OOR LOG 'T EEN EN 'T ANDER Esue ode vrouw vermoord 3E3 C3r 33 X-i JU Nog de ontsnapping van kapitein Lux ^stallen in de statiën te Brussel. Oe aanslag op een inkassserder te Parijs Vreesslijke misdaad op een trein Italië en Turkyë Achttiende jaargang n' 17 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 20 Januari 1912. ABONNEMENTEN} Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENI TE BRÜS5EL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo» 72S. I 9Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van NuffeUDe Oendt. AANKONDIGINGEN j KI. aanli. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3® blaaz. tde regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over eenige dagen hadden wij het genoegen, Heer Frans Boeykens cene gedocumenteerde studie te hooren voordragen over strafrecht. Sommige punten werden zoo klaar voorgesteld nat het ons lust er hier op weêr te ko men. Het strafrecht verschilt van tijd perk tot tijdperk, van geslacht tot ge slacht, van volk tot volk. In vroegere eeuwen deden de menschen zelf recht, later als de maatschappij meer geor ganiseerd was, werd de Staat aange steld om in de plaats van de eenlingen te rechten of te vonnissen. Thans be staan er in ons land nog twee soorten van straffen, de geldboete en de gevan genisstraf. De doodstraf is sedert 18G7 in Bel gië afgeschaftzij wordt door den Ko ning veranderd in eeuwigdurenden dwangarbeid. Sommigen vinden dat de doodstraf terug zou moeten ingevoerd worden om de misdadigers meer vrees in te boezemen. Er valt echter op te merken, dat het getal grove misdrijven in België sedert 1867 niet heelt toege nomen, maar wel heelt afgenomen. "Wij kunnen hetzelfde niet zeggen van Frankrijk waar de doodstraf nog in voege is Het is echter een feit dat de personen die veroordeeld zijn zeer tal rijk in misdrijf hervallen, en dit moet wel zijn dat de toegepaste straf niet doelmatig wérkt. In I9u6 werden er 210* 0 veroordeelingen uitgesproken. Van die 21000 veroordeelden waren or iO...OO die in herhaling vielen. 7000 vielen voor dc 1°.maal in herhaling 4000 voor de 2° maal, 2000 voor de 3° maal, 1500 voor de 4° maal, 1100 voor dc 5° maal, 870 voor de 6° maal, en 601 voor de 7° maal, nog andere vervielen voor de 8°, 9°, 10° maal en nog meer. Dit getal zou toch, dunkt ons, zoo groot niet zijn als de straffen wat stren ger waren, of beter gezegd, zoo zij wat strenger of beter werden toegepast. Om echter doelmatig te zijn en niet bloot te staan aan persoonlijke wille keur moet cene straf voldoen aan ver schillende vereischten, die wij heel eenvoudig voor d'oogen gaan stellen. De stral moet vastgesteld zijn door de wet, zoodat de rechter over be paalde gevallen, kan en moet vonnis sen, zooals het is vastgesteld. Het komt er dus enkel op aan, den aard van het misdrijf of van de misdaad vast te stellen. Zij moet persoonlijk zijn. Zoo men den man vonnist, moeien er de kinderen noch de vrouwen om gestraft worden, maar enkel de man. Do straf moet herstelbaar zijn. Vroeger brand merkte men de veroordeelden, toen bleven zij gansch het leven met dit schandmerk loopen. Zij moet vergéef- h'ik zijn. Een veroordeelde moet eens zijne straf uitgedaan, in de mogelijk heid gesteld worden, zijn rang in de samenleving te hernemen. Zij moet af schrikwekkend zijn niet in den aard zooals er nu vele gevangenissen be staan, en die hij het naderen van den Winter opgezocht worden door lui aards. die het veel heter, veel aange namer vinden in het gevang den Win ter door te brengen, in eene warme cel. met boeken en dagbladen ter be schikking, damnette werken in koude, vorst, sneeuw en wind. De straf moet redematig, doelmatig, in verhouding zijn met. de fortuin en den toestand. Zoo is het straffen met gelijke geldboet, voor gelijke misdrijven eene onrecht vaardigheid. Gelijke geldboete voor gelijk misdrijf, maar, dat is zoo recht vaardig mogelijk, hooren wij sommi