Wie zei overwinnen T EEN EN T ANDES NieuwjaarsoiftenvoordenPaus Doodelijk automohieloiigeluk X3 (3r fi—a 3L_» 213 Op weg naar Kongo. Een brandstichter geeft zich gevangen Vreeselijke ontploffing De werkstaking in den Borinage I Achttiende jaargang n' 25 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 30 Januari I9!2» ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo» 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr., 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,0# Recht, hers cell, (per regel) fr. 2,u0 Overlijden (per regel) fr. 2.U0 De ruzie in 't socialistisch huishouden. Het begint belangrijk te worden, het gevolg dat voortspruit uit de rede voering van M. du Bus. Gezel Anseele, den patroon met den ijzeren arm, is gewoon het opperbevel te voeren en naar geen kleine middel tjes te zien. Het is genoeg geweten L>e hij den scepter zwaait in het volks huis te Gent. Ondervraagt enkel do personen die nen tijd onder zijne zolen hebben gele den en ge kunt weten boe zwaar hij durft doortrappen. Vele werklieden hebben te Gent ondervonden aan watzij bloot staan dezen die inhetsocialistische kiaam arbeiden. Werd Penning, een arme vader met 9 kinderen niet aan de deur gezel, volgde Boudewijn niet den- zelfden weg, alsook Paul De Wille, Paul Braeckman, Genius Brouckaers en meer anderen? En waarom werden zij gebroodroofd Was het niet omdat zij in een artikel M. Anseele over den hekel hadden gebaald In elk geval ze vlogen Gezellen De Brouckere en De Man hebben Anseele in een las tig parket gestoken met bun artikel in De Neue Zeit. M. Anseele heeft moeten bevestigen dat M. du Bus on- 'rvalschtè aanhalingen had voorge bracht en hij antwoordde erop Ik zal mijne rekening met M. De Man wel ellen maken. In andere woorden, M. Anseele zou hem den bol gaan was- schen. Maar het wil lukken dat die gezel De Man nog zulke snul niet is als deze waarmede Anseele dikwijls te doen heeft, en hij zal dit maal weten dat hij niet alleen de baas is in de roode partij. Te Gent kan dat gaan, daar kan hij van al de socialisten klein mannekens maken, daar kan hij ze al lemaal plooien en onder den duim leg gen, maar zoo gaat het niet met man nen als De Man, die een dubbele man is, eene met den naam en eene met de daad. Deze l "'ft zelf niet lang ge wacht om ei... hol te wassehen van Anseele. In de Peuple van S6 Januari staat reeds het volgende te lezen van M. De Man. Wo geven er het bijzon derste van weer. Brussel, den 24 Januari 1912, Beminde Kameraden, Gisteren in do Kamer, in zijne pole miek met M, du Bus de Wan.Mie, heeft gezel Anseele tegen mij de grof ste eil DE EERLOOSSTE BESCHULDIGINGEN op mij geworpen die een strijdend so cialistkan worpen op een ander strij dend socialist. Mijn gevoelen van socialistische tucht, de bezorgdheid die ik heb van de wetenschappelijke waardigheid en van de afwezigheid van gevoelens van persoonlijken aard, die, volgens mijn gedacht, moeten voorop komen in de redetw isten tusschen strijders, houder, mij alleenlijk tegen om aan mijn antwoord het karakter van publi citeit te geven, waartoe de aanvallen van Anseele mij recht geven, door de gelegenheid van de plaats waar zij werden uitgesproken. Het walgt mij geschillen te slechten die bet inwendig leven der partij be treffen, voor het groote publiek van do lezers der kamerverslagen, zooals liet mij eveneens zou walgen op een strij der der Partij beschuldigingen te wer pen op eene plaats en opeen oogenblik, waarop de aangevallene niet daar is om er op te antwoorden. (Pakt dat vast, Anseele Betwistingen zooals deze, opgeworpen door de openbaar making van artikels van De Brouckere en mij zelve, in het officiëele overzicht van de Duilsch-socialistische partij, moeten, naar mijne meening, niet in de Kamer plaats hebben, maar eerder in den Algomeenen Raad der Werk