do vrouw is jaloersch en verwijt haar man ze te bedriegen. Pas was de man, die te St-Gil- !is werkt. Dinsdag nacht te huis, of een nieuwe twist had plaats. Ten toppunt van woede, greep de vrouw de petroollarap en smeet deze naar het hoofd van haar man welke aan het hoofd gewond en tevens het gelaat had verbrand. De lamp was ontploft en had een begin van brand verwekt, brand welke dadelijk werd gebluscht, dour do an dere huurders van het buis. Het slachtoffer zal in langen tijd niet kunnen werkbn. Tegen de plichtige vrouw werd poces-verbaal op gemaakt. Gisteren hadden te Douarnenez, de Fran sche visschershaven, de lijkplechtigheden plaats van M. Jaalc Le Dü, die gedurende29 jaar het bevel voerde over do roddingsloop van Douarnenez. Hij bad den ouderdom van 73 jaren bereikt. Ontelbaar is het getal menschenlevens door hem gered, de sloepen en schepen die in nood waren en door hem naar do haven gebracht werden. Meermalen zag hij de dood voor oogen, scheen hij zelf reddeloos verloren, doch de dood scheen van hem niet te willen, en hij verachtte de dood. Weinig bekommerde hij zich om de woe dende golven, die zijn vaartuig als in stuk ken wilden beuken. Vol bewondering voor zijn heldenmoed en zijne zelfopopoffering-, hadden zijne mede burgers hem don bijnaam van Bretaansclie redder >-• gegeven. De kunstschilder Abraham heeft zijne gelaatstrekken vereeuwigd in eene schilderij welke thans in het inuzcum van Quimper prijkt. De lijkplechtigheden waren indrukwek kend. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door vier oude leden der beman ning van de reddingsloep. Allen hadden van twaalf tot vijftien eereteekenen op de borst, welke zij onder het bevel van hunnen onver- saagden leider gewonnen hadden. Na de lijkkist stapten de notabititeiten van hel dorp en meest al de inwoners. Door de reddingsinaatschappijen waren talrijke kronen gezonden. Negende lijst Overdracht der vorige lijsten, 29,418,49 La Métropole 100 De Geestelijkheid, Contieh, 45 Zegen de familie V. D. R., 25 M. en Mcv. l-'r. de Ceusler, 25 G. en J Henckaert, Velm, 40 M. en Mev. Emiel Anthony. 200 Graaf en gravin van de Werve de Vorsselaer 100 Bestuurder en professors van liet college St Jan Berchnians. Antwerpen, 180 Damenvan het christen onderwijs, id., 50 Naamloos, Aalst. 25 Naamloos, Kurtrijk, 25 E. H. Janssens, pastoor van het gasthuis, Témsche, 200 Baron de Turck de Kersbeek, Westmalle, 200 E. H. De Meyer, priester, 50 Baron en baronnes Gil lés de Pélichy. 500 Goddank Antwerpen, lbo M. Morotus de Bouchout, 200 Mcv. Hipp. Suys, Antwerpen, ÏOO Naamloos, Antwerpen 50 G. V., Thienen, 50 M. cn Mev. Schelstraete, Korlrijk, 100 Mcj. Begerem, id., 100 Priester Glouden, Palange, 5 Onbekend 1 A. u 1 A. L. B., 5 Onbekend, Conr.icli, 20, id., id., 20 Zegen mijne studiën. 1 Zegen mijn handel, 1 M. F. L. Schoeters, pastoor, Laer Sempst. 1!»-L. V. A., Wesemael, 2, J. B., Of- fatrne, 10Naamloos, Antwerpen, 10: Git Sint Jansparochie, 10 Hoog het harte, 20: Naamloos 5 M. Coppens-Dc Vos, Meldort, 5 Alfons Van Amtenhove, 0,25 Mej. Delbaerc, Kortnjk, 10 Onbekend, id. 1 id. id. 0.50. Totaal32,056.24 Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel vat» dit blad, of aan M. Leon Malhó, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. Woensdag namiddag heeft in de dynamiet- fabriek van Schlebuck eene vreeselijke ont ploffing plaats gehad. De fabriek stond op eenige miniten afstand van de huizen doch de slag was zoo ver schrikkelijk ,dat eene hevige paniek zich van do inwoners meester maakte. lil het werk huis werd een werkman gedood cn een erg gekwetst. De muren der fabriek zijn omge slagen. De schade is zeer aanzienlijk. In het dorp zelf is de schade ook overgroot. Talrijke huizen zijn ingestort en het is schier onmogelijk een huis aan te treffen waar geene schade aangericht word. Een dertigtal personen werdén door de neerstortende pui- nen getroffen en gekwetst. De werklieden waren juist naar huis gaan eten, toen de ontploffing plaats had. Allpen de bewakers waren binnen. Anders hadden men ongetwijfeld talrijke dooden te betreu ren gehad. De oorzaken der ramp zijn nog ongekend. Een onderzoek is geopend. TE ANTWERPEN. Een deftig gekleed© heer huurde Dijnsdag avond eene kamer, in een kotél, in den om trek der Middenstatie, te Antwerpen. Pas was hij alleen, of de dienstboden hoorden vijf schoten knallen. Zij liepen naar boven, doch de vreemdeling daalde reeds den trap af, het gelaat gansch overdekt met bloed, dat uit vijf wonden uit het hoofd vloeide. Hij verklaarde dat Lij zich had willen zelf moorden, doch dat het niet gelukt was, daar geen der vijf kogels goed raak geweest was. Hij vroeg de bedienden verschooning en deed een geneesheer roepen. Vervolgens nam hij plaats op een stoel en vroeg een