BespAj] der srtikslsn der Begroeting. Onze ïndryf: Leve öeKathoüekePartïj, het is de v/are en de gezonde Volkspartij Protest van M. de Betiiuns, als Voorzitter van den VVerkmanskrino Scliandalige Meedigiag van M. Daens op 1. Moyersoen. M. Scliepene Bauwens. DE VOLKSSTEM 28 EN 29 JANUARI 1912 M. De Nayer. Het was een radihaal- socialist, en ik moet u doen bemerken dat de socialisten beweren in alles uit te munten door hun verstand, hun ondervindinding en hun wijs beleg. En ik denk dat de socialisten van Elboeuf de pretentie Lebben gehad een hunoer beste mannen als meier van Elboeuf te verkiezen. Verders moet ik er bijvoegen dat de stad Elboeuf gelegen in de nabijheid van Rouaan, gelegen is, in een der nijverig ste streken van Frankrijk en waar men moet denken dat iedereen wel op de hoogte is voor wat alle nijverheden betreft. M. Bosteels. Dat zijn de mannen van do volksmacht M. Daens. Pardon, M. de doktor, er zijn ook deftige besturen en men kan zoowel goede directeurs vinden als slechte. M. De Naeyer. Ja, M. Daens, er kun nen daar wel hier of daar goede bestuurders gevonden worden, maar wie zal ons hier 'dien raren vogel ontdekken aangezien wij 'bestatigen dal geheel Frankrijk door. de re- giën slechte uitslagen opleveren, doordat ze over het algemeen zeer slecht bestuurd wor den. Wat laat u toe te verhopen dat wij hier zullen beter varen Met welke hoop mogen we op goede uitslagen ons betrouwen, als we zien dat onze naburige sleden zich zeer gelukkig achten hunne gazregie te laten varen en het kontract van Aalst aan te ne men. M. De Blieck. Gomparaison n'est pas raison. M. De Naeyer. Inderdaad, M. De Blieck, maar vergeet niet dat comparaison gemaakt-is van raison. M. Daens. In Frankrijk zijn al de be sturen konkelfoes. M. De Blieck. In Engeland geeft liet regie goede uitslagen. M. de Burgemeester. Integendeel, M. De Blieck. in Engeland is er eeuo algeheele beweging tegen de regie. M. De Windt. In Engeland werkt de regio goed. M. de Burgemeester.Er ontstaat inte gendeel eene groot® beweging om ze af te schaffen. De heer.Daons heeft hier de stoutheid be gaan to zeggen en te bevestigen dat de helft van den katholieken werkmanskring voordo daensisten gestemd hebban. Ik moet prote- steeren tegen die woorden. Wij hebben ge woonte het geheim der stemming te eerbie digen, en hoe M. Daens dat geheim der stemming kan ontsluieren, verstaan wij niet. Maar wij zijn volste overtuigd dat de 1300 leden van den katholieken werkmanskring alle 1300, tot den laatsten man toe, voor de katholieken, dat is, volgens hun geweten ge stemd hebben. M. Van den Bergh. Zij hebben voor mij gestemd. Zonder de daensisten was ik □iet gekozen M. Moyersoen. Maar als dat waar is, dan zijn er in 't geheel en ten deele geeno liberale kiezers meer. Dut is eone partij zon der partijmannen M. Daens. Geeft het algemeen stem recht en doet die vuiligheid van 3 en 4 stem mes weg (Hoe lief, dat toch is gezegd M. de Betïiune. Hij beeft ook nog gezegd da' onze werklieden enkel komen om eenige glazen bier te drinken. (Zooals de kristen® dem®kralen van Brugge, zeker Integen deel, onze vrienden voelen zich meer en meer aangetrokken door onze sociale instellingen, onze spaar- lijfrent- ziekteen pensioenkassen. M. Daens.Ze komen voor de tombola's Het zijn DOMME WERKLIEDEN die voor de rijke hut hone, ken stemmen. (Weeral eene kostelooze belecdiging van M. Daens.) M. de Bethune. Ik denk niet, dat de hoer Daens werkelijk onze werken zal af keuren die voor doel hebben de ware volks verheffing van ons volk. In den loop der bespreking is er gezegd dat alleen uit de volksmacht, volkswerken zullen voortsprui ten. Sedert 28 jaar dat de katholieke partij aan 't bewind is, heeft zij talrijke, heerlijke volkswerken tot stand gehracht, waarvan socialist Picard zegt, dat het de schoonste aaneenschakeling is van volkswetgeving. M. Daens. Laat Woeste dat zeggen, maar niet een demokraat als gij zijt, M. do Baron. M. Bosteels. Gij Lijt, M. Daens. M. de Bethune. Socialist Deslrée heeft over die wetten een boek geschreven en be vestigd dat bet de volledigste sociale wet geving is die er bestaat. M. Daens. 