ONS KAMERPRAATJE DAGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER Stoutmoedige handietenstreek Een inkasseerder aangevallen VREESELIJK LIEFDEDRAMA De Werkstaking der Engelsclie mijnwerkers Achttiende jaargang n' 19 Dinsdag S3 Januari !9ISa Bestuurder: J. Van Nuf fel-De Qendt. Ik voor mij ben een oud-werkman Dramatische brand te Brussel Yier kinderen uit een brandend huis gered 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zês maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 3§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff» BUREELEN s TE BRUSSEL I TE AALST 728( Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 (Woorden uitgesproken door Kamerlid Bertrand, in de zitting van Donderdag, 18 Januari 1912,in de Belgische Statenkamer) Wij die sinds jaren gewoon zijn de socialistische opperbazen, niet van uit de boeken alleen, maar van dichtbij in bet werkelijke leven, na te gaan en te besludeeren, wij hebben in de meesten dier mannen, echte comediespelers aangetroffen, die van bet politieke le ven, in den vollen zin van 't woord, een theater willen maken. Staande voor het volk, in eene vergadering, zijn het edele, groote, warme, stor mende of onstuimige gevoelens, al naar gelang de karaktertrekken van het stuk dat dient afgespeeld. Na afloop der vergadering, juist als na den af loop van eene vertooning, blijft er van de ontroering niet veel meer over de begoede socialisten nemen eene voi- tuur of een auto-trxis en laten zich wellustig wegvoeren, naar het eene of andere befaamde restaurant of naar hun eigen prachthótelde ge wone socialisten zing°n'nen toon lager en gaan in de eerste herberg de beste, een druppel, een borrel, of een glas bier, bruine of garsten drinken. Docli spreekt men die heeren van bet volk, o dan zou hun hart losbreken van ge weld, van onstuimigheid; dat woordje volk heeft als een tooverinvloed op hen. Zoo herinneren wij ons, ju eene vergadering van socialisten, ge zegd te hebben, dat een pensioen voor den werkman eene allerschoonste zaak was, dat liet dan niet meer zou gebeu ren dat ontaarde zonen, die hun ouden vader bij hen moeten nemen, deze soms heel koud en koel behandelen, en maar goed vinden om zich ergens in een lloekskën te zetten. Wij meenen dat zulks niets dan een voudige waarheid en volste werkelijk heid is, en wij zouden de eerste zijn om te jubelen en te juichen, ware het an ders. Oogenblikkelijk kwam er een socialistische spreker op terug en het ging er natuurlijk van Wij pro testeeren tegen de belcndiging de wer kende klasse aangedaan. - Die werkende klas, dat weet wat bij die mannen alsof allo menschen, w erk lieden, hoeren, burgers, handelaars, n ij vera ars, geleerden, die gansche da gen arbeiden, ook niet tot de werkende klas hehooren Doch, bij de sociali stisch ekopstukkenkomt heter maar op aan, effektte maken; eens dat bereikt, dan is bij hen alles voldaan. Tegen die bespottelijke en potsierlijke doenwijze dienen wij de menschen te verwittigen het zijn met de geveinsde woorden, de schoone woorden, de vleiende woor den, die den volksvriend uitmaken, het zijn de daden, en in 't politiek leven de daden alleen, die in aanmerking dienen genomen... Zoo dan, was het Donderdag in do Kamers weer'tgeval. Zooals we eergisteren in ons hoofd artikel schreven, sprak M. du Bus dien dag eene passende redevoering uit, waartoe er moed noodig is, om zulks to doen in aanwezigheid van socialistische heethoofden. We wen- schen er denachtbaren katholieken ge kozene warm geluk om. Noch Vandervèlde, noch Anseele, noch Bertrand, bobben de woorden van M. du Bus kunnen weerleggen, Heer Vandervelde wilde hel effen ma ken met een vuistslag Heer Anseele meteen hoop... platte, ruwe uitdruk kingen Heer Bertrand met do vol gende komedie ik die een oud werk man ben, ik heb al 22 jaar voor het werkvolk gewerkt en geslaafd...Zeker, Bertrand heeft er