Vrljbeid als in Portugal OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER V1ESELIIE VADERMOORD Nieuwjaarsgiften voorden Paus Stoutmoedige ontsnapping Afschuwelijke moord Bloaflig smokkelaarsdrama. DAGBLAD Vresselijke slechting te Antwerpen. te St-Fauwels-Waes Doodelijk ongeluk te Zwijndrecht Italië en Turkyë Achttiende jaargang nr 26 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 31 Januari I9lüi ABONNEMENTEN? Zos maanden 4 {ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, BUREELEN TE BRUSSEL 726, Steenweg van Waterloo, 728, TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf't'el-De Oendt. IfkAN KON DIGI NGEN KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklanien (perrecrel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,U0 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Herinnert u, achtbare lezer, herin nert u die lofrijke artikelen door onze antiklerikale bladen ter eere van de Portugeesche republiek. We hooren nog den uitroep van den leider der socialisten, die te Brussel in eene mee ting uitriep zelfs in Portugal beeft het volk zich willen vrij maken vol gen wij het voorbeeld onzer Portu geesche broeders. En nochtans welles eene treurige toestand, de toestand in Portugal Twee jaar lang is do republiek inge voerd twee jaar lang is de republiek ingevoerd twee jaar lang heelt zij do zaken van het land beridderd. En nu na afloop van die twee jaren, als wij ons de vraag stellen, wat heeft de Re publiek gedaan, wat heeft de Repu bliek voortgebracht, dan blijven wij het antwoord schuldig. Want, opbouwend werk, inrich tingen tot vooruitgang van hot Porïu- geesche volk, maatregelen tot het be vorderen van handel en nijverheid en landbouw werden er niet genomen van een welstand en van een vrede, van eene vrijheid of van eene orde in het nationale leven is er niets te hooren. Het is de volledige anarchie Oh Vrijheid, wat zijt gij een woord dat veel wordt misbruikt, wat zijt gij een woord, schoon ja, hemelschoon in n zelve, maar hoe bedriegelijlt, hoe heimelijk in den mond van vele lieden. Zij ook in Portugal, dio op een schoonen dag Koning Manuel van don Troon wierpen, zij ook, zij gingen de vrijheid in Portugal invoeren, zij gin gen hot Portugeesche volk vrij maken, de kelens verbroken. Twee jaar zijn sinds vervlogen eu veel water is er door de zee gestroomd. En wat hebben wij beleefd Al de mo narchistische bladen werden een voor oen verboden, en opgeschorscht..,dit uit eerbied voor de vrijheid van hel woord en de vrijheid van gedachte. Al de brieven en telegrammen van vreemde dagbladschrijvers aan hunne bladen gezonden, werden onderschept, ingehouden, ingekriinpt of vervalscht. Thans ook gaan do republikeinsche bladen die nog een klein bewijs dur ven geven van onafhankelijkheid of zelfstandigheid, ook die bladen worden verbeurd... De kerkers en gevangenis cellen van heel Portugal zitten op gepropt met koningsgezinden of met personen, die men verdenkt monarchi stische gedachten aan te kloven. Tus- schen die gevangenen zijn een aantal hooggeplaatste, zeer welstellende per sonen, die thans zuchten onder een ondraaglijk lot. Zij zijn aangehouden zonder het recht te hebben gekregen zich te ver dedigen. Men brengt ze over van d'eene gevangenis naar de andere, zonder dat er aar. iemand der familie leden wordt kennis van gegeven. Eene moeder ging alzoo op zoek naar haren zoon, om dezelfde reden opgesloten zij liep van het een ge vang naar het andere, .doorzocht al do gevangenissen van Lissabon en kon niet te weten komen waar haar zoon verbleef. Talrijke bisschoppen van Portugal zijn in ballingschap gezonden, omdat ze diirven aanspraak maken op de rechten van de Kerk. De Patriark van Lissabon beleefde eene grootsche be tooging; duizenden manschen brachten hem hunne hulde en stuurden hem een kaartje van diepen eerbied en diepe hoogachting. Wat