'tZijn lappen en vellen! (Hoe fel voor een man die volksvertegen woordiger is M. de Bethune. Al die wetten stellen ons land aan het hoofd voor de sociale wet geving. Ik beken het Er is nog veel te doen. Maar wij zullen ons volledig vertrou wen stellen in de katholieke partij, die in liet verleden zoo veel schoons heeft tot stand gebracht en in de toekomst ongetwijfeld nog meer zal doen. De katholieke voormannen zullen immer meer de oorkonde volgen, de prachtige - Rerum Novarum van den grooten Paus Leo XIII. M. Daens. De paus is voor de klim mende belasting. M. de Bethune. Ik ben er insgelijks voorstander van, op voorwaarde dat gij een degelijk en praktisch voorstel daarover kunt indienen. M. Daens. De paus is ook voor alge meen stemrecht. (Hier dagen wij den heer Daens uit, te bewijzen, dat de paus'zich voor zuiver algemeen stemrecht heeft uitgespro ken. Maar hij babbelt er liever maar op aan on zal niets bewijzen Rechts. En wat zegt gij van het vrou- wensierarecht M. Daens. Dat kan komen. (Neen, beste heer, dat zal komen M, Bosteels. Sticht volkswerken l M. Ghysselinckx. Hebben wij zooveel werken niet als gij M. Daens. Ja, ge dwingt uw volk in uwe werken met mes van den broodroof op de keel. M. Moyersoen. Oh Het is zoo ge makkelijk ons te beschuldigen en u zelve op te hemelen. Hebt ge niet in uwe gazet ge sproken van uw onpartijdig verslag. Welnu, ge gaaft over de rede van den heer burge meester eu over mij, 10 regels en over u zelve, 300 regels (Patata Wij mogen en kunnen roemen op talrijke volkswerken, op ontelbare feiten. Wordt bet voorbeeld van België in alle andere landen niet met den grootsten eerbied aanzien en tracht men zijne instellingen niet na te volgen M. Daens is «oor eene antiklerikale Kamer en is er toch niet «oor M. Moyersoen. Gij hebt gezegd dat gij tracht naar den dag dat er eene andere Volks- kamer zul zijn, en er bijgevoegd dut elk dien dag betracht. Ja, al de antiklerikalen, al de godduloozen betrachten dien dag. Mijnheer Daens is dus ook voor eone antiklerikale Kamer. Hij wil dus ook eene antiklerikale meerderheid. M. Daens. Neen M. Moyersoen. Als de Kamer moest veranderen van meerderheid. Wat zou er gebeuren Zou M. Daens over de meerder heid beslissen Maar neen, want bijstaat geheel en alleen van zijne partij. M. Daens. Er is maar één God ook! (Wat komt die godsdienst toch altijd zoo on gepast in die politiek doen, M. Daens M. Moyersoen. Misschien zullen zij er te Brugge nog een kamerlid of senator door- krijgen, bij middel van het geld, dat door alle andere'partijen is geweigerd en ver foeid geworden Hij kandus bij zijne betrachting voor eene andere Kamer, niets anders betrachten dan eene Kamer, samengesteld in meerder heid uit goddeloozen. Ik zal uwe kristene overtuiging niet be twisten, maar het is de haat die u verblindt en in uwen haat zijt gij de beste steun van de partijen van godsdiensthaat en godsdienst- verdrukking Meermaals hebben wij u on derbroken met u te spreken van het voor beeld van Ninove, waar uwo partij de tegen strevers van onzen heiligen godsdienst aan het bewind heeft gébracht en ze alzoo in staat stelt, zoo verschrikkelijk veel kwaad te stichten onder godsdienstig opzicht. M. Ghyselinckx. We spreken van Aalst. (Sapperdeboere, dat zijn nu mannen die