QsluSikipe ontluiMny.... o o fTl O G LeestLeest Erg automoMelongeliik 'T EEN EN 'T ANDER Da moord op dsn E. H. Pastoor Eene erge zaak te Brasschaat BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. morgen in ons Zondag= nummer het merkwaar= dig verslag over de Ge= meenteraadszitting der Stad Aalst van 23 Januari laatst. Elkeen moet daar= van op de hoogte zijn. WRAAKROEPENDE BANOIETERiJ Zou het een goed spoor zijn Roerend drama. KET GEHEIMZINNIG DRAMA Een onderzoeksrechter bedreigd. IN FRANKRIJK Italië en Turkyë Achttiende jaargang n' 23 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, Telefoon 114 Zaterdag 27 Januari 1912. ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (jjt ifo TWEEDE UITGAAF, 7 uren avonds. ff» AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. \de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0.30 Finauc. aankon. y>er regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 i|| Waar de getdktopperij der socialisten aan 't licht komt. Al had de redevoering van M. du Bus de Warnaffe en het daaropvolgend incident of voorval Vandervelde, geen ander uitwerksel gehad dan de aandacht der Belgen te roepen op de kapitalistische strekking van de Bel gische socialistische instellingen, zij waren meer dan voldoende vruchtaf- werpend geweest voor de gezonde en volksgezinde politiek van onze katho lieke regeering en onze katholieke party. Voorlaan zullen wij de socialis ten kunnen brandmerken met den woe- kerintrest van tien percent dien zij heb ben geïnt op de geldontleeningen aan de in-gebrek en noodverkeerende boe ren, tot het aankoopen van vee. Gezel Anseele heeft zijne partij wel beproefd wit te wasschen, maar hij is er leelijk onder door getuimeld. In dien intrest, zegde hij, was de verzekering tegen sterfte inbegrepen, en de verzeke ringspremie beliep van Z tot 6 percent, of gemiddeld 4 percentzoodat er nog een eigenlijke interest over bleef van 6 percent. Is dat te veel, vraagt Anseele En wij hebben geene waarborg. Onze arme socialistische werklieden van Gent hebben pene helpewe hand toegestoken aan hunne nog ongeluk kiger broeders vnn den buiten. Daarop heeft M. Helleputte, voorzeker geen man om zonder handschoenen aan te pakken, prachtig geantwoord. Wij zullen echter op zijne redevoering in het volgend nummer weerkomen. Gij hebt geen waarborg, zegt ge M. An seele, maar in uwe kontrakten stond geschreven, dat wanneer gij uwe in- trestcr. niet in tijds betaalde, de maat schappij het recht had uw aangekocht dier. uit den stal te halen. Zoolang dus het geld niet was terugbetaald, bleef dit dier de eigendom van de sociali stische instelling en dan komt men spreken daler geen waarborg bestond! Als dat geen waarborg was, wat is er dan nog waarborg En in zulke om standigheden doet men de boeremen- sclien tien percent betalen In onze Raffeiserikassen worden, aan de landbouwers daarvoor ook kredie ten geleendvergelijkt eens onze Raf- feisenkassen met uwe inrichting Daarin belaait men bijna geen percent. En nochtans, hoe menigvuldig, hoe herhaaldelijk, hoc boosaardig' werden de landbouwinstellingen door de Bel gische katholieken tot stand gebracht en tot zulk een hooge ontwikkeling ge dreven, hoe aanhoudend werden en worden zij niet aangevallen door onze politieke tegenstrevers. Ditmaal echter zal daar wel een einde aan komen, want telkens do katholieken die aan vallen op onze prachtige landbouwin richtingen zullen hooren, telkens zul len zij 't wrakend voorbeeld aantoonen van de Belgische socialisten, en dit bij monde en bij getuigenissen van de hoeren socialisten Hendrik De Man on de Brouckere. Gezel Anseele heeft als naar ge woonte eene groote declamatie gehou den, we zijn meer geneigd te zeggen, heelt de menschen nogmaals voor den zot