gen uitroepen. Ja, voor kortzichtige, voor simplistische menschen die niet verder zien dan het tippeken van cFn neus, voor zulke kan dat heel recht vaardig zijn, maar niet voor lien die een klein oogenblik willen nadenken. Dit gaan wij bewijzen met een voor beeld. Twee menschen, hetzelfde mis drijf bedreven hebbende, worden tot 50 fr. boet veroordeeld de eene ech ter is millionnair, de andere een arme werkman. Wat geeft nu 50 fr, voor een millionnair Niets. Wat is het voor een armenmensch? Een zeer zware straf. Dus voor den millionnair is die straf, om te zeggen geene straf voor den armen mensch, is het eene zware straf. En nochtans zij hebben beiden dezelfde wetsovertreding begaan. In het oude Rome werd een schatrijk man tot 100 fr. boet veroordeeld om een mensch mishandeld te hebben. De rijkaard nam zijn slaaf mee, ging door de stratén van Rome, en ga-f aan iede- ren mensch dien hij ontmoette een kaak slag. Voor eiken kaakslag deed hij door zijn slaaf 100 fr. betalen. Een bewijs van de onjuistheid van de straf. De geldboete zou moeten kunnen vast gesteld worden, in verhouding met de fortuin en de andere omstandigheden. Zoo het is met de geldboete, zoo doet het zich ook voor met de gevangenis straf. Een eerlijk man schrikt af van het gevang; vagebonden, straatloo- pers en schuimers halen er de schou ders voor op; zooals wij reeds aanhaal den, zijn er personen die zich moed willig van een misdrijf beschuldigen, om zekere droeve tijdstippen van 't jaar in 't gevang te kunnen doorbrengen. Hier ook zou er dienen onderscheid [gemaakt te worden, met de levens wijze, met de opvoeding, met de ge dachten van den veroordeelde om eene rechtmatige straf to kunnen toedienen. Zelfde fout, zelfde boet, of zelfde tijd gevang, is dus niet juist, is on rechtvaardig. Dat zijn van die spreuken die gemakkelijk klinken, die geen na denken, geerie overweging geene in spanning van den geest vragen zoo komt het dat het zoo gemakkelijk gaat, de volksmenigte te verleiden, door het roepen ieder man, één stem, alleman soldaat, iedereen gelijk enz. dat zijn woorden die heel schoon, mogelijk heel rechtveerdig klinken, maar die niet wederstaan aan een aandachtig en een rechtzinnig onderzoek. Doch, op onze dagen is men niet meer voor on- doiv. k, noch voor aandacht, noch voor rechtzinnigheid, onze tijd is een tijd van oppervlakkigheid, die vooral veel dienst doet en een uitverkoren werknkker is voor de uitbuiting van de volksvleierij. WaHe doen onn goed ie tl oen? M. Mechelinck zei onlangs Als er maar 18 kamerleden bijkomen, dan blijven er (30.000 Belgen zonder volksvertegenwoor diger. Waarom de cijfers niet wat «forceeren» als in 1892 en er 20 in plaats van 18 bijnoe- men. Het kabinet de Broqueville geeft ge hoor aan M. Mechelinck en stelt voor 20 nieuwe kamerleden bij to kiezen.. Opgepast, roept de liberale Journal de Liège opge past, de regeering door liet benoemen van 20 nieuwe kamerleden geeft zich over aan onnoembare drijfvoeren van partijgeest Kunt ge nu voor dio mannen iels goeds doen Leve de vrijheid, gezellen In In-el do omgeving van Brussel waar het cartel bestuurt, is er in de gemeente diensten geen plaats voor de werklieden zoo zij geen lid zijn van het rood Volkshuis en bovendien geeno werkdadige politieke propaganda maken Verleden Vrijdag, toen de geraoontowerklieden van de slijkhoeve van Anderlecht betaald werden op de koer van liet gemeentumis van Anderlecht, ont vingen ze daar eenen omzendbrief om Maan dag, 15 Januari, om 8 uren 's avonds in het <-• Volkshuis te Anderlecht tc zijn, om te protesteernn tegen de aanvallen waaraan de socialistische raadsleden blootstonden... Weet degenen der werklieden die bet zou den aandurven daar afwezig te zijn... En zulke mannen spreken van... vrijheid* Aan het werk, katholieke vrienden Nog altijd staat daar hel der on klaar het machtige Paaschcongres, in April 1911 gehouden, ons voor den geest. Toen