voor gewerkt voor het. werkvolk maar, wie is er het beste meê geweest, ofwel hij, ofwel het volk Het volk Maar de socia listen zeggen, dat het volk nooit slech ter is geweest dan nu we vragen ons dan af Wat heeftal dat werken van die groote roode volksvrienden dan gebaat? Niets, zult ge zeggen. Ver schooning, achtbare lezer, verschoo ning, het heeft haat gebracht aan de mannen zelf..,. Die voor zijn eigen zorgt, zorgt voor een goeden vriend, hoor ik zeggen. Juist, maar daar is het volk vet meê 1 Dat die heeren als Bertrand, zich warm in de doeken hebben gestoken, dat zeggen wij niet alleen, dat gaan wij bewijzen. Bertrand, als kamerlid, heeft jaar lijks 4000 fr. plus kosteloos treinver keer in voorbehouden klas naar Brus sel ten tweede, als schepene van Schaarbeek, heeft hij sinds jaren 3000 frank. Doch gezien de duurte van den hui- digen tijd, leed die man gebrek, en de gemeenteraad van Schaerbeek, heeft hem als schepene 1000 fr. opgeslagen, dus 4000 fr.te betalen door de lasten- betalers van Schaerbeek, voor wie de. dure tijd niet veel kwaad schijnt te doen, anders zouden de'schepenen zich nietzulkepracht-jaarwedden verle inen. Bovendien is Bertrand nog beheer der in verschille: de maatschappijen; sommigetj bedient hij voor niet, waar schijnlijk omdat hij er niets voor doet en er zijn politiek profijt uittrektmaar hij is beheerder van eene zeepmaat- schappij, en 't ware curieus te weten hoeveel duizenden hij daar jaarlijks opstrijkt. Ziedaar dus die oude-werkman 4000 fr. als kamerlid 4000 fr. als schepene van Schaerbeek, want 3000 fr. was niet genoeg en bovendien nog eenige duizenden links en rechts Ah Bertrand, ge zij t een oud-werk man maar, ge moet weten, dat er tusschen de handelaars en vooral tus- schen de nijveraars, zoovelen zijn die vroeger nog werkman waren, maar die ten koste, niet van gemakkelijke volksvleierij en volksophitsing, maar ten kostevanongehoordo krachtinspan ning, het hi d' O zetten van gansch hun kapitaaltje, cent voor cent vergaard en bewaard, en het onophoudend werken, een gansch leven lang, het zooverre hebben kunnen brengen zelf handelaar of nijveraar te zijn. Dat ook zijn oud-werklieden, M. Bertrand, en wij zouden willen weten, wie er het meest verdienste heeft, het meest recht op een fortuin of op een schoon geldelijk inkomen, gij of zij Nochtan sbet zijt gij, die ben verwijt voor verfoeide kapitalisten Altijd hetzelfde. Het rood orgaan van Gent heeft de gewoonte het Beknopt Verslag» mee te deelen. Zoo ook weer in zijn nummer van Zaterdag. Het moet zijn dat dit blad niet veel vertrouwen hoeft in de beoordeeling van zijne lezers, want boven dc regels die den uitleg van Vander velde over zijn ge weldadig optreden geven, schrijft liet blad in dikke, vette let'ers Prachtige verklaring van gezel Vander velde. .Welnu, onnoodig te zeggen dat zulks niet in het Beknopt Verslag staat. Doch het was noodig om de lezers op voorhand reeds een gedacht te geven. Zoo zijn die mannen in alles onpartijdig TurnEiout [heeft al gespro ken» Na Antwerpen, Luik, Brussel, Inseval, Gent. Brugge, komt nu do tijding uit Turnhout dat daar ook door al de katho lieke maatschappijen eene prolestmeeting wordt op trouw gezet. Bravo Zoo moet er gewerkt worden. Ieder aanval moet beant woord worden, zei men op 't Congres van Aalst. Do missionnarissen werden voor heel hot land aangevallen heel het Belgisch vaderland moet op zijne beurt op den aanval antwoorden M. Schollaert te Antwerpen. Donderdag heeft M. Schollaert eene groote redevoering uitgesproken in den Katholieken Kring te Antwerpen. Hij ver klaarde zich aan te sluiten, hel is gelijk hij welk voorstel, op voorwaardo dat het de vrijheid van den huisvader eerbiedigt, niet enkel op papier, maar ook in de werkelijk heid. De loge zal elk voorstel in dien zin be strijden, maar onze zaak is rechtvaardig en daarom zullen wij eindigen met te