Sociale kroniek Vreeselijk ongeluk te Antoing OOR LOG 'T EEN EN 'T ANDER De diefstallen in de statiën De geheimzinnige deed m den treinwachter Achttiende jaargang n' 20 Woensdag 24 Januari 1912. O DAGSLAD In een cimentoven verbrand Eene spoorwegramp in Amerika. Italië en Turkyë egBBP"——mm- 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. éi BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo» 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, kèrsiell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Do Eerwaarde Heer Professor Prims van alle maatschappelijke werkers op perbest gekend en zeer gewaardeerd om zijne menigvuldige en wel bestu deerde werken, heeft een boekje g schreven over Sociale Kroniek. De Eerwaarde schrijver heeft er ons uit eerbiedige hulde zoo schrijft hij op de eerste bladzijde, een exem plaar willen van bezorgen. Wij zijn den E. II. Prims ten zeerste dankbaar voor zijne vleiende oplettendheid, en beloven hem met de meeste aandach tigheid, de katholieke maatschappe lijke streving na te volgen, en in de mate onzer krachten, overal waar het zijn kan, te verdedigen tot boil van Kerk en Land. Dit gezegd werpen wij een blik in dat fijn werkje. Schrijver doet een algemeen overzicht wal er zoo al in Europa is gedaan in 1911, op maatschappelijk gebied. In België hebben wij de toepassing op 1 Januari 1911 van den negenuren arbeidsdag in de mijnen, en de pensioenwet der mijnwerkers die op 1 Januari 1912, een frank daags geeft, aan eiken mijn werker die 60 jaren oud is geworden. Schooner volkswetten als deze twee opgesomden zullen er moeilijk in Eu ropa te vinden zijn. Het is nochtans het werk van de katholieke regeering. Hadden do antiklerikalen niet te gengewerkt, wij hadden dit jaar de schoonste schoolwet gelmd, die er er gens, 't is eender waar men zoekt, bestaat. Doch uitgesteld is niet verlo ren. In Nederland is or in 1911 op so ciaal gebied niet veel meldenswaardig voortgebracht. Geheel anders is het geweest in En geland, de eene groote werkstaking volgde de andere op, of werd afgewis seld door een reusachtigen lockout. M. Asquilh heeft een ontwerp aangelton- d.gd om de verplichte Verzekering in te voeren tegen werkeloosheid, ziekte en vroegtijdige ■werkonbekwaamheid. Duitschland heeft maar eene wet voortgebracht die waard is aangehaald te worden Die Reichsversicherungs- ordnung.Volgens de gouvernements leden is het eene sociale daad van be lang volgens de socialisten is het een verraad tegen de arbeiders, vol gens de ernstige economisten en socio logen is het een Meisterstiick bu- reaukratischer Gesetzesmacherei een meesterstuk van eene papierwet, zouden wij zeggen, die de zaken zal laten gelijk ze zijn. In Oostenrijk, Italië, Spanje, Por tugal, Zweden, Noorwegen, Rusland, Turkyë en overige landen, is er van sociale wetgeving in het afgeloopen jaar geen spraak geweest, België staat voorzeker op den voorrang op dit ge bied, en dit zal geen enkel man kun nen wegnemen, al roepen en tieren en schreeuwen ze nog zoo hard, Wat zou het geweest zijn, indien de liberalen en socialisten niet zoo moed willig waren geweest, indien ze dwars en dweers geen stokken in het parlementair wiel hadden gestoken. De huisnijverheid die zoo hoogdrin gend eene wetgeving noodig heeft, is niet kunnen besproken worden, door die onnoozelijke politieke vitterijen do herziening en vollediging onzer wet op de arbeiderswoningen, nureeds aanzien als de schoonste en de beste die er bestaat, is niet kunnen geschie den nogmaals door de schuld van een handsvol dweersloopers. Hetzelfde mogen wij zeggen van de wet op de herziening van de pensioenwet van 1900. Ja, de katholieke regeering behield wat beters voor dan het onnoozel ge roep van alleman een stem, alleman soldaat, alleman gelijk. Dat is zeever in pakskeus, zegt men te Antwerpen. En inderdaad, het volk is