Komediant Vandenrelde, 'T EEN EN 'T ANDER ONZE VOLKSREIS NAAR ROME Moord op een treinwachter. Nieuwjaarsgiften voorden Paus Brusselsche Briefwisseling Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen. de lasteraar onzer Missionnarissen loopt in de Kamers, de censuur op. Geheimzinnige misdaad Een statie door brand vernield. Achttiende jaargang n' (S 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 21 en Maandag 22 Januari 1912. abonnementen; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. a§> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. (§1 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728( Bteenweg van Waterloo( 728. I KerJsstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nu ff el-De Qendt. IA AN KONDIGINGEN BH. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ide regel) fr. 0-50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (.per regel) fr. 2.00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws iper regel) fr. 2.0§ Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 mbhhhbbm De zitting van Donderdag 18 Ja nuari 1912 zal aangeboekt blijven als een schandedag in ons Belgisch parle mentair leven en inzonder in het poli tiek leven van heer Vandervelde, den leider van de socialistische partij, en we mogen ook zeggen, den leider van de liberale en socialistische kartel partij. Liberalen en socialisten hebben, enkel en alleen om den tijd der Kamer te verspillen en alle ernstig, alle nuttig werk onmogelijk te maken eene on dervraging aangegaan over de tegen woordige duurte der levensmiddelen. Onze katholieke vrienden lieten de an tiklerikale sprekers gerust hun woord "zeggen, de katholieke partij en onze volksgezinde regeering aanvallencl K-li ieder krijgt zijne beurt, en nu Don derdag spraken Heeren de Kerchove d'Exaerde en du Bus de Warnaffe. De redevoering van M. du Bus was treffelijk, eenvoudig, allerduidelijkst, maar zij was raak de kwakzalverij der tegenstrevers kwam er meê aan 't licht, wat M. du Bus bewees door de aanhalingen zelve van antiklerikale en socialistische schrijvers. Ik zeg n et, sprak M. du Bus, dat het leven niet duur is, ik betwist de bewering ais zou het leven nooit duurder zijn geweest als nu. Heer ZoUa bewijst in de Revue des deus, Mondes dat in cle meeste gevallen, de prijzen nu lager staan dan in 1883, dan over 30 jaar. De invoerrechten ziin niet zonder uit werking gebleven. Luxemburg is sinds 15 jaren door de beschermde baverteelt heel hervormd. In 1895 bracht België 400 millioen kilogr. ha ver voort, in 1907 gemiddeld 666 mil lioen. In 1907 moest België enkel nog 23 millioen kilogr, haver invoeren dank dus de politiek der regeering, is België er in geslaagd, voor zich zelve haver genoeg voort te brengen. Zie daar den vooruitgang 1 Men beschul digt de grondbezitters, hoewel zij van hun geld maar 2 tot 3,' soms maar i 1/2 percent hebben. Tal van eigenaars verkeeren in min gegoeden stand dan sommige sociali stische politieke mannen, die gedurig aan de kapitalisten en de eigenaars aanvallen. Datgelooven we ook wel Gezel de Brouckere, Belgische socia list verweet in een Duitsch tijdschrift, gezel Verschaegen van Gent, secreta ris der socialistische partij, dat hij onder de benaming van «kantoor voor den aankoop van vee- eenefinancieële inrichting had tot stand gebracht, die geld aan landbouwers Ie leen bood te gen den woekerintvest van 10 percent. TVaar zitten de uithongeraars van het volk «In de Mouvement socialisten van .Sep tember 1910, schreef gezel Louis Ber trand, dat de socialistische samenwer kende maatschappijen de socialisLisc.be dagbladpers moeten ondersteunen en in 't leven houden... Ge helt dus een tiende op het loon der werklieden om de drukpers te ondersteuner, die u ten toppunt moet verheffen. Dat is heel de redevoering van M. du Bus zij is deftig, kort,maar zij is raak. De socialisten waren er door uit hun lood geslagen. Het is toen