BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. Stoutmoedige diefstal te Elsene De Kempenaar de Sdste oorlogschepen voor Zouara en hebben de versterkingen al menigmaal beschoten. Tot biertoe hebben zij enkel stoffelijke schade aangericht. Do ontscheping der Italianen w ordt verwacht en daar talrijke Araben rond Zouara vereenigd zijn, zoo mag men zich aan een herigen slag verwachten. Te Tripoli, te Khoms, te Benghazi. In de laatste dagen hebben eenige scher mutselingen plaats gehad. Doch zij bleveir *011 der tastbaar gevolg. Dure kost voor Italië De Italiaansche regeering geeft de officieele cijfers aan van de onkosten van dezen oorlog. Tot hieloe beloopen zij reeds 108 millioen frank. Rekent daarbij nu. do droefheid der ouders, de wonden der soldaten, de gesneu velden van het slagveld, de verliezen in han del en nijverheid en ge zult al een heel ge dacht hebben van do noodlottigheid van een oorlog. Twee booten moeten stoppen De Eugéne Resal stoomer van Tunisie en Tat'nan een andere stoomer, werd op de Tunisclie kust door Italiaansche schepen togengehouden. Nadat zij de hoedanigheid hunner lading en waren en hunne bestem mingsplaats hadden bekend gemaakt, moch ten zo doorvaren. Het Fransch-ltaliaansch geschil De 20 passagiers waren inderdaad Turlc- sclie geneesheeren en ziekenoppassers. Italië is dus in fout geweest met die personen aan te houden. De zaak zal-nog voor het scheids gerecht van Den Haag komen. CHINA De hulp van Japan ingeroepen Het C.hineesche Hof heeft de hulp van Japan ingeroepen om de orde in China te herstellen. Het is dus foiïelijk een klein land, dat de Chineesche kolos moet gaan helpen. Yuan Shi Kai wil volstrekt aanblijven Vroeger meldden de berichten dat Yuan Shi Kai dreigde met omslag nu seint men uit China dat Yuan Shi Kai weigert zijn ont slag te geven en hij per force aan het bewind wil blijven. Voor de Republiek Talrijke imperialisten keeren kazak en loopen over tot de republiek. Zoo hebt gij altijd van die karaktorlooze menschen zij zeilen mee volgens dat de wind komt. Zulke menschep vinden hot zoo gemakkelijkst maar het is een leven zonder grootheid. Men moet man zijn van ,zijpo gedachten, man uit een stuk geen |W eer wijzer. SPANJE Canalejas blijft aan Tweemaal lififeft men algeméert en overal het ontslag van hot kabinet Canalejas aange kondigd. hoe web or van on tslag geen spraak was. M. Canalejas zegt aan te blijven, gezien het vertrouwen dat hij geniet bij den koning en in hol Parlement. PORTUGAL De vervolging neemt toe De regeering heeft allle ondersteuning ontnomen aan al de priesters van Lissabon, iiehunne hulde hebben gebracht aan den palriarlcvan Lissabon, toen deze in balling schap vertrok. De regeering heeft bevolen al de registers der parochiën aan te slageu Ziedaar dus wel, de schoone vrijheid, die geschonken wordt door de kerkvervolgers. Én nochtans aan zulko goddelooze politiek, g;even zoogenoemde kiiston demokrater) bun besten steun. Hot is droevig droevig droevig Wanneer toch zullen d'oogen van die menschen eens opengaan OF wie is mijne moeder Historiscli Tafereel 48c Vervolg. Dat is mogelijk, bejegende Schollin onwankelbaar doch zulke nationale begrip pen maken deel van ons bestaan men roeit ze niet uit. Zet deze denkwijze door, mijnheer! en verklaar mij dan. hoe gij gaat omspringen met ow geweten, dat eiken dag, eiken oogenblik u verwijten zal een vermoord bestaan, een ge broken hart, een verbrijzeld gemoed. Aan u is de/.e vrouw, deze beklagensweerdige