den moed missen, de daden van hunne eigene partij te Ninove, te Brugge en elders te verdedigen. Het is waarachtig eene lieve partij). Terecht zei dan ook M. Bosteels. Pontius Pilatus M. Moyersoen. Uwe partij draagt dus de zware verantwoordelijkheid liarer daden. Het is zoo gemakkelijk te zeggen Gij zijt bewaarders, ge zijt achteruitkruipers en te vens op uwe eigene eerlijkheid en waarheids liefde te boffen. M. Bosteels. De farizeërs deden dat ook. M. Daens. Wij zijn Publikanen. De huichelarij van M. Daens in «olie daglicht. M. Moyersoen. In den loop van verle den jaar hebben de katholieken van Aalst 70.000 fr. uitgegeven tot bet opbouwen van eenegroote vakschool... M. Daens heeft ons die gedane uitgaven willen betwisten en onze opofferingen willen in twijfel trekken en hij heeft gezegd Ik zal eens naar do Rekenkamer gaan zien om te weten wat gij daar voor trekt. Nu stel ik een dilemna ofwel M. Daens, hebt gij daar bewijs gegeven van de meest krasse onwetendheid, ofwel van eene arglistige sluwheid. Ofwel is het onwetendheid, want iedereen, en bijzonder een volksvertegen woordiger en een wetgever, moet weten dat geen de minste toelage wordt gegeven op het bouwen van vrije scholen ofwel is bet sluw heid geweest om de menschen te doen denken dat de kolossale opofferingen die do katho lieken doen, maar schijn is en door den Slaat wordt terugbetaald. Zoo verreis het gegaan, dat zelfs de libe rale gazet schreef Eindelijk is er een man gekomen, die ook voorstander is der vrije scholen en dio do opofferingen, waar de ka tholieken zoo op boffou, tot hun waar ge halte heeft gebracht. Ziedaar M. Daens wat gij mot uwe onware en onjuiste voorstellin gen bewerkstelligt. En wat do liberalen aangaat, boffen is misschien te veel, maar wij zijn ten minste fier op onze werken, die wij tot heil en uit liefde voor het volk tot stand hebben gebracht. Hadt gij liberalen, voor het volk enkel het honderdste paart gedaan van wat wij er voor gedaan hebben, ge zoudt het op alle hoeken en kanten van de straten gaan uitbazuinen. Ik daag u uit Mijnheer Daens te bewijzen, dat w'ij »en enkelen centiem hebbeu getrok ken van een Staat, voor. de honderdduizen den die het bouwen der scholen aan de katho lieken gekost heeft. Wij dagen u uit te bewijzen, of de Stad ons een enkel centiem toelage schenkt tot het onderhoud onzer scholen. Ja, wij ont vangen toelagen voor de jaarwedden der onderwijzers, en 2 fr. per kind voor de schoolbohoeften, maar er blijven toch jaar lijks duizenden en duizenden franken over die wij katholieken uit onzen eigen zak moeten betalen. Dat is de waarheid. Dat kunnen wij met cijfers bewijzen en M. Daens zal ons niet het tegendeel bewijzen. M. Daens zit vast M. Daens. Ik heb naar de Rekenkamer gaan zien. Ik zal de cijfers in de gazet mede- deelen. Rechts. Wij hebben daar hier geen uitstaans mede. Gij moet ons die cijfers hier nieêdeelen M. Bosteels. Gij moet hier spreken. Dan kunnen en dan zullen wij u antwoorden. Want thans zit ge vast. Wij heirappen u op heeterdaad. Hij zit in den zak (Inderdaad, dit maal is het zoo klaar mogelijk. M. Daens gebruikt middelen in zijnen strijd, ieder po litiek man onwaardig.) Hij wist het niet M. Daens. Inderdaad, ik wist niet dat men geene toelagen gaf voor het bouwen van scholen. (Hoe is 't mogelijk, M. Daens, dat gij, ja gij, die jaren lang volksvertegenwoordiger zijt, dio dus wetgever zijt, die dus geroepen en gelast en belast zijt met het maken van wetten gij die de pretentie had een nieuwe vorm van schoolwet voor te stellen, hoe toclris hel mogelijk dat gij niet wist, dat er geeno toelage, geen enkelen centiem toelage wordt gegeven voor het bouwen van vrije scholen. Ja. hoe is het mogelijk