gehouden, want iedereen die als werkman heer Anseele heeft leeren kennen als socialistisch patroon, weet bij ondervinding dat hij in gestreng heid en hooghartigheid, voor geen en kel kapitalistisch patroon moet onder doen. Schoone woorden heeft hij genoeg en die weet hij mild uit te deelen zooals ten overige, alle voorstaan- ders der volksvleierijder demagogie maar hot volk begint langzamerhand in te zien dat het gekuld wordt met al die schoone woorden van demokratie, van volksmacht, van volkssterkte. Al die woorden brengen den arbeider wei nig baat en tegen die woorden stollen de verstandige menschen de daden. Zoo ook zullen alle lieden met ge zond verstand, tegenover de holklin kende woorden der socialisten die hun gal uitspuwen tegen de kapitalisten, tegen de bezitters, tegen de uitbuiters, de socialistische instelling plaatsen die van den nood der buitenlieden konden en wilden profiteeren om geld te leenen aan tien percent Wat doen de geld- joden van Antwerpen, Amsterdam, Londen, Parijs, New-York, St. Pe tersburg, Weenen en uit andere ste den, anders dan dat Er is meer. Als de socialisten dan toch zoo overtuigd waren van de schoonheid van dat werk, waarom dierven zij dan hun werk als dusdanig niet hekend maken, waarom waren zij niet fier op hun werk, zij die anders zoo kunnen boffen en bluffen op hunne werken en inrichtingen Waarom deden zij dit werk doorgaan, als zijnde éene iristelling persoonlijk toebehoorende en uitgebuit door socia list Verschraegen Was dit om het volk in een verkeerd gedacht te laten Mocht hot volk niet weten dat zulks socialistisch werk was Zoo ja, dan hebt ge nog eens te meer getoond hoe gij liet eenvoudige volk om den tuin zoekt te leiden. Het is dat, wat door de buitenlieden en door alle eerlijke men schen niet zoo haast zal worden verge ten. Oerdeeling bij de liberalen. Kamerlid Thooris heeft eene nieuwe libe rale vereeniging gesticht, tegen de oude liberale dio verkocht is geweest aan het gouden kalf juist als de kristene demo- kralen van Brugge. In ziin eerste zitting, heeft M. Thooris. de afgescheurde liberalen verweten zich over te leveren aan de uit- kooperij, juist zooals de katholieken doen? Zou M. Thooris, misschien vergeten zijn hoe veel honderdduizenden, de jood May in het arrondissement Nijvel tijdons de kiesveld- tocht van 19G8 heeft besteed Zonder het verlies van Nijvel, waren wij anders in 1908 geen enkele stem achteruitgegaan en zoo wij nu langs alle kanten vernemen, is er geen vrees meer dut de katholieken met Juni, do neerlaag zouden lijden.. Zoo fel wordt er op alle plaatsen door onze vrienden gewerkt en wij hebben geene uitkooperij van doen om onze zegepraal op krachtige wijze te beves- tegen. Onze volkswerken. In 1909 hebben dó St Viueentiusgenootschappen aan do arme menschen uitgedeeld In Europa, 9,476,820 fr. In Azië, 121.008. In Afrika, 62,314 fr. In Amerika, 4,309,166 fr. In Oceanië 306,991 fr. Dus op een jaar een geheel van 14,276,300 fr. Meer dan veertien ïuillioen. En daartusschcn komt ons kleine België met 1,204,138 frank. Zouden dat soms ook weer millioenen voor de kloosters zijn Waar, tegenstrevers, waar zijn uwe volkswerken, gij do groote volksvrienden, waar zijn ze te vinden? We zoeken met een dubbel vergrootglas en wij ontdekken... niets, dan groote holle woor den... Wat is nu het beste arme menschen, do groote woorden van do volksvleiers, of de 14 millioen franken in klinkenden munt en in uwen zak van de katholieken Ah Wij weten wel wat gij antwoordt. Wij zoggen Kristenen doet voort on laat de goddeloosheid maar razen. Voor de werkmanswonin gen. Sinds den 1 Januari 1912, heeft de algemeen© Spaarkas weeral 400.000 fr. geleend aan de Maatschappijen voor het Bouwen van Werkmanswoningen. 