marte lares verkleefd met eene voorbceldelooze teederheid Denkt gij, dat ik blind ben eu deze vurige liefde niet heb gade geslagen Handel overeenkomstig uwe Duitsche begrip pen, en gij zult deze vrouw, welke zoo streng is jegens zichzelve, zoo feeder jegens haren echtgenoot, weldra ten grave sleuren. Do Landraad zweeg; hij scheen ontroerd, en bracht na eene poos, het gesprok op Stella met Te woorden Het schijnt mij natuurlyk, dat mevrouw ron Schollin zal wenschen hare dochter bij zicli te behouden. En waarom? vroeg de markgraaf drif tig. Het zal mij ter hoogste eere verstrek ken, iudieu mevrouw von Schollin met hare dochter mijn huis wil betrekken, en als het bare aanzien. Voor mijn vertrek zal ik my veroorloven, met mvo ^stemming, haar <Mt voorstel te doen. In allen gevalle, heb ik be slist de jonge dochtor Stella als mijne dochter te betrachten, en haar ir. deze hoedanigheid te ARGENTINIË Nog altijd staking. De spoorwegstaking is nog niet ten einde. De regeering, nu alle verzoening is uitge put, zal krachtdadig optreden om den dienst der trcineu te verzekeren. Het is heel zeker, dat de algemeeno orde en het openbare wel zijn zulks verlangt. Niemand kan het optre den der regeering ten kwade duiden. Sinds eenigen tijd was mevrouw Arastiki, van prinselijken bloede, wonende Eendracht- straat, naar Griekenland teruggekeerd. Dieven brachten verleden nacht een be zoek in de Eendrachtstraat. Vóór haar ver trek had zij haar hotel toevertrouwd aan de bewaking van een dienstbode en eene meid, oeiden rond de 60 jaar oud en die op het tweede verdiep sliepen. Om in het hotel der Eendrachtstraat te geraken, braken de die ven, die op de hoogte moesten zijn, binnen langs eene uitgangsdeur van liet hotel in de Isidoor Verheydenstraat, kwamen op den koer en dan hij middel eener ladder in den tuin van het hotel der prinses. Eens op den koer, stampten zij een paneel der deur in en braken verscheidene meubelen open, evenals de lessenaar. Daar troffen zij niet veel aan. Op liet eerste verdiep werden drie groote kasten geplunderd en twee brand kasten opengebroken, waarin men denkt dat zich juweelen en vele waarden bovenden. Vele stuks zilverwerk werden eveneens ge stolen. Talrijke ingepakte bronswerlcen wer den achtergelaten, zoodat de dieven in hun werk moeten zijn gestoord geworden. De dieven moeten lang in het hotel verbleven hebben, want eene petroollamp welke den avond te voren gevuld was, brandde bijna geheel uit. Brussel. Messteken.Een daglooner. zekeren X..., twistte Woensdag avond, met zijne gewezen vriendin in het drankhuis der echtgenoote B.Kaatsspelplaats. Deze laat ste trok zich de zaak aan, doch X... bracht haar twee messteken toe nabij don schouder. Het slachtoffer verloor veel bloed cn werd door een dokter verzorgd in het kommissa- riaat, Priemstraat. Ten laste van den dader, werd proces verbaal opgemaakt. Erg automobielongeluk. Woensdag avond werd G. L...,koopman in appelcienen St-Jooslplaats, in de Wetstraat omgeworpen door de automobiel van den senuteur D... Het slachtoffer werd gevaarlyk gewond aan den schedel en vervoerd b<raV; hét St-Jans- gasthuis. Hoe sterk en wel te pas mefi ook 'moge wezen, inoist -men zioh van lijd lot-lijd eins hot lijf 'zuiveren, ten einde de ziekten te voorkomen. Daarom, lezers, raden 'wsj u: aan, do Waltbéry Pil te gebruiken, wolko een bloedzuiverend middel zó'ndbr weerga is. 1 fr. overal. 