M. dn Bus gewroken door gezel Anseele T EEN EN 'T ANDER Het gevaar der vuurwapens Nieuwjaarsgiften voorden Paus ECHTELIJKE DRAMAS O 'fj AD J. Van Nuffel-De Qendt. Stoutmoedige bandieterij Geheimzinnige zaak te Humbeek. Erg ongeluk te Hamme Belangrijke juweelendiefstallen De moorderij van Berlijn. Achttiende Jaargang nr 22 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 26 Januari 1912> ABONNEMENTEN! Ees maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ffl 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. Bestuurder TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 ei AANKONDIGINGEN s KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. {de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De socialisten die meenen het recht te hebben de menscben die hun in den weg staan te mogen beleedigen en uit te maken naar hartelust, kunnen niet verkroppen dat de katholieken, de da den hunner partij beoordeelen. Dat is niet enkel zoo voor de socia listische partij maar ook nog voor meer dan eene andere. M. du Bus had dus verleden week, een artikel van Gezel de Brouckere aangehaald, ver schenen in het Duitsch socialistisch overzicht Die neue Zeit dat wordt uitgegeven to Stuttgart. Gezel de Brouckere had een brief gezonden aan M. du Bus om tegen die aanhaling te protesteeren. M. du Bus niet hang gevallen, heeft in volle Kamers lezing gegeven van den brief van dun socialist. Het is wat anders eerlijk dan de Peuple van Brussel, die wel de Jezuïeten aanvalt maar den moed mist om het antwoord dor geëerroofden op te nemen, die hun toevlucht tot het gerecht hebben geno men om de Peuple - te dwingen hun antwoord in te lasschen... Door deze nadere uitlegging van M. du Bus is er nog meer licht in de zaak gekomen niet enkel heeft M. de Brouckere de daden van het Gentsche socialisme ge laakt, maar in dit zelfde nummer van Die neue Zeit heeft gezel Hendrik De Man, de handelwijze aan de kaak gesteld. Hij heeft het zoo goed gedaan, datM. de Brouckere in zijn eigen ar tikel verzuimt nog meer uitleg te ge ven en zich vergenoegt met de lezers van zijn artikel te verzenden naar het artikel van gezel De Man, waarmede hij het ten volle eens is. Het kan dus niet meer geloochend worden, dat eene socialistische inrichting te Gent werd tot stand gebracht, met het doel, aan de in gobrck-verkeerende boeren, geld te leenen aan den woekerinlrest van TitiN percent. Het doel der onderne ming was, zegde do socialist, de i:i- oogsting van de tien percentAls socialisten zoo iets schrijven van hunne eigene partij, en als die socialisten dan eene plaats bekleeden in de partij als de heeren do Brouckere en De Man, dan valt het overbodig er nog meer uitleg over te geven. Eens te meer zijn wij gesticht, door die belanglooze, en voor het volk alles-opofferende partij of hoort ge niet goed En het is naar aanleiding' van die aanhaling, dat menheer Vandervelde de belasteraar onzer duurbare mission- narissen, zich uitgaf als gekwetste, dat hij opsprong als een gemaakt manne ken, en met opgeheven armen gebalde vuist naar M. du Bus toeliep. De liberale Carillon doet er geen doekskens om hij schrijft dat al de liberalen de handelwijze van menheer den socialist afkeuren, dat zij iets be ters hadden verwacht van den rooden leider. Dit blad vraagt zich ook af, welke mug M. Vandervelde wel mag gebeten hebben, daar hij sinds Nieuw jaar zoo uiterst zenuwachtig is... Die mug Maar die kennen alle Belgen het is de gaffe het is de - kemel het is de ezela rij die M. Vandervelde begaan heeft met die snoode aanranding op die perso nen,die gansch onze deftige bevolking dicht aan het hart liggen. En de aan valler beseft het voor hom en zijne an tiklerikale partij, zoo noodlottig uit werksel van die aantijging. Hij had zijnewitte boontjes al te weeken gelegd tegen de aanstaande kiezingen. Nu echter gevoelt hij reeds