er vet mee, met het alleman soldaat, dat ons onder de lasten zou verpletteren, en ons land in een land van dwingelandij en ver drukking langzamerhand zou omzet ten ons volk is er vet mee, met het algemeen stemrecht, en in Holland, en Frankrijk, blijven soms meer dan do helft der kiezers van de stembus weg zooveel zitten zij er mede in bij de laatste kiezingen op 12 Januari in Duitschland, heeft de officiëele sta tistiek bewezen dat meer dan twee millioen Duitsche kiezers zich de moeite niet getroosten, te gaan stemmen. En dan wil men het volk opsolferen, dat algemeen stemrecht de redding is dan wil men de eenvoudige menschen wijsmaken, dat door het puur en sim pel, het aardsch paradijs op de wereld gaat komen. Wie toch is er zoo on noozel om die pillen te slikken Wij zien het puur en simpel alge meen stemrecht ingevoerd in verschei dene landen die ons omringen. Welnu, zegt ons, afbrekers van ons vaderland, zegt ons, welke maatschappelijke wet, welke volkswet zoudt gij in België willen zien ingevoerd worden, die daar bestaat en hij ons niet? Nochtans hst zijn juist zulke wetten die ons volk moet hebben, meer vraagt het niet. Welnu, dat men, als het mogelijk is, zulke wetten aanwijze en België zal het eerste land zijn om die inrichting ook hier tot stand te brengen. Op so ciaal gebied staan wij aan het hoofd en aan het hoold willen wij blijven. ExelsiorHooger op met ons schoon vaderland! Den 25" November 1903 riep gezel Furémont in vollo Kamers uit in den mam van de socialislisclie par tri Zeker- Ljk, (wij vallen overal den godsdienst aan) on wij zullen voortgaan met hom aan te vallon. Het is een element van sociale ontaarding. Den f2'1 November 190© schreef do Journal de Charleroi het rood orgaan dier streek Het is niet mogelijk socialist ie zijn, als men een godsdienst belijdt. Al wie niet uit zijn privaat leven alle overblijf sel van godsdienst wegneemt, is niet in staat zich lo verklaren als behoorende tot het socialisme. In Mei 1308 schreef nog dit zelfde blad Overal, in het fabriek als te huis, in het syndikaat als in de herberg, overal en altijd laat ons den godsdienst bestrijden. Een zonderling opschrift staat te lezen boven 0011 barbierswinkel te Ant werpen Cornelius Krabbers, Europeesclie barbier,scheert zijne klanten in alle talen... Zoo bobben wij ons nog nooit laten scheren. Wij leven in grooten wel stand. Reeds maanden komt het blad der volksvleierij met deze onwaarheid voor den dag: De Volksstem zegt Het Bel gisch volk zit op de klavers van den over vloed... Wij zijn echter van zulke weinig- rechtzinnige schrijvers bijlange niet bevreesd, en keer op keer hebben wij die valscbe woorden gelogenstraft. Zeker, ons volk leeft in een ongeövenaarden voorspoed en wol vaart, maar van overvloed hebben wij niet gesproken. In den laatslen tijd, was bet De Volksstem alleen niet, die zulks bad verklaard, ook M. Woeste bad, volgens dii blad, zulks gezegd. In zijn laatste nummer wordt Do Volksstem niet vernoemd en bet is nog enkel M. Woeste die zulks zou gezegd hebben. Welnu wij dagen den schrij ver van die regelen uit, om te zeggen waar en wanneer M. Woeste zulks verklaard heeftHet is toch ongepermetteerd, dat iemand die zich uitgeeft voor bet ideaal der waarheidsliefde, zulke ongehoorde woord-en zinvervalscbing durtt plegen. M. Woeste evenals wij, evenals socialist Picard, evenals allo eerlijke, rechtzinnige menschen, lieeft gesproken van een grooten voorspoed, maar niet van overvloed, wat ten andere niet al te zeer noodig is. Overvloed brengt ras ten val. In Vooruit te Gent. Hoewel de godsdienst bij de socialisten buiten spel blijft (zoo schrijven ze toch soms) verkoopt men in Vooruit paternosters aan de kinderen die hunne Eerste Communie doen. Als de socia listen maar geld kunnen kloppen. En zeggen dat ieder socialist een kapitalist op den neus draagt Hoe