551 Oner strooming. Voor de tweede maal sedert een drietal weken is do groote moerbuis der waterleiding gesprongen aan de Vlaamsche Poort, Donderdag morgend, rond 6 ure. Op weinige stonden was de Vlaamsche steenweg en ganscli het omlig gende in een meer herschapen en 't water drong in huizen en kelders, liet verkeer van rijtuigen en trams moest onderbroken wor den. Dadelijk begaven de fonteiniers en eene ploeg pompiers zich ter plaats en maatrege len werden genomen om het verkeer te her stellen. De bewoners van deze wijk hebben eens te meer groote schade geleden. Branden. Woensdag namiddag, rond 3 1/2 ure, ontstond brand in de automobiel- tentoonstelling van het Jubeljaarpark. Een groot stuk lijnwaad, dat achter een der beminnen en te vereeren. Schollin veranderde van kleur. Deze gedachte was hem nieuw en het kwam hem pynlyk voor, dat zijne gade verre van liem zoude wonen. Dat zal mevrouw von Schollin niet aan vaarden en, onder zekere opzichten, niet aan vaarden kunnen, bemerkte hij met streng heid Zal zij evenwel hare dochter vorderen, en ik wensch een stellig antwoord te bekomen op deze vraag zult gij uwe ingebeelde rech ten op het meisje afslaan Of verkiest gij, dat er geruchtmakende ophelderingen plaats grijpen? De markgraaf vestigde spotachtig zijne oogen op den fierên Duitschen edelman, die goenen zweem van onreinheid op het schild zijner eer dulde. Dan wierp hij deze woorden op Waartoe zou eene openbare ophelde ring dienen Indien met der tyd mijne innigste wenschen vervuld worden, dan zal Stella aan ons allen behooren. Mij schijnt liet doelmatigst te zijn, dat wij aan het meisje de beslissing overlaten, waarheen zy gaan wil. Tóen de Landraad afkeurend zijn hoofd schudde, ver- volgdo de Franschniau in allen gevalle moet het geheim haar bekend g' maakt worden. Zekerlyk viel von Schollin ijverig in de rede Waarom handel drijveu met een ge heim, dat tot eeuwige leugen en bedriegerij noodzaakt Dat dus de openbaring de toetsteen wor de van haar karakter. Ik ben verzekerd, dat zij de beproeving doorstaan zal. Ik kan zulke tooneolachtige aanzegging niet verhinderen; doch ik moet als voorwaar de stellen, dat de ware moeder vooraf daarvan k^nis bofeonne, Waarom wilt gy n met deze taak niet belasten Omdat mijn verkeer met deze vrouw is DE VOLKSSTEM stands hing, had vuur gevat. Gelukkiglijk had men het gevaar spoedig bemerkt. M. Glorie, hulpkormnissaris van policie van St-Joost-ten-Noode. die er zich juist bevond, nam een der idnschtoestellen en doofde spoe dig de vlammen uit. Donderdag morgend, rond 1 uur. ont stond brand op de slaapkamer van M. Nicolas Burger, herbergier, wonende Mandenma- kersstraat. De bewoners hadden spoedig het gevaar bemerkt en toen de pompiers, die bij het eerste noodsein toesnelden, ter plaats kwamen, waren de vlammen reeds uitge doofd. Donderdag morgend, rond 7 ure, is brand uitgeborsten bij M. Fernand DeM..,, hande laar, wonende Nieuwe Graanmarkt. Het vuur begon in een achtergebouw, waar tal rijke ledige kassen voor handen waren. Na twintig minuten werken? was alle gevaar ge weken. Bitterpeeën der Trappisten Vincart geven extra koffie. 