heeft de regeering gedaan Zij heeft de hand gelegd op al de registers van al de parochiën der stad, eene daad die waarlijk verachte lijk is. Al de openbare ambtenaars, die uit dankbaarheid, uit genegenheid, uitliefde, als katholieken, hun hulde hebben gebracht aan den Patriark, al dezen worden opgezocht en daarna in hunne plaats geschorst en zonder broodwinning gezet. Zooverre gaat het, dat Machado dos Santos, de grooto bewerker der eerste revolutie, zelf iu zijn blad schrijft, dat zulk een staat van zaken onmogelijk kan blijven voortduren. Hij kondigt dan ook aan dat er een strijd zal wor den aangevangen tegen de republiek. Païs Conceiro, da groote monar chist. heeft aan een dagbladschrijver verklaard, dat er verandering zal en verandering moet komen in dezo za ken. Doch hij wil of hij mag niet zeg gen, of do revolutie kortelings of bin nen geruimen tijd eerst zal plaats hebben. Hij denkt te kunnen rekenen op liet beste deel der Portugeesche bevolking. Hij wil de rust en vrijheid herstellen in Portugal en dan aan het volk overlaten, wie zij aan het hoofd van 't land willen stellen. Ondertusschen duurt de vervolging voort. Dagelijks sterven er ongelukki- gen, misschien gansch onschuldig, in do gevangenissen; dagelijks worden er andere personen aangeslagen, alzoo ramp en treurnis zaaiend ill de huisge zinnen, in defamiliën. Is het dan niet te hopen, dat de re publiek in Portugal, waarover onze goddeloozen zoo aansloegen, is het niet wensclielijk dal aan zulk verfoeilijk stelsel spoedig een einde worde gezet Wij denken van ja en meenen best to doen, de Portugeesche vrijheid voor rekening der kartellisten te laten. Hislde wan !?en tegenstrever. Wij lezen in het verslag over de gemeen teraadszitting van 23 Januari, bij de libe ralen ünnootlig dus te zeggen dat het niet moeilijk viol aan den heer Schepen van geld wezen, M. Moyersoen, die, ice bekennen hei volgaarnezijn geldelijk bestuur heel goed weet te verdedigen, om den gozegdens van den heer Ghysselinckx den bodem in le slaan. Wij wenschen den achtbaren heer Moyer soen geluk over den lof,hem door een tegen strever gebracht. Die lof is derhalve vol komen verdiend. De kunst op de stekskens- doozekens. DeFransche regeering heeft liet gedacht gekregen van op do steks- kensdoozekens het afbeeldsel der meester stukken uit do Louvres te plakken. Daar een stekskensdoozeken in Frankrijk zoo kostelijk is, mogen zij er wol iels bij hebben. De duurte van den grond.— In Antwerpen kostte de bouwgrond in 1801, 35 fr. den vierkanten meter, in het schoon ste gedeelte der stad gelegen nu wordt hij verkocht, gemiddeld aan 82 fr. den vierkan ten meter.Op de goedgelegene plaatsen geldt hij echter van 150 tot 200 fr. Als mon daar huizen opbouwt, zal de huurder de huishuur ook wel duurder mogen betalen. De akkergrond is ook veel in waarde ge stegen is het dan niet de natuurlijkheid zelve, dat zulke gronden meer interest moe ten opbrengen dat, dusvolgens, de pachten moeten stijgen Dat is niet waar! Gelezen in het blad der Volksvleierij M. Woeste heeft gezegd dat het eenigste middel om de levensduurte tegen te gaan, bestaat in uwen buik wat in te krimpen Vergeef ons, lezer, dio banale uitdrukking wij halen ze aan omdat zo zoo wordt opgegeven... Het is wel overbodig te zeggen dat M. Woeste zulks niet verklaard heeft. De menschen moeten desnoods hunne noodwendigheden inkrimpen, hoeft de grijze staatsman ver klaard. En zulke inkrimping, dat kan tegen woordig iedereen, als het zijn moet 1 Er is hier geen kwestie van voedsel, maar men kan hier evenwel, het misbruik, de overdaad van eten en drinken bedoelen, en de gemaligdheid in de luxe-artikelen. ABgemeene Eendracht. Tot hiertoe weten wij nog geene enkele plaats waar de katholieken niet eensgezind ten strijde gaan. God gevo dat het zoo blijve, want ge weet het Eensgezindheid leidt tot don zegepraal Vieze