Poll van 4 Februari 1012 'T EEN EN 'T ANDER OORLOG Erge zaak in de Krijgsschool Brttsselsche Briefwisseling r* 33 Gr 3S X-, 13 Bit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- Het oordeel van M. Heileputte Werkstakeiawoslingen in het G. H. Luxemburg Iceilig famlllsdrama te Brussel Do belangrijke peelendlefstal Italië en Turkyë Achttiende jaargang n' 24 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 28 en Maandag 29 Januari 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving iu alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 5§f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg wan Waterloo! 728, I Kerlestra,at Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel'Dc Genót. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0v60 3e bladz. ^de regol) fr. 0.50 4« biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Telkens eon katholiek eena rode- voering heeft uitgesproken, die op be slissende wijze de opwerpingen der tegenpartij te niet doet, dan vinden de tegenstrevende bladen het geraadzaam die bewijsvoering te verzwijgen en ze enkel beknopt samen te vatten in de woorden Het was eene politieke rede voering die niets uitwijst. Intusschen blijven do lezers van die bladen in hunne wijsheid. M. Helleputte heelt eene zaakrijke uiteenzetting gegeven van de duurte der levensmiddelen. Er zijn diepe, vaste oorzaken en toevallige oorzaken die deze duurte veroorzaakt hebben. De vaste oorzaken zijn tweeër lei. Eerst, de opeenjiooping van den gouden munt, of van bet goud. Die op- eenhooping wordt altijd gevolgd van eene stijging der levensmiddelen. Over een tiental jaren werd de gouden munt in grooten omloop gebracht en de prijs der eetwaren daalde zeer laag. Nu wordt echter het goud mei-r opgesta peld en het natuurlijk gevolg op dit .verschijnsel is Stijging der levens middelen. Eene tweede vaste oorzaak is te vinden in het grooter verbruik der levensmiddelen zoowel in hoedanig heid als in hoeveelheid. Al de "been houwers zijn het .eens met M.. Lemon- n er dat do menschen tegenwoordig ailemaal vragen naar de schoone stuk ken. Het ander vlecsch vraagt te veel t id om te worden gereed gemaakt en dit wordt niet meer verlangd. Onbetwistbaar is 't leven der werk lieden veel verbeterd. In Duilschland heeft bet huis Krupp daar eene belang- r ,ke statistiek over uitgegeven. Van 1871 tot 1910 is in Essen de prijs van het brood gestegen met 7 ten honderd, bet ossenvleesch met 32 ten honderd, het spek met 35 ten honderd, en de loonen zijn vermeerderd met 82 ten honderd. Dus is er wel onbetwistbaar eene groote verbetering voor de wer kend«» klassen. In België zou men met een onderzoek tot den zelfden uitslag- komen. Vóór 1880 (in de jaren van het Belgisch ant iklerikalisme) won men aan den ijzerenweg nog 1,80 fr. per dag' nu is het kleinste loon ten minste 3 frank Op den buiten zijn de loonen der landbouwwerklieden insgelijks ge stegen, en zij die bet tegenovergestelde beweren, bewijzen van den toestand in bet landbouwbedrijf niets te kennen en..,, doen dus beter van te zwijgen. M. Vliebe.rgh zegt het juist in het. begin der 19e eeuw waren er in ieder gemeente twee of drij rijke landbou wers, tb .ns zijn er met legioenen land bouwers die welstellend zijn. Wij hebben echter vroeger nog erge crisissen gehad en toen waren de loo ren bijlange zou hoog niet. In den k Oorresp indant» van November 1911 Z' ;t daarover M. Georges Brondel Toen waren de graangewassen duur der als nu. Het graan kostte gemid deld per kwintaal 26 fr. en 6 centie men. Nu is hel enkel van 24 tot 25 fr De rogge die nu 17 fr. staat, kostte toen 20,96 fr. Het meel dat toen 41,60 fr. verkocht werd, staat nu aan 32 fr. en dc maïs stond 21 fr. en twee centiemen,thans 19,50 fr.» En wij her halen het, de loonen waren destijds veel lager. Wil dat