liedenpartij. En gezel Anseele weet wel dat, sedert ons boekje is versche nen in Maart 1911 ik, noch de Brouckere het zijn geweest die de ge legenheden hebben ontvlucht om onze artikelen te discuteeren, daar waar zij gedisculeerd moeten worden, zoo men men ten minste niet wil dat de discussie enkel profijt zou brengen aan onze tegenstrevers. Ik weiger dus te antwoorden voor het groot publiek op de aanvallen van gezel Anseele, wat den grond der zaak betreft,en ga voort met te wachten met eene zeer aanzienlijke dosis geduld dat ik nog ter müner beschikking heb, om de discussie te beginnen voor den Al- gemeeuen Raad der Partij, waar, ik herhaal het, ik bereid ben de algelieele verantwoordelijkheid te nemen van iederen regel, van ieder woord, van iedere komma. Verder zegt hij nog Wat ik criti- keerde en wat ik nog critikeer in die instelling van Vooruit, het is dat zij om propaganda te maken in den bui ten. zich bedient niet van de socialis tische gedachten (dat zou niet pakken maar van geldelijke instellingen die profijt moeten afwerpen, en die moeten medehelpen om het bestaan van hlein- eigenaars of kleine pachters te ver meerderen, wat ten volste tegen het socialisme strijdt en eene kleinburger lijke strekking is. M. De Man beschuldigt hier rond weg Anseele van hem grof en eerloos beleedigd te hebben. Wat zouden dan andere menscben niet mogen zeggen, die in de Kamers, in de dagbladen en op de meelingen door de socialisten worden aangerand en gelasterd Het socialisme heel't niet eens het kleinste begin van uitvoering genoten en reeds is de ruzie tusschen de roode voormannen een algemeen verschijnsel. Hoe z >u zulk een stelsel den vrede op aarde kunnen brengen Getuigenis uit Parijs. Eene getuigenis van geener weerdo voor do hoog geleerde mannen van het antiklerikalisme, al kennen zij soms geen A uit een B, maar die van grnote weerde is voor meuschen met gezond vt tand,is deze van M. Jules Roche, gewezen minister van Geldwezen in Frank rijk. Dereden van de welvaart in België, is do volgepde Do voornaamste oorzaak is dat het Ko ninklijke België tienmaal vrijer is dan het Rppublikeinsche Frankrijk. De Belgische burger gevoelt zichzelven meester. Hij is op alle oogenblikken niet gehinderd door wetten die allerhande pleegvormen voorschrijvon. Hij is gewaarborgd in zijne rechten, in zijne vrijheden door wetten en instellingen die wij in onze vooruitstrevende Republiek niet kennen. i> De onderdanen van koning Albert zijn vrije burgers; echte citoj-ens... Wij integen deel zijn slaven van de nieuwe soort, die men weldra zal moeten kleeden, geleiden en voeden in den slavenkelder van den socia- listischen Staat. Weeral iets, waarover al onze tegenstre vers het diepste stilzwijgen zullen bewaren Hoe ridderlijk en openlSar- tig. De tegenstrevers vallen als honge rige gieren op eene zinsnede door M. Woeste in de Kamers uitgesproken. Een middel om de duurte van het leven tegen le werken, het ware, zegt hij, onze noodwendigheden wat in te krimpen... Daarop hebben de tegenstrevers hot ge laden. Zouden die menscben hun zinnen heb ben verloren?.. Wij kennen persoonlijk men scben uit do kleine burgerij, die een mantel hebben gekocht van 150 fr. over enkele maanden eene pels van 300 fr. wij weten dat. er zelf fabriekmeisjes zijn die 20 fr. geven aan schoone haarspelden we kennen personen die zich niet schamen te zeggen dat ze 60 tot 80 fr. aan oen hoed geven. Onze lezers zullen misschien zeggen Zullcen kennen wij er ookMisschien hebt gij zelf ook veel meer aan hoeden en klee deren en schoenen gegeven,uit luxe, als over 4. 