OOR LOG :d ca-:b 3L. :o DE DURE TIJD 'T EON EN T ANDER Zijn het internationale dieven? Be diefstallen in de statiën Moe staat het in de andere landen Geheimzmnig drama ie Parijs. DE MISDAAD EENER Z1NNELOOZE Sm ©sis® Ifelonie Een SOjarige onderlinge verwurgd Italië en Turkyë Achttiende jaargang n' 21 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 25 Januari I9I2< i—i BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 728» Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, @5 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. {1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 S« bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) i fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hef stéil, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. f£» Het is dure tijd, zoo jammeren de menschen sinds jaren, maar vooral dit jaar is het een algemeen noodgeschrei. De tegenstrevers hebben echter in deze zaak van puren economischon aard eene politieke kwestie gezocht. Hoofd minister de Broqueville heeft ze ander maal flink te woord gestaan, en. ieder een zal met ons erkennen dat het eene eer is voor België zulk een man aan het hoofd van het land te hebben. M. de Broqueville heelt de groote hoeda nigheid de zaken te zeggen op eene wijze die door iedereen gemakkelijk kan gevat worden. "Men zegt, zoo be gon hij, dat hetdoor ons beschermings stelsel is dat de waren gestegen zijn; en ziet, Engeland is het land van den vrijhandel bij uitstek, en de conserva tieven beweren, dat het ieven in Enge land zoo duur niet zou geweest zijn, ware de Engelsche handel wat meer beschermd. Dus in België is het wit en in Engeland zwart, hoewel het eene en dezelfde zaak is. De vermeerdering van de levensmid delen is niet eigen aan Europa, het is van algemeenen aard en zij doet zich eveneens voor in de Vereenigde Sta ten, in Australië en in Japan, waar zolf de prijs van den rijst merkelijk is gestegen Van 1890 tot 1900 waren de prijzen der voedingswaren het laagst van de gansche negentiende eéüw, nu staan zij hooger als ze ooit'geweest zqn. De buitengewone droogte van den Zomer beeft'de krisis nog komen ver scherpen. De melk, de eieren, de groenten, de boter, zijn plots gestegen; bet vee is ook in prijs geklommen, het tweede en het derde meigel der voeder- planten was nul of zoo goed als nul. 220,000 familiën hebben een ver toogschrift gezonden naar den federa len Raad in Zwitserland; deze heeft gewacht om .maatregelen te nemen tot dat de Kamer bijeen kwam. Zwitser land heeft de inkomrechten op het ge zouten, bovrozen vleesch en op het spek van 25 fi'. op 10 fr. terug gebracht. Deze inkomrechten bestaan niet in België. Zwitserland heeft jaarlijks voor 80 millioen fr. inkomrechten, zoodat daar waar de Belg maar 1 fr. inkomrechten betaalt, de Zwitser 2,40 fr. moet beta len. En nu is men aan 't zoeken, of men de bieren en den tabak niet duur der zou kunnen doen betalen, om de enkele maatregelen te vergoeden die- de Zwitsersche regeering genomen heeft. Zoo zou de regeering met de rechterhand terugnemen wat zij met de linker gegeven heeft. In Engeland ondanks den vrijhandel, is van 1896 tot 1911 alles gestegen het ossenvleesch met23,5 ten honderd, het schapenvleesch mot 16,4 ten hon derd, het varkenvleescli met 12 ten honderd, het spek met 77 ten honderd, het meel met 36,7 ten honderd, het brood met 23,4 ten honderd, de eieren met 2.2,8 ten honderd, de kolen op 12 jaren tijd, met 33,05 ten honderd. In de 10 eerste maanden van 1911, is de prijs der levensmiddelen in Enge land nog met lOten honderd geklom men, en ondanks de vermeerdering van loon is er meer ellende in het Ver- eenigd Koninkrijk geweest dan over een tiental jaren, omdat deloonsver- meerdering niet kan opwegen tegen de prijsvermeërdering der levensmidde len. In Duitschland en Frankrijk zijn