1500 O Elsene. Dieveggen geknipt. Twee jonge vrouwen kwamen Woensdag namid dag in het magazijn van M. Bjuwelier, Waverschen steenweg. Eene dezer wist be hendig do hand te leggen op een lOtal ringen en andere juweelen. Na hun vertrek, stelde Mevr. Bden diefstal vast, achtervolgde de twee dieveggen, haalde lien in en deed ze dooreenen agent aanhouden, In het commis sariaat vond men de gestolen juweelen op hen. De dieveggen twee gezusters, zijn opge sloten. St-Jans-Molenbeek. Gepletterd. De voerman A. Timmermans, wonende, Jette- schen Steenweg, werd Donderdag op de Leopold II-laan van zijnen kamion geschokt. De wielen rolden over zijn lichaam. De man werd, bewusteloos, met ingedrukte ribben en kneuzingen, naar hot gasthuis overge bracht. Zijn toestand is bedenkelijk. Gevallen. De plafonneerder M. Jaak Deleux, Ketelstraat, is Woensdagnamiddag op do jubelfeestlaan van eene stelling geval len. Zijn rechterbeen en verscheidene zijner ribben werden gebroken. Het slachtoffer word overgebracht naar het gasthuis. De metserdiener Victor Praet, Brief dragerstraat, is Woensdag in de Vier-Win- doi straat van zijne ladder gevallen.Men nam hem op met gebroken schedel en de man moest in liopeloozen toestand naar liet gast huis gevoerd worden. Laken. Doodelijke val. De schrijn werker, L. Arendts, wonende Gravin van Vlaanderenstraat, viel Donderdag in een huis der Miehielsstrapt in do kelderingen. Hij werd met gebroken rechterbeen en rib ben opgenomen en moest in bcdenkelijkon toestand naar het gasthuis gebracht worden. Erg ongeluk. Donderdag ,ging het paard van don koopjnan PJatevoel. van NJedejL'-over-,Heembeek,, op de Van Praet- laan op, hol, doop viel weldra. De man en en zijne,19.jarige dochter werden ten gronde geworpen. Beiden Werden met gebfokeh ledematen opgenomen het meisje werd bovendien vreeselijk gewond aan den rech terslaap. De twee slachtofférs moesten naar het gasthuis overgebracht worden. Loonbeek. Inbreker geschoten. Woensdag nacht werd ingebroken bij A. Trappeniers, in de Tramstatie. De bewoners werden door het gerucht gewekt. Trappe niers, gewapend met een revolver, kwam naar heneden. Daar -betrapte hij een kerel, die hem eene brandende lamp met een stuk ellegoed wilde uit de hand slaan. Trappe niers loste een sciiot en de inbreker werd door den kogel in den linkerarm getroffen. Hij werd in de handen der gendarmerie overgebracht. Berchem Sle Agatha. Van zijn paard gevallen. De jockey, Jozef Fontaine, in dienst van M. Lurquin, wonende in de Frans manstraat, to Laken, werd Woensdag na afgebroken... De markgraaf sprong recht, zijne oogen schoten vlammen Hij zag er fier en schoon, hij zag er ridderlijk uit. Het glin sterend hulsel van den wereldschen menscli viei eensklaps; de| edelere grondstof zijns wezens zegepraalde. Zyne gestalte gobood eer bied en ontzag. Hij zegde met deftigheid De grondregels dos Duitschen edelmans verbieden hem bijgevolg allen omgang met eene vrouw, op wier voorhoofd de martelaars kroon werd gedrukt. Naar mijne meoning, staat zulke vrouw verre verheven boven die teergevoelige harten, welke met eene onbe- koorde ongewaarborgde reinheid en onschuld pralen. Onrechtvaardig wordt de menscli, die strenger vonnist, dan God zelfDo waarde van mevrouw Scliolliü kan maar geschat wor den door degene, die haar verleden leven kent. Zijne stem steeg tot den toon der begeeste ring, toeD bij er bijvoegde Ik herinnor my nog den tijd, dat men gedwongou was deu naam Framboise met eerbied uit te spreken... (Men kende haren familienaam niet...) Dan verhief men hemelhoog de heldhaftige deugd van bet Duitsche meisje, die met haar leven niet eene misdaad wilde uitwisschen; maar voor eene dwaling wilde boeten, waarvan zij liet onschuldige siachtoffer wasToenmaals werden mannen onder ons gevonden van den fijnsten adel, die voor de deugd van dit jong meisje den diepsten eerbied koesterden. De Duitscher8 denken er anders over Wat be kommeren zy zich om de innere waarde van bet goud. als de uitwendige plans maar heldor geld'Urt. Hij maakte zich gereed om to ver trekken, mear voegde er nog bij pas op, mijn heer. d.'