zege vieren. Dat weten wij allemaal. M. Gnudde beweert dat er in België 125.000 kinderen zijn van 6 tot 14 jaar, die niet Ier school gaan. Zoo M. Cnudde rechtzinnig was, hij zou de cijfers geven vau 6 tot 12 jaar, en dan zou bij de menschen laten we ten, wat hij overigens zelve heel goed weet, dat die 125,000 kinderen, geene kinderen zijn die nooit ter school zijn geweest maar kinderen die de school verlaten hebben op 11, 12, 13 en 14 jarigen ouderdom. De schoolbijwoning in ons land is quasi alge meen, het hoofdgebrek is enkel dat de ouders de kinderen te vroeg t'huis houden... Ge ziet, heeren liberalen, dat wij de zaken niet verbergen wij zeggen enkel zooals het is. Het is juist om dit vroegtijdig schoolverlaten te beletten, dat er eene nieuwe schoolwet is tot stand gekomen, dowelko echter met veel lawaai, maar hitter weinig argumenten is weerlegd geworden. Nieuwe gemeentekiezingen in 8312. Het zal er gaan met kiezen dit jaar Er wordt ons bericht dat er in Juli van dit jaar voor do gemeenteraden waar er leden moeten bijkomen, nieuwe kiezingen zullen plaats henhen. Wordt de E. V. inge voerd, dan zullen al do gemeenteraden ont bonden worden en dan zullen er overal nieuwe gemeentekiezingen plaats hebben. Provinciale kiezingen. Dit jaar ook hebben wij kiezing voor de provin cieraden. Als nu nog de politieke geest van do Belgische bevolking niet wakker wordt, dan valt er te wanhopen, dat hij liet ooit worden zal.... Wij zien al deze kiezingen met waarlijk veel betrouwen te gomoet. te Stekene. Eene vrouw in haar bed gebonden (Van onzen hijzonderen briefwisselaar). Zondag in den vroegen morgend is de ge meente Stekene in opschudding gebracht door eene stoutmoedige handieteustreek. In de Bormtestraat staan er een twaalftal werkmanswoningen die allen bewoond zijn.In een dezer woont do familie A. Wuytack-De Block, bestaande uit vader, moeder en kin deren. De man werkt op het gelaag te Ste kene. Zondag morgend had hij zooals naar ge woonte zijne woning om 5 i/2 ure verlaten, om naar de vroegmis te gaan. Zijne cclitge- noote was met de kinderen te bed gebleven. Toen Wuytack omstreeks een half uur weg was, werd zijne vrouw opeens wakker. Bene don hoorde zij gerucht maar dacht dat het reeds haren man was die terugkwam van de kerk. Een oogenblik later traden twee zwartge maakte mannen hare slaapkamer binnen. De vrouw verschrikte en riep om hulp. Op het zelfde oogenblik wierpen de bandieten zich op haar, duwden dc arme moeder eene prop in den mond en honden haar aan haar bed vast. Rond 7 ure kwam A. Wuytack te huis. In de keuken waren de kassen opengebroken en alles lag op den grond dooreen gesmeten. De werkman kon eerst zich geen gedacht geven van wat er gebeurd was. Hij liep naar boven en vond er zijne vrouw do handen gebonden en het heddolaken als prop in den mond ge duwd. De ongelukkige gaf geen teeken van leven meer. Zij zag zwart en blauw. Na eerst zijne vrouw van hare boeien ver lost te hebben, liep Wuytack om geburen die onmiddelijk de politie verwittigden en den dokter gingen halen. Dl' Van Halst was gauw ter plaats. Ilij diende de beste zorgen aan do vrouw toe en gelukte er in haar tot hetbewuslzijn terug te roepen. De toestand der ongelukkige blijft zeer bedenkelijk daar zij reeds lijdend was. Uit het onderzoek blijkt dat diefstal de drijfveer is der stoutmoedige bandietenstreek. In de henedenplaats werden al de kassen opengebroken. Een der kinderen beeft aan de policie verklaard, tweo zwartgemaakte mannen gezien le hebben die de slaapkamer verlieten. De buit der bandieten is zeer klein geweest. Zij hebben slechts enkele franken kunnen medenemen. Zaterdag avond had de man zijn loon ont vangen. Zijne vrouw bad hiermede verschil- lige winkeliers betaald, zoodat er nog een zevental franken overbleven die dienen moes ten om de huishuur to betalen. Dit moeten de schurken geweten hebben. Zij