op voorhand de ellendige ineenstorting van het kaartenhuis.. De algeheele kristene bevolking is nog steeds verontwaardigd over het- gene in de Kamers door de antikleri kalen is gepleegd, en die verontwaar diging zal maar gebluscht worden, als wanneer de katholieke Belgen, de gelegenheid zullen hebben gehad de eer onzer missionnarissen te hebben kunnen wreken met de eerstkomende kiezingen van Mei. Heer Vandervelde heeft er van ge hoord van de grootsche betooging dei- katholieken te Antwerpen hij heeft vernomen de schitterende protestmee ting van Luik, waar 2000 man in vast gelid heentogen hij heeft voor zijne eigene oogen in de stad Brussel, die reusachtige betooging gezien in de zaal Patria hij heeft hooren spre ken' van de nieir minder luistervolle betooging te Gent, hij hoort reeds de verontwaardigde kreten die in de groote vergaderingen van Brugge, Turnhout, Leuven en andere steden en gemeenten weldra zullen weerklinken; ja, hij gevoelt, hoe alle katholieken, jong en oud, arm en rijk, geleerd en ongeleerd, vooruit-strevend of behouds gezind, Waalsch of Vlaamsch, hoe allen als een enkele burcht vormen om de aanvallen ze mogen nog zoo heftig, nog zoo geweldig, nog zoo woedend, nog zoo razend zijn om die goddelooze aanvallen zeeghaftig, triomfantelijk af te slaan. M. Vandervelde had geen reden als een bezeten duiveltje op te springen, M. du Bus heeft enkel herhaald wat socialisten de Brouckere en De Man, zwart op wit hebben neergeschreven, en gezel Anseele, door nood gedwon gen, heeft het erkend... Zoo staan de papieren 1 er 9 zouden halen en de antiklerikalen ook 9. De klerikalen haalden dat vooruitzicht aan, openbaar gemaakt in een liberaal blad. Onze Aalstersche liberalen weten het veel beter. Van die 9 die aan "hen toekomen,, natuurlijk daarover geen woord, dat staat paalvast maar die andere negen die aan ons moeten komen, die laten onze liberalen niet los. Dat is voorz-eker omdat de liberale gedach ten hierin 't Arrondissement in liet algemoen, en in de stad Aalst in 't bijzonder, zulken averechtschen vooruitgang maken?... Vol gens de Aalstersche liberalen.zullen do anti klerikalen van die9zetels,dieaan ons moeten komen, volgens een groot liberaal dagblad schreef, er nog al 8 veroveren. Van die 18 nieuwe zetels zijn er dus 17 voor hen en... ééne, ja, een heele, voor ons Bali als het er maar ééne is, neemt ze dan gerust alle 18, en zelfs allo 20... Met de kiezing zullen wij voorzeker van ons dapper kiezerskorps de beste hrol; krij gen, en daar stellen wij veel meer belang We zullen onz.e liberalen z.ich maar laten koestoren, aan die verlokkelijke kies- zonne, waar zij reeds 28 jaar naar grijpen, maar die altijd vlucht, als de liberalen er te dicht willen bijkomen... In de plaats komt dan de kille schaduwe der buizen 1' Geene ontbinding der ge meenteraden. In October zullen dio gemeenteraden niet ontbonden worden, waar nieuwe gemeenteraadsleden moeten bijkomen. Volgens de uitslagen zullen er 10 raads leden bijkomen fe Vorst en te Borchem waarvan 4 bijgevoegden te Elsene, te St-Jans-Molenbeek en Ukkel; 6, waarvan 4 bijgevoegden te Schaarbeek, Ronse, Mous kroen, Herstal, La Louvière 4, te Ander- lecht, Etterbeek en Aalst 2, in ongeveer 270 gemeenten, waaronder Laeken, Sint- Gillis, Hoboken, Merxem, Vilvoorde, Wo- luwe, St-Pieter. Dendermonde, Lodolinsart, Hasselt, Sint-Truiden, Tongeren, Kortrijk, Oostende, enz. Daarom allen goed aan hel werk. Belastingen op de weelde- artikelen.Wat zijn weeldeartikelen Een balcon aan uw buis Maar, we kennen verscheidene groote huizen zonder balcon en gewone burgershuizen met balcon Spioenon? Maar een gewone burger kan zich zulks ook aauschaffen. Een piano Maar hoe vele kleine bujgers zijn er niet die een piano bezitten Dat zijn wel geene artikelen van eerste noodzakelijkheid,maar daarvan seffens weel deartikelen maken, is een