.t de al te strenge deugd u geen berouw berokkeneVerlies niet uit liet oog, dat wij menschen en geeue engelen zyn middag, op liet koerspleln van Berchem-Ste- Agatha, uit den zadel geworpen. Zijn paard was in vollen galop, tegen een ander paard geloopen. Men nam hem bewusteloos op. Zijn rechterbeen was gebroken en zijn li chaam erg gekneusd. De jockey werd naar het gasthuis van Molenbeek overgebracht en is er ter verpleging gebleven. Antwerpen. Erge val. De nacht waker Cornelius Vets, 62 jaar oud. wonende Tulpstraat, is op do gronden oener hout zagerij der Biekorfslraat in eenen put geval len. De man werd de linkerbil gebroken, en door eene policiewacht, die op zijn hulpge roep kwam toegesneld, gered. Hij is naar het Stuyvenberggasthuis overgebracht. Overleden. Dinsdag was de werk man Jean Verhulst in de Antwerpsche kui- rijen, in een ketel kokend water gevallen. Het slachtoffer werd erg verbrand naar het Stuy v«iibnrggaslhuis gevoerd en is er thans aan de gevolgen overleden. Gheel. Erge zaak. Het parket. Het parket van Turnhout, vergezeld van een wetsdoctor, kwamen heden in onze gemeente aan om een onderzoek in te stellen over eene zonderlinge zaak. Jan Heen 17jarige jongen, kwam over 8 dagên van zijn werk te huis, en spuwde bloed. Hij zegde op de borst een stamp beko men te hebben. Hij werd door eon genees heer verzorgd. Hetisevenwet moeiijk te weten of het bloedspuwen van eone andere oorzaak voort komt. Het slachtoffer beweert dat zekoren X.., hem zou gestampt hebben, deze loochent dit ten stelligste. Verschillige gezellen van den jongenzijnook onderhoord, doch niemand bevestigt den stamp te hebben zien toe- brengon De toestand van het slaclitoffer is sedert verergerd, zoodanig, dat hij gisteren de laat ste HH. Sacramenten heeft ontvangen. Hemixem. Laffe daad. Donderdag morgend, vonden de bewoners Pintens en de coiffeur Mortier, Sl Bernardsche steenweg, hunne deur met vuiligheid besmeerd. Daar de aanhangers van het cartel den avond te voren daar hadden rondgeloopen om balda digheden te plegen, lijdt het geen twijfel wie de daders zija. Schooten. Aanranding. Dinsdag avond, reed de 12jarige scholier, Alfons Claessons, wonende te St-Joob-in-'t Goor. por velo van de school huiswaarts, toen op hel grondgebied der gemeente, tusschen den Botermelk en liet Fort,drie personen, schoon hij aanhoudend heide, hem den weg versper den, en den veloweg niet wilden verlaten. De jongen reed vervolgens op den steenweg, doch op dit oogenblik werd hij vastgegrepen en in een gracht geworpen. De aanranders zijn vervolgens met het rijwiel op de vlucht gegaan. Sempst. Geheimzinnige xacik. Woensdag morgend, rond 41/2 ure, beeft de genaamde Jozef Lauwers, op de grensschei ding van Sempst-Hombeeck, verscheidene geweerschoten in het lijf ontvangen. De man is in stervensnood weggedragen. Volgens zijne verklaring zouden het de jachtwachters, de gebroeders A..., zijn die op hem gescho len hebben, doch deze loochenen zulks. Een onderzoek is daarover ingesteld en het parket is ter plaats geweest. Lauwers Jozef, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Erembodegem. Brand. Vrijdag Uioigend rond 10 ure is brand ontstaan in de suikerijbranderij dm- gebroeders De Ryck, staande langsheen do i Brusselschensteenweg op de wijk Hoogewcg. ilet vuur verspreidde