BUITENLAND. 'Prachtige manifestatie te Gent NIEUWSBERICHTEN. Vreeselijke zelfmoord te Verviers De Kempenaar Splegelfabriek A. L. MEYVAERT i)E VOLKSSTEM gaan met de Manouba en de Carthage aan te houden. Frankrijk vraagt nog steeds de invrijheids- •telling van de 29 gevangenen. Aan den Scheidsraad Italië zou het geval aan het scheidsgerecht Tan Den Haag willen onderwerpen. Ze vragen schadevergoeding. Al de passagiers van de Carthage heb- be n in gezamontlijken naam, schadeloosstel ling gevraagd aan Italië. Italië zoekt naar voorgaanden. Toen Engeland in oorlog was met Trans vaal,'heeft het do Duitsche schepen Gene raal Herzog en Bundesrath en nog een ander schip .gekaapt. Duilschland verzette zich, maar Engeland verklaarde te handelen volgens de voorschriften van het internatio naal oorlogsrecht. In Turkye. Nieuw kabinet gevormd. Het Turksch ministerie is opnieuw offi- ziëel samengesteld. De groot vizier is zooals vroeger Saïd Pacha de algemeene sekre- taris van de «Eenheiden Vooruit*gang Hadji rïalil, is minister van Binnenlandsche Zaken Talaat Bey is minister van Openbare Werken. Al de andere ministers zijn geble ven. De Jong-Turken hebben de meerderheid in het ministerie. Of zo echter de meerder heid in de Kamers lang zullen bezitten, dat zal ons de nakende toekomst uitwijzen. 2000 katholieken brengen hulde aan de zendelingen Maandag had Gent de eer hulde te bren gen aan onze belasterde missionnarissen. Heel het katholieke Gent was opgekomen. Al de katholieke maatschappijen der stad hadden hun vaandel en eeno afvaardiging gezonden. Heer Vandercruyssen en E. P. De Clerck spraken in roerende bewoordingen tot de talrijke menigte. Do vergadering blakend van geestdrift, bracht eene onvergetelijke ovatie aan onze zoo roemrijke als nederige helden. Hulde aan hen En hulde aan Gent FRANKRIJK Petrus Morgan te Parijs. De keizer der (rusten, M. Petrus Morgan, is te Parijs aangekomen. Do geldman is .in het prachtigste hotel van Parijs gelogeerd. Hij laat zich veel opdisschen en het hem goed smaken. M. Morgan is al een oude iiiiin hoe pijnlijk voor hem als hij ook eens zijn. boeltje vaarv cl zal mopten zeggen. Neen; al geeft geld soms gemakj bet is geen synoniem van geluk. EVENAARSREPUBLIEK Revolutie afgeloöpen. De Evenaarsrepubliek is kalm. De revo lutie is gedéffipt. Laat ons htfpen dat do menschen zullen verslaan dat voorspoed enkel samen kan gaan met orde, rust en vrede. DU ITSCH LAN D Welken uitslag de kiezingen tot hiertoe hebben gegeven. Er is voorzien in 301 zetels. Daarvan be zitten de behoudsgezinden er 41 de leden •van de partij van het keizerrijk 12 de Eco nomische Vereenigitig 10 de Antisemieten 3 de onafhankelijke behoudsgezinden 2 de Polen 16; het Centrum 91; De Guelfen 5. Deze partijen vormen niet de Centrums- partij van Elzas-Lorreinen de meerderheid van rechts. Links heeft men voorden buitenhond van Bavière 3 zetels, voor de nationaal liberalen 37 van den Boerenbond 1, 1 liberaal van Bavière 35 liberalen. 