groote sprong.De menscben die een piano bezitten, zitten daar om niet in den overvloed. Derhalve is net niet rechtvaardig daar al de lasten te willen opleggen overigens, wat brengt dat op Het gemeentefonds. Op 1 Maart 1910 wapen er in België 100414 herbergiers die uitsluitend bier en andere niel gegiste drauken verkochten, en 111.041 die tegelijkertijd gegiste dranken, bier er alcool verkochten. In 1895 werden 678.703 Hi. alcool van 80 gr. gemaakt in 1900 716,951 Hl. in 1906, 618,729 Hl.in 1909, 697.037 III. De Staat ontving daarvan in het gemeentefonds aan rechten, in 1895, 38 mil- lioen 923.240,18 fr. in 1900. 55,747,680,02 fr. in 1905, 69.662,203 fr. in 1909, 59 millioen 210.435,58 fr. Wie is er best met de opbrengst dier be lasting Is het de Staat Maar bijlange niet, het zijn de gemeenten! Ze spreken wan oud nieuws. Onze liberalen spreken nog altijd van 18 nieuwe zetels. Zouden die jongens niet we ten dat liet sinds 14 dagen beslist is 20 nieu we kamerzetels bij te zetten En wij die dachten dat de liberalen alles zoo buitenge woon goed wisten. Die jongens spreken over de verdeeling van die nieuwe zetels. Een liberaal blad schreef over een maand of twee, dat volgens de cijfers van 1908 en 1910, de klerikalen TE SCHAARBEEK. Een kaseier aangerand en uitgeplunderd. Dijnsdag avond, verliet M, David Stey gens, schatbewaarder van den Kring der Blinde Arbeiders, wonende Liedekerke- straat, zijne woning, om zich tor vergadering der maatschappij in de Josaphatstraat të be geven, waar hij oene som van 1550 fr. moest storten. Op de Voltairelaan, aan eene verl'a- tenplaats, werd Steygens aangerand door drie kerels, die hem neêrsloegen. Terwijl een hem tegen den grond hield gedrukt, duwde een anijer de hand op zijn mond om t roepen te bgletten en beroofde de derde hom van de 1550 frank. Daarna namen de schelmen in de riohting van St. Joost-ton- Noode de vlucht. Steygens wien men tevens eene prop in den mond had gestoken, kon deze er uit trekken en liep naar het policie- bureel der Thiéffrystraat, om er de aanran ding te melden. Hij kon slechts eene ondui delijke persoonsbeschrijving van de drie ban dieten geven. Het parket, van de zaak verwittigd, heeft een streng onderzoek geopend. Het parket van Brussel is verwittigd ge worden van eene erge zaak, welke te Hum beek gebeurde. Een weduwenaar, Jacobs ge naamd, bewoonde alleen eene kleine hoeve op liet gehucht Zeenskaar-onder-Humbeek. Maandag morgend had Jacobs eene koe verkocht voor 515 fr. en kwam 's avonds met liet geld te huis, na het dier geleverd te hebben. j Anderendaags morgends, toen een der knechten aankwam vond hij de deur open slaan. Jacobs lag dood naast de stoof uitge strekt. De werkman ging onmiddelijk de policie verwittigen. Deze kwam met een geneesheer ter plaats en do doktor stelde vast dat de landbouwer door verwurging gedood ge worden was. De gendarmerie werd nu ook verwittigt en spoedig was het onderzoek aan gang. Heel het huis werd doorzocht, doch hot was onmogelijk, iets van de 515 fr. te ontdek ken. Het lijk is naar het doodenhuis over gebracht. Ongetwijfeld is diefstal de drijfveer der misdaad geweest, doch men weet nog niet of de bandieten er wel in gelukt zijn de som te vinden, daar men niet juist weet rond welk uur de misdaad moet gepleegd zijn, en liet dus mogelijk is, dat Jacobs, tijd gehad heeft zijn geld le verbergen. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. weer op dat adres, maar steeds op naam der Amerikaansche dame. Zoo verzond de juwelier voor ongeveer 100,000 fr. juweelen, doch toen het op be talen aankwam, kreeg hij geen antwoord rneer van de Amerikaansche dame. De juwelier vertrok naar Londen en begaf zich achtereenvolgens naar de verschillige opgegeven adressen, doch daar wist men van geene Amerikaansche dame te spreken. Daar had alleen een kerel gewoond, die de pakjes,uit Parijs verzonden, in ontvangst had genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat hier steeds een ander persoon handolde. Men zou dus met eene welingerichte bende te doen hebben. Een loopjongen gedood te St-Joost-ten-Noods Woensdag avond rond 6 ure, gebeurde dé pasteibakkerij van M. Depièce een schrikkelijk óngeluk. Op het oogenblik dat do 15jarige loopjon gen Arthur Lanny binnen kwam, haalde een andere knecht, Jozef Braemt een revolver te voorschijn en om den knaap te verschrik ken, mikte hij op hem. Braemt was echter zoo onvoorzichtig den haan over te halen. De arme Lanny werd in het voorhoofd getroffen en plofte lood zwaar ten gronde. Spoedig werd een genees heer geroepen, die het slachtoffer do beste zorgen toediende en het daarna naar het gasthuis deed overbrengen. De arme knaap bezweek er eenige minuten later. De policie nam Braemt in hechtenis. Deze werd ter beschikking Van het parket gesteld. Het ongeluk verwekte in de wijk groote opschudding. Woensdag namiddag speelden de genaam- den René Quintelier en Justinus Ruys, twee knapen van rond de 13 jaar, op den hof der echtgenooten Quintelier. Het spel veranderde in een gesprek over vuurwapens, waarop René Quintelier, zon der het zijne ouders wisten, den revolver van zijnen vader te, voorschijn haalde. Het wapen was niet geladen. De andere knaap Justinus Ruys deed zijnen vriend opmerken dat het wapen zijns vaders van betere hoedanigheid was en ook veel grooter. Hij liep ook huiswaarts on gelukte or in den revolver zijner ouders onopgemerkt mede te nemen. Ongelukkiglijk was dit wapen geladen, hetgeen de knaap niet wist. Tijdens de vergelijking der twee vuurwa pens ging opeens het schot bij Justinus Ruys af. De moeder van René Quintelier die op eenige meters afstand aan 't kuischen was werd getroffen. De kogel doorboorde hare beide armen. De heeren dokters Van Bogaert werden onmiddelijk verwittigd. Zij dienden de beste zorgen aan vrouw Quintelier toe. Ofschoon de wonden zeer erg zijn, stellen zij het leven der vrouw niet in gevaar. 200 100 92 60 50 100 25 100 50 50 25 30 50 50 100 100 100 Twaalfde lgst Overdracht der vorige lijsten 39,151,00 Baron en baronnes du Sart de Bouland, 100 Een priester van Mechelen, 25 Eene Geestelijke Vereeniging, 100 Zustors Ursulienen, Bauffe, 120 M. en Mev. Pasquier, Leuven, ICO Mev. F. Notelteirs-van den Hende, Aalst 25 Graaf Henri do Meeus, 100 Graaf en gravin Henri de Meeus. 100 Baronnes de Blanckart Surlet de Lexhy llorion-Hozemont, Douairière de Mélotte, Geestelijkheid der dekenij van Nandin, H. D., De Jezuïeten der residencie van het Hei lig Hart, Brugge, M. en Mev. Maurice Fraeys, id., Graaf en gravin van den Steen de Jeliav Brussel, 100 Mej. Powis de ten Bossche, 100 M. Franz van Autryve, 50 Baronnes G. de Rosée en hare kinderen 70 Baron A. do Rosée, Abdij van Mont-Cesar, Mej. Behaghel, Brussel, Dat O. L. Vr. van Lourdes ons zegene, Onbekend, Ejh katholiek huisgezin, Arendonck, Zusters Annonciaden, Ileverlé, Damen van Maria, Aalst, Naamloos, Antwerpen, Deo Juvante, id., Smile Verstrepen, Boom, Baron en baronnes Jos.Gillès de Pelichy '100 E. P. E. Thibaut, Provinciaal van het Gezelschap Jezus, 100 Graaf Lodewijk van der Stegen de Sch riek, 50 Mej. Dumon-Licot de Nismes, 100 Mej. Gosyns, Meerbeek, 50 E. PI. Geulemans, pastoor van S. Laurent 50 M. J. Aerls, 50 Verscheidene parochianen van Sint Lau rent, 101 Mme Souffret, 10 V. D. D., Geeraards- bergen, 5 MIU0 weduwe M. N., Brugge 5 Naamloos, Seraing-a-M. 10 A. d. S. en G. d. S., Moustier, 10 Jufvr. Louise Metsu, 5 Eene dienstmeid, 1 UitThourout, 10 Een persoon van Comines, 5 Tot gedachtenis mijner overledene Ouders, 2 Een werk* mansgezin, Yperen, 5 M. Jos. Schmitz. pastoor, Wïbrin, 10 M. Leon Verhulst, S' Denys-Westrem, om den zegen van den H. Vader te bekomen 20 Naamloos. 