dat er in het Belgische Parlement zulke volksvertegen woordigers zoteion Het is effenaf eone schande voor het land 1...) M. Bosteels. Ha Gij wist het niet. Waarom beschuldigt gij ons dan, alsg'het niet en weet M. Daens. He heb de katholieke scho len in de Kamers meer verdedigd dan elke andere volks vertegen woordigër. M. Bosteels. Ja, dat hebben we gezien in de antiklerikale betooging te Brussel, waar gij mede geprotesteerd hebt tegen onze katholieke scholen. (En in Ninove dan, en in Bruggo, en door gansch hunno werking, waardoor zij de goddeloozen aan 't bewind willen brengen, en die den oorlog doen op leven en dood aan onze scholen M. Daens geheol en al in 't nauw gebracht door de katholieken, wist niet meer wat zeg den, en dan zijn toevlucht nemende tot de laagste politieke middelen, riep hij Wal zegt gij, M. Moyersoen. Als ik de helft van uw fortuin hadt, dan zou ik ook veel geven. Maar ik weet bij ondervinding dat gij zelf moeilijk naar uwen zak gaat. Buitengewone verontwaardiging Bij die schandalige woorden gaat er als een' elektrische schok door de gemoederen van geheel deu raad en van de talrijke toe hoorders. Eenieder is verontwaardigd, en wij hooren luidop, liberalen en socialisten en zelf demokraten, hunne verontwaardiging uitspreken, en zeggen dat het waarlijk onge hoord is, zulks te doen. Wat er nog allemaal op zijn adres werd gezegd door talrijke werklieden, dat durven wij hier niet neer schrijven. Al de katholieken protesteeren M. De Wolf. In naam van al de katho lieken van den raad en van gansch de katho lieke Aalstersche bevolking prolesteeren wij tegen die ongehoorde aantijging van den heer Daens op den alom geachten en achtbaren heer schepene ILomaan Moyersoen. M. Moyersoen. Ik ben waarlijk diep getroffen door zulke beleediging mij hier naar het hoofd geslingerd. En mijne Ileeren, tegenover zulke aantijging meen ik liet recht te bezitten, hier de getuigenis in te roepen van mijne talrijke vrie den en die welen, hoevele duizenden franken mijne familie heeft geschonken tot den steun van ons kristene volksonderwijs en van onze volks werken. Maar de aanval van M. Daens zal ik mei een anderen aanval beantwoorden. Zijt gij het niet M. Daens, die over 2 jaar nog, het minst van al de drukkers betaaldet, aan uwe eigene werklieden (En nu, zou bot nu al beter zijn. Wij hopen dat M. Daens met cijfers en papieren eons do loonei), aan zijn eigen volk betaald, zal uiteenzetten.) Povere uitvlucht van M. Daens. M. Daens. Ik heb die beleediging aan uwe partij willen slingeren. (Hij bekent dus zelf dat li ij beleedigd heeft. Aan onze lezers teoordeelen of het eene pprsoonlijke belee diging is of niet. Dat is nu do arme zoo zeer vervolgde, en zoo zwaar boleedigde marte laar. Nooit wordt liij persoonlijk aangerand, maar persoonlijk doet hij niets anders zoo wel inde Kamers als in zijne gazetten.En nu begint hij ook in den Gemeenteraad.) Vroeger, als de liberalen hier zetelden, hoorden wij nooit zulke zaken nu sedert do Daensisten hier zijn is het plotseling ver anderd. Het is eene spijtige bestaliging. (Zeker, lieer Dok Ier, de demokraten bren gen met woorden, den groenen olijftak van den vrede, maar feitelijk- brengen zo overal, zoowel iil de familiën, als in do kringen, als in de openbare raden, den zwarten haat van doe nürfen d«>n wrok.) Nu is de vergadering uitgeput en in de grootste kalmte worden de verschillende ar tikelen der Begrooling besproken. Rekening der Gaz. M. De Blieck vraagt dat toekomend jaar de rekening der gaz ook in de Begrooting zou staan. Den Herbergtaks. Do liberalen hebben over 2 jaar die taks op de opening van nieuwe heibergen voor gesteld. Thans vraagt M. De Windt, ge steund door M. De