99 socialisten en pro gressisten, 1 Deen, 2 Lorreiners. wie is mijne moeder Historisch Tafereel 46e Vervolg. Vrouw Lindstedt verwachtte met angst, dat zij in w.aanziuuiglioid zoude hervallen... doch tij bleef er van bevrijd. De ondervinding leert, dat zulke aanvallen zeldzaam zijn bij het na deren des doods. Ik heb sedert den rampzaligen dood mijns goeden eehtgenoots, welken de Fransosen met blanke sabels tot de vestingwerken dwongen, niettegenstaande hy aan de koorts leed, eenen onverwinuelijken, onuitbluschbaren haat op gevat tegen alles wat uit Frankrijk komt. Na deze woorden, meer gefluisterd dan ge sprokensloot de zieke hare oogeD, als om na liare lange reden te slapen. Francisca was wel hevig geschokt, maar wist zichzelve te heheerschen. Zij drukte hare lippen op het gerimpelde koude voorhoofd der lijdster; lispelde nog eenige woorden welke vrouw Lindstedt niet verstond; maar die op <o bleeke lippen der stervende eenen zaligen glimlach riepen, en verwijderde zich met eene onwrikbare overtuiging in haar hart... Door moeder Mi nette vergezeld, keerde zjj terug naar het kasteel. Om nu haar lot te voltooien, moest zij haar geheim aan den echtgenoot openbaren. Daar omtrent was haar besluit onwederroepelijk genomen. Ilare edele natuur bad zich eenen nieuwen weg ceiaand door den nacht der leugen en der bedriegerijen... zij was van nu af bereid, al de gevolgen te ondergaan van hare veinzerij. SPANJE Nakende ministerieele crisis. Canalejas denkt er ernstig aan ontslag te nemen met gansch zijn kabinet, aangezien hij staat voor onoverkomelijke moeilijkheden. De behoudsgezinden zullen geroepen worden om de liberalen op te volgen. CHINA De keizer zou aanblijven. Wat er uit China allemaal tegenstrijdigs toekomt, is bijna ongelooflijk.Sinds een paar weken is de aftreding van den keizer als eene besliste zaak medegedeeld, en nu komt ons hét bericht toe, dat do keizerin besloten heeft, den keizer niet te laten aftreden. Hij moet aanblijven.zegt de keizerin. De Mandchuriaansche prinsen zijn bijeen geweest en hebben ge me beslissing geno men over hel al of niet aftreden van den keizer. Zij hebben Yuan Slii Kaï uilgenoo- digd op hunne vergadering van Dinsdag. Yuan Shi Kaï te Tien-Tsin Yuan Shi Ivuï zal door den onderkoning van Tien-Tsin plechtig ontvangen worden. Nog de aanslag. Te Peking houden do hoflieden zich ats overtuigd dat op Yuan Shi Kaï door de revolulionnairen een aanslag is gepleegd geworden. Eene ziekelijke vrouw begiet zich met petrool en steekt het vuur aan hare kleederen Sinds eenigen lijd was de genaamde.Anna Rèners, eclilgenoote Ladot, 54 jaar oud niet zeer wel. Zij leed aanzenuwzwakte. Gisteren avond besloot zij een einde aan haar leve:; te stellen. Zij nam de petroolkan en een doosje slekskens en begaf zich daar mede achter het godshuis van Hodimont. Daar goot zij den inhoud der petroolkan over hare klecderen en stak er dan het vuur aan. In een oogwenk was de arme vrouw door vlammen omringd. Zij liep naar den ingang van liet gasthuis, docli hare vlucht wakkerde nog de hevigheid der vlammen aan. Op haar hulpgeroep snelden twee werklie den haar te geinoet en konden de vlammen uildooven. De arme vrouw werd in het gasthuis ge bracht, waar men vaststelde, dat zij zeer erge brandwonden bekomen had en haar toestand hopeloos was. Do ongelukkige, die bot bewustzijn niet verloren had, verklaarde dat indien zij tegen wil en dank moest gene zen, zij bij de eerste gelegenheid zou herbe ginnen. Zij voegde er nog bij, dat zij zich nabij het gasthuis had hegeven, om haar man, met wien zij in goede verstandhouding leefde, niet te bedroeven. Het slachtoffer is eenige uren 'later in de schrik kelims te pijnen bezwokeh. Brussel.Dief geknipt. Een kerel. F. D..., oud-veroordeelde, werd gisteren avond op de Zuidlaan aangehouden, op het oogenblik dat hij een pelsen frak meende te verkoopen, drie djjgen te voren gestolen bij M. Hubert, volksvertegenwoordiger, Ten Boschstraat. Men denkt dat hij zelf het kleedingsluk