aartsdom, onze libe ralen Wij lezen in bot liberaal blad van Aalstop Zondag21 Januari 1912 «NoL uooit immers beeft men geboord, dut een kandidaat-priester hoe dom hij ook was, gebuisd werd... Het kan zeker gebeuren dat de liberale schrijver daar nog nooit van geboord heeftmaar beweren dat, omdat bij zulks niet weet, zulks niet gebeurt, is al'te kras... Als men niet beter op hoogte is, deed men beter te zwijgen... Het is te belache lijk!... De kloosters en de belastin gen. Over dit punt worden vele ezela- rijen uitgekraamd. De kloosters staan op gelijken voet met kringen van vermaak, scholen, de matjonnieke loge, of iedere an dere groepeering' of vcreeniging zonder winstafwerpend doel. De wet is dezelfde voor allen. Een kloosterling, eigenaar van goederen, kan zijne goederen afstaan tijdens zijn leven. Do erfgenaam, bet klooster in dit geval, betaalt 6,75 ten honderd succesrech- len als bij per testament zijne goederen maar achter zijne dood aan het klooster laat, betaalt dit 13,80 ten honderd erfenisrechten. Iu soortelij Ice gevallen betalen alle burgers juist dezelfde rechten. Waarin bestaat dan het voordeel In do cimentfahriek Bara-Vipn en Cia, te Antoing, was de arbeider Louis Daumoz gisteren morgend bezig met wagontjes kolen in de ovens te stortten. Toen bij een der wagontjes wilde doen kantelen, stortte een deel van den oven in en de ongelukkige werkmam plofte in den vuurpoel. Ooggetuigen van bet ongeluk snelden on- middolijk toe en wierpen bet slachtoffer koorden en sjerpen toe, doch deze redtuigen werden in een oogwenk door do vlammen verslonden. Eindelijk kon men eene keten, waaraan een haak bevestigd was in den oven laten zinken. Daumez kon den haak grijpen en men begon hem op te halen, doch de ongelukkige bad de noodige kracht niet meer ze to hou den tot bij boven was. Hij liet los en viel wederom in bet vuur. Zijne werkgezellen waren onmachtig nog iets ter zijner redding te beproeven, en moesten den vreeselijken doodstrijd van het slachtoffer bijwonen. Hel verkoold lijk kon slechts eeno halve uur later uit den oven gehaald worden. Daumez was 25 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij woonde te Maubray. De aanhoudingen te IViuysen. Het onderzoek in deze zoo belangrijke zaak, gaat thans goed vooruit, daar ver scheidene betichten volledige bekentenissen hebben gedaan en bot parket than3 woet op welko wijze, de diefstallen werden gepleegd. De huiszoekingen gaan nog maar altijd voort, want men is in de overtuiging, dat er nog eene macht van gestolen goederen links en rechts verborgen zijn, zoodat de opsporing daarvan nog verscheidene dagen duren kan. De twee laders, die de goederen 's nachts moesten overladen, hebben zeer belangrijke feiten aan 't licht gebracht, doch zij wierpen de schuld daarvan op de aangehouden mees ters, op wier bevel zij handelden, zoo zeg den zij. Bijna dagelijks worden de zes aangehou denen van bet gevang naar het gerechtshof gevoerd om door den onderzoeksrechter on der boord te worden. Deze belangrijke dief stallen zullen nog al wat werk leveren aan bet gerecht en aan de ops|joringsbrigade, want volgens men ons beeft meègedeeld, zijn Zaterdag 1.1. verschillige voorwerpen ontdekt bij eene jufvrouw, de viendin van een der aangehoudene betichten. Al deze voorwerpen komen voort van don diefstal te Muysen. Uit Centralia (Illinois V. S.) wordt ge meld, dat oen expresstrein van do Illinois Central Gi0, die in volle snelheid reed, op een reizigerstrein gebotst is. De reizigers trein bad moeten stoppen, om water in te nemen. De schok was verschrikkelijk. MM. T. Harriman, oud-voorzitter der spoorwegkompagnie, Melcher ondervoor zitter, F. B. Peiree, advokaat cfer spoorweg - konjpagnieën van Rock-Island, en Wright, zoon van den sekretaris van den minister van Oorlog, werden op den slag gedood. Een twintigtal andere reizigers