400.000 fr.op eene halve maand! En toch beweren onze tegenstrevers van alle kleur dat er niets gedaan wordt en dat er geene verbetering is gekomen of nog altijd komt... Hoe kan men zoo dwaas, zoo opzetlelijk- ezelachtig zijn M. de Broqueville beeft aangekondigd dat hij dit jaar nog, na de kiezing, een ont werp gaat neerleggen, waarbij eene Natio nale Maatschappij tot bet bouwen van goede Woningen tot stand zal worden gebracht... En nogmaals, ondanks al die buitengewone schoon® ontwerpen, bah toch is er of wordt er niets gedaan voor 't volk... Zoo onnoozel- flauw redeneeren do tegenstrevers Schoone woorden van M. Eduard Dfumont. M. Drumont is de beroemde Fransche dagbladschrijver die een dezer dagen in een St. Jans-Godshuis geopere rd is en door broeders is verzorgd geworden. Hij verklaart het volgende, wat ook wordt bevestigd door al de schrijvers en heelmeesters van Parijs Nergens kan mon aandachtiger en behendiger helpers vinden dan de kloosterlingen van St. Jans-Godshuis. Het zijn wonderbare medohelpers, die nie mand evenaart in het loepassen van ver- bandplegingen, in'het voorbereiden van ba den, in het toedienen der geneesmiddelen en in het bewaken op alles. Alleen kunnen er de zusters van liefdadigheid, door hunne zachtheid en geduld bij vergeleken worden. En M. Drumont voegde erbij Do schrijver dio hier is verzorgd geworden, verslaat hoe Coppéo overwogen heeft en hoe bij ons het boek De goede Lijdenissen (La Bonne Souffrance) beeft geschreven... Die man nen moeten het land uit zeggen onze kar tellisten TE EDIMGEN. Bene poging tot diefstal, gewapenderhand, werd Woensdag namiddag, gepleegd hij do zestigjarige Anna Poelaert, wonende in do Nazarethstraat, te Edingen. De arme sukkel, door het Weldadigheids bureel ondersteund, had juist 15 fr. onder stand ontvangen. Twee bandieten, die op de hoogte waren van deze ontvangst, drongen bij liaar binnen en brachten haar verschei dene messteken aan het hoofd toe, vervol gens bedwelmden zij de ouderling met chlo roform. Deze wandaad word gepleegd in een ka- merken, uitgevende op de achterplaats. Rond 6 ure, kwam eene buurvrouw binnen, on vond de ongelukkige bewusteloos, in een bloedplas, Ion gronde liggen. Een bijgeroe pen geneesheer kon ze tot het bewustzijn brengen. Do bevelhebber der gendarmerie werd ver wittigd, en dadelijk werden opzoekingen be gonnen. Voor al hunne moeite, konden de dieven het geld nog niet te pakken krijgen. Het schijnt dat een der schuldigen een rondleur der moet zijn. De toestand van het slachtoffer is ro- digend. vilix Dampremy Men zal zich de moord herinneren, eenige maanden geleden gepleegd, op den E.H. Do Jonghe, pastoor van Dampremy, en zijne meid. Tot hiertoe werden de daders niet ontdekt. Thans echter komt dezo zaak in zonder ling omstandigheden wederom te berde. Wij hebben reeds gemeld, dat Gaby, do inlcasseerder, die te Parijs door eene bende schurken aangevallen, erg mot revolver- scholen gekwetst en uitgeplunderd werd, in eene verzameling portretten, dat van zijn aanvaller, zokeren Gat-nier zou ontdekt bob ben. Er was ook eerst gemeld, dat deze Garnier, een hoogst gevaarlijke kerel aan gehouden was, doch zulks was ongelukkig lijk niet waar. 't Was een schoonbroeder van Garnier dio men geknipt had met dezes minnares. Deze vrouw is geboortig uit de streek van Charleroi en nu is liet parket van Charleroi van oordcel, dat Garnier niet vreemd zou zijn aan eenige belangrijke bandietorijen in de omstreken van Charleroi gepleegd. Daar do minnares van Garnier goed de streek kendo was zij dus de best geschikte persoon, om aan te duiden, waar oen slag te doen was. Hot parket had reeds vroeger vermoedens op Gamier, namelijk toen bandioten poogden het huis Siun, op de Noordlaan, le Charleroi, te plunderen. De dieven werden dan door de policie