de inkomende rechten zwaarder als in België. Voor de boter betaalt men 20 cen tiemen per kilogr, Dit recht werd ge steld in 1895. In 1895 kostte de boter 2,45 fr. en in 1896 enkel 2,46 fr, dus maar 1 centiem meer. Hef jaar dat ei- rechten werden gesteld op het vleesch, vermeerderde de prijs enkel met 2 cen tiemen. En wanneer men de vergelij king maakt, dan bemerkt men dat het vleesch bijna nooit goedkoöper is ge weest dan de jaren, na dat de inko mende rechten op het vleesch waren ingevoerdOverigens de eieren be talen geen inkomende rechten en ziet eens hoe buitengewoon zij zijn geste gen in prijs de rechten op den koffie zijn sinds lang door de katholieke re geering afgeschaft en nochtans vraagt aan de huismoeders of de koffie geste gen is In België betaalt men voor den invoer van een kilo ossen- of stieren- vleesch 4 centiemen, voor het vleesch van koeien en kalveren 3 centiemen in Zwitserland is dat 27 centiemen, in Frankrijk 20 centiemen en voor de kalveren 25, en in Duitschland 10 centiemen. Voor een schaap in te voe ren betaalt men in België 2 fr. in Frankrijk 2,25 fr. Voor de verkens betaalt men bij ons niets, in Frankrijk 15 fr. per 100 kilogr. levend gewogen; in Duitschland 11,25 fr. Voor de boter en de margarine betaalt men evenveel in België, Duitschland en Frankrijk, 't zij 20 fr. per 100 kilogr., maar voor het vet, betaalt men in België, niets, in Frankrijk 25 fr. en in.Duitschland 10 frank. In Frankrijk, Holland en Duitsch land betaalt men rechten op eene me nigte eetwaren die. bij ons gansck ont last zijn. België heeft zijne inkomreshten sinds lang onveranderd gelalen. In 1906,is de wet van 1902 de laatste die do rechten verzwaarde, in Duitschland in toepas sing gebracht; in 1910 heeft Frankrijk de zijne nog verhoogd en in Holland is er verleden jaar een ontwerp inge diend dat onder dit opzicht eene ver meerdering voorziet van 21 millioen M. Bertrand beweerde dat België het land was van de lage loonen doch hij vergeet te zeggen dat de munt waarde in al de landen niet dezelfde is In België doet en koopt men met een fr. zooveel als in Holland met een gulden, als in Amerika met een dollar, Vele Hollanders en Engelscken ver klaren, dat zij goedkooper kunnen le ven terwijl zij rondreizen in België, dan wanneer zij hun gewoon leven slijten ten hunnent.België heeft daarbij de belastingen onveranderd ge laten, uitgezonderd voor den alcool; en wie toch zou zich daarover durven be klagen? België voert dus oprecht eene heer lijke, vaderlandscke en algemeene po litiek, die de zaken zoo goed regelt als het maar eenigszins mogelijk is ia de gegeven, omstandigheden. Was dat misschien betei*. In 1884 zei een hoofdleider der liberalen in de Kamers De landbouw is geen regee- ringsvak. De landbouw redde zich zelve...» En nu dat de katholieken den landbouw zoo machtig hebben doen vooruitgaan, dien zelfden landbouw, waar de liberalenniet den minsten eerbied voor over hadden,nu zouden zij de katholieken komen beschuldigen, dat zij de gronden zooveel verbeterd hebben, en zooveel meer weerde hebben gegeven. Dg boeren zullen bon dat anders -wijs maken In verlof. De milicianen, die in onbepaald verlof naar huis moeten gezonden worden, zullen daar een maand of twee op voorband van verwittigd worden. De klas van 1910 der infanterie zal haren diensttijd met omtrent twee maanden zien inkorten, en die der artillerie zal eene even redige vermindering genieten. Rond onze streken. Te Zele en omliggende, zijn tvclo akkergrond ;n in de twee laatste jaren veel verminderd van pacht. Wij hebben daar verschillende klein- eigenaars bitter over hooren klagen... Zou bet nu voor de liberalen beter zijn, zoo onze gronden minder waarde kregen, omdat zij minder waard zijn. Ah neen want moest dai een algemeen verschijnsel worden, dan zoudt ge dio mannen eerst hoo ren