werden min of meer erg gekwetst. Do godoodo reizigers hadden samen plaats genomen in een bijzonder gehuurd rijtuig. Dit werd geheel verbrijzeld. Elfde lijst Overdracht der vorige lijston 35,311.74 M. en Mev. Henri Francotle, 100 M. en Mev. van Male de Ghorain, 100 Mgrde Mahieu, kamerheer van Z. H., 100 E. H. van Quaethem, priester, Wevel- ghem, 25 M. en Mev. Devos, Beernem, 150 Congregatie der kinderen van het Hei lig Hart van Maria, Brussel, 100 Baron en baronnes de Spar.dl de l'Herze 100 Graaf de Villegas de S. Pierre, 50 M. en Mev. Isidoor Maus 100 A. M. D. G., 100. Baron d'Espierres, 100 Naamloos, 100 Naamloos, 100 Naamloos, 100 Naamloos, 50 M. en Mev. D. CasterldJ 50 A. Z., 100 Voor de bekeering van geliefde wezens, Brugge, 50 Mej. Macquart de Terlinc, id., 50 Kanunnik van den Berghe, vik.-gen. id. 50 Kanunnik d© Schrevel, vikaris-gen. id., 50 Mev. wed. Oscar Thoma, Oostende, 50 Kanunnik Alf. De Slee, Brugge, 50 Leve Pius X, Paus en Koning, id., 1000 Naamloos, Louisalaan. Brussel, 100 Kanunnik Ceulemans, deken van Leuven 100 M. Max Ectors, rustend notaris, 100 M. Gamiel Lambert, Brussel, 100 Do bestuurder en professors van het ge slicht Sl Maria. Schaarbeek, 105 Mej. Van Droogenbroeck, Ninove, 25 De gift cener weduwe, 2 Ter eere Gods, 2 Voor de genezing van ons meisje, B. D., 10 De deken van Ath, 20 De pastoor van Mainvault, 5 Priester Foucart, id., 5 M. W.Aerlselaer, 10 Een oude priester van Henegouw, 20 Naamloos, Deerlijk, 5 B. T.^ Gent, 2; Voor den Paus-Koning, 10 M. Ch. Rossignol, Brugge, 5 Dekeny Dixmuide EE. HU. pastoors, Beerst, 10 Gaeskerko, 10 Glercken, 15 Dixmuide, 20 Essen, 10: Jonkers hove, 5; Keyem 10; Lampernisse, 5 Leke, 5 Merckem, 5 Nieuwcapelle, 10 Oostkerke, 10 Oudeca- pelle, 10 Stuyvekenskerke, 10 Woumen, 25 E. H. L. Crevets, 20 E. II. M. De Snick, 10 Naamloos, 5 L. W. 1)., 0,26 J. D. T., 2 - E. A., Ronse, 1 A. D., Sint- Joost, 5 Mev. Segers, Appels, 20 Om den zegen, Glieluwe, 4 Onbekend, Poperinghe, 20 Oud Zouaaf, 1 F. G., Denderleeuw, 10 Tol welzijn mijner familie, Kortrijk, 4 L. F., 20 Karei Delahaye, Ru3rsselede, 5 D. H., 20 M. A. Gubin, Villers-s/Lesse, 20 God bescherm mijn huis en mijne zaken 20 X. Z., 10 Cr. O., Genck, 10 Naam loos, Strée, 5 id., Wellin, 5 X. Y. Z., 5 Ter eere van O. L. Vr. van Montaigu, J. P., Ter eere van O. L. Vr. van Sutendael, 2 Voor het geluk mijner ouders, A. C., 2. Totaal 39,151,00 Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doovnijk. EENE BELANGRIJKE VEF.K -ARING. M. De Vadder, kleermaker, wonende Zuid straat, te Brussel, heeft aan den statieover ste van Brussel-Noord, de volgende belang rijke verklaring afgelegd Tweemaal per week, moet ik voor za ken naar Rijsel. Den nacht, dat de trein wachter Muilier zoo ongelukkig aan zijn einde kwam, bevond ik mij ook op den trein Rijsel-Brussol-Noord. In de statie van Rijsel, had ik twee personen bemerkt, dragers van splinter nieuwe geribto kostumen. Zij droegen laar zen en rond den hals hadden zij een rooden neusdook geknoopt. Ik nam plaats in een tweede klasrijtuig, en toen ik na liet vertrek van den trein aan eene natuurlijke behoefte wilde voldoen, moest ik heel den wagon doorgaan. Aldus kon ik gemakkelijk zien, welke personen zich in mijn rijtuig bevonden. In het kompartiment naast het mijne zat een bejaard man in dat daarnaast de twee per sonen die ik te Rijsel reeds opgemerkt had. Zij hadden zich op de banken uitgestrekt en een dagblad onder hunne laarzen gelogd, ten einde de kussens niet le bevuilen in het laatste kompartiment, zaten vier personen met de kaarten le spelen. Vooraleer verder te gaan, voegde M. De Vadder erbij, moet ik u herinneren, dal het den nacht van het voorgevallene, hevig ijzeldeen dat het dientengevolge zeer glad was. De treinwachter kwam te Ath in ons rijtuig, en daar hij langs den tegenoverge- stelden kant, dan dezen