kwasten. Onze liberalen hebben het op de Volksstem geladen, omdat wij hulde hebben gebracht aan den kranigen strijd,dien het Katholieke Gentrum heeft gevoerd. Oh Beste liberalen, wij zijn niet bevreesd de overwinning der socialisten bekend te maken wij hebben het al lang gedaan zelfs daags na de eerste algemeene verkie zingen. De vraag is echter Wie werd er geklopt Toch het katholieke Centrum niet; maar wel de protestantsche Conservateurs en de natio naal liberalen. Uwe geestverwanten dus.hee- ren liberalen, en gij hebt do hooghartigheid, de overwinning der socialisten en de buis uwer eigene partijgenooten te groeten. Het ziet er lief uit Eene moord, drie moordpogingen en eene zelfmoord. Maandag morgend, rond half drij, had in de herberg nummer 12, der Handelsstraat, door den herbergier Boeds bewoond, een verschrikkelijk drama plaats. Bijna een gansch huisgezin viel onder de handen van eenen moordenaar. Do herbergier Boeds had in zijnen dienst den genaamden Van Tassol, 24 jaar, die er werkzaam is om bi§r af te trekken en ook uit le voeren. Van Tassel, wiens dienst door den herbergier was opgezegd, omdat hij niet mét do zonen Boeds overeenkwam, had besloten zich op de geheele familie te wreken. Om half drie kwam Van Tassel te huis en zonder iets te zeggen lit-p hij naar de slaapkamer van Frans Boeds, 21 jaar, en plofte deze een dolk in het hart. De ongelukkige uitte niet een kreet. Na dat de moordenaar zich had overtuigd dat zijn slachtoffer dood was, haalde hij oen re volver voor den dag en schoot naar een tweede zoon, Boeds. 15 jaar, dio insgelijks to h«d lag. Do jongeling werd door eenen kogel achter het oor getrofinn. Op de losbranding kwam de vader naar ho ven geloopen. De moordenaar keerde zijn wapen naar den vader en trof hun in don schouder. Vader en zoon vluchtten verschrikt de straat op en riepen de hulp der geburen in... Inlusschentijd liep de moordedaar naar eene andere kamer, waar de 18 jarige doch ter Boots sli< p, en loste een schut op het meisje dat gelukkig niet werd getroffen. Alsdan keerde Van Tassel het wapen te gen zichzelven en joeg zich een schot in het hoofd. Het is onmogelijk het uitzicht van het huis vo'>r te stellen, waar die slachting ge beurd. Hot is al bloed wat men ziel. De ver moorde jongeling, de gekwetste vader en zoon, alsook de moordenaar, werden naar het St-Walburgisgaslhuis overgebracht. Men stelde vast. Jat de wonden van vader en zoon niet doodelijk zijn, maar de plichtige verkeert in stervensgevaar. Maandag morgen is het parketd,bestaande uit de heeren Jacobs. Procureur desKoni gs, Lamproye, onderzoeksrechter, Gallemaert, griffier, en De Roeck, scheikundige, ter plaats gekomen. Het vreeselijk drama verwekte eene groote opschudding in de volkrijke wijk. in Spanje Eene gruwelijke vadermoord is Zondag avond aan het licht gekomen. Eenige dagen geleden was een eigenaar van Amoradis,M. Pinaldi, spoorloos verdwenen en ondanks alle opzoe- kingenwerd geen spoor van den rnan ontdekt. Toen de policie echter eene huiszoeking kwam doen, werden talrijke bloedsporen ontdekt en in den hof vond men eene plaats, waar onlangs nog de aarde omgedolven was. Do opzoekingen werden voortgezet en weldra haalde men het onthoofde lijk op van M. Pinaldi. Men stelde dan nog met' ontzetting vast» dat de beide beenen van het slachtoffer afge zaagd waren. Vrouw Pinaldi en haar 20 jarige zoon wer den aangehouden. Zij bekenden, dat de zoon Pinaldi, op aan dringen der moeder, zijn vader vermoord had. Volgons hunne verklaringen weigerde de vader aan de moeder geld te geven om in hare vermaken te voorzien en 't zou geweest zijn om in het bezit dor fortuin te komen, dat de zoon Pinaldi zijn vader met eene bijl onthoofdde. Na de moord ging de zoon een graf delven in den hof, doch toen men het lijk wilde in den put laton, stelden de moordenaars vast, dat de put lo klein was. 