uitvallen. Die doen bun mes langs alle kanten snijden... Gelukkig dat de menschen hunnen numero kennen De Campanile van Sacn Marco Uit Venetië wordt gemeld dat de herbouw van den Campanile van San Marco, ingestort den 14 Juli 1902, thans voltrokken is. De laatste steen op den top is nu geplaatst. Rond het toppunt, op honderd meters hoogte, is een houten huisje gebouwd dat geheel ge- sloton is, om de werklieden tegen de koude te beschermen. Deze moeten namelijk daar boven den grooten eng.el van verguld koper ineenzetten, in afzonderlijke stukkon gegoten door Mumesetti en. naar de werkplaatsen van den Campanile overgebracht. Deze engel 3 m. 50 hoog, zal op eene ijzeren spil wor den gezet, opdat de figuur, die met de vleu- gelen openstaat, kunne draaien naar den wind. Hier is een nieuw stelsel aangewend, dat veel studie heeft vereischt, om elke ver rassing te voorkomen, eens dat de engel op zijne plaats zal staan en alles rond hem zal zijn weggenomen. De loggeta van Sansovino is ook geheel hersteld in hare bewonderensweerdige vor men. De beroemde ballustrade in brons, her steld met een waar benedictijner geduld uit de honderde stukken, waarin de instortende muren ze geslagen liadden is geplaatst. Nu gaat men het dak maken van het klein ge bouwtje en de bevloering leggen. De bevloe ring van dekplaats rond den toren is ook reeds ■in gang. De prachtige toren zal op 25 April worden ingehuldigd. Wij krijgen het woord. Een blaadje dat alle weken verschijnt,vraagt ons wat we donken over den uilslag der Duilsche kiezingen. De schrijver van dat artikel meent toch niet ons het kippekens- vleesch op den hals to jagen, met die vraag zeker zoo niet zullen w'hem spoedig ont nuchteren. We hebben-reeds bet stemmencijfer der verschillende partijen aangehaald we ko men er hier op terug In 1907 behaalden de bel&udsgezinden 1.069.209 stemmen,in 1912 1.149.916; de vrijebehoudsgezinden 461.863 in 1907 en 365,087 in 1912; het Centrum 2.179.743 in 1907 en 2.012.990 in 1912 de radikalen 1.233.938 in 1907, en 1.556.549 in 1912; de Polen 453.858 in 1907, 438.807 in 1912 de nationaal liberalen 1.637.048 in 1907 en 1.671.297 in 1912 de socialisten 3.259.000 in 1907,en 4,238.919 in 1912. In 1912 waren er 12.188.337 kiezers komen stemmen, in 1907 enkel 11.262.775. Uit die cijfers zoudt ge kunnen besluiten Ja, het Centrum heeft minder stemmen be haald. Die dat zeggen, kennen den toestand niet en deden best te zwijgen. In verschil lende distrikten waar het Centrum vroeger tezamen 250,000 stemmen heeft behaald, maar "waar er geen kans bestond een kandi daat er door te krijgen,hoeft het Centrum dit maal geene kandidaten voorgesteld,om alzoo de gelegenheid te geven aan do leden van het Qentrum, de anti-socialistische kandida ten te doen zegepralen. Voegt nu die 250000 stemmen hij die van 1912, on zegt dan- nog of het Centrum ondanks de algemeene aan vallen, achteruit is gegaan Het Gentrum heeft prachtig weerstand geboden. Dinsdag morgend rond 8 ure, had in den gang van éen hotel der Maanstraat te Parijs, een twist plaats tusschen Pieter Pietri, 38 jaar oud, en zijne minnares, eene bedien de van het hotel. Mej. Letourneau. Eensklaps haalde Pietri een revolver te voorschijn en loste twee schoten op de jonge vrouw. Deze werd zeer gevaarlijk getroffen en moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht worden. De dader werd aangehouden. Toen hij zijn adres, Ma'rtelaarstraat 79 had opgegeven, ging de policiekommissaris er eene huis zoeking doen. Men oordeele over de verbazing van den ambtenaar, toen hij er in liet bed van Pietri het lijk vond eener andere vrouw. Een hijgeroepen geneesheer stelde vast, dat deze reeds 48' uren moest overleden zijn. Hij kon evenwel niet onmiddelijk de oorzaak van liet overlijden opgeven en het lijk werd naar het doodenhuis gevoerd om er ge schouwd te