zeggen dat er niet kan ver beterd worden In 't geheele niet. Maar de voorgestelde maatregelen mogen geene zijn die den toestand nog slechter zouden maken. De landbou wers zijn ook burgers en menschen moest men do voorgestelde maatregelen van liberalen en socialisten aannemen, het ware de ondergang van gansch den landbouw en al onze landbouwers. De landbouw is de bijzonderste tak van onze nationale bedrijvigheid. Aan melk alleen wordt er jaarlijks voor 360 millioen voortgebracht. Daarbij zijn er ook toevallige oor zaken die de levensmiddelen duurder maken, en die niet onverlet mogen worden gelaten. Die toevallige oorza ken treffen juist de landbouwers het ergst. De groote droogte van 1911 heeft de voederstoffen merkelijk in prijs doen stijgen en het mond-en klauwzeer onder het vee is voor onze Belgische landbouwers eene ware ramp geweest. En het is in zulke omstandig heden dat men het vulk heeft opge maakt tegen de boeren. Wat hebben wij, in Frankrijk en wat hebben wij hierin de Walen gezien? Landbou wers die vervolgd werden en mishan deld, omdat zij hunne waren, hunne boter en hunne eieren niet wilden af staan aan een prijs waaraan zij ze niet konden afstaan zonder te werken met verlies. En om dan de duurte tegen te wer ken, dan waren er die de boter in hel water wierpen, die dc eieren op den grond in stukken smeten. Het ware dus wel de boeren, die eenvoudige landslieden die door deze handelingen moesten lijden, en gij zoudt nu die men schen komen verdedigen, met mid delen die ze geheel en al ten onder zouden brengen. We zullen uwe poli tiek overal bekend maken, we zullen aan onze bevolking uwe betrachtingen doen kennen en da.) zullen zij, wat ten andere niet meer noodig is, dan zul len zij zien waar de verdedigers te vin den zijn, van bet landbouwbedrijf en van den bloei van den voornanmsten tak onzer Belgische bedrijvigheid. N. B. De socialisten hadden ge schermd met de duurte der pachten. Welnu het beheer der godshuizen van Brussel, bestaande uit libera en en so cialisten, heeft de gronden der gods huizen dubbel duur verpacht, als de eigenaars van de aanpalende gronden Hoe vindt ge dat Maar, heeren antiklerikalen toch, het kar tel dat ging ons zeker verpletteren en de neerlaag geven, zulks hebt gij overal ge schreven. Waarom kartel' •■•rt gij dan niet Is het, omdat ge missclu^.i niet wilt triom- feeren We zouden het moeten gaan ge- looven De Luikschs kandidaten wan het sociaBisme. M. Denis is natio nale kandidaat en moot niet door den poll passeeren. M. Troclet heeft 7219 stemmen M. Dejardin, 6750 M. Demblon, 6695 deze had er vroeger altijd de meesto M. Demblon is to veel Vlaamschgezind en de Walen hebben het hem laten gevoe1 m M. Donnay 6627 M. Schinler 5964. Voor de zevende onzekere plaals is er balloteering lusschen heeren Galopin, 3356 st.Lam- bricht, 2721Van Bell, 2064; Dubar, 1884; Leblanc, 1674 Francolle, 1651 Gerard, 1554 Boland, 1410 en Materne 1403. Hij zal nu zooveel praat niet meer Biebfoen* Luitenant de l'Epine is uit Congo in Bdgië teruggekeerd. Ilij had gehoord datM. Vandeveldo hem beloedigd had lijdens zijne ondervraging over do Con- gokwestie. Luilenant do l'Epine ging Don derdag naar d« Kamer. In de wandelgangen zag hij den rooden leider en vroeg Zijt gij M. Vandervelde Deze antwoordde «ja"- Mijnheer, wedervoer de luitenant, gij zijt misschien zeer welsprekend, maar ik ontken u het recht u met mij no zaken te bemoeien. Hieropgafhij M. Vandervelde een slag op de kaak. In een onderhoud zou M. Vander velde geantwoord hebben dat hij hom een vuistslag heeft terug gegeven. Do luitenant gaf hem daarop zijne kaart af. De roode lei der weigerde. Toen wierp M. de l'Epine hem de kaart naar 't hoofd en zegde Mijnheer, gij moogt u aanzien als zijnde geslagen. M. Vandervelde die zoo stoutmoedig M. Sogers van