waar ik mij bevond binnen kwam, was ik dus de laatste reiziger in ons rij tuig, welke hij moest nazien. n Hij is ook hij de twee vreemdelingen gegaan en daar hunne koepons niet in regel waren, sprak hij hen aan in het Vlaamsch. De personen antwoordden in het Duilsoh, maar ik kon niet verstaan wat er gezegd werd. Zeker is het nochtans, dut er niet go- twist werd. Mullier heeft in mijn kompartiment nog naar de tweo koepons gezien en zo dan in den zak gestoken. Daarna vorliet hij ons rij tuig langs de deur, uitgevende op liet plat vorm van den wagon. Ongetwijfeld was dit ook meteen© glib berige laag ijs bedekt, en daar de plaats, waar het lijk van Mullier ontdekt werd, na genoeg deze was. waar de ongelukkige trein wachter ons rijtuig verliet, donk ik, dat Mullier van hot platform moet gegleden zijn, toen hij een ander wagon wilde bereiken, om zijn dienst te doen. Dat hij niet onder de wielen geraakt is, kan gemakkelijk uitgelegd worden, door de mogelijkheid, dat hij met het hoofd op do voettrede van het ander rijtuig gehotst is en zoo buiten de sporen geslingerd werd. Zulks kan ook de kneuzingen uitleggen, welke hij Mullier vastgesteld werden. Dezo verklaring, waardoor de mogelijk heid van een ongeluk ten volle uitschijnt, is aan het parkot medegedeeld geworden. De wraak van een bedrogen echtgenoot. Een mijnwerker, Gerard Toussaint,40 jaar oud, wonende te Grace-Berleur verdacht sinds eonigen tijd zijne vrouw, betrekkingen te hebben aangeknoopt met een gebuur, Honri Detroz. Zondag avond vroeg Gerard aan zijno vrouw, mede te gaan naar de cinema, doch zij weigerde, en gaf voor, zich niet wel to gevoelen. Derhalve raadde zij haren man aan, met het achtjarig dochtertje naar do vertooning te gaan. Gerard vertrok met zijn kind, doch keerdo eenige minuten later terug, ging bij zijne schoonmoeder en vroeg haar of zij mede wilde gaan naar huis, zeggende dat hij zeker was dat Detroz zich bij zijno vrouw bevond. De schoonmoeder weigerde en Gerard keerde dus met zijn dochtertje alleen weder. Hij ging op don koer door het sleutelgat zien en zag inderdaad Detroz en de plichtver- geten vrouw samen. De bedrogen echtgenoot stampte de deur open en een gevecht ontstond tusschen hom en Detroz. Doze laatste moest het onderspit delven en Gerard sleepte hem tot nabij den kelder, waar hij 's morgons een revolver verborgen had. Detroz kreeg twee kogels in de borst. Een der longen werd doorboord en de toestand van het slachtoffer is hopeloos. De moordenaar heeft zich bij den policie- kommissaris gevangon gegeven. Hot parket is verwittigd geworden. De plichtvergeten echtgenoote heeft da vlucht genomen en werd nog niet terugge zien. TUSSCHEN Rond Derna De Italianen hebben eene versterking op geslagen rond Derna zij is thans bezet en de Italianen kunnen nu zeer gemakkelijk do beweging der Turken gadeslaan. Gargaresch Een voor een, doch langzaam bezetten da Italianen de verschillende oasissen in da woestijn. Over eenige dagen hebben zij, zonder veel tegenstand van Turksche xijde Gargaresch kunnen bezetten. Het gevecht van 16 Januari Do Turken geven zelf als aantal dooden op in bet gevecht van 16 Januari, het getal van 180. Gedeeltelijke Blocus in de Roode Zee Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft uit Rome aan al de legatiën en gezant schappen laten weten, dat van af 22 Januari, de Turksche kust aan de Roode Zee, zich uitstrekkend van Isa tol ten Noorden van Hodeidak en tot ten Zuiden van Gouloifac door de Italiaansche vloot zal geblokeerd worden. De vreemde schepen zullen een vast tijdperk ontvangen van den hevelhebber der Italiaansche vloot, om ongehinderd uit do geblokeerde haven weg te varen. Ieder schip dat de blocus zou beproeven te schenden, zal behandeld worden volgens de voorschriften van het internationaal recht.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1