hebben geen het minste spoor achtergelaten. De policie is echter overtuigd dat men bier met geene gewone bandieten te doen heeft. Zij moeten goed hek end zijn met do gewoonten en ge bruiken der familie Wuytack. Zij moeten daarbij geweten hebben dat de man Zaterdag avond zijn veertiendaags loon ontvangen had. Anders hadden zij 't minste belang van bij een werkman binnen le dringen om er dief stal te plegen. Al deze omsligheden geven aan de polcie de overtuiging dat het geene vreemdelingen zijn die den slag gewaagd hebben. Men hoopt dan ook welhaast de hand op do bandieten te kunnen leggen. De bandieten hebben de deur niet moeten openbreken. Wuytack had ze niet op slot ge daan toen hij naar de kerk ging, zoodat zij open stond. De vrouw werd gebonden met hare eigene waschkoord. Het parket wordt verwacht. nabij Marseille. De bediende der ondernemingsmaatschappij welke het leggen uitvoert van een gedeelte van den ijzerenweg van Meramas naar Eslo- ques, M. Montaigne vergezeld van een werkman van Spaancchen oorsprong José Lopes, keerde weer van Noilon-IIaut, eene som van 26.000 frank dragende, welke hem door lieer Gourgey, boekhouder der onder neming, was overhandigd, ter betaling van liet loon der arbeiders. Eensklaps werden beide mannen, die op ongeveer 400 meters afstand waren der baan, aangevallen door vijf kerels die wel twintigmaal hun revolver afvuurden. Heer Montaigne door oen kogel in de borst en door vier in het hoofd getroffen, en zijn ge zel zoer erg gekwetst, zegen op de baan neer. De bandieten tastten dan heer Montaigne af, ontnamen hem de som gelds en sloegen op de vlucht. Heer Montaigne gelukte erin te been te komen, en zoo 'goed als 't ging de werf van Noilon-Bas to bereiken, waar liij zijn weder varen uiteen deed. Men snelde ter plaats der aanranding.Men nam Lopes op, en bracht hem naar 't ver pleeghuis van Noiloo, waar reeds lieer Mon taigne de eerste zorgen ontving, en dan zette men zich op zoek naar de daders. Men vond bun spoor, doch men kon ze nog niet terug vinden. Montaigne en Lopes, wier toestand zeer erg is, werden in 't gasthuis te Marseille opgenomen. Een brand, die bijna vier slachtoffers ge maakt heeft, brak Zaterdag avond uit in do woning van den werkman Vanheyiewyck, Vandenbrandestraat, te Brussel. De man was afwezig en de echtgenoote Vanheyiewyck ging rond 10 1/2 uur's avonds boodschappen doen, nadat ze hare vier kin deren waarvan het oudste slechts 9 jaar is, te bod gelegd bad. Terugkeerende vond ze gansch bare woning in vlammen. Op liet hulpgeroep der vrouw, schoten drie burgers,Felix Molenger,Isidoor Vanrossum en Jan Van Leeuw toe, en slaag den er met groote moeite in, de vier kinde ren uit de brandende woning te redden. Toen de moedige redders met de kinderen buiten kwamen werden zij door de zeer tal rijke aanwezigefi geestdriftig toegejuicht. Gansch den inboedel der woning is de prooi der vlammen geworden. Niets is verzekerd. te Sint-Joost-ten-Noode Moordpoging en zelfmoord Zondag morgend, rond 5 ure, werd de Bonneelsstraal, te St-Joost-ten-Noode, door een vreeselijk drama in opschudding ge- 'bracht. Kortgeleden had zekere X., 23 jaar oud, wonende Warmoesberg, kennisgemaakt met een meisje, wonende Bonneelsstraat. Dezer dagen kondigde het meisje hem ech ter aan, dat zij elke betrekking met hem afbrak. Hoewel X. alle pogingen aanwendde om baar tot andere gedachten te brengen, bleef zij onverzettelijk, en de verlaten minnaar besloot zich te wreken. Zaterdag avond was X. per automobiel uitgegaan. Na zeer vele koffiehuizen in de stad lo hebben bezocht, beldo hij rond 5 ure 's morgens aan do woning van het meisje. Deze kwam beneden en opende het ven stertje van de straatdeur. Op hetzelfde oogen blik loste X. op baar drie revolverschoten. Het meisje, aan de hand gekwetst, snelde naar boven, luidkeels om hulp roepende. X. keerde alsdan bet wapen tegen zich zelf