worden. Pietri, ondervraagd over deze geheimzin nige zaak, toonde de grootste verwondering. Hij werd met lijk gekonfronteerd en beweer de do vrouw nooit gezien te hebben. Hij ver klaarde ook in een drietal dagen niet te huis te zijn geweest. Het parket onderzoekt deze geheimzinnige zaak. Een dramatisch tooneel had gisteren avond te Sainte-Anne-en-Ploemeur, (Frankrijk), plaats. De echtgenoote Le Bris, 37 jaar oud, moeder van 5 kinderen, werd plotselings door een aanval van woedende zinneloosheid aangetast. Zij ontstak een groot vuur en wierp er drie harer kinderen, Jean, 5 maan den oud Armand, 30 maanden oud en Julia, 5 jaar oud, in. Op het hulpgeroep der arme kleinen kwam eene buurvrouw, Mev. Quinio, zien wat er gebeurde. Een schrikkelijk schouwspel bood zich aan hare (blikken. De arme zinnelooze was bezig hout te werpen op den brandsta pel, waar de ongelukkige kinderen reeds aan 't branden waren. Eene vreeselijke worsteling ontstond tus schen do twee vrouwen, terwijl de twee oudste der kinderen uit het vuur konden krui pen. De zinnelooze had echter de bovenhand en wierp de twee kleinen terug in de vlam men. Mev. Quinio gelukte er echter in de twee kleinen andermaal te verlossen en vluchtte er mede buiten. Daar werden zij door geburen in dekens gewikkeld en hij oen geneesheer gebracht, die hen de beste zorgen toediende. Verscheidene geburen drongen nu in huis en zagen nog hoe vrouw Le Bris insgelijks in de vlammen sprong. Bij middel van emmers water werd het vuur uitgedoofd en alsdan kon men de zinne looze moeder binden. De twee jongste kinderen zijn zeer ge vaarlijk verbrand en men vreest voor hun leven. Vrouw Le Bris verklaarde dat zij aldus gehandeld had, omdat zij hare kinderen geen voedsel kon geven. Do arme vrouw, die reeds verscheidene malen in een zinneloozen- gesticht opgesloten geweest was, beminde zeer hare kinderen toen zij hij hear verstand was. Zij is nu weer opgesloten. H>e visclivangst. Zooals men weet zijn op initiatief van koning Albert, sinds eenige maanden in Kongo visscherijen aangelegd, ten einde do negers te leeren, hoe zij zich op de viscli vangst kunnen toeleggen en er een winstge vend bedrijf kunnen in vinden. Thans zijn over de uilslagen hoogst vol doende berichten toegekomen De leden dier missie of zending, heer lui tenant Gohr, heer D'Hondt en de visseher- baas heer Van Hyfte, verkeeren in goede gezondheid en zijn uitermate voldaan over de bekomen uitslagen. De negers beginnen te begrijpen, dat zij overgroot ongelijk hebben en hunne eigen belangen schaden door hunne rivieren te vergiftigen. Een stukje wet zal voldoende zijn om de laatste weerspannigen aan het verstand te brengen,dat zij moeten beginnen metmensch te zijn. Men zal hun premiën. moeten toekennen voor het uitroeien van krokodillen en andere schadelijke dieren en zulks in het belang der visschers en het bewaren der vischtuigen. Men heeft de ondervinding opgedaan, dat de waters van de Katanga, talrijke soorten visch behelzen, welke eetbaar zijn door de Europeanen en welke daarenboven goed van smaak zijn. De negers hebben, op korten tijd, de vis- scherstuigon leeren hanteeren, ook zijn zij zeer vlug en handig in het bereiden van viscbnetten. Dus mag men voorzien dat de vischvangst in Congo grootendeels zal kunnen uitge oefend worden door de negers. Al die uitslagen werden door de zending bekomen, alhoewel de heeren welke er deel van uitmaken, niet beschikken over het minste bootje. Het is daarom dat er nu ernstig spraak is, eene visschersboot, in beweging gebracht bij middel van eenen motor, te doen bouwen en welke ten dienste, zou gesteld worden der vischvangst missie. In een groot hotel van Kales zijn drie rei zigers, zeer smaakvol gekleed, en die daags te voren in een prachtig automobielrijtuig waren aangekomen, in hechtenis genomen. In tegenstrijd met