dat Vandervelde een beroep deed op het reglement. M. Gooreman^ wiens on- panijdigheid als voorzitter, dooi' nie mand wordt betwist, verklaarde dat er "tot een beroep op het. reglement geen reden bestond. Vandervelde ziende dat zijn haring niet brandde, wilde toch opspraak verwekken en riep«Ik zeg dat gij een lafaard zijt». Heer Vandervelde wordt door den voorzitter tot de orde geroepen. Op de boleedi- diging van den groolen socialist, ant woordde M. du Bus op waardige wijze: Gezien de wijze waarop M. Vander velde zich heeft aangesteld tegenover onze missionnarissen, hecht ik niet het minste belang meer aan hetgene hij kan zeggenThans wassieur Vandervelde op de gevoelige plaats getroffen hij staat op. verlaat zijne plaats en loopt met gebalde vuist naar M. Dn Bus. Tot tweemaal toe beproeft hij te slagen doch de slagen worden afgeweerd. Door die ongehoorde daad, verliest Vandervelde het beste deel zijner faam als welopgevoed man zelfs de libera len, hij monde ven heer Hymans, keuren hem af. De zitting wordt geschorst geduren de 1 uur en 20 minuten. Bij het hero penen der zitting doet Vandervelde volgende komediantachtige verklaring: Wanneer men mij aanrandt, blijf ik over het algemeen onverschillig maar wanneer men diegenen onder ons aanrandt die een leven vol opofferingen beleefden en ellendige loonen trokken, dan voelde ik mijn toornontvlammen. Welnu, lezers van de Volksstem, zegt ons, in wat en waar heeft M. du Bus clie mannen met een leven vol op offering, aangerand? Zegt ons,wanneer is Vandervelde als een bezetene opge sprongen Ah het is niet, wanneer anderen zijn aangerand, want daar is geen spraak van, maar wel wanneer M. du Bus zegde dat hij aan cle woor den van Vandervelde, dien wij den helaediger onzer missionnarissen noe men, dat hij aan diens woorden geen belang meer hechtte. Daardoor werd de eigenliefde, de eigendunk van den rooden leider gekwetst.het was niet omdat arme lieden waren getroffen, maar het was omdat aan millionnair Vandervelde de waarheid werd ge zegd. En die waarheid herhalen wij, en die waarheid kan door cle Belgi sche katholieken niet genoeg herhaald worden Onze missionnarissen, onze schoon ste, onze beste, onze heldhafstigste en onze roemrijkste Belgische zonen, zijn op eene sr.oude wijze door socialist Vandervelde belasterd en belogen ge worden. Heel het deftige België ïs in veront waardigden opstandgekomen tegen die schandalige smaadwoorden; overal ko men protcstmeetingen tot stand, waar op duizenden katholieke kiezers aan wezig zijn. M. Vandervelde heeft te laat de gaffe gevoeld die hij heeft begaan. Van 1884 tot 1911. In 1884 be liep onze in- en uitvoer gezamenlijk tot de som van 2 milliard 763 millioen. In 1011 komen wij lot bet verbazend cijfer van 7 milliard 764 millioen en 36 duizend frank, het zij eene vermeerdering van 5 milliard 1 millioen en 36 duizend franken. Op 27 ja ren katholiek bestuur is de bijzondere handel in België verdriedubbeld. Nu handel en nij verheid doen toch wel bet land bloeien, hoe dan antwoorden op de beestige aanvallen van ben die durven ontkennon, dat België zooals socialist Pi card zoo schoon zegt, een wonderbarerrvoorspoed beleeft. Wanneer de beurt en de eer aan Aalst Antwerpen, Luik, Eirei- val hebben reeds de eer onzer beleedigde mis sionnarissen gewroken. Gent, Brussel,Brug ge en andere plaatsen maken hunne voorbe reidsels. Zou ook de goede stad Aalst, al do katholieke maatschappijen der stad, en al do confreriën niet kunnen bijeenroepen daar van een middenkomiteit vormen en dan op zijne beurt oene grooischeprotestmeeting be leggen? Ah dierbare lozers, de smaad op het zendelingenkloed zoo onbeschaamd als onbezonnen geworpen, kan niet krachtig genoeg worden betaald gezet. Al de groote sleden hebben reeds bun tol betaald of zullen lliem betalen thans is het aan do sleden vat) tweeden rang en dan aan de gemeenten om op hunne beurt hunne bewondering en hunne