cognac om zich van de ontroering to herstellen. Een geneesheer kwam hem do eerste zor gen toedieuen en daarna werd do zonderlinge wanhopige naar 't gasthuis gevoerd, waar hij te voet en zonder geholpen te worden binnen trad. Daar bestatigde men. dat do man zich inderdaad vijf kogels in het hoofd geschoten had, zonder erin te gelukken zich te dooden. Die onbekende was een inwoner van Sint-Gillis. Hij verklaarde zelfmoord te hebben willen plegen uit huishoudelijk ver driet. IN SPANJE. Drie dooden. Verscheidene gekwetsten. Gisteren had te Percia een vreeselijk drama, dat aan waanzin moet toegeschreven worden, plaats. Een jongeling, M. Benjamin Manin, be- hoorende tot eene der meest in aanzien staande familiën der plaats, schielijk aan gegrepen door eene vlaag van woedende waan/in. Hij nam een revolver, vulde zijne zakken met kardoezen en ging post vatten in de meest drukke straat der stad. Hij begon er op de voorbijgangers le schieten. Natuurlijk ontstond onmiddelijk eene vreeselijk-paniek. Allen namen de vlucht. Do policieagent Domingo, wilde den zin- nelooze aanhouden, doch hij kreeg een ko gel in het hoofd en stortte dood neder. Me vrouw Lunica. echtgonoote van den kolonel van het ruiterijrégiment Alfons XIII, die juist hare woning verliet, kreeg drie kogels in do borst en bleef op den slag dood. Een andere voorbijganger, Martinoz genaamd, werd de long doorboord en bezweek kort na dien. De moordenaar zette alsdan zijnen weg voort en eene groep personen bemerkende, die vóór do deur van oen koffiehuis zaten lo praten, loste hij nog verscheidene schoten op hen. Een drietal personen werden getroffen. Het was slechts toen hij al zijne kardoezen verschoten had, dat de zimielooze kon be* ineesterd worden. In de Jakobstrasse te Berlijn, werd giste ren namiddag oene vreeselijke misdaad ont dekt. Een goudsmid, was door zijn patroon, M. Scliulze. naar eene bank gezonden, om eenige kostbare juweelen in bewaring te geven. Tomi do werkman terugkwam, vond hij. den juwelier, zijne vrouw en hunne 18jarige dochter met verbrijzelden schedel in de keuken liggen. Naast de ongolukkigen lag een hamer geheel met bloed besmeurd. Onmiddelijk werd het alarm gegeven. Polieie oil geneesheeren snelden ter plaats. Het meisje had reeds opgehouden te leven en de juwelier bezweek toen men hem het gasthuis binnenbracht. De toestand der vrouw is hopeloos. Het was onmogelijk haar te ondervragen. De misdaad moet met eene ware razernij en ongehoorde stoutmoedigheid gepleegd zijn, want de werkman is nauwelijks een half uur afwezig geweest. Tot hiertoe heeft men niet het minste spoor van den moordenaar. Do policieoverste lieeft eene premie van 3000 mark uitgeloofd voor dengene die den dader zou doen ontdekken. Men vermoedt dat diefstal de drijfveer der misdaad geweest is. De Lanterne loopt hoog op mot het nieuwe ministerie, dat bijna een Lanterne-minis- lerie mag genoemd worden. Luistert M. Aristide Briand is oud-hoofdopstellor vau La Lanterne. M. Millerand is oud-hoofdopsteller van La Lanterne. M. Klotz is oud-medewerker aan La Lan terne. M. Steeg is oud-medewerker aan La Lan terne. M. Guist'hau werkte gisteren nog meê aan La Lanterne. M. Fnrnand David was een onvermoeiba re medewerker aan «LaLanterne, waarin hij gisteren nog een artikel schreef. M. René Besnard is eveneens oud-mede werker aan La Lanterne. De Univers voogl er spottend bij Aan dit ministerie ontbreekt nog Flachon, de laatste hoofdopsteller en bestuurder van La Lanterne... Iladdo hij niet in 't gevang gezeten, hij ware mogelijk ook minister ge weest in het Lanterne-rainisterie. t& Parijs. Nog eene aanhouding, Te Saint Gloud is een kerel, zekere Marius Medge. 22 jaar oud, aangehouden, onder verdenking ook medegeholpen te hebben in de zaak der Ordenerstraat le Parijs. Medge werd aangehouden, toen hij het reisgoed kwam afhalen, dat door twee personen die van dichtbij bewaakt worden, in de statie achtergelaten werd. Een onderzoek over de persoonlijkheid van Medge ingesteld, bracht aan 't licht, dat de kerel, een deserteur, reeds lang in betrok king was met Carouy en dat Lij met dezen reeds verscheidene diefstallen gepleegd heeft. Men heeft echter niet kunnen opma ken, of hij voor iets in de zaak der Ordener straat betrokken is. Het oordeel van den overste der veilig- heidpolicie is, dal ue bende uit een aantal medeplichtigen moet bestaan hebben. Eene groep heeft de aanslag bestudeerd en het plan gemaakt, eene tweede groep heeft het plan uitgevoerd en do misdaad goplnegd, de d°rdo ploeg heeft do ontvluchting der ban- dieton bevoordeeligd. Men denkt dat de twee vrouwen die thans opgesloten zitten, vrouw Deltcweilor en de minares van Carouy, eerstdaags in vrijheid zullen gesteld worden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1