werd er gezegd en door 5000 con gressisten toegejuicht,dat er geen dag mocht gewacht worden om don goedon strijd aan te gaan. Meermaals hebben wij u dit vast voor- nemon 6n krachtig besluit herinnerd. Thans weer vragen wij Welnu, vrienden, hebt ge woord gehouden Vooruit dan Nog één Het gaat al beter en foeter 3 Gezel Jules Francq, sche- peneleJumet en senator voor Luik, laat zich, als hij ziok is, ook door gasthuisnonnen verzorgen, evenals gezel en kamerlid Leo nard van Charleroi, evenals Eibers van Brussel, ©venals Bastion van Bergen. Op dio mannen past voortreffelijk de spreuk Luistert goed naar mijne woorden, maar kijkt niet naar mijne daden Gefsensionneei-ciesi. Lang- voor den wettelijken leeftijd, liet de liberale volksvertegenwoordiger Bnyl, zich als on derwijzer pensionneeren, voor gezondheids redenen. De Pays Wallon brengt thans aan het licht dat de socialistische volksvertegenwoor diger Berloz, zich ook als onderwijzer en voor gezondheidsredenen, liet pensionnee ren op den ouderdom van 35 jaar, terwijl hij nu 58 jaar oud geworden, langs alle kan ten kan gaan schreeuwen tegen de jezuieten en de katholieke patroons, om elders te gaan kruipen voor de liberale kapitalisten. Men beeft wel eens gezegd dat beer Buyl zich liet pensioeneeren voor vroegtijdige kaalhoofdigheid. Maar heer Berloz heeft eon hoofd gelijk een weerwolf. Voor wat zou die dus wel gepansioeneerd zijn Onze bsjzendere handel. In 1911 bedraagt het cijfer van den Bel gischen spicialen handel, voor in- en uitvoer, de groote som van 7 milliard, 764 millioen en 36 duizend frank hetzij eene vermeer dering van 326 millioen 514.000 fr. op 1910. In 1911 kwam er 15.907.63S ton bin nen of 806.467 ton meer als in 1910. In 1911 werd er 15.896.914 ton uitge voerd of 822.853 tor: meer als in 1910. En zeggen, dat wij al armer en armer worden, ol in elk geval, altijd even arm blij ven in België, is 't niet Zoo schrijven, her schrijven en schrijven nog voortdurend, zij die het volk in zijne onwetendheid of kort zichtigheid uitbuiten. Eüei 83 ZOO Heer Marque,t bekent dat de Deken van Dinant in 1896 en een Missionnaris van Scheut, de eene 12.000 fr., de andere 10,000 fr. geweigerd hebben. Volgens hem zijn het zonderlinge kriste nen die giften weieeren voor hunne armen of voor hunno zendingen... Zoo Marquet ook op weg zijn kristen demokraat te worden Bij die mannen zijn al de goede kristenen slechte kristenen zij alleen zijn do ware volgelingen van Christus. Doch dat is de kwestie niet. Marquet had geschreven dat de katholieken liem zouden bewierrookt hebben, zoo hij hunne werken bad willen ondersteunen. Nu echter zit hij in strop: Hij heeft ze willen ondersteunen,maar do katholieken hebben zijn geld geweigerd. Volgens de bladen melden, zijn het de kristene demokraten xtCn Brugge met hun berucht opperhoofd, die mot heilige geest drift lie manna van Marquet oprapen ter wijl en liberalen en socialisten, te Brugire ten minste, dat geld volslrekt weigor. n. Dit belet niet, dat de kristene demokraten de eenigsten zijn, die strijden met eerlijke en eigen middelen... Nu is echter dat liedje gedaan Op de wijk Boissiere, te Gellettes, (Loir- et-Cher, Frankrijk), dichtbij het bosch van Russy, woont de weduwe Lecomte en hare dochter, de weduwe Dubois. Toen de brievondragor Celletle, 's morgens aan do woning kwam, vond hij de deur open. Hij trad binnen en in de eerste plaats ver toonde zich een vreeselijk schouwspel voor zijne oogon. Madame Dubois lag midden de plaats ba dend in haar bloed ten gronde. De moeder van het slachtoffer, mad. Le comte, dio 90 jaar en lam is, deed aan de overheden die spoedig verwittigd waren, het volgende verhaal Het was middernacht toen op de deur werd geklopt hare dochter deed met eene spleet de deur open en zag dat liet de bosch- wachter Dalivaut was en verzocht hem 's anderendaags terug te keoren. Op hetzelfde oogenblik stampte hij de deur