Blieck en door de man nen der zonderlinge volksverheffing er de op heffing van Volgens die lieeren zijn er nog geeno herbergen genoeg. M. De Wolf. Die taks is hier voorge steld door M. Van der Schueren. M. De Hert. De proef is niet lang ge noeg. Wij moeten de proef nog voortzetten. De oude maten, M. Van den Bergh vraagt het verbod te geven, voortaan nog te rekenen met ponden, stuivers. M. Bosteels doet liet onpractisch en don moeilijken kant van die zaak uitschijnen. Hij spreekt van eigen ondervinding. M. Moyersoen zal het doen onderzoeken of het mogelijk is. Te weinig uitgegeven. M. De Windt. Voor registers en papie ren was een krediet voorgesteld van öSÜUfr. en er is maar 5000 fr. uitgegeven. Hoe komt dat M. de Sekretaris. Dat is omdat wij zuinig zijn geweest en liet profijtig aan boord hebbon gelegd. M. De Windt. Dat is waar. Gij hebt gelijk. Onderhoud Schouwburg. 1000 fr. onderhoud voor den Schouwburg die moet. afgebroken worden is toch veel to veel. M. Bauwens. Ja, maar, die nieuwe schouwburg staat er niet op 1, 2, 3. Dat vraagt tijd. Toegeslaan. Afschaffing der Schildersschool M- De Blieck schijnt het op ons gemunt te 'hebben, als hij oen dagbladschrijver be schuldigt, hem voorgesteld te hebben als de afschaffing vragende van de teekenschool. Als hij het op ons gemunt heeft, vragmi wij hem vriendelijk verscbooning. Aan onze le zers zeggen wij dat liet niet de afschaffing is der teeken-, maar wel die der schilders school is die liij vraagt. Eli. Daens, voorstaander der hongerloonen. M. Daens vindt ook dat die jaarwedde van 1800 fr. te veel is. Hij zou die kursus afne men aan den legenwoordigen leeraar en hem geven aan een Aalstenaar en hem daarvoor 1000 fr. betalen, wat meer dan genoeg is. Daarbij dan zouden wij een veel beteren leermeester hebben. N. B. M. Daens smijt hier maar onbezon nen dwaasheden uit. Weet hij dat die leeraar, geen goede is Kan hij het over zijn gemoed krijgen dat men een kursus van schilder kunst, dat men de kunst zelve zoo slecht zou betalen Het moet wel zijn, want anders zou hij geen 1000 fr. voorstellen, en 1800 fr. veel te veel vinden. Ziedaar die ware verde diger van de bedienden, als het niet dient voor zijnen politieken winkel M. De Hert. In die kursus slaat een uitstekende leermeester. Ik bezook dikwijls die klas en ik druk er mijne hoogste voldoe ning over uit. Wij hebben ook meer leerlin gen dan voldoende is. M. de Bethune. Eene stad als Aalst, moet een leeraar hebben die ter beschikking staat van dezen die kunstroeping gevoelen. M. Bosteels. Ge moogt gcene kunst- roeping breken. Toelagen voorde huur der lokalen. M. Van den Bergh, vindt den huurprijs dor lokalen der Nijverheidschool te veel. Op eene vraag van M. De Naeyer, bekent hij dat hij het lokaal nooit gezien heeft. Hoe wil men dan zeggen dat liet te veel is. Is dat waarlijk niet belachelijk alzoo iels te willen opwerpen. Onderzoekt de zaken of zwijgt anders Toelage aan de Vakschool. M. Daens is waarlijk een vreemdeling in zijn oigen land, indien gij al zijnen priet praat wilt aannemen. Tlij wist niet eens, volgens hij zich hield wel te verstaan waar die nieuwe vakschool bestaat of wat eene vakschool is En met de Vlaamsche Kermis is het duizendenden keeren uitgestrooid, in alle hoeken en uitwijken der stad. Eene toelage van 3000 fr. wordt toege staan na den volgenden uitleg van de Heeren Bosteels en De Naeyer. M. Bosteels. Ik heb heden een bezoek gebracht aan do ambachtschool en ik ben oprecht getroffen geweest door de grootsch- heid, do degelijkheid en de praclischheid dier inrichting. Spreker maakt er vorder den lof van, en wijst op de voordeden die er zul len uit voorspruiten. Hij brengt eene warme en opo.ib.iTt, huid* aan