verrast, doch zij konden ontsnappen na talrijke revolverschoten gelost te hebben. Een policieagent werd gekwetst en een poli- cieagent gedood. Het onderzoek bewees alsdan, dat zekeren Garnier, deel genomen had aan deze bandie- terijen en dat hij naderhand naar Parijs ge vlucht was. Een Belgisch policieman begaf zich zelfs naar Parijs, doch daar zocht men Garnier op wegens ergere feiten en men kon hem niet vinden. Het Fransch gerecht is nu zóó, wanneer oen ander gerecht inlichtin gen noodig heeft.... De onderzoeksrechter M. Van Dam, met de zaak van Dampremy gelast, heeft het dossier terug in handen genomen, en het schijnt zoo goed als zeker, dat de minnares van Garnier ook deze moorderij aangewezen heeft. Te Laroque-Timbaut, nabij Agen (Frank rijk) werd gisteren avond een vreeselijk drama ontdekt. De geburen waren zeer verwonderd, de echtgenooten Delmas geheel den dag niet gezien te hebben. Zij gingen - zien en daar de deur niet ge sloten was, traden zij binnen. In de keuken, aan een balk, hing het lijk van vrouw Dol- mas. Haar man lag midden op den vloer der keuken, met doorschoten hoofd. Hij ook had opgehouden te leven, en hield nog het ge weer krampachtig- in de hand gesloten. Een bijgeroepen geneesheer kon enkel de dood vaststellen. Hij kwam evenwel tot de ontdekking, dat de vrouw een tiental uren vóór den man moet bezweken zijn. De echtgenooten Delmas kwamen zeer goed overeen, doch in de laatste dagon, was do vrouw lijdend en scheen niet al le wel in liet hoofd meer te zijn. Meu denkt dus, dat toen de landbouwer Delmas, van eene bood schap tehuis kwam, hij zijne vrouw verhan gen heeft gevonden, en hij zich uit wanhoop een geweerschot door het hoofd loste, daur hij zijne vrouw niet wilde overleven. Het drama verwekte in de streek diepe ontroering. te ï^arij s. DE MOORDENAAR BEKENT. Een werkgezel van Pietri heeft aan de policie verklaard, dat Pietri hem gezegd had, dat hij twee vrouwen moest vermoor den de enne was Suzanne Letourneau de andere kende hij niet bij naam, doch Pietri beweerde dat de gezel hem reeds verschei dene malen met de vrouw ontmoet had. Deze tweede vrouw, zou dus moeten de vermoordo Yvonne Durand zijn. Wij hebben reeds gezegd, dat de patroon van het hotel waar Yvonne Durand woonde, beweerde haar Maandag nog op hare kamer gezien te hebben. Anderzijds heeft nu een bediende van bet hotel, waar Pietri woonde verklaard, dat hij Zaterdag avond in het half duister, toen hij de venster der kamer van Pietri wilde slui ten, bemerkt liad dat eene vrouw te bod lag. Deze vrouw kon dus moeilijk Yvonne Du rand zijn. Pietri daarover ondervraagd, eindigde met le bekennen, dat beiden zich vergist hadden. Hij zou Zondag avond de jonge vrouw ont moet hebben en den Maandag morgend vroeg met baar tehuis gekomen zijn. Eene uur later had hij haar vermoord. De moordenaar beweert dat hij in eene vlaag van alkoolwaanzin gehandeld heeft. M. Sleyaert, onderzoeksrechter te Ant werpen, was Woensdag namiddag bijna het slachtoffer van eene erge aanranding. Hij gelukte er enkel in te ontsnappen, dank aan den moed en do koelbloedigheid van gen darmen en veldwachter. Hij moest to Brasschaat een gevaarlijke wildstrooper, zekero De Backer gaan onder vragen. In gezelschap vanM.M. Gielen,sub stituut van den prokureur des konings, Arre- kens, griffier, de hevelhebber der gendar- morio en een veldwachter, ging hij naar het huis van De Backer. Ten einde De Backer zoo kalm mogelijk te laten, besloot de onderzoeksrechter met den bevelhebber der gendarmen en den veld wachter alleen naar zijn huis te gaan. Deze stond aan zijne deur en do onder zoeksrechter vro«g zijn geweer. Do Backer weigerde het af to geven en verbood den toegang tot zijne woning aan den onderzoeksrechter. Ter zolf dertij d gaf hij aan zijne 