open, nam haar bij de keel en wierp ze ten gronde waarna liij haar vermoedde. De oude vrouw had zich in eene alkoof verborgen, waar de moordenaar, haar te vergeefs zocht. De moordenaar aangehouden, deod vol ledige bekentenissen. Men weet nog, op welke manier do Fran- scbe kapitein Lux, die in do Duitsche vesting van Glatz opgesloten was, er in gelukte te ontsnappen. In de zelfde vesting zat ook een Engelsch officier, kapitein Trench opgesloten. Men be tichte dezen van medeplichtigheid in do ont vluchting van kapitein Lux, doch zoowel kapitein Trench,als kapitein Lux konden be wijzen dat zulks onwaar, zelfs onmogelijk was. De ontsnapping van kapitein Lux heeft evenwel voor kapitein Trench, zeer noodlot tige gevolgen gehad. De waakzaamheid en de strengheid van het reglement zijn veel verslecht en zelfs zoo streng geworden, dat kapitein Trench gepoogd heeft zich te zelfmoorden. Een Duitsch blad deelt daarover de vol gende tijding mede Trench werd Zondag avond bespied door een bewaker deze had bomerkt dat er in de cel van Trench geen licht brandde. Hij trad binnen en vond Trench op oen stoel zitten, met een strop aan den hals. Niet zoodra was de bewaker binnengetreden, of Trench stond op, deed de koord los en legde zich te bed. Een geneeshe >r werd geroepen en deze stelde vast, dat er nog geene sporen van vorwurging te vindon waren. Over de voorzorgen, welke genomen werden om de ontsnapping onmogelijk te maken, vernemen wij nog, dat alle vensters der cellen van de vesting voorzien zijn ge worden van zeer dikke en stevige ijzeren barren, welke allen aan elkander verbonden zijn bij middel van beweeglijke toestellen. Het is onmogelijk de barren aan teraken, zonder onmiddelnk zelf het alarm te geven heel de vesting o >r. Verder zijn er rond de vesting afsluitingen gemaakt in pindraad, welke onmogelijk kunnen overschreden worden. In de vesting van Glalz is thans ook een Franscho leeraar opgesloten, omler betich ting* aan kapitein Lux eene behulpzame hand geleend le hebben tijdens zijne ontsnapping. Be? den Entrepot. In deze statie bood zich vóór 8 dagen een welgekleed persoon aan om er twee nieuwe scnrijfmachienen af te halen komend van Londen en bestemd voor eene firma in de hoofdstad. Hij vernam dat de twee machienen juist werden afgeleverd aan den belanghebbende en verwijderde zich, zeggend dat hij dezes broeder was. Dinsdag morgend bood zich een andere persoon, insgelijks wel gekleed, in den tol- dienst der statie van Brussel (Entrepot) aan om twee andere schrijfmachienen af te halen komend van Parijs in bestemming van Brussel. De onbekende, om de machienen te beko men, liet stukkon zien, volkomen in regel. De koopwaar werd hem derhalve overhan- digd. Eenige uren later kwam d© echte belang hebbende! naar de raac'imnen vragen. Men zegde hem wat er gebeurd was. Nu werdon de stukken nauwkeuriger nagezien en valsch bevonden evenals de zegels welke zij droegen. Woensdag morgend boden zich twee open- baro boodsohapdoeuors aan in den douanen- dienst der statie, dragers van stukken be trekkelijk verschillende koopwaren van waarde. Men stelde ditmaal onmiddellijk vast dat de stukken valsch waren. De twee mannen werden door do policie der,statie ondervraagd. Een welgeklecde heer had hen fop de Bou- dcwijnlaan gelast met het afhalen der coli's vernield op de valsche stukken. Wanneer de policie op deze baan verscheon was de onbekende aflruggelaar reeds ver dwenen. In Tour en Taxis Het onderzoek betrekkelijk de diefstallen in deze statie gepleegd is op verre na nog niet geëindigd. Allo dagen worden nieuwe feiten ontdekt. Tot hiertoe hadden in deze zaak 14 huis zoekingen plaats, waarvaiv 11 le Sint-Jans- Molenbeek, 1 le Brussel, 1 te Lokeren en 1 te Waasmunster. Het bleek dat balen koffie, pakken kousen en weefsels, korven boter, stukken linnen, kisten chocolade, sigaren, manden wijn, enz. werden gestolen. Een baal weefsels, Dinsdag 