Antwerpen uil daagde, wordt nu op zijne beurt uitgedaagd. Niet dat wij die uit daging goedkeuren, maar we zijn toch blij daL Menheer Vandervelde nu eens kan onder vinden dat men het met alleman zoo gemak kelijk niet heeft als mot onze brave paters. Dat komt er van. M. Max, bur gemeester van Brussel, had den lof uitge sproken van M. Lepage, geneesheer in de godshuizen te Brussel. Maar M. Lepage een doctrinaire liberaal. Nu hebben de leden van het beheer der godshuizen verklaard dat in 't vervolg M. Max, als hij nog eene redevoering wil lezen, deze eerst moet laten iroedkeuren.... De liberale burgemeester van de hoofdstad gemuilband Hoe ver zijn onze liberalen al gekomen Maar nog eens, zij hebben het niet gesiolen Generaal Leman, commandant der mili taire school, heeft aan de ouders van den leerling P..., reeds twee bezoeken gebracht. Dat is wel en goed, maar waarom worden de plagerijen door het reglemont niet ver boden, of, indien zij verboden zijn, waarom wordt het reglement niet toegepast Over enkele jaren, beeft zich tiog eon gelijkaardig feit voorgedaan. Het is te hopen dat voortaan maatregelen zullen genomen worden om zulke baldadigheden te beletten. Omdat een jongeling in den «maak niet valt van enkelo jonge baronnets of te rid ders, is dat geeno reden om zijne loopbaan te vernielen en de school te doen verlaten, onder voorwendsel dat hij geen kloekmoedig karakter bezit. Wij hopen dat minister Ilellehaut hander lend zal optreden en eens voor goed deze onmenschelijkheden zal doen eindigen. De volgende candidaten zijn aan het hoofd bestuur der katholieke kicsvereeniging van het arrondissement toegekomen. Van wege het middenkomileit zijn voorge steld als candidaten de heeren Woeste, staatsministerR. Moyersoen, uittredende volksvertegenwoordiger Ba run L. do Be- thune on Arthur Van der Linden, bijgevoeg de volksvertegenwoordigers. Twee nieuwe kandidaten stellen zich vóór: M. Leo Cosyns. burgemeester van Meerbeko en M. Jan Rollier, provinciaal raadslid te Denderleeuw. Er zijn vijf plaatsen te verleenen. Wij herinneren aan al de afgevaardigden bij den poll dat de vergadering slipt zal beginnen om ticaalf urein de zaal van den Katholieken Werkmanskring te Aalst, Zon- nestraat. Voor het Senaat zijn twee candidaten voorgesteld die van M. L. De Sudeleer, uittredend volksvertegenwoordiger en van M. Buron Eug. de Kerckhove d'Exuarde, senator. Er zijn twee plaatsen te verleenen. Dood en en gekwetsten Sinds eenigen tijd zijn de Italiaanscho werklieden, die te DifTerdange in de verschil- lige fabrieken arbeiden, in staking. De an dere werklieden zijn aan 't werk gebleven. Vrijdag middag wilden de werkstakers, rond de vijfhonderd in getal, beletten, dat het noenmaal gebracht werd aan de werk lieden. De pompiers werden ter plaats geroe pen,richtten humio brandspuiten op de werk stakers en trachtten ze met water uiteen te drijven. De stakers begonnen met steonon naar da pompiers te werpen en verscheidene revol verschoten werden golost. Nu kwamen gendarmen ter plaats en toen een hunner door een steenworp gekwetst werd, maakten zij van hunne wapens ge bruik. Twee stakers werden gedood en verschei dene anderen erg gekwetst. Het gerucht wordt verspreid, dat een per soon, die door verscheidene steenen aan liet hoofd getroffen werd. zou overleden zijn. Eene afdeeling troepen is ter plaats ge zonden. De werkstakers hebben in de opene lucht eene vergadering gehouden, en daar aan do overheden hunne eischen bloot gelegd. Zij eischen eene loonsvcrliooging van 1,25 fr. daags. Vrijdag avond is een werkman, die zich aan den arbpid begaf, door de werkstakers mot revolverschoten gedood geworden. SBaatsminhtei1 Waw den Hendel isa Aalst). Wij vernemen lat de jaarlijksche f«-esifcitting in het Sint- Jozefscoilege gehouden ten voordcele der Zondingen en