zich zeer snel en weldra stortte het dal; in. Van de branderij staan nog enkel de muren recht. De schade wordt op 5000 fr. gerekend, doch is door verzekering gedekt. De oor zaak is onbekend. De edelste gevoelens kunnen tot dwaal wegen leiden. bejegende Schollin Ik zal niets overhaasten, dat beloof ik u. Doch haar broeder ook moet alles weten. Hij zy dan onze scheidsrechter. De markgraaf maakte eene koele buiging; doch voelde zich verzoend, toen de Landraad hem de hand reikte en met gulhartigheid zeg de: aanvaard mijnen welgemeenden dank. Gij hebt mij meer genoegen dan ongenoegen veroorzaakt. Welkdanig ook mijn lot mogo zijn... onder uwe broederlijke bescherming weetik het leven zeker onbeveiligd van eene vrouw, welke mij tot aau den dood onuit sprekelijk lief, ja dierbaar zal zijn. De markgraaf was begeerig Francisca te spreken; hij verliet den Landraad op staanden voet. Zoodra hij buiten aller gezicht was, keerde zijn spotlachen weder terug op zijne lippen. De fiere zotten, mompelde lui binnens monds die een schoon levensgeluk onder liet brandglas hunner eer plaatsen. De arme dwazen, welke het zandkorreltje Sn hunne kleine wereld voor den Montblanc aanzien Arme FranciscaMaar waarom zweeg zij niet? Het meisje zou als zijne dochter geleefd hebben, en gestorven zijn. Haar geluk was verzekerd. O jammerlijke wijsheid der deugd! Hoe gaarne hij ook met Francisca zou ge sproken hebben zoo waagde hij zulks niet, zonder de b'yzondere toestemming des eeht- genoots, om niet de reuzenfierheid dezes mans te kwetsen. Het denkbeeld van Stella over haar eigen lot te laten beslissen, won hoe lan ger zoo meer veld hij liem. Zijne Julia mocht wel aan eene lichte terechtwijzing wordeu blootgesteld. Zij zou het fijne dor zaak niet vernemen, en haar gemoedelyk karakter be vrijdde de vrouw van alle gevaarlijke gevolgen. 27 JANUARI 1912 Banque CentE«ale Gan&oise» Naaml. Maat. Huring Brandkoffers 10 frs. 's jaars. Zie annonce. Waregem. Groolr brand. In de hof stede van M. J. De Wevere. wijk Nieuwen- hove, is er gisteren avond brand ontstaan. Schuur, stallingen stonden weldra volop in brand. De meubelen, bet landbouwgerief, enz. zijn in de vlammen gebleven. Het oven- buur en het huis heeft men kunnen redden. De schade, door verzekering gedekt, is groot. Spiere. Brave jongens. De gebroe ders J. B. en Alfons Liétard, oud, 13 en 9 jaar, kregen eergisteren twist. Zij gingen aan 't vechten. De eene haalde een mes uit en de andere een revolver. De oudste schoot tot tweemaal het wapen af in de richting van zijn broeder, die gelukkiglijk niet getroffen werd. Verscheidene personen kwamen loe- geloopen en ontwapenden de twee kereltjes. Het gerecht deed een onderzoek en de plich- tigsle der twee werd in 'tgevang opgesloten. Twee-Acren. Erge zaak. De gendar merie komt een kerel van Twee-Acren aan te houden. Hij is in het tweede huwelijk ge treden met eene weduwe die uit haar eerste huwelijk drie dochtertjes iiad. De kerel werd van erge zaken beschuldigd. Exaarde. Kind vergiftigd. Donder dag werd de gemeente door eene erge ver giftigingszaak in opschudding gebracht. Men zal'zich herinneren, dat eenige maan den geleden de hofstede van landbouwer Petrus De Pauw met nog vier andere hof steden door brand vernield werd. Petrus D® Pauw verloor het leven in de ramp. Thans ligt moeder De Pauw ziek in do heropgebouwde hofstede en terwijl hare dochter haar verzorgde, klom het 2 jarig dochtertje eener gehuwde dochter, die bij hen inwoont, op den