5 of 10 jaar. Welnu, wij vragen u recht zinnig Is er daar, wanneer dö nood u nij pen zou, geen middel om besparingen te duen Wij meenon wel van ja. Da .rhij laat ons niet vergeten dat de kleeren den mensch niet maken. Bericht Het Comiteil van het Volks- Sanatorium van Ter Hulpen-Waterloo (Maatschappij van Weldadigheid) heeft hoek jes met postzegels ingevoerd, waarvan do blaadjes met arlvertentiën zijn bedruktde Maatschappij haalt daarbij geen ander baat dan de opbrengst der aankondigingen, zoo dat de kooper de gestorto soin geheel in zegels terugkrijgt. Er zijn drie soorten van boekjes. Eeno eerste soort teil 20 zegels van 5 centiemen en 10 zegels van 10 centiemen en is te koop tegen 2 frank, in alle postkanlooren en tele- graafont vangerij en. De twee andere soorten, die enkel verkrijgbaar zijn in de postont- vangerijen, bestaan uit 50 zegels van 5 ofwel van 10 centiemen en -kosten 2 frank 50 of 5 frank al naar het geval. De boekjes van 2 frank zijn verkrijgbaar van 1 Februari 1912 af do andere rond 1 Maart daaropvolgende. Een liberaal bestuur echt liberaal voor de liberalen. Hei kartelblad La Chronique houdt er zelf het zot mee De bijzondere sekretaris van den burgemeester een letterkundige is op de kosten der prinses (van de stads kas wil dat zeggen) een onderzoek gaan instellen ovor de inrichting der policie in Amsterdam of in Rotterdam. In plaats van zulks als het dan toch noodig is te laten doen door polieiecommissarissen,die er in Antwerpen toch zoo veel zijn. De kiezing wan Etterbeek goedgekeurd. De kieziug van Etterbeek, door de karteldeputatie verbro ken. door den koning goedgekeurd. Etter beek behoudt dus zijne katholieke meerder heid. Hef ziel er lief uil In de jSsaire school.Leerlingen van de militaire school, die zwak zijn van li chaamsbouw, of behooren tot een kleine fa milie,of le deftig zijn,schijnen in de militaire school bloot lo staar, aan allerhande mishan delingen. Zooals eve lezers weten, zijn de mannen van do militaire school die andere jongens zoo brutaal mishandelen, bijna uit sluitend personen die tot de liberale socialis tische politiek overslagen. Dat zijn ook leden van de partij der democratie Het is ver doren eene schoone demokratie die de man nen beoefenen. Ziet ze maar aan den gang. Ja, er is ver®5c8ssl ^eeren De kartolbladen willen het doen doorgaan alsof er geen verschil bestaat tusschen de geste van M. Vandervelde tegen M. du Bus de Warnaffe, en de geste van onder luitenant de l'Epine tegen M. Vandervelde. Hoewel wij noch de eene noch de andere gesto goedkeuren, moeten wij er bijvoe gen M. Vandervelde wilde M. de Bus slagen, hoewol deze hem persoonlijk niet het minste had misdaan de l'Epine sloeg M. Vandervelde omdat deze hem persoonlijk zwaar had beschuldigd. Vertrek van de Bruxellesville. Zaterdag morgend ten 7 ure, is de Belgi sche stoomboot BruxelviLle naar Kongo afgevaren, met eeno volle lading en 132 passagiers. Tusschen de passagiers bevonden zich zooals wij reeds meldden verscheidene mis sionarissen van de zending der Witte Paters, twee zusters-zendolingen der congregatie van O. L. V. van Afrika to Herenten twee Paters der zending der Trappisten. Hopen wij, dat zij allen een en rijken oogst mogen vergaren hij hun verheven zendelings- werk. Ondanks het vroege uur en de bijtende koude, was er veel beweging aan de vertrek plaats en verdrong zich daar eene massa vrienden en kennissen van de vertrekkende passagiers. Opgemerkt Mgr. Roelens, bisschop van Opper-Gongo, de Eerw. Pater Ulrickx, overste van het kloosier der Witte Paters te Antwerpen en verschillige Palers, den Hoog. Eerw. Pater Fcrdinandus van Broek hoven, oud abt on den Hoog. Eerw. Pater Herman Smots, abt van het klooster der Eerw. Paters Trappisten to Westmalle, den Eerw. Pater Norbertus, procurator der zen delingen van de trappisten in Congo. Ter plaats bevonden zich ook vele perso nen van don Antworpschen adel, o. a. de familiën Gilles de Peliohy, Moretus, van de Werve, Tieleinans, enz., waarvan bravo en zelfopofferende zonen naar de Belgische ko lonie