hetgeen eerst gedacht werd, hebben deze aanhoudingen niets ge meens met den aanslag op den Parijzerinkas- seorder gepleegd. Men denkt evenwel, liier met eene bende internationale dieven le doen te hebben, daar men in hun bezit verscheidene revolvers, valsche pruiken en andere vormommingen en eene som van 15.000 fr. gevonden heeft. Zij weigerden don oorsprong van het gold aan te duiden, alsook allo inlichtingen voor wat betreft hunne nationaliteit en hunne familie. Fakturen, in hun bezit gevonden, lieten toe, vast te stellen dat zij sinds eenige dagen op rondreis waren in Frankrijk, en in dp ver-* schillige bezochte steden, meer dan 20.000fr» verteerd hadden. De kerels beweerden nu naar Londen to willen vertrekken. Zij zijn naar Boulogne- aan-Zee overgebracht en een onderzoek i3 geopend. Diefstal is de drijfveer der misdaad. Te Strassen-nabijLuxemburg werd giste* ren avond eene gruwelijke misdaad ontdekt. Eene nog kloeke ouderlinge, do SOjurigo weduwe Schaefer, woonde er alleen in een klein huisje aan den ingang van het dorp, op de liaan naar Mamer. Rond den avond, waren de geburen. zeer verwonderd gansch den dag de deur harer woning te hebben zien openstaan, zonder dat de ouderlinge zich vertoonde. Zij gingen binnen zien en vonden er het lijk der arme ouderlinge. Hare heenen waren met een rooden neus doek samengebonden en uit neus en mond vloeide bloed. De arme vrouw was verwurgd geworden. Ongetwijfeld moet zij door de moordenaars overvallen geweest zijn', terwijl zij reeds te bed was, want de ongelukkige was in nacht gewaad en de wanorde in haar bed, bewees, dat zij tegen do moordenaars geworsteld had. In huis was alles doorzocht en alle kassen opengebroken. Men heeft geen spoor der moordenaars; da policie zoekt ze op. Nieuwe aanhoudingen Zooals we reeds gemeld hebben, mogen we ons thans aan allerlei verrassingen ver wachten, daar de betichten volop bekentenis sen doen, en er nog verscheidene personen in deze diefstallen, die reeds langen tijd duren, betrokken zijn. Zoo hebben de hoeren Commissarissen Farineau en Pauwels, afhangende van het hooger bestuur der ijzerenwegen, in betrek king met de diefstallen te Muyzen en ta Mechelen, weerom een nieuwen slag gesla gen van belang. In de Maria Christinastraat, te Brussel, zijn Maandag vier personen aan gehouden, de genaamden V... en D.., alsoolc hunne vrouwen, betrokken in deze diefstal len. Men vond er zoo maar 30 halen ellegoo- deren, balen koffie, kassen met pelsen, kas sen suiker, enz. Al deze zaken worden dade lijk aangeslagen en naar de griffie vervoerd. Dezelfde heeren hebben een nieuw spoor gevonden en zijn Maandag naar Willebroek vertrokken, om aldaar een nieuw onderzoek te openen. Zoodat er thans tien bedienden achterliet slot zitten. TUSSCHEN Kanongebulder te Tobrouck 't Is al nen heelen tijd geleden dat wij nog iets hoorden van Tobrouck. Maandag waren er rond Tobrouck kleins troepen Araben in beweging, 's Namiddags kwam er eene groote caravaan. De Italianen lieten daarop de kanonnen bulderen,richtten groote verwoesting aan in het vijandelijke kamp. 120.000 man op 't oorlogsveld De oorlog duurt nu 3 maanden en lial.7 en Italië heeft in 't geheel 120.000 man naai? Tripolitanie en Cyrénaïque gezonden. Ta Tripoli zijn er minstens 50.000 man,die over 100 kanonnen beschikken. Te Homs 6000 te Benghazi 25.000 te Derna 18.000 ta Tobrouck 3000. Er zijn 23 Italiaansche generaals op 't oor* logsterrein. De Italianen beschikken over 9000 muilezels, 6000 paarden, 200 oorlogs honden, 400. kanonnen, en materieel om 50 kilometers ijzeren weg te leggen. Do Italianei? beschikken bovendien nog over een bestuur baren luchtballon en vliegmachienen. Fransch-ltaliaansch geschil Volgens M. Poincaré, den Franschea hoofdminister, heeft Italië eene missing ba-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1