ontvreemd heeft, ofschoon hij beweerde dat een onbekende hem met dien verkoop ge lastte. Woestaard. In de Hoogstraat, zocht een dronken persoon, in eene herberg twist met een verbruiker. Toen een agent hem wilde buitenzetten, mishandelde hij dezen erg. Andere agenten die waren toegekomen konden hem nog niet in bedwang houden. De woesteling, reeds herhaalde malen ver oordeeld, voor slagen en kwetsuren, zal streng vervolgd worden. Zij wist zeer wel, wat haar gemaal van haar zou denken bij deze openbaring... wat pijn wat smarten zij hem ging berokkenen. Gaarne zou zij haar hartebloed hebben gestort, om hem dezen oogenblik te besparen, waarop hij vernemen moest, dat hij zijne edele en trouwe mansliefde aan eqn onwaardig vrouwspersoon had verspild Nochtans kon zy niet anders. Zoodra zij uit de woorden des markgraafs moest opmaken, dat zij eenen medeweter baars geheims had, stond het besluit vast. De edele man mocht geene vrouw hebben, die voor hem een geheim verborg zij zou hem alles openhartig bekend maken. Er bleef geen andere uitweg voor haar heil en haren vrede, al moesten voor de vronw de deuren des g luks voor eeuwig gesloten worden. XII. KARAKTERSTERKTE EN K ARAKTERZWA KIIEID. De werkkamers des Landraads waren ge sloten... De avondrust lag op de gelijkvloer- sche vertrekken van het kasteel. Alleen in het bureel des ambtenaars brandde nog eene was kaars, en verbreidde een zacht, treurgeesti; licht in het vertrouwelijke vertrek. Hij zat in eenen gemakkelijken zetel en overliep no; eenmaal de daglijst der werkzaamheden, om dan het overige deel des avonds aan zijne gasten te schenken. Zijn gelaat toonde die op geruimde vriendelijkheid niet, welke door gaans een sieraad van dezen fleren en ernsti- gen man was. Overdreven arbeiden daaruit gevolgde afmatting hadden droeflieidsplopien op zijn voorhoofd gestapeld; de ontmoetingen der laatste dagen hadden zijne kleur eenigzins verbleekt. Hier in dit vertrouwelijk kamertje kwam Francisca hem opzoeken. Vast beraden en ernstig, schier gevoelloos door hare smarten, «5 JANUARI 1912 Voerman gekwetst. De voerman Karei Libotle, wonende Leopoldstraat, gleed Dijnsdag op do Ilavenlei uit, nevens zijne geladeno kar, en viel ondér een der wielen. Men trof hem aan mét erge kneuzingen en gebroken ribben. Zijn toestand is bedenkelijk. Dievegge aangehouden. Eene vrouw werd Maandag avond aangehouden in een groot magazijn der Nieuw straat, op liet oogenblik dat zij een kóepon zijde stal. In hare woning te St-Joost-len-Noode, ontdekte men talrijke gestolen koopwaren. De dievegge werd tér beschikking van het parket gesteld. De diefstallen. Dieven drongen, tijdens de afwezigheid van Mevr. Joos, rentenierster, Blijde ïiïtredelaan, in dezer kamer door middel van valsche sleutels en stolen zes loten der stad Brussel en eene gouden beurs van 300 fr. waarde. Uit de huisgang van M. D..., Gulden Vlieslaan, werd, van deii kleerstok een pels jas van 600 fr. waarde en een wandelstok niet gouden knop gestolen. Een brutaal echtgenoot. De fabriek werker J.., wonende Huishoudenstraat, le vert zich over aan den drank. Maandagavond kwam hij weer zeer dron ken te huis, begon zijne vrouw af te slaan, wierp ze neer en stampte ze geweldig onder de voeten. Toen gebqren zo verlosten, was de ongelukkige reeds bedekt met kwetsuren en moest naar St-Pielersgaslhuis gebracht worden. De dronkaard werd opgesloten. Erg ongeluk. Dinsdag waren de melsersgasten Steven Forton, wonende in de Bonnestraat en Nestor Lemaitre, wonende