en schoot zich tweo kogels door de her senen. Door den chauffi-ur van zijn automo biel werd hij in allerijl naar het gasthuis vervoerd, waar X. kort na zijne aankomst overleed. De toestand van hetmeisjeis bevredigend. Sinds eenigen lijd is er onder de Engel sclie mijnwerkers eene lievige gislingont- staan, nopens de loonskweslie en verminde ring van werkuren. Ten slotle werd het besluit genomen door de mijnwerkers, een referendum in te rich- ton om te weten of er lot cone werkstaking moest overgegaan worden. Indien de stemming voor uitslag gaf, dat de twee derden de werkstaking genegen wa ren, zouden de mijnwerkers het werk neer leggen. De uitslag der stemming is thans gekend. 455,801 mijnwerkers waren voorde staking en 115,921 tegen. De stemming onder de mijnwerkers beeft dus de vereischte meerderheid van twee der den voor do staking ruim opgeleverd. Doch, dat er tegenover de 455,801 stemmen voor, toch nog 115,921, ruim oen vijfde, tegen zijn uitgebracht, zal de hoop op een niet- uilroepen van de staking zeker versterken. In Zuid-Wales en Schotland is er ongeveer een vijfde tegen, in Yorkshire nog geen zesde, maar in Cheveland, waar het aantal echter niet zoo groot is, was er meer dan de helft tegen. Edward Enochs, de voorzitter van de ver gadering van het mijnwerkorsverbond, zei ook nog, voor hij don uitslag van de stem ming bekend maakte, dat hij hoopte den strijd die armoê en ellende zou meêvooren, niet le zien beginnen. Den mijneigenaars is meêgedeeld, dat de mijnwerkers bereid zijn do vredesonderhan delingen voort te zotten. Lukken zij niet, dan treedt de staking in den lu Maart. Van alle zijden hooren wij klachten oprij zen over den Duren tijd dien wij beleven. Niemand betwist dat dc levensmiddelen, althans sommige levensmid delen. duurder zijn geworden niemand be twist dat moeder de buisvrouw niet zonder moeite de twee eindjes aaneenknoopen kan. Evenmin kan er worden betwist en wordt er betwist dat die duurte een verschijnsel is. hetwelk alleen eigen is aan België het doet zich algemeen voor in alle landen, zoowel in dc landen, welke niet door eene katholieke regeering worden bestuurd, als in die waar een katholiek ministerie liet bewind in han den heeft. De tegenwoordige duurte van het leven hangt dus af niet van bijzondere, maar wel van algemeene toestanden, waarvan de in vloed zich overal doet gevoelen zij hangt evenmin af van het politiek beleid, dat in oen land wordt gevolgd. Met andere woor den, levensduurte en politiek zijn twee za ken, welke van elkander gescheiden zijn en gescheiden moeten blijven. Dat hebbon de Kamerleden, die in de af- geloopen week het vraagstuk te berde brach ten in de Kamer bij wijze van interpellatie met name Daens, Bertrand, Wauters, Persoons en Augusteyns volkomen over 't hoofd gezien en miskend. Van de interpel latie, welke van louter cconomischen aard zijn moest, hebben zij gemaakt eene Uitsluitend politieke interpellatie. Daensist, socialist en liberaal waren weeral eens volkomen t'akkoord en trokken weeral eens band in hand te volde tegen het katholiek ministerie volgens hen is het im mers het katholiek ministerie dat de schuld van de duurte der levensmiddelen dragen moet. Is de prijs der boter gestegen, kost het vleesch duur, worden aardappelen on groen ten niet voor niet verkocht, dat is allemaal de schuld van de katholieken. Was de jong ste Zomer een buitengewoon warme Zomer, viel er toen geen regen, dat is nogmaals de schuld van de katholieken. 0 die dwaze, gekke praat Het komt voorwaar onbegrijpelijk voor, dat mannen, die in de Kamer zetelen en zich don naam van wetgevers toekennon, zoo'n taal darren en kunnen voeren. En toch is hot zóó Wij hebben zo hooren spreken allen zongen hetzelfde lied, allen kwamen tot hetzelfde besluit, voor allen was het I katholiek ministerie de zondebok.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1