der Goede Werken, dit jaar zal vervangen worden door eene Voordracht van een der voornaamste redenaars en der ronlste geleerden van ons land. Staats minister Van den Heuvel heeft als onder werp gekozen Temples ct lombeaux de la vieille Egypte Zijne Voordracht zal door prachtigo licht beelden opgeluisterd worden. Eene ware kans voor Aalst en omliggende zulk een man te kunnen hooren. Kaarten zullen eerlang ton huize aange boden worden en ook in 't College te verkrij gen zijn. Sociale Wetgeving. Het ge middeld ouderdomspensioen was in Duitseh- land in 1904, 157,18 mark; een jaar later 159.10 mark in 1906, 160,80 mark in 1907, 161,64 mark in 1908, 163,13 mark in 1909, 163,58 mark. Het invalideitspensioen in 1904, 155,13 mark in 1905, 159,45 mark in 1906, 162,88 mark in 1907, 166,04 mark in 1908, '170,31 mark in 1909, 174,80 mark. De cartel victorie. Don dag na de gemeeutekiozingen van 15 October 1911, stonden do karlelbladen vol van hunne grootsche overwinning, dank aan liet kartel Zoo gij ons nummer van October wilt her lezen, zult gij vinden wat wij toon verklaar den Ja, kart erwten, niet Juni 1912, ook zoo 'n overwinning, dat is onze vurigste wensch, want dan behaion wij eene schitte rende overwinning. De valsche triomfaanhef der goddeloozcn in October laatst, komt nu zoo goed uit. dat de socialisten en do liberalen kartel lu bben gesloten,noch te Brussel, noch to Gent, noch te Antwerpen... Zij hebben er schrik van en durven niet kartelleeren Roerende poging tot zelfmoord Een jong soldaat van het le regiment ja gers te voet, in garnizoen te Charleroi, heeft dezer dagen gepoogd zich te zelfmoorden in roerende omstandigheden. Verlaten zijnde door zijne vriendin,besloot de so'daat een einde aan zijn leven te stellen. Rond 2 ure verliet hij de kazerne, en na wat rondgewandeld te hebben, trad hij eene her berg der Karei II straat binnen. Hij bestelde er een glas bier, dronk een teuir on schoot zich dan plotselings een revolverkogel in de borst. De andere verhruikers wisten niet wat to doen, doch de soldaat dronk rustig zijn glas uit, betaalde en vertrok. Hij begaf zich naar de Sainber, wierp zijn revolver in het water en k erde dan wederom naar de stad terug. Hij bleef tot negen ure's avonds door de straten dwalen en ging dan naar de kazerne. Daar viel hij uitgeput in de wacht neder. Men snelde hem Ier hulp en dan stelde men vast, dat zijno kleederen bebloed waren. De geneesheer word geroepen en stelde vast, dat do wanhopige soldaat de linkerlong doorboord was Het is waarlijk onbegrijpe lijk, hoe de jongeling den moed gehad heeft, zoo lang aan de pijn on het bloedverlies weer stand te bieden. Hij werd in hopeloozen toe stand naar liet gasthuis gebracht. In de Groendreef, had er Donderdag nacht een bloedig drama plaats. Daar woont in nummer 80, zekere Van der Sande, schoen maker, en zijn schoonzoon, Pieter Baetens, koohlrager. Raide huisgezinnen komen niet overeen, daar de kooldrager zijne vrouw zoer ruw behandelde. Donderdag avond hadden schoonvader en schoonzoon heftig getwist in verscheidene herbergen der buurt. Rond 11 ure. bracht Van der Sande, familieleden, welke bij hem gekomen waren, naar de sta tie. Eunen aanval van zijnen schoonzoon vreezende, had hij zich met een schoenma kersmes gewapend. Rond 1 ure ;s nachts, kwam hij van de statie terug. Pas was hij binnen, of zijn schoonzoon riep hem in zijne kamer. Daar begon een hevige twisten or violen weldra slagen. Op bet oogenblik dal Van der Sande het onderspit ging dolven, haalde hij een schoenmakersmes te voor schijn en stak het verscheidene malen zijnen tegenstrever in het lijf. Baetens bleef bewus toloos liggen. De geburen waren door liet hevig roepen en vechten ter plaats gekomen en weldra werd de policie verwittigd. N onderzoek bleek dat de schoonzoon acht ste ken