trap en geraakte op do voulkamer. Daar vond het kind een pak stekjes en likte de fosfoor af. Eene halve uur later werd het kind ongesteld en ondanks de zor gen van Dr Vercruyssen, bezweek het wel dra in de schrikkelijkste pijnen. Het parket is verwittigd. Laken voor soetanen en kapmantels, Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 41, Aalst. Bissegem. Droveig overlijden. Do echtgenoote van Jozef Roelens, oud 39 jaar, was aan tafel gezeten, om te avondmalen, toen ze opeens een kreet slaakte en ten gronde zakte. Haar man sprong toe en hielp haar op. Do arme vrouw had reeds den geest gegeven. Het overlijden wordt aan eene hartader- breuk toegeschreven. Zij laat een weduwe naar met een kind achter. Vraagt den fijnen elixir De Kenner Het is de goedkoopste. Aeyghem. Brand. Om 7 urq/van don avond is brand ontstaan in het huis van Aloïs Perreman, op de wijk Berg. Het(l^ak van 't huis en der stallingen stond op lf(/.r,ten tijd in vuur en vlam. Aan blusschen viel niét te denken. Deiiieubelen; de kleederen en al wat de ongelukkige man bezat, is de prooi der vlammen geworden. De schade is groot. Er is verzekering. Moen-bij-Ronse. Ongeluk. Gisteren avond keerde de smid Remi De Vos huis waarts. Door de duisternis misleid, viel bij in eene gracht en brak zich het been. Hij heeft ook inwendige kwetsuren. Dokter Delbeke, van Heestert, heeft hem de eerst» zorgen toegediend. De man is org gesteld. Audenaarde. Diefstal. Verleden nacht zijn dieven gedrongen in den hof van August Chrislyns, barbier, tegen de kerk van Paemele en hebben er 50 roodo kolen en ander groensel gestolen. De policie is op het spoor der dieven. Liefhebbers van eenen goeden borrel drin ken den Rigolo Koning der oude grauiu genevers. Min lichtvaardig waren Schollin's overw-e gingen, toen hij alleen bleef. Nochtans stond zijn pynlyk besluit zoo vast als eene rots, zoo lang zijn eigen ongeluk hem bezig hield. Lang zamerhand ontwaakte evenwel zijn medelijden met de vrouw, welke hem dierbaar was ge weest, en welke hem eeuwig dierbaar zou blijven. De wonde, die liem met eenen slag werd toegebracht, had zij zestien jaren ge dragen in stilte. Was zij niet gedurende eenig® weken geluks, gansch veranderd Wat zou, wat moest thans haar lot zijn Eene spoedig© verkwijning... eenige levensdagen zonder vreugde, zonder hoop! Hij haastte zich dezo droomerijen te verbannen uit zijn gemoed. De gezajitschapsraad was tor jacht geweest. Het aanslaan van den hond verraadde zijn© aankomst... het rijtuig rolde op liet voorhof, vijf minuten daarna was Eugeen in zwager'» kamer en wist alles. Wij zullen de eerste aan vallen van gramschap dezer beide fiere man nen niet opsommen, daar hunne gemoeds stemming aan wanhoop grensde. De gezant- sobapsraad verklaarde, dat hij 'taan zyn© zuster nooit zou vergeven. Schollin's hoofd rustte zwaarmoedig tusschen beide handen biddend bezag hij Eugeen. Deze verstond hem. Indien uwe zwakheid zegde hy met hardheid u zou genegen maken, om dezen smaad te vergeten, dan herinner u, dat gij voor altijd de achting van Francisca's broeder verliest. Ik zal de schande onzes naams man moedig weten te dragen, maar Francisca uit myne nabijheid verwijderd houden... Nooit zal ik 't haar vergeven, dat zy eene vlek op onz® familie beeft geworpen. Arme, arme Fran cisca zuchtte Sclinllin. Haar blijft niet» anders meer over, dan tot diegenen haren toe vlucht te nemen, welke berniliartiger denken. Wordt voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2