vertrokken om het odel beschavings werk voort te zetten. Verscheidone hooggeplaatste officieren waren ook aanwezig, verder de heer Van Opstal, overste van liet Congo-departement der firma Walford, heer De Kt-ulenaere, derzelde firma, heer Van Tichelen en nog vele gekende personen van de Muluelle Gongolaiso Dertiende lijst Overdracht der vorige lijsten 42,273 Mej. Qnanonne, 50 Derde Ordo van St Niklaas, W., 32.25 Ib-ilige Vader, zegen mij, Wervick, 100 Het Orde van Premonslreit van België 300 O. B., Geeraardsbergen, 100 M. Alf. Ilarmignies, ondervoorzitter der Kamer van volksverlegeinv. 50 Mej. Camilla Ilachez, Bergen, 100 Eenige parochianen van Dieupart- Aywaille, 30 Baronnes Felicien Fallon, 50 Mevr. Ernest Mélot, 100 Graaf en gravin Visart de Bocarmé, Temploux, 100 Het groot seminarie van Namon, 120 Do Zusters van Liefde, Namen, 100 Kanunnik J. Niclot, 50 Kanunnik Famenne. deken van Gembloux 25 M. on Mev. P. Van Ghyseghem, Aalst, 50 M. on Mev. Victor Devadder, 50 Mej. do Potter, Gent, 100 M. Firmin De Smet, Vinderhoule, 100 M. L. B., Gent, 200 De Zusters Jozefieten van het huis van Melle, 100 Mevr. Soupart, Gent, 100 Mej. Clem, van Genechten, Turnhout, 200 M. en Mevr. de Ghellinck d'Elseghem- Vaernewyck, Swijnaarde, 100 E. II. Longueville, pastoor, Leeuwergem en zuster, 50 Naamloos, Leuven, CO Overste der broeders van St-Jan-de- Dco, Gent, 50 M. De Brie, pastoor, Desselg-hem, 25 Eenige jonge dochters congreganisten, Beernem, 40 Naamloos, Gent, 25 Overste en Zusters van het pensionaat, Ileuie, 50 Naamloos, De Panne, 25 H. D. B., 20 Kanunnik A. Caucliie, pro fessor in do Universiteit van Leuven, 10 Blijk van vereering, 2 Voor onze ge liefde overledenen, Biesmerée, 10 II. Va der, zegen mijne wenschen, Thielt, 5 On bekend, Handzaeme, 1 II. Vader, zegen de familie, Wervik, 10 Om de zegening te bekomen van don II. Vader, id., 5; E. H. Busiau, pastoor, Adinkerke, 10 E. H. God- deris, rustend pasfoor, id., 5 Wed. Rycke- w'aert, id.. 15 Familie H. Rathé, id., 15 Godvruchtige parochianen, id., 5; D. B., Thielen, 7 M. Van der Espt, Couckelaere, 5 Frans Renders, dienstknecht, Brussel, 1; Voor de genezing mijner meesteres, 2 Op- d^t hot H. Hart, enz. 2 Een dienstknecht, Sint Joost, 1. Om eene goede daad, Knocke, 1 Onbe kend, 0.50 J. B. V., Schaarbeek, 1 A. D. Clarebout, pastoor,Beerném, 20 Naamloos, Gent, 20 R. S., Gent, 20 Naamloos, Kor- trijk, 15 M. V. Baudelet, rustend pastoor, Bergen, 10 Naamloos. Gent, 5 Om eene gunst te bekomen, 5; M. G., 23 M. Nic. Malaisse, Payenne Gustinne, 20 God, be- scherme mijne talrijke familie, 15 Naam loos, 10 H. Vader zegen ons, W. G., 5 Naamloos, St-Maria Audonliove, 5 Voor de genezing van onze zieken, 2 P. Romy,, St- Amandsberg, 1Zegen mijne toekomst, 0 50; Naamloos, AssclieIerHeyden, 10; Naamloos, Meltet, 5 M. priester Slévenart, 10 Mej. Ringlet, onderwijzeres, Bonnines, 10 A. D. Salzinnes, 5 Priester A. P., 5: M. Bédoret, 5 Eene gunst, 2 Twee werklieden, 1. Totaal 45.272.25. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. In den namiddag van 10 Juli 1910, ont stond brand in de hoeve van landbouwer V. D...., te St. Laurens-Berchem. Het onderzoek, door tie gendarmen ge daan, bewees duidelijk, dat er kwaadwillig heid bestond, doch ondanks alle opzoekingen kon men er in gelukken, den dader te ont dekken. Zaterdag morgend bood zich een dronken persoon in de gendarmerie van St. Quinlens- Lennick aan. Hij zogde de zoon te zijn van landbouwer V. D...., en verklaarde zich ge vangen te komen geven, omdat hij de brand stichter was. De zoon T)...., leefde sinds lang in on- eenigheid met zijnen vader en zijn jongere broeder. Het was om zich te wreken over hunne gedurige hatelijkheden, dat hij de hoeve van zijn vader in brand gestoken had. Hij voegde er nog bij, dat sinds hij zijne boozo daad uitvoerde, zijn