1 Een jongeling uit Yper. 5; Mej. J. R., 5 Naam loos, 1,50 Een Ingelmuustenaar van do oude goede, 1 Eene arme dienstmeid, 1 Mme J. T., Leuven, 5 John en Jaak, 0,50 Naamloos. Turnhout, 5 H. Jacobs. Linde hout. 3 G. Vaes, idem., 2 M. en MU1® N. B., Ixelics, 20 L. M., 20 Naamloos, 5 Glorie aan God voor al de bekomene welda den, 5 M. en Mme Mercier, Brussel, 20 II. Vader geneest een arme gebrekkelijk©, 1 M. en Mme Do Brie, Brussel, 20 Heiig® Vader zegent mijne parochianen, 20 Ver geef ons onze schulden, 10. Te samen 249. Totaalfr. 42,273,60. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. TE PARIJS. De Daily News van Londen meldt, dat de Engelsche en Fransche policie sinds eenige dagen op zoek zijn. naar twee bedriegers, die er zoodon in gelukt zijn ten nadeele van een Parijzer juwelier, voor 500.000 frank juweelen to robberen. Aanhoudingsmandaten zijn tegen deze twee aftruggelaars afgeleverd. Hetzelfde blad meldt, dat verleden jaar eene Amerikaansche dame, welke Parijs be woonde, bij een juwelier vele juweelen kocht welke zij steeds komptant betaalde. Een 5tal maanden geleden, verliet zij Parijs en dan kwamen bij den juwelier geregeld bestellin gen uit Londen, nu eens op dit adres, dan Ondanks alle opzoekingen, is de policie van Berlijn ©r nog niet in gelakt de hand te leggen op de bandieten, die den juwelier Scliulze, zijne vrouw en hunne dochter ver moordden en den winkel plunderden. Dinsdag avond was eene groote klopjacht ingericht. Wetende, dat tal van verdachte kerels in eene verkoopzaal der Schoenhauser- slrasse, zich geregeld aanboden voor het doen van boodschappen enz., werd deze ver koopzaal plotselings omsingeld door eene sterke polieiemacht. Al degenen, die niet op staanden voet kon den bewijzen wie zij waren, werden naar het policiebureel overgebracht. Er waren 120 kerels, allen van min of meer verdacht uiterlijk. Op het policiebureel werden zij afgetast en ondervraagd. Honderd en twaalf konden voldoende antwoord geven, en werden vrij gelaten. Slechts acht werden in hechtenis gehouden en opgesloten. Allen konden evenwel bewijzen, dat zij voor niets in de moorderij der Jakobslra betrokken waren en de policie verklaarde naderhand, dat zij voor andere misdrijven te erantwoorden hadden. Woensdag morgend, hadden de lijkplech- tigheden der slachtoffers plaats. De policie had den toegang tot het kerkhof verboden, aan dezen die geen familie waren van de slachtoffers of geen kronen droegen. Een twaalftal vrouwen gingen in een paburigen winkel kronen huren en konden zóó hunSe akelige nieuwsgierigheid voldoen. TE BRUSSEL Een man door zijne vrouw erg gekwels! Sinds eenigen tijd kwamen de echtgenoo ten Mooren, wonende Aumalestraat, niet joed meer overeen en dikwijls ontstonden hevige twisten tusschen beiden. Dinsdag avond kwam Mooren, die graf maker is te Anderlecht, wat later als naar gewoonte thuis en spoedig ontstond wederom twist. Woedend bracht de man zijne vrouw een hevigen vuistslag in het gelaat toe. De vrouw ging naar het policiebureel en legde er eene klacht neder tegen baren echtgenoot. 't Was echter nog geen uur later, toen de policieofficier van dienst verwittigd werd, dat vrouw Moóren aan haren man een ge vaarlijken messteek had toegebracht. Spoedig begaf de policieman zich ter plaats en vond er inderdaad den grafmaker in een bloedplas ten gronde liggen. Een geneesheer werd ter plaats geroepen en na verzorging werd het slachtoffer naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand isv zeer bedenkelijk. [Iet wapen der misdaad, een keukenmes, is aangeslagen. De plichtige vrouw is opgesloten. De vrouw verklaarde, dat toen zij tehuis gekomen was, de twist herbegon, en dat zij vreesde opnieuw mishandeld le worden en alsdan een mes gegrepen en gestoken heeft. IDe man is erg geraakt. Twee centimetor» hooger was hij het hart doorboord en gedood»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1