Van Volxemlei, aan den arbeid op eene stel ling in eenen houw van den Ter Hulpensteen weg. Eensklaps stortte de stelling in en de twee werklieden werden ten gronde geslin gerd. Forton werd het rechterbeen gebroken en over gansch het liohaam gewond. Lemai tre werd verscheidene-,ribben ingedrukt en den linkerarm gebroken. Beiden werden naar het gasthuis gevoerd. Hun toestand is onrustwekkend. Huishoudsters, opgelet Kruideniers geven namaaksels van de Bilterpeeën der Trappisten Vincart voor de echte uit het is u bedriegen op de-hoedanigheid. Eisclit dus wel liet merk Vincart op het pak.1500 L Nieuwenrode. Geheimzinnige zaak. Het parket van Brussel, vergezeld van den wetsdokter M. Heger.-GiHaert, is Dijnsdag morgend in de gemeente afgestapt en heeft het lijk doen ontgraven van madame P 45 jaar oud, onlangs overleden. Eenige dg- gen voor hare dood had zich madame P naar Brussel begeven en was 's avonds aan den tramstilsland van Bej'ghem afgestapt. Toen zij 't huis kwam, joelde zij zich onpas selijk overleed ^eenige dagen, later. Naar net schijnt zou madame. P..,., toen zij van den tram ,-wilde s^ppej^ ten gronde geslin gerd zijn,en erge."inweudige ivppuzingen, die de dood veroorzaak ten, bekomen hebben. De lijkschouwing werd gedaan, doch men kent er den uilslag nogi'niet-vkn. Elsene. Stoutmoedige dievegge. Eene 30jarige vrouw, van Fransclie afkom^, trad Maandag avond in het jnagazijn der cchtge- nooten Lauten, Waverschen steenweg, deed zich pelswerk en lijnwaad toonen.Zij vertrok zonder iets te koopen, doch toen ze verdwe nen was, stelde de handelaarster de verdwij ning vast van twee pelsen van 250 fr. waar de. De dievegge wordt opgezocht. Schaarbeek. Brand. Maandag avond is brand ontstaan in hpl huis bewoond door hakker Verhofsladt, Victor Hugostraat. Gloeiende kolen, uit eene stoof gevallen in eene kamer der bovenverdiepingen, hadden brand gesticht en weldra sloegen de vlammen langs het dak uit. De brandweerpost der Daillyplaats snelde tóe, weldra gevolgd door deze der hoofdpost. Na drie kwart uurs was men het vuur meester. De bovenverdieping van het huis is uitgebrand en de schade zeer groot. Bestolen. Maandag namiddag kwam een kwaaddoener, bij middel van een val- schen sleutel, op de kamer van Mevr. Marie Geerts, Vooruilgangstraat en stool er een lederen zakje inhoudende 175 frank, een gouden ring,gouden armbanden en eene dito broche. De dief ging vervolgens op de ka mer van M. Eug. Gliarpentier en ontvreem de er vazen en standbeeldjes. Men heeft geen spoor van den dief. Goede vangst. Een policieagent, hield Maandag namiddag in de Brabantstraat een kerel aan, die aldaar voor eenige cen tiemen, koperen kranen en andere voorwer pen te koop bood, welke gestolen werden in een*magazijn van Brussel. Op het policie- bureel bevond men dat er sedert verschei dene maanden aanhoudingsmandaten tegen den dief werden afgeleverd. Eene huiszoeking te zijnent gedaan, leidde tot de ontdekking van vele gestolen voor werpen. De kwaaddoener werd opgesloten. Laken. Kind levend verbrand. Het 3 jarig zoontje V.., Houba-I)e Strooperlaan, viel Dinsdag in de ouderlijke woning in een ketel ziedend water, welke op den vloer werd gezet. De moeder trok er onmiddellijk het knaapje uit, doch reeds werd de kleine zoo zeer verbrand, dat men voor zijn leven vreest. Onvoorzichtige vrouio. De eclitge- noote G.... Kerkeveldstraat, stapte Dinsda. in de Maria-Christinastraat van een tram vooraleer deze volkomen stilhield. Zij werd met het