geweten hem niet met rust liet, en dat het daarom was dat hij zich kwam gevangen geven. D...., is opgesloten en ter beschikking van het parket gesteld, to Vorst. Vier gekwetsten. Belangrijke schade. Een vreeselijk ongeluk, dat vier slacht offers mankte en tevens belangrijke schade veroorzaakte, had Zaterdagavond plaats is de nieuwwasschorij en verwerij van M. Van Impo, Van Volxemlei, te Vorst. M. Van Impe was, in gezelschap van een zijner werk lieden, bezjg een nieuw toestel te beproeven. De leveraar van hot toestel en een zijnel werklieden waren ook aanwezig, om M. Van Impo de gebruikswijze aan te leeren. Eens klaps vloog het toestel met een geweldigen knal uiteen. De vier aanwezigen werden ten gronde geslingerd en erg gewond en verbrand. Hun ne kleederen werden geheel verkoold. Het werkhuis werd geheel vernield, met al wat het bevatte «nachienen, koopwaren, kleederen, enz... alsmede het gebouw, alles lag verwoest doorheen. Ten gevolge dor ontploffing ontstond een begin van brand. De pompiers waren spoe dig ter jilaats en konden de vlammen uit- dooven. De gekwetsten waren in een naburig huis binnengedragen.alwaar zij doorgeneesheeren verzorgd werden. Daarna werden zij naar hunne woning gevoerd. De toestand van twee hunner ia nog al gevaarlijk. Een onderzoek is geopend, om de oorzaak der ontploffing to weet te komen. te Erussel Zaterdag avond had op de Stapelhuislaan, nabij de kazerne van het Klein Kasteel een vreeselijk aulomobielongeluk plaats. De chauffeur Frans G..., wonende Plan- tenslraat, kwam mot den automobiel zijns meesters langs de Stapelhuislaan gereden, toen aan den hoek der Klein Kasteelstraat een 12jarig meisje, de kleine Jeanne Meert, wonende Van Capellensleug le Molenbeek, vlak onder den auto liep. De cliaulfeur poogde te stoppen duch vruchteloos. Do auto hield slechts stil toen bij reeds over het meisje gereden waf. Onmiddelijk snelden ooggetuigentoe, doch toen men de kleine opnam, stelde men vast, dat de ongelukkige reeds opgehouden had te leven. De arme kleine was de ruggraat ge broken en de borst verpletterd. De chauffeur is zelf naar het policiebureel der 3® afdeeling gegaan, waar een onderzoek geopend is. Ten gevolge der hevige gisting welke on der de werkstakers ontstaan is. en daar men onlusten vreest, zijn verscheidene brigaden gendarmen merkelijk versterkt geworden. Eene afdeeling, ruim 500 mijnwerkers tellende, heeft eone betooging gehouden te La Bouverie, Wasmes, Engies, enz. Kleine groepen werkstakers, met een mu zikant voorop, trekken door de onliggende gemeenten, om hulp in te zamelen, voor den strijd. Zoo wat overal zijn inschrijvingslijsten in omloop ten voordeele van hot hulpfonds en de weerstandskas der mijnwerkers. Alles blijtt kalm. Zondag morgend zijn de ministers de Broqueville en Hubert te Bergen aangeko men, om er de vergadering hij le wonen dor mijnwerkersvereeniging. De ministers wer den ontvangen door den voorzitter en den sekretaris der vereenigir.g. De besluitselen genomen in de vergadering worden geheim gehouden. De ministers zijn onmiddelijk na de vergadering terug ver trokken. Bijna nog eene staking Sinds eenigen tijd lieerscht er onder de trambedienden van Charleroi, eene zekere roering. Reeds werd verscheidene malen met staking gedreigd. Eene maand geledon kon het goscbil reeds bijgelegd worden, doch door een misver stand brak het nu weder met meer hevigheid dan vroeger los. De werklieden hadden in cone vergadering besloten, het werk op 8 Februari aanstaande te staken. Het bestuur der trams beeft echter toe gevingen gedaan, ten gevolge waarvan de werklieden bevredigd zijn en aan het bestuur lieten weten, dat aangezien zij voldoening bekomen hadden, er geen gevolg zou gege ven worden aan hun besluit, het werk te staken.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1