bekomen had vier in den linkerarm drie aan het hoofd en een aan de linkerzijde. Hot slachtoffer werd in bedenkclijken toe stand naar het gasthuis gevoerd. Van der Sande is ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Een leerling der militaire school, heer P.,, wiens ouders te Schaaroeek wonen, was bijna dagelijks lvot voorwerp van bil tere plagerijen van wege zijno medeleer lingen. Deze week was zulks wederom liet geval. De jongeling die daardoor het hoofd verloor, verwijderde zich eensklaps, nam een scheer mes en bracht or zich langs weerskanten van den hals en onder de kin erge wonden toe. Het slachtoffer werd bij hoogdringendheid naar hot krijgsgasthuis gebracht. Zijn toe- I stand lövorl geen gevaar op. TE BRUSSEL. Donderdag avond bood zich een kerel aan, bij M. Dispersyn, juwelier. Kapelstraat, te Oostende aan, om een gouden uurwerk te verkoopen. Do juwelier scheepte den onbekende af, daar hij vermoedens had. en verwittigde de policie. Hij gaf een volledig signalement van don verdachte op. Vrijdag bemerkte een agent don kerel, toen hij in den Berg van Barmhartigheid, een gouden uurwerk wilde verpanden. De man werd aangehouden on na eene be hendige ondervraging, in 't nauw gebracht, bekende hij dat hij den ontrouwen bediende was, die ton nadoele van M. Grosjean, van Brussel, met eene valies inhoudende voor 40,000 fr. gouden uurwerken gevlucht was Do kerel had verklaard, Alexander Evrard te heeton, doch alles laat veronderstellen, dat hij een valschen naam opgegeven heeft. Hij weigert te zeggen waar bij de andere uui werkon verborgen houdt. TUSSCHEN Zouara beschoten. Niet min dan 1000 projectielen zijn er deze week door de Italiaanscho schepen op Zouara geworpen. De stad en de kazernen werden leelijk geteisterd. Zouara ligt zooals gij reeds van vroeger weet lusschen Tripoli en Tunesië. Twee ffaliaansche generaals, hebben gedaan met vechten. Generaal Ganeva en generaal Pecori Geroldi gaan om gezondheidsredenen terug naar Italië. Zou het w el waar zijn dat het om gezondheidsredenen is. Er bestaat reden er aan te twijfelen. De Turken bewapenen eene kleine vloot. De Turken gaan beproeven guerilla of kleinen oorlog te spelen op zee. Zij zijn er in gelukt eenige kleine booten te bewa penen, op 3 kilometers van Tripoli (Daaraan ziet ge, hoeverre de Italianen al baas zijn en deze kleine vloot zal trachten het spol lastig te maken aan de groote Italiaansclie schepen. Gargaresch goed bezet. Gargaresch. de plaats waar de Italianen zulke gevoelige verliezen ondergingen i? thans goed bezet. Ruzie tusschen Turken en Araben. De Italianen zeggen (er wordt zooveel ge zegd) dat Turken en Arabon to Ai» Zara en toTadjoudain den strijd tegen de Italianen, zelf oneenig- werden en de wapens tegen elkander richtten. Rond het confiikt. De 29 Turken nog niet losgelaten De 29 Turken van den paketboot Manou- ba zijn nog niet losgelaten. Men is net nog niet eens over do oplossing te geven aan hot geschil. Frankrijk's rechten moeten ge waarborgd blijven, zonder ecblor den pres tige van Italië te verminderen of to scha den. Uit Brussel komt ons volgend schrijven toe Zaterdag, 27 Januari 1912. Wij hebben ons niet te beklagen over den Winter. Nooit was de Winter beier gezind. Het is Brussel-Blauw Azuur. Verleden Zon dag was het uitstekend en op do Boulovards, in de Parken waren talrijke wandelaars in den hoogsten hemel om het schoone weer. Schoone liedjes duren gewoonlijk niot lang en we zouden hot in de Lente wol kun nen uitboeten. De kastanjeverkoopers klagen putten in den grond. Hunne verkoop gaat niet. Kastanjen zijn maar goed om op te peu zelen, bij oen droog, koucl weer, hij de stoof, Een verkooper heeft liet echter g ivouden. Hij verkoopt benevens warme kastanjen, ook crême-glace. En zijno zaken trekken

De Volksstem | 1912 | | pagina 1