't Is alsdan, dat de ellendeliugon de beenen van hun echtgeuout en vader afzaagden. De verontwaardigde monïgte wilde de moordonaars lynchoeren. Veertiende lijst Overdracht der vorige lijsten 45.273.25 Bestuurder en professors van het Seminarie Sint Truiden, 110 Congregatie der Dameh en Juffers, kapel Sintc Barbara, Leuven, 100 School dor Begijnenatraat, Mechelen, 25 Heilige Vader, zegen mijne talrijke familie, 30 Mevr. Derynck-Glorieux, Emelghem, 100 M. en Mevr. Felix De Hert, Aalst, 100 Karei en Martha, Leuze, 100 M. Ed. Noulet, Doornyk, 200 Péruwelz, 200 Geestelijkheid der dekeny van O. L. Vrouw Doornijk, 185 M. Xavecr Francofte, Luik, 100 Mevr. Arthur Gernaert, id., 100 M. de Buggenoms, id., 100 M. Paul Nagant, id., 25 Naamloos, 50 Senator van Ockerhout, Brugge, 100 De Xaverianen van Eckhoutten, iö., 35 Dat mijne schoone wenschen vervuld wor den, id., 100 Mcv. Yandermeersch-Vanderhofstade, id., 100 Principaal en leeraars van Sint Lodewijks- collegie, id., 90 M. en Mevr. de Necker, Veurnè, 50 L. D. P., Gent, 20; Mev. wed. L. Verstraele, Gavere, 20 Notaris Jan Gillis, Ittre, 20 Naam loos, 5 Genootschap van den H. Vincentius a Paulo. Sint Baefs-Vyve. 10; Naamloos, 7,50 Florent Hermans en familie, Diest. 15; Doktor F. Matlié, Rethy, 20 Opdat God mijne bede ver hoor®, 5 Mev. N. Desgain-Fran^ois, Loaelin- sart, 5 Mej. P. Michez-Dubuisson, Audregnies, 5 Naamloos, Doornijk, 5 Een arm meisje van St Maur, R. M., 1 M. J. Mansion, Luik, 20. Totaal47,431.75. Men Kan de inschrijvingen zenden naar h«t bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. TE PARIJS. Sinds 12 Januari laatstleden, was een ge naamde Mariu*5 De Vos. van Hollandsche afkomst, te Parijs aangehouden. Een aan houdingsmandaat was tegen hem afgeleverd, door het Hollandsch gerecht, daar de kerel, vorooreeeld tot 5 jaar gevang, er in gelukt was uit de gevangenis van Scheveningen te ontsnappen. Maandag morgend wandelde by in gezel schap van andere gevangenen op den koer van het gevang-, toen hij zich eensklaps naar den ringmuur richtte, er op klom, en langs d9n anderen kant afdaalde. Daar vond hij eene ladder, door mede plichtigen uit een venster van het gerechts hof gehangen en langs daar kwam hij in het gerechtshof. Vooraleer het alarm kon gegeven worden, was hij reeds in veiligheid. Onmiddelijk zette de policie zich op zoek om den vluchteling of zijne medeplichtigen terug te vinden. Maandag avond werd de broeder van Marius Do Vos, de genaamde Maurils De Vos, aangehouden. Eerst weigerde hij te antwoorden op de vragen, welke hem gesteld werden, doch weldra bekende hij, dat hij zijn brooder's vlucht vergemakkelijkt had. Hij voegde er nog bij, dat hij zijn broeder geholpen had bij dezes ontsnapping uit het gevang van Schevennigen. Daar zijn broeder door bijna geheel het Hollandsch policiekorps gekend is, had hij hem bij middel van een vliegtoestel over de grenzen gebracht. Maurice De Vos heeftin- derdaad in Holland reeds verscheidene be langwekkende vluchten gedaan. Hij zegde ook nog, niet te begrijpen waarom men hem aanhield, daar degenen die kapitein Lux bij zijne ontsnapping gehol pen bobben, schier verheerlijkt werden. Eene huiszoeking gedaan in het logement van Maurice De Vos, heeft nieta verdachts aan 't licht gebracht. (Nadere bijzonderheden) Van onze bijzonderen briefwisselaar. Het parket van Dendermonde is Maandag voormiddag, vergezeld van twee wetsdok- toors, opnieuw te St-Pauwels afgestapt. De lijkschouwing had plaats in het hos pitaal. Zooals wij gemeld hebben werd de ongelukige vrouw vermoord bij middel van een scheermes of een zeer snijdend voor werp. Het gerecht is overtuigd dat de moor denaars zicli vau een scheermes bediend heb ben. Het wapen der misdaad is nog niet terug gevonden. Het parket heeft de plaat selijke policie bevolen opzoekingen te doen op de akkers achter hot huis der misdaad gelegen. De