11. tc Rosen- dael verzonden, ontbreekt nog altijd. Welnu liet is bewezen dat deze baal werd gestolen op de kaai der statie van Brussel (Entrepot), Zij had eene waarde van 480 fr. Nog eene aanhouding Eene nieuwe aanhouding werd Donderdag gedaan en wederom is de aangehoudene een anarchist. Nu is het zekeren Gollin, die zich ook dikwijls Henry deed noemen. Men weet echter niet of Collin ook wel de ware naam van den aangehoudene is. Een onderzoek is daarover geopend. Deze kerel was schier gedurig in betrekking mot Carouy, Dettweiler, en al de gekendo anarchisten uit den omtrek van Parijs. Da policie denkt dat hij ook 'tzij als medeplich tige't zij ah dader, deelgenomen heeft aan den aanslag op den inkasseerder Gaby ge pleegd. Do kerel, die sinds eenige dagen opge zocht werd, is gisteren in de Avenue des Go belins te Parijs, ontmoet door een policie- opzicliter. Deze herkende hem onmiddelijk, volgde hem en Collin werd geknipt. Volgens do Fransche uitgave van een Arno- rikaansch blad, bevinden meest al de leden der bende Carouy zich to Londen. Reeds werd er gepoogd, daar titels te verhandelen, welke aan Gaby ontstolen worden. De plich- ligen hebben zich gesc.i-*iden, om gemakke lijker do policie te ontspringen. Een treinwachter door het portel geworpen en gedood nabij Edingen. Het parket van Bergen heeft zich gisteren namiddag naar Marcq-bij-Edingen begeven, ton einde er eene erge zaak le onderzoeken. Langsheen de spoorbaan Brussel-Noord- Doornijk. had een baanwachter 's morgends rond 6 1/4 ure het lijk gevonden van een 'treinwachter. Het lijk lag op den boord eener gracht en had aan hot hoofd eene afgrijselijke wonde. Onmiddelijk werd een onderzoek geopend en weldra ontdekto men, dat de treinwachter zekeren Millet was, geboren te Kortrijk en wonende te lielmet-bij-Brussel. Het onderzoek bewees ook, dat Millet dienst deed op den expresstrein Doornijk- Bruss'd, die pas eenige minuten vóór de ontdekking van het lijk, voorbij geredun was. Daar het niet aan te nemen" was, dat het slachtoffer van den trein zou gevallen of zelfs gesprongen zijn, werd het onderzoekin de richting eener m jelijke misdaad gedre ven. Weldra kreeg men ook hieromtrent zekerheid. Er werd inderdaad bevonden, dat de trein wachter Millet in een tweede klas rijtuig twee reizigers gevonden bad, die derde klas biljetten hadden van Rijsel naar Keulen. Daar deze personen in fout waren, had Mil let hunne koepons afgenomen. Men vond ze inderdaad in zijne zakken terug. To Brussel werd ook vastgesteld, dat daar twee personen zijn toegekomen zonder koepon en verder vertrokken, na een koepon genomen te heb ben. Men vermoedt, dat de reizigers den trein wachter hebben aangevallen, omdat hij hunne koepons niet wilde teruggeven, en zij hem door het portel geslingerd hebben. Het onderzoek door het gerecht en het spoorwegbeheer ingesteld wordt voortgezet. TUSSCHEN De Turken en Araben in beweging. Te Zuara, waar kortelings de Italiaansche soldalen moeten toekomen, zijn tienduizend Turken en Araben bijeen dio besloten heb ben hardnekkige» tegenstand te bieden. Te Suansini-ber.i-Adem, Beni-Cascir. Bir Tobras, Uadi-Rubea. dat oasissen zijn, is liet getal tenten aanzienlijk vermeerderd. De bevelhebber der Turksche troepen dio vroeger le Azizio verbleef,en nu te Suansini- beni-Adem zijn, op 20 kilometers van Ain- Zara. Te Suansini en te Bengachir groote Araabsche machten verzameld versterkt door enkele honderdtallen van Turken. Naar Bir Tobras en Uadi-Rubea vertrokken nog aan zienlijke groepen... Vergelen wij er niet bij te voegen det deze berichten uit Rome komen, dat ook zijn be lang heeft. Nog het Fransch Italiaansch geschil. De Carthage is nog altijd te Cagliari gehouden. Te Tunis heerscht or een lievige spanning. De Carthage t mag zich niet meer bedienen van zijn draadloozen tele graphic. Nu is de kapitoin van do Car-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1