de inrichters van dat schcone volkwerk, wenschl hun volharding en beveelt de acliool aan de milde onéer-1 steuning van het schepencollege. Hij stelt voor de toelage van 2000 fr. op 3000 fr. te brengen. M. Moyersoen. De vermeerdering is toegestaan. Zij staat reeds in de begrooting. M. De Naeyer geeft eene opsomming van de groole menigte werktuigen die door bet beheer der vakschool reeds zijn aangekocht e:i die thans al beloopen tot eene soin van meer dan elf duizend J rank. Wij noodigen al de leden van den Raad uit, om die inrich ting te gaan bezichtigen. Zij zullen er zeer vriendelijk ontvangen worden. Toelage aan het stedelijk muziek. M. Daens, vraagt de verdeeling der toe lagen tusschen de 4 muzieken. M. De Hert, antwoordt dat het stedelijk muziek, te Gent, te Brussel, te Brugge, kortom, overal wordt ondersteund, oin d© kunstgewrochten onzer Vlaamsche meesters uit te voeren. Daarbij die toelage komt maar op fr. 2,50 per lid. Het is eon echt honger loon. Kermisfeesten, M. Daens vraagt dat de demokraten deel zouden maken van h«-t koniiteit der kermis feesten (En verduiveld Ze maken er deel van M. Moyersoen. Maar M. Daens, ge helt over i4 dagen zelfde samenstelt ing der commissie goedgekeurd Weet ge dat niet Bovendien is er eene som van 10.000 fr. ge stemd voor de openbare feester:. De commis sie moet dat beslissen hoe de gelden moeten verdeeld worden. Waarom moeten er an ders commissies samengesteld worden M. Eeman. Als M. Daens wil, bij mag op den hoop toe mijne plaats nog komen innemen in die kommissie. Toelage Werkeloozenfonds. De demokraten gesteund door de liberalen (natuurlijk vragen de verdubbeling dier toelage. De katholieken zeggen dat zij de begroo ting niet kunnen t'onderste boven smijten. M. De Somer. Maar M. De Windt, anders zegt go dat de stad regelrecht naar het bankroet gaat en nu vraagt ge zelf nog meerdere uitgave. (Algemeen gelach). M. Moyersoen. 1000 fr. is veel te weinig we weten het wel om goed te zijn zou dat 10,000 fr. moeten bedragen, maar' we doen zulks enkel om onze volle genegen heid voor dat schoone werk to toonen. De toelage in de b^grooting voorzien blijft behouden door rechts tegen links. Overwelving van den Ouden Dender. M. De Blieck. Wanneer komt de over- welving Er is daar ne parfum die extraordinair is. Het Schepencollege zegt dat do regeering liaar eerste ontwerp geëindigd had. Op dien buitengewonen zin eindigt deze gewone buitengewone»» openbare zit ting rond 11 uren. Terwijl de toehoorders buitengaan hooren wij M. Bosteels nog roepen Welnu, M. Daens, toaar is het konkel-* foes, toaar gij jaren lang over gesproken hebt Waar is het Wij hebben onze katholieke vrienden geluk te wenschen voor hun meesterlijk optreden. Wij hopen ook en zijn er van overtuigd, dat onze lezers thans beter als ooit, zullen gevoelen, met wie wij te doen hebben. De demokraten zijn, o bijlange niet, geen mannen met den groenen olijftak van den vredemaar tot in het diepste van hun hart schuilt en huilt den nijd, haat, de wrokde wraak, op al wat katholiek is. Vroeger dachten sommige licht ge- loovige menschen misschien dat M. Daens het goecle eindje vast had. Wie thans niet overtuigd is van de echte schijnheiligheid dier partij, die is hoorende doof en ziende blind... De zitting van Dinsdag is niet enkel dien- stig geweest voor de katholieken van Aalst, maar gansch het land zal wel op tijd en stond over den waren toestand ingelicht voorden. Eerlijk duurt hel langst, zegt het spreekwoord. Dal zul- len zij, die met oneerlijke loapens strij den, spoedig ondervinden. Want het volk kan noch valschheid,noch sluwheid verdragen Om te sluiten roepen wij geestdriftig en welgemeend

De Volksstem | 1912 | | pagina 8