lijkschouwing heeft ook bewezen dat vrouw Bodart geene andere kneuzingen be komen heeft. Deze bijzonderheid is des te akeliger wanneer men bedenkt dat de arme vrouw geenszins bedwelmd was wanneer de laffe moordenaars op haar de ijselijke mis daad pleegden. Eenige personen werden door het parket ondorboord. Dit alles bracht niets nieuws bij. De moordenaars loopen op vrije voeten en voor 't oogenblik laat geene enkele bijzonderheid hunne aanhouding voorzien. Reeds gisteren in ons eerste verslag ge waagden wij over den schrik der bevolking. Deze algemeene vrees is nog vermeerderd, daar de zaak nog steeds oen geheim is. Men vraagt zich hier met recht af. wan neer de bandieten hunne misdaden telkens wagen en plegen, den Zaterdag avond of den Zondag morgen. Het schijnt alsof de booswichten anders geenen tijd.hadden. De begraving van liet slachtoffer zal Dinsdag of Woensdag plaats hebben. Twee douaniers doodelijk gekwetst. Zondag nacht zagen de douaniers Legrand en Henry, Tan Orenst op den zoom van het bosch van Horchancy, (Luxemburg) ver scheidene kerels naderen dio verdachte pak ken trachtten te verbergen. Zij spraken de smokkelaars aan doch voor alle antwoord werden verscheidene revolver schoten op hen gelost, de douanier Henry kreeg een kogel in het voorhoofd en stortte ten gronde. Zijn gezel loste alsdan verscheidene scho ten in do lucht, om de aandacht der andere douaniers op te wekken. Deze snelden ter plaats. Op hetzelfde oogenblik losten do smokke laars nog verscheidene schoten. Legrand kreeg twee kogels in de lenden en stortte bewusteloos naast zijn gezel neder. De smokkelaars namen alsdan de vlucht. Een bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de wonden der beide douaniers uiterst gevaarlijk waren en er weinig hoop bleef hen te kunnen redden. Ondanks de beste opzoekingen zijn de smokkelaars-moordenaars niet kunnen terug gevonden worden. Een soldaat wordt in de statie de beide beenen afgesneden. Zoodag avond had er in deze statie een erg ongeluk plaats. Op het oogenblik dat de trein rond 9 ure binnenliep, sprong de sol daat Gabriël De Laet op den trein, doch liet een pakje vallen. Bij het willen oprapen, gleed hij uit, en kwam onder den ingang zijnden trein terecht, met het jammerlijk ge volg-, dat hem do beide beenen afgereden werden. Een doktor verpleegde den soldaat, en deed hem vervolgens met eenen trein, naar Antwerpen overbrengen. Eerst zette men al de reizigers over en vervoerde dan vervol gens liet slachtoffer. Vier werklieden der statie brachten den soldaat naar het krijgsgasthuis, waar hij denzelfden nacht om 3 ure overleed. De Laet was eerste trompetter in het 8st* linieregiment. Hij had den Zondag bij zijne ouders te Zwijndx'echt doorgebracht en wilde in gezelschap zijner zuster, eene dienstmeid, naar Antwerpen vertrekken. Het meisje was ooggetuige van het ongeluk dat haar broe der kwam te treffen. TUSSCHEN De Turken dooden een invloedrijken Araab. Hag Ben Solman is een Araab van groot aanzien en zeer' uitgestrekten invloed. Sol man bewerkte de Araben om hen te over tuigen dat het best was zioh t'onderwerpen aan de Italianen. De Turken, om een einde aan die beweging te stellen, die voor ben zeer gevaarlijk kon worden, als het niet reeds zoo verre gekomen is, hebben Hag Ben Sol man gevangen genomen en hem aan eenen boom opgeknoopt. Leve de beschaving Araben die zich onderwerpen. Vele Araben van de omstreken van Tap» kuna zijn te Tripoli met hunne wapens aan* gekomen en hebben zich onderworpen aan ds Italianen. De 29 Turken te Marseille. Zooals wo gisteren meldden, zijn de 29 Turken te Marseille toegekomen. Gelijk bet gewoonlijk gaat met eene zaak waarover veel gerucht is gemaakt, zijn de inwoners van Marseille in een zeer groot getal naar het schip komen tien, waar de Turken zijn aangekomen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1