liefde voor de missionnarissen uit te drukken. Alles voor het pauw' peup' Gezel Grimard heeft te Brussel zijn ontslag gegeven alsschepeoe. Millionnair Hallet is hem opgevolgd. Nu is er oene plaats open- gekomen in het beheer der Brusselsche gods huizen. Daar is eene schoone jaarwedde aan vast. Weet ge wie er in den kaas zal mogen bijten?.... Wel, gezel Grimard, de groote millionnair, en lid der gemonopoliseerde werkliedenpartij. Verjaardag van Windthorst. Den 17 Januari 1812 was het dehondersle verjaringsdag van do geboorte van Windt horst, den groolen kampioen van het katho lieke Centrum in Duilschland. Ohé Gezel Bertrand. De rechtzinnigheid der socialisten is buitenge woon. Hr Bertrand sprak Woensdag in de Kamers De Merode's, de d'Arenberg's be zitten duizenden hectaren grond en trekken jaarlijks millioenen binnen waarvan zij ge makkelijk een deel kunnen laten vallen om de klerikale kiespropaganda te betalen. Hoe spijtig dat M. Bertrand, M. Solvay, ox-radikab n senator,en Boël, liberaal kamer lid, om er maar 2 te noemen,vergelen heeft. Die 2 heeren bezitten elk, in het arrondis sement Nij vel reeds alleen, meer dan 251)0 hectaren gronds. Die zullen jaarlijks ook wel millioenen opbrengen, en daar zullen die heeren ook wel een deel v.oor de antikleri kale propaganda van laten vallen? Of slor pen die misschien alles alleen op M. Solvay moet zelf meer dan 5000 hectaren land bezit ten... Hoe rechtzinnig toch, die socialisten Mgr. Mercier. In 1913 zal Mgr. Mercior, dooi' den wil zoowel van niet-ka- tholieken als van katholieke geloovigen, voorzitter zijn van de Koninklijke Akademie van Letteren, Wetenschappen en Schoone Kunsten. En wij die dachten,dat alle katho lieken toch zoo'n dompers waren Wie zect dat Wel vooral de socialisten die soms met moeite hun naam op 't papier kunnen zetten VAN VORST. Het onderzoek Vrijdag morgen cl heeft het parket van Brussel, samengesteld uit de heeren Gilson, onderzoeksrechter; Slappaerls, substituut van den prokureur des Konings en Fir.oulst, griffier, een nieuw bezoek gebracht aan de hoeve, welke een der verdachten, Karei Van Eeckhout aldaar had. Het parket van Nijvel wachtte de Brusselsche magistraten af. Dr Do Hechter, wetsdokter, nam de vingerin drukken van al de bedienden der hoeve, om ze te vergelijken met de vingerindrukken ge vonden op sommige voorwerpen in de villa waar M. Agneessens vermoord werd. M. Gilson heeft gisteren morgend uit Nizza een pak brieven ontvangen welke aldaar bij eene kaartlegster aangeslagen werden. On der deze brieven is er eene geschreven door Mad. Agneessens, waarin deze haar spijt uit drukt, dat een der brieven, haar door de kaartlegster gezonden, in handen van haren man gevallen is. bestemming en onder Innoncetius XII, toon het in de orde was, was het om te dienen voor gerechtshof. In 1871 werd de Kamer der volksver tegenwoordigers in het paleis overgebracht. Ter dier gelegenheid werd heel den koer met glazen dak overdekt. De zuil in bet middeu der plaats is 26 mel<*rs hoog en werd le Rome gebracht door keizer Augustus. Zij slaat reeds op de Monte-Citoriplaats sinds 1789. De straat rechts op do Moute-Citoriplaats loopt naar de Piazza Capranica, van waar men dan naar de kerk van S. Augustini en naar de via dé Coronari. De Piazza Capranica overstekende komt men schier onmiddelijk aan de Pantheiunplaats (Piazza della Ro- tonda.) Hier heers ebt bijna gedurig eene groote drukte. De groote fontein opgericht rond de jaren 1575, is sinds de XVIII eeuw met eene gebroken zuil bekroond. Wij zullen toekomende week het Pantheum beschrijven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het statiegebouw van Berlaar-bij-Lier door een geweldigen brand geheel in asch gelegd. Het was rond middernacht dat de wachter van het blokhuis vuur bemerkte in het ge bouw en dadelijk liet alarm gaf. Hel vuur had reeds eene merkelijke uitbreiding ge nomen o]i het boven verdiep en het