hoofd tegen den boord van het voet pad geworpen en vreeselijk gew ond aan den rechterslaap. Haar rechterarm werd gebro ken. Het slachtoffer werd in bedenkelijken toestand naar hare woning teruggebracht. De klooster dieven. Dinsdag mor gend, rond 6 f/2 ure, zijn kwaaddoeners bij middel van valsche sleutels in het klooster van den IJeysel gedrongen en hebben er eene som van 400 fr. en andere voorwerpen, voor eene weerde van 200 fr. buitgemaakt. De dieven waren op een platform geklauterd hadden twee ruiten verbrijzeld en geraakten alzoo in het klooster binnen, 't Is toen de kloosterzusters, die naar de mis waren, thuis kwamen, dat zij den diefstal vaststelden. De policie werd verwittigd en opende een onder zoek. St. Jans-Molenbeek. Doodelijk onge luk. De TOjarige ouderling. Laurent Dan delet, schoenmaker. Vanderstichelenstraat, 47, te Molenbeek, gleed Dijnsdag morgend uit op den hoek dezer straat en der lillen dentslraat, en viel ten gronde. Hij werd onder een der wielen van een geladen wagen, die juist voorbijreed, ge- pletterd. Na voorloopige verzorging wérd het slachtoffer in eene naburige apotheek verzorgd en vervolgens naar het gasthuis der gemeente verv.ó^rd,waar hij pen uur later aan zijne "vreeselijke wonde bezweek. De, policie heeftonmid,de}ijk. een onder zoek ingesteld en het parket verwittigd. Zinkdieven aangehouden. De poli cieagent Dimattinëlii, verraste twee kerels, die gestolen lood gingen verkoöpen bij een oud-kleerkooper in den omtrek der vaart Hij kon een der dieven aanhouden. Het was zekeren D...., een gevaarlijken kerel, wo nende in de Marollenwijk. De andere kon ontsnappen. D...., bekende dat het zink ge stolen werd in een ledig staande huis der Brugmannlaan. St-Joost-ten-Noode. Gauwdieverij M. Biosler, van Londen, kwam Maandag avond in do Noordstalie toe. Buiten geko men, werd hij door een behendigpn gauw dief ontlast van zijne brieventesoh inhoudend vijf biljetten van 5 pond sterling en een Belgisch bankbriefken van 100 fr. De policie van St-Joost-ten-Noode werd verwittigd. de gezondste Elixir. Antwerpen. Onderzoek. Het parket is Maandag in een huis der Lange Loobroek- straat afgestapt. Een policieadjunkt had daar zoo stond zij voor hem, toen hij de nederge- slagen oogen verhief en de beminde levensge zellin ontwaarde. Wat vermochten bekommer nissen en ongemakken pp hem, zoolang hare schoone oogen liefdevol op den echtgenoot rustten Hij sloeg zijnen arm om haar lijf en boog het afgesloofde hoofd tegen hetzelfde hart, dat zoolang gesloten bleef voor zijne liefde. O, dat zij toch nooit haar hart voor-zijne liefde geopend hadde Dezen wensch zou hij weldra leeren vormen, alhoewel Jjy zijne gade boven al wat wereldsch ïs, beminde Gedurende eenige oogenblikken, liet deze ongelukkige vrouw de laatste omhelzing, het laatste liefdebewys zich welgevallen van wege den manbaars harten.Dan loste zij zachtjes zijne hand; beurde zyn aangezicht op met hare koude, bevende handen, en sprak: Ik mag uwe liefkozingen niet langer dulden. Richard, ik ben uws onwaardig! In plaats van aan u, den edelmoedigen, trouwen man, een zuiver gezegend meisjeshart te bie den, bracht ik u als bruidschat een bevlekt leven met schrikbarende herinneringen. Het bewustzijn dezer misdaad, jegens den deugdzaamsten echtgenoot gepleegd, oefent eene vreeselijke wraak uit tegen mij; want mijn geweten laat mij geene rust, zoolang ik mijne misdaad geheim houde. Ik kom ze u be kend maken en voor mij het paradijs van aai'dsch geluk