14-jarige dochter bevel een ge weer te laden, eene scherp geslepene bijl te nemen en op den onderzoeksrechter kapot te maken. M. Steyacrt kon echter tocli binnendrin gen en maakte zich van het geweer mees ter, terwijl de bevelhebber der gendarmen en do veldwachter zich op den wildstrooper wierpen on trachtten hem te overmeesteren. De Backer, een ware borkuul, had echter gauw gedaan, de twee mannen ten gronde ld slingeren, en zou ongetwijfeld tot ergere feilen zijn overgegaan, toen twee douaniers, dio op dat oogenblik juist voorbijgingen ter hulp snelden. 't Was echter nog onvoldoende. Nog drio gendarmen in der baast verwittigd kwamen ook toegesneld en nu kon men Do Backer binden. Alle kleederen waren echter aan stukken getrokken en de bevelhebber dor gendarmen en de veldwachter erg gekwetst. Intusschen was de tijding der aanhouding in het dorp verspreid geworden, en toen de magistraten met hun gevangene wilden ver trekken stond eene sterk gewapende bende, onder de leiding van een kerel die reeds 48 veroordeelingen ondergaan had, ben af te wachten, met het klaarblijkend doel,De Backer te verlossen. Onmiddelijk telefonoerde de substituut van den prokureur des konings, naar do ver- schillige gendarmoriën, en kort daarna waa heel de baan bezet met gendarmen en poli- ciemannen. Er werd aan de openbare macht bevel gegeven, voorzichtig te werkte gaan, en alleen to schieten in geval van nood. Toen de vrienden van De Backer vernamen dat er zou geschoten worden indien zij tegenstand boden, trokken zij af. De gevangene werd in een wagen gelegd en met een zeil bedekt, en zoo kon men hem ongemerkt naar Antwerpen brengen. Hij is er in de gevangenis opgesloten. Een automobiel in eene kompagnie soldaten gereden. Twaalf gekwetsten. Woensdag avond kwam eene afdeeling soldaton van het 95° regiment voetvolk, on der het bevel van kapitein Chauveau, van Baugy naar het kamp van Avor terug. Op de baan van Saincaize verschrikte het paard van den kapitein bij do aankomst van een automobiel. Hot dier begon te steigeren en wierp zich ten slotte op den auto. De geleider verloor de goede richting en reed in den troep soldaten, om ten slotte op een boom terecht te komen. Kapitein Chauveau en de andere officieren richtten onmiddelijk de reddingswerken in. Twaalf soldaten lagen gekwetst ton gronde en vier hunner moesten onmiddelijk naar het krijgsgaslhuis van Bourges overgebracht worden. Vijf anderen moesten naar het kamp ge dragen worden, waar zij verzorgd werden. De drie anderen werden min erg gekwetst en konden na verzorging hunnen dienst voort zetten. Het paard van kapitein Chauveau was zoo erg gekwetst dat het moest afgemaakt wor den. De automobiel was geheel verbrijzeld, doch de inzittenden kwamen er ongedeerd van af. De militaire overheid heeft een onderzoek geopend. TUSSCHEN De slag van Gargaresch volgens Italiaansche bron Den 19 Januari verlioten do Italiaansche torpilleurs de westelijke kust en vertrokken naar Gyrénaïque. De Turken ontscheepten daarop hun manschappen en lieten oen ge weldig schutsvuur los op de Italianen die ten getalle van 4500 waren.De Italianen werden voor en achter aangevallen on waren heel zeker verpletterd geworden zou bij tooval een vliegmachien geen tochtje door do lucht had gedaan. Dit vliegmachien kon de bewe ging der Turken nagaan, en dezo bevreesd door dit vliegmachien, deden eene draaiend* beweging waardoor wij gered werden. De Turken hielden echter vol tot 's nachts. "Wij hadden 50 dooden en dertig gekwetsten. De slag kon van op don toren van de kerk te Tripoli gezien en gevolgd worden... De Italianen bekennen dus hunne neder laag. Zouara opnieuw beschoten Het spant er hevig rond Zouara. Reed* een achttal dagen liggen vijf Italiaansche

De Volksstem | 1912 | | pagina 1