was hoog tijd voor de kinderen,die reeds te bed lagen; te redden. Het jongste kindje werd uit zijn reeds brandend wiegje gehaald. Intusschentijd ook gelukten toegesnelde personen er in eenige hoeken en de coupons in veiligheid te bren gen. De pompiers zijn ter1 plaats gesneld en heb ben hel vuur eindelijk kunnen hemeesteren. De gansclie bemuubeling van de statie en de huisraad van d»in statieoverste zijn in d vlammen opgegaan. Er is niets van het ge bouw overgebleven dan vier geblakerde muren De schade is vrij aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer statie overste was nog in zijn bureel aan 't werk toen men hem vau den brand kwam verwit tigen. (Twee-en-dertigste vervolg.) Van de Colonnaplaats naar de brug der H.H. Engelen, te Rome, De kortste weg is ongetwijfeld langs de via Condotti on de via Fontanella da Bor ghese. In deze laatste straat, op de rechter hand treft men hel paleis Borghese aan. In 1590 begon Martin Lunghi (oudste) den op bouw en 't was onder Fluminio Ponzio,die in 1615 overleed, dat het prachtig gebouw voltrokken werd. Verder, aan de andere zijde, heeft men de via Ripelta on della Sciofa. Links treft men het paleis tfralilzin aan, waarvan do bouw slechts eenige jaren telt en gemaakt werd volgens de plannen van liet paleis Giraud. Dan neemt den weg weer de namen van via del Clementino en via di Monte Brianzo en men komt aan de Humbertobrug. Dan langsheen de stroom de breede kaai van Lungo Tevere Torre di Nona volgende, komt men aan de brug der H.H. Engelen. Dit voor hetgeen den naasten weg betreft. Laat ons nu echter eenige woorden zeggen over de wandeling van de Colonnaplaats naar do brug. De stralen linies en rechts van de Colonna plaats, loiden ons naar do Piazza dï Monte- Citori. Op deze plaats staat de Kamer der Yolksvcrtcgemconrdigrrs (Camera dé Depu- tati). Deze Kamer is een oud paleis, dat in 1650 door de familie Lndovisi aan Le Bemin word besteld. De familie Ludovisi gebruikte bet echter niet, want vooraleer bet geheel opgebouwd was, verauderde het reeds van Alles duidt aan, dat de ongelukkige trein wachter Oktaaf Muiier, inderdaad is ver moord geworden. Een ongeluk is onmogelijk, en de vaststel lingen, door dengeneesiteergedaan, bewezen klaar en duidelijk, dat de ongelukkige trein wachter bij middel van een kneuzend voor werp werd neergeslagen en daarna door het portel op de baan geworpen. Zooals wij gisteren reeds zegden bad Muiier proces verbaal moeten opmaken tegen twee reizigers, die voorzien van derde klas biljetten, te Rijsel afgeleverd, plaals ge nomen hadden in een kompartiment van 2° klas. De twee reizigers moeten alsdan op den treinwachter gesprongen zijn,en hem op bel hoofd en in het gelaat, met zware tuigen ge slagen hebben. Op dat oogenblik reed de trein met eene snelheid van ongeveer 80 Uilm. per uur. Het parket ïs reeds verscheidene malen Ier plaats geweest. Het is zeker, dat de twee reizigers, die van de misdaad verdacht word on, ziel) in de statie van Brussel-Noord hebben aangeboden, zeggende dat zij hunne konpons verloren hadden en naar Keulen moesten. Daar men op dat oogenblik nog niets wist van de ver- dwijuing van Muiier liet men ze hunne reis voortzetten. Onbegrijpelijk is liet, dat men in do Noordstatie geen onderzoek instelde om te weren, wat ervan hun vorhaal waar was. Alsdan zou men onmiddelijk do verdwijning van den treinwachter gewaar geworden heb ben, en ongetwijfeld zou men de twee ver dachten in hechtenis kunnen nemen hebben. De twee kerels werden in de statie van Herbesthai aangehouden. Do eene is een Duitscher en de andore een Oostenrijker. Nadat hunne identiteit was vastgesteld liet men zo in vrijheid. Of men ze nu nog zal wedervinden valt org to betwijfelen. Oktaaf Millie**, de ongelukkige treinwach ter, was slechts 25 jaar oud en behoorde nog maar zes maanden tot het spoorwegbeheer. Zelfs had hg daar zijn ontslag gegeven, daar hn eene plaats gevonden had in het beheer der snaar- en lijfrenlkassen. Hij woonde te Schaarbeek, ltelmotecken steenweg, mol zijn broeder, een policiuagenl, on zou Zaterdag, 20 Januari in hut huwelijk moeien gelreden zijn. Overdracht der vorige lijsten 32,056.24 Naamloos, Bergen, 100 S. J. G., Thourout, 40 E. H. J. B. Geulemans, priester, Schelle, 1Ü0 M. Fr. De Poorter, pastoor, Viclit, 25 Deo Gratias, 50 Tot de naaste jaar, 25 M. en Mevr. Leon de Lhoneux, 100 Mev. Anciaux de Pierpont, 100 Kanunnik Henry, deken van 't kapittel N.irnen, 100 M. en Mev. Mathieu Liesens, Tamines, 100 M. en Mev. Armand Wasseige, 100 M. Victor Thibaul, 50 Baron en baronnes Carluyvels de Gülaert 50 Een priester van Namen, 25 Parochie van Natoye, 25 M. Aug. van Biervliet, 100 Baron en baronnes do Fierland, 100 M. Billaux Grossé, 50 De Professors van 't groot Seminarie Gent, 100 Douairière Alfred Verhaegen, id., 100 M. en Mev. Clir. de Gkellinck Vaer- newyek, id., 100 Douairière d'Hoöp, id., 100 Gravin V. van den Steen do Jehay, id., 100 Mej. Maria Landrieu, id., 100 Baron en baronn. do Kerchove d'Exaerde Gent, 100 Mare Toussaint, Leuven, 100 Baronnes Eugene de Bieberstein, Gent 100 Mev. Firmin Vercruyse, Kortrijk, 400 M. en Mev. de Po'ter dlndoye, Gluysen 50 M. en Mev. van Malleghera, Gent, 50 Douairière Morel de Westgaver, id., 50 Mev. Do Brabandere, Nevele, 50 Vikaris-Generaal De Bock, Gent, 40 Vikaris-Generaal De Baets, id., 40 A. M. D. G., id., 25 M. en Mev. Cloqitet, id., 25 L. V., (tweede storting), id., 25 De Bestuurder on professors van 't groot Seminarie, Luik, 100 B. R.f 50 L. B. L., 50 M. en Mev. Guillaume Goomans, Luik, 100 Kanunnik Can tin eau. Doorn ijk, 25 Twee inschrijvers van Brussel en Doornijk, 75 Kanunnik Liagre, Doorn ijk, 30 Een pastoor van 't kanton Lens, 10 Naamloos, 2 Eenige inwoners van Bois-de- Lessines, 5; Mej. A.L., 20; Priester J. Lemmens, 10 J. L., douanier. 1 Onbe kenden, Langemarck, 3 Kanunnik Jacques Namen, 20 E. H. Mengal, 10 E. H. Pas toor van Frouville, 5 E. H. Pastoor van Branchon, 5 Eenige priesters der dekenij van Beauraing, 15 Onbekend, Dinant, 2 Een Derde-Ordeling, 2,50 Naamloos, 1 M. Eugene Desseillcs, Fouches, 20 G. D. J. D., Meehelen, 10 Ecclesiae humiliare digneris... 10; Victor. Luik, 5 Denisa en Germaine, 2 Een lezer, Brussel, 1 Tot bekeering... Aalst, 1 Naamloos, Encke. 10; J. T., 20 Priester A. Londot, 10 Mev. wed. Ronfosse en hare kinderen, 5 X., Luik, 2 Paul Demoulin, Luik, 5 Agues Demoulin, id., 5 C. C.,5 Eene Gentena- res, 1 Naamloos, 1 Een dienaar van Ma ria, Bois-de-Lossines, 1 G. J., Doornijk, 5. Totaal: 35,311.75. Uit Brussel komt ons het volgende schrij ven toe Zaterdag, 20 Januari, 1912. Deze week zijn de afgevaardigden der onafhankelijken en van de katholieke associa tie bijeengeweest, ten einde de voorwaarden van overeenkomst t'onderzoeken met het oog met de kiezingen van 2 Juni. De kwestie van de 1° plaatsvervanging geëischt door de onafliankelijken was de iuzol der bespreking; bet princiep van overeenkomst is gestemd maar moet nog verder besproken wor den. De afbraak in de nabijheid der Gander- steenstraat gaat goed voort on zal kortelings zeer oude gebouwen doen verdwijnen waar onder een van Golhischen bouwtrant, zoer eigenaardig met een steenen trap in oen vier kanten toren. Dit gebouw moet dagteekenen van hel ontstaan van Brussel, dat uitkwam tegen de eerste sleenbaan die liep van de Poort van Vlaanderen naar do Coudenberg on het is waarschijnlijk dal op dezelfde plaats lift kasteel stond De Can torsteen ge noemd. Zoo Oud-Brussel verdwijnt, nieuw Brussel ontwikkelt zich rap in de nieuwe omringing van Boulevards, die eene lengte moeten krijgen van 40 kilometers. De criBÜ in do bouwnijverheid is dusniet te vreezen... Na de wetgevende kiezingen, zullen er bij gevoegde gomeentekiezingen plaals hebben t in d© iocaliteiten waar de bevolking is aan-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1