sluiten, dat uwe liefde mij ge opend had. De Landraad was opgestaan en wilde met geweld in hare rede vallen. Zij belette hem in zijn voornemen, zeggende Luister, zonder mij te onderbreken, naar mijne openbaringen. Maak u gereed om dat gene te vernemen, wat u het gevoeligste kwetsen kan. Wanneer gij alles weet, dan moogt gij lucht geven aan uwe smart en uwen eeds eene huiszoeking gedaan,maar er werd niets ontdekt. Erge val. De 8 jarige Albert Kou sen, wonende Rijke Beuckelaerstraat, is nabij zijne woning al spelend zoo ongelukkig gevallen, dat hij erg gekwetst aan het hoofd naar het gasthuis moest overgebracht wor den. Geheimzinnige zaak. In 't begin der maand vond de schipper Possemiers, dio met eene binnenschuit dienst doet tusschen Antwerpen en Leopoldsburg, in zijn© kachel een ijzeren pot, voorzien van eene wiek.Daar zijne hoot moest vertrekken, verwittigde hij de policie per brief. Te Leopoldsburg vond hij een bericht, hem zeggend de bom naar Antwerpen met de noodige voorzorgen te brengen, wat hij deed. Thans heeft men in den pot 400 grammen buskruit, nagels en stukjes ijzer gevonden. De schuldige wordt opgezocht. Ongeluk. Gisteren werd in het Sint Elisabethgasthuis zekere Julius Pranschut opgenomen. Mij was op het schip Otlocar op het nummer 43 der Kattendijkdok ge meerd, zoo ongelukkig gevallen, dat hem een schouder ontwricht werd en hij zwaar aan het hoofd werd gewond. Erge val. De dokwerker Deleglise, 53 jaar oud, wonende Oude Leeuw en rui, is tijdens Zijn werk aan de dokken zoo ongeluk kig gevallen, dat hij het been gebroken werd. Diefstallen. Ten nadeele der firma E. Stevens, van Hoboben, werden aan de dokken, vijf vaten terpentijn gerobberd, waarvan de blauw geschilderde bodems hel merk F. K.. dragen. In de herberg, Kloosterstraat, 18, ge houden door den heer L. Verdonck, hebben kwaaddoeners do tinnen darmen dor bierpom- pen gestolen. Van eenen vervoerwagen van den spoorwegdienst, staande in de Anselmo- slraat, werd een pak weggenomen, bevat tende eenige dozijnen mans- en vrouwen kousen van verschillende kleur. SpiegelsKadersVitraux Baguetten Werf, 3, Aalst.Stoomfabriek in Gent Santhoven. Doodelijk tramongeluk. Maandag avond bemerkte de machinist van den tram, komende van Itegem, een persoon die op de riggels lag te slapen. Vruchteloos poogde hij te stoppen. De on voorzichtige werd buiten de riggels geslingerd door de steenweerders der lokomotief. Het slachtoffer, zekere Tabbors. van Grobben- donck, werd naar het gasthuis overgebracht en is er kort nadien bezweken. Borsbeek. Het parket. Verleden week werd de villa van den heer Mende da Gosta, verblijvende te Antwerpen, door die ven geheel doorzocht. Al de kassen w'éTden opengebroken, maar men weet nog niet Wat er werd ontvreemd. Het parket, bestaande uit de heerert Goö- derlier, onderzoeksrechter, Boucquey, 'éüb- stituut, en Pauwcis, greffier, vergezel(Vvan den commandant.der gendarmerie van ©éur- ne, kwam ter plaats om een onderzoek te doen. Hombeek. Diefstal. Na het over lijden van Mej. A. Reulemans, werden in liet sterfhuis, op het Plein, de zegels gelegd. Dieven drongen 's nachts in het huis, ver braken de zegels en stalen talrijke voor werpen. De overheid der gemeente, vergezeld van den veldwachter, deed een onderzoek ter plaats, dat Maandag voortgezet werd door het parket van Mechelen. Eekloo. Doodelijk ongeluk. Maan dag avond, rond 9 ure, kwam de tram van Watervliet naar Eekloo gereden. Gekomen aan de Hoogmoerstraat en Cleemhoek, be merkte de machinist een persoon op de rig gels. Hij spande al zijne krachten in om tö stoppen, doch vruchteloos. vloek over mijn hoofd smijten. Zij begon hare belijdenis woord voor woord... stap op stap, van den oogenblik af, wanneer zij met hare oude verkrachtige tante in de handen viel van eenen hoop losbandige Franschmans, onder het bevel eens beestachtige officiers, uit wiens macht zjj verlost werd door den generaal De- salles. Zij schilderde den betooverenden gene raal, door eeno vergelijking daar te stellen tusschen hem en den aanwezigen markgraaf met bijvoeging dat hij oneindig meer begaafd was naar lichaams- en geestesgaven. Schollin beet zijne lippen tot bloedens toe... hy raadde zijn ongeluk. Wy volgen de ramp zalige boetelinge niet in haar verhaal; de lezer weet reeds wat duivelsche middels gebruikt werden, om haar ten val te brengen. Hoe anders kon de uitkomst zijn meteen onervaren meisje van zeventien jaren Met kleuren, die huivering verwekten,schil derde zij haar ontwaken uit den begoochelen- den droom... Hoe zy beslist was zich van hon ger te laten ontkomen en met haren dood aan de schande te ontsnappen. Schollin bedekte zijne oogen met beide han den. Zij voegde er bij Wat deze wanschepsels die toch mijne jeugd en mijne onschuld spotlachende ver moord hadden, bewoog mijn ontwerp tegen te werken, begrijp ik niet. Reeds was de ergste smart doorstaan... Ik was nog enkel eene schaduwe... mijne lippen hadden sedert ver scheidene weken geenen klank meer voortge bracht... mijne oogen bleven gesloten wanneer de afschuwelijke zendeling des generaals voor mij durfde verschijnen... myne ooren waren doof voor de smeekingen myDS bedriegers. Ik begon ijlhoofdig te worden. Dan zonden zij eenen eerbiedwaardigen priester tot mij. Deze trad voor mijne legerstede met de woorden Stella maris, succure cadentiHij hield mij liet troostende beeld van de Moeder der ge nade en barmhartigheid voor oogen... Hijdeed mij aan God gedurig denken, mijne hoop op Hem bouwen, en aan zijne genade gelooven. Ik nam weder voedselik werd moeder. Schollin sprong op, alsof hij den straal eener slang gevoeld had... Met groote stappen ging hij op en af... dan wierp hij zich uitgeput op de sofa. Francisca spande al hare krachten in, om hare tranen te overmeesteren. Na eene lang© pijnlijke ademhaling, ging zy voort met haar verhaal. Zij meldde den grooten afstand tus schen haar en de ouders, die van Berlijn naar Dantzig gevlucht waren, en van daar naar Oost-Pruizen tot aan cle Russische grenzen; om dat haar vader niet kon laten, Napoleon's overheersching te brandmerken en tegen te werken. De langdurende scheiding, de dood der oude tante en des neefs, die haar van Maagdeburg had afgehaald, zoodra de stad door den vijand ontruimd was; dit alles had het haar gemakkelijk gemaakt, de schande harer jeugd geheim te houden. Het was mij gelukt, voor mijne terug keering bij de ouders, door Maagdeburg te reizen, waar ik myn dochtertje wel geplaatst en voor eenen geruimen tyd verzorgd had. Ik wilde haar verder bestaan verzekeren. Maar te vergeefs zocht ik mijn kind; in den storm der gebeurtenissen was zelfs haar laatste spoor verdwenen. Ook later bleven al mijne her haalde, onvermoeibare navorschingen vruch teloos. Men was van gedacht, dat het kind door vroemdo handen zou opgenomen zijn, eu met ter